DESTEM DL IDE STE: JUBILEUM VAN NS MET STOOMRITTEN V P Goed gereformeerd grootgebracht SCHRI SOL D HET NUT VAN EEN HARDE KINDERTIJD MANTEAU: JAAR EIGENWIJS olgend jaar is het 150 jaar gele den, dat de eerste spoortrein in ons land reed. Voor het publiek betekent dat feest, vijf zomerweken lang, met een grote manifestatie in Utrecht èn met ritten met historisch stoommaterieel. Want de NS herontdekt de stoomlocomotief, met een variatie op de leus, 'Waar zouden we zijn zonder de stoomtrein'. Een replica van de allereerste generatie stoomlocs, die vanaf 1839 in ons land reden, de Arend-trein, zal op een Utrechtse spoorbaan rondjes stomen. En stoomloc nr.3737, de laatste sneltrein stoomlocomotief, die tot in 1958 reed, gaat weer dienst doen. Op een aantal dagen zal de 3737 met een trein van ouderwetse rijtuigen ritten maken, voor het publiek toegankelijk, door het land. Ook ander historisch ma terieel zal, ten behoeve van het spoorgek publiek, van uit Utrecht gaan pendelen. Terugverdienen Replica Comfortabel Tuchtiging Jeugdbeweging Omwenteling xc schrijft uw brief. Liefde tatiebrief. Folder: Post Andries Veldman (3 nieuwe manier gevonc biedt zich aan als brief Voor twijfelende sollic dat hun liefdesbrief e> schappenbriefje. Tegen betaling schrijft opdrachtgevers zelf al tekenen. Een goed idee voor sc jacht? Sollicitatie E E K E Door Rlnze Brandsma Dit jaar - waarin de Flevospoorlijn tot en met Lelystad klaar kwam èn het Zuidlimburgse Miljoenenlijntje dicht ging - verwacht president-directeur drs.L.Ploeger dat de Spoorwegen 5% meer kaartjes zullen verkopen dan verle den jaar. In het jubileumjaar verwachten de NS het totaal aantal jaarlijkse reizi gerskilometers van 10 miljard te over schrijden. Volgend jaar ook kunnen de Spoorwe gen rekenen op een toevloed van nieuwe groepen reizigers: de studenten, die van wege het ministerie van onderwijs de be schikking krijgen over een OV-kaart. Voor de NS wordt dat een extra reizi- gersgolf van nog onbekende omvang. Drs. Ploeger heeft alvast wel, per 1 ja nuari volgend jaar, de inzet van extra materieel beloofd. Er komen zo'n 200 rij tuigen meer: via versnelde aflevering van nieuw materieel en bijgehuurde wagons van de Westduitse Bundesbahn. Extra dubbeldekkers zijn voorlopig niet in de maak. De Nederlandse Spoorwegen zelf be staan nog lang geen 150 jaar: het was de Hollandsche IJzeren Stoomweg Maat schappij, die op 20 september 1839 de eerste officiële treinrit Amsterdam-Haar lem maakte, na een aantal proefritten in augustus. De HIJSM ging later op in de NS. Voor de jubileumviering hebben de Spoorwegen een budget van 16 mil joen; door het aantrekken van extra rei zigers hopen ze dat minstens terug te verdienen. Op de grote, vijfweekse publieksmani festatie in Utrecht - volgend jaar van 22 juni tot en met 30 juli - verwachten de NS tenminste een half miljoen bezoe kers. Die verwachting is gebaseerd op een massale toeloop van enkele honderd duizenden mensen, toen de NS op 10 ok- De NS laat het stoomtijdperk herleven. - foto» 150 jaar spoorwegen tober vorig jaar op 15 plaatsen open huis hielden. De publieksmanifestatie speelt zich af op en bij het Centraal Station in Utrecht, het aangrenzende Jaarbeurs- complex, de rangeerterreinen en het vol gend jaar vernieuwde Spoorwegmuseum, het voormalige station Maliebaan. Naast nostalgisch terugblikken naar het verle den met het historisch materieel zullen vooral heden en toekomst centraal staan. Het wordt een combinatie van tentoon stelling, show van internationaal rollend materieel, festival met amusement en pu- blieksbeurs. Er komt een speciaal tarief voor bezoekers die per trein komen. De NS bereiden ook een aantal jubileum boeken voor en een lespakket voor schoolkinderen. Onderdeel van de manifestatie wordt ook een presentatie van modelbouwers en andere spoor-hobbyïsten. De replica van 'de Arend', gebouwd voor het eeuw feest van 1939 en opnieuw stoom- en rijklaar gemaakt, kan niet op het nor male spoornet: daarvoor komt een spe ciaal aan te leggen breedspoorbaantje, op het JaarbeurscomDlex. Op het emplacement van CS Utrecht wordt een aantal sporen vrijgemaakt voor een bijna permanente materieel- show. Daarvoor worden moderne trein- rij tuigen en locs uit binnen- en buiten land gehaald. Geprobeerd wordt onder meer, een supersnelle TGV-trein uit Frankrijk naar Utrecht te krijgen. 'Spoorgekken' kunnen die weken beter helemaal vrijnemen, want ook veel ex emplaren uit het stoomtijdperk stomen op naar Utrecht: de fameuze Bello (die nu de blits maakt op de museumlijn Hoorn-Medemblik), Duitse en Belgische stroomlijnlocs en mogelijk Britse en Franse sneltrein-stoomlocs, zoals de be roemde Engelse Mallard, de snelste stoomloc ter wereld, die in haar goede dagen 203 km/u haalde. Ook historisch elektrisch materieel is van de partij. Zo zal een tweewagentrein Materieel '24, een zogenaamde Blokken doos, pendelen tussen CS en het Spoor wegmuseum. En die, nog op te knappen, Blokkendoos-combinatie zal na volgend jaar regelmatig op het spoorwegnet te zien blijven: voor groepen te huur. Dat zal ook gelden voor de door stoom loc 3737 te trekken historische trein met Pullman-Express-rijtuigen, het neusje van de zalm voor wie comfortabel en his torisch verantwoord wil boemelen. Die loc, die de laatste door stoomtractie ge trokken NS-trein reed op 7 januari 1958 en daarna het Spoorwegmuseum in ver dween, is afgestoft en dankzij een grote revisie weer rijklaar gemaakt. Gisteren stoomde die combinatie al vast door de Randstad, om in de stem ming te komen voor het anderhalve- eeuwfeest. Het eerste deel ging over de alleroudste lijn Amsterdam-Haarlem, I verder via Leiden en Den Haag/Holland I Spoor tot Rotterdam CS. Een rit die tol I groot enthousiasme langs de baan leidde, I en niet alleen bij rails- en bielsmaniak ken. Want sinds 30 jaar was de verschij ning van een glimmende, sissende, roet wolken uitbrakende en schril fluitende I massieve stoomloc op het gewone spoor wegnet daar iets uit een voorbij verleden. En, net als in oude tijden, gingen koeien en paarden in de weilanden pa niekerig op de loop voor dat spoormon- ster, met rare bokkesprongen, staart in de lucht. Hoewel..oude tijden: Belgi sche boeren haalden dat argument van I 150 jaar geleden, dat door het ijzeren monster de melk van hun koeien zuur zou worden, opnieuw van stal. In ver band met de dreigende aanleg van een I hogesnelheids-TGV-lijn naar Nederland, salmzingend gin gen de gereformeerde kleine luy- den een eeuw geleden de emanci patiestrijd in; heupwiegend sloten hun kleinkinderen het tijdperk af. Voor schrijvers als Jan Wolkers en Maarten 't Hart betekende hun ge reformeerde jeugd vooral bekrom penheid, saaiheid, en hel en ver doemenis die constant de kinderziel belaagden. Een veel te eenzijdig beeld, vindt historicus en opvoedkundige drs. J.C. Sturm. Een goede gerefor meerde opvoeding droeg óók bij tot de persoonlijke en maatschappe lijke ontwikkeling van zeer velen. Dat stelt hij vast in zijn proefschrift, waarop hij woensdag 21 september promoveert aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Voor het eerst is de gereformeerde morele opvoeding en de rol hierin van het jeugdwerk tussen 1880 en 1950 gedegen beschreven. De mo raal: opvoeders van nu kunnen er nog iets van opsteken. Door Kees BuIJs Aan de term 'zedelijke opvoeding' zit te genwoordig een muf luchtje. Het staat voor bekrompenheid, en zo zijn wij niet meer. „Het onderwerp is taboe", erkent drs. Johan Sturm. „Maar toch is het leren on derscheid te maken tussen goed en kwaad een voorwaarde voor de opvoe ding." Veel 'ontkerstende' opvoeders staan er Drs. J.C. Sturm: „Je kunt er niet van uit gaan dat kinderen geneigd zijn tot het goede." -fotoanefo volgens hem niet bij stil, dat kinderen eerst opgenomen moeten worden in een 'morele praktijk', waarbij ouders keuzes maken tussen goed en kwaad. „Te vaak gaan ouders er van uit, dat je kinderen niets moet opdringen. Maar er is niets gênants aan om kinderen bijvoorbeeld te leren zich te beheersen. Je kunt er niet van uit gaan, dat kinde ren geneigd zijn tot het goede. De nieuw- gereformeerden deden dat niet, en zij hadden naar mijn idee een buitenge woon -realistisch beeld van het kind." Johan Sturm zegt het zonder wee moed. Terug naar de oude gerefor meerde tijden wil hij niet. Zo objectief mogelijk heeft hij in zijn proefschrift 'Een goede gereformeerde opvoeding' de moraalpedagogiek en het jeugdwerk in het neo-calvinistische volksdeel beschre ven; 'als een ontdekkingsreiziger die bij een vreemde volksstam op bezoek is.' Sturm (35) koos zijn onderwerp uit ver wondering. Verwondering over de hui dige massale verguizing van de traditio nele gereformeerde ideeën en zeden, èn over de vitaliteit van het gereformeerde leven van vroeger. Zelf had hij een niet zo erg gerefor meerde opvoeding. Toen hij acht jaar was, besloten zijn ouders het gerefor meerde leven de rug toe te keren. De gereformeerde volgelingen van Abraham Kuyper duidt Sturm aan als nieuw-gereformeerden. Ze waren calvi nistisch en modern tegelijk, en zochten naar aangepaste antwoorden op de ont wikkelingen van de moderne tijd. De 'zwaren' of 'fijnen', door hem onder de verzamelnaam oud-gereformeerden ge bracht, moesten eigenlijk niets hebben van deze wereld, deze poel des verderfs. De nieuw-gereformeerden maakten het hun kinderen niet erg gemakkelijk. On derwijzer H.J. van Wijlen schreef in 1909: „De 'eeuw van het kind' zal ons slechts een geslacht schenken van kin derachtige en onrijpe, verwarde en gril lige menschen. Zoo komt men niet tot karakters. Alleen wie in zijn jeugd eer bied heeft geleerd en gehoorzaamheid, zal in het leven den eerbied hooghouden voor eigen overtuiging." Hun morele opvoeding moest wils krachtige, zelfstandig denkende christe nen afleveren, die rekening hielden met anderen. Vrijheid en beheersing waren de sleutelwoorden. „Niemand wordt gedwongen goed", schreef mannenbroeder Bavinck. Maar in de praktijk werd de gewenste zelftucht wel eens kracht bijgezet; thuis en op school. Gereformeerde mannenbroeders pleitten zestig jaar geleden voor herin voering van de lichamelijke kastijding op de christelijke school; de onderwijswet had dit tot hun spijt verboden. Zegt niet de wijze Salomo in het bijbelboek Spreuken: 'Die zijn roede inhoudt, haat zijn zoon, maar die hem liefheeft, zoekt hem vroeg met tuchtiging'? „Voor veel mensen zal vrijheid alleen een theoretisch begrip zijn gebleven", zegt Sturm. „Maar anderen kregen door deze opvoeding instrumenten aangereikt om bewust en zelfstandig denkende en handelende mensen te worden." In het verzuilde Nederland hadden de gereformeerden de eerste helft van deze eeuw de meeste invloed, hoewel ze slechts slechts tien tot vijftien procent van de bevolking uitmaakten. Ze waren het krachtigst georganiseerd, en ze wis ten de gelederen lang gesloten te houden. De gereformeerde jeugdbeweging was er een sterk onderdeel van. Op haar hoogtepunt, de jaren dertig, was de helft van de nieuw-gereformeerde jongeren lid van de Nederlandse Bond van Jonge- De hulskamer van een gereformeerd gezin. Na de oorlog begon de kritiek op dt bedompte sfeer en het isolement. - foto archief de stö lingsverenigingen op gereformeerde grondslag (opgericht in 1888) of van de Bond van meisjesverenigingen (opgericht in 1918). Ze hebben volgens Sturm een grote bijdrage geleverd aan de intellectuele en culturele emancipatie. Jongens en meis jes - de meesten met niet meer dan la gere school- leerden er lezen, spreken, denken, kortom: zich oriënteren op de wereld. Maar met de voltooiing van hun emancipatie üep het neo-calvinisme dood in isolement en verstarring. Het jeugdwerk, dat een zwaar accent legde op het woord, de traditie en de grote mannen, legde het af tegen de moderne cultuur. Na de Tweede Wereldoorlog begon de stille omwenteling. Er kwam steeds meer kritiek van jongeren op de bedompte ge reformeerde sfeer, en ook dominees pleitten voor meer openheid: „Wie zwarte kousen draagt, verwerpe haar niet die met nylons wandelt. Wie de eigen huidskleur prefereert boven rouge, ver achte haar niet, die zich eerst dan ge kleed voelt, als lippenstift en poederdoos gehanteerd zijn." Dansen mocht vanaf de jaren vijftig, maar gereformeerden moesten wel voldoend aantal modes' ten achter blij ven. „Een dans uit de jungle op perverse muziek moet daarom vooralsnog verme den worden", schreef de vu-hoogleraai in de ethiek Schippers in 1954. Maar zeven jaar later zag de gerefor meerde 'huispedagoog' Waterink mei smart, hoe 'meisjes en jongens van veer tien, vijftien er een bijzonder genoegen in scheppen, zich bij allerlei wonderlijk® rhytmische muziek te bewegen m{' heupgewieg, voetgetrap en hoofdgeknik Sturm spreekt van 'het zelfvernieti gend effect' van de gereformeerde op voeding. Gereformeerden kregen instru menten en kennis in handen om ideeën van andersdenkenden kritisch te kunfl® beoordelen. Maar na verloop van tijd richtte hun kritiek zich op de eigen gere formeerde beginselen. De opvoeding to' zelfstandigheid was een tijdbom onder de eens zo machtige zuil gebleken. E Door Mlck Salet Het is tijd voor een nieuwe druk v beroepengids. Ergens tussen brand man en bromfietsmonteur moet ee bacht worden toegevoegd. Briefschi Het is geen nieuw beroep. Intege Vroeger, toen arme Nederlanders op hun buik konden schrijven en aren konden lezen, was de briefscl een handige hulp voor analfabeten. In ontwikkelingslanden, rond d naar en beneden de armoedegrens, ze nog wel eens zitten. In een hoel de markt. Tussen de geiten en de te. Achter een aftandse tikma Briefschrijvers. Alfa-, bèta- en ga hulpen. Mensen die niet kunnen ven, komen er hun brieven dicteren Voor die ouderwetse briefschrijv er in Nederland nauwelijks een korst brood te verdienen. Maar A Veldman denkt dat er wel een scl wende behoefte is aan een schrijve soBicitatie- en liefdesbrieven. D; adverteert hij sinds kort. Als ghos ter. Een woord dat zich niet zo e: één woord laat vertalen. Het is een schrijver die brieven en toesp schrijft in de geest van de opdracht; Zijn er echt mensen die hem opc geven tegen betaling een sollicitat Gefdesbrief te schrijven? Is er bel aan zo'n brievenbakker? Ja, dat geeft Andries Veldman o briefje. „Er zijn veel mensen die niet goed hoe ze een sollicitatiebrief moeten ven. Er zijn wel boekjes met tips en beelden, maar die leren je alleen om een standaardbrief te schrijve dat is vaak niet de bedoeling. Als je bij de Hema solliciteert ezer dagen 'n de schouwburg van Antw net 50-jarig bestaan van de uit nl Manteau herdacht. Niet t werd daarbij de krasse grijze nes Angèle Manteau gehuldic ae stichtster van deze one r?!n9. ook Gerard Walschap D|j zijn 90e verjaardag in de njen gezet. De uitgeverij die sterk werd met het uitgever verzamelde werken brengt bit Kort in zes delen het hele »an Walschap op de markt, ten beetje tekenend was u< viaming Bert Vanheste, docen ne Nederlandse universiteit N Pou een uitstekende historisch H Kterschets gaf van de uitge u'e met Nederlandse en Vla schrijvers groot werd. „Het I enbaar eigen gezicht van Ma n, uen ccmpositie van verschil 'turele invloeden", zei hij.

de Stem | 1988 | | pagina 30