ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 andaag is het 'Open Monumenten dag'. In 400 gemeenten in Nederland heeft het publiek vandaag tussen 10 en 5 uur gratis toegang tot monu menten in alle soorten en maten. De Open Monumen tendag is een initiatief van het gelijknamige landelijke comité. Doel: monumenten die normaliter niet toegan kelijk zijn ook eens een keertje openstellen, maar vooral het grote publiek warm maken en warm houden voor de bouwkundige erfenis van ons verleden. Wie zei ooit dat een volk dat zijn verleden negeert, geen recht heeft op een toekomst? Bezuinigingen kan zien! Een slanke :er, CD-speler en sub rijk en zuiver stereoge- liend. Met behulp van volgorde van een CD de CDZ-1 zichzelf uit. dsgigant met een uit- r excellent Sony-geluid Door Kte* den Exter Via de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geeft het rijk jaarlijks 130 mil joen gulden uit aan de restauratie en het onderhoud van monumenten. Dat be drag resulteert jaarlijks in een bouwpro- duktie van 400 miljoen gulden, want naast de rijkssubsidies stroomt ook 'an der1 geld in de monumenten. De twaalf provincies geven samen nog eens 27,5 miljoen gulden uit aan restauratie en on derhoud. Moeilijker is het om een inzicht te krijgen in het bedrag dat de Neder landse gemeenten op dit front besteden. En nog veel moeilijker is het om een in zicht te krijgen in de bedragen die feite lijk nodig zijn om bouwwerken van vo rige generaties te behoeden voor (verder) verval, voor sloop of voor teistering door de zure regen. Vorig jaar is het landelijk comité Open Monumentendag opgericht, een initiatief van de ANWB, ae AVRO, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, de Na tionale Contactcommissie Monumenten- bescherming, het Ministerie van WVC en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Dat comité kreeg in 300 Ne derlandse gemeenten een plaatselijk co mité op de been. De deuren van monu menten gingen wagenwijd open, er wer den fiets- en wandelroutes uitgezet en uiteindelijk brachten 350.000 mensen een bezoek aan een of meer monumen ten. Dit jaar doen er 400 gemeenten mee en het landelijk comité rekent op een half miljoen bezoekers. Die aandacht voor monumenten kan be paald geen kwaad in een tijdsgewricht van bezuinigingen, een tijdperk waarin al gauw gesneden wordt op 'luxe', want zo beschouwen sommigen monumenten- onderhoud nog steeds. Natuurlijk zijn er voorbeelden van hoe het ook kan, eigenlijk altijd zou moeten, ook in Zeeland. Jaarlijks worden miljoe- nen guldens gestoken in behoud van he renhuizen, kerken en andere gebouwen die door de tands des tijds zijn aangevre ten. In Aardenburg vertimmeren leerlin- 8® van een Haagse HTS de vroegere on derkomens van de koninklijke mare chaussee en de gemeentelijke brandweer. Enkele honderden meters verderop staan 8>gantische stellingen in de Middel- Kuwse Sint-Baafs-kerk. De Zeeuwen öjn zuinig, maar geld voor het instand houden van bouwkundige erfenissen uit I 5® ver verleden wordt grif uitgegeven, blijken overheden niet scheutig te zijn, dan volgen er inzamelingsacties onder de De monumentale boerderij De Konij nenburg In Ooatburg. Eigenaar Nortler wil van het achttlende-eeuwae pand at, want het brengt zijn bedrijfsvoering In gevaar. De gemeente Oostburg wil Nortler steu nen, maar de heemkundige kring West- Zeeuwsch- Vlaanderen denkt daar anders over. Het streeklandbouwmuseum In Hellle, ge vestigd In onder meer een schuur uit de zeventiende eeuw, wordt opgevreten door de boktorren en de houtwormen. Beheer der Herman Bakker laat het resultaat zien van het graafwerk van de beestjes. De hervormde kerk van Hoofdplaat, date rend uit de achttiende eeuw. De basiliek In Hulst dreigt In verval te ra ken. Plannen zijn er wel voor restauratie, maar het geld ontbreekt voorlopig. - FOTO'S WIMKOOIJMAN naar middelen om de veelvraten te be strijden, voorlopig blijft het echter bij zoeken. Zeeland is rijk aan monumenten, arm aan industriële overblijfselen uit het ver leden. Een uitzondering vormt de Aar- denburgse steenfabriek, een van de wei- n-'ge Zeeuwse industriële monumenten die vandaag te bezoeken zijn. In het uit 1902 daterende fabriekje worden nog al tijd stenen gemaakt. Bouwstenen voor de monumenten in de toekomst. ligt kant en klaar. Het geld om het groot schalige restauratieplan uit te voeren ontbreekt echter nog. Geld, het slijk der aarde, speelt ook een rol in de kwestie rond de Konijnenberg, een monumentale boerderij bij Oost- burg. Boer Nortier stapte onlangs naar het gemeentebestuur van Oostburg met ruim een half miljoen vergen. De ge meentebestuurders van Oostburg, niet bepaald te boek staand als conservators van restanten uit ons rijk verleden, vin den dat de boer zijn zin moet krijgen. De heemkundige kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen denkt er heel anders over. Ook de toekomst van het streekland- het verzoek om de boerderij van de lijst voor monumenten te schrappen. In standhouding van de 18e eeuwse schuur met rietbedekking zou volgens de onder nemer ten koste gaan van de bedrijfsvoe ring. Sloop van de schuur zou uitkomst brengen of volledig herstel, maar dat zou bouwmuseum in Heille ziet er weinig rooskleurig uit. In de grote schuur uit de 17e eeuw, die onderdak biedt aan een unieke collectie landbouwwerktuigen, vreten boktorren en houtwormen zich een weg door de spanten en steunbalken. Chemische bestrijdingsmiddelen halen weinig uit. Het stichtingsbestuur zoekt

de Stem | 1988 | | pagina 27