ijzer' SEOUL 1988 IAVENS 4Ik reken er op dat topvorm komt' GERARD BAKKER TRAINER/COACH AF NA SEOUL fonds objekten ,gTWM ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 ,flUL - Voor tenminste één aanwezige in Seoul tekenen de Olympische Zomerspelen het slot een even imposante als spraakmakende Lbaan als trainer en coach. Voorvormen Communistisch 9 Rotterdam pinc ►oic kun/t/tof tozijncn en deuren, VRIESEKOOP OPGETOGEN OVER TRAININGSKAMP IN CHENGDU Gemeenten iHHM VERKOCHT T4 onze speciale verslaggever ,ard Bakker, (dames)bondscoach, clubtrainer van j Avanti in Hazerswoude, vader van drie goed ta kende kinderen (Gerard jr, bijgenaamd Pietje, Kdochters José en Ellen), 'tweede vader' van Bettine «koop, neemt afscheid na Seoul. Nog één keer wa- .(uj, Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg een aanval Lt Aziatische pingpong-bastion. Een schier hopeloze L want de top wordt zwaar bewaakt door Chinese Koreaanse balvirtuozen en materiaalgoochelaars. uter het illustere 'Leidse' Bakker/Vriesekoop, aan- met NTTB-toekoms- nnp Kloppenburg, laat zich a [lit het veld slaan door dat tevea Daarvoor is het kop- L gehard, heeft het wat al fnadrukkelijk moeten leren j, met tegenslagen en weer- Successen, kleine en JJje" leverden het bewijs van [juistheid van Bakkers vaak repen en soms 'onmense- mrde' aanpak. Daaraan jJnpten zij zich vast, gingen neigen weg en sloegen vaak ld om zich heen om storende hoeden in hun omgeving te Jaar er zijn factoren die j niet zo eenvoudig laten iiigen. Het topsportklimaat (Nederland; in veler ogen is I een lachertje. Of, zoals (riesekoop de gesouffleerde ning van haar peetvader na it OS '92-echec van Amster- i reeds verwoordde: „Ne tland blijft een land van toto etjes." In al die ja- i is er nog slechts weinig anderd, constateert ook Ge- si Bakker. Een idioot van het (Uuloid balletje, een stoker allicht, maar ook een goed- dige huisvader en bezielde zekeringsagent, die ander-' il betoogt steeds het beste te gen voorgehad met zijn pu ien en zijn sport oies met officials, collega- fjthes en -spelers(sters), rod- i, achterklap en meningsver- lillen die de grens van spor- piteit en tolerantie soms ver ireden, liepen als een draad door de carrière n het onafscheidelijke tafel sduo Bakker/Vriesekoop. laad, ik ben soms als een r door de porseleinkast ge- t Maar nooit om mensen te sen, alleen maar om de |pe te beschermen. Als ze Bettine komen, ga ik in de Inval. Ik ben die kast echt ftzelf binnengelopen, ik ben 1. Ik wilde geen ru ls maken, maar moest wel", is kers mening. [.Voor topsport in Nederland pet je eigenlijk wel asociaal |jn Bettine zou hier de zaak d op sleeptouw kunnen is, maar dat weigeren we. lat de rest toch niet in be weging te krijgen is." Krasse, potige uitspraken van een coach, die in pingpongkringen als 'psychologisch sterk' be schouwd wordt. Een coach die zichzelf ondermeer omschrijft als ongevaarlijk, impulsief, emotioneel en rechtlijnig. „Soms word ik ergens heen gedreven, waardoor ik heel ver van mijn doel afwijk. In dat soort omstandigheden ben ik stuurs en niet meer te hante ren. Dan spring ik uit mijn voegen." Zo was hij vroeger als getruct, geslepen en daardoor minder graag geziene speler („Dingen die ik toen deed en als onsportief werden ervaren, zijn tegenwoordig volkomen getole reerd"), zo is hij als coach. „Het gaat alleen om winnen. Ner gens anders om. Dan moet je ook slimmer zijn dan de rest." Nee, Gerard Bakker kijkt al lerminst vrolijk en opgewekt terug op dertien jaren bonds- coach-schap. Maar zijn mening over al diegenen die het hem en zijn beschermelinge in die pe riode zo moeilijk maakten, is in de loop der tijd wel enigszins genuanceerd. „Bettine was een vreemde in tafeltennisland. Er was niemand bewust bezig haar te nekken. Ze wisten ge woon niet hoe te handelen. Bet tine, Miijam, Paul Haldan, het zijn geen touwtjes maar stuk jes ijzerdraad. Die kun je niet in 65 bochten kneden. Die heb ben karakter en moet je voor vormen. Lukt dat niet met je handen, dan pakje een tang." Hoewel na dertien jaar knokken, het hoofd stoten, dis cussiëren en accepteren veron dersteld mag worden dat offi cials ervan geleerd hebben, heeft Bakker er ook voor de toekomst een hard hoofd in. Hijzelf doet in ieder geval in ternationaal een stap terug. „Binnen het huidige dames team kan ik onvoldoende func tioneren. Ze hebben een totaal andere benadering. Gerdie Keen is de enige die doet wat ze moet doen. Patricia de Groot en Emily Noor zijn goede, lieve meisjes. Maar het is allemaal te vrijblijvend. Ze hebben geen doel, geen must Ik vergelijk misschien te veel met Bettine, maar ik kan me niet 180 graden draaiea En twee verschillende 'Bettine weet wat te doen' Gerard Bakker: „Vriendschap in topsport is dodelijk. Als je iemand tegenover je hebt, moet je kunnen denken: Jou sla ik helemaal kaal." fotoanp situaties hanteren, daar ben ik niet goed meer in. Conflicten verafschuw ik en die zijn het onherroepelijke gevolg." „Ach," zegt Bakker, kort voordat zijn stem van opwin ding een octaaf hoger gaat klinken en van zijn stoel op staat, „ik heb zoveel getrot seerd dat ik er een beetje moe van ben. In Nederland zetten ze uit onbenulligheid en onwe tendheid overal hindernissen neer. Op een manier dat een sprint over 100 meter alles heeft van een steeple-chase over drie kilometer. Ze denken hier in Nederland dat het al leen maar gaat over dat bal- DFOGVig letje en hoe je daar tegenaan slaat of schopt. Sandra de Kruiff (ex-international en - dubbelspelpartner van Vriese koop, red.) vroeg eens een paar dagen vrij voor een trainings kamp. Zeggen ze op de Pedago gische Academie in Leiden: we willen geen uitzonderingsposi ties kweken. We hebben hier ook mensen die goed kunnen kleien." „Ja, het klimaat voor topsport in Nederland mag best wel iets veranderen", vervolgt hij cy nisch en opgewonden tegelijk. „Het stellen van limieten voor de Olympische Spelen is een prima zaak. Maar dan moet er ook voor worden gezorgd dat eraan kan' worden voldaan. Een zwemmer in het IJssel- meer laten trainen, terwijl een ■opa van 70 een zwembad voor hemzelf alleen heeft... Het Oostblok is niet communis tisch. Wij zijn het. Allemaal ge lijk. In het Oostblok word je er uitgelicht als je goed bent. Daar tel je mee. Ik zou er voor geen goud willen wonen hoor. Het is er te eng. En we wonen hier toch op het mooiste stukje aarde. We kunnen zelfs miljoe nen uitdelen aan hongeren den... Terwijl er in eigen land honger hebben naar een zwem bad, een trainer, etcetera." „Topsport hier wordt pas ge accepteerd als we winnen. Dan hoor je er lekker bij, dan is er euforie, laten we ons massaal vollopen en klimmen we in lantaarnpalen." Het is duide lijk dat Bakker daarmee de kostelijke taferelen rond de Europese voetbaltitel op het oog heeft. Tussen de ergernis sen door genoot de tafeltennis- maniak van het Oranje-succes. „Ineens is het WIJ. Toch prach tig dat Lubbers, Dees en al die andere bobo's de bierkelder in München gingen bezoeken." Niet dus. „Het zou prima ge weest zijn als ze ook hadden meegewerkt aan het succes. Topsportbelasting? Waarom niet. Er is toch ook hondenbe lasting en als hond word je hier behandeld. Maar nee, we zitten zo krap in Nederland. Als je per inwoner van Nederlander een knaak topsportbelasting zou vragen, krijg je dat niet door de Kamer. Zo klein zijn we nou Het is toch geen won der dat de topsporter het idee heeft als hoer gebruikt te wor den. Door sponsors, door Lub bers, door welke bobo ook." Zo in- en in-triest is het lande lijke beeld dat Bakker schetst. Maar ook - misschien wel vooral - in zijn eigen tafelten- niskring hangt de vlag er maar droevig bij. „De jeugd binnen de NTTB zou je moeten waar schuwen: probeer maar niet goed te worden. Ga maar vis sen of katten vangen. Het is toch te gek dat er gediscus sieerd moet worden over een extra topsportbijdrage van 'n tientje. In de Bondsraad roepen de voorzitters van alle clubs dan: dat kan niet! Een la chertje. We hebben mensen die. willen en goed kunnen worden. Voor hen moet een gezonde si tuatie worden gecreëerd. Je hebt toch niks aan een full time bondscoach (Jan Vlieg is per 1 september de eerste in NTTB-verband, red.) als je geen full-time pingpongers hebt." Over Seoul, de voorbereidin gen op de Olympische primeur voor tafeltennis en de kansen voor Vriesekoop, houdt Bakker zich op de vlakte. „We zijn al langer dan een jaar met Seoul bezig en ik kan alleen maar zeggen dat er knoerhard ge werkt is. Steeds scherper, ge richter en precieser. En, het be langrijkste, met steeds minder acceptatie van fouten. Bettine vindt het prima als ik zeg dat ze desnoods met haar kop door de tafel moet om een bal te ha len. Ze houdt van die muziek en als ze niet traint, wordt ze ziek. Ze weet wat er wordt ver wacht." „We winnen als Bettine en ik in vorm zijn Als haar of mijn kop verkeerd staat, wordt het niks. Ja, coaching is moeilijk. En je weet niet hoe je daar staat. Het zijn de eerste Spelen voor tafeltennis en je weet dus niet hoe je die sfeer verwerkt. Pingpongen, dat heeft Bettine altijd al aardig gekund. Het is in Seoul het verwerken van een moment. Het zal voor Europa sowieso moeilijk worden een plak te winnen Als je hoort hoeveel mensen in China bezig zijn op het niveau van Bettine. Samen, met keien in de bege leiding. Dan vraag je je af hoe het mogelijk is dat we er nog twaalf punten tegen maken China, Noord- en Zuidkorea zijn favoriet, maar het kan na tuurlijk goed zijn dat zij de ze nuwen in hun kont krijgen. Ze weten niet wat wij hebben ge daan. Ik houd wel van een beetje kiekeboe spelen. Daarom trainen we ook nooit met de concurrentie. Vriendschap in topsport is dodelijk. Als je iemand tegenover je hebt, moet je kunnen denken: Jou sla ik helemaal kaal." )l !2 06 00 lars (010) 4132260 longeevenaarde kwaliteit illart r»terieurfc>ou incènt van Goghstraat 23 J812 AN BREDA el.: 076-227446/01620-33635, fax. scheidt zich niet door één enkel merken, waardoor KNIPPING niet P i, maar tevens direkt herkenbaar [oor elk type woning en kan proble•fn'o0, _jn renovatie. )aar algehele fabrieksgarantie g< Van onze speciale verslaggever SEOUL - Acht jaar geleden kwam Bettine Vriesekoop vel over been van een trainingskamp in China terug. Een week geleden arriveerde de 27-jarige tafeltennis- kampioene na een soortgelijke stage, in hetzelfde land, blakend van gezondheid in Seoul, de stad waar haar sport eindelijk Olympische erkenning krijgt. _L_ Vriesekoop is tijdens haar derde trainingskamp in het moederland van het pingpong blijkbaar gewend geraakt aan het Chinees, overigens meer aan het eten dan aan de taal. „Ze hopen tenminste dat ik de taal niet versta", is het commentaar van de Hazers- woudse over haar succesvolle vijfweekse verblijf in Cheng du, een tien miljoen mensen tellende provinciestad in de Chinese Volksrepubliek. Vol gens Vriesekoop kan de pro vinciale minister van sport zijn ontslag tegemoet zien, als de Nederlandse in Seoul de Chinese dictatuur in het tafel tennis onverwacht ten val zou brengen. „Ze waren in China helemaal niet zo gelukkig met mijn komst. Als ik hier in Seoul win, dan is dat een slechte zaak voor de sport in die provincie", weet Vriese koop, die in het Aziatische kamp, ondanks enkele vroeg tijdige uitschakelingen bij wereldkampioenschappen, Bettine Vriesekoop rust even uit in één van de reus achtige Olympische ringen in Seoul. -fotoanp nog altijd als een voorname bedreiging uit Europa wordt beschouwd. Bettine Vriesekoop kwam vooral in Chengdu terecht door de contacten van haar Hazerswoudse trainster Yang Ying, afkomstig uit die Chi nese stad. „Ik heb daar alleen maar tegen jongens gespeeld, de vrouwen waren te zwak om me partij te bieden", aldus de Nederlandse speelster, die bij aankomst in Seoul van haar teamgenote Mirjam Kloppenburg voor het eerst hoorde, dat zij in Peking wèl tegen de top van de Chinese dames had kunnen oefenen.' Tao Hei Dong, de nummer drie van China, zal overigens om taktische redenen in Seoul ontbreken. Vriesekoop toonde zich niettemin opgetogen over haar verblijf in Chengdu. „In 1980 ben ik geweest met Jo- landa Noordam. Toen was het heel moeilijk. Daarna ben ik nog een keer geweest met Rob Turk. Nu was het zo gemak kelijk. Yang-Ying. was mee. Die heeft alles geregeld. Na vier weken overschreed ik een bepaald punt van vermo heid. Toen begon ik slecht te" Mirjam Kloppenburg, dubbelspel-partner van Vriese koop, op koopjesjacht in Seoul. fotoanp spelen. Ik heb vervolgens rust nomen. Daarna kwam de vorm weer naar boven. Ik re ken er op dat in de komende week, via een rustige voorbe reiding, de topvorm komt", aldus Vriesekoop, die op vrij dag 23 september voor het eerst in de nationale universi teit van Zuidkorea in de arena moet voor de persoon lijke zeskamp en de achtkamp in het dubbelspel. In die periode zal er ook aandacht aan het dubbelspel worden besteed. In die disci pline liggen de voornaamste kansen op eremetaal voor Vriesekoop, al rekent de tweevoudige Top Twaalf winnares vooral op een beste verrichting in het enkelspel. Het feit dat Kloppenburg en Vriesekoop elkaar sinds begin juli niet meer aan de groene tafel hebben gezien, heeft vol gens de 'leading lady' van het Nederlandse tafeltennis wei nig gewicht „Dubbelen moet je niet meer in de laatste maand leren. Als we de goede afspraken maken, dan zie ik niet in waarom dat niet zou kunnen." Overigens wordt het mo ment dat Kloppenburg de rol van eerste vrouw in het Ne derlandse tafeltennis over neemt nog even uitgesteld. „Als ik hier een een beetje presteer, ga ik door tot en met de wereldtitelstrijd in Dort mund. Dat is geen nieuws, dat heb ik de laatste tijd steeds beweerd. Een paar jaar gele den zag ik Seoul als het slot stuk van mijn loopbaan. Nu denk ik daar anders over." i

de Stem | 1988 | | pagina 15