DE STFiyr stug WALES HOUDT FALEND ORANJE 83 MINUTEN BIJ: 1-0 Velen profiteren in Italië van WK-milj oenen Fluitconcerten voor Libregts (ff) P. v. PUTTEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 Duitslaud-Nederland uitverkocht Uw officiële Honda-dealer Oranje ontloopt debacle pjor Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Dezelfde spelers maar een an dere ploeg. Europees voetbalkampioen Neder land is de aanloop naar het werelkampioenschap van 1990 in Italië met een fortuinlijke ontsnap ping begonnen. De gehavende tegenstander Wales leek een ideale oppo- t om met een ruim doelsaldo de reeks van zes wed- jtrijden te openen. De verwachte Oranje-orkaan f uit. Pas zeven minuten ïWr het einde verloste Ruud Gullit het gespannen elftal met (enrake kopbal: 1-0. De wedstrijd tegen het tweede ^-elftal uit Wales riep her- -eringen op aan de laatste •pswedstrijd van het EK te- het (overigens minder nie- -) Ierland, toen Wim Kieft in 82-ste minuut, eveneens met Bi kopstoot Oranje in de halve Bnale loodste. i een niet helemaal uitver- kocht Olympisch Stadion kon nje geen moment de status m Europees kampioen waar maken. Elf stugge Kelten hiel- (en Oranje tot zeven minuten iwr het einde op de nul. Libregts had het duel tegen tinternationaal zwakke Wa- willen aangrijpen om het ldo op te voeren na de -nde 4-0 die de West- concurrentie veertien en eerder in Hèlsinki be de. De bondscoach had het volle concept van Rinus 'els zoveel mogelijk ge- aafd. Voor de gestopte Mühren niet zoals algemeen aange- ~en Silooy in het elftal op men, maar Hendrie Krü- die in Duitsland zelden op spelerslijst was voorgeko- n en dit seizoen bij zijn euwe club PSV slechts an- halve wedstrijd had mee en doen als vervanger van geblesseerde Lerby. Het was de weg van de min- weerstand, maar Krüzen de aan niet op dit niveau nis te horen. Aangezien Li- geen vleugelspeler als an'tSchip of Witschge in zijn tie had opgenomen, bleef «n negentig minuten De alternatieve links ten Vanenburg speelde op zo slecht, dat hij zelfs "eld moest worden voor eft, laat staan dat hij op de «flank kon worden inge- Van de elf die op 25 juni in ünchen de vlag in top hadden teen, stonden er gisteren tien in het veld, maar het s een andere ploeg. Vanen- 8 was vergeten dat hij op t EK een waterdrager was en kt als in zijn slechtste Ajax- aan spelmaken. Ook Ruud 'twas niet in goede doen. ba AC Milan-crack was als 8 van een knieblessure dit *n niet langer dan 205 mi- t in actie geweest en had "raf gezeed „over hooguit 6, zeventig procent van [J krachten te beschikken." bregts hield de aanvoerder "t het laatst in het veld. Gullit tete hard, maar kon zich den losmaken van zijn scha- ~"i die gevormd werd door Home van tweede divisie- Jk Portsmouth. Marco van teen, uitgeroepen tot de EK-speler, maakte er te- 41 Alan Knill helemaal niets k De 23-jarige debutant, no- ,«ne uit de derde divisie, e'd hem moeiteloos in be- "ang. ginder de ervaring van Rat- Slatter en Van den Hauwe de defensie van Wales een hele prooi moeten zijn van gewiekste aanvallers van Jhje, maar de praktijk bleek ers. De Kelten verdedigden -aal en gokten niet eens op counters via 'Mark the rk' Hughes (de beste man het veld) of Ian 'Gold'Rush, doelman Southall de enige ers van klasse. Verdedigen een on-Britse manier met ubero (Nicholas) ging de ishmen goed af en het werd hauwelijks te moeilijk ge- ^Kl. pfanje speelde met weinig nog minder variatie en niets met de geboden ™te' Alle ballen werden in [rechter gejaagd, waar Ni- as en Knill bijna juichend nnk hanteerden bij zoveel ozelheid. hte kon de EK-sterren niet eten worden, vorm wel. Afgezien van Rijkaard en Er- win Koeman tierde de slordig heid welig. Als logisch gevolg vielen er weinig kansen te no teren. Een paar afstandsscho ten van Wouters en Ronald Koeman en een kopbal van Van Basten op het been van Southall was alles. Eén keer veerde het stadion op toen Van Basten door de knieën zakte bij een ingreep van Southall. De Everton-kee- per moest handelend optreden na een verkeerde terugspeelbal van Davies, maar de uitste kende Deense arbiter Dam gaard, zag (terecht) geen straf schop in een actie waar Wel shman Bridges een week eerder in Lissabon zelfs twee keer naar de stip wees. Rinus Michels, de grondleg ger van het team en de Duitse bondscoach Franz Becken- bauer zagen Nederland in de tweede helft steeds verder wegzakken en vervallen tot or dinair stuntelwerk. Het inzet ten van Kieft, die naast Van Basten ging opereren leverde evenmin het gewenste resul taat op. De 'narrow escape' was te danken aan een onnodige over treding van Ian Rush. De per soonlijke klasse van twee Ne derlanders hielp Oranje uitein delijk over de brug. Ronald Koeman plaatste de vrije trap van vijftig meter perfect in de doelmond, waar Ruud Gullit het aardse gestuntel letterlijk en figuurlijk ontsteeg door iedereen te overspringen. De bal belandde op de lat, maar kaatste weer voor zijn voeten: 1-0. En op dat geluk had Oranje ook eigenlijk wel recht gehad, want Wales had zich wel erg destructief gedragen. Het echte Oranje moet echter nog op staan. Misschien gebeurt dat op 19 oktober in München. NEDERLAND-WALES 1-0 (0-0), 83. Gullit 1-0. Gele kaart: Home (Wales). Scheidsrechter: Dam gaard (Den), toeschouwers: 58.000 (uitverkocht). NEDERLAND: Van Breukelen; Van Tiggelen, Ronald Koeman en Rijkaard; Vanenburg (67. Kieft), Van Aerle, Wouters, Erwin Koe man en Krüzen; Van Basten en Gullit. WALES: Southall; Hall, Nicholas, Knill, Horne en Blackmore; Wil liams, Davies en Aizlewood; Rush en Hughes (67. Saunders). STAND GROEP 4 W-Duitsland 1 1 0 0 2 4-0 Nederland 1 1 0 0 2 1-0 Wales 1 0 0 1 0 0-1 Finland 1 0 0 1 0 0-4 Volgende wedstrijden; woensdag 19 oktober: West-Duitsland-Ne- derland, Wales-Finland. Ruud Gullit kopt Nederland kort voor tijd naar winst, door de na zijn eerste kopstoot van de lat terugspringende bal als nog achter Nevil Southall tegen het net te jagen. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond wordt nog dagelijks over spoeld met vragen voor kaarten voor West- Duitsland - Nederland op 19 oktober in München. De KNVB heeft slechts drieduizend kaarten gekregen voor de tweede kwalificatiewedstrijd van Oranje voor het wereldkampioenschap. Deze zijn reeds lang ver deeld. Voorlichter Fred Racké zei woensdag in Amsterdam bij Nederland-Wales: „Ik neem aan dat verschillende reisburo's in Duitsland kaarten hebben gekocht om ze aan reizen te koppelen Bij de KNVB noch bij de Duitse voetbalbond zijn nog kaarten verkrijgbaar. Het stadion in München is reeds lang uitverkocht". Door Gerard Kessels ROME - Voor de voetballers en miljoenen supporters be gint het wereldkampioenschap voetbal in juni 1990. Voor het Italiaanse bedrijfsleven, gemeenten en regio's is de strijd echter al in volle gang. Spitsuur in het strafschopgebied van Wales, waar een speler van Oranje in de tang genomen wordt door twee verdedigers. FOTODESTEM/JOHANVANGURP Er wordt op leven en dood ge vochten om de ruim tien mil jard gulden die de regering voor het WK beschikbaar heeft gesteld. Handige ritselaars uit bedrijfsleven en politiek krij gen het gedaan dat zelfs op honderden kilometers van de stadions nog een vrolijke lire regen uit de WK-pot neerdaalt. Als koning voetbal echt bestaat dan woont hij in Italië. Het land heeft een overheidstekort dat de minister voor de schat kist elke arbeidsvreugde ont neemt. De totale staatsschuld overtreft inmiddels het bruto- nationaal product, oftewel alles wat de bijna zestig miljoen Ita lianen in een jaar tijds met elk aar verdienen. Maar voor voet bal, de enige echt belangrijke zaak in Italië, zo lijkt het vaak, is toch nog altijd geld. In een vloek en een zucht werd on langs ruim tien miljard gulden beschikbaar gesteld voor het WK. Minister-president Ciriaco de Mita, een voetbalfanaat uiteraard, heeft de coördinatie van de voorbereidende werk zaamheden naar zich toege trokken. Er is een 'Technisch Comité' gevormd dat recht streeks aan het secretariaat van De Mita rapporteert. Mid dels een noodwetje heeft het comité dictatoriale bevoegdhe den gekregen. Met een beroep op de urgentie kunnen alle be staande procedures aan de kant worden geschoven. Zelfs artikel negen van de Italiaanse grondwet wordt ge negeerd. Dat artikel bepaalt dat de ministers van Cultuur en van Milieu het recht hebben 'in ernstige gevallen' bouwpro jecten te verbieden. Dat de wereldkampioen schappen uitgeroepen zijn tot een soort nationale noodtoe stand is merkwaardig. Italië heeft immers alle tijd gehad het festijn volgens de regels van het spel voor te bereiden. Al in 1984 werd het land aange wezen als organisator. Maar de eerste jaren zijn er nauwelijks activiteiten ontplooid. Het ge hakketak over de vraag waar de wedstrijden gespeeld moes ten worden heeft lang geduurd. Ook over de locatie van al lerhande voorzieningen is ein deloos gedelibereerd. Nog maar enkele maanden geleden dreigde de FIFA zelfs Italië het WK af te nemen als er niet snel een beslissing zou worden ge nomen over de plek waar de Italiaanse staatstelevisie RAI zijn communicatie-centrum zou bouwen. Dat was vol doende om de ernstig verdeelde gemeenteraad van Rome tot een besluit te brengen. Het voorbeeld van het RAI-com- municatie-centrum is typerend voor de gang van zaken. Nau welijks twee jaar voor het be gin moet er nog vrijwel alles gebeuren. De haast waarmee nu ge werkt moet worden speelt ve len in de kaart. Iedereen pro beert zich te laven aan de WK* miljarden. De verdeling van de gelden is een puur politiek zaak geworden. Zo wordt er 125 mil joen gulden uitgetrokken voor de verbetering van de randweg om de Siciliaanse stad Catania. Wat dat met het WK van doen heeft is onduidelijk. In Catania wordt geen enkele wedstrijd gespeeld. De reden is veeleer dat de president van de regio Sicilië, Rino Nicolosi, uit Cata nia komt. Dankzij het nood wetje kunnen de projecten, zonder openbare inschrijving, worden toegeschoven aan be vriende bouwondernemers. De randweg van Catania is lang niet het enige voorbeeld van miljoenen die niet gebruikt worden voor verbetering van stadions en toevoerwegen. Zo is er ruim 200 miljoen gulden uit de WK-pot voor de carabinieri. Het geld is niet bedoeld voor toezicht in en rond de stadions, maar voor vertimmering van carabinieri-kazernes in Bolog na, Rome en Turijn. Ook het fraaie eiland Ischia in de Golf van Napels koestert zich in de glanzende schijn van de WK- milj oenen. Voor de verbreding van een weg op het eiland is 25 miljoen beschikbaar. Verder zijn er ruim 54 miljoen voor de verbetering van de haven in Napels. Vele miljoenen zijn er ook voor een treinverbinding met de Romeinse luchthaven Ciampino. Dit vliegveld wordt echter alleen gebruikt voor het privé-luchtvaartverkeer. Geen wonder dat de Ita liaanse oppositie mort. De com munisten hebben verzet in de senaat aangekondigd. Al te hard durven de communisten echter niet tekeer te gaan tegen de WK-milj arden. Daar zijn in Italië geen stemmen mee te winnen. De tegenstanders gooien het daarom niet zozeer op de overdaad aan lires alswel op het noodwetje dat alle be staande regels buiten werking stelt. Ook de regels van de Europese Gemeenschap bij voorbeeld die bepalen dat voor alle openbare werken van pak weg boven de miljoen gulden een openbare inschrijving moet plaats vinden. De gezichten van Thijs Libregts (links) en diens assistent Nol de Ruiter spreken boekdelen; het gaat nog niet écht lekker met Oranje. FOTODESTEM/JOHANVANGURP Door Chris van Nijnatten AMSTERDAM - Oranje heeft problemen met coun terende ploegen. Net als te gen Ierland tijdens het EK moest het legioen gisteren in Amsterdam ruim tachtig minuten wachten voor er een doelpunt te begroeten viel tegen Wales. De debuterende bondscoach had dan ook in zijn rats gezeten op de reservebank. „Als star tende coach mag je natuurlijk niet met lege handen staan na je eerste interland," bekende Thijs Libregts opgelucht. „Maar we wisten dat we het moeilijk zouden krijgen tegen een ploeg als dit Wales. Het verloop van de wedstrijd kwam daarom niet onverwacht voor me. Wales concentreerde zich slechts op een onderdeel van het spel: hoe voorkomen we goals." Toen Libregts Vanenburg halverwege de tweede helft wisselde voor Kieft kwam hem dat op een fluitconcert van de volle betonklomp te staan. „Voor mij was die wissel lo gisch," legde de grijze trainer uit. „Vanenburg verkeerde niet in de vorm zoals hij die bij zijn club demonstreert. Bovendien zie ik Gullit graag op de rech terflank spelen, dat vond ik al toen ik hem nog bij Feyenoord onder mijn hoede had. Je kon zien, dat toen Ruud op rechts ging spelen en Kieft er als ex tra spits bij kwam, er vanaf de rechterkant betere acties ge maakt werden." De bondscoach was het uiteraard niet ontgaan, dat Oranje's eerste overwinning uiterst moeizaam tot stand was gekomen. „Er werd te veel door het centrum gespeeld, dat breekt je op tegen een Britse ploeg waar het altijd druk is in het centrum. Een andere factor waarom het niet vloeiend liep, was de vermoeidheid bij een aantal spelers. Ze hebben net een zware voorbereidingsfase achter de rug waardoor er lichte irritaties, blessures ont staan". Gullit is een van die spelers, bij wie de scherpte, ondanks zijn goal, deels ontbrak. Toch kreeg hij een riante pluim op zijn hoed van Libregts. „Als je weet dat Ruud weinig heeft kunnen spelen en een enorme conditionele achterstand heeft, dan moet de waardering voor hem des te groter zijn. Vooral de laatste twintig minuten de monstreerde hij een dynamiek, die ik op dit moment nauwe lijks van hem verwachtte." De aanvoerder van Oranje bekende dat hij inderdaad niet fit genoeg was voor een hele wedstrijd. Gullit: „Maar ik ben er steeds in blijven geloven. Voor dat ene moment bleef ik in het elftal staan. Ik had kramp en alles deed zeer, maar ik moest doorvechten. Dat de goal zo laat viel, maakt niet uit Dat is op het EK ook meerma len gebeurd. Op het EK heb ik geleerd tot het laatste moment het vertrouwen in een goed re sultaat te behouden." De ploeg van Wales was Gullit nog zwaarder tegenge vallen dan de Ieren in Gelsen- kirchen. „Ze speelden nog de fensiever. Die jongens schoten de bal alleen maar weg, wij moesten hem steeds ophalen en in het spel brengen, dat kostte ons een hoop kracht." Hendrie Krüzen, de voor ve len verrassende linkermidden velder in Oranje, bleek na af loop rekening te hebben gehou den met zijn optreden. „Voor mij was het geen verrassing. Libregts wilde het team zo wei nig mogelijk wijzigen in verge lijking met het EK. Dan is het logisch dat hij mij kiest op de plaats van Mühren."

de Stem | 1988 | | pagina 9