Malaria blijft tropische ziekte nummer een Meer geld arme landen naar IMF dan andersom In het oog van de cycloon is het altijd rustig LO-LEIDER WIL MET TEDERE' ISRAELI PRATEN BUITENLAND FONDS OVERWEEGT WANBETALERS HARDER AAN TE PAKKEN eSTEM BUITENLAND DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 t21 if ëNINGEN - Cyclonen, ido's, orkanen, tyfonen, canes, baguio's, willy- ,a. is er een ander na- schijnsel dat zoveel heeft als de tropi- wervelstorm? En tel- wanneer die huis- wordt erbij gezegd: tc van deze eeuw'. TSBURG - De Palestijnse Bevrijdings nisatie (PLO) blijft sterk aandringen op pese erkenning van haar voorlopige rege- g in ballingschap. «ng. NIEUWSOVERZICHT Bild: 40 miljoen D-mark voor Cordes Algemene staking in Nagorny-Karabach Ontsnapte activisten worden niet gepakt VS betalen achterstallige contributie VN Brussel tegen tol op Duitse autobanen Toch gesprek Pools bewind en Walesa Suriname wil hier bestellingen plaatsen Westduitse milieu-minister komt belofte na ^verslaggever Gilbert, de cycloon die nu het Caraibische gebied ontketent windstoten 225 tot 300 kilometer per en Wordt daarmee waar de echte recordhou- der van deze eeuw. Ter verge lijking: de 'ergste cyclonen' van de voorafgaande jaren, de Elena en de Gloria, zaten rond de 200 kilometer per uur. Tropische wervelstormen hebben aldus Meteoconsult in Wageningen een kleine door snee, soms maar van een hon dertal kilometer, en hebben een enorme draaisnelheid. Door hun geringe omvang zijn ze moeilijk tijdig te ontdekken. Ze komen alleen voor in septem ber, aan het eind van het warme seizoen, in gebieden tussen de 10de en 30ste breedte graad (bijvoorbeeld de Caribi sche Zee), boven zeeën waar van de temperatuur hoger is dan 26 of 27 gradera Het moet dus uitzonderlijk warm zijn èn vochtig. Door het warme zeewater komt energie vrij, die opstijgt. Door deze energie gaat de wind die toch al de neiging heeft te draaien nog meer draaien, en die draaiende beweging wordt sterker en sterker. Buien gaan meedraaien en boven het ge bied ontstaat een wervelende beweging die oncontroleerbaar wordt. Het merkwaardige hierbij is dat het weer in het centrum of het oog van de cycloon gewoon rustig blijft, met een heldere hemel, terwijl 20, 30 kilimeter erom heen allesverwoestende stormen woeden. Dat hangt samen met de lucht die in het oog van de cy cloon verticaal daalt en stijgt. De luchtdruk in het oog van de Gilbert is gezakt tot 885 mili- bar, 4 milibar lager dan die van een Filippijnse cycloon in 1927, die als recordhouder gold. Cyclonen zijn verschrikke lijk, maar gelukkig maar van korte duur: vijf, hoogstens ze ven dagen. De Gilbert snelt nu met een vaartje van 25 kilome ter per uur af op het vasteland van Amerika, waar hij eind deze week wordt verwacht. Zogauw een cycloon vaste land raakt, verliest hij zijn kracht, omdat zijn energiebron, warme zee of warme eilandjes, komen te ontbreken. Soms raast hij langs de kust nog een eind door, zoals enkele jaren geleden toen in New York en kele hoge wolkenkrabbers moesten worden ontruimd voor de Elena, die vanuit het zuiden aanstormde. Tot voor kort kregen derge lijke orkanen een meisjesnaam, maar tegenwoordig (vanwege de emancipatie) jongens- èn meisjesnamen. Telkens wordt een naam gekozen die begint met de letter van het alfabet die correspondeert met het nummer van de orkaan. De Gilbert is nummer zeven van dit seizoen (de andere zes waren zo zwak dat ze de krant niet haalden) en heeft dus een naam gekregen die begint met de zevende letter van ons alfa bet. rafat smeekt EG erkenning „na correspondent voorstel van Griekenland zullen de EG-ministers van tenlandse Zaken half oktober over dat verzoek om hun standpunt bepalen. Oriekse minister Papoulias, ■nd voorzitter van de /ministers van Buiten ste Zaken, zei dat gisteren j het slot van het twee de bezoek van PLO-leider leer Arafat aan het Euro- Parlement. Volgens Arafat zal de opstel- ig van de EG zwaar meewe- nbij de besluiten die de Pa- liijnse Nationale Raad vol- nde maand neemt. De Raad spreekt dan het advies van apolitieke commissie om op ffestbank, nu Jordanië zich dat gebied juridisch en ad- tratief heeft losgemaakt, onafhankelijke Palestijnse t te stichten. Verzoeken om steun aan de lopige Palestijnse regering over dat gebied het gezag gt, waren het voornaamste van het bezoek van Arafat de EG. De PLO-leider, die twee da- lang een perfecte media- opvoerde - hij trok meer, it dan de Amerikaanse it Reagan tijdens diens aan Straatsburg - ver raad, in Tunis, staat nog niet vast, maar naar verluidt zal die vallen kort na het EG-beraad. Arafat preludeerde op die ver gadering door de wil van de PLO te streven naar een duur zame vredesregeling zwaar te accentueren. „Ik ben bereid gesprekken aan te gaan met iedere Israëli die voor een internationale vredesconferentie werkelijk belangstelling toont. Ik reik de hand aan iedereen die vrede wil". Volgens veel politici in Straatsburg heeft Arafat zijn boodschap duidelijk overge bracht, maar kan toch pas eind oktober, na het EG-beraad en nadat de Palestijnse Nationale Raad zijn standpunt heeft be paald, de politieke balans van het bezoek worden opgemaakt. Volgens Arafat heeft de PLO al de verantwoordelijkheid op zich genomen voor 23.000 Pa lestijnse ambtenaren op de Westbank, die tot nu toe door de Jordaanse regering werden betaald. Arafat gaf na afloop van zijn bezoek aan het Europese Parlement samen met de socialistische fractieleider Arndt een pers conferentie. - FOTO Af P it Europese hoofdstad zon- vêd illusies. .Ik vraag me af of Europa t onze regering in balling- p zal erkennen", zo zei hij rijn afsluitende persconfe- 6e. „Met de socialistische e heb ik nu de afspraak twe alles zullen doen om een ie vrede te bereiken, ar dat is eigenlijk de he kste toezegging die ik gehad". tai uur later, na zijn onder- met Papoulias, had Ara- t meer reden tot tevreden- De Griekse minister zei in ideeën van Arafat 'nieuwe iten' te hebben ontdekt, rover in de EG moet wor- jesproken. was het eens met Arafat, tdestellingname van de EG de PLO iets is 'om reke nde te houden', fcdatum voor de Palestijnse AMSTERDAM (ANP) - Het aantal aids-slacht- offers in de tropen is nog veel minder dan bij voorbeeld het aantal lijders aan malaria - de meest gevreesde tropische ziekte - maar de in vloed van aids op de volksgezondheid, op de eco nomie en de maatschappij als geheel neemt wel snel toe. Malaria blijft echter zeker nog 10 jaar in termen van wereldgezondheidszorg een grotere bedreiging. Dat blijkt uit bijdragen van de circa 1.500 specialis ten, die volgende week in de Amsterdamse Rai deel nemen aan het 12e internationale congres over tropi sche geneeskunde. Het organisatiecomité van dit congres gaf woens dag een uitgebreid overzicht van de ontwikkelingen in de tropengeneeskunde. Nieuwe geneesmiddelen en be handelingen komen aan de orde in de Rai. Zelfs de vondst van een nieuwe ziekteverwekker wordt gemeld. Het gaat om een door Nederlandse en Belgische onderzoekers in menselijke uitwerpselen ontdekte worm, waarvan tot nu toe werd aangenomen dat die uitsluitend bij apen voorkwam. Mede dank zij de inspanningen van de wereldge zondheids-organisatie WHO is ook een aantal nieuwe geneesmiddelen ontwikkeld. Met steun van interna tionale fondsen en de farmaceutische industrie zijn belangrijke resultaten geboekt, aldus het comité. Malaria is de belangrijkste tropische ziekte met tussen 200 en 300 miljoen slachtoffers per jaar. In Afrika en Azië zijn twee nieuwe middelen tegen deze infectieziekte toegepast: halofantrine en mefloquine. Beide middelen blijken effectief en kennen weinig bij werkingen. De vrees bestaat dat door onbeperkt en ondeskun dig gebruik snel ongevoeligheid voor deze middelen ontstaat. Het Chinese (plantaardige) middel tegen ma laria (Qinhaosu) krijgt in Amsterdam naar verwach ting ook de nodige aandacht. Uit West-Afrika worden volgens het Tropeninsti tuut 'frappante' resultaten gemeld met een nieuw middel tegen slaapziekte, vooral ook bij patiënten, die al 'ver heen zijn'. De organisatoren van het congres verwachten verder 'een pittige discussie' over de wijze waarop de wormziekte bilharzia moet worden bestre den. Er zijn effectieve geneesmiddelen voorhanden, maar die zijn vaak vanwege de hoge prijs in geen en kele lokale apotheek te krijgen. Rivierblindheid, aids, kanker, hepatitis b. Het zijn allemaal veel in de tropen voorkomende ziekten, die volgende week in Amsterdam de revue passeren. Voor het eerst worden ditmaal niet alleen medische aspec ten besproken. Het verband tussen ziekte/dood en ar moede/economische situatie in tropenlanden krijgt ook veel aandacht. De honderden specialisten komen ook te spreken over kwesties als: Wie help je, wie geef je voorrang in de gezondheidszorg? Aan mensen in de grote steden of aan de talloze bewoners van het platteland? Washington (anp) - Internationale Mone taire Fonds (IMF) heeft in Jj-t op 30 april afgesloten toekjaar opnieuw aan zienlijk meer geld van de ontwikkelingslanden ont zien (via aflossingen) o>n het verstrekte aan nieuwe leningen. jje netto-geldstroom van de Derde Wereld naar het fonds Foeide ten opzichte van het jjwgaande boekjaar zelfs tot f miljard gulden, zo blijkt net jaarverslag. De cijfers vormen een wat Fnante balans voor een in stelling die beoogt landen met wianciële problemen te on- "ersteunen. De verklaring y°°r deze paradoxale situatie volgens het IMF echter een- !n de periode 1982-1985, toen schuldencrisis op zijn Oongtepunt was, bereikte de ®jj®etverlening door het een recordniveau en deze jongen zijn nu toe aan aflos- Dat betekent wel dat het «ids meer financiële ruimte JhJgt voor nieuwe krediet- eriening. 'Het fonds staat "f om de lidstaten finan cieel te ondersteunen', aldus het jaarverslag. De financiële mogelijkhe den van het fonds zouden nog groter zijn als alle lidstaten zich hielden aan hun aflos singsverplichtingen. Het aan tal landen dat te boek staat- als wanbetaler steeg in het fi nanciële jaar 1987/88 van acht tot negen. Zij hadden een be talingsachterstand van meer dan zes maanden. Het totaal aan achterstal lige betalingen steeg tot 5,3 miljard gulden. Acht van de negen wanbetalers komen niet meer in aanmerking voor nieuwe leningen zolang zij in gebreke blijven. Dat zijn So malië, Sierra Leone, Zambia, Vietnam, Guyana, Liberia, Sudan en Peru. Het aantal wanbetalers is het afgelopen jaar weliswaar niet veel groter geworden, maar het IMF vindt toch dat er nu maar eens een goede op lossing voor het probleem moet komen. Tot nu toe vulde het fonds de financiële gaten in de boekhouding via zijn enige winstbron, de rentemarge. Landen die krediet opnemen moeten wat meer rente beta len en de industrielanden krijgen een wat lager tarief uitgekeerd. Zo moeten dus lidstaten die zich keurig aan de verplichtingen houden op draaien voor wanbetalers. Mede daarom wil het IMF dat het Interim-Comité, het beleidsbepalende orgaan van het fonds, met een politieke oplossing voor het probleem komt. Op de jaarvergadering van het IMF, eind deze maand in West-Beriijn, staat de kwestie daarom hoog op de agenda. Gedacht wordt aan een re geling waarbij landen die niet in staat zijn tot aflossing van IMF-leningen daarvoor geld krijgen uit andere bronnen, zodat het fonds zijn middelen optimaal kan blijven benut ten voor het verzachten van betalingsbalansproblemen van de lidstaten. In een beschouwing over de gang van zaken in de wereld economie in 1987 signaleert het IMF een aantal gunstige ontwikkelingen. Maar wat betreft de belangrijkste pro blemen, de onevenwichtighe den in de handel tussen de grootste industrielanden en de schuldenlast van de ont wikkelingslanden, is onvol doende vooruitgang geboekt. Daarom zijn volgens het fonds verdere beleidsaanpas singen nodig. Het IMF schildert in grote lijnen hetzelfde beeld als in het vorige jaarverslag. Aan de positieve kant van de balans staat op de eerste plaats het voortduren van economische groei bij lage inflatie. De pro- duktie in de industrielanden nam vorig jaar ondanks de beurscrisis duidelijk toe tot ruim drie procent, terwijl de gemiddelde inflatie beperkt bleef tot hetzelfde percentage. Dat ging gepaard met een groei van het volume van de wereldhandel met 5,5 procent. Het IMF constateert verder dat vooruitgang is geboekt bij de beleidscoördinatie van de industrielanden. Dit alles is echter geen re den voor zelfgenoegzaamheid. De onevenwichtigheden in de handel tussen de grootste in- dustielanden zijn nog steeds van een omvang die op mid dellange termijn onhoudbaar Voor de ontwikkelingslan den leveren de economische ontwikkelingen in 1987 een verdeeld beeld op. Veel lan den in de Derde Wereld profi teerden van een krachtige ex- portgroei. Daardoor werd de verhouding tussen schuldbe talingen en exportinkomsten voor het eerst in jaren duide lijk gunstiger. Ook wisten de ontwikke lingslanden hun gezamenlijke tekort op de lopende rekening van de bet alingsbalans, dat in 1986 nog 41 miljard dollar bedroeg, vrijwel weg te wer ken. Ondanks deze duidelijke verbetering van de externe positie verminderde de ge middelde produktiegroei in de Derde Wereld vorig jaar van 4,2 tot 3,4 procent, wat in veel landen gepaard ging met een sterke toeneming van de in flatie. De verschillen in produk tiegroei waren groot. De ex porteurs van industriepro- dukten in Azië lagen ruim bo ven het gemiddelde. De Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara, die het vooral van grondstoffen moeten hebben, wisten echter niet eens gelijke tred te houden met de bevol kingsgroei. De levensstan daard ging daardoor verder omlaag. In Afrika ligt die nu twin tig procent onder het niveau van 1981. Alleen de meeste Aziatische ontwikkelingslan den zijn er sinds dat jaar op vooruit gegaan. De totale buitenlandse schuld van de ontwikkelings landen groeide vorig jaar met 10,6 procent tot 1.217 miljard dollar. De nieuwe kredietverle ning van banken aan de Derde Wereld bleef vorig jaar op een laag peil en het ziet er niet naar uit dat er snel een ommekeer komt in de sterke vermindering van de particu liere financiering, sinds in 1982 de schuldencrisis uitbrak. De nieuwe kredietverlening van banken aan de Derde We reld bleef vorig jaar op een laag peil en het ziet er niet naar uit dat er snel een om mekeer komt in de sterke ver mindering van de particuliere financiering sinds in 1982 de schuldencrisis uitbrak. Toch is het volgens het IMF noodzakelijk dat de banken hun terughoudendheid laten varen. Dat is één van de voor waarden om de ontwikke lingslanden in staat te stellen via sterkere economische groei hun schuldproblemen te boven te komen. Daarnaast moeten de ont wikkelingslanden zelf hun economische beleid aanpassen en dienen de rijke landen een economisch klimaat te schep pen dat de Derde Wereld mo gelijkheden biedt uit het moe ras te komen. BONN (AP) - De in Libanon gegijzelde Hoechst-manager Ru- dolf Cordes is volgens het Westduitse blad Bild vrijgelaten na betaling van mogelijk zelfs 40 miljoen D-mark. Regeringsfunc tionarissen en de werkgever van Cordes houden bij hoog en laag vol dat er geen losgeld betaald is. Volgens de regering zijn er ook geen concessies gedaan ten aanzien van Mohammed Ali Hamadi, de Libanees die nu in Frankfurt terecht staat wegens zijn aandeel in de kaping van een vliegtuig in juli 1985. Cordes en een andere Westduitser, de Siemens-technicus Alfred Schmidt, werden in januari 1987 ontvoerd nadat Hamadi op de luchthaven van Frankfurt was gearresteerd. Scmidt kwam een jaar geleden al vrij. MOSKOU (AFP) - In Stepanakert, de hoofdstad van de Ar meense enclave Nagorny-Karabach in de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan, is maandag opnieuw een algemene staking uit gebroken. Dit heeft Ambartsoem Galastjan, een lid van het Ar meense Comité voor Karabach, meegedeeld. De Armeniërs, die driekwart van de bevolking van de auto nome regio binnen Azerbajdzjan uitmaken, streven naar aan sluiting van Nagorny-Karabach bij de Sovjetrepubliek Arme nië. De Armeniërs van Stepanakert probeerden dit jaar al eer der met een algemene staking hun eis voor hereniging kracht bij te zetten, maar deze actie bleef zonder resultaat. JOHANNESBURG (RTR) - Drie Zuidaf rikaanse activisten te gen apartheid, die uit de handen van de politie ontsnapten tij dens een behandeling in een ziekenhuis, kunnen het Ameri kaanse consulaat in Johannesburg verlaten zonder dat zij wor den gearresteerd. Pretoria overwoog de vrijlating van de drie mannen op het moment dat zij ontsnapten uit het ziekenhuis, aldus een Zuid- afrikaanse woordvoerder. De beslissing van de Zuidafrikaanse regering om de drie zon der sancties te laten gaan voorkomt een netelig diplomatiek meningsverschil tussen Pretoria en Washington. NEW YORK (RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben beslo ten de achterstallige contributie aan de Verenigde Naties als nog te betalen. Het gaat om een bedrag van 520 miljoen dollar, ruim een miljard gulden. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar verwelkomde het Amerikaanse besluit. Hij beklem toonde evenwel dat het nog niet de definitieve oplossing bete kent van de financiële crisis waarmee de volkerenorganisatie kampt. De Amerikaanse bijdrage is van groot belang voor de VN. De Amerikanen financieren een kwart van de VN-begroting, die dit jaar 875,9 miljoen dollar beloopt. Van de kosten van de vre desmachten die de VN in verschillende delen van de wereld heeft gestationeerd, nemen de VS ongeveer een derde deel voor hun rekening. BRUSSEL (DPA/ ANP) - De Europese Commissie vindt tolheffing voor buitenlands vrachtverkeer op de Aoto- bahnen in de Bondsrepubliek Duitsland niet acceptabel. Brussel wil één regeling voor belastingheffing die in alle landen van de Gemeenschap geldt. De ministers van Verkeer van de twaalf lidstaten zijn al enige tijd in gesprek over mogelij heden om de belas tingheffing te harmoniseren. In oktober komen zij weer bijeen. De Europese Commissie heeft voorgesteld om transportbedrijven alleen wegenbelasting te laten beta len in de landen waar hun vrachtwagerns worden inge zet, en niet in het land van herkomst. Nederland, België en Denemarken zijn daar tegen. WARSCHAU (RTR) - Lech Walesa praat vandaag opnieuw met minister van Binnenlandse Zaken, generaal Czeslaw Kiszczak, ter voorbereiding van het ronde-tafelgesprek met alle maatschappelijke groeperingen over de toekomst van Po len. Het eerste gesprek vond plaats op 31 augustus. Walesa en zijn adviseurs dringen aan op snelle legalisering van het vakverbond Solidariteit. Dit werd in 1982 verboden bij de afkondiging van de staat van beleg in Polen, die inmiddels weer is opgeheven. Zijn ontmoeting met Kiszczak op 31 augus tus was het eerste officiële contact sinds het verbod op Solida riteit. SCHIPHOL (ANP) - Suriname zal voor het einde van dit jaar in Nederland bestellingen plaatsen in het kader van de over bruggingshulp ter waarde van 60 miljoen gulden. Hoewel nog niet over alle procedurele aspecten overeenstemming bestaat, is een oplossing op korte termijn in zicht. Die verwachting is op Schiphol uitgesproken door de Suri naamse minister van Buitenlandse Zaken, Sedoc. De Suri naamse bewindsman heeft in Den Haag informeel overleg ge voerd met de ministers van Buitenlandse Zaken en Ontwikke lingssamenwerking, Van den Broek en Bukman. Nederland wil dat Suriname de aankoop van goederen van de overbruggingshulp, de steun waarover in juli overeenstem ming is bereikt, volledig in handen geeft van het Nederlands Rijksinkoop Bureau (RIB). Volgens minister Bukman garan deert inschakeling van het RIB de beste prijs en kwaliteit. Su riname echter wenst dat het eigen bedrijfsleven actiever bij de aanschaf van de hulpgoederen wordt betrokken. MAINZ (RTR) - De Westduitse minister van Milieu, Klaus Töpfer, is woensdag bij Mainz de Rijn overgezwommen. De be windsman komt daarmee een belofte na die hij drie jaar gele den gedaan had in een weddenschap met een lid van de opposi tie in het parlement. Töpfer zei toen met zijn oversteek te zul len bewijzen dat de Rijn steeds schoner wordt en derhalve de gezondheid niet bedreigt. „Zo'n weddenschap sluit ik nooit meer af", zei een vermoeide Töpfer, toen hij eenmaal de overkant bereikt had. Volgens zijn uitdager, het SPD-lid Harald Schafer, is Töpfer een dapper man. „Dat te doen voor een paar koppen in de krant, daarvoor het risico te lopen van haaruitval, diarree en huidziekte", noemde Schafer geen geringe prestatie.

de Stem | 1988 | | pagina 5