'vdA: Parlement moet voorzitter EG-Commissie kiezen >roces Nederland tevreden de jaren '90 in Toch meer geld aan medicijnen besteed BINNENLAND ERVOERSBEDRUVEN VOORSPELLEN VERLIES HONDERDEN BANEN Mat aan zet Het loze vissertje DE STEM COMMENTAAR NIEUWSOVERZICHT PEN HAAG (ANP) - Wie na 1992 het vliegtuig iemt naar een ander land van de Europese Ge- «nschap of met een veerboot naar Groot-Brit- of Ierland wil oversteken, zal daarvoor fellicht tot 25 procent meer moeten betalen. Verheid negeert problemen in zondheidszorg Regeling export giftige stoffen een sof Nederland keurt ozonverdrag goed Ook Raad van Kerken steunt Boesak Kabinet: draagmoederschap ongewenst ngffTEM BINNENLAND DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 Plan Oort slecht voor laagstbetaalden Ziekenhuisraad woedend op Dees «JSCABET Verzet wil 'zwarte weduwe' vervolgen gramma voor de verkiezingen van Europees Parlement, volgend j aar j uni. In dat ontwerp wordt ook gepleit voor grotere bevoegdheden van het parlement, dat in de ogen van de PvdA bij gebrek aan voldoende bevoegd heden niet is uitgerust om mede leiding te geven aan het Europa zonder grenzen, zoals dat in 1992 tot stand moet zijn gekomen. De PvdA wil dat in het proces van democrati sering van de EG snel voortgang wordt ge maakt. De besluitvorming in de Raad van Mi nisters moet beter door besluiten bij gekwalifi ceerde meerderheid van stemmen te nemen. Ook menen de socialisten dat in de komende pe riode de eerste aanzetten tot Europese partij vorming moeten worden gedaan. In het ontwerp wordt grote aandacht voor het milieu en de Derde Wereld gevraagd. De voort- gaven van de ziekenfondsen aan de Ziekenfondsraad. Ze heeft becij ferd dat zich bij de apothekers een stijging heeft voorgedaan van 8,25 pro cent tegen een daling van 2,9 procent bij de apotheekhou- dende huisartsen. Tussen de ziekenfondsen verschillen de uitkomsten ove rigens sterk, ze lopen uiteen van een stijging van de kosten voor geneesmiddelen van 27,6 procent tot een daling van 5,3 procent. Maar bij het overgrote deel van de fondsen is sprake van een duidelijke kostenstij ging in het eerste kwartaal. Landelijk komt het erop neer dat het per verzekerde uitgege ven bedrag opliep van 59 tot 63 gulden. Volgens de VNZ zijn er geen aanwijzingen op grond waarvan kan worden veron- Van der Staay - fotoanp jaar was het aantal misdrijven onder het niveau van 1980 gezakt. Vooral de kleine criminaliteit stabiliseert zich. Alleen het aantal inbraken neemt nog zeer fors toe; Huurders zijn de laatste jaren slechter af dan huiseigenaren. De huren namen de afgelopen vijf jaar vrij fors toe, terwijl huiseigenaren hun lasten niet zagen toe nemen. Het aantal nieuwgebouwde wo ningen houdt ongeveer de vraag bij, maar wel is de kwaliteit van nieuwbouwhuizen de laatste jaren gedaald; Van de privatisering van overheidsdien sten is weinig terecht gekomen, maar wel houdt de overheid wat meer rekening met de wensen van de burgers. Die zijn op hun beurt redelijk tevreden over de wijze waarop met name de gemeenten werken; De grote hervormingen in de gezond- (ADVERTENTIE) ADRESSENf S 01858-17288 nde te maken aan de nn. ider de Albanezen in Ko^' aartegen de plaatselijk I irtij leiding volgens vZ I [ets durft te doen. m I De sterke man van Servr seft zijn campagne voor a I ;rziening van de grondt ink opgevoerd, nadat hij orig jaar in was geslaagd intal tegenstanders van ü\n I arde beleid tegen KosovoT.l e partijtop te zetten zJ loest Dragisa Pavlovic hPt I eld ruimen als partij chp] an Belgrado, nadat hij Mn* I »vic ervan had beschuldig I nti-Albanese sentimental ider de Serviërs aan te wak 1 eren. Drie maanden iate" I rist Milosevic Ivan Stambolic wippen als president van do eelrepubliek. Als opvol» J an Stambolic, die een ver oenende houding jegens de Jbanezen in Kosovo bepleit werd Gracanin benoemd an gepensioneerde generaal ie bekend staat als een Ser- isch nationalist. Bij zijn streven de grond- -et te herzien en Kosovo en ojvodina hun autonomie tel ntnemen krijgt Milosevic teun van Macedonië en Mon- inegro. Beide republieken erbergen een aanzienlijke Jbanese gemeenschap die ch onder invloed van het na-1 onalisme in Kosovo steeds! ieer begint te roeren. Daar-] ntegen stuitten de plannen an Milosevic op fel verzet in] 'ojvodina, waar naast de erviërs (55 procent) ook een rote Hongaarse gemeen-1 :hap woont. De partijleiders an Vojvodina, die onder rote druk staan van de Ser- ische nationalisten, vrezen at de Hongaren in verzet] uilen komen als de provincie J eer in handen komt van erviërs. In de noordelijke deelrepu- j lieken Kroatië en Slovenië] egint men zich ook st( leer zorgen te maken over iet nationalistische tromge- l roffel in Servië. De Kroati- che en Sloveense leiders vre ten dat de plannen van Milo-1 sevic verder gaan dan de i cificatie van Kosovo. Zij ver- denken Milosevic ervan lij de onrusten in de auto- I nome provincie wil uitbuiten om een Groot-Servië te stich ten en de Serviërs weer de do minante positie te geven die rij voor de Tweede Wereld oorlog in Joegoslavië hadden! dat betekent volgens del Kroaten en de Slovenen on-1 vermij delijk de ondergang] van het federale Joegoslavië van president Tito. (awpj 1 overlast zal de regering er een" ïarde dobber aan hebben de bevolking te voeden. Onder gunstige voorwaar den nuttigt de meerderheid van de bevolking slechts een maaltijd per dag. Door de hui dige watersnood moeten velen het zonder him dagelijkse oortie rijst stellen en hongers nood dreigt, zo vrezen hulpor ganisaties. Afgezien van moeilijk te xploiteren gasvoorraden be- chikt het land niet of nauwe- ijks over natuurlijke hulp bronnen. Zelfs de stenen voor de aanleg van wegen moeten nog uit het buurland India worden geïmporteerd. Poli tieke onzekerheid, vermeende corruptie en handelsbeper kingen staan buitenlandse in vesteringen in de weg. De Bangladezen die zelf over geld beschikken, hebben geen vertrouwen in de toekomst van hun land. „De meesten sturen het geld naar het bui tenland", aldus een westerse diplomaat. (UW „onzeHaagse redactie I-U raAG - De PvdA wil dat de voorzit- r van de Europese Commissie - het dage- JL bestuur van de EG - in het vervolg htstreeks door het Europees Parlement (ordt gekozen. met de lidstaten moet die gekozen vervolgens de andere leden van de ie aantrekken. De aldus gevormde je moet aan het parlement een vertrou- ivotum vragen. Krijgt hij het vertrouwen 'jan moet een andere Commissie gevormd [Slee maakt onderdeel uit van het woens- gepresenteerde ontwerp-verkiezingspro- schrijdende aantasting van het milieu maakt het noodzakelijk dat de EG een doeltreffend mi lieubeleid tot stand brengt, zowel in de EG zelf als in de afzonderlijke lidstaten. Het principe dat de vervuiler betaalt dient onverkort over eind te blijven. De rijke landen moeten een einde maken aan de vernieling van het milieu die zij in de Derde Wereld veroorzaken. De invoering van een verplicht identiteitsbe wijs in Europa wijst de PvdA van de hand. Ze wil dat de EG een actief antiracisme-, anti-dis criminatie- en anti-vreemdelingenhaatbeleid voert. De socialisten maken zich tevens sterk voor een Europa waarin richtlijnen bescher ming bieden voor de rechtspositie van vrouwen die het slachtoffer zijn van seksuele intimidatie op hun werk. Ook wenst de PvdA een Europese richtlijn te gen discriminatie naar ras, geslacht en seksuele geaardheid bij sollicitaties en op de arbeids plaats en gerichte aandacht voor rechtsbescher ming van risicogroepen, aids-patiënten en sero- positieven. Andere punten uit het ontwerp-programma: afschaffing van het woonlandbeginsel in de kin derbijslag voor migranten uit landen buiten de EG; actief en passief kiesrecht voor het Euro parlement voor niet-EG-ingezetenen die meer dan vijf jaar in een der lidstaten zijn gevestigd. De EG moet zich sterk maken voor een strin gentere naleving van het VN-embargo op wa pens tegen Zuidafrika, uitvoering van het olie embargo, volledig embargo op invoer van Zuid- afrikaanse steenkool, uitbreiding verbod op munten, import van diamanten, alsmede het op heffen van de luchtlijnen. eizen na '92 stuk duurder J stellen negen Nederlandse ondernemingen uit de luchtvaart en de zeescheepvaart in een woensdag gepre steerd rapport over de financiële gevolgen van de be- jgde eenwording van de EG in 1992. .Europese Commissie heeft jorgesteld om de belasting- rije verkopen op luchthavens, j vliegtuigen en op schepen af 8 schaffen. Voorts wil zij het iagersvervoer en vracht- ansporten per zeeschip en per liegtuig onder de BTW-hef- fe brengen. De commissie wil U accijnzen op brandstoffen foor zeeschepen invoeren. 1 Al deze plannen leiden bij [ewezenlij king tot hogere ta peven voor vliegtickets en pas- agebiljetten voor veerboten, zo oorspellen de bedrijven. De negen - KLM, Transavia, r Holland, Martinair, Schip- 1, North Sea Ferries, Stoom vaart Maatschappij Zeeland, K)ES (ANP) - De overheid idt de blik teveel en te izijdig gericht op het hoe nook verwezenlijken van tra bezuinigingen. tegenover staat de pijn- constatering dat ze aan "dere vraagstukken zo weinig ladwerkelijke aandacht tof. dr. G. M. van Veldhoven, oorzitter van de Nationale liekenhuisraad, zei dit woens- ps in Goes op een bijeenkomst mde Provinciale Ziekenhuis- had Zeeland. 1 De NZR wil waar mogelijk fel meewerken aan een extra vermindering van het aantal Ziekenhuisbedden. Maar de pktijk van de afgelopen ja- heeft volgens de NZR- oorzitter geleerd dat daarvoor 1 meer tijd nodig is dan de herheid ervoor uittrekt. oost west tot elkaar te bren gen, om bijvoorbeeld vijand beelden af te helpen breken en vertrouwen tussen mensen te kweken, vooral op het grondvlak van de maatschap pij. Daarbij komt dat men er juist in de kerken de laatste jaren veel gevoeliger voor is geworden dat relatie twee richtingsverkeer betekent Uit de kerken borrelen ten slotte met de regelmaat van de klok ideeën op hoe aan het nieuwe Europa meer gestalte te geven. Die ideeën zijn het resul taat van bijvoorbeeld he lange termijnwerk van ket' - - - ai» kelijke vredesbewegingen het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi. Beide laatsten hebben nog zeer re cent aan de Nederlandse rege ring het idee voorgelegd een Pan Europese Universi' teit in Nederland op te richte" voor de bestudering van d culturele, godsdienstig maatschappelijke en econo mische vraagstukken i023,. oost en west. Ook hebben v gepleit voor de instelling een fonds om meer uitwip lingen tussen ideële organB?' ties van oost en west mogew te maken. Nedlloyd en de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging - bepleiten handhaving van de huidige situatie. Dat betekent geen BTW, instandhouding van belastingvrije artikelen en geen invoering van accijnzen op brandstoffen. De tarieven voor het passa giersvervoer binnen de EG zul len door BTW-invoering ge middeld met 6,5 procent stijgen, aldus het rapport. Voor vrachtvervoer zullen de prijzen met gemiddeld 17 procent omhoog moeten. De luchtvaartmaatschappijen ver wachten dat het aantal vakan ties met chartervliegtuigen naar Spanje, Griekenland en Portugal zal dalen in het voor deel van landen net buiten de EG, zoals Marokko, Tunesië en Malta. Op vluchten naar lan den buiten de EG komt geen BTW-heffing. Afschaffing van. belasting vrij winkelen - zoals op Schip hol - gaat het luchthavenbe drijf 15 procent van zijn omzet kosten. Dat komt overeen met 30 miljoen gulden. De luchthaven zal de start en landingsgelden moeten ver hogen om dat verlies te com penseren. KLM, Transavia en de andere maatschappijen zul len dan de prijzen van de tic kets opschroeven, aldus het rapport. Afschaffing van belasting vrij kopen zal volgens de be trokken bedrijven enkele hon derden arbeidsplaatsen kosten. Dat heeft op zijn beurt weer een negatief effect op de toele verende bedrijven. De veerboot- en de lucht vaartmaatschappijen verliezen volgens hun berekeningen een kleine 20 respectievelijk 6 pro cent van hun inkomsten. Tijdens de opening van de nieuwe Statenhal en de Van Gogh congreszaal in het Haagse Congresgebouw laat WD-minis- ter De Korte (Economische Zaken) zich even door twee danseresjes meetronen naar de internationale vakbeurs Vis'88. - fotoanp JROPA wordt nerveus en onzeker als de Palestijnse kwestie in «d komt. Die nervositeit wijst niet alleen op een schuldig ge- eten-de rol van de Europeanen in de Palestijnse historie is in- 'daad niet bijzonder positief - maar ook op een zekere poli- we ontreddering. Europa, dat zich doorgaans kritisch, maar wel Wachter Israël opstelt, weet met zijn houding slecht raad, zo- m het bezoek van PLO-leider Yasser Arafat aan het Europese "tement te Staatsburg weer duidelijk werd. de aarzelende opstelling van Europa ten aanzien van het Mid- ^■Oostenprobleem in het algemeen valt te verklaren in een «re politieke context. Niet Europa zet de strategische lijnen het betrekking tot politieke regelingen in het Midden-Oosten, supermacht Amerika. Europa heeft de laatste jaren noodge- Wgen moeten toekijken bij nieuwe diplomatieke initiatieven, 'kunnen het leuk vinden of niet: meer dan een bijrol is er voor Jhpa niet weggelegd. vraag of Europa meer zou kunnen doen - zoals Arafat in isburg heeft gezegd - is niet zonder meer bevestigend te «woorden. Zolang de Europese Twaalf niet op één lijn zitten betrekking tot het Midden-Oostenprobleem, zal en kan Wpa niet meer doen ondanks alle verbale sympathiebetuigin gen het adres van de Palestijnen. och zit er enige beweging in de Palestijnse kwestie. Sinds het watische besluit van koning Husayn om de westelijke Jor- «noever op te geven teneinde daar een Palestijnse staat moge- 'e maken, is Arafat volop actief. Hij probeert politieke steun te wn voor een eventuele Palestijnse regering in ballingschap Wanciële steun voor zijn volk op de Westelijke Jordaanoever. W willen dat politieke lobbyën van Arafat niet veroordelen, »r het is vooralsnog weinig effectief. De Palestijnen moeten de «6 zet doen en beslissen of zij een regering in ballingschap Us o willen- Vervolgens moeten zij besluiten of ze eenzijdig zonder het internationale politieke kader van het Camp Da- ic, oord) de onafhankelijkheid uitroepen. r«at bleef in Straatsburg vaag over de koers die de Palestij- b'Wtënkort denken uit te stippelen. Begrijpelijk overigens. UTRECHT (ANP) - In strijd met de verwachtingen en bedoelingen van de op 1 ja nuari 1988 ingevoerde nieuwe tariefstructuur heb ben de ziekenfondsen in het eerste kwartaal van 1988 ze ven procent meer uitgege ven aan geneesmiddelen dan in de eerste drie maan den van 1987. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen heeft dit meegedeeld aan staatssecreta ris Dees (Volksgezondheid). De VNZ is bij het verzamelen van gegevens uitgegaan van de kwartaalopgaven van de uit- dersteld dat de resultaten over de volgende kwartalen een heel ander beeld zullen vertonen. Ook bij de particuliere ver zekeraars valt tot dusver nog niets te merken van de ver wachte besparing. Vorige maand meldde hun overkoepe lende organisatie, het KLOZ, nog dat de verzekeraars over de eerste vijf maanden van 1988 kostenstijgingen hebben ge meld van tussen de 15 en 30 procent. De prijzen van geneesmidde len zijn volgens de VNZ sinds vorig jaar niet zo gestegen dat daarmee de geconstateerde kostenstijging helemaal kan worden verklaard. - "'vii uui 11\v_>i i uil lis oiippd*5i ii—i ijpo11jiuvci 10. I» .n de Palestijnen immers de weg van de eenzijdige onafhan- Meid, dan moeten zij namelijk allereerst een keuze maken ■'1 nooit hebben durven of willen maken: óf zij streven ernaar ho k vreecizaam samen te leven binnen internationaal over- ■rnit men 9renzen óf zij blijven streven naar de uiteindelijk etiging van (je staat Israël. Maken de Palestijnen binnenkort Zo|UZe niet' óan kunnen zij hun eigen staat vergeten. ®ng Arafat de keuze tussen vreedzame coëxistentie of vij- J® c°nkontatie ten aanzien van Israël niet maakt, kan hij elke tav 'ke Europese steun vergeten. Europa heeft het zelf- hngsrecht van de Palestijnen erkend. Verder wil Europa Eerst moet duidelijk zijn hoe de Palestijen 'hun eigen 2ul|en inrichten. Pas veel later kan een eventuele erkenning "Palestijnse regering in ballingschap aan de orde komen. kan van Europa voorlopig weinig verwachten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De tweedeling van de Nederlandse samenleving in een groep die het voor de wind gaat en een groep die verpaupert, is tot staan ge bracht. Het gaat méér Nederlanders beter dan een aantal jaren geleden. Tevredenheid overheerst dus. Nederlanders zijn de laatste jaren ook weer wat toleranter geworden tegenover niet-huwelijkse samenlevingsvormen, ho- mosexuelen, andersdenkenden en buiten landers. De Nederlander is in toenemende mate 'voorzichtig progressief'. Dat zijn de voornaamste conclusies uit het tweejaarlijkse Sociaal en Cultureel Rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat premier Lubbers gisteren in ontvangst nam. Andere in hef oog springende bevindin gen zijn: Het algehele welzij nsniveau is ten op zichte van 1983 toegenomen. Mensen heb ben weer meer geld te besteden en worden nog steeds gemiddeld ouder. Het best af zijn tweeverdieners van 30 tot 50 jaar, het slechtst de groep ouderen van boven de 75 jaar; De afgelopen twee jaar nam het aantal banen toe met 145.000. Door een sterke toe name van het aantal deeltijdbanen kregen 215.000 mensen meer werk; Door de bezuinigingen op de sociale ze kerheid zitten 800.000 huishoudens op het minimumniveau, maar velen van hen hebben toch meer geld te besteden door huursubsidie, inkomens van kinderen en studietoelagen; De criminaliteit neemt iets af. Verleden heidszorg (plan-Dekker), de herstructu- ring van het onderwijs (basisvorming) en de belastinghervorming (commissie-Oort) kunnen op een redelijk grote mate van steun uit de samenleving rekenen. De bur gers vinden de koerswijziging van het be leid nodig. Volgens SCP-directeur Van der Staay is het opmerkelijk dat het 'kabinetsbeleid zich niet eens zover verwijdert van de op vattingen in de samenleving en in de Ka mer'. Het kabinet blijkt te doen wat de meeste mensen willen, zo is het SCP geble ken. Het kabinet heeft 'invulling gegeven aan de in brede kring gevoelde noodzaak om het schip van staat op een gewijzigde koers te zetten', aldus Van der Staay. De opvattingen lopen uiteen zodra het gaat om het verder snoeien in de sociale zekerheid of de zorg en in de omvang van de overheidsinvesteringen. Die moeten, al dus het planbureau, niet omlaag. Het kabinet probeert al maanden de Kamer te overtuigen van de noodzaak van een verlaging van met name het mini mumloon. En een uitbreiding van de over heidsinvesteringen is ondergeschikt ge maakt aan het terugdringen van het te kort van het Rijk. Van der Staay verweet de overheid er niet- in te slagen het beleid ook in daden om te zetten. De uitvoering van het beleid loopt veel vertraging op, wat volgens Van der Staay te wijten is aan een gebrekkig management. Premier Lubbers zei in zijn antwoord dat het management weliswaar een pro bleem is, maar toch niet het voornaamste. Dat is volgens de premier de aanwezigheid van overeenstemming. Als er weerstanden tegen het beleid bestaan zal het beleid niet slagen. DEN HAAG - Het aan banden leggen van de export van giftige stoffen naar de Derde Wereldlanden dreigt een sof te worden. De komende wettelijke regeling werkt alleen als de betrokken landen mee willen werken en dat gebeurt niet. Nederland heeft geprobeerd 160 landen buiten de EG te bewegen deel te nemen aan de regeling. Slechts 23 van hen hebben positief gereageerd. De huidige regeling - op vrijwillige basis tussen het rijk en de exporterende bedrijven - houdt in dat een giftige stof, bijvoor beeld een bestrijdingsmiddel, alleen mag worden geëxporteerd wanneer het ontvangende land tevoren uitdrukkelijk toestem ming geeft. Naar landen die niet aan de regeling meedoen en waaraan dus geen toestemming kan worden gevraagd, gaat de export van gevaarlijke stoffen onbelemmerd door. DEN HAAG (ANP) - Het parlement heeft het Weens Verdrag ter Bescherming van de Ozonlaag, dat op _22 september van kracht wordt, goedgekeurd. Het daarop gebaseerde protocol van Montreal, dat naar verwachting op 1 januari 1989 in wer king treedt, moet nog langs de volksvertegenwoordiging. Het doel van de overeenkomst inzake de luchtverontreiniging, die in maart 1985 is gesloten, is de uitstoot van chloorfluorkool waterstoffen (CFK's) in de loop van de jaren negentig met de helft te verminderen. Deze stoffen, die worden gebruikt in sommige spuitbussen, koelsystemen, bij de vervaardiging van kunststof schuim en als oplosmiddel, worden verantwoordelijk gehouden voor de afbraak van de ozonlaag. AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken heeft zich 'van harte' achter de kritiek geschaard die de Zuidafrikaanse predi kant dr. Allan Boesak op het Zuidafrikabeleid van het CDA en de regering-Lubbers heeft geuit. 'Die kritiek op het beleid is terecht', aldus secretaris-generaal ds. W. van der Zee. Eerder hadden secretaris-generaal dr. K. Blei van de Neder landse Hervormde Kerk en praeses ds. E. Overeem van de Ge reformeerde Kerken in Nederland zich achter de uitlatingen van Boesak geschaard. Het CDA reageerde uiterst geprikkeld op de kritiek van Boe sak, die het kabinet 'een bondgenoot van Botha' noemde. Van der Zee noemt de boosheid van Aarts 'een oude truc': 'Als men sen de boodschap niet willen horen, dan winden ze zich op over de verpakking'. DEN HAAG - Het kabinet beschouwt het draagmoederschap als een ongewenst verschijnsel. Voorkomen moet worden dat er instanties worden opgericht die zich gaan toeleggen op be middeling tussen wensouders en draagmoeders. Het kabinet acht een strafrechtelijk verbod op deze beroeps- of bedrijfsma tige activiteiten nodig. Dit staat in de notitie kunstmatige bevruchting en draagmoe derschap die woensdag naar de Tweede Kamer is gezonden. DEN HAAG (ANP) - Bij de alleenstaande werknemers vanaf 27 jaar met een bruto minimumloon (25.761 gulden) of een inko men net daarboven (tot 35 mille) treedt als gevolg van de belas tingoperatie Oort een aanzienlijke daling in koopkracht op. Op het minimumloon gaat hij (zij) er 4,1 procent op achteruit, bij een inkomen van 35 mille 1,4 procent. Staatssecretaris Koning (Financiën) bevestigt dat de Tweede Kamer. Die wil met het oog op de schriftelijke gedachtenwisse- ling over de wetsvoorstellen Oort zowel koopkracht- als bud gettaire effecten nauwkeurig in beeld hebben. Het is de bedoe ling dat de vereenvoudiging op 1 januari 1990 ingaat. Bij de zelfstandigen zit de pijn bij zowel alleenstaanden als al leenverdieners. Alleenstaanden met een fiscale winst van 20 mille gaan er 2,4 procent op achteruit, bij een fiscale winst van 30 mille 2,5 procent en pas bij een winst van boven de 50 mille verdwijnt het negatieve koopkrachteffect volledig. Zelfstandi gen die alleenverdiener zijn gaan er met een fiscale winst van 25 tot 30 mille rond de 2,5 procent op achteruit. DEN HAAG - De stichting Samenwerkend Verzet wil dat de weduwe Rost van Tonningen wegens haar neo-nazi activitei ten strafrechtelijk vervolgd wordt. Binnenkort zal het stich tingsbestuur een gesprek hebben met minister Korthals Altes (Justitie) over het vervolgingsbeleid. Het Samenwerkend Verzet beschouwt de verwerping door de Tweede Kamer van het voorstel om de 'zwarte weduwe' haar pensioenrechten te ontnemen, 'een slag voor de parlementaire democratie en de rechtstaat. Niemand kan daarin berusten'. ALKMAAR (ANP) - Voorzit ter Schreurs van de sectie Zie kenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft woensdag bij de opening van een deel van de nieuwbouw van het Medisch Centrum Alkmaar fel uitgehaald naar staatssecretaris Dees (Volks gezondheid, foto). 'De staatsse cretaris geeft veelal niet thuis als er van onze kant behoefte bestaat aan overleg en zaken doen. Dat is op zijn zachtst ge zegd vreemd', aldus Schreurs, die het verder had over 'vol strekt vastgelopen bestuur lijke verhoudingen'. Volgens Schreurs hebben Dees en zijn ambtenaren herhaalde lijk niet alleen overleg geweigerd, maar wensen zij evenmin hun beleid toe te lichten. Tedere discussie wordt krampachtig gekoppeld aan de financiële taakstelling van dit kabinet of is onbespreekbaar'.

de Stem | 1988 | | pagina 3