Landbouwhistorie op losse schroeven ALTERNATIEYE BERGING IN BEZINKVUVERS VAN DE CSM geduld W erkloosheid Zeeland gelijk Onderzoek: olie uit gezonken wrakken halen FONS v. DORST b.v. V0G E 'Ik kreeg een heel apart gevoel van binnen' Douane onderschept zeiljacht met drugs AUTOBEDRIJF PROVINCIE WEIGERT EEN BIJDRAGE VAN 2,5 TON TERNEUZEN SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wordt mogelijk toch opgezadeld meteen depot voor verontreinigd kanaalslib. Protest "ï.v.m. de opening van onze nieuwe vestiging te Vlissingen. KURKPARKET Uitstel Warm hart EIGENAAR VAN BRESKENSE FORELLENFARM ZTT VOL MET IDEEËN Rokerij Broodwinning Joekels Geen zorgen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 MEER VACATURES STOOKOLIE BEDREIGT MILIEU Havenmeester Breskens wil in dienst van de gemeente blijven A? De nieuwe ROVER FASTBACK! mjSTIN ROVER nu in onze showroom Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031» DE STEM VAN ZEELAND T27 Van oMe verslaggever MIDDELBURG - De ge- ïhiedschrijving van de leeuwse landbouw staat op tóe schroeven nu het pro vinciebestuur daar niet de «■vraagde bijdrage van jjdOOO gulden voor over blijkt te hebben. Het lijkt vrijwel ondoenlijk '0 er zonder dat geld aan te beginnen," zegt secretaris M. Jongejan van de regionale commissie geschiedbeoefening Zeeland. De commissie, bijgestaan door een gerenommeerd comité van aanbeveling had de pro vinciale bijdrage willen ge bruiken als 'hefboom' om an dere sponsors warm te maken voor de geschiedschrijving door de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het comité, ge vormd door H. Eversdijk, D. Luteyn en M. Verburg, heeft die pogingen nu echter ge staakt. Het aanvankelijke opti misme over de mogelijkheden om het totaal benodigde bedrag van 6,7 ton op tafel te krijgen, is omgeslagen in teleurstelling en pessimisme, nu de provincie het laat afweten. De laatste hoop is nog gevestigd op vra gen aan Gedeputeerde Staten (GS) van de PvdA-statenfrac- tie, om 'het verzoek nog eens in overweging te nemen.' Ver moedelijk hakken GS in hun oktober-conclaaf de knoop door. Gedeputeerde J. Ventevogel, Zeelands kasbeheerder, liet vo rige week echter al doorsche meren dat er niet veel kans is op een ander standpunt. „We moeten nu eenmaal prioritei ten stellen," hield hij de staten commissie bestuurszaken voor. En die voorrang ligt op het ogenblik bij het eindelijk eens afmaken van de geschied schrijving '40-'45, die onder hand al tien jaar duurt en waarvoor de provincie volgend jaar opnieuw 85.000 gulden wil uittrekken. In 1989 zou dat boek dan wel klaar moeten zijn. Of dat soelaas kan bieden vanaf 1990, is ook M. Jongejan nog niet duidelijk. Voor de agrarische geschiedschrijving is de provincie gevraagd een maal vijftig mille en vervol gens vijf jaar lang 40.000 gul den beschikbaar te stellen. Het is de vraag of GS er dat voor over hebben. „Bovendien," zegt ze, „weten we niet of de Land bouwuniversiteit zo lang wil wachten." De commissie geschiedbeoe fening vindt het hoe dan ook hoog tijd om de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw op een wetenschappelijke manier te onderzoeken. De agrarische sector was eeuwenlang de be langrijkste bedrijfstak, en beeldbepalend voor de provin cie. „Maar als je nu iets leest over de geschiedenis van Zee land, dan gaat het over de VOC. Vergeleken met de land bouw is dat zwaar overbelicht," aldus Jongejan. Slipdepot mogelijk in Sas Hm onze verslaggever Rijkswaterstaat gaat op verzoek van de provincie onder deken of het mogelijk is slib te bergen in de bezinkvij- vers van de voormalige CSM-suikerfabriek in Sas van Gent. j)e CSM heeft deze terreinen te koop aangeboden bij de pro vincie en wij hebben vervol gens deze lokatie voorgescho teld gekregen als alternatieve tergingsmogelijkheid. Of ber ging daar mogelijk is gaan we onderzoeken," aldus een woordvoerder van rijkswater- slaat Het nieuwe alternatief komt niet voor in het rijtje van mo gelijke stortlokaties dat door de Irontmij in opdracht van rijkswaterstaat is gemaakt. de lokatie in de Koegor- sjoider werd in de twee Gront- nij-onderzoeken niet als ge slikt aangemeld. Niettemin viel het oog van rijkswater en het gemeentebestuur van Terneuzen toch op een Wbouwperceel in de Koegor- spoider tegenover de gemeen schappelijke vuilstortplaats. Bewoners van de vlakbij gele- p Koegorsstraat lieten de in- stanties twee weken geleden schriftelijk en maandag mon deling weten niets te voelen voor een depot voor kanaalslib pal bij hun woningen. De Sluiskilse Contactorgaan sprak zich deze week ook uit tegen de voorgenomen tijde lijke berging van 50.000 ku bieke meter vervuilde smurrie in Kanaalarm B, een andere mogelijke stortplaats. „Wij zul len tegen dat tijdelijke plan protest aan te tekenen bij alle instanties tot en met de minis ter van Verkeer en Waterstaat toe," zo liet A. de Brouwer-Soe- thart, secretaresse van de con tactorgaan gisteren weten. De Sluiskillenaren vrezen dat het slib voor eeuwig in de kana alarm zal blijven liggen. „Sluiskil wordt al jaren ge tergd. De Leidinglaan moest worden afgesloten, Sluiskil- Oost verdwijnt, het ziekenhuis dicht en nu deze slibstort. Wij zijn van mening dat dit dorp niet langer belast kan worden met dergelijke zaken," aldus De Brouwer. Het Terneuzense college van B en w. heeft, in afwachting van het onderzoek van rijkswater staat, het voorstel om het be stemmingsplan voor de Koe- gorspolder te herzien ingetrok ken. Wethouder W. Gosselaar verwacht dat, mochten de be- zinkvijvers niet voor de slib- berging in aanmerking komen, 'over een tot drie maanden op nieuw een voorstel aan de raad worden gedaan'. De bewoners van de Koegorsstraat kunnen voorlopig dan ook nog even rustig ademhalen. Anders ligt dit in Sas van Gent, waar de bestuurders gis teren uitermate geschrokken waren van de berichten. „Een slibdepot bij de Witte Wijk, dat is gewoon een lachertje," slaakte wethouder L. Marqui- nie. „Wie dat bedacht heeft is uitermate slecht op de hoogte van de situatie ter plaatse. Alsof de belangen van een aan tal mensen uit de Koegorspol- der zwaarder wegen dan de be langen van enkele honderden mensen uit een Sasse wijk, nee, een slibdepot in de bezinkvij- vers van de CSM is waanzin," aldus een verontwaardigde Marquinie. De wethouder is benieuwd wie dit alternatief bedacht heeft. „Tegen ons wordt gezegd de provincie, maar wie is dat dan. Ik kan me niet voorstellen dat iemand zoiets doms kan beden ken. Zeker is wel dat het niet iemand is die Sas een warm hart toedraagt," benadrukte hij. Begin volgende week zal rijkswaterstaat met alle be trokken het alternatief bespre ken. Het Sasse college neemt volgens Marquinie aan dat overleg deel. „Maar serieus praten over deze lokatie, dat niet, omdat het niet eens een echt alternatief is," aldus de wethouder. Namens de CSM zei R. Mar quinie dat ook voor de CSM-di- rectie de plannen voor slibstort inde bezinkvijvers een 'volsla gen verrassing'. Jac Claassens boven op het dek van zijn Forellenfarm. 'Ik voel me hier gelukkig'. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever BRESKENS - Jac Claassens voelt zich als een vis in het water in Bres- kens. De eigenaar van de Forellen- farm put ook zijn broodwinning uit vis, beter gezegd de forel. Het farm van Claassens is een 'schip' met een restaurantgedeelte en daarach ter zes grote bakken waarin regenboog forellen rondzwemmen. Deze smakelijke vissen zijn toeristentrekpleister, hoofd menu en specialiteit van de farm. Zeven jaar geleden kwam Jac Claas sens als bezoeker voor de eerste keer in de Forellenfarm. „Ik zat aan het raam", vertelt Claassens, „en keek eens goed rond. Ik kreeg een heel apart gevoel van binnen en dacht deze plaats wil ik vaker zien". Claassens, die oorspronkelijk in een transport en expeditieonderneming in Roosendaal zat, kreeg ruim twee jaar geleden de kans de Forellenfarm 'vaker te zien'. „Ik hoorde dat de toenmalige eigenaar wilde stoppen met de farm. Ik zag mijn kans schoon. Toch duurde het al met al nog een jaar voordat ik de nieuwe eigenaar werd van het restau rant". vissen zien, maar nu is het water troebel. De ramen moeten keer op keer schoon gemaakt worden, omdat de algen zich er aan vasthechten. Eind volgend jaar ga ik het aquarium afscheiden van de Wester- schelde en komt er een filterpomp. Dan hebben de mensen weer goed zich op de V lSQSg vissen". mijn zoon en zijn vriendin. Als het weer tegenzit, dan merk je dat ook aan het aantal klanten dat in je zaak komt. Maar al met al mag ik zeker niet klagen over de omzet". Claassens broodwinning zijn de zes bak ken, elk negen meter breed, anderhalve meter lang en anderhale meter hoog, in totaal 27 kuub. Claassens: „Op dit mo ment heb ik ongeveer tweeduizend re genboogforellen in de bakken zitten. De vissen komen uit de Belgische Arden nen; het zijn zoetwaterforellen. Het wa ter in de bakken is zout, maar de vissen passen zich snel aan. Een gedeelte kan die overgang niet aan en gaat dood. De meesten blijven leven en doen het zelfs zeer goed. Het gewicht van de vissen vanaf het moment dat ze hier aankwa- nen, is zelfs verdubbeld". In het 'vooronder', een oude ballast- tank, voorbij de bakken met forel, heeft Claassens een groot aquarium waarin onder meer schollen en zandhaaien zwemmen, een extra toeristische attrac tie, al valt er weinig te zien. Claassens: „Het water staat in directe verbinding met de Westerschelde. Toen het aqua rium er pas lag was het water nog schoon en konden mensen duidelijk de Voor het 'vooronder' waar de aquarium staat, heeft Claassens nog meer ideeën. „Ik wil hier beneden met een rokerij be ginnen en zelf de forellen roken. De rookkast staat er al en ik ben goed inge licht hoe alles werkt. Ik wil van dit ge deelte een soort servicestation maken voor mensen die met hun jachten langs komen. Het moet een soort bunkerplaats worden, waar de mensen gerookte forel kunnen krijgen en frisdrank kunnen in slaan. Vroeger hingen in deze ruimte schilderijen, maar daar bleek de plaats toch niet geschikt voor, het was te voch tig. Vandaar dat ik met dit gedeelte heel andere plannen heb". Toeristen die de Forellenfarm bezoe ken, kunnen voor een gulden voer kopen voor de forellen. „Het is altijd leuk hoe de mensen reageren", vertelt Claassens. „Als ze de vissen zien die op het voer af komen hoor je de oeh's en ah's. De vissen worden goed gevoed. Er was zelfs een tijd dat ze te veel van het goede kregen. De vissen kwamen niet eens meer boven. En dat moet je niet hebben. Het leuke is juist dat de forellen uit het water sprin gen". „Ik ben van plan om de kleine forellen van de grote te scheiden. Ik wil zelfs gro tere forellen kweken. Want die grote joekels springen ver uit het water en spatten de mensen nat, daar wil ik naar toe. Dat is leuk". Claassens wil ook zalm op zijn farm. „Komend jaar wil ik naast de regen boogforel ook zalmforel in de waterbak ken uitzetten. Ik weet niet of die vissen het in zout water kunnen uithouden, maar ik wil het toch proberen". Over de drukte heeft de bijna vijftig jarige eigenaar van de farm niet te kla gen. „Mijn vrouw en ik runnen het be drijf. In het hoogseizoen en vaak in de weekends is het verschrikkelijk druk. Dan hebben we zelfs hulp nodig van Een nieuw project van Claassens is een compleet verzorgde visdag voor het hele gezin. „Ik geloof dat dit idee wel aan slaat. De farm verzorgt in samenwer king met rederij De Zeeuw en dierenspe ciaalzaak Van de Beukei een compleet verzorgde visdag met alles er op en er aan. De mensen kunnen het schip de Al batros voor een dagje huren. Ze betalen voor alles één bedrag. In dat 'alles' is on der meer het eten, de koffie, de hengels en de kosten van de boot inbegrepen. Het schip is nu al behoorlijk volgeboekt en we zijn nog maar pas bezig. Afgelopen maandag hadden we mensen die hele maal uit Maastricht kwamen. Ze hadden de boot voor een dagje gehuurd. Helaas moesten we de tocht vanwege het slechte weer vroegtijdig afbreken. Ondanks dat waren de mensen 'helemaal wild' van de tocht op de Westerschelde". „Voor de komende tijd is er voor de boottocht goed geboekt", zegt Claassens. „Het enige nadeel is het weer, daar kun je niet van op aan. Je kunt de mensen die nooit gevaren hebben niet met slecht weer het water opsturen. Dan hangt iedereen over de reling, geen gezicht". Claassens maakt zich geen zorgen als straks de jachthaven in private handen overgaat. „Veel verandert er niet. De zelfde condities als bij de gemeente gel den bij de nieuwe eigenaar. De over name komt het toerisme ten goede. Ik denk dat er meer dingen aan de haven gedaan kunnen worden om het aantrek kelijker te maken voor de toeristen. Zo is bijvoorbeeld de steiger te steil voor men sen die invalide zijn of slecht ter been. Vooral oudere mensen maken rechtsom keert. Als de steiger minder steil wordt, ziet alles er vriendeliker uit en trek je meer toeristen". Jac Claassens voelt zich thuis in de haven van Breskens. „Ik zit hier nu meer dan een jaar in de Forellenfarm. Ik zou het afgelopen jaar niet gemist willen hebben, ik voel me hier gelukkig". Van onze verslaggever MIDDELBURG - Er zit weinig schommeling in het Zeeuwse werkloosheidspercentage. In augustus bleef het aantal mensen zonder baan vrijwel gelijk aan dat in juli, zo blijkt uit het maandelijks overzicht van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. Van de Zeeuwse beroeps bevolking was eind vo rige maand 10,1 procent werkloos, dat zijn 11064 mannen en vrouwen. Dat in de provincie vrouwen veel minder kansen op de arbeidsmarkt hebben, blijkt uit een werkloos heidspercentage van 16,4 (tegenover 7,9 bij de mannen). En dat verschil lijkt allen maar groter te worden. Ook de school verlaters, die zich aan dienen voor een baan, komen het Zeeuwse ge middelde niet ten goede; hun aantal steeg vorige maand met 163. In vergelijking met het landelijk percentage werklozen (14,2) blijft Zeeland er nog steeds goed op staan. Aangezien er in augustus nogal wat meer vacatures werden aangemeld dan een maand eerder, zou dat wel eens zo kunnen blij ven. In heel Nederland daalde het aantal vaca tures licht. Per gewest blijven de verschillen binnen Zee land aanzienlijk. Waar de werkloosheid op Wal cheren steeg van 11,1 naar 11,3 procent, daalde het percentage in Zeeuwsch-Vlaanderen van 9,5 naar 9,3. Over heel Zeeland genomen is het rayon Oostburg met maar 6,3 procent werklo zen nog altijd de trotse koploper. VLISSINGEN (ANP) - Rijkswaterstaat in Zeeland gaat sa men met Smit Internationale een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om olie uit oude scheepswrakken te ver wijderen. Hiertoe is besloten na een on derzoek dat duikers van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen de afgelopen week hebben ingesteld in het wrak van de Griekse Spiros Aremerakus, een kolenschip van ruim 2000 ton dat zo'n 25 jaar geleden op de rede van Vlissingen verging. De Spiros zonk buiten de vaarroute en Rijkswaterstaat vond het destijds niet nodig het wrak te laten verwijderen. In middels komt er uit de bunkers van het schip stookolie omhoog. Dit olie verspreidt zich over de Westerschelde. Volgens een woordvoerder van Rijkswater staat is niet bekend hoeveel olie er nog in het wrak zit. Dat kun nen best nog enkele honderden tonnen zijn, meent hij. Volgens L. de Graaf, alge meen bedrijfsleider van Van den Akker, is de Spiros gedeel telijk weggezonken in het zand. „De bunkers van die oude sche pen liggen onderin het schip, daar kunnen we niet bij. De Spiros is in twee stukken ge broken. De olietanks zitten in het achterste gedeelte. De meest voor de hand liggende oplossing zou gelegen zijn in het lichten van het hele achter schip, dat dan naar een veilige plaats afgevoerd kan worden", aldus De Graaf. Rijkswaterstaat voelt echter meer voor een oplossing waar bij desnoods via een gat in de scheepswand de olie zou kun nen worden afgezogen. Op de bodem van de Wester schelde liggen nog verschil lende wrakken van vracht schepen uit de Tweede Wereld oorlog. Ook daarin kunnen zich nog resten olie bevinden. Van den Akker is momenteel bezig met het lichten van een scheepswrak in de Vlissingse buitenhaven. Dit schip zonk in 1901 en het naar boven ge haalde ijzer van het schip ver keert nog in zo'n goede staat dat het nog als schroot kan worden verkocht. Rijkswaterstaat verwacht overigens de komende jaren, als de verdieping van de Wes terschelde op verzoek van Bel gië wordt aangepakt, met veel meer wrakken te worden ge confronteerd. VLISSINGEN - De douane te Vlissingen heeft een zeilschip in beslag kunnen nemen dat 730 kilogram hasj aan boord had. De partij heeft een handelswaarde van 3,5 miljoen gulden. De twee opvarenden, de eige naar CR. uit Berkhout (32) en de 39-jarige H.C. uit Venlo, zijn in verzekering gesteld. De twee zullen morgen voorgeleid worden aan de officier van jus titie in Middelburg. Volgens een woordvoerder van de douane gedroeg het zeil scheepje zich voor het binnen varen van de Roompotsluizen bij het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde nogal onwennig. Ook waren de ramen van het vaar tuigje geblindeerd wat de arg waan van de douane opwekte. Met hulp van de rijkspolitie werd het scheepje daarop ge volgd naar Zierikzee, waar de douane aan boord ging en 28 pakken hasj vond. De politie verwacht binnenkort nog meer arrestaties te kunnen verrich ten. Volgens de twee opvarenden hadden ze de hasj in Portugal ingeladen. De douanewoord voerder denkt dat er veel vaker van dit soort hasj reizen via de Zeeuwse wateren worden ge maakt. BRESKENS - Havenmeester W. van Meer voelt er niets voor om straks, als de jachthaven Breskens.geprivatiseerd is, onder de nieuwe eigenaar Jachthaven Breskens te wer ken. Van Meer: „Ik blijf liever bij de gemeente in dienst. Meer wil ik daar niet over zeggen". „Wat ze met me gaan doen weet ik nog steeds niet", ver volgt de havenmeester. „Ik heb heel weinig contact met de ge meente gehad, ze vertellen me niets. Ik probeer nu al twee we ken lang de heer Jacobs van de AbvaKabo te bereiken, de vak bondsman die mijn belangen behartigt, maar dat lukt nog niet. Ik wil in ieder geval mor genavond (vanavond, red.) tij dens de raadsvergadering ein delijk duidelijkheid over wat ze met mij van plan zijn". Vanavond beslist de raad in Oostburg of de jachthaven ver kocht mag worden aan de Jachthaven Breskens bv. Tot nog toe werd de privatisering tegengehouden, omdat er voor het personeel geen Sociaal Sta tuut bestond als de haven over gedaan zou worden. Dat plan is er nu wel en behelst onder meer dat de nieuwe eigenaar in principe het huidige personeel in dienst moet nemen.

de Stem | 1988 | | pagina 15