DESTgM Lot Wales in handen van groentjes (N RUSH LEERT LEVEN MET NATIONALITEIT Verlies Timman en Van der Wiel Vanderlijde prijst Regilio Tuur Thurau neemt afscheid in Frankfurt SPORT EKAST AND Meer molestaties arbiters in afdeling Brabant Terneuzen elijk spel an Werder Ji WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 ERDAM - Met Liverpool won lan Rush al- 's wat een speler van een Engelse club kan win- a Hij werd vier keer kampioen, won de FA- de League-cup, het Charity-shield, de iropa Cup 1 en werd in 1983 en 1984 uitgeroepen tl speler van het jaar in de eerste divisie. ise Koerier. SCHAAKTOERNOOI IN TILBURG NIEUWSOVERZICHT Oostduitse atleten klaar voor OS RKC op zoek naar nieuwe doelman Gelijk spel Jong Oranje op IJsland Beckenbauer test vijf nieuwelingen Theus tweede in zesde rit EG-ronde f mannenmode ,o I presents: '88-'89 najaars-/winterkollektie McGregor - gardeur -van gils -ledub - nik boll - patrava en's mannenmodei U fpuwslraat 12 - Oosterhout - 01620-54242 Ted van Leeuwen jERDAM - Bonds- Terry Yorath heeft Cu van Wales - en daar- dat van Nederland - in ,den gelegd van twee „to. Het onervaren Knill-Horne zal van- ond in het Olympisch sta- j het Nederlandse ko- askoppel Van Basten- |t moeten schaduwen. •les toch al de zwakste broe- va'n Groot-Brittannië, mist f liefst drie van de vier t verdedigers. Het ervaren Cffeil Slatter, Kevin Ratclif- Pat van den Hauwe ont gin deze eerste WK-kwa- tatiewedstrijd. pe absenties hebben partti- me-bondscoach Yorath ertoe genoodzaakt een debutant aan Marco van Basten te koppelen. Het is de 23-jarige Alan Knill van derde divisionist; Swansea City, de club waar Y orath zijn brood verdient. Ook Ruud Gul- lit krijgt te maken met een groentje. Barry Home van tweede divisie-club' Ports mouth is weliswaar 26 jaar, maar heeft nog maar vijf inter lands gespeeld. Boven idien zal een geboren aanvaller, Peter Nicholas van Chelsea door de personele nood de defensie lei den. Thijs Libregts, de Neder landse bondscoach, vreest de nationalistische gevoelens die bij de spelers van Wales leven, hoewel het gezelschap maan dag niet vertrok uit Wrexham, Swansea of Cardiff, maar ge woon van de Londense lucht haven Heathrow. Alle spelers van Wales verdienen hun brood in de Engelse League en een aantal is buiten het land geboren, maar op grond van een opa of oma uit Wales speel gerechtigd voor de voetbal bond. Wales kent een eigen (ama teur-) competitie, maar de be tere teams spelen in de Engelse competitie. Wales komt in Europees verband alleen in de Europa Cup voor bekerwin naars uit Vorige jaar leidde dat tot een verrassing, toen de amateurs van Merthyr Tydfil de gevestigde orde uit Cardiff, Wrexham, Swansea en New port verraste. Van de veertig beroepsvoet ballers die uit Wales komen, staan de twee beste in de aan val. Het zijn Ian Rush en Mark Hughes, beiden teruggekeerd van een mislukt avontuur in Zuid-Europa. Rush flopte bij Juventus en is nu terug bij Li verpool, Manchester United sloot Hughes, die het bij Barce lona en FC Bayern München niet kon maken, in de armen. In het elftal van vanavond staan vijf spelers uit de eerste, vier uit de tweede en twee uit de derde divisie. De 38-jarige Yorath, die net als zijn spelers zevenhonderd gulden per wedstrijd toucheert, ongeacht het resultaat, ziet het bondscoachschap dan ook vooral als een investering. De voormalige houwdegen van Leeds United, Coventry City, Tottenham Hotspur en Van couver Whitecaps, die 59 inter lands speelde voor Wales, volgde de in februari ontslagen Mike England op, die zijn congé kreeg omdat Wales zich niet voor het EK kwalificeerde. Yorath begon met nederlagen tegen Zweden en Joegoslavië, maar won van Malta en in Ita lië. Aan de laatste overwinning (0-1) hecht de destijds aanwe zige Thijs Libregts weinig waarde: „Het was voor Italië de laatste oefenwedstrijd voor het EK Ze deden er niet veel aan." Yorath daarentegen ziet die winst als aanknopingspunt: „Wie Italië in eigen huis kan verslaan, kan iedereen ver slaan." Opctelling Wales: Southall (Ever- ton); Blackmore (Manchester Uni ted), Nicholas (Chelsea), Knill (Swansea), Hall (Chelsea); Wil liams (Derby County), Aizlewood (Leeds United), Home (Ports mouth), Davies (Swansea); Hughes (Manchester United) en Rush (Li verpool). Ik ben trots op Wales' orChris van Nij natten i 26-jarige Welshman loopt echter de grote kans;, dat na het beëindigen van zijn carrière niet kan wijzen op i uitblinkersrol tijdens een groot landentoernooi als [(Europees of wereldkampioenschap. voor ean «rktnd •n waardevol diplomi. Je toekomst Is dan verzekerd. Want het gaat goed In da DRUKWERKINDUSTRIE en vaklieden wordan goed betaald! Alt Je meer wilt wetan, bel dan de speciale Infolijn 020-5475811. Je krijgt dan da folder thuisgestuurd. :ENTRAAL BUREAU VOOR GRAFISCHE BEDRIJVEN, POSTBUS 220, 1180 AE AMSTELVEEN les heeft immers maar een igtal profspelers en daar- kan zelfs de beste bonds- ichter wereld geen team sa- >Uen dat, een incidenteel daargelaten, internatio- potten weet te breken. ,Ik heb er mee leren leven ik als Welshman nooit op i WK zal kunnen presteren", If Hush, die in Noord-Wales een tien kinderen tellend ge- opgroeide. „Voor mij is het nadeel om in zo'n klein etballand geboren te zijn. t neemt niet weg dat ik trots op mijn land. En dat geldt ir al mijn collega's die nu in Nederland zijn." lush, vanavond samen met irk Hughes het aanvalsduo nend van Wales, herstelt menteel van een barre pe- de In Italië raakte hij vorig «en bij Juventus in de ver- teling en afgelopen zomer een aanval van gor- 'oos, de mazelen en liep hij ens zijn vakantie aan de ribische Zee een nierinfectie vakje benutten, entie wordt in een groter de advertentie met het in bondig. ïummer in de advertentie op. emakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG Voor toezending van brieven I extra te betalen. Als j groene betaalcheque of een giro- of bankoverschrijving) «taling ontvangt u een lij u echter f 4,- ning moeten brengen. Dagblad De Stem, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •1 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 MLEN (SID) - Lands- ®pioen Werder Bremen er dinsdagavond niet in •laagd koploper Bayern inchen de eerste neder- !S toe te brengen, de laatste speeldag voor de 'mpische pauze eindigde de in Bremen in 2-2. VfB 'Kgart, de ploeg van Arie achterhaalde Bayern when aan de kop van de Wist door FC Nürnberg 1-0 te verslaan. Stuttgarter kreeg de achtste rode ■rt van het seizoen '®kasen liet tegen het ge moveerde FC St. Pauli een uggen. De ploeg van Ri- ^Michels'verspeelde in de helft een voorsprong j-0. Desondanks klom Mi- team naar de derde «sDie plaats deelt de ploeg .verdingen, dat tegen 1 cl oser SV verrassend de nederlaag leed. De Ham- ,°ers' <he in eigen stadion keer scoorden en nog hadden gewonnen, zege groet 3-0. Jjte»: Leverkusen - FC St W'Hamburger SV - Uer- H VfB Stuttgart - FC LbJ? Karlsruher SC - n1-3, Eintracht Frank- Hissj J -™1aldhöf Mannheim 0-0, il T^rtraund - Hannover '96 incht.t r Bremen - Bayern '■SieiaHK H Borussia Mön- j i.i ^S, Stuttgarters Kic- Kaiserslautern - FC J«&,ern München 7-11, VfB «CL7:1.1. Leverkusen 8-10, 8;10' VfL Bochum 8-9, 4 7-fi tLStC 3-9» Werder Bre- ®7?» Waldhof Mann- &Nü^be7r£a 8-5, Stuttgarter I f <l«inover '96 8-3, Eintr. Kickers Het 'litteken' dat hij in de laars van Europa opliep, irri teert hem nog het meest. Dat bleek dinsdag in het Amster damse Crest-hotel, waar het team van Wales tijdelijk zijn intrek heeft genomen, toen hij aanvankelijk weigerde vragen te beantwoorden, omdat er1 een verslaggever van de Gaz2ietta dello Sport in zijn buurt stond. De Italiaanse pers heeft Hush vorig seizoen, toen hij iniet meer dan drie treffers produ ceerde in de Serie A, finaal de grond ingeboord. „Over die pe riode praat ik niet graag m.eer. Het is duidelijk dat het Ita liaanse voetbal en het spel van Rush elkaar niet verdragen. Laten we het daarop houden." Liverpool ontving de verlo ren zoon met open armen, toen hij terug kwam uit Turijn. De 'Reds' kochten hem in 1980 voor één miljoen gulden van Giil- lingham en verkochten htim voor bijna tien keer zo veel auan Juventus. Daarna kocht Liver pool hem 3,5 miljoen gulrilen goedkoper terug van de Fiat club. De aanvaller heeft zijn club dus geen windeieren ge legd. Bovendien trof hij in 1124 officiële wedstrijden van Li verpool maar liefst 154 maial doel. „Ik zie het niet als een degra datie, dat ik nu weer voor Li verpool uitkom. Die ploeg speelt misschien wel het beste clubvoetbal ter wereld, al is da t moeilijk te bewijzen zolang er geen Engelse clubs aan het Europese Cup-voetbal mogeti deelnemen." Voor Rush betekent het spe len voor Wales daarom op dilt moment de enige manier zicki internationaal te meten. „Je; kunt ons voor een deel vergelij - ken met Ierland. We spelen niet dezelfde tactiek, maar hebben wel dezelfde 'teamspirit'. Daar drijven Wales, Ierland, Noord- Ierland en zelfs Schotland op. In tegenstelling tot het Engelse- nationale team. De Engelsen: hebben van zichzelf het idee,, dat ze op grote toernooien iets. kunnen bereiken. Voor het EK achtten ze zich zelfs favoriet. Door die houding verliezen ze net dat beetje fanatisme waar wij wel over beschikken." Desalniettemin is Rush rea listisch genoeg om de kansen op een overwinning vanavond in het Olympisch Stadion erg laag in te schatten. Hij ver wacht een sterk aanvallend Nederlands elftal. „Dat moeten ze wel. Nederland heeft bewe zen het sterkste elftal van Europa te hebben, dus moet het komen. Individueel zijn de spe lers ook stuk voor stuk beter dan wij. Ik zelf voel me door mijn ziektes van de laatste tijd maar op tachtig procent van mijn normale niveau. Toch moet Nederland uitkijken, want we geloven in onze kan sen. Als ik er eentje krijg, hangt de bal onmiddellijk te gen de touwen. Dat ben ik aan mijn land verplicht." Wales prepareert zich op de ontmoeting met Oranje. Vlnr. Alan Knill, Ian Rush, Clayton Blackmore en bondscoach Terry Yorath. fotoanp TILBURG (ANP) - Jan Timman en John van der Wiel hebben hun redelijke positie in het twaalfde In terpolis-schaaktoernooi le lijk verprutst. Beide groot meesters verloren dinsdag hun partij uit de zesde ron de. Timman met zwart te gen Hübner, Van der Wiel met wit tegen Portisch. Karpov remiseerde tegen Nikolic, Short brak zijn duel tegen Hjartarson af. Timman zette met zwart de partij tegen Hübner voortva rend op. In de Rauser-variant van het Siciliaans bracht hij een theoretisch bekend pion offer, dat hij met een tussenzet van eigen vinding verbeterde. Het offer leek zeer kansrijk, totdat de Amsterdammer geen raad wist met de juiste voort zetting. Hübner wikkelde snel af naar een eindspel met een pion meer, trok de partij tac tisch naar zich toe en dwong Timman op de 28ste zet tot overgave. Van der Wiel kwam er met wit tegen Portisch absoluut niet aan te pas. De Leidenaar koos in een onorthodoxe versie van het Frans het verkeerde plan. Het leverde hem een kwaliteit op voor twee pionnen, maar zwart had overweldigen de, positionele compensatie. Van der Wiel speelde door tot de ogen van de toeschouwers pijn deden. In de eindstelling had hij nog steeds die kwaliteit, maar twee pionnen tegenover Portisch zeven. Voor Short verliep de zesde ronde eveneens treurig. Hij zag na zes uur spelen de winst als nog ontgaan. Eén zet voor het afbreken maakte hij een ver keerde keuze, waardoor Hjar tarson ontglipte en in de tweede zitting vermoedelijk naar remise kan afwikkelen. Daarvóór zag het er voor de IJslander levensgevaarlijk uit. Short had met prachtig positio neel spel eerst groot ruimte- voordeel en later een onmis kenbare winststelling opge bouwd. Nikolic maakte het Karpov in het dame-Indisch behoorlijk benauwd. De Moskoviet is ech ter voor geen kleintje ver vaard. Hij sloeg de witte aan val af en dwong de Joegoslaaf in de verdediging. Niet vol doende om op winst te spelen, remise werd na de 41ste zet een feit. Uitdagen zesde ronde: Nikolic (Joe) - Karpov (Sov) 14-14, Van der Wiel (Ned) - Portisch (Hon) 0-1, Hübner (WD1) - Timman (Ned) 1-0, Short (Eng) - Hjartarson (IJs) afg. Stand na zea ronden: 1. Karpov 4,2. Short 314 1 afg., 3. Nikolic, Por tisch, Hübner 3146. Timman 2147. Hjartarson 2 1 afg., 8. Van der Wiel 2. Van onze speciale verslaggever SEOUL - De bescheiden Nederlandse boksploeg is na zes dagen Seoul vol doende geacclimatiseerd om ondanks de zware dage lijkse trainingen fris uit de ogen te kijken en helder vooruit te zien. Arnold Van derlijde voelde de vorm en de conditie met de dag toe nemen en kan zo de ring in voor het echte werk. De zwaargewicht is ontspan nen en scherp tegelijk. De Lim burger wordt als favoriet voor de gouden medaille herkend in het Olympisch dorp. Zijn ka mergenoot Regilio Tuur, op in ternationaal niveau nog rela tief onbekend, houdt zich be grijpelijk in de schaduw op van Vanderlijde, maar mocht dins dag uit onverwachte hoek re kenen op erkenning. „Ik moet het eigenlijk nog niet hardop zeggen, maar Tuur zou wel eens de verrassing kunnen worden van de complete Ne derlandse ploeg. Een enorm ta lent", zei Vanderlijde, winnaar van brons in Los Angeles, be wonderend. De Nederlandse zwaarge wicht, die vier jaar geleden in de halve eindstrijd verloor van Willie Dewit en sindsdien al leen van de in Seoul ontbre kende Cubaan Felix Savon te duchten heeft gehad, ervaart de grote verwachtingen van iedereen niet als een last Zijn eigen doel staat tenslotte al ja ren vast: eerste worden. Van derlijde is er volgens trainer Gyula Bodis klaar voor. Dat was maandagavond te merken aan een trainingspartij over zes ronden tegen de Oost duitser Ulli Kaden, een super zwaargewicht van 102 kilo gram en 1,97 meter. Vooral diens lengte kwam Bodis van pas, omdat Vanderlijde vaak tegenover veel kleinere spar ringpartners staat. „Ik kon Ka den goed raken. Hij mij ook trouwens. Maar als hij één treffer plaatste, maakte ik er een aantal. De combinaties kwamen er lekker uit", staafde Vanderlijde het grote zelfver trouwen. Op de vraag of hij de Oostduitse kolos op punten had verslagen, bleef de bokser met de zachte g en het technisch zuivere repertoire stoten het antwoord schuldig. „Geen idee. Ik heb het afgeleerd op ande ren te letten. Als ik zelf maar goed draai. Dat is het enige be langrijke". Ook de Rotterdamse veder gewicht Regilio Tuur had het in de trainingssessie met de Oostduitse ploeg - de West- duitse komt vandaag aan de beurt - zwaar, maar naar zijn zin tegen Andreas Zülow. Tuur, die nogal eens wordt aangezien voor de ook kleine, donkere, vechtende judoka Guno Berenstein, en Vander lijde kunnen het uitstekend met elkaar vinden. Het tweetal deelt in het Olympisch dorp een appartement met de balda dige Hongaarse trainer Bodis, de sappige Limburgse masseur Mathieu Jöris en goedlachse chef d'equipe Henk Los. „We trekken veel met elkaar pp", verklaarde Vanderlijde de goede sfeer. „We trainen kei hard samen, maar we lachen ook. Het eten is fantastisch en de bedden zijn groot genoeg. Met de volleyballers kan ik op niveau praten, want daar kijk ik met mijn 1,97 meter nog te genop. Wat zou ik eigenlijk meer willen?" Behalve een gunstige loting op vrijdag kan het hooguit een bezoek zijn aan de bioscoop waar de boksfilm met de veelzeggende naam The Champ' op het programma is gezet. FRANKFURT (SID) - Didi Thurau neemt vrij dag in een criterium in zijn geboortestad Frank furt afscheid van de wielersport op de weg. Aan de start verschijnen onder anderen Moser, Kui per, Criquielion en Gölz. De 34-jarige Westduit ser, die in de winter wel nog enige zesdaagsen rijdt, heeft zich inmiddels in de zakenwereld ge stort. Hij is manager in zijn eigen bouwbedrijf. Vorig jaar nog won Thurau in de Ronde van Zwitser land een tijdrit en droeg hij een dag de leiderstrui. Daar verwierf hij nog een keer een contract bij de ploeg van Peter Post. Inmiddels zijn de renner en de ploegleider in twist uiteen gegaan. „Post heeft ook geen uitnodiging voor mijn afscheid gekregen", aldus Thurau. „Het moet tenslotte een feest onder vrienden zijn." Eigenzinnig was Thurau gedurende zijn gehele wielerloopbaan, waar hij, tot ergernis van vooral zijn ontdekker Post, lang niet uitgehaald heeft wat hij aan talent meekreeg. In de Tour de France van 1977 droeg hij vijftien dagen de gele trui en won hij vijf etappes. De Westduitser, op handen gedragen, teerde daar ja renlang op. Hij verdiende gemakkelijk heel veel geld. De mooie jongen met het jonge honden-gedrag leefde niet bepaald voor zijn beroep, koos te vroeg voor de winterbanen en greep voor zijn verplichtingen in de zware etappekoersen te vaak naar ongeoorloofde mid delen. De laatste jaren van zijn loopbaan haalde hij vaker met negatieve zaken de krantenkolommen dan met grote sportprestaties. OOST-BERLIJN (SID) - De Oostduitse atletiekploeg is klaar voor het Olympisch toernooi. Daags voor het vertrek naar Seoul legde het merendeel dinsdag in Oost-Berlijn on der slechte weersomstamdigheden een zeer geslaagde test af. Het viertal Silke Möller, Kerstin Behrendt, Ingrid Auers- wald en Marlies Göhr liep de 4x100 meter achttien dagen voor de Olympische estafette in 41,73 seconden, veruit de beste seizoentijd en slechts 0,36 seconden boven het wereld record uit 1980. Discus werper Jürgen Schuit demonstreerde eveneens een glanzende vorm. Hij wierp de twee kilo zware schijf naar 70 meter en 46 centimeter, ruim drie meter onder zijn eigen wereldrecord. Heike Drechsler kwam twee keer in actie. Wind en regen konden niet verhinderen dat de 23-jarige at lete uit Jena bij het verspringen op 7,17 meter uitkwam en de 200 meter in 22,08 seconden aflegde. Bij het speerwerpen benadrukte de kersverse wereldrecordhoudster Petra Felke haar goede vorm met een worp van 74 meter en 62 centime ter. WAALWIJK - RKC is op zoek naar een nieuwe doelman, omdat Herman Teeuwen minstens tot de winterstop is uit geschakeld door een hernia. Teeuwen, die zich op 2 augustus in een oefenduel met Eindhoven verstapte, wordt deze week geopereerd aan zijn rug. RKC is inmiddels driftig aan het speuren naar een vervan ger. Tweede doelman Hans van Loen toonde zich aan het slot van de afgelopen competitie geen al te betrouwbare sluitpost Trainer Ger Blok heeft zich al uitgesproken voor het aantrekken van een oudere, geroutineerde doelman. Saillant detail is dat RKC eerder dit seizoen de 33-jarige Pe ter Gerards voor 25.000 gulden heeft verhuurd aan FC Utrecht RKC kan Gerards, die een fikse ruzie heeft met zijn oude club, niet tussentijds oproepen. REYKJAVIK (ANP) - Jong Oranje is de kwalificatiereeks voor de strijd om het Europees kampioenschap dinsdag ge start met een gelijk spel tegen IJsland. In Reykjavik werd het 1-1. VW-spits Jeroen Boere zette de formatie van Nol de Ruiter na 23 minuten op voorsprong. Een kwartier voor het einde zorgde de IJslander Sverrisson voor de gelijkmaker. DÜSSELDORF (SID) - Voor de vriendschappelijke inter land tegen de Sovjetunie op 21 september in Düsseldorf heeft de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer vijf de butanten opgeroepen. Het zijn doelman Aumann (Bayern München), Reinhardt (Leverkusen), Möller (Borussia Dort mund), Walter (VfB Stuttgart) en Hermann (Werder Bre men). De «electie: doel: Aumann (Bayern München) en Illgner (FC Köln); verdediging: Berthold (Hellas Verona), Brehme (Inter), Kohier (FC Köln), Pflügler (Bayern München), Reinhardt (Leverkusen), Reu ter (Bayern München) en Rolff (Leverkusen); middenveld: Foda (FC Kaiserslautern), Hermann (Werder Bremen), Matthaus (Inter), Möller (Borussia Dortmund) en Schwabl (FC Nürnberg); aanval: Allofs (FC Köln), Littbarski (FC Köln), Völler (Roma), Waas (Le verkusen) en Walter (V£B Stuttgart). KEULEN (SID) - Jan Theus is dinsdag als tweede geëindigd in de zesde etappe in de open Ronde van de Europese Ge meenschap. De rit voerde van Luik naar Keulen over 195 ki lometer en werd gewonnen door de Belg Willems. Theus won twaalf seconden later de sprint van het peloton, Otte- vanger werd vierde. Uitalag zesde etappe: 1. Willems (Bel) 195 km. in 4.42.12, 2. Theus (Ned) op 0.12,3. Korusjev (Sov), 4. Ottevanger (Ned), 5. Daems (Bel). Algemeen klassement: 1. Rue (Fra) 20.59.24,2. Lurvik (Noo) op 1.09, 3. Fignon (Fra) op 1.12,4. Jalabert (Fra) op 1.39, 5. Flicher (Fra) op 1.39,13. Theus (Ned) op 4.58,15. Rozendal (Ned) op 5.29. DEN BOSCH (ANP) - In de afdeling Noord-Brabant van de KNVB is het aantal molestaties van scheids rechters in één jaar met bijna vijftig procent toege nomen.. In het seizoen 1986/1987 liepen 62 scheidsrechters tegen de vuisten van voetballers en/of supporters aan. Afgelopen seizoen liep dat aantal op tot 91. Ook het aantal strafzaken in Brabant nam schrikbarend toe. Twee seizoenen geleden behandelde de tuchtcommissie 7521 gevallen. Afgelopen jaar moest die instantie liefst 9681 maal bijeenkomen. Dat op een totaal van ongeveer 30.000 wedstrijden. De voorzitter van de Brabantse afdeling, Jaap Klok, maakte die cijfers bekend bij de uitreiking van de Fair Play-Cup in Den Bosch. Zestien jaar geleden werd beslo ten tot het instellen van die sportiviteitsprijs, omdat toen het aantal strafzaken boven de duizend uitkwam.

de Stem | 1988 | | pagina 9