Nieuw medicijn voor lepra zegen en vloek IdESTEM. Dekker moet einde maken aan loopgraven-oorlog WD steunt eenvoudiger strafbeleid Het toverwoord is genetische manipulatie 21923-1988J 'Kabinet d1 'SOCIALE un Nieuwe feiten ertrouwen ïonsument [stijgt snel DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 _DE STEM. BINNENU GEHEIME GESPREKKEN OVER VERGOEDING SPECIALISTEN LIGGEN ONDER VUUR TELDERSSTICHTING ACHTER MINISTER KORTHALS ALTES CONGRES AAN UNIVERSITEIT NIJMEGEN OVER MANIPULEERBARE MENS UNIVERSITEITS UrECHT (ANP) - Oppositiele «m dat minister De Koning iS V11i aebruik maakt van een '^vertragingstactiek' als he1 Maastricht (anp) - d zich niet in het defensief la' standkoming van de interr 1992. DE STEM CON Door Hans Kuitert DE leprabestrijding begint steeds meer vruchten af te werpen door betere ge neesmiddelen. Aan de andere kant bestaat er in ontwikkelingslanden steeds meer de neiging om de leprabestrijding op te nemen in de algemene gezondheids zorg. De speciale aandacht voor de leprapatiënt komt daarmee in het gedrang. Dit bleek gisteren bij het begin van de 13e internatio nale Lepraconferentie die deze week in Den Haag wordt gehouden. Minister van Ontwikke lingssamenwerking Bukman opende de conferentie, die ook werd bijgewoond door prins Claus. Hij hield de ruim 1200 deskundigen uit de hele we reld voor, dat het tijd wordt dat de leprabestrijding wordt opgenomen in de algemene gezondheidszorg. Aparte le prabestrijding is niet meer te betalen, zei Bukman „Daar zit een groot gevaar in," zegt directeur projecten van de Nederlandse Lepras tichting Bert Zielhuis. „We zijn absoluut voorstander van integratie met de gewone ge zondheidszorg, maar de le prapatiënt moet er niet de dupe van worden." Veel lepradeskundigen vre zen dat de ziekte niet meer bestreden zal worden als 'ge wone artsen' zich er mee bezig gaan houden. „Veel artsen en verpleegkundigen zullen niet eens weten hoe ze lepra moe ten bestrijden. Ze zullen de ziekte niet zonder meer her kennen. De leprapatiënt kan dan nergens meer naar toe en juist nu we zulke goede resul taten boeken kan dat beteke nen dat over tien of twintig jaar lepra opnieuw weer in verhevigde mate de kop op zal steken," zegt een arts uit In dia. De angst dat de leprabe strijding als een aparte tak van de gezondheidszorg blijft bestaan is er al langer, maar door de toepassing sinds 1980 van een beter en sneller wer kend medicijn neemt de druk van regeringen en donorlan den toe om lepra niet meer apart te bestrijden. Zo kunnen de successen die nu in een aantal landen wor den geboekt, en binnen af zienbare tijd op grote schaal ook elders in de wereld, zich tegen de leprabestrijders ke- De wereldgezondheidsor ganisatie WHO schat het aan tal lepralijders over de hele wereld op tien a vijftien mil joen. Het klassieke beeld is dat van iemand met verminkte handen, afgezette benen en blindheid. Maar dat beeld klopt niet meer. Met genees middelen is de ziekte goed te bestrijden en hoeft de patient, mits er vroegtijdig wordt in gegrepen, geen blijvende ge volgen van de ziekte te onder vinden. Het probleem is dat opsporing en behandeling van de patient veel geld kosten. Lepra is een infectieziekte aan het zenuwgestel. De pa tient raakt na verloop van tijd zijn gevoel in bepaalde delen van zijn lichaam kwijt. Als daar wondjes komen en er een infectie ontstaat, dan worden al snel de gruwelijkste won den zichtbaar. Neuzen deuken in, armen en benen vertonen etterende wonden. De boosdoener is een bacte rie, die in 1873 werd ontdekt door de Noorse arts Hansen. De leprabacterie is een lastige klant, die wordt overgedragen door menselijk contact, maar het duurt zeer lang voor de bacterie zijn verwoestende werk begint. Hoe hij precies het lichaam binnendringt weet de wetenschap eigenlijk nog steeds niet. Zeker is dat hygiëne een rol speelt bij het tot ontwikkeling komen van de bacterie. Sinds de jaren veertig be staat er het medicijn Dapsone, dat de ziekte wel tot stilstand brengt, maar de bacterie die er de oorzaak van is niet doodt. In de leprabestrijding is de afgelopen acht jaar een ware revolutie gaande. Met het ont dekken van twee medicijnen Clofazimine en Rifanpicine is de leprabestrijding razend snel vooruitgegaan. Deze me dicijnen worden gecombi neerd met Dapsone en soms zelfs Softenon tot een samen gesteld geneesmiddel, het Multi Drug Therapie (MDT). Duurde het met Dapsone 26 jaar voordat een patient vol ledig hersteld was, met MDT is een lepralijder in twee jaar van zijn ziekte af. Dat is zeker het geval als de ziekte in een zo vroeg mogelijk stadium wordt ontdekt en juist daarop richtten de meeste projecten zich tegenwoordig, en met succes, naar gisteren bleek. In tal van landen - zoals Malawi, India en Pakistan - is door MDT het aantal patiën ten drastisch verminderd en daarmee de roep om de aparte leprabestrijding maar op te doeken toegenomen. Niette min kunnen zich, door de lange incubatietijd van lepra, de komende twee decennia nieuwe ziektegevallen open baren. Op lepra rust een vloek. In islamitische landen mogen mannelijke artsen vrouwe lijke patiënten niet onder zoeken en bestaat daar onder vrouwen veel 'verborgen' le pra. Nog steeds wordt lepra uitgestoten als iets abnor maals. Daartegen verzetten zich de lepradeskundigen door goede voorlichting te ge ven en zoveel mogelijk plaat selijke personeel in te schake len. Voor de internationaal steeds meer samenwerkende lepra-organisaties is er alle reden om de zeilen bij te zet ten. „Lepra blijft een ziekte die allereerst grote maat schappelijke gevolgen heeft voor de patient. Hij wordt uit gestoten. We moeten niet al leen lepra aanpakken met de huidige stand van de techno logie. We moeten vooral vech ten tegen het etiket dat de le pra is opgeplakt. Het mag niet zo zijn dat die laatste taak wordt vergeten, omdat we de ziekte nu goeddeels de baas zijn," verwoordt de Indiër S. Noordeen van de wereldge zondheidsorganisatie WHO het gevoelen bij veel lepra deskundigen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H, Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma, t/m zat. j 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlrrolatioc Postgiro 1114111— ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. Jül Door Pieter Eggen HET wordt een aardige race tegen de klok. Vóór 7 oktober moet Phi- lips-topman Wisse Dekker het kabinet een compromis kunnen aanreiken over een deel van de vergoeding die medische specialisten krijgen. Staatssecretaris Dees (Volks gezondheid) wil die vergoe ding drastisch verlagen van gemiddeld ongeveer een ton naar 65.000 gulden per jaar. Op 7 oktober zal hij die verla ging laten ingaan. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) is danig in haar wiek geschoten over die aanstaande verlaging. Die is te fors en onnodig, zo oordeelt de LSV. Om het naderende onheil af te wenden zocht en kele weken geleden de voor zitter van de LSV, dr. C. Pias mans, contact op met dr. Wisse Dekker van Philips. Sinds Dekker anderhalf jaar geleden de naamgever was van een plan om schoon schip te maken in de gezondheids zorg, geldt hij als hij autori teit in deze wereld. Piasmans vroeg Dekker voor een soort bemiddeling ('je mag het geen échte be middeling noemen, hooguit een adviseurschap') in geheim overleg. Dekker zal de par tijen om de tafel proberen te houden en heeft zich bereid verklaard een eventuele over eenkomst bij het kabinet te verdedigen. Die andere par- Wisse Dekker praten houden. En als de vjf partijen een compromis vin' den, dan zal hij de verdek ging ervan voor het kabi» op zich nemen. Het kabinet besloot Dekker en de LSV de speelruimte te geven en schortte onlangs het besluit om de vergoeding voot .de specialisten te verlagen met een maand op, ondank dat Dees van geen uitsta meer wilde weten. Maar ja' als Lubbers zich met de zaak bemoeit. tijen aan de tafel zijn de VNZ (ziekenfondsen), KLOZ (par ticuliere verzekeraars) en NZR (de ziekenhuizen). Met deze drie partijen hoopt de LSV een uitweg te vinden uit de ruzie over de vergoeding voor de praktij kkosten. Lukt het deze klip te omzeilen, dan zou misschien een einde kun nen komen aan de al jaren lange loopgraven-oorlog in gezondheidszorgend Neder land. Kennelijk bestaat ook de bereidheid bij de andere par tijen, aangezien ze ingingen op de uitnodiging van de LSV. Zelfs de VNZ, die niet heeft nagelaten de specialisten de laatste jaren voor geldwolven te verslijten, heeft ingestemd met het geheime overleg. Het was notabene de VNZ zelf die verleden jaar aanstuurde op een verlaging van de vergoe ding voor de praktij kkosten. In rond Nederlands liet de VNZ toen weten dat de spe cialisten al jaren een veel te hoge vergoeding voor de praktij kkosten kregen. Dat geld moesten ze eindelijk maar een 'teruggeven', zo oor deelde de VNZ strijdbaar. De specialisten vochten te rug met acties, zoals de fa meuze 'zondagsdienst' op doordeweekse dagen, terwijl de LSV meermalen de over heid liet weten de veranderin- ■gen en bezuinigingen in de gezondheidszorg zoveel moge lijk te zullen blokkeren, als de overheid het beleid van spe cialist e-pesten niet zo staken. In deze rellerige sfeer pro beerde prof. Lamers eind ver leden jaar de strijdende par tijen bijeen te krijgen. VNZ en LSV spraken onder zijn leiding in geheime gesprek ken over alle geschilpunten. En op het moment dat beide partijen elkaar nader waren gekomen, knapte er iets. De op handen zijnde compromis sen sprongen als zeepbellen stuk. VNZ en LSV waren het zelfs nagenoeg eens over de hoogte van de nu bestreden vergoeding voor praktij kkos ten. Volgens kringen bij de LSV lukte het een jaar gele den niet uit onwil bij de zie kenfondsen. „Ze konden het zich niet veroorloven het met ons eens te zijn", heet het in LSV-kring. Na de mislukte bemidde ling toonde ook staatssecreta ris Dees zich strijdbaar. Hij was het getreuzel en het op houden van de bezuinigingen door de specialisten beu en hij kondigde een hard beleid aan. Dat resulteerde in de beslis sing de praktijkkostenvergoe ding te verlagen (terwijl mi nister De Koning een verla ging van de norminkomens afkondigde). Beide maatregelen zouden deze maand zijn ingegaan, maar op het laatste moment wist de LSV uitstel te be werkstelligen. Via het tele fooncircuit bereikte de LSV. dat de verzekeraars (zieken fondsen en particuliere maat schappijen) en de ziekenhui zen elkaar alsnog proberen te vinden op een compromis. Wisse Dekker, die het met die .andere bekende manager in Nederland, Ruud Lubbers, aardig overweg kan, werd be reid gevonden een rol te spe len Hij zal - als dat nodig is - de gesprekspartners aan het Of Dekker en de LSV een maand uitstel hebben is overigens nog de vraag. Deze week beginnen de gesprekken maar het en- thousiasme aan de kant van de VNZ voor de bemiddelin» is niet erg groot. Een van de ziekenfondsen __t zich ontvallen dat de man dij namens de VNZ aan de ge. sprekken deelneemt, vice- voorzitter Van Vroenhoven, 'geheel voor eigen rekening praat. Hij onderhandelt niet namens de VNZ'. Een opmer. king die bij de LSV intern weer tot grote woede heeft ge- „Dat was niet de Met menéér Van Vroenhoven doen we geen zaken, wel met de VNZ. Als dat de opstelling van de VNZ is, zijn we snel uitgepraat". Als dat dreigt, zal Wisse Dekker moeten ingrij pen. Eens kijken of deze cap tain of industry dan heeft. Door Jan van de Ven Vervolging van verdachten kan een stuk eenvoudiger. Wat dat betreft zijn liberalen het eens met minister Korthals Altes. Geen volledige bescherming van de verdachte meer. Ook de be langen van de (onder criminali teit lijdende) burgers behoren mee te spelen. Kortom: als de of ficier van justitie in zijn werk fouten heeft gemaakt, mag een verdachte daar niet meer ten volle van profiteren. De steun van de liberalen voor 'hun' minister van Justitie is neergelegd in de studie 'Strafrecht en rechtshand having', een casestudie van de Tel- dersstichting. Deze stichting, opere rend als wetenschappelijk bureau van de WD, fungeert - dankzij ge specialiseerde WD-ers - als gewe ten en wegbereidende denktank. „Wij zijn van mening", zo schrij ven de zes auteurs in het boekje, „dat de regels handelende over de dag vaarding in ons land doorgelicht moeten worden" „Duidelijkheid voor alle partijen komt ons inziens de ge loofwaardigheid van de strafrechte lijke procedure alleen maar ten goe de". Doel van de doorlichting: ver simpeling van het werk van de offi cier van justitie en bij kleine fouten van zijn kant toch de rechter in de gelegenheid stellen tot veroordeling over te gaan. Zo'n voorstel druist in tegen een in vele jaren opgebouwde praktijk. Toen minister Korthals Altes in een rede een balletje over het negeren van vormfouten opgooide, ontstond er geweldige deining onder rechtsge leerden, die het omverwerpen van onze rechtscultuur niet konden en kunnen waarderen. Zij vinden, dat verandering van een praktijk in ge meenschappelijk brainstormen tot stand mag komen, maar niet in een oprisping van de enkeling, die toe vallig over macht beschikt. Vraag is of met de studie 'Straf recht en rechtshandhaving' 'de golf van kritiek tegen de minister weg ebt. Of de schrijvers van het boekje niet zijn lot zullen delen. Zij vragen erom eveneens een stortvloed van protesten over zich heen te krijgen door de gemeenschap in hun studie tegemoet te treden met de uitdruk king 'herstel van vormfouten en de terreur van de dagvaarding'. Hoe edel de motieven om strafrechtsple ging aan te passen aan de eisen van deze tijd ook moge zijn na het lezen van 'terreur' gaan ongetwijfeld vele stekels weer overeind staan. Hangt de voorgestane geloofwaar digheid van de procedure niet nauw samen met de geloofwaardigheid van het openbaar ministerie? Offi cieren van justitie hadden het ooit als specialisten in het strafrecht ge makkelijk. Er waren niet teveel strafzaken, die zij rustig konden voorbereiden. Verdachte en zijn ad vocaat waren in alle opzichten de mindere van de officier. Zo groeide de bescherming van de verdachte. Fouten van het openbaar ministerie werden ten gunste van de verdachte door de rechter afgestraft. Tijden veranderen. Officieren van justitie staan onder grote druk. Hun werk is enorm toegenomen. Reden om dan maar de bescherming van de verdachte te verminderen en daar mee het werk van het openbaar mi nisterie te versimpelen? Ook al Korthals-Altes simpeler - FOTODESTEM/JOHANVANGURP werkt justitie in Duitsland - het grote voorbeeld voor Korthals Altes en de schrijvers van 'Strafrecht en rechtshandhaving - eenvoudiger, zij kan met haar eigen rechtscultuur niet zonder meer met onze praktijk worden vergeleken. Laat staan, dat een minister een vreemde cultuur zo maar in ons rechtsbestel mag invoe ren. De Teldersstichting beoogt ver eenvoudiging om het de rechters ge makkelijker te maken. Zij zouden ter voorkoming van hartklachten en an dere uitingen van te grote werkdruk met minder overtreders van regels in aanraking moeten komen. Schuif de kleine zaken door naar bestuurlijke organen, die met de uitvoering van een wet zijn belast. Aldus luidt het advies. Conflicten over sociale wet geving plegen al door een admini stratieve rechter te worden behan deld. Daar kan nog bijkomen: een rechter voor milieuzaken, voor klei ne, vaak voorkomende verkeersover tredingen. De andere belangrijke groep in het rechtsbedrijf, het openbaar ministe rie, krijgt het niet gemakkelijker in de liberale studie. De stroom verbo den vanuit Den Haag blijken immers de samenleving niet in toom te hou den. Massaal blijven burgers probe ren de belastingdienst beentje te lichten, milieuwetten te overtreden, de hand te lichten met sociale wetge ving, door rood licht of plank gas te rijden. Al die gevallen blijven op de burelen van justitie komen. Ook al adviseert de Teldersstich ting de wetgever regelgeving alge meen te houden en de kleine gevallen aan bestuurlijke organen over te la ten, aan de normvervaging komt daarmee geen einde. Zolang de goe gemeente het gevoel heeft, dat de pakkans bij overtredingen gering is zal het een sport blijven tegen de re gels in te gaan. En de officier van justitie moet beoordelen voor welke rechter de overtreders zullen ver schijnen. Door Kees Buijs VEEL mensen boezemt het angst in. Anderen ver wachten er juist alle heil van. En dan zijn er ook nog twijfelaars: genetische manipulatie - nou èn? Met het nieuwste speeltje - de recombinant DNA-techniek geheten- kan de mens sinds kort doordringen in de erfe lijke eigenschappen van het leven. Hij kan weten wat dit leven te wachten staat. En hij kan ingrijpen in het leven, door een ongewenste erfelijke eigenschap weg te halen, of door er een gewenste aan toe te voegen. Hoewel de praktijk veel in gewikkelder is dan sommige wetenschappers en schrijvers wel eens (laten) geloven, zijn de mogelijkheden tot ingrij pen in het leven en tot 'me chanische voortplanting' bin nen bereik gekomen. Daar mee komt een stortvloed van moeilijke vragen op ons af. Om er enkele te noemen Gaan we de natuur vol stouwen met bacteriën, plan ten en dieren, die we kunst matig hebben voorzien van alle mogelijke nuttige eigen schappen? Loopt het leven de kans om zo zijn natuurlijke grondslag kwijt te raken? Aan de menselijke foetus kunnen steeds meer onregel matigheden worden vastge steld, door middel van prena tale diagnostiek. Een aantal ziekenhuizen en klinieken aborteert op grond van mon- golisme, open rug en anence falie; maar in de toekomst ook op grond van bijvoorbeeld kleurenblindheid? Waar ligt de grens? Via 'genetic counseling' kan men iemands erfelijke aandoeningen -zoals spier dystrofie en chorea Hunting ton- vaststellen; aandoenin gen die later in het leven tot uiting komen. Moet het slachtoffer de slechte prog nose te horen krijgen? Komt er een paspoort van erfelijke eigenschappen, en wordt dit verplicht bij sollici taties, aanmelding voor ver zekeringen, hypotheek en hu welijk? Is in de samenleving van de toekomst alleen nog plaats voor erfelijk vlekkeloze men sen, die uitsluitend vlekkeloze kinderen op de wereld zetten? Ontstaat in de toekomst een handel in gezonde mense lijke cellen en organen-in- aanleg, waarmee patiënten met erfelijke ziekten te hel pen zijn? Hoe zien de gewenste mens en zijn gewenste wereld er uit? De vragen zijn huive ringwekkend, maar we ko men er niet omheen. Veel be zorgde deskundigen en andere betrokkenen zeggen het nog wat krasser: als we niet bij tijds op de hoogte zijn over wat kan gebeuren, en als we er niet als verstandige men sen over willen discussiëren, is het gebeurd voor we er erg in hebben. Of zijn deze toekomstbeel den zwaar overdreven? Heb ben de gedragswetenschap pers gelijk met hun bewering, dat opvoeding en omgeving van de mens veel erfelijk 'vastliggende' informatie kne den, selecteren en uitwissen - kortom: démanipuleren? De Katholieke Universiteit Nijmegen gaat vanaf vol gende week een poging doen om 'de manipuleerbare mens' veelzijdig in kaart te brengen. In twaalf colleges, verdeeld over zes woensdagavonden, dragen Nijmeegse weten schappers feiten en verwach tingen aan vanuit hun vakge bieden. Dat zijn de genees kunde, de biochemie, de ge dragswetenschappen, de cul tuurhistorische wetenschap pen, de wijsbegeerte, theolo gie en ethiek, en de rechtsge leerdheid. Een groot lustrum congres op 26 oktober, getiteld Leven in Genen Delen? stelt die verschillende visies naast en tegenover elkaar, waarna een hopelijk pittige discussie de deskundigen èn het pu bliek letterlijk wat wijzer moet maken. Een congres met onbekende afloop, zegt prof. dr. Etty Mulder, voorzitter van de congrescommissie. „Het is niet de bedoeling om ontwik kelingen tegen te houden, maar om de mensen aan het denken te zetten. Het zoeken naar de juiste vragen schept ruimte, en behoort dan ook uitgangspunt te zijn in elke integere vorm van weten schapsbeoefening." Maar heeft de Katholieke Universiteit die ruimte wel? Vraagt de keuze van het con gresthema niet om moeilijk heden met het Vaticaan? Prof. Mulder: „We hebben het on derwerp niet gekozen om te provoceren. Het is het belang rijkste probleem waarmee de samenleving te maken krijgt, en deze universiteit heeft de deskundigen in huis om het onderwerp breed te kunnen aanpakken. Om de status van de universiteit willen en kun nen we niet heen. Als er reac ties komen, zullen we daar se rieus op reageren." Persoonlijk ziet prof. Mul der - zij is verbonden aan de letterenfaculteit- de manier waarop de universiteit door gaans met genetische mani pulatie omgaat, als een voort vloeisel van eenzijdig techno cratisch beheers-denken. „De universiteit produceert een half zij dig verlamd mens beeld. Om de exacte vakken hangt een geur van heiligheid. Dat wreekt zich, zoals blijkt uit maatschappelijke ziekten en uit de sfeer aan de univer siteit, waarin mensen elkaar naar het leven staan." Daarom heeft het congres ook tot doel, om als universiteit te laten zien, dat genetische ma nipulatie méér omvat dan technische hoogstandjes. Prof. Mulder ziet er ook een emotionele kant aan. „Zónder genetische manipulatie ge beuren al ingrepen - ge slachtsverandering en In Vi tro Fertilisatie bijvoorbeeld- waarachter veel leed schuil gaat bij hen die de ingrepen ondergaan. Maar hun lijden blijft doorgaans buiten beeld." Aan het congres gaan semi nars vooraf, waaraan studen ten en andere belangstellen den kunnen deelnemen. De seminars beginnen met de biochemisch en medische kant: de technische mogelijk heden van genetische mani pulatie. Ter sprake komen: de voortplanting van de mens, erfelijke eigenschappen, de opbouw en de vermenigvuldi- ging van DNA, de uitwisse ling van erfelijke eigenschap pen bij de vorming van ge slachtscellen. het sleutelen aan menselijke erffactoren, de wijziging van erfelijke eigenschappen, en voortplan' ting zonder seks. De gedragswetenschappe lijke invalhoek geeft vervol gens een historische schets van de eugenetische bewe ging, behandelt het probleem van de ongelijkheid en onder meer in op de psycho- genetische theorie. Een kant van genetische manipulatie die tot dusver niet of nauwe lijks ter sprake is gekomen, is de cultuurhistorische. Waai komt de oude wensdroom van de mens -beter gezegd: van de man - vandaan om zelf een nieuw mens te maken; „om zich voort te planten zonder tussenkomst van het vrouwe lijk beginsel", zoals prof. Mul der het omschrijft. Vanaf klassieke Griekse mythologie tot de science fiction van Huxley's Brave New World is het motief uit Goethes Faust -'Es wird ein Mensch ge- macht' - in de literatuur teruj te vinden. Tenslotte komen de wijsge rig- en religieus-ethische de juridische kanten van ge netische manipulatie aan bod 1 versterking van de positie van de De moeilijkheid voor de schrijven van 'Strafrecht en rechtshandha- ving' is de constatering, dat een norm zinloos is als normschendend gedrag niet wordt afgekeurd Toch zal de overheid in een gemeenschap, waarin de sociale controle nagenoeg is weggevallen, normen moeten stel- len om individuen in het gareel te houden. De zinloosheid van regelge ving (sneller dan 100 of 120 rijden als dat is verboden) is voor de liberalen echter geen reden om dan maar voortgaande regelgeving overboord te zetten. In hun ogen moet de wetgever zich daar niet meer mee bezighouden Stel het strafbaar stellen van speci fieke overtredingen ook in handen van lagere bestuursorganen Een ge heel nieuw denkbeeld. Waar de cen trale overheid tot nu toe zich met be straffen bezig houdt, willen de libe ralen via de achterdeur vorm geven aan sociale controle door een lagere overheid tussen wetgever en burgers te stellen. Daarmee krijgt Den Haag de han den vrij voor het aanpakken van grote criminaliteit (berovingen, drugshandel, verkrachtingen, ont voeringen, moord). Op dat punt wil de samenleving harder optreden en strengere straffen. Aldus wordt strafvervolging geloofwaardiger voor dader en maatschappij. Simpeler en duidelijker misschien wel als het grote criminaliteit be treft. Kleine criminaliteit, nog altijd de meest voorkomende vorm van wetsschending, wordt bij inschake ling van lagere bestuursorganen veel ondoorzichtiger dan het al is. geen centrale overheid, ook al kan zij weinig aan het probleem doen, die zich er nog mee bemoeit. Een onza lige gedachte. ïngsraad(OR)- „4= 1980 ligt er een wetsvoorstel /het wettelijke recht op faciliteit ifL'mingsraden en ontslagbeschei Kindskaderleden regelt. ne Koning grijpt echter elke geleg "len definitieve wettelijke regelir Sonerijke zaken onmogelijk te me f.t dinsdag in Utrecht op een cong „Hernemingraden. Zelfs met een paar ondergeschik' Ook Het is juist een uitdaging om de markt uit te buiten en de social Lelijk te houden, aldus FNV- dinsdag aan het slot van een c over de FNV en Europa in 1992. IZo'n 150 bondsbestuurders bo- de gen zich dinsdag over de ver- ui (schillende aspecten van de een- wi wording van de interne markt. Vc Volgens Stekelenburg is de (E vakbeweging bereid mee te al werken aan de eenwording op Ei voorwaarde dat er geen 'sociale da [dumping' van verworvenheden vc (plaatsvindt en zaken als ar- C( seidsomstandigheden en mede- vc tëggenschap goed worden ge regeld. Hi Het is volgens hem van be- so .lang dat de vakbeweging een ve platform zoekt om de verwor- we jven rechten te verdedigen, Ei maar ook om de belangen van wi .werknemers in arme lidstaten se» te behartigen. FNV en bonden is, (zullen een speciaal '1992'-pro- al |ject starten dat gericht is op Pc (betere onderlinge afstemming ne jen informatie-uitwisseling, on- 'derzoek en het versterken van op de lobby in Brussel en Den go "laag. W Binnen de vakbeweging leeft v< ge gaat het OEN HAAG (ANP) - Het Vertrouwen van de consu- nent in de economie stijgt nomenteel snel. e index lag in juni op 99, maar i via 102 in juli opgelopen tot [107 in augustus. In februari van het vorig jaar lag het cijfer voor de laatste maal hoger dan [107 (110), waarna een kwakkel- eriode begon die eind vorig [jaar een dieptepunt kreeg (92 in november 1987). Tot juli schommelde het cijfer vervol gens rond de 100. Dat blijkt uit onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index wordt berekend op basis van vijf vragen over de economische situatie in het al gemeen en de financiële situa tie van het eigen huishouden. Een index van 100 betekent dat [positieve en negatieve beoorde- ™gen in evenwicht zijn. 'ERONTWAARDIGD EN OP HOG uitenlandse Zaken, Hans van dei 'en een verdere intensieve bemc "Jet het nieuwe paspoort afgeweze •mentaire enquêtecommissie op h !r en zijn (ex)staatssecretaris Van 'en Broek tot enige bescheidenhei Decommissie heeft korte mett- S"r van Buitenlandse Zaken (na 1 schriftuur op alle punten. Ergei nieuwe feiten onthuld dat de 'sc ■er Linden verder aandikt. Zij heef oek duidelijker dan ooit politiek «Ken die zich met betrekking tot h m e-e'd 'ussen de zomer van 198 et ministerie van Buitenlandse Z< naar brief van deze week, was tc n °!,er 1161 Paspoortproject, de rr u de enquêtecommissie haar k lij te Vi P' P< F h E le E sc ii 'J g h S1 s' a ti n ec w tc tc h h v li li b voorbereiding van het papoo nor aanscherPt, heeft zij ook de kc st(OP scherp gezet. Van den Brc hJu aardi9 aankondigde er de 't 'komende Kamerdebat, doet e fPereren. Van den Broek moet langzaama 8rau niet sterk kan verdedigen, i en Deetman in eerdere sch rif,h;e.n aantrekken en de Kamer I wf ie9emoet moeten treden. Har™1 °er} Broek heeft nog voldoe Harrt2m zi'n Po'itieke huid te redde cj6r c°nfrontatie met de Kamer I k|ar?Ps'e|t, kan hij zijn krediet ger (j(, 0f'6r in de paspoortzaak lijkt h

de Stem | 1988 | | pagina 2