k Georqe Sponselee z ilONS WETHOUDER: 'HUISVESTINGSKOSTEN NOG DE VOETANGEL' Fontein en huif voor de kinderboerderij DE STEM D. Bakx wint auto in de 'Way of life-show' Onterprice DËSTBM PLAATSELIJK NIEUWS VOLVO .ER 2e-HANDS FIETSEN NIEUWE FIETSEN Koerier. VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 luitenvolière voor de dnderboerderij Heerlijke dag voor pupillen van De Sterre PUZZEL ALS TUDVERDRIJL GEMAAKT OP EEN REGENACHTIGE MIDDAG Boschkapelle Clinge Hengstdijk Hulst Reacties Zweten Dubbelpruim Zeldzaam Distelvlinders Kloosterzande Lamswaarde Nieuw-Namen Kieldrecht Vogelwaarde Vrouwenbeweging start seizoen tori Vossen waren ook in Koewacht dec. 1983 1984 1984 1981-1982-1983 1986 1986 1986 1987 1986 1985 1982 1978 1982 Éwart1985 den bosse itobedrijf oostburg Dostburg® 01170-2996 V)e \wv met garantie, inruil mogelijk Nergens goedkoper Kanaalweg 86 SLUISKIL Tel. 01157-2042 Winkelc. Serlippens TERNEUZEN Tel. 01150-30912 benutten. wordt in een groter vertentie met het belangrijkste dig. ir in de advertentie op. elijk en snel. INT HET BEDRAG r toezending van brieven ra te betalen. Als ene betaalcheque of een of bankoverschrijving) tg ontvangt u een ichter f 4,- moeten brengen. id De Stem, veren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 00 r* O T22 Zorgplan Hulst goedgekeurd onze verslaggever pULST - Het ministerie -n Welzijn Volksgezond- Jid en Cultuur (WVC) .geft de begroting van het orgplan voor het Land van luist goedgekeurd, t betekent dat de kans groot is 'at het rijk de benodigde 600.000 gulden voor dit plan, dat deel uit maakt van het te realiseren me disch en sociaal centrum, be schikbaar stelt. „Alleen de staatssecretaris moet zijn handtekening nog zetten", aldus wet houder P. Weemaes tijdens de verga dering van de Hulster welzijnscom- missie. Tijdens de vergadering vroegen en kele commissieleden naar de vorde ringen van het medisch en sociaal centrum, dat moet worden gehuisvest in het ziekenhuis. Volgens wethouder Weemaes zitten de grootste voet angels nog in de huisvestingskosten. Met name gaat het daarbij om het be drag waarvoor de stichting Medisch Sociaal centrum het ziekenhuisge bouw kan bemachtigen. „Daar klemt het nog. De bereke ningen zijn nu in de laatste fase", al dus Weemaes. „En dan moet het defi nitieve ja of nee komen van de stich tingen die zich in het gebouw willen vestigen". Uitgangspunt daarbij is dat de huisvesting in het ziekenhuis de deelnemende instellingen niet meer mag kosten dan wat ze nu kwijt zijn. Naar aanleiding van vragen uit de commissie deelde de wethouder mee dat ook de Provincie zo goed als zeker geld in het medisch sociaal centrum zal stoppen. „Gedeputeerde W. Don heeft me pas nog toegezegd dat hij voor Hulst financieel wat gaat doen". Maar ook de gemeente Hulst, zo liet de wethouder weten, zal er niet on deruit komen om zelf een bedrag be schikbaar te stellen. Hij hield de com missieleden voor dat er wel degelijk een taak voor de gemeente is wegge legd in de gezondheidszorg. Hoeveel geld het medisch sociaal centrum de gemeente Hulst gaat kosten liet hij in het midden. ïan onze correspondent qjNGE - Met een schot in de lucht gaf directeur R. Wal- iebvan Dow Chemical het sein voor de officiële overdracht :ande vierstralige fontein in de vijver van de kinderboer derij Cantecleer van het zwakzinnigeninternaat De Sterre. (eteen erna was het de beurt voorzitter J. Hirdes van de personeelsvereniging, die aan ie beheerder van de kinder- oerderij, Ad van Hilst, een ieuwe huif ter beschikking telde voor de huifkar. Vanaf er ook met slecht weer Kt de hufikar gereden wor tel Directeur van De Sterre J. Pelgrims was verheugd en dankbaar met deze beide nieuwe aanwinsten voor de inderboerderij. Hij hoopt dat aide schenkingen bijdragen it groot genot van de pupillen. Dit alles gebeurde op het ter van de kinderboerderij, nar de ruim vierhonderd per- loneelleden met gezinsleden waren met het consume- ren "van de barbecue-produk- n. Vanwege het mooie weer was alles op het grasveld in van in de grote tent Het iele gezelschap had zowel voor na de middag deelgenomen i oriëntatieritten door de Iers en de bossen. Tussen- ir was er voor ieder een Mnchpakket. was georganiseerd door ie personeelsvereniging, die in de puntjes geregeld De fietsen waren 's mor- door vrachtwagens ge- kracht en werden 's middags ianonze correspondent CLINGE - Leden van de vo- lelvereniging De Nachte- laal uit Nieuw-Namen heb- de volière op het terrein de kinderboerderij Cantecleer van het zwak- ®iigeninternaat De Sterre breid met een buiten- rolière. k volière is ingedeeld in drie "fen, waarvan elk gedeelte Jegang geeft naar een buiten- Ite. Ieder buitengedeelte ongeveer vier meter lang en "fahalve meter breed en bo- bedekt met geplastifi- i gaasdraad. Hierdoor ®ien de vogels in de vrije icht buiten zitten, zowel in de als in de regen. In de bui- fflvoüère zijn ook zitstokken "^bracht. Verder zulen de leden van 18 Nachtegaal ook de volières J '''oorzien van vogels. Alle ®n staan enkele vogels af om de kinderboerderij te Senken. Dit gebeurt nadat de Wis van de leden voor de •"toonstelling geselecteerd »]IL VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Storen 'erm euzen, Hulst en Goes, «essen en telefoon- ""nersop pagina 2. ^nlngstljden: ™-12.30/13.30-17.00 uur. i?euzen: Rein van der to(editie-chef), Romain ?n Damme, Frank Deij, - "ay van Gremberghe, onald Verstraten, Cor de r (foto), Ton Koomen >rt). ■S- Jan Jansen. s'-Eugène Verstraeten, P Trommelen. ^«rtentle-expioitatle j^c,eur Zeeland: «;.Menu, privé tel.01150- ook weer opgehaald. Aan de hand van de behaalde punten waren er prijzen ter beschik king. Nadat alle rijwielen weer in de vrachtwagens geladen waren, vertrokken de ruim vierhonderd deelnemers op eigen gelegenheid weer naar hun woonplaatsen. Het was een heerlijke personeelsdag ge weest. Uitslag kinderen: 1. Evelien van den Arend, Philippine; 2. Jasper van den Arend, Philip pine; 3. Noelle Goetheer, West- dorpe. Overigen: 1. Jan Brouwer, Terneuzen; 2. familie De Janse, Terneuzen; 3. J. Sijbinga, Ter- neuzen. Van onze correspondent CLINGE - Chauffeurs die regelmatig rijden met trucks hadden het initiatief genomen om met een aantal pupillen van het zwakzinni geninternaat De Sterre met him vrachtwagen een dagje door Zeeuwsch Vlaanderen. Op die manier wilden ze de pu pillen een leuke dag te bezor- gen.Zij kregen toestemming van de firma's waarvoor zij werken en kwamen de veertig pupillen ophalen. De rit ging door heel Zeeuwsch Vlaanderen, terwijl aan de kust gelegenheid was om de lunch te gebruiken. Rond 17.00 uur kwam het gezelschap terug bij De Sterre. Het was een heerlijke dag voor de pu pillen om in zo'n grote auto te mogen rijden. Het echtpaar Bakx uit Sint Jansteen krijgt de sleutel van de 'Way of Life-auto' uit handen van J. de Keijzer - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente SINT JANSTEEN - Mevrouw D. Bakx uit Sint Jansteen heeft een speciaal plekje in haar hart voor al les wat te maken heeft met het Rode Kruis en de Nederlandse Hartstich ting. Het invullen van een puzzel voor het goede doel leverde haar deze zomer een onverwacht voor deel op. In de 'Way of Life-show' won zij een auto. De sleutels van de auto werden haar gisteren door auto-dealer J. de Keijzer in Hulst overhandigd. De gelukkige winnares was toen ze het goede nieuws te horen kreeg met stom heid geslagen. De puzzel had ze als tijd verdrijf gemaakt op een regenachtige middag. Vrijdag 15 juli kreeg zij een te lefoontje van de omroeporganisatie Tros. Mevrouw Bakx werd uitgenodigd om mee te doen aan de opnames van de televisieshow met presentator Ron Brandsteder in de Efteling. Op zich al een leuke verrassing. Tijdens de show krijgen drie uitver korenen een prijs. Een camera, een reis en een auto. De derde appel uit de schaal met tien rode appeltjes bleek de vrucht van mevrouw Bakx te zijn. De opname van deze prijzentrekking was 19 juli op het scherm. De zaterdag daarop mocht de gelukkige winnares een ritje maken in een auto met een breed glimlachende Ron Bransteder. De auto kreeg ze nog niet mee naar huis. De bijbehorende speciale imperial en de surfplank wer den in juli al bij haar afgeleverd. Gisteren ontving ze dan de sleutels van haar gloednieuwe zilverkleurige auto. GAAIBOLLEN - In zaal Ons Vermaak werd een gaaibol- ling gehouden waaraan vijf tien personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: A. van Poorten, Boschkapelle; linker zijvogel: F. Strooband; rech ter zijvogel: M. Visser; groot ste aantal (7): T. Compiet, al len Vogelwaarde. UITSTAPJE - De Algemene Bond voor Ouderen maakt dinsdag 27 september een uit stapje naar Maastricht. Om 07.00 uur vertekt men via de bekende opstapplaatsen per bus naar de mergelgrotten en champignonkwekerijen vlak bij Kanne. Via de Voerstreek trekt man naar Maastricht, waar iedereen vrij kan win kelen en de stad bekijken. Om 18.30 uur keert men huis waarts en met een ontspa- ninngsstop ingebouwd hoopt men om 22.0 uir thuis te zijn. Opgave voor deze reis bij de bekende adressen. ZIEKEN - In totaal 35 zieken werden zondag door leden van De Zonnebloem opge haald en naar de Henricus- kerk gebracht. Pastoor Jo van der Heyden had zijn predika tie tijdens deze eucharistie viering aangepast aan de aanwezige zieken. Aan het einde van de dienst las de voorzitster van De Zonne bloem nog een passend ge dicht voor. Na de mis was er voor de zieken koffie met cake en een gezellig samen zijn. Daarna werden alle zie ken weer naar huis gebracht. BINGO - Op recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan 150 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Veeke, 2. me vrouw Freyser, beiden Hulst; 3. mevrouw Jonkheym, Kloosterzande. GAAIBOLLEN - Op recrea tiecentrum De Vogel werd een gaaibolling gehouden waaraan 38 personen deelna men. Uitslag: hoge vogel: Th. Borreman, Hengstdijk; rech ter zij vogel: G. van Dorselaer, St.-Jansteen; linker zijvogel: K. van de Kraai, Delft; groot ste aantal (7): R. de Brouwer, Terneuzen. DISCO - Buurtvereniging Moerschans houdt vrijdag 14 oktober, aanvang 19.30 uur, een disco-avond voor de jeugd vanaf tien jaar. Dit ge beurt in zalencentrum Tiffa ny. De muziek wordt ver zorgd door disco Dolce-Vita en er wordt geen alcohol ge schonken. ONZE OPMERKING: waar de naam 'barende vrouw' voor zo'n zomers wervelwindje (soms met schade hoor, dus niet altijd even onschuldig) vandaan komt weten we niet, is achterhaald. Piet Wee maes, wonende te Hulst, maar geboren te Clinge, vertelde het volgende: „Ik was eens op een Vlaamse dag in Gent en daar kwam dat onderwerp ook ter sprake. Een aanwezige le raar of hoogleraar ver klaarde dat het dateerde uit de Spaanse tijd en ook ontleend was aan die taal". Het zou een verbastering zijn van 'bueno vente' (moge lijk is het niet goed geschre ven want we kennen maar twee woorden Spaans: stam- menee en Sinterklaas) het geen 'goede wind' betekent. Denk aan Buenos Airos, het geen zoiets als goede lucht be tekent. Dat zou geworden zijn bjerna vent en in de grens streek: bjerna vra (dat laatste is vrouw). Zo zeiden de oudere mensen op Clinge het ook. De stap van bjerna naar bjèrrende is in onze ogen niet zo groot. Waarom noemt men een werveldwind, een torna do, een goede wind? Meestal zijn het kwade winden, die grote verwoestingen aan brengen. Zo'n barende vrouw brengt verandering van weer en met name mensen die ademha lingsmoeilijkheden hadden en hebben, merken dat direct. Er treedt verlichting op. We herinneren ons uit onze jonge jaren, als we een handje toe staken in het boerenbedrijf, dat inderdaad nadat zo'n stofwolk was opgetrokken het kilmaat om te werken dragelijker werd, frisser. Voordien was het wat druk kender, lomer weer, zonder direct te zeggen dat het doef was. Doef weer, drukkend met een grote luchtvochtig heid, waardoor we niet kun nen zweten (voor sommigen onder ons transpireren), zo dat ons koelsysteem in onge rede raakt. Oudere mensen zeiden overigens bij zo'n wer velwindje onveranderlijk: „We krijgen ander weer." Ook de dubbelpruim leverde een reactie op. Pastoor C. Knipscheer van Lamswaarde liet weten dat hij dit jaar twee van zulke dubbelprui- men heeft aangetroffen. Nog wel aan hetzelfde boompje, waar overigens verschillende rassen op geënt zijn. Welke, dat weet hij niet zo precies. Wat hij wel precies weet is dat 1987 een uitzonderlijk pruimenjaar was. Hij plantte het boompje in 1982. In 1983 droeg het al 152 pruimen. In 1984: 90; 1985: 231; 1986: 104; 19872763 (inderdaad, een kleine drieduizend) en dit jaar 'slechts' 446. Nu we het toch over uitzon deringen hebben: op deze plaats hebben we al eens eer der geklaagd dat het zo ver bazend jammer is dat de Em mer Zoo-het Noorder Die renpark - uitgerekend de verst verwijderde van ons verspreidinggebied is. Uitge rekend ook diegene die het meeste informatie de wereld instuurt. Zo ontvingen we on langs een persbericht ook over een uitzondering trou wens. De meegestuurde foto willen we u niet onthouden en het persbericht nemen we le- terlijk over: Gisteren is in de tropische vlindertuin van het Noorder Dierenpark een wel heel bij zondere vlinder uit de pop ge kropen, een zogenaamde gy- nandromorf. Als we mogen afgaan op de wereldver- 1 Een gynandromorfe vlinder in de tropische vlindertuin van het Noorder Dierenpark in Emmen maarde vlindergeneticus dr. John Turner, is de geboorte van zo'n exemplaar een uiterst zeldzame gebeurtenis. De gynandromorfe vlinder in de vlindertuin heeft aan de ene kant de tekening van een vrouwtje en aan de andere kant die van een mannetje op de vleugels. Het gaat hierbij om de passiebloemvlinder van de soort Heliconius mel- pomone. Of de vlinder een mannetje of een vrouwtje is, kan alleen via sectie worden vastgesteld. Een paring lijkt niet waarschijnlijk, omdat soortgenoten er vermoedelijk ook geen wijs uit kunnen worden of ze nu een man of een vrouw voor zich hebben. De vlinderbioloog van de vlindertuin let zorgvuldig op voor welke sekse de vlinder zelf belangstelling aan de dag legt. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn voor het geslacht van het dier. Het meest waar schijnlijke is dat het dier niet alleen tweeslachtig is in kleurpatroon. De maand die deze vlinder zal leven, wordt gebruikt om er via gedrags onderzoek achter te komen wat zijn of haar sterke kant is. Ook uitzonderlijk was de waarneming door Eddy Tael- man van 127 distelvlinders op één dag, de afgelopen week. Niet alleen is het laat in het seizoen, dit aantal is ook ver bazingwekkend. Dat is zo'n beetje het absolute record voor Nederland. Eddy zag ook een boomvalk op de Liniedijk. Ziet u een valkje met de vorm van een gierzwaluw, maar wat groter, dat j aagt op insec ten met name libellen, dan is het zonder meer de boomvalk. Overigens het lang ver wachte broedgeval van deze soort in onze contreien-na jarenlange afwezigheid- -heeft plaatsgevonden in de WMZ-bossen te St.-Jansteen. Vier jongen zijn uitgevlogen. De buizerd, ook een welkome zeldzaamheid, broedde in de bossen van Clinge. Daar vlo gen twee jongen uit. Aldus deelde terreinbeheerder G. Blaauwendraat mee op een- - geweldig interessante; ook eens een keer meemake- n-excursie van De Steltkluut. J. Wolfert uit Axel stond 8 september in de Kievitdreef aan de Tweede Verkorting ineens oog in oog met een bui- zerd-achtige vogel die druk doende was in de slootkant een wespennest leeg te halen. Dat kan haast maar één vo gelsoort zijn: de wespendief, bij ons in het Zeeuwse een doortrekker. R. Bleyenberg zag begin deze maand onder Nieuw- Namen een bijna-albino houtduif. Het dier was niet spierwit, maar was sterk op gebleekt: de tekening in de hals en van de vleugeltoppen 'schenerde' nog iets door. Al- binisme kan bij nagenoeg elke diersoort voorkomen, in clusief de mens (de schlager zanger Heino), maar bij de ene soort treed het vaker op dan bij de andere. soubrypunten en een infor matiedienst. De trekking van de loterij is om 11.30 uur en een mini-tentonstelling van lucifersdoosjes komt van Piet Schuddinga. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Vogel hield de zesde clubwedstrijd. Er werd gevist in de Westerschelde aan de Wilhelmuspolder. Er waren 37 deelnemers. Uitslag: 1. H. van Kerkhoven, Kloos terzande 2624 punten; 2. H. van Sikkelerus, Klooster zande 2456; 3. J. Boeding 2228. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 44 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. H. van Waterschoot, Hengstdijk; 2. W. Sorber, Paal; 3. mevrouw De Waal- Bun, Hengstdijk. Jokeren: 1. mevrouw Pauwels, Klooster zande; 2. mevrouw Esseling, 3. mevrouw Taalman, beiden Hulst. KAARTING - In zaal J. Schroder werd een kaarting gehouden. Uitslag; 1. G' Klip- pelaar-I. de Winckel, 2. L. Timmermans-J. de Loos, 3. A. Apers-F. van Eerdenburg. KAARTING - In zaal Du Commerce werd een kaarting gehouden. Uitslag: 1. A. Ver- hulst-H. van de Eede, 2. P. Praet-G. Willaert, 3. M. Pe- tinda-E. van de Bossche. KAARTING - In zaal R. Thil- leman werd een kaarting ge houden. Uitslag: 1. A. Thie- lens-R. Verbist, 2. R. Thille- man-A. Smet, 3. A. de Bruin- F. Blommaert. KAARTING - In zaal De Veehandel werd een kaarting gehouden. Uitslag: 1. G. Ivens-H. van de Eede, 2. M. Petinda-M. Thilleman, 3. A. Verhulst-P. Pauwels. ORIENTATIERIT - Hei Feest- en Sportcomité hield een oriëntatierit. Er waren 29 inschrijvingen en de rit ging van Nieuw-Namen naar Kieldrecht, Verrebroek, Kallo en Meerdonck. Uitslag; 1. C. Bosman-K Bosman, Hulst; 23. Th. Koemans-G. van Dor selaer, Hulst; 3. L. Lockefeer- N. Leenaerts, Doel. ZANGKOOR - Het zangkoor St.-Cecilia houdt zondag 18 september de jaarlijkse reis. Om 11.00 uur wordt een mis opgedragen in Dendermonde, waarna er richting Mechelen gereden wordt Hierna volgt een boottocht in Plankendaal en een bezoek aan het wild park. Het vertrek is om 09.30 uur aan de rk kerk. sgas f RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden houdt zondag 18 september van 09.00 tot 12.00 uur de maandelijkse ruildag in Het Centrum. Ge ruild kunen worden luficers- doosjes, stickers, postzegels, oude prentkaartne, sigaren bandjes enzovoorts. Ook is er een stand voor artispunten en COLLECTE - De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds heeft ƒ2.149,45 opge bracht Van onze verslaggever TOV HULST - De Vrouwenbe weging VNKV Hulst heeft een afwisselend pro gramma gepresenteerd voor het nieuwe wintersiezoen. Dat start vandaag (woensdag) in De Lieve te Hulst met een gebedsdienst, gevolgd door wat rondjes bingo. Vervolgens staat er op 20 september een excursie op de rol naar het weverij museum en het beiaardmuseum in Hel mond. Op donderdag begint het handwerken weer in het Hou- tenkwartier en op 19 oktober komt een diëtiste van de Har stichting uitleg geven over ge zonde voeding. Het milieu staat centraal op de studiedag die 25 oktober om 10.00 uur begint in zaal Van Leuven te Klooster zande. Voorts is er in november nog een avondje over droog bloemen, in december de kerst viering en in januari een de monstratie-avond over Grand Marnier. Van onze verslaggever KOEWACHT - In het ver slag over de taptoe in Koe wacht is de deelname van het Hulster majorettenpelo- ton de Vossen weggevallen. Die waren echter, evenals het gelijknamige minirettenkorps, wel degelijk van de partij. Dit om de Koewachtse muziekver eniging EMM uit de brand te helpen. De kampt namelijk met een tekort aan dansmariekes. De Vossen zijn samen met EMM ook zaterdag van de par tij tijdens de taptoe in Axel. Zondag vertrekken de twee ge zelschappen naar Parijs voor een optreden. 9Ü ,:n i 1

de Stem | 1988 | | pagina 15