'Vrouw in gezondheidszorg steeds meer voetveeg' |2§2|m als ge\ Massaal verzet tegen uitwijzing van Surinamers Hoog bezo RECHTER ACHT TERUGSTUREN 'GEDOOGDEN' NIET ONREDELIJK OMSTREDEN RAPPORT NEL VAN DIJK DEZE WEEK IN EUROPARLEMENT DE STEM C( Economisch Delen in pijr DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 DE STEM INGEWIJDE George BUSH DE STEM Bil# Moord Opvolger Troonrede Agenda Fries Hoog standje onderhandelingen koiv George Bush wordt de nieuwe president van Amerika. Dat 5 heb ik tenminste iedereen E verteld toen ik onlangs in Nederland was. Ik word namelijk geacht dat soort dingen te weten. Omdat ik moeilijk kan zeggen dat ik j§ het ook maar in de j§ krant heb gelezen, tuig E ik mijn beweringen E tijd op met enige historische bespiegelingen en verwijs ik na- drukkehjk naar wat ik door- E gaans "de hogere politiek" noem. Intussen probeer ik de in- druk te wekken dat ik over al dat soort zaken met uiterst E hooggeplaatste en goed geinfor- meerde heden heb gesproken. Want in Nederland zowel als in E Amerika is het niet zozeer van belang wat je denkt, maar wie E het je heeft verteld. E Je moet tot de ingewijden be- horen. En de ware Washing- tonse ingewijdheid bestaat daar- E uit dat wat je 's morgens in de E krant leest, je 's avonds met het groots mogelijk aplomb en als E zijnde het resultaat van eigen E kennis en exclusieve informatie aan anderen vertelt. Dat doet E iedereen hier. Op allerlei Washingtonse feestjes kom je dan ook uitslui- tend heden tegen die je met een E peihoos geleerde blik aankijken en je vervolgens op samenzweer- E derige toon vertehen wat er in E het binnenste van het Witte Huis, het Pentagon en het State Department wordt gedacht en welke beslissingen we de ko- E mende maanden te verwachten hebben. De grote kunst is inder- daad dat soort dingen zo te ver- E tellen dat het er op hjkt alsof E een en ander de vrucht van I uiterst geheime en van de hoogst denkbaar geplaatste heden ver- kregen informatie is. E Washingtonse feestjes worden E aldus aheen nog maar bezocht door mensen die met de groten der aarde verkeren en daarover, met een glaasje zoete Californi- E sche wijn in de hand, flink op- scheppen. Eigenlijk is het een kwestie E van goed combineren. Neem E aan dat je op de buis de Ameri- kaanse onderminister voor bui- tenlandse betrekkingen hebt ge- hoord en gezien. Een paar dagen E later kom je, met nog twaalfdui- zend anderen, op een receptie waar diezelfde onderminister ook is. Weer een paar dagen la- E ter kun je dan vertehen dat je E die onderminister op een recep- tie hebt gesproken (Nice to see you; Sir) en dat hij van mening is dat de "geopolitieke situatie E op de Centraal- Amerikaanse E isthmus dringend aan wijziging E toe is". Dat laatste heeft de on- derminister weliswaar op de buis gezegd, maar daar zeil je natuurlijk handig omheen. Ver- volgens verwijs je even naar een bepaald boek dat net is versche- E nen en waarvan je overigens al- E leen de kritieken in de New York Times hebt gelezen. Dat kun je zonder gevaar doen, want E je gespreksgenoten bevinden zich in precies dezelfde situatie. Manipuleer de kennis die je 1 van de media hebt opgedaan zo- E danig, dat je de indruk wekt zelf de bron van die kennis te zijn of tot de kaste der echt ingewijden te behoren. Zet vooral een stalen gezicht op. Zorg altijd dat je een historische vergelijking bij de 7ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Jo Wijnen hand hebt, en verwijs zo nu en dan achteloos naar Lincoln, Teddy Roosevelt (die je nooit Theodore mag noemen), FDR (die je nooit Roosevelt mag noe men) of Tricky Dixon (die je nooit Nixon mag noemen). Nog beter is het de namen te laten vallen van bijna vergeten grootheden, zoals Adlai Steven son, Walter Lippmann of George Kennan. Maak dank baar gebruik van de vele anek doten- en citatenboeken die overal verkrijgbaar zijn. Mocht je een toepasselijk dichtregel bij de hand hebben (en welke dicht regel is niet toepasselijk?), dan kan die het effect van je bewe ringen zeer verhogen. Is aldus de gehele toverdoos van het politiek snobbisme opengetrokken en heb je vervol gens je "ontmoeting" met de on derminister op de juiste wijze gemanipuleerd, dan zul je mer ken dat instemmend knikkende dames en heren om je heen ko men staan, die zich in het ge sprek mengen, die zelf ook met de onderminister gesproken hebben, die naar FDR en Wal ter Lippmann verwijzen, die hun beweringen larderen met de anekdote dat president Harding met zijn minnares de liefde be dreef in een muurkast in het Witte Huis en die tenslotte de dichter Robert Frost citeren (I long for weight and strength). Zo weet ik dat George Bush de verkiezingen gaat winnen. Het stond gewoon in de krant, maar ik zal nooit toegeven dat ik het daar heb gelezen. Ik heb het zelf bedacht, opgezocht, na geslagen, gehoord en gezien. Hoe kan het anders; ik ben im mers ook een ingewijde. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling atx>nnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek, 230301584 -Rabo rek. 101053738. Zn woordvoerder van het i J^terie heeft dit bevestigd. hü Defensie was bekend d door de krijgsmachtonde ?»len landmacht, marine luchtmacht soms uiteenlopend ink00PPriizen wor,den tetaa i dezelfde kleding en m listing. Op verzoek van staat Cretans Van Houweling. hebben de samenwerkende tx Door Frans Boogaard „HOE HET deze week alle maal gaat aflopen, kan ik echt niet zeggen. Ik weet alleen dat heel veel man nen mijn kritiek op de po sitie van de vrouw in de gezondheidszorg als een enorme aanval op henzelf beschouwen, óók in het Europees Parlement. Daarom is het ook voor mij afwachten wat het wordt." Nel van Dijk, Europarlemen tariër voor het Groen Pro gressief Akkoord en oud-sta tenlid voor de CPN in Bra bant, begint deze week aan één van de zwaarste periodes uit haar politieke bestaan. Namens de Vrouwencommis sie in het Euro-parlement stelde zij een rapport op over de positie van de vrouw in de gezondheidszorg. In heel Europa, zo weet zij na tien maanden intensief onderzoek, is die ronduit beroerd. En heel veel mannen willen dat liefst maar zo houden. Om redenen die ook Nel van Dijk zelf niet precies heeft kunnen achter halen. In haar rapport, waarvoor ze in verschillende EG-lidsta- ten persoonlijk gegevens ging opvragen, behandelt de 35-ja- rige Europarlementariër de positie van de vrouw in de ge zondheidszorg aan de hand van drie hoofdthema's: de vrouw als beoefenaar van een medisch beroep, de vrouw als gebruiker van medische zorg en het voorkomen van be roepsziekten onder vrouwen. De uitkomsten zijn schok kend. Veel vrouwen worden sexueel misbruikt door hun arts. Door nieuwe voortplan tingstechnieken hebben zij steeds minder controle over him lichaam. Klachten over hun gezondheid, vooral over beroepsziekten, worden stel selmatig miskend. En on danks alle emancipatiegolven die West Europa hebben over spoeld, komen vrouwen steeds minder in aanmerking voor banen in de medische sector. „Het is een weinig opwek kend beeld," erkent Nel van Dijk. "Maar het is de realiteit. In de Vrouwencommissie hebben we gepraat over welke misstanden we nu wel of niet moesten aanklagen, zoveel waren het er. Bij die discussies is al gebleken dat veel onderwerpen bij de rechtse fracties in het parle ment bijzonder moeilijk lig gen; dat sommige zaken eigenlijk nog taboe zijn. Ban den tussen die fracties en de medische sector en farmaceu tische industrie hebben daar misschien mee te maken. Maar zeker ook het feit dat vrouwen nog steeds veel te weinig gewend zijn om voor hun eigen belangen op te ko men." In de medische wereld, al dus Van Dijk, wordt haar nu al kwalijk genomen dat zij de gezondheidszorg een mannen- Nel van Dijk vrouw moet in de gezondheidszorg volwaardige plaats krijgen bolwerk noemt. "Maar wat kun je anders concluderen als je moet vaststellen dat zelfs in Nederland nog maar tien pro cent van de gynaecologen vrouw is? Zeker onder de spe cialisten en artsen is de wan verhouding tussen mannen en vrouwen zonder meer schrij nend. Procents-gewijs is het aantal vrouwen dat een medi sche studie aanvat groter, maar het percentage afvallers is enorm. Als vrouwen in de gezondheidszorg al een plaatsje vinden, is dat in de verpleging. Maar als gevolg van de werkloosheid worden ze zelfs in die sector steeds meer door mannen verdron gen." Volgens de tegenwoordig in Sittard woonachtige Europar lementariër is het hardnek kige vooroordeel dat vrouwen psychisch minder sterk zou den zijn dan mannen in de medische wereld onuitroei baar. Dat verklaart niet al leen de enorme onderverte genwoordiging van vrouwen op hogere posten in de medi sche zorg, maar ook het gege ven dat vrouwen bij klachten over hun gezondheid sneller dan mannen kalmerende middelen krijgen voorge schreven. Nel van Dijk: „Vrouwen worden door artsen anders benaderd dan mannen, wor den ook bij vage klachten al snel volgestopt met medicij nen. Vrouwen bezoeken vaker artsen, maar klachten die duiden op een beroepsziekte, of ze nu thuis werken of bui ten de deur, worden vrijwel nooit serieus genomen. Daar is geen aandacht voor. Even min als voor het feit dat vrou wen vaak gedwongen zijn vanaf de puberteit tot voorbij de menopauze hormonale preparaten te slikken. De ont wikkeling van de medische zorg heeft de vrouwen veel positiefs gebracht, zoals een grotere persoonlijke vrijheid. Maar tegelijk brengt wat ik dan maar de 'medicalisering' van de voortplanting noem, ook veel nadelen mee. Het DES-hormoon is daarvan een voorbeeld." In haar rapport stelt Nel van Dijk vast dat er veel moet veranderen om de vrouw in de gezondheidszorg een vol waardige plaats te geven, als dienstverleenster èn als ge- bruikster. Vrouwen moeten worden aangemoedigd een medische studierichting te kiezen. Conform de richtlijn 'Gelijke behandeling van mannen en vrouwen op de ar beidsmarkt' moeten de medi sche functies fifty-fifty mannen en vrouwen w® verdeeld, ook in de pan: liere sector. Voor heidsklachten van vrom», moet meer aandacht zijn i zondheidsprojecten mo.. ruimhartig worden dieerd, en vrouwen mo beter worden geïnfor over de gevolgen van cijngebruik en medisch grijpen. In de Vrouwencor zelf kreeg Van Dijk voëri aanbevelingen een meer heid, maar in de plenaire tj ting van het Parlement, aa,' staande donderdag, zal J veel moeilijker liggen, J danks de concessies die de hi derlandse volksver^ woordigster aan minder r® gressieve collega's al heeft a daan. v Zo heeft Van Dijk het ja beschikkingsrecht van vrouw bij abortus moeten l] ten vallen, en heeft zij haar conclusies over het se» eel misbruik van vrou? door him arts flink af moet zwakken. In plaats van eg forse veroordeling van het gt. drag van dergelijke aria- staat nu in haar eindver' dat 'sexueel misbruik artsen nog te vaak voorko Van Dijk: „Idioot natuurÈ want dat zou betekenen datj) met misbruik op beperk schaal eigenlijk wel kan it. stemmen. Daar kom ik dosis het Parlement nog wel opt rug." 'Gee Door Jan van de Ven Duizenden Surinamers verkiezen vries kou boven tropen. Zij zijn hier en willen niet terug. Ook al kwam er een einde aan de vijandelijkheden tussen Bouterse en Brunswijk, de goede reden om het heil el ders te zoeken. Met processen proberen zij te voorkomen dat staatssecretaris Korte-Van Hemel een einde maakt aan hun verblijf in gastland Nederland. De eerste slag hebben zij verloren. De vice- president van de Haagse rechtbank vindt het terugsturen van gedoogde Surinamers niet on redelijk. Daarmee zijn de duizenden nog niet weg. Ge doogde Surinamers klampen zich nu vast aan een laatste strohalm: het Europese mensen rechtenhof in Straatsburg. Een van hen heeft daar een klacht ingediend, omdat Nederland het mensenrechtenverdrag zou schenden. Zegt het verdrag niet dat een land buitenlanders niet massaal mag uitwijzen? Precies wat Korte-Van Hemel van plan is te doen. De gang naar Straatsburg levert misschien uitstel van executie op. Evenals een mogelijke gang naar de beroepsrechter in Nederland. Uitprocederen van het geschil vertraagt uit voering van het beleid, want onze overheid pleegt over het algemeen de rechtsgang niet te verstoren. Wat hebben de duizenden aan een uiteindelijk gelijk als zij inmiddels weer naar hun vaderland zijn teruggekeerd? Het lijkt er dus op, dat zij nog minstens enkele jaren in Nederland zullen verblijven. Procederen kost veel tijd. Maken zij echter enige kans om hun verlan gen in een verblijfsvergunning om te zetten? Het antwoord op die vraag gaat schuil in de beantwoording van: Jaagt Nederland al die mensen de dood in door ze naar hun land terug te sturen? De Nederlandse rechter kan van hieruit niet ten volle beoordelen of er nog van directe levensbedreiging sprake is. Hij moet afgaan op wat er in en om Suriname gebeurt. Komen er geen regelmatige berichten meer over afslachten van de burgerbevolking, trek ken vluchtelingen vanuit Frans Guyana weer naar hun woongebieden, dan lopen levens ken- nelij k geen gevaar meer. Van doorslaggevend belang in het beoorde len van de situatie is het gedrag van de men sen, dienaar Guyana vluchtten. Zij mogen met de duizenden die naar hier kwamen worden vergeleken. Zij verkozen net zo goed een ver blijf over de landsgrenzen als degenen, die op het vliegtuig naar Amsterdam stapten. Als de bosnegers uit eigen beweging weer naar huis gaan is de kogelregen echt overgedreven. Dan hebben de vluchtelingen in Nederland even eens geen reden meer nog langer van hun ge- doogstatus gebruik te maken. In het volkenrecht is de stem van het volk een gewichtige plaats toebedacht. Het volk mag in verzet komen om vrijheid te bevechten; het mag uit lijfsbehoud een ander land vluch tend binnentrekken; het bepaalt zelf wanneer gevaar voldoende is afgenomen om geboorte grond weer in bezit te nemen. Wat een over heid ook van een situatie zegt, de bevolking wordt in staat geacht over eigen leven en vei ligheid te oordelen. Op grond van die laatste overweging oordeelt de Haagse rechter, dat het gevaar in Suriname is geweken. Wat kan de Straatsburgse bewaker van de mensenrechten daar nog aan toevoegen? Strandt het terugsturen op het verbod van massale uitwijzing? Waarschijnlijk wordt de gedoogde Surinamers gewezen op de plicht ge past gebruik te maken van gastvrijheid. Komt een groep tot de bevinding, dat gevaar is gewe ken dan moet zij uit eigen beweging naar huis teruggaan. Aan de aansporing weg te gaan be hoort onverwijld gevolg te worden gegeven, als anderen reeds zonder gevaar voor eigen leven zijn voorgegaan. In het volkenrecht worden gelijke gevallen gelijk behandeld. Voor het volkenrecht is de groep, die naar Frans Guyana vluchtte, gelijk aan de groep, die naar de Bijlmer trok. Zij werden naar omstandigheden opgevangen: in Guyana woonden zij in hut of tent en in de Bijlmer werden flats betrokken; in Guyana leefden de vluchtelingen van de bedeling en hier van de bijstand. Materieel was men in de Bijlmer royaal in het voordeel, maar die omstandigheid weegt niet mee in het oordeel over de veiligheid in Suriname. De omstandigheid zegt wel iets over de bereidheid naar de geboortegrond terug te keren. De bosnegers aan de Marowijnerivier in Guyana hadden maar weinig nodig om zich thuis weer veilig te voelen. En zij kregen ge lijk: de bevolking lijdt niet meer onder oor logsgeweld. Het gedrag van de bosnegers be paalt de toekomst van de gedoogden in de Bijl mer. Verwarrend voor de gedoogde Surinamers zijn de Surinamers met een Nederlands pas poort, vaak familieleden. Zij kwamen naar hier toen hun land van herkomst zelfstandig werd. Zij kozen tijdig tussen eén nationaliteit. Velen bleven Nederlanders en kwamen der halve in Nederland wonen. Wie niet op tijd® keus maakte kreeg de Surinaamse nationali teit. Er vond een splitsing van families plaats, Toen wat later op humanitaire gronden® golf Surinamers in ons land een gedoog kreeg, vonden ooms, tantes, neven en n: elkaar weer. De nieuwelingen kregen uitkerin gen en onderdak, leefden op dezelfde voet als de Surinaamse Nederlanders. Wat zoueroptt- gen zijn die toestand eindeloos te laten voort duren? Twee belangrijke en al genoemde over wegingen de finale datum om uit nationalitei ten te kiezen en de veiligheid binnen Surina me. Andere' verweren spelen geen rol. Als de ge doogden voor de rechter aanvoeren; dat er in hun vaderland geen werk is en nauwelijks voedsel voor alle monden, dan mag Jiij li niet ingaan. Ook een vergelijking tussenbij standsuitkeringen - wat in het geding nie rechtstreeks aan de orde kwam - kan nooit re den zijn terugkeer uit of af te stellen. Wat overigens op dit moment voor de rech ter wordt uitgevochten, zal in vergelijkban vorm een rol spelen in het Europa zonder gren zen als regeringen niet tijdig sociale wetgens; op elkaar afstemmen. Er zullen grote gr zwakken uit de samenleving neerstrijk» waar het materiële klimaat het gunstigst is. In de Bijlmer is men er inmiddels achterd: familie met de Nederlandse nationaliteit m zonder werk onder betere condities leeft dai Surinamers. Dit besef wekt jaloezie en zucht. Een staatssecretaris houdt daar bij vast stellen van beleid geen rekening mee. Voor spijtoptanten heeft geen enkele vorm van recht een regel. Zij hebben hun lei standigheden mede aan zichzelf te wijten, DE moord op de Haagse so- ciety-prostituee 'Blonde Dol ly' -alweer een mensenheu genis geleden overigens - heeft de gemoederen in de Hofstad jarenlang bezig ge houden. Tot een oplossing van de moord is het desondanks nooit gekomen. Na jaren on derzoek moest de Hermandad concluderen dat het hier een perfecte moord betrof: wel een slachtoffer, maar geen dader te vinden. Geruchten waren er al die ja ren genoeg. Blonde Dolly had nogal veel kennissen in poli tieke en ambtelijke kringen. Niet uitgesloten wordt dat ze daar op nog een andere ma nier dan via de betaalde liefde munt uit heeft willen slaan. Een van de mogelijk gechanteerde politici zou dat teveel zijn geworden, waarna de afrekening volgde. Het onderzoek naar de moord werd geleid door de toenmalige Haagse politie- baas Gualthérie van Weezei, bijgenaamd Jan Hak. For meel heeft hij de moord nooit opgelost. Hij kreeg het bewijs niet rond. Maar volgens Hak-junior, het huidige CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezei, net als pa bekend om zijn roep om law and order, heeft zijn vader de dader wel degelijk achterhaald. Dat zou blijken uit papieren die junior na de dood van zijn vader in diens huis vond. Op een enveloppe stond 'vernietigen': zoonlief heeft dat gedaan, echter pas na lezing van de inhoud. Poli tici zijn nu eenmaal nieuws gierig. In een politieblad vertelt junior deze maand dat de in houd van de enveloppe be- Gualthérie van 'Weezei: moord - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP trekking had op de moord zaak. „Mijn vader wist wie de dader was, maar kon het niet bewijzen. Ik weet het nu ook. Die man loopt hier nog wel eens rond." Een gevaarlijke ontboeze ming, want wie eenmaal een perfecte moord uitvoert, zal voor een tweede zijn hand ook wel niet omdraaien. Gualthérie van Weezei junior is gewaarschuwd. HET gespeculeer over de identiteit van de nieuwe mi nister van defensie nam vo rige week een aanvang nog voordat Wim van Eekelen met een van tranen verstikte stem afscheid had genomen van de Tweede Kamer. Zo gaat dat aan het Binnenhof en overal waar de een zijn dood de ander zijn brood is. Nadat de afscheidsceremonie was afgerond, lichtte WD- leider Joris Voorhoeve zijn collega's in over zijn pogingen een opvolger te vinden. „Kwaliteit moet boven snel heid gaan", zei Voorhoeve, daarmee aangevend dat het nog wel even kan duren voor een geschikte kandidaat in de gelederen van de WD is ge vonden. Hij verklapte ook wat al bijna een openbaar geheim was: hij had De Hoop Schef- fer gepolst, een WD'er die NAVO-ambassadeur is in Brussel - en oom van CDA- kamerlid De Hoop Scheffer. Want veel is onzeker, be halve dat de nieuwe bewinds man op Defensie een WD'er zal zijn. Maar de spoeling van WD-kandidaten in de defen sie-sector is dun. Niet voor niks werd Van Eekelen in 1986 minister op de post die hij vorige week verliet, meer geschikt geachte kandidaten bedankten voor de eer, zoals Vonhoff en Winsemius. Joris Voorhoeve had zijn verhaal verteld aan zijn geïn teresseerde gehoor en gaf de kans tot vragen. Een van de WD-fractieleden vroeg di rect het woord. „Waarom zoek je eigenlijk een nieuwe minister in kringen van het CDA?", luidde de verrassende vraag. De vragensteller, naar verluidt dr. R. Braams - maar ieder fractielid weigert daar beschroomd helderheid over te geven - werd snel geïnfor meerd over de politieke iden titeit van de Brusselse De Hoop Scheffer. En tevreden heid werd des vragenstellers deel. WAT zal Prinsjesdag de natie brengen? Het zit er dik in dat de meeste plannen die het ka binet in 1989 wil uitvoeren, al lang en breed in krant en op radio/tv zijn verschenen. Al leen de Troonrede van Hare Majesteit zelf, die blijft echt geheim tot het laatst. Niet zelden is de Troonrede onderwerp van spottende fantasietjes. Zo presenteert de doorgewinterde journalist Henry Faas - schrijver van lezenswaardige boekwerkjes over het Binnenhof achter de schermen - in de ledenkrant van de PvdA zo'n Troonrede om te lachen. En lachwek kend zijn de echte zelden of nooit. Koningin Beatrix consta teert volgens Faas (ooit ver bonden aan Volkskrant, PPR en Europese Gemeenschap) na zich tot de aanwezige Le den gericht te hebben dat „We zelden zo'n lusteloos stel letje rond Onze Troon ver enigd hebben gezien als he den". En dan: „Het nieuwe sei zoen gaat beginnen, maar nergens ontwaar ik de blik van iemand die denkt: 'Tet- terdetet, we gaan er weer eens lekker tegenaan'. We kunnen kort zijn over het so ciaal- economisch en finan cieel beleid. Dat wordt gepro longeerd". „De regering constateert met genoegen dat werklozen, ouden van dagen, de ontvan gers van uitkeringen en der gelijk volk langzamerhand leren zich bij de resultaten van het beleid neer te leggen. Studenten daarentegen zijn de regering een voortdurende bron van zorg, omdat zij la waai maken, de sympathie heben van het tevreden deel van de natie en een beroep doen op internationale ver dragen". „En dan waren daar na tuurlijk de geslaagde, hart verwarmende veldslagen van Mijn ploeg tegen de groot machten van de aarde. In het kader van het Oranje-jaar verklaar ik deze gewone zit ting van de Staten-Generaal voor geopend met de bede: Aanvallen, Aanvallen". Waarna prof. Steenkamp, voorzitter van de Senaat, vol gens Faas uitroept: „Driewerf Olé, Olé, Olé". Maar het zal niet zo leuk zijn op de derde dinsdag in september. HET paspoort zal de gemoe deren ook deze week nog flink bezig houden in de Tweede Kamer, en waar schijnlijk ver daarbuiten. De Kamer praat donderdag voor het eerst over het paspoort. Nu al staat vast dat het een pittig gesprek zal worden. Vanavond zal premier Lub bers in de arena moeten ver schijnen om uit te leggen waarom paspoort-staatsse cretaris Van der Linden nog voor het paspoortdebat zijn ontslag heeft ingediend. De Kamer vindt dat niet netjes. Koppen horen pas na het de- Wiegel: oorlog FOTO DE STEM/JOHAN VANGlH bat te rollen en niet ervoor. Vanmiddag staat het sF ciaal onderwijs op de kam"' agenda. Woensdag wordt ol der meer gesproken over* vo-car en omzetbelasting. De Senaat heeft deze w» alweer een gemeenti herindeling op het gramma staan. Omdat wijzen van het land daar g® voorstander van zijn, hoeve» de inwoners van het ge' Utrecht-west vooralsnog niets te vrezen. Verder to de Senaat zich bezig met W gat in de ozon-laag en depj' vatisering van het Staaj drukkerij en -Uitgeverij drijf (bekend van het pen van de paspoortorder). „IK ben alleen als bewi^' man beschikbaar als het het ministerie van Ooi" gaat heten." (CdK Hans Wiegel te Fn* land, gevraagd naar j* spoedige terugkeer naar V Haag) President Ramaswamy V dagmiddag in ons land aa van drie dagen. Het is de e< dent ons land bezoekt. Kon ren in 1986 officieel in India De 76-jarige Venkatarama arriveerden op Schiphol. P ter van Vollenhoven verwt gasten. Koningin Beatrix en prins later op het marine-etablis. bezoek begon daar officieel. PAUS JOHANNES PAULUS I staat Zimbabwe gekeerd tec tegen Zuidafrika. Argument: d fing van de apartheid te ber een minder lomp middel, de recht doet. Dat menswaardige Kerkleiders die zelf dagelijl bewind in Zuidafrika in hun bisschop Desmond Tutu en c Chikane bijvoorbeeld - sprek nog afgelopen weekeinde in dan met name de Westerse ties tegen Zuidafrika te neme Wie verdient nu gehoor?, verdrukten zelf, die immers a ken hebben, levert in de zich sie wel het verwijt op dat mer hebben. Zij zouden namelijk "iets te lijden hebben van sa verdrukten spreken. Beide tegenwerpingen g kracht. Boesak heeft de Zuid gezien en Tutu en hij lopen co s. Of ze niet de stem van andere zwarte leiders zijn v< gevang. Bovendien mag mer presentativiteit niet eerder wc die sommigen onaangenaam Kerkleiders als Tutu en Bo den nog liever gisteren dan v jen. Maar - wat ook de paus tot onderhandelingen moetei zjuidafrikaanse machthebber oieken behalve onderhanden oering in die houding. Waari Kan hen deren? nooit uit grootmoedigheid. Z orczondering. Pas als de blan nilZe met de zwarten gaan gelopen jaren wettigen de c< zaï moeten komen, wil aan h ™arten in de loop van deze A, ®rkleiders als Tutu en Bc 's Dwang van de internatioi «n dat is zo - dan is hun wang, geen bloedvergiete ^chijnlijk de laatste mog men. Wie dit miskent, ste ciat I pleit voor onderhandel val 9evol9en van de apa vengenis bijvoorbeeld, voortc di"Ue Pfijs die wij, zwarten ?iin's zeer hoog en wij we one yr?a9 aan Nederland wc "jden?. Zijn verwijt aan of in "Strijdt de apartheid arJL 9eval nauwelijks sch e 9ronden weerleggen? v,

de Stem | 1988 | | pagina 2