IR IASSEN IOUDER DAAR '0ÏEENTE IS HET ONEENS MET BESLUIT STAATSSECRETARIS iERLANDI IZAAL LAND Zeeuws orkest en Bakker zorgen voor Weense sfeer aSSH'eSlerre geslaagd >NS WERK Verschoort Bisschop Ernst benoemt twee kanunniken in Jeugdbelang IJzendijke presenteert nieuwe uniformen UUR FOTOSERVICE Demonstraties tijdens open dag brandweer Terneuzen PLAATSELIJK NIEUWS (t werk voor Ir. Jaarlijks kunnen (LAND fijf of als startende meer mogelijk: >ingen. Want AVO- len toelaten, waar ïten. Voor iedere VAN ZEELAND 2 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 regionale njwiiiigers rondom! akantieplaatsingen jge- Tijdens een bijeenkomst van de ouders wiens 'deren op vakantie waren in De Sterre, werden alleen Itieve reacties gehoord. Voor de ouders, maar zeker r de kinderen, betekende het verblijf in De Sterre een rol van de milie in het pleegtehuis ^neuzen - welke rol ilt de familie in een ver- Jegtehuis? Op die vraag •dt dinsdag 27 september iet jubilerende verplee- Ter Schorre in Terneu- een antwoord gezocht e Peuterhof wneuzen Steunt Sudan een helpende hand uit te steW iing ha^na^ heiffï ierkent u een slechtziende aan verkrijgbaar is bij an Blinden en Slecht- bus 2344,3500 GH ifoon 030 - 93 11 41. W erkzaamheden aan oevers /<^Wlr7IJ7§f<^J^R^^WJO'S/<JA/\K7EFWlM■M WK/SP KODAK EXPRES QUALITY CONTROL Deksel erop Videofilm Clinge St.-Jansteen Westdorpe EXAMENS In den Triem'n houdt de vierde Kernenrit Rommelmarkt IJzendijke geslaagd 3 STEM T6 xel in beroep bij de Kroon |onze verslaggever pj HAAG AXEL - Het aeentebestuur van Axel ft de Kroon gevraagd te aien of de Staatssecreta- van Sociale Zaken en rkgelegenheid, L. de iaaf, terecht ruim 22.000 (den subsidie van de ge- ente terugvordert. subsidie is door het Ministe- laan de gemeente verstrekt Len full-time ambtenaar aan houdt op de uitvoering van de Wet Werkloosheids Voorziening (WWV) en op de sociale recher cheurs die WW V-gerechtigden controleren. Het Ministerie heeft echter geconsta teerd dat de Axelse ambtenaar niet full-time bezig is geweest met het controleren van WW V-uitvoering, maar ook de controle op de uitvoering van de Algemene Bijstandswet (ABW) en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) onder zijn hoede heeft genomen. Volgens de woordvoerder van het Ministerie van Sociale Zaken, L. Star- iiUi jen trekken die toezicht renburg, wordt zo'n speciale controle- ambtenaar slechts door het Rijk be taald, als die functionaris daadwer kelijk voor honderd procent werkt als WWV-controleur. „In Axel was dit niet het geval en dus vorderen we het subsidiebedrag terug", aldus woord voerder Starrenburg. Met deze beslis sing past het Ministerie strikt formeel de wettelijke bepalingen toe uit het Besluit onderzoekskosten WWV. H. Kleuskens, hoofd sociale zaken in de gemeente Axel erkent dat het Ministerie volgens de wettelijke be palingen het recht heeft de subsidie terug te vorderen maar vindt de be slissing onredelijk en onjuist. „We hebben in Axel en Sas van Gent niet zoveel mensen met een WWV-uitke- ring dat een controle-ambtenaar daar een volledige weektaak aan heeft. Het is dan toch beter dat de controle ambtenaar ander werk gaat doen dan dat hij met zijn duimen gaat zitten draaien tot de week om is. Controle op uitkeringsfraude is toch vooral in het belang van de Rijksoverheid"? Staatsraad mevrouw Leyten vroeg zich af of het Ministerie niet te for meel de wet heeft gehanteerd. „Als ik het goed heb dan moet een toezichts- ambtenaar worden gesubsidieerd als hij zich alleen maar bezig houdt met de WWV-controle, ook als hij alle on derzoek na een dag heeft gedaan en de rest van de week zit te slapen. Zo dra hij op de vier overige dagen ander werk gaat doen, dan raakt de ge meente de financiële steun kwijt". Starrenborg wees deze situatie als ireeel van de hand. De ministerie woordvoerder stelt dat het geld voor een speciale controle-ambtenaar vooral bestemd is voor grote gemeen ten die wel een volledige weektaak kunnen bieden aan het toezicht op de WWV. Behalve de gemeente Axel hebben de gemeente Terneuzen en Rotterdam een identieke zaak bij de Kroon aangekaart. De geschillenaf- deling zal een advies uitbrengen aan de Kroon die over enkele maanden een oordeel zal vellen. K „„„a onrrocnnndpntf j|/t pr werkvojj prmvrouwe HM de Koningin "0 \onze correspondente «vakantie. Is een aantal jaren geleden Jen thuiswonenden geeste- gehandicapten in de va- [tie geplaatst worden in De re. Zij woonden dan bij een Js bestaande groep. Et jaar was er voor het eerst jke van een gecentrali- tóe vakantie-plaatsing. Dat 'din dat er voor de 21 kinde- onze verslaggever belangstellenden worden tandje geholpen door (r. L. Thomas, voorzitter familieraad van het ileeghuis. Zij leidt de avond verschillende sprekers Sword zullen voeren. Boerma van de vereniging verbeterering van ver guizen houdt een inlei- met de titel, 'vragen, een it voor bewoner en fami- Hierin stelt hij zaken aan (de als kwaliteit van leven, achten en plichten van be- srs en familie, het belang familieraad en klach- Büng. de verplegingsdienst de a de familie ziet wordt icht door C. Brouwer, erend hoofd van deze Verder vertoont de ju- immissie de videofilm [huizen in Nederland', wordt de vraag gesteld en in de toekomst de hulpbeheovende ge- ird moet worden om k en betaalbaar te blij - van Kessel, hoofd van it welzijn, zal zijn ge nen daarover verwoorden. ,de film en de inleidingen is te voor discussie. De Wist begint om 19.30 onze verslaggever 'UZEN - Vrij- igers van de inmid- ïis opgeheven peuter- 'wjzaal De Peuterhof 'Men vrijdag 23 sep- ™*r een kleding- "urs in de Steelant 'v°- Het geld wat de -urs opbrengt is be- e®d voor Sudan, kt de actie houden vrij- i 6611 oude traditie e. Voordat de peuter- »»u Wepd opgeheven nas.. i\ dames regel- Skledingbeurzen. organisatie zit deze 'ets,ander in elkaar. |J?en die kleren willen 1 2*° moeten zelf een If figenaar, de an- j.» ichrm v°or Sudan, de Nederlands ^WnterMeding kan "«ten in ,setpt®mber iehnkL. lnge'everd op &rthof 13' van 19-oo Kit i'. uur- He verkoop °P 23 september 20.00 uur. ren die de drieweekse vakantie op De Sterre kwamen door brengen, twee speciale groepen gevormd werden. Daarbij werd gekeken naar niveau en de leeftijd van de kinderen. Er werden twee wooneenheden opgeknapt en daardoor kon een echt vakantiebverblijf gescha pen worden. Dat kwam pas tot stand naar uitvoerig overleg. In eerste in stantie tussen De Sterre, de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten en de Sociaal Pedagogische Zorg Zeeland. Toen de eerste aanzet was gemaakt en er een stuur groep geformeerd was, kon het plan uitgewerkt worden. Dat eiste een grondig voorberei ding. Er werd een begelei- dignsteam en twee personeels- teams samengesteld. Verder werd een advertentie geplaatst om vrijwilligers aan te trekken die konden helpen bij de uit stapjes en andere activiteiten. Dat resulteerde in de hulp van circa zestien vrijwilligers. Van onze correspondent KATS - Met ingang van maandag 12 september 1988 vinden er gedurende twee weken onderhoudswerk zaamheden plaats aan zo wel de oostelijke en weste lijke kanaaloevers tussen de Postbrug en de Vlakebrug van het Kanaal door Zuid- Beveland. De werkzaamheden worden uitgevoerd gedurende werkda gen van 7.00 tot 18.00 uur met behulp van een kraanponton en een overslag schip, welke de voorgeschreven dagtekens zul len voeren. De scheepvaart dient ter plaatse voorzichtig te passeren en met deze werkzaamheden rekening te houden. De scheep vaart dient aanwijzingen, ge geven van een ter plaatse ope rerend RWS patrouillevaar tuig, stipt op te volgen. Jeugdbelang showt de nieuwe uniformen Van onze correspondent IJZENDIJKE - De taptoe, die showband Jeugdbelang afgelopen zaterdagavond op het marktplein in IJzen dijke hield, werd een grandioos succes. Het talrijke pu bliek genoot met volle teugen van een waar muziek spektakel, waarvan het hoogtepunt omstreeks tien uur te beleven was. Showband Jeugdbelang, dat zijn der tigjarig bestaan vierde presenteerde toen zijn nieuwe uniformen. Daarvoor hadden de taptoedeelnemers een grootse show op gevoerd. Showband Sas van Gent, Rust Roest uit Zierikzee, The Flemish Girls uit Lokeren, showband Axel en Jeugdbe- - FOTO WIM KOOYMAN lang hoefden voor elkaar niet onder te doen. Het sfeervol ver lichte marktplein was een uniek decor voor deze muzikale happening, want zo kon dit het best genoemd worden. „Mensen, hier word je toch even stil van", fluisterde pre sentator Willy de Groff toen de finale werd afgewerkt. „Toen we het marktplein op kwamen, kreeg ik het zelfs even moeilijk", aldus Kees Kopmels van Jeugdbelang. „Er was een fantastische sfeer, ook onder de deelnemers. Het pu bliek is tot de laatste noot gebleven. Het is een hoogtepunt in de geschiedenis van onze band". Bloemen waren er zaterdag avond voor Gonnie Cammaert en Karin Boerman die in de af gelopen weken een knap huzarenstukje hebben uitgehaald, de nieuwe outfit van Jeugdbelang mag er best wezen. (ADVERTENTIE) (Hulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162 Van onze verslaggever BREDA - Bisschop H. Ernst van Breda heeft twee ka nunniken benoemd tot lid van zijn kathedraal kapit tel. Het kapittel, het hoogste be stuursorgaan van het bisdom, is daarmee weer voltallig. De twee nieuwe leden zijn pastor R. Smit (45) van de Mar- tinusparochie in Breda-Prin- cenhage en pastor L. Verver (53) van de Willebrordusparo- chie in Hulst. In de laatste ka pittelvergadering hebben de kanunniken voorts vicaris-ge neraal drs. L. Aerden gekozen tot hun proost. Van onze correspondent TERNEUZEN - De deuren van de vrijwillige brand weer in Terneuzen stonden zaterdag wijd open. In het kader van de nationale brandweerdag waren er de gehele dag demonstraties van onder andere brandbe strijding en hulpverlening. De dag werd geopend door bur gemeester C. Ockeloen. „Van daag kunnen de burgers zien dat ons gemeenschapsgeld bij de brandweer goed besteed is." Vervolgens bood R. Verbugge de brandweer de nieuwe com mandowagen aan, terwijl Zeeand Supply de jeugdbrand weer in een nieuw pakje stak. Om 11.00 uur konden de bezoe kers getuige zijn van een brandmelding. Het afgaan van de piepers tot en met het af- blussen van de brand werd door de brandweermannen ge toond. Verschrikt reageerden de om standers bij de demonstratie vlam in de pan. Wanneer er bij de gloeiend hete pan vet een kannetje water gegooid wordt, springen de vlammen er vijf a zes meter hoog uit. Vervolgens toonde de brandweerman hoe het wel moet, namelijk gewoon het deksel erop plaatsen, zodat het vuur door zuurstofgebrek dooft. Verder werden er di verse blusmiddelen gedemon streerd. Bij de demonstratie adembe- scherming kon het publiek ac tief deelnemen. De brandweer had hiervoor speciaal een aan tal maskers ter beschikking. De bezoekers konden een met rook gevulde container binnen en een circuit afleggen om een fic tief slachtoffer te zoeken. Om 15.00 uur werd er een demon stratie gegeven met de hulop- verleningsauto. Achtereenvol gens werden de deuren met de spreiders geopend, de stuurko- lom getrokken en tot slot werd het dak van de sloopauto open geknipt. Veel belangstelling was er ook voor de videofilm, die gemaakt was tijdens de brand bij het groothandelscentrum Koole. De jeugdbrandweer van Ter neuzen mocht de open dag af sluiten met een demonstratie uitleggen. Hierbij werden alle slangen uitgerold en moesten de jonge spuitgasten een huisje omspuiten. SCHOPPEN BOER - Kaart club Schoppen Boer wil het aantal leden uitbreiden. Daarvoor wordt woensdag 14 september in lokaal De Land bouw een bijeenkomst gehou den, waar alle liefhebbers welkom zijn vanaf 19.30 uur. DIAVERTONING - De Ka tholieke Bond voor Ouderen hield in gemeenschapshuis Malpertuus een diavertoning, waarvoor 58 personen geko men waren. De dia's lieten de voornaamste plaatsen zien in Israël. Tot slot werden ook nog dia's vertoond van het laatste klompenbedrijf in Clinge. EHBO - Collectanten van de plaatstelijk EHBO-afdeling hebben na huis-aan-huis-ac- tie een bedrag van ƒ1159,60 opgehaald. In de maand okto ber start men weer met een nieuwe cursus voor het EHBO-diploma. Opgave is mogelijk tot 15 september bij mevrouw J. van Goethem. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 14 september houdt de schutterssociëteit Groot Hulst een schieting in café De Kroon. Aanvang 13.30 HENGELEN - Hengelsport vereniging De Platzak houdt zondag 18 september de derde en laatste wedstrijd voor het clubkampioenschap op het viswater De Molenkreek. Na de wedstrijd wordt de kam pioen zoetwatervissen bekend gemaakt. De wedstrijd duurt van 08.00 tot 11.00 uur. UTRECHT - Rijksuniversiteit, psychologsche functieleer: K. van den Hemel, Biervliet. TERNEUZEN - Zuidland- theater: Zeeuws Orkest en Marco Bakker - concert met werken van Léhar, von We ber, Stolz, Strauss, Grothe, Bizet, Gounod en Millöcker. Gehoord zaterdag 10 septem ber. Door Jeanette Vergouwen. Een betere start van het nieuwe theaterseizoen kan het Zuidlandtheater zich niet wensen. Het Zeeuws Orkest bestaat honderd jaar en wilde graag meewerken aan deze feestelijke opening. Dit gebeurde met een voor de toeschouwers aantrekke lijk programma met als ex tra publiektrekker de bari ton Marco Bakker. De zaal was vrijdagavond ge vuld met 450 belangstellenden. Zaterdagavond was er zelfs geen plaatsje meer vrij. Het Zeeuws orkest heeft zich de laatste jaren steeds verder ge profileerd en het afgelopen weekend bleek dat het zich uit stekend thuis voelt in de ope- rette-muziek. De beste herinne ring heb ik persoonlijk aan de knappe uitvoering in Vlissin- gen van de eerste symfonie van G. Mahler. Een compositie die het uiterste vergde van de mu zikanten, een muzikale taak die het Zeeuws Orkest met brio volbracht. Zaterdag trok het orkest een ander muzikaal jasje aan en zorgde er met medewer king van Marco Bakker voor dat het publiek zich in Wenen waande. De sfeer die opgeroe pen werd was menselijk en eer lijk. De toeschouwers genoten zichtbaar met volle teugen. De zeer poëtische ouverture 'Oberon' vormde de opening van het concert. Het werd ro mantisch vertolkt met slechts hier en daar enkele onvolko menheden. Bariton Marco Bak ker weet als geen ander hoe het publiek bespeeld moet worden. In het eerste lied maakte hij ge bruik van enkele onnodige glis- sando's. Daarna was hij warm- gedraaid en vertolkte met een warme sonore stem de twee be kende melodiën van R. Stolz. De slagwerkers leverden een knappe prestatie tijdens het 'Ob blond oder braun' en het orkest begeleidde keurig, zij het soms wat te enthousiast. De Weense sfeer zat er meteen in bij het publiek. Toch was de kleine zijsprong naar Frankrijk met de 'Marche funèbre d'un Marionet' een hoogtepunt. De compositie be vat enkele heerlijke solostukjes voor houtblazers. Deze groep kweet zich uitstekend van zijn taak en zorgde voor enkele mu zikale hoogstandjes. Tijdens de wals 'Gold und Silber' bleek eens te meer dat het orkest met groot plezier zat te spelen. Door deze speelvreugde kreeg de wals de nodige glans. Marco Bakker zong niet al leen, hij gaf ook de nodige uit leg en maakte nu en dan een grappige opmerking. Hij sloot het eerste deel van het pro gramma af met twee operette- aria's waarin hij blijk gaf van zijn vokale- en interpretatieve kwaliteiten. Minder gelukkig was de keus om het tweede gedeelte te be ginnen met het Wolgalied. Een bestseller die mierzoet gebracht werd. De ode aan de Donau van Grothe en de komische aria van Zsupan uit de Zigeunerbaron die meer verstand heeft van ko gelronde zwijnen dan van lezen en schrijven kwamen veel beter over. Het orkest zorgde voor een goede vertolking van de Car men- suite van Bizet. Een uit gelezen wérk voor de blazers die allen de kans kregen om zich te manifesteren. Het tempo was snel en het geheel over rompelend. Jammer dat de spanning steeds door applaus onderbroken werd. Het publiek was razend en thousiast. Het kreeg nog twee toegiften. De 'Dunkelrote Ro sen' en een herhaling van het Stolzlied 'Ob blond oder braun'. De opening van het Zuidland- theaterseizoen werd een succes. Met nog negentig voorstellin gen te gaan ziet de toekomst er op dit gebied voor Zeeuwsch- Vlaanderen rooskleurig uit. Het vuur is daar. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Voor de vierde keer hielden de ver eniging In den Triem'n en de VW Terneuzen zaterdag een kernenrit. Startplaats was dit keer Terneuzen, terwijl Zaamslag als stop plaats dienst deed. Tien oude rijtuigen, waaronder een kaaswagen, huifkar, koets jes en sjezen, vertrokken zater dag om 10.30 uur vanaf 't Zwaantje voor de vierde ker nenrit. Via de Axelsestraat ging het richting De Griete. Voor de aanspanningen was het dit keer extra aantrekkelijk om over de zeedijk te rijden, omdat er ook een zeilwedstrijd aan de gang was, hetgeen een prachtig panoramo bood. Bij De Griete werd even een sherry-stop ge houden, waarna het richting Zaamslag ging. Hier luisterden de oude rij tuigen het dorpsfeest op. De be zoekers konden de rijtuigen en de paarden bezichtigen nabij het weiland aan de Torenberg. Vervolgens maakten de aan spanningen en korte rondrit door Zaamslag, waarna het weer richting Terneuzen ging. Als aandenken kregen de deel nemers een herinneringstegel. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De rommel markt die de ouderraad van de openbare basisschool De Schuttershoek in IJzendijke hield, is een groot succes ge worden. Evenals vorig jaar leverde dit ruim 3.000 op. Vanaf woensdagmiddag waren de leerlingen bezig bij de plaat selij ke bevolking koopwaar op te halen. Hierdoor puilden de kraampjes zaterdagmiddag dan ook uit. Ook de kleding- beurs viel enorm in de smaak, terwijl er voor 55 kilogram aan wafels is verkocht. Ook de optredens van dweil orkest De Deurzakkers zorgden voor wat afwisseling. Bij de raadspelletjes waren enkele prijzen te winnen. Henk Corijn wist bij benadering het klein- geldbedrag in een pot te raden 211,45), terwijl C. Cornelis-de Smet de naam van de pop (Lotje) goed had ingevuld. Mede door de uitstekende weersomstandigheden bleef het tot het eind van de middag goed druk. „We zijn tevreden," aldus Carla Termont van de ouderraad. De opbrengst van deze rommelmarkt wordt ge bruikt voor de aankoop van en kele hulpmiddelen. Vorig jaar werden er koptelefoons en en deel van een stencilinbrandap- paraaat van betaald.

de Stem | 1988 | | pagina 9