Eerste plaats ter discussie Dubbele Olympiër wil naar triathlon IAAMSLAI 6Spelen voor Korea een godsgeschenk' HERBERT DIJKSTRA SLUIT WIELERLOOPBAAN IN SEOUL AF In september startenTtlhum en Helmond ée opleidingen voor. ■WSWSilTiMilIJlA 1H!STjjM SPORTS li derde klasse M zijn TOP Tn Avanti nog zonder pun tverlies. Avanti had een E over tegen VIOS met £.3 en datzelfde gold voor IiqP tegen Kwiek: 14-4. TROONAFSTUGING LENDL INZET I FINALE OP FLUSHING ME ADO? FERNEUZEN - Het gaat Vind. In de derby tegen Li jteken en dat betekent dat |trijden slechts één punt he fen mager begin. Olympia en overwinningen op Euidwesters met 5-7. ONDO 3 1-6 van Stormvogels 3. Animo ludders wint Itoernooi m Royal Verpoorte ontt DE STEM SPORT 4 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 VOORZITTER ORGANISATIE-COMITÉ PARK SEH-JIK: SEOUL - Herbert Dijkstra nam zeven maanden geleden zijn fiets mee naar de Winterspelen van Calgary. Toen de wielerselectie voor de Zomer spelen bekend werd, vroeg schaatscoach Henk Gemser aan zijn gelegenheidspupil: „Neem je ook schaatsen mee naar Seoul?". Wielercoach André Boskamp heeft Dijkstra's schaatsen niet gezien in de Koreaanse hoofdstad. De Drent zelf zegt slechts consumptie-ijs in Seoul te hebben opge merkt. Trainingspoging wielrenners mist in studieleiders. Tijdens kantooruren'. tel.: 013-368645 I2I Opleidingen Handelswetenschappen [A] m Avond-Heao, St. losephstraat 135, r 5017 GG Tilburg. Hocir.st hooi r^ekoi-fbalmedewerker J wr NEUZEN - In het lan- 5 liike korfbal loopt Tjoba fnmenteel één op één. Ook t uitwedstrijd tegen Ro- Inburg werd met een 9-9- f$k spel afgesloten. SmdO verraste aangenaam L Jeen 8-9-overwinning op ridderkwartier. OSCR ver fde Rozenburg met 9-6. In ,nr,0 haalde met 5-7 de pun- wee bij Olympia en Dijk- C| lek won met 6-9 van NIO. In k. L dprde klasse N verloor Luc- D kr nipt met 6-5 van Sagitta. h Wwesters had de nodige w K met Blauw Wit. Het d 5% Souburg 11-10. Maas- Mats Wilander retourneert een bal in zijn halve fin- lepartij op Flushing Meadow tegen de Australiër Dar ren Cahill. foto# Bij winst van Wilander, fi nalist in 1987, is de troonaf- stijging van zijn tegenstan der officieel. Maar ook bij winst van Lendl staat zijn eerste plaats op de door de ATP samengestelde rang lijst ter discussie. Vooral voor Wilander. De Zweed meent dat hij dit jaar de sterkste tennisser van de wereld is, afgezien van het feit of hij Flushing Meadow wint of niet. De triomfen bij de Grand Slam- toernooien van Melbourne en Parijs, de winst in het 'vijfde' Grand Slam-evene- ment in Key Biscayne, de kwartfinale op Wimbledon, gevoegd bij de finaleplaats op Flushing Meadow, laten voor de Zweed niets aan duidelijkheid te wensen over. Lendl wacht de eind strijd af. Maar ook hij meent dat, als hij tegen Wilander het onderspit delft, hij de benaming 'wereldkampioen' niet meer waard is. Maar voor Lendl staat er nog meer eer op het spel. Hij staat op het punt de speler te worden, die het langst de positie van nummer één op de wereldranglijst heeft in genomen. Dat is nu nog Jimmy Connors, in een voorbij verleden lijstaan voerder voor 159 weken op rij. Lendl heeft nog slechts drie weken te gaan om dat record te verbeteren. Hem is er veel aan gelegen dat re cord van Connors uit de boe ken te strepen. De Tsjecho- slowaak kan zondag echter ook de eerste speler worden sinds Bill Tilden, zes keer winnaar, die de open Ameri kaanse titel vier keer op rij heeft gewonnen. De twee kemphanen be reikten zaterdag vrij een voudig de finale. Van Wi lander werd dat ook wel verwacht. De Zweed zal zel den in een groot toernooi zo geholpen zijn door zijn te genstanders. In het onderste gedeelte van het schema verdween de ene na de an dere favoriet. Becker, tegen de Australiër Cahill, Mecir, door de Spanjaard Sanchez, en Edberg, tegen de Ameri kaan Krickstein, werden al len voortijdig uitgeschakeld. Tegenstander in de halve fi nale was daardoor Darren Cahill, de eerste ongeplaat ste speler die tot de laatste vier doordrong sinds 1973. Wilander had het niet moei lijk tegen de moedige Australiër. Cahill bleef aan vallen, het enige dat hem een kleine kans op winst gaf. De Zweed liet zich door de aanstormende Cahill geen moment van de wijs bren gen. De passeerslagen vlo gen aan alle kanten de Australiër voorbij. Slechts doordat Wilander, naar eigen zeggen, 'conservatief' (slecht) serveerde, schreef Cahill nog wat games op zijn naam. Nadat Graf en Sabatini even voor een intermezzo hadden gezorgd, kon de strijd beginnen waar de 20.000 Amerikaanse toe schouwers op hadden ge wacht. Het duel tussen hun idool André Agassi en Ivan Lendl. Gezien het optreden NEW YORK (ANP) - Er staat tijdens de finale in he heren-enkelspel op Flushing Meadow meer op het spel dan de vierde Grand Slam-titel van dit jaar. De eerste plaats op de wereldranglijst is in het treffen tussen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Zweed Mats Wilan-1 der de eigenlijke inzet. van beiden in de voorgaande dagen werden de 18-jarige; gerede kansen op winst toe geschreven. De start van Agassi was ook veel belo-j vend. Hij brak op 2-1 en 5-4 i door de opslag van Lendl. It i die tiende game kwam hij op 15-30 door een enorme fore- j hand, die de toeschouwers! op de banken kreeg. Lendl was aangeslagen, sloeg eer,j volley in het net en besloot de set met een dubbele fout, De Tsjechoslowaak was toch al niet in goede doen in j die eerste reeks. Hij k zowel bij umpire Ings als bij hoofdscheidsrechter Farrar herhaaldelijk ovet het gekreun van zijn oppo nent. Uiteindelijk kreeg hij gedeeltelijk zijn zin. Farrar gaf Ings de opdracht een punt over te laten spelen als het gekreun van Agassi luid was. „Ik weet dat hij het niet opzettelijk doet om een tegenstander uit zijn con centratie te halen, maar het irriteert wel bijzonder. Hij moet daar maar eens op ge wezen worden. Connors kreunde ook altijd, maar dat was anders", stelde Lendl, „Hij kreunde steeds even hard, André niet." De kreu- ner was zich van geen kwaad bewust. „Ivan moet niet zeuren. Wie maakt zich daar nou druk om. Het is echter typerend voor hem er zo'n drukte van te maken, ft vond het een belachelijke gang van zaken." Het bleek echter wel een doeltreffende actie van de Tsjechoslowaak te zijn. Be doelt of niet, de actie van Lendl was belangrijk voor het verdere verloop van de partij. Vanaf de eerste game in de tweede set speelde hij een fractie beter en Agassi slechter. De jonge Ameri kaan bleek opeens last te hebben van zenuwen. Niet alleen zijn dwingende for- hand, maar ook zijn fratsen werden aanzienlijk minder in aantal. „Het leek wet alsof hij het opgaf", stelde Lendl kritisch na afloop van de partij. „Hij deed er niet meer alles aan om te win nen. Dat vind ik onbegrijpe lijk." Pas in de vierde set kre gen Lendl en de 20.000 toe schouwers weer de Agassi te zien, zoals hij tegen Connors had gespeeld. Agressief, kreunend, steunend en pun ten makend. Maar Lendl had zijn prooi vast en lie' die niet meer los. Hij ser veerde in die laatste set zo goed dat hij in totaal slechts drie punten in zijn opslag games verloor. Dat was voor Agassi teveel van het goede. Hij kreeg op 4-5 drie kansen de stand gelijk te trekken, maar slaagde daar niet in- Op het eerste wedstrijdpu» voor Lendl sloeg de aange slagen Amerikaan de met zijn forehand uit. uitslagen Herenenkelspel: halve finales- Wilander (Zwe) - Cahill (Aus) 6-4 6-4 6-2, Lendl (Tsj) - t (VSt) 4-6 6-2 6-3 6-4. Damesenkelspel: finale: GJjr (WD1) - Sabatini (Arg) 6-33-6»" Damesdubbelspel: finale: Fer nandez/White (PuR/VSt) Fendick/Hetherington i» Can) 6-4 6-1. tan onze korfbalmedewerker BKC haalde opnieuw dubbele lijfers in de derde klasse. Te- fcen Animo 4 werd het 3-10 en le Breskense formatie stelt gch hiermee duidelijk kandi- aat voor de titel. Tjoba 4 doet loed mee. Het won met 8-4 van ttlas. TOGO 3 versloeg KVK net duidelijke 12-5-cijfers. SLAG-LUCTOR 2 9-9 - kennelijk had Zaamslag de ferneuzense reserves onder- Tchat, anders kan 'de zwakke ierste helft niet worden ver- tlaard. Luctor kon op het ge- jnak naar een 0-4-voorsprong kaan. Dat wist Zaamslag in pen minuten te reduceren tot fc-4, gedurende een periode dat pet lekker liep. Daarna zakte het weer weg, met als resultaat ij lat Luctor de tweede helft in pon gaan met een volkomen 'erdiende 3-7-voorsprong. Een londerspeech in de rust had re- |ultaat. De tweede helft toonde aamslag weer aan over de no- fcian onze sportmedewerker SAS VAN GENT - Het team pan Hudders uit Brugge heeft de derde editie van het aalvoetbaltoernooi van Royal uit Sas van Gent ge wonnen. Daarvoor moest die ploeg zowel in de kruis finale als in finale tot het literste gaan. p. de kruisfinale slaagde de Belgische ploeg er op het nip pertje in het organiserende .Hoyal met 3-2 opzij te schuiven en in de finale bleef Hudders jmet dezelfde cijfers aan de po sitieve kant van de score tegen De Leeuwkes uit Zelzate. Ook 6*en was er sprake van een ge- .-ijk opgaande en enerverende strijd. De Leeuwkes was in dit goed georganiseerde toernooi Jtot de finale doorgedrongen ■door in de kruisfinale W 't 1 Polderken uit Westdorpe te |verslaan. it u eindstand "Udders (Brugge), 2. De Leeuw- I™ 'Zeizate), 3. W 't Polderken I IWestdorpe), 4. Royal 1 (Sas van IvV»' Amiceko (Bodegraven), 6. I van Alten (Axel), 7. Royal 2. Van onze sportmedewerker AXEL - In de strijd om de 1 ontvangt het team van Vei oag, nationaal kampioen C Dordtste team, dat getrain meense international Michi 1987 voor de derde keer de ker en werd in 1988 voor kampioen. ^°rig jaar won Ceverbo evene §f'een strijd tussen de beste Nederlands kampioen. In de andere tijdelijk trainer bij Tel sPelers als doelman Ton Bakh selectie, Arie Riedijk, Frans Bt speler Johan van de Hoek uit. Verpoorte, regiokampioen "aar in 1987 en 1988, komt uit Arnold Seghers, Henk waiter van de Branden, Rick 7~c Rombout. Het duel, dat Porthal 't Sportuus begint, sti nly van Gremberghe. t1 f Door Arjan van der Giessen BREDA - Een uitgeputte zwemmer, die probeert de oever te bereiken, maar nog een aantal hindernissen moet nemen alvorens de kant te kunnen beklimmen. De vergelijking gaat op voor Park Seh-Jik, voorzit ter van het organisatie-co mité van de Olympische Spelen in Seoul (SLOOC). Minder dan een week voor dat de grootste (en duurste) Spelen uit de geschiedenis beginnen, is hij moe. Ge stresst, zoals de moderne uitdrukking heet. Als diaken en prediker in de baptistenkerk in zijn wijk, waar hij geregeld bidt met vrouw en drie kinderen, begint Park elke dag met het lezen in de Bijbel. Vervolgens geeft hij zich volledig over aan het uit puttende werk dat het voorzit terschap van het SLOOC met zich meebrengt. De 54-jarige Park heeft, zoals elke Koreaan, gitzwarte haren, ziet er ver zorgd uit en heeft een krijgs haftige uitstraling. Hij heeft de mystieke geest en het voorko men van een staatsman. Maar de diepe plooien in zijn gezicht verraden zijn vermoeidheid. „De vaste wal is in zicht, maar ik weet niet of ik die zal bereiken", zegt Park, een man die in Zuidkorea wat terugge trokken leeft en daarbuiten nauwelijks enige bekendheid geniet. Toch is hij in Zuidkorea op het moment de belangrijkste man na president Roh Tae- Woo. Veel buitenlandse diplo maten zien in hem dan ook de gedoodverfde opvolger van de huidige president. Park zal het land naar de volgende eeuw leiden, weten zij. De voorzitter van het orga nisatie-comité omschrijft zich zelf het liefst als de kapitein van een schip, met zijn mede werkers als bemanning. De Spelen zelf stelt hij voor als een pas getrouwd stelletje op hu welijksreis. „De kapitein staat onder druk", zegt de Koreaan. dorp bij Pusan, in het zuiden van het land, kwam hij in het onderwijs terecht. De Kore aanse oorlog van 1950 tot 1953 veranderde zijn ambities. Hij werd soldaat en volgde een op leiding tot officier aan de mili taire academie. Park drong door tot de top van het Kore aanse leger en werd generaal van een divisie. In 1981 werd hij echter het slachtoffer van on derlinge wrijvingen, die de vo rige president Chun Doo-Hwan het staatshoofdschap oplever den. Park werd ontslagen uit zijn functies, onder verdenking van corruptie. „Het was de hand van God", zegt hij nu. Ik had nu een leger kunnen com manderen, maar ik geloof dat de verantwoording over de Olympische Spelen veel be langrijker is." Volgens Park is de aanloop naar de Spelen enorm geweest. „Als beloning voor dat im mense werk moet het Zuidko- reaanse volk begrijpen dat de mogelijkheid bestaat om een nieuw land op te bouwen. Voor de ogen van de wereld moeten wij een nieuw Korea laten zien. Een Korea dat de karakteris tieken heeft van zowel een vooruitstrevend land als dat van een minder ontwikkeld land", zegt hij. Voor Park Jeh-Sik zijn de Spelen hoe dan ook een feest en hij hoopt vurig dat het Kore aanse volk de voordelen zal er kennen. „De Olympische Spe len zijn geen vrucht van toe valligheid, maar een godsge schenk. Het is daarom dat wij ons met alle kracht wijden aan deze missie en onze verant woordelijkheden opnemen." In tegenstelling tot de dui zenden bezoekers aan de Spe len en de miljoenen televisie kijkers, verwacht Park zelf weinig van het festijn te kun nen volgen. Zijn werk loopt nog een jaar door, totdat het SLOOC het eindrapport zal overhandigen aan het Interna tionaal Olympisch Comité. Voorlopig blijft Park hard be zig met zwemmen, met het oog gericht op de verlossende over kant. Park Seh-Jik (rechts), de voorzitter van het SLOOC „Hij is bezig met de veiligheid, de programmering enzovoorts. Maar daar praat hij nooit over. Hij moet waken over en zorgen voor het jonge bruidspaar." Dat Park alle middelen heeft aangegrepen om zijn doel te bereiken, is duidelijk. Al ruim 10 miljard gulden is gespen deerd om de Spelen van Seoul onvergetelijk te maken. Als al les vlekkeloos verloop,t zou Park inderdaad wel eens de volgende president van Zuid korea kunnen worden. Sinds op 30 september 1981 in Baden-Baden de Spelen aan Seoul werden toegewezen, worden bijna alle politieke fa cetten in Zuidkorea gedomi neerd door de Spelen. Bijna, want het land is nog steeds verscheurd door een oorlog met Noordkorea en protesterende linkse studenten. Pas in de loop van de laatste twee jaar heeft - foto AP Park een imago neergezet en zijn ijzeren wil opgelegd. Nu het grootste sportfestijn ter wereld nakend is, straalt hij bij zijn optreden een onbreekbaar vertrouwen uit. De bestemming van Park is zijn vaderland. Geboren in een Van onze speciale verslaggever De tweevoudig Olympiër in één jaar heeft aan zijn dub belrol een aardig kleinigheidje overgehouden. Bij het of ficieel hijsen van de Nederlandse vlag in het Olympisch dorp mocht Herbert Dijkstra zaterdag het rood, wit en blauw overhandigen aan de burgemeester van deze im posante post-Bijlmerse woonwijk. „En dan gaat er toch wat door je heen. Bovendien ben ik er zaterdag tijdens de echte ope ning niet bij. Eén dag later staat de 100 kilometer tijdrit op het programma. Boskamp houdt ons thuis. En terecht. In Calgary heb ik gemerkt dat je uren kwijt bent met zo'n cere monie. Je houdt geen been over." Voor Herbert Dijkstra, 22 jaar en met al een heel sportle ven achter zich, zullen het de eerste en de laatste Zomerspe len zijn als wielrenner. In Seoul sluit hij zijn wielerloopbaan af. „Misschien rijd ik als amateur nog een paar criteriums, maar voor de nationale selectie heb ik afgezegd. De nieuwe bonds coach Kuys heeft me nog ge beld, maar ik wil niet meer. Prof worden doe ik niet. Dat is geen wereld voor mij. Niets ten nadele van de beroepswielren nerij, maar ik hecht aan mijn vrijheid. Wil doen wat ik zelf wil, zeker in de sport. Ik ben meer van het vrijbuiterstype zoals Dries van Wijhe." „Voor hem ben ik zijn enige zoon in het marathonschaat ser Wij moeten vrij zijn. Dat kan in een profploeg niet. In een amateurploeg trouwens ook niet. Ik zwem graag, ben min of meer in het water gebo ren. Op medisch advies moest ik veel zwemmen. Voor een renner zou dat echter slecht zijn. Onzin. Na de inspannin gen in de Coors Classic ben ik vaak in het zwembad gedoken. Lekker ontspannen mijn baantjes getrokken. De vol gende dag was ik vaak het best hersteld van iedereen." De toekomstige zomersport voor Herbert Dijkstra wordt triathlon. De combinatie van 3,8 kilometer zwemmen, 180 ki lometer fietsen en 42,195 kilo meter lopen prijkt nog niet op het Olympisch programma, maar het zou voor Dijkstra de uitdaging zijn om via die snel terrein winnende discipline nog eens in het grootste sport evenement ter wereld terecht te komen. Axel Koenders, de wereldrecordhouder uit Ouderkerk aan de Amstel en in de winterdagen ook marathon schaatser, is zijn voorbeeld. „Triathlon is mijn sport. Als je eens geen dag zin hebt om te fietsen, kun je in de training overstappen op lopen. Die sport ligt me. De techniek van hei zwemmen beheers ik bijzonder. Ik heb zes jaar aan wedstrijd- zwemmen gedaan. Dat hoef je me niet meer te leren. Het solo rijden op de fiets is me ook op het lijf geschreven. Het lopen is nog niet zo ontwikkeld. Ik heb atletiek gedaan in trainings- vorm, niet in wedstrijdver band. Het was een vorm van voorbereiding op het schaats seizoen. Het mooie van triath lon is dat je lichaam algemeen ontwikkeld wordt. Wielrennen is me te eenzijdig, kijk maar naar Zoetemelk." „Ik doe aan sport omdat ik het mooi vind en niet omdat ik er geld mee wil verdienen. Ik heb nu een sponsor en die geeft me de vrijheid te doen wat ik wil. De afgelopen winter kon ik zonder probleem van de mara thon overstappen naar de Olympische vijf en tien kilo meter. Ze vinden alles prima. Naar zo'n situatie wil ik in de triathlon ook toe." Maar eerst is er Seoul. Wat dat gaat brengen, weet ook Dijkstra niet. „Calgary is voor mij voorlopig nog even onover troffen. Ik zou er zo weer heen willen. Heb er veel vrienden gemaakt. Het was er gezellig. Hier in Seoul heb je torenflats, Zaterdag werd de Nederlandse ploeg officieel ontvangen in het Olympisch dorp in Seoul. Herbert Dijkstra droeg de vlag tijdens de plechtigheid. - fotoanp daar hadden we studentenhui zen. Van mijn prestaties in Calgary is die op de vijf kilo meter me bijgebleven. Toen heb ik heel sterk op schema ge reden. Op de tien kilometer had ik die controle niet. Ik opende te snel. Meteen na het finishen baalde ik daar eigenlijk al van. Er had meer ingezeten dan die elfde plek." Dijkstra weet niet of er in de wegwedstrijden van Seoul ook een aansprekende verrichting uit de bus komt. Boskamp heeft zijn opstelling nog niet bekend gemaakt. Op een startplaats in de individuele wegwedstrijd rekent Dijkstra niet, wel op een plek in de 100 kilometer-ploeg. Al wijst veel erop dat hij niet verder zal komen dan de reser vebank. „Ik ga van het positief ste uit. Cordes en De Vries zijn zekeren, de andere twee plaat sen worden verdeeld tussen Den Bakker, onze beste man in het trainingskamp in Colorado, Zanoli, Harmeling en mijn per soontje. Voordeel is dat ik wel weet hoe ik in vorm moet ko men. Dat heb ik de laatste an derhalf jaar geleerd. Daarom heb ik in juli ook rust genomen. In de zomer van 1987 ben ik di rect na het schaatsseizoen doorgejakkerd. Dan raak je op. Je kunt niet steeds supergemo- tiveerd zijn. In de Coors Classic heb ik me langzaam in vorm gereden. Voorzichtig aan ge daan. De laatste twee etappes waren mijn beste. En in de twee wedstrijden daarna was ik er. Het is eenvoudig. Hier in Seoul moet ik er staan. Weet je in 1983, toen was ik zeventien, werd ik derde in de ploegen tijdrit op de wereldtitelstrijd voor junioren. Met Cordes, De Vries en Rakers. Toen zei Bos kamp: met deze ploeg wil ik verder. Hier zijn we nog met drie man over. Daar houd ik me aan vast." SEOUL (ANP) - De eerste trai ningspoging van de wegren ners is mislukt. Cordes, Har meling, De Vries, Den Bakker, Zanoli en Dijkstra kwamen za terdag veel vlugger terug in het Olympisch dorp dan was voor zien. Het bleek vrijwel onmo gelijk een wat rustiger omge ving te vinden waarin getraind kon worden. „Er is", vertelde Gerrit de Vries, „ook praktisch niet in de stad te rijden. Met zo'n enorme hoeveelheid auto's kun je niet normaal fietsen. Ik heb hier wel eens een wedstrijd gere den, de Ronde van Azië, die be gon in Seoul en dan moest je ook maar zien hoe je tussen het verkeer doorkwam. Dat ging eigenlijk gewoon door." Niettemin bestaat er een trainingsparkoers van onge veer tachtig kilometer voor de wegrenners. „Vermoedelijk een wat stillere autobaan, of iets rustiger wegen, maar het ligt een heel stuk verder weg", lichtte .coach André Boskamp toe. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1988 | | pagina 14