[ran gelooft niet meer in onderhandelingen met Iraq )UD-PREMIER U NU GAAT BELANGRIJKSTE OPPOSITIE LEIDEN Vietnamees vliegtuig stort neer Oplossing probleem Bangladesh karwei van honderd jaar GIRO 80080a DEN HAAG I H^erre' UW PROM BUITENLAND f )pen! i cieel IBO- le srva- cten. eiten ;spe- nabij irhui- r n de itie aken LfigTEM BUITENLAND ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 .09-32-3-23.50.111| Leve (AP) - Ook Iran Kt niet meer te geloven I, het vredesoverleg met in Genève iets oplevert VGKOK (RTR/DPA/AFP) - De volksopstand jgen het socialistische bewind in Birma heeft Tijdag een nieuwe wending genomen met de forming van een tegenregering door de oppositie, i oppositieregering staat onder leiding van de lormalige Burmaanse premier U Nu, die in 1962 lorde militairen werd afgezet. Uitsterven alle zeehonden in Duitsland nabij NIEUWSOVERZICHT Veel waarnemers naar referendum Chili Politie valt kerk binnen tijdens dienst Tutu Amerikaanse Senaat wil sancties tegen Iraq Parijse agenten stelen autoradio's IDuitse Rechtbank legt kerncentrale stil - wÈË 003 T21 I. 41.625 44.319 41.183 43.849 41.652 44.319 39.220 39.220 38.751 39.220 42.559 59.863 59.863 10.638 Fl 9.971 Fl 9.607 Fl 8.941 Fl 10.638 Fl 9.971 Fl 13.770 Fl 13.770 Fl 12.739 Fl 13.770 Fl 14.931 Fl 19.127 Fl 19.127 Fl 3 Zolang de voorraad strekt. «Br T SPORTPALEIS EINDHOVEN LUIK HPS® 'werpen nv E heeft aangegeven het be- Ld te zullen opschorten. Iraanse minister van Bui- Itoidse Zaken Ali Akbar Ve- r ti jei dat Iraq de vredesbe- rekingen in Geneve wil laten tworen door 'elementen van Kaf' zoals vrije doorvaart de Golf en de afbakening grens in de waterweg Jatt'el-Arab ter discussie te ulen en dat voortzetting van It besprekingen in Genève zin meer heeft. I Hii liet echter weten dat Iran fed blijft de gesprekken Lort te zetten 'op de manier lede VN-secretaris-generaal eddunkt'. Velayati drong er bij andere landen, met name de Golfsta ten, op aan druk uit te oefenen op Iraq om de vredesbespre kingen te beperken tot de ge spreksonderwerpen op de agenda, te weten de bepalingen in de bestandsresolutie van de VN -veiligheidsraad. De Iraanse minister zei dat de vastgelopen onderhandelingen weer op gang zouden kunnen komen als zowel de uit zes lan den bestaande Samenwer kingsraad voor de Golf als de leden van de Veiligheidsraad Iraq ertoe zouden kunnen be wegen geen zaken meer naar voren te brengen die niet tevo ren zijn afgesproken. De Golfstaten - Saudiarabië, Kuwayt, Qatar, Bahrayn, Oman en VAE - hebben deze week tijdens tweedaags over- Leden van de Iraanse oppositie demonstreren in Geneve tegen massa-executies door de Iraanse regering van gevan gen Mujahedhin-strijders. In Geneve wordt door Iran met Iraq onderhandeld over een vreedzame oplossing van de oor log tussen Iran Iraq. - fotoap leg in de Saudische hoofdstad gezegd te zullen proberen de besprekingen tussen Iran en Iraq weer op gang te brengen. Daartoe heeft de raad contact opgenomen met VN-secretaris Perez de Cuellar. Op een persconferentie in Genève zei Velayati dat de Iraakse delegatie daar geen en kele onderhandelingsbevoegd heid heeft. Hij zei dat de Irake zen voortdurend op hun schre den terugkeren en oude koeien uit de sloot halen 'zonder de ge ringste samenwerking of soe pelheid te betonen'. Velayati zei te verwachten dat de besprekingen nu spoedig zullen worden stopgezet en eventueel op een later tijdstip op het hoofdkwartier van de VN in New York worden voort gezet. De Iraakse aanspraak op vrije doorvaart in de Shatt el- Arab zou volgens Velayati een 'doos van Pandora van nooit eindigende ongelijkheden' ope nen. Iran houdt vast aan een uit 1975 stammend verdrag dat de grens in het midden van de waterweg laat lopen. In 1980 bij het uitbreken van de Golfoorlog zegde Baghdad dat protocol van Algiers op om de ongedeelde soevereiniteit over de waterweg, de enige grote toegangsweg van Iraq tot de Golf, op te eisen. De tweede eis van Iraq, het bevaarbaar maken van de wa terweg, was volgens de Iraanse minister 'volstrekt irrelevant voor de kwestie van een staakt-het-vuren', en moet naar zijn oordeel pas in een la tere fase van het vredesoverleg aan de orde komen. Het zit Iraq ook hoog dat de Iraanse marine schepen van Iraq in de Golf blijft controle ren. Iran zegt daarmee te zul len doorgaan zolang een duur zame vrede nog niet in zicht is. egenregering in Burma e oppositie kreeg steun van zo'n 200 muitende militai- (endie ondanks een waarschuwing van de regering door e hoofdstad Rangoon trokken om zich bij de actievoer- [ers aan te sluiten. Dit hebben diplomaten in Rangoon neld. een westerse diplo mat in Rangoon marcheerden muitende leden van de ihtmacht omringd door een jvend 'schild' van studenten jnder veel bijval van het pu- liek door de hoofdstad. Het le- [er had het bevel de muiters [gen te houden als zij zich pro- terden aansluiten bij actie- jerders op de campus van de Iniversiteit van Rangoon. Toen de muiters oog in oog wamen te staan met militai- i van leger, smeekten bur 's de soldaten op hun knieën [iet te schieten. Volgens de di- lomaat was de situatie 'zeer spannen', maar lieten de mi- iren hun rebellerende colle- s tenslotte door. De muiters [erden met gejuich ontvangen ij de universiteit. {Eerder op de dag kondigde f 82-jarige U Nu, wiens rege- in 1962 door generaal Ne lin werd omvergeworpen, aan It hij een tegenregering had jvormd. U Nu, die zei dat hij h nog steeds als de rechtma- e regeringsleider beschouwt, e dat op 9 oktober vrije ver zingen worden gehouden. [In het oppositiekabinet zit- 25 ministers, van wie de sten al deel uitmaakten vorige regeringen. De legere chef van de generale f van het leger Tin Oo is tot ister van Defensie be nd, terwijl Win Maung de pst van president heeft gekre- h Hij bekleedde deze functie gt in de eerste jaren na de on- kelijkheid van Burma in 1. Bohmu Aung, een andere fonunente vrijheidsstrijder, is tnoemd tot voorzitter van het inement. Niet de hele oppositie is inge- men met het besluit van U i een voorlopige regering te Innen. Aung Gyi, een vroe- fre medestander van Ne Win |e nu een van de leiders van T oppositie is, zei te vrezen dat de situatie alleen nog maar ►gewikkelder zal maken. I Bangkok kwam vrijdag vuegtuig aan met 237 toe ten en gezinsleden van di- imaten die in Rangoon ge- poneerd zijn. De ambassa- hadden tot hun evacuatie ploten nadat woensdag op geplunderd was in lad. Volgens Shirlie de handelsattaché e Amerikaanse ambassa- veel inwoners van Gi, huizen nauwelijks L5 uit vrees voor plun- In veel wijken zijn eerwachten opgericht om wtenngen tegen te gaan. De geevacueerden zeiden dat de situatie niet gevaarlijk was voor buitenlanders en dat zij snel weer hopen terug te ke ren. In een boodschap aan de am bassades in Rangoon riep U Nu, die aan het hoofd staat van de oppositionele Liga voor Vrede en Democratie, buiten landse regeringen op zijn be wind te erkennen als het legi tieme gezag in Burma. De so cialistische regering van presi dent Maung Maung heeft niet op de uitdaging van de opposi tie gereageerd. De regerende Burmaanse Socialistische Pro gram Partij (BSPP) houdt maandag een congres om te praten over een voorstel van Maung Maung een volkstem ming te houden over het herstel van een meerpartijenstelsel in Burma. Een diplomaat in Rangoon vertelde dat militairen matras sen meenamen uit het Strand Hotel en naar het parlements gebouw brachten, waar de BSPP-afgevaardigden samen komen. De regering heeft de omgeving van het parlement tot verboden gebied verklaard voor demonstranten. Om het gebouw heen zijn barricaden opgeworpen, terwijl regerings troepen posities hebben inge nomen langs de belangrijkste wegen in de hoofdstad. De kersverse minister van Defensie in de tegenregering, Tin Oo, kondigde aan dat de oppositie maandag een massale geweldloze demonstratie zal organiseren om te verhinderen dat de partijbijeenkomst door gaat. Volgens de oppositie wil de BSPP met het voorstel voor een referendum alleen maar tijd rekken. Bovendien heeft de bevolking volgens de oppositie al met 'de voeten gestemd', toen zij deze zomer de straat opging uit onvrede met het bewind van generaal Ne Win die het land 26 jaar lang met harde hand heeft geregeerd. Ne Win trad in juli af, maar volgens waarnemers speelt hij achter de schermen nog steeds een be langrijke rol in de pogingen van de BSPP een uitweg uit de crisis te vinden. De uitkomst van de kracht meting tussen de twee regerin gen hangt voor een belangrijk deel af van de houding van het leger. Volgens onbevestigde be richten zouden zich in Manda- lay en in Rangoon in totaal zo'n 6.000 militairen bij de opstand hebben aangesloten. Dat is ech ter nog maar een fractie van de troepen waarop Maung Maung kan rekenen. Een verpleegster en brand weerlieden staan bij de res ten van het in Thailand neergestortte vliegtuig. Net voor het zou landen op het vliegveld van de hoofdstad Bangkok is tijdens een on weersbui een verkeersvlieg tuig neergestort. Minstens 74 inzittenden zijn omgekomen. De functiona rissen zeiden dat het toestel, een TU-134 van de Vietna mese luchtvaartmaatschap pij Air Vietnam, op weg was van de Vietnamese hoofdstad Hanoi naar Bangkok. - fotoap KIEL (DPA) - De zeehonden voor de kust van de West- duitse deelstaat Schleswig Holstein staan op het punt volledig uit te sterven. Als het tempo waarin de dieren dood aanspoelen (momen teel 400 a 600 per week) niet afneemt, zullen de laatste dieren voor het einde van deze maand zijn gestorven. In de getroffen streek leven op het moment nog circa 1.000 zee honden. Volgens schattingen van het internationaal secreta- riaat voor de Waddenzee zijn reeds zo'n 13.000 dieren in Oost en Noordzee het slachtoffer ge worden van het hondenziekte- virus, de belangrijkste veroor- zaaker van de massale sterfte. Lenie 't Hart van het Zee hondencentrum Pieterburen verwacht niet dat de zeehonden voor de Nederlandse kust zul len uitsterven. „Wel zijn we ja ren en jaren terug wat betreft de toestand en het aantal zee honden in de Nederlandse Waddenzee. Ik verwacht echter niet dat ze hier geheel zullen uitsterven. Er blijven altijd wel een paar over." Volgens 't Hart is er in de stroom van negatieve berichten met betrekking tot de toekomst van de zeehond één klein licht puntje te melden. In Anholt in Denemarken waar de ziekte is begonnen, is deze nu gestopt. Daar is nog een kleine zeehon denpopulatie over gebleven die het naar verwachting wel zal redden. ,1 SANTIAGO (AFP) - Meer dan 300 parlementariërs uit 23 lan den in Europa, de VS en Latijns-Amerika zullen op 5 oktober in Chili het referendum bijwonen over het aanblijven van pre sident Augusto Pinochet. Dit hebben leden van de Chileense oppositie bekendgemaakt. De PvdA zal op verzoek van de Chileense oppositie waarne mers sturen naar Chili. De waarnemers zullen verspreid over het land het stemmen volgen en vervolgens in de hoofdstad Santiago bijeenkomen om de uitkomst van het referendum te bestuderen. Zij worden ondergebracht bij vroegere Chileense parlementsleden. Pinochet ontbond het parlement nadat hij op 11 september 1973 via een militaire coup de macht greep. De ge neraal is de enige kandidaat. Als de 7,3 miljoen kiezers in meerderheid ja stemmen, kan hij tot 1997 aanblijven. Verkiezingscampagne op de Chileense TV. Links boven Pinochet, rechtsonder oppositieleider Banados. - fotoap JOHANNESBURG - Politiemannen in burger zijn vrijdag een kerk binnengevallen, waar aartsbisschop Desmond Tutu een gebedsdienst leidde. Terwijl Tutu doorging met preken, maak ten de politiemannen video-opnamen van de zwarte aartsbis schop. Deze had kort daarvoor op een persconferentie de zwarte Zuidafrikanen opnieuw opgeroepen de komende ge meenteraadsverkiezingen te boycotten. In verband met Tutu's pleidooi voor een boycot stelt de politie een onderzoek in naar zijn activiteiten. Dit gebeurt krachtens de 27 maanden oude noodtoestand, die de Zuidafrikanen ver biedt op te roepen tot het boycotten van verkiezingen. Mensen die dit toch doen, riskeren een gevangenisstraf van maximaal tien jaar. WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft vrijdag voor economiscche sancties tegen Iraq gestemd, wegens wat de Senaat de 'volkerenmoord' op de Kurden noemden en het ge bruik van gifgas tegen Kurdische burgers. Het wetsvoorstel waarin de sancties waren vervat, moet nog door het Huis van Afgevaardigden en ondertekend worden door de president. De president hoeft niet in te stemmen met de sancties als hij een schriftelijke verklaring ondertekent dat Iraq geen volkeren moord begaat, geen chemische wapens gebruikt en op be trouwbare wijze verzekert dat ze ook niet in de toekomst ge bruikt zullen worden. PARIJS - Een week na het oprollen van een hele bende parkeerwachters, die in Parijs de meters leeghaalde en zo de gemeente voor honderdduizenden francs heeft opgelicht, zijn tien agenten op staande voet ontslagen uit de Franse rijkspolitie. Ze waren belast met de bewaking van een van de grote garages van de politie, waar om welke reden dan ook weggesleepte —auto's naar toe gaan, 's-Nachts amuseerde»-ze zich door er autoradio's, hifi-installaties en andere accessoires uit te halen tot grote ellende van de eigenaren. Als die hun auto kwamen ophalen hadden ze niet alleen boete te betalen, maar bovendien een aanzienlijke rekening aan reparaties. „Dat is gebeurd voor uw auto hier binnenkwam", luidde steevast het antwoord. BONN - Op bevel van het Bundesverwaltungsgericht in Berlijn, een rechtbank voor bestuurszaken, is de kerncentrale in Mülheim-Karlich, vlak bij Koblenz in de deelstaat Rheinland-Pfalz, stilgelegd. De rechtbank heeft beslist, dat de eerste deelvergunning voor de centrale, verleend in 1975, onwettig is. Die deelvergunning is het atoomrechtelijke fundament onder alle later afgegeven vergunningen waarmee de Rheinisch-Westfalische Elektrizitatswerke (RWE) in Essen de kerncentrale bijna een jaar geleden in gebruik heeft kunnen nemen. Met het vonnis van de Berlijnse rechtbank heeft een inmiddels hoogbejaarde buurtbewoner van de centrale, na een rechtsstrijd van dertien jaar, aan het langste eind getrokken. Hij had de rechtsgeldigheid van de eerste deelvergunning aangevochten. Die vergunning betrof de standplaats en de bouwwijze van de centrale. Door Hans Kuitert NIJMEGEN - Bangladesh is getroffen door de ergste over stroming uit zijn geschiedenis. Volgens de laatste offi cieuze balans zijn er 1300 mensen omgekomen, zijn 21 mil joen Bengalen hun huizen kwijt en dreigen er epidemiën als cholera en typhus. Een definitieve rekening kan nog niet worden opgemaakt, want al stijgt het water niet meer, grote delen van het land staan nog steeds onder water. Vooral de landbouw is ernstig getroffen en de complete ju- te-oogst - het belangrijkste export-artikel - is verwoest. De watersnood maakt Bangladesh nog armer dan het toch al was. Kan Bangladesh ooit verlost raken van de gesel van de rivieren? Net terug uit Bangladesh, nog voor het vliegveld van Dhaka overstroomde, zegt M. Vierhout van het Nijmeegse ingenieurs bureau Haskoning heel nuch ter: „Om Bangladesh te redden is een 'masterplan' nodig. Trek daar maar honderd jaar voor uit." Bangladesh is net als voor gaande jaren geteisterd door overstromingen. De ergste in de geschiedenis van dit land. (ADVERTENTIE) BANGIADESH i Hommes, UNICEF. Secretariaat: Hekellaan 6, Den Bosch, i Deskundigen uit binnen- en buitenland betwisten elkaar de remedies om het broodarme Aziatische land voorgoed te verlossen van de gesel van het water. De een zweert bij herbebos sing van de Himalaya's waar in landen als India en Nepal op grote schaal gekapt wordt. Smelt- en regenwater spoelt de vruchtbare bovengrond van de ontboste berghellingen vanuit naar de grote rivieren, naar de Ganges en de Brahmaputra. Die slibben op die manier dicht en overstromen daardoor snel ler. Baggeren, zeggen anderen, zodat de rivieren bevaarbaar blijven. Het bijkomend voor deel is dat het langer duurt voordat de rivieren overstro men. Leg dijken aan langs alle rivieren in Bangladesh, dat in feite een grote delta is waar niet alleen de Ganges en de Brahmaputra samenkomen, maar ook tal van andere rivie ren hun weg naar zee hebben gekozen. Rivierwaterbouwkundige G. De straten in de Bengalese stad Mirpur staan nog steeds onder water. Gemotoriseerde driewielers worden nu per handkar door de straten gereden. Sommigen kiezen nog voor bootjes, maar het water is aan het zakken. - fotoap te Slaa van Haskoning en zijn collega Vierhout vinden al deze ideeën slechts 'deeloplossin gen'. Ze spreken over een alles omvattend lange termijnplan, waarin alle oorzaken van de jaarlijks terugkerende over stromingen bij de bron worden aangepakt. Te Slaa zet de argumenten op een rij die pleiten tegen de deeloplossingen. Het is niet een en/of-kwestie, maar een en/en-aanpak. Zo vindt Te Slaa het een onbewezen stel ling dat de Ganges en de Brah maputra, die beginnen in Hi malaya's jaarlijks buiten hun oevers treden omdat er in India en Nepal zo rigoreus berghel lingen worden kaalgekapt. Te Slaa: „Zeker de ontbos sing is een probleem, maar be slist niet het grootste. Ontbos sing wordt bij de moeilijkhe den van Bangladesh te pas en te onpas als argument ge bruikt. Men vergeet dat veel gronden in de bergen zich her stellen doordat er een andere vegetatie voor terugkomt. Na tuurlijk is het zo dat bosgrond meer water kan opnemen. Bo men zuigen het water op en dat verdampt dan weer en komt dus niet in de rivieren. De huidige overstromingen, zegt hij, zouden zeer wel ver oorzaakt kunnen zijn door een ongelukkige samenloop van omstandigheden. „Ik ben er voor 90 procent zeker van dat het komt door een teveel aan regenval over een te groot ge bied in een tekorte tijd. Ik ver moed dat daardoor de Ganges en de Brahmaputra tegelijk te veel water moesten verwerken. In de regel voert eerst de Gan ges het teveel aan moessonwa ter af en daarna pas de Brah maputra. Samen is te veel ge weest." Het vlakke Bangladesh is doorsneden met tal van grote en kleine rivieren. Om over stromingen in dit land te voor komen zouden er duizenden ki lometers dijk moeten worden aangelegd, niet alleen langs de drie grootste rivieren - de Gan ges, de Brahmaputra en de Meghna - maar ook langs alle andere rivieren. De Ganges en de Brahmapu tra zijn machtige rivieren waarbij vergeleken de Rijn maar een sloot is. Als deze in toom gehouden moeten wor den, als ze dus maar in een be perkt gebied mogen overstro men moeten er hele hoge dijken worden aangelegd. Of het 'uit- stroom'-gebied moet groter, waardoor de dijken lager kun nen worden. Er komen dan grote uiterwaarden. Te Slaa: „Dijken zijn een in greep in de natuur en je moet oppassen dat het middel niet erger wordt dan de kwaal. Je kunt niet plaatselijk dijken aanleggen, want dan worden andere gebieden, die niet be schermd worden, extra getrof fen bij overstromingen. Nu gebruikt de landbouw de rivieren voor bevloeiing van de landerijen. Dijken houden het water tegen. Er moet dus een heel goede drainage en irriga tie komen, omdat buiten de re gentijd anders de akkers volle dig uitdrogen." Vergeten wordt, zegt Te Slaa, dat Bangladesh voor de voedselvoorziening volledig af hankelijk is van de rivier. Zon der water geen landbouw. Dij ken kunnen in dat opzicht meer kwaad dan goed doen. Het be teugelen van de rivieren in Bangladesh is evenzeer een so ciaal als een technisch pro bleem. Technisch is het aan te pakken al kost het dan een eeuw. Sociaal liggen de zaken niet zo eenvoudig. Het land kent een explosieve bevolkingsgroei die ondanks pogingen van regeringszijde tot een geboorteregeling te komen, vooralsnog niet verminderd. Heel Bangladesh is dicht be volkt, veelal met arme boeren. Hun bestaansrecht mag niet in gevaar worden gebracht door ambitieuze plannen om de Bengaalse rivieren in toom te kunnen houden, vindt men bij Haskoning. Het cynische is evenwel dat zij zonder een structurele aanpak van de wa- teroverlast ook altijd aan het korste eind zullen trekken.

de Stem | 1988 | | pagina 5