i werk Verzetsstrijder wil twee van Breda grens over 'schoppen' adviesraad regering noemt nota verdere afbraak milieu 'Arts stelt patiënt nog steeds de wet' Praten over Vrede en Vrijheid BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Onvermijdelijk Troebele uitwerking D® kroonprins MAAT deSTem BINNENLAND ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 rene van DER LINDEN zal in de politieke geschiedenis bekend ™|ven als een man met hart voor Europa, die echter het hart van "«democratie raakte door het parlement onjuist voor te lichten, bot is en blijft een harde beschuldiging. Van der Linden laat de mans voorbijgaan om die beschuldiging in een debat met de Ka- ,e bestrijden. En dat geeft om vele redenen te denken. DEN HAAG - De vierde nota schept ruimte voor verdergaande milieuvervuiling. De afbraak van het milieu wordt niet tegengegaan maar dreigt te worden bevorderd. Visie, beleid en samenhang ontbreken in de nota. Visie Yan der Linden Autoverkeer DEEL MEDICI WILLEN NIET BEHANDELEN BIJ WEIGERING AIDSTEST r ;»-nih.irpdemogeliikheid«otbet overdag volgen van: DAGOPLEIDING S.PJ3- en MODULES HEAO NIEUWSOVERZICHT Campagne 'Kies Exact' slaat aan 'Dag om te delen' van zending en kerken Kans op acties bij V en D Brokkenmaker 24 uur achter het stuur Prins Claus commissaris bij PTT Benzine en diesel twee cent goedkoper De Koning wil laten werken met uitkering Oudere vrouwen slechter af oudere mannen ian de door Lubbers geta relde vermenging van poft ieke en persoonlijke aan prakelijkheid. Noch in )J apport van de enquêtecom nissie, noch in de officie)! :ommentaren van politici is Van der Lindens integriteit ran de orde gesteld. Sprekend voor onszelf als krant, de de taatssecretaris stond in d« colommen in de afgelopen weken niet te kijk als leuge. ïaar of jokkebrok. Van der binden zelf heeft zijn integri. teit tot voorwerp van discus" 3ie gemaakt. Door het blote :eit, dat hij in zijn reacties op het paspoort-rapport met ge. voel voor dramatiek de toon", zetting van: ze mogen veel van me zeggen, maar ze moe ten niet aan m'n integriteit raken, koos. Hoe dan ook, twee be windslieden die zeggen zich. zelf niets te verwijten te heb- >en, zijn afgetreden. Ze ont- liepen het debat met de Ka- mer, de eerste plaats waar be windslieden zich behoren te verantwoorden en waar nodig verdedigen. Van Eekelen ge. krenkt door het gebrek aan vertrouwen van zijn 'politieke vrienden' en door de beschul digingen van de enquêtecom- missie. Van der Linden ge- wond door veronderstelde aanvallen op zijn integriteit, op de vlucht voor (delen van) de puiblieke opinie. Opnieuw loopt een parle mentaire enquete niet af zo als het zou behoren: met een zakelijk debat, waarin hoor- en wederhoor, verdediging en weerlegging van feiten en daarop stoelende conclusies tot politieke consequenties leiden. Het blijft kennelijk een moeilijk hanteerbaar wa pen. T28 nFN HAAG (ANP) - De wee van Breda, Fischer en aus der Fünten, moeten zo snel mogelijk'de grens over geschopt worden .Dat rs de mening van oud-verzets man H.J. Teengs Gerritsen, 'der meer voormalig voor- tter van het Centraal Or- aanvanVerzets-en Ver- wlgingsslachtoffers. ,ens hem is er onder oud- verzetsmensen een niet onaan zienlijke groep die ook vindt dat Fischer en Aus der Fünten maar vrijgelaten moeten wor den. „Ik zeg niet dat ze gratie moeten krijgen, ze moeten ge woon het land uitgezet wor den', aldus Teengs Gerritsen. Jarenlang heeft hij de mening verkondigd dat de twee van Breda gevangen moesten blij ven, maar tijdens een hoorzit ting over het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen heeft hij zijn standpunt gewij zigd. „Ik heb toen gezien hoe ont zettend emotioneel verzets mensen worden van het telkens weer oprakelen van het verle den. Het is voor die mensen on- verdragelijk dat steeds op nieuw gediscussieerd wordt over het al dan niet vrijlaten van die twee van Breda. Daarom zeg ik: schop ze de grens over. Niet uit juridische overwegingen, maar voor de gemoedsrust van de vervol gingsslachtoffers." „Hoe eerder we van de erfe nis van de op dit punt incompe tente regering van vlak na de oorlog af zijn, hoe beter het is. Toen de doodstraf destijds .werd omgezet in levenslang heeft men absoluut niet nage dacht over de gevolgen die dat zou hebben. Men had ze óf te gen de muur moeten zetten óf een gelimiteerde gevangenis straf moeten geven." Teengs Gerritsen heeft zijn gewijzigde standpunt over de twee van Breda vorig jaar al kenbaar gemaakt bij het mi nisterie van Justitie. Volgens een woordvoerster van Justitie zullen de opmerkingen van Teengs Gerritsen 'bij alle beschouwingen worden be trokken'. Verder wilde zij geen commentaar geven. „Wij wachten eerst de resultaten van het medisch en psychisch onderzoek van Aus der Fünten en Fischer af. Daarna zal het ministerie zich nader beraden." Teengs Gerritsen. - fotoanp Weer kritiek op vierde nota Bert de Vries foto de stem/johan van GUfiP Ook D66 heeft waardering voor „de toewijding waarmee Van der Linden zijn speci fieke taken heeft vervuld". Het aftreden vindt D66 „om wille van zuivere politieke houdingen geboden". meer rendement te verkrijgen is. En de overheid neemt slechts ad hoc-maatregelen. Van der Kooij noemt enkele voorbeelden. 'Als we meer starters willen hebben dan heeft het creëren van partici patie-maatschappijen geen enkele zin als die geen finan cieel risico met startende on dernemers willen lopen'. 'Als we meer bedrijvigheid willen hebben moeten we on dernemers een klimaat bieden dat licht, lucht en ruimte biedt. De recente maatregelen in de fiscale sfeer (WIR) H5" ken niet direct een voorbeeld hiervan. En de deregulerings pogingen lijken tot op heden ook niet een schoonheidsprijs te verdienen. En kleine be drijven met een beperkte winst 43 procent belasting te laten betalen tegen grotere 38 procent is in dit kader hele maal tegenstrijdig'. Kortom. Lubbers-2 maakt niet af wat Lubbers-1 begon. En wat de ondernemers be treft, het aantrekken van een jonge ingenieur 'die dan maar even voor innovatie moet zor-; gen' is volgens Van der Kooij tot mislukken gedoemd. Zoals altijd gaat ook bij innovatie de 'cost voor de baet' uit. In novatie vraagt om het reser veren van financiële midde len en, we zagen dat al eerder, dat gebeurt onvoldoende. Van der Kooij zegt opting* tisch te zijn over de mogelijk' heden van het individu me zijn creativiteit, zijn durf en zijn ondernemingslust. „Mn® ik ben minder optimistisch ais ik kijk naar de infrastucture die we in ons land hebben. rol van het conservatieve n- nanciële circuit, de rol van o nog steeds overreguleren" overheid, ze zetten geen zp9e aan de dijk", constateert Ml- Om er in één adem aan te voegen dat Nederland n 1992 in West-Europa gee" novatieve rol meer zal spel als het roer niet drastis wordt omgegooid. STAATSSECRETARIS René van der Linden heeft het lot niet lan- jer kunnen tarten. Vervuld van bitterheid tegen de mensen die lemdit hebben aangedaan, heeft hij gisteren de handdoek in de ring geworpen. Stevig verschanst kroop de bewindsman begin deze week in de loopgraven om zich in volle gevechtsuitrusting op te maken /oor het gevecht met de Tweede Kamer. Hij deed dat in het besef Jij zijn aantreden reeds een kar met vierkante wielen te hebben aangetroffen. Met andere woorden, het harde oordeel van de en quêtecommissie zou hem slechts zijdelings aangaan. Van der linden meende ook de aantijgingen te kunnen weerleggen, dat hij de Kamer onjuist en onvolledig zou hebben geïnformeerd. Het politiek overmijdelijke kreeg gisteren echter wat ontijdig zijn beslag. Staatssecretaris Van der Linden zag de onmogelijk heidvan zijn positie in. Maar daarvoor moest eerst partijvoorzitter Van Velzen verklaren dat de beschadigde staatssecretaris niet voor eeuwig besmet hoeft te zijn. Van der Linden lijkt van mening zijn dat hiermee zijn politieke integriteit onaangetast bleef en een terugkeer in 'Den Haag' mogelijk blijft. Anders dan in het geval van minister Van Eekelen kan bij het jongste aftreden niet worden gesproken van een moedig besluit. Van der Linden heeft zijn onhoudbare positie al te lang verde- diQd, misschien wel onder invloed van de steunbetuigingen van zijn' CDA'ers in Limburg én zeker onder invloed van minister Van den Broek en de premier zelf. Dat had niet veel te maken met een verstandelijke afweging. Want al kan het politieke bedrijf hard worden genoemd, het is hoe dan ook onacceptabel dat een bewindsman de Kamer niet 9oed informeert; dat zijn de terechte politieke zeden in dit land. En de staatssecretaris heeft niet kunnen weerleggen dat hij de ï«eede Kamer niet juist informeerde: hij probeerde twijfel te zaaien, maar kwam niet met harde feiten en argumenten. Het CDA zou van de 'affaire-Brokx' geleerd moeten hebben, nrr- A-fractieleider Bert de Vries een staatssecretaris uit zijn Mij dwong af te treden nog voordat een enquêtecommissie ook maar even aan een oordeel had kunnen denken. Premier Lub- liet destijds geen kans voorbijgaan te benadrukken dat hij et foutief vond dat een bewindsman aantijgingen niet kan verde- 9®n m het parlement. Nu stapt opnieuw een CDA-bewindsman op voordat hij de Ka- er kan vertellen waarom de enquêtecommissie het naar zijn ening bij het verkeerde eind heeft. Het pleidooi van de WD om nw in de P0,itiek - een bewindsman die fouten maakt, - opstappen - heeft een wat troebele uitwerking gekregen. In Amsterdam is de derde Internationale Ronde Tafelcon- gerentie van de Stichting Vredes Politiek begonnen. De stichting probeert door bijeenkomsten van denkers over po litiek, vrede en vrijheid mee te helpen aan het handhaven NljpGlS van de vrede. De sprekers onderhielden zich voor hun voor drachten met elkaar. Vlnr. Victor Boekovsky, oud-premier Piet de Jong, politicoloog Bart Tromp, en de hoogleraar Rus sische geschiedenis bezemer. - fotoanp Door onze Haagse redactie Dat is de kern van de kritiek van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH) in haar ontwerpadvies over de vierde nota ruimtelijke ordening van minister Nijpels (Ruimtelijke Ordening en Milieu). De CRMH kraakt de nota af als een eenzijdig stuk dat alleen oog heeft voor economische groei en de markt. „Hoewel de nota een schoon uit", aldus de CRMH die daar aan toevoegt dat uitbreiding van de intensieve veehouderij, zoals de nota aangeeft, moet worden verworpen wanneer die het milieu schaadt. De CRMH mist ook een visie in het hoofdstuk Nederland- Waterland. Recreatie- en na- tuurbelangen worden niet te gen elkaar afgewogen. Een be leid voor energiebesparing ont breekt eveneens. „Dit klemt te meer omdat, anders dan in het verleden, zuinig met grondstof fen moet worden omgegaan." Ruimtelijke kwaliteit en een schoon milieu, twee doelen die de nota hoog in het vaandel heeft, zijn loze kreten wanneer er geen financiële en wettelijke instrumenten komen, zegt de Raad. „Hoe kunnen bijvoor beeld de groene netwerken en de natuurbouw in de landelijke gebieden zonder die instru- milieu als basisvoorwaarde noemt, ontbreken voorstellen en instrumenten om het milieu daadwerkelijk veilig te stellen. De overheid trekt zich terug en laat de ontwikkelingen over aan de marktsector. Voor de bescherming van het milieu is echter een actieve overheid no dig." Met haar opvallend scherpe kritiek is de CRMH het tweede belangrijke adviesorgaan van Nijpels dat zich vierkant tegen de nota keert. Vorige week liet de Raad van Advies voor de Ruimtelijk Ordening geen spaan heel van Nijpels' nota. De CRMH beklemtoont dat een beleid voor de ruimtelijke ordening onmogelijk is zonder een milieubeleid. „Voorbeelden die deze onlosmakelijkheid il lustreren, zijn: luchtvervuiling, geluidhinder, diffuse veront reiniging, de vervuiling van het grondwater, de beschik baarheid van energie en grond:, ^enten worden gereÉliseerd r Zonder geld, constateert de VERVOLG VAN PAGINA 1 DEN HAAG - In zijn 'met pijn in mijn hart' geschreven af scheidsbrief verzekert staats secretaris Van der Linden nog maals dat hij 'de Kamer steeds naar eer en geweten' heeft in gelicht. 'Ook ik zie in het ver keer tussen regering en Staten- Generaal het verstrekken van juiste informatie als het hart van de parlementaire demo cratie.' Van der Linden verwijst hier mee naar het eerste commen taar yan de CDA-fractie op het enquêterapport, waarin werd gesteld dat het onjuist inlichten van de Kamer Taakt aan het hart van de verhouding tussen regering en Staten-Generaal'. Van der Linden vindt dat hij het slachtoffer is geworden van 'buiten-proportionele en on gegronde kritiek op mijn per soon' die de 'politieke atmos feer danig heeft vertroebeld. Tegen die inbreuk op mijn in tegriteit moet ik mij met kracht verzetten. Voor mij is nu het moment gekomen dit zwaarder te laten wegen dan het aanblijven in mijn functie.' Anders dan Van Eekelen heeft Van der Linden bij zijn heengaan de loftuitingen van premier Lubbers en minister Van den Broek meegekregen. Lubbers spreekt in zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer over een 'ener gieke, eerlijke en uitstekende functionerende staatssecreta ris'. Van den Broek schrijf in zijn brief aan de premier over Van der Linden als 'een integer en bekwaam politicus en vriend; een bezield Europeaan voor wie het werken aan een ver enigd Europa een zaak van in nerlijke overtuiging is.' Van den Broek voegt daaraan toe, dat hij heeft kunnen constate ren hoezeer de discussies rondom de persoon Van der Linden de staatssecretaris 'als mens hebben aangegrepen.' De CRMH vindt dat Nijpels een kans heeft gemist door de vierde nota en zijn (komende) nationale milieubeleidsplan apart uit te brengen. Dit bena drukt het gebrek aan integratie en versnippering van het be leid. De CRMH adviseert daarom zo snel mogelijk beide nota's op elkaar af te stemmen maar beseft hoe moeilijk dat wordt. „Door ruim baan te geven aan autonome ontwikkelingen, schept de vierde nota ruimte voor vele bronnen van milieu verstoring waartegen het mi lieubeleidsplan in geweer zal willen komen." De CRMH vindt dat de vierde nota blijft steken in het signaleren van knelpunten. Oplossingen blijven uit. Het optimisme in de nota over tech nische vernieuwingen - waar onder mestverwerkings en ka talysatoren- is veel te groot, vindt de CRMH. „Zo wordt in de nota welis waar geconstateerd dat het steeds moeilijker wordt land bouw met natuur en landschap te combineren, maar een ant woord op deze bedreiging blijft CRMH, is het evenmin moge lijk het openbaar vervoer te verbeteren en uit te breiden. „Terwijl juist die milieu-inves tering zichzelf op den duur te rug betaalt." Openbaar vervoer is volgens de CRMH de enige oplossing voor de verkeersopstoppingen in de steden. „Het is een wezen lij k gebrek dat hiervoor geen voorstellen zijn en wèl voor de verkeersstromen tussen de ste den." In dat verband noemt de CRMH de visie van Nijpels op het groeiende autoverkeer 'te leurstellend'. „De problemen worden wel uitvoerig geschil derd maar drastische maatre gelen ontbreken, terwijl de verzuring en de aantasting van het landschap die zonder meer nodig maken." Tot slot concludeert de Raad dat er genoeg redenen zijn de vierde nota uit te breiden met een zevende hoofdstuk waarin beleid voor een schoon milieu wordt vastgelegd. De CRMH vergadert volgende week woensdag over het ontwerp advies. Bij wd zowel als bij CDA. einrtc!^ PREMIER Lubbers, wiens tweede kabinet naar het beled SUkke|t, b'i het afkeden van Van der Linden in de rol van de hert^hide vedette kroop, moet het hem goed uitkomen de 'dorre uoq m ren'te kunnen opruimen. Zijn kabinet kan overigens v?eer schade oplopen. Na het aftreden van Van Eekelen en achto r L'nden komt minister Van den Broek, die zich zo ferm I in hen, F*en® °Pste|de, vol in het schootsveld te liggen. Hij zal tomende Kamerdebat over de paspoortkwestie politiek niet slaQ 'lk gewond raken, maar de kruitdampen van het paspoort- i'ijktni t,zu"en fiem in zijn verdere carrière blijven irriteren. Hij 6' langer de vanzelfsprekende kroonprins van Lubbers. UTRECHT (ANP) - „In een tijd van emancipatie en de mocratisering is het droevig te moeten constateren dat de arts nog steeds de patiënt de wet stelt en dat de pa tiënt nog steeds moet wor den verdedigd tegenover de hulpverlener". Prof. dr. H.D.C. Roscam Ab- bing, hoogleraar gezondheids recht in Limburg, zegt dit in liet Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde in een reac tie op eerdere uitlatingen van de cardioloog prof. dr. F.L. Meijler over de aidstest in het zelfde blad. Meijler had onder meer be toogd dat een cardioloog of hartchirurg niet verplicht is een patiënt te onderzoeken of behandelen als de patiënt wei gert om een aidstest te onder gaan. Dit vanwege de risico's van besmetting voor de hulp verleners. Roscam Abbing tikt hem daarvoor nu op de vingers. Vol gens haar is de test niet in het belang van de patiënt of de hulpverlener. Bovendien wordt de privacy van de patiënt er door aangetast, waardoor de arts zich niet alleen blootstelt aan tuchtrechtelijke maar ook aan civielrechtelijke en soms zelfs strafrechtelijke vervol ging- Ze stelt dat ongevraagd of zonder toestemming testen bo vendien in strijd is met het grondrecht op onaantastbaar heid van het menselijk li chaam. Dat geldt ook als de toestemming onder drang wordt gegeven, bij voorbeeld omdat anders een voorgeno men onderzoek of behandeling niet doorgaat. Kennelijk wordt er nog steeds van uitgegaan dat de hulpverlener in zijn relatie tot de patiënt eenzijdig de regels kan formuleren, aldus Roscam Abbing. Ze voegt eraan toe dat een arts daarmee zijn medisch professionele standaard over schrijdt en handelt in strijd met de rechten van de patiënt: „Het onder drang onderwerpen van de patiënt is in strijd met het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt, tast diens rechtsge lijkheid aan en maakt de pa tiënt tot object van medisch handelen". (ADVERTENTIE) betreffende studieleiders: Tijdens kantooruren: teL: 013-368645 Opleidingen Handelswetenschappen en Avond-Heao, SL Josephstraat 135, 5017 GG Tilbuig. HoGESt HOOt Katholiek F. Leergangen ZOETERMEER (ANP) - De campagnes 'Kies Exact' van het ministerie van Onderwijs werpen vruchten af. Blijkens een NIPO-enquête zijn thans meer meisjes op de middelbare school van plan een exact vak in hun studiepakket op te nemen. 'Kies Exact' moedigt meisjes aan vakken als wis-, natuur- en schei kunde te kiezen en daarna in de techniek verder te gaan om meer kansen op de arbeidsmarkt te hebben. Van de meisjes in 3 HAVO verklaarde 43 procent voor het be gin van de eerste campagne wiskunde in het pakket op te ne men. Na de eerste campage was dit tot 52 procent gestegen en na de tweede tot 67 procent. Ook willen meer meisjes natuur- en scheikunde kiezen. Deze stijging is echter minder groot. In 4 VWO verdubbelde het percentage meisjes dat wiskunde B in het pakket wilde opnemen. Het ging van 21 naar 43 procent. Natuurkunde vertoonde een groei van 23 tot 38 procent en scheikunde van 21 tot 33 procent. AMERSFOORT - Meer dan vijfduizend mensen, overal uit het land vandaan, bevolken zaterdag 10 september de binnenstad van Amersfoort om er mee te doen aan de 'Dag om te delen'. Deze unieke manifestatie wordt op initiatief van de protes tantse kerken en de Oud-Katholieke Kerk gehouden. Het zijn de organen van zending, werelddiakonaat en ontwik kelingssamenwerking van deze kerken, die tekenen voor de feitelijke organisatie. Op zeventien verschillende locaties - -kerken, scholen, theatercomplex De Flint, kapellen - speelt zich een programma van 37 onderdelen af: lezingen, vieringen, bijbelstudies, muziek, dans, theater, cabaret, ontmoeting, ge sprek. Aan het programma wordt meegewerkt door onder meer de Zuidafrikaanse dominees Allan Boesak en Frank Chikane, Acht-Mei-voorzitter Wies Stael Merkx, de Argentijnse bevrij dingstheoloog Bonino en ds. Kobing uit Indonesië. Verder wer ken vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken, gas ten uit Oost-Europa, de Filippijnen en in eigen land verblij vende migranten en vluchtelingen mee. AMSTERDAM (ANP) - Er dreigen acties bij het warenhuis concern Vroom en Dreesmann. Ruim zeven uur onderhandelen met de directie over de omstreden plannen om 950 werknemers bij de warenhuizen te ontslaan leverde niets op. De vakbonden blijven op het standpunt staan dat gedwongen ontslagen van tafel moeten. De directie blijft vasthouden aan het voorgeno men massa-ontslag, zo hebben woordvoerders van de vakbon den na afloop van het overleg laten weten. Het overleg met V en D is overigens nog niet definitief afge broken want volgende week vrijdag treffen bonden en directie elkaar opnieuw. De directie krijgt een week 'bedenktijd', aldus bestuurder G. Toussaint van de Dienstenbond FNV. De waren huisdirectie heeft overigens volgens hem al laten weten dat men in die bedenktijd geen brood ziet. Vandaar dat de Dien stenbond FNV volgende week al zijn leden gaat raadplegen over acties. ARNHEM - De N 50 tussen Arnhem en Apeldoorn is gisteren van de hele ochtend volledig gestremd geweest voor al het ver keer. Twee vrachtauto's botsten op de smalle, drukke weg op elkaar, waarbij één van de wagens schaarde. Eén van de bij de botsing betrokken vrachtwagenchauffeurs bleek bij controle van zijn tachograaf 24 uur achter het stuur te hebben gezeten. Uit een aantal recente ervaringen concludeert de Apeldoornse politie dat vrachtwagenchauffeurs zich slecht aan de rijtijdenwet houden, aldus de woordvoerder. Maandag vond op de Al een aanrijding plaats waarbij een vrachtwagen chauffeur betrokken was die 26 uur op de weg had gezeten. DEN HAAG (ANP) - Prins Claus gaat deel uitmaken van de raad van commissarissen van RTT Nederland NV. Mi nister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat heeft dit besluit genomen. De raad treedt op 1 januari in functie. Voorzitter wordt J. Groenen dijk, voorzitter van de hoofd directie van het sleep- en baggerbedrijf Smit Interna tionale. De minister heeft dit in een brief aan Tweede-Kamer voorzitter Dolman geschre ven. Zij is tot benoeming van de voltallige raad overgegaan om deze in gelegenheid te stellen zich op zijn taak voor te bereiden. De raad wordt op 15 september geïnstalleerd en vervangt op die datum de huidi ge, voorlopige raad van commissarissen, aldus Smit-Kroes. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van benzine en diesel wordt met ingang van maandag met twee cent per liter verlaagd. Dat houdt in dat een liter gelode superbenzine aan de zelftankpomp 159 cent per liter gaat kosten. De prijs van eurosuper ongelood wordt 153 cent en van dieselolie 82,40 cent. De prijsverlaging is een gevolg van de olienoteringen op de in ternationale markten en de dollarontwikkeling, aldus de olie handel. Vooral de olieprijs staat al enige tijd onder druk. Vrij dagmiddag noteerde de Brent-olie uit de Noordzee een prijs van 13,70 dollar per vat. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (Sociale Zaken) blijft onverkort voorstander van zijn Wet Onbeloonde Arbeid door Uitkeringsgerechtigden (WOAU), die het mogelijk maakt uit keringsgerechtigden aanvullend werk te laten doen met be houd van hun uitkering. Hij heeft dit vrijdag geantwoord op vragen uit de Eerste-Kamer van de PvdA-fractie over het wetsvoorstel. De maatregelen zijn volgens De Koning van het grootste be lang voor degenen, die om welke reden dan ook niet deel kun nen nemen aan bestaande scholings- of arbeidsvoorzieningen. Met name nu door middel van heroriënteringsgesprekken de achtergronden en mogelijkheden van werklozen in kaart wor den gebracht, is het van belang om ook deze groep iets te kun nen bieden. „Immers, die gehele groep langdurig werklozen wordt in staat gesteld om onder bepaalde voorwaarden werk ervaring op te doen." De Koning geeft toe dat het werken met behoud van uitkering minder aantrekkingskracht heeft gekregen omdat tal van an dere maatregelen tot stand zijn gekomen, die werklozen aan werk moet helpen en die loonbetaling kennen. Desondanks is de de wet die werken met behoud van uitkering mogelijk maakt noodzakelijk, meent De Koning, naast andere en nieuw te nemen maatregelen. DEN HAAG (ANP) - De vrouwelijke senioren in ons land ko men er op bijna alle fronten slechter af dan hun mannelijke leeftijdgenoten. Zo leeft 46 procent van de oudere vrouwen be neden de inkomensgrens van 1.500 gulden per maand, terwijl dit percentage bij de mannen op 19 procent uitkomt. Dit blijkt vrijdag uit het jaarlijks terugkerend bestedingson- derzoek onder de Nederlandse senioren (mensen van 50 jaar en ouder) dat is uitgevoerd door Buro M-4 te Tilburg. De repre sentatieve steekproef op nationaal niveau onder ruim duizend senioren werd in augustus van dit jaar afgerond. Bijna de helft (45 procent) van de seniorenhuishoudens leeft van een inkomen dat per maand hoger ligt dan 1.500 gulden. Uit het onderzoek blijkt verder dat een meerderheid (59 pro cent) van de senioren een huis huurt, terwijl 22 procent in een eigen huis woont. Frappant is dat de woonlasten van de huur ders en de eigen-huisbezitters niet veel van elkaar blijken te verschillen. Gemiddeld besteedt het seniorengezin 535 gulden per maand aan woonlasten.

de Stem | 1988 | | pagina 3