DESTEM IN OVERLOON KIJKEN NAAR DE SPELEN VAN 1936 S D Wordt Sahel straks weer groen? ÏNSUUR U Tachtig ki OPVALLEND EXPERIMENT AFGEROND ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 'port en Politiek: De Olympische Spelen 1936-19nu'. Zo heet de tentoonstelling die deze week in het Nationaal Ooriogs- en Verzetsmu seum in Overloon is geopend. Met deze expositie wil het oorlogsmuseum aantonen dat sport en politiek nauw met elkaar zijn verbonden. Het neemt daarvoor de 'Nazi-spelen' van 1936 in Berlijn als uitganspunt. De tentoonstelling is tot 31 december 1988 te zien. Moordaanslag Propaganda Racistisch Griekse oudheid Boycot Wrang Succes Giftig Uitgeloogd Eisen Vakantie Jentente die D; Door Karin Agterbosch De fakkel waarmee het vuur van de Olympische spelen in 1936 in Berlijn is aangestoken, is ongetwijfeld één van de pronkstukken van de tentoonstelling in Overloon. Maar ook het originele affiche uit 1936, een echt programma van de Olympiade en een menukaart met de handtekening van sprinter Jesse Owens mogen er zijn. Directeur Stef Temming van het oor logsmuseum is er trots op dat hij deze voorwerpen kan laten zien. Belangrijker vindt hij het echter nog dat het thema, de verbondenheid van sport en politiek, duideüjk uit de verf komt. Het VPRO-radioprogramma Het Spoor bracht de museumdirectie op het idee voor de tentoonstelling. Het Spoor belichtte in de serie 'Vergeten Zaken' de Olympische Spelen van 1936. Nu de Olympische Spelen van Seoul in aan tocht zijn, vond het museum in Overloon het passend een tentoonstelling te maken over sport en politiek. Vanaf de start van de moderne Olympi sche Spelen in 1896 zijn politieke en commerciële belangen een steeds grotere rol gaan spelen. Vaak stellen ze de spor tieve prestaties en de verbroedering van de volken zelfs in de schaduw. De laatste Spelen in Los Angeles stonden in het te ken van de Amerikaanse televisiestations en ook dit jaar heeft dé organisatie van de Spelen in Seoul zich grotendeels ge richt naar de planning van televisiesta tions. De Spelen in Moskou in 1980 wer den door veel landen geboycot omdat de Sovjetunie net Afghanistan was binnen gevallen. In 1972 werden de Spelen in Miinchen overschaduwd door de Pales tijnse moordaanslag op elf Israëlische at leten. De Spelen van 1936 in Berlijn worden echter algemeen beschouwd als een diep tepunt wat verstrengeling van politieke belangen en sport betreft. Hitler had Duitsland al sinds 1933 in zijn macht en wilde de Olympische Spelen aangrijpen om zijn nationaal-socialistisch systeem aan te prijzen bij de rest van de wereld. De Olympische Spelen van 1936, één van de vele voorbereidingen op de Tweede Wereldoorlog, zijn dan ook het vertrekpunt van de tentoonstelling in het Nationaal Ooriogs- en Verzetsmusuem. Om niet alleen een brok geschiedenis op te dienen, maar ook te laten zien dat de Spelen tegenwoordig nog steeds voor al lerlei oneigenlijke doelen worden ge bruikt, hebben de Olympische Spelen van na 1936 eveneens een plaats in de „Alles is in Neder georganiseerd in vakbonc het zo gek niet bedenkei soldaten enzDat vind ik Marijke McEwen, tv-pro< Een deel van de Olympische tentoonstelling zoals die te zien Is In het Nationaal Ooriogs- en Verzetsmuseum In Overloon. Sport als propaganda - FOTO'S FOTOPERSBUREAUS» tentoonstelling gekregen. Hét accent ligt echter bij de 'Nazispelen' in Berlijn. In de zienswijze van Hitier, zoals hij die verwoordde in Mein Kampf, moest sport een van de stevigste pijlers worden van een hernieuwd geloof in de Duitse supe rioriteit. Sport zou de Duitse volksge zondheid en het zelfbewustzijn vergroten en het volk sterk maken. Bovendien zag Hitier het bedrijven van sport als een voorbereiding op de oorlog. In Mein Kampf schreef hij: 'Geef de Duitse natie zes miljoen perfect getrainde sportmen sen die fanatiek vaderlandslievend zijn en van aanvalsgeest doortrokken zijn, en ik heb binnen twee jaar een leger om de wereld te veroveren'. Het was voor Hitier dan ook van groot belang om van de Olympische Spelen, dé sportieve krachtmeting op internationaal vlak, een groot succes voor de Duitse staat te maken. Tegelijkertijd zag hij de kans schoon de Spelen als propaganda te gebruiken: de rest van de wereld moest worden overtuigd van de grootheid en de vredeswil van Duitsland. Een speciale persdienst werd opgericht om een zo gunstig mogelijk beeld van Duitsland en zijn Spelen te schetsen en negatieve be richten te voorkomen. Er werd zelfs tij delijk tegen de eigen ideologie in gehan deld, om de wereld er maar van te over tuigen dat Duitsland het allemaal goed bedoelde. Om de negatieve geluiden over de be handeling van joden tegen te gaan, wer den tijdelijk geen openlijke acties tegen joden ondernomen. Orhet anti-semiti- sche blad Der Stürme. mocht een poos lang niet verschijnen en anti-joodse plakkaten werden uit de straten van Ber lijn verwijderd. Joden werd het zelfs in beperkte mate toegestaan mee te doen aan de Olympische Spelen. Een half joodse schermster mocht mee doen met de Duitse nationale ploeg: zo zag iedereen tenminste dat alle Duitse sportmensen gelijk werden behandeld. Drie andere Duitse joden (Levi, Nathan en Bergman), allemaal kanshebbers voor een medaille, werden niettemin op racis tische gronden geweigerd. Ook bij manifestaties rond de Spelen de den de Duitsers hun best de eigen supe rioriteit aan te tonen. Op de bijbeho rende Kunst-Olympiade waren beelden uit de Griekse oudheid en van Duitse at leten te zien. De propagandacommissie stelde de Duitse lichaamscultuur op één lijn met die van de klassieke Griekse cul tuur. En tijdens het filmen van sportieve prestaties werden de beelden altijd van onderaf, vanuit kikkerperspectief ge schoten, zodat het lichaam groter, impo santer en sterker leek. Er werd zelfs van uit greppeltjes langs de atletiekbaan ge filmd om mooiere beelden te krijgen. Ondanks de maatregelen die de Duitsers namen om te voorkomen dat andere lan den de spelen van Berlijn zouden boy cotten, werd er toch in verschillende lan den bedenkelijk tegen deelneming aan gekeken. Veel Amerikanen (43 procent) vonden dat hun land geen afvaardiging moest sturen, om de Duitsers aan het denken te zetten. Uiteindelijk gingen de Amerikanen toch. Verscheidene Nederlandse sporters en de voetbal-, de gym- en de krachtsport- bond gingen niet, omdat ze de sport niet los van het maatschappelijke leven wil den zien. In het algemeen vond men ech ter dat het om sport ging en niet om po litiek. De meeste sporters gingen dus wel. Wrang voor de organisatoren moeten de sprintoverwinningen van de neger Jesse Owens zijn geweest. Hij haalde tijdens de Spelen vier gouden medailles: op de honderd en de tweehonderd meter, met de estafetteploeg op de honder meter en bij het vérspringen. Deze overwinningen waren totaal in strijd met de nationaal- socialistische rassenleer, die superioriteit toekende aan de Ariërs. Consequent noemden de Duitsers dan ook de lateit SS'er Tinus Osendarp uit Nederland, 4 achter Owens eindigde, de snelste sprin ter van het blanke ras. Owens werd nau welijks genoemd. Toch bleken de Olympische Spelen vooi de Duitsers een groot succes: ze wonnen de meeste medailles, de bevolking het idee gekregen dat het buitenland iet nationaal-socialisme accepteerde en voor de wereld bleven de ware bedoelingen van de nazi's nog wat langer verborgen. Het doel van de spelen, propaganda ma ken voor het nationaal-socialisme en voor de Duitse superioriteit, was bereikt Uit de tentoonstelling in Overloon, die is ingericht in een soort stadionconstruc- tie in het museum, komt de maniet waarop de spelen toen werden gebruikt om het nationaal-socialisme aan te zen, duidelijk naar voren. Maar weg naar 19nu blijkt dat ook de Olympische Spelen niet meer voor die dingen staan, waarvoor ze in 1896 weet in het leven werden geroepen. Toen heette het nog, in de woorden van de Franse baron P. de Coubertin 'verbrce- dering tussen de volken en verbetering van de lichamelijke gesteldheid van de jeugd'. Die vlag dekt de lading al niet meer. Bron: 'Nederland en de Nazispelen', drs. A. Swij- tink, 1986 e Sahel weer groen, en geen hongerdoden meer in Afrika: dat is het ideaal van de Gentse hoogleraar en plantkundige dr. Willem van Cotthem. In zijn la boratorium aan de Rijksuniversiteit van Gent ontwikkelde hij kunststof korrels, die zelfs in de droogste bo dem met gemak negen maanden water vasthouden. Terraverde: de redding van Afrika? Door Frans Boogaard Het principe is simpel: kunststof korrels die water opslaan, en dat mondjesmaat weer afstaan aan planten. Maar Van Cotthem, plantkundige in Gent, heeft toch acht jaar hard moeten werken om zijn product te vervolmaken. Na de hele zomer met voornamelijk Nederlands geld zo'n 7.000 homen te hebben aangeplant in de Westafrikaanse staat Burkina Faso, het voormalige Bo ven Volta, en na geslaagde experimenten in drie andere Afrikaanse landen, is de Gentse hoogleraar nu echter zeker van zijn zaak: „Overal ter wereld waar per jaar minimaal 200 a 300 millimeter water valt, maakt mijn product weer planten groei mogelijk. Dat betekent niet dat ik woestijnen weer groen kan maken, maar TT" wel de Sahel. En dat is voor de mensen daar van levensbelang." Zeven jaar geleden kwam Van Cotthem (54) voor het eerst in aanraking met het product waarmee hij sindsdien zo verbe ten heeft geëxperimenteerd. Een collega in de chemie maakte hem terloops attent op de wateropnemende eigenschappen van polyacrylamide. Van Cotthem vulde bierglazen met de kunststof korrels, voegde water toe en kon vervolgens de glazen omdraaien zonder dat het in de korrels opgenomen water eruit viel. Als specialist in plantenwortels vroeg de Gentse plantkundige zich onmiddellijk af hoe planten, bewerkt met een derge lijke gel, zich zouden houden. Van Cotthem: „Nieuw was dat niet, want mijn collega De Boodt, bodemfysi cus, was vijftien jaar eerder al met derge lijke experimenten bezig geweest. Hij stelde vast dat polyacrylamide een uit stekend middel was tegen bodemerosie, maar ook dat het buitengewoon giftig was voor plant en dier. Tegen de tijd dat ik mij voor de stof begon te interesseren, en dat was mijn geluk, hadden de che mici een ander, niet-toxisch mengsel sa mengesteld. Op basis daarvan kon ik verder werken." Van Cotthem analyseerde in zijn labo ratorium de goede en kwade eigenschap pen van het polymerenmengsel, voegde bodemverbeteraars en meststoffen toe, en begon in Vlaanderen zijn eerste expe rimenten in de open lucht: boomaan- plant op met een dun laagje aarde be dekte vuilnisbelten en inzaai van oor spronkelijke duinkruiden op de kale zandrug van een duin in Koksijde. In '85 paste hij zijn Terraverde voor het eerst in Afrika toe, in Senegal, en het jaar daarop in Guinea. En inmiddels is Van Cotthem er zeker van dat hij de hele Sahel met zijn product in een groen paradijs kan omtoveren. Van Cotthem: „Tijdens mijn onderzoe kingen in Afrika heb ik vastgesteld dat bij een normale herbebossing in het re genseizoen ongeveer 25 a 30 procent van de nieuwe boomaanplant in leven blijft. De droge periodes na het regenseizoen zijn voor de jonge aanplant funest. De bodem is er zanderig en helemaal uitge loogd. De bovenlaag bevat geen leem- of kleideeltjes meer, en daardoor zakt het water onmiddellijk naar diepere, voor de jonge plantenwortels onbereikbare la gen. Met ons product houden we het water vlakbij de wortels vast. In Guinea zijn we er op die manier in geslaagd een droge periode van negen maanden te overbruggen en van de nieuwe aanplant 95 procent in leven te houden, waarbij de resterende vijf procent niet is afge storven door gebrek aan water, maar door de vraatzucht van thermieten. Op grond van die ervaring ben ik ervan overtuigd dat we waar ook ter wereld, zelfs op de droogste plaatsen, van herbe bossing een succes kunnen maken." Van Cotthem beperkte zich niet tot boomaanplant. Met zijn product bracht hij ook de groentekweek op de Kaapver- dische Eilanden weer op gang. Van Cot them: „De situatie was er rampzalig. De bodem was er zo doordringbaar gewor den dat de Kaapverdianen al jaren hun oorspronkelijke groenten - wortelen, uien, tomaten - niet meer konden kwe ken. Er groeiden alleen nog bonen en maïs. Daar maakten ze een papje van, en dat aten ze dan acht maanden per jaar. Het vitaminegebrek was er schrijnend. In april, mei en juni vielen de kinderen er als vliegen, en zag je de lijkstoeten in optocht door de straten gaan. Op zeeni veau was de hitte te groot, bij irrigatie verschroeide de aanplant, maar hoger op de vulkanische hellingen was de grond weer te arm. In overleg met de FAO, de wereldvoedselorganisatie, en in samen werking met de plaatselijke bevolking, hebben we op de vulkaanhellingen 840 putjes gegraven en met Terraverde ge vuld. Sindsdien hebben de Kaapverdia nen voor het eerst in vijftien jaar niet al leen drie oogsten per jaar, maar hebben ze ook hun oorspronkelijke groenten weer terug." De verschillende experimenten gaven Van Cotthem de gelegenheid zijn pro duct doorlopend te verbeteren en aan te lassen aan de specifieke eisen die het Sa- klimaat stelt. Hij stelde vast dat de Afrikaanse bodem zeer arm is aan mi crobiologisch leven, terwijl voor hogere planten schimmels en bacteriën juist een levensvoorwaarde zijn. Van Cotthem voegde organisch materiaal toe, groei stimulerende middelen en meststoffen die dankzij een speciale 'coating' heel langzaam oplossen. Met dat 'vrijwel vervolmaakte' pro duct ging hij deze zomer naar Afrika te rug. Tijdens zijn vakantie plantte hij met de opbrengst van een gala-avond in Maastricht 5.000 boompjes in de omge ving van Niou, Bourkina Faso. Een Ca nadese organisatie met vertegenwoordi gers in het nabijgelegen Arbolle ver strekte hem geld voor nog eens 1300 bo men, en toen de Limburgse gemeente Heerlen van de Maastrichtse activiteiten hoorde, nam ook zij nog 700 bomen voor pass hel-: Plantkundige Willem van Cotthem In zijn laboratorium. - FOTO ARCHIEF DE STEN haar rekening. Van Cotthem: „Die aan plant is van groot belang, want veel te grote delen van Afrika zijn nu al met uit sluitend den en eucalyptus beplant. Die twee soorten doen het goed in droge grond, maar door hun sterk verzurende karakter verpesten ze de bodem. Met mijn product is het mogelijk oorspronke lijke Afrikaanse boomsoorten aan te planten, die de bodem verrijken in plaats van verarmen." Alle giftige bestanddelen zijn inmid dels absoluut uit het polymerenmengsel verdwenen, aldus Van Cotthem, die met een glimlachend een flinke hap Terra verde neemt: „Dat is de beste manier om wantrouwige journalisten te overtuigen. En ik zie er nog steeds florissant uit, niet?" Voor Van Cotthem is het nu afwachten wat de autoriteiten met zijn product gaan doen. Hijzelf gelooft erin, zal ®Él nieuwe projecten zijn gelijk aantonen maar, zegt hij, „het duurt lang voordat je als eenvoudig universiteitsprofessor!!! een instantie als bijvoorbeeld de Wereld; bank voor je karretje kunt spannen Lichtpuntjes zijn er wel. Volgens vat Cotthem is het maar een kwestie vat maanden meer voor zijn Terraverde op grotere schaal kan worden toegepast. U nauwe samenwerking met de GenW Rijksuniversiteit wil een commercieel w drijf de productie en afzet voor haar re kening gaan nemen, waarbij binnet' landse toepassingen niet uit het oog w®' den verloren. Van Cotthem: ,.Me' product kun je goedkoper en sneller di«' nen en vuilnisbelten aanplanten. Ma» ook kun je 's zomers op vakantie zond» dat je de buren hoeft lastig te vallen o voor je planten te zorgen. Met Terra verde hebben ze water genoeg. Ent meer omzet, hoe goedkoper het pro ook voor Afrikaanse landen wordt. [TE (DPA/AFP) - De Italiaanse regisseur Er- I anno Olmi heeft met zijn m 'La legenda del santo ■evitore' (De legende van de 0nd eüige drinker) de Gouden Fra peuw gewonnen op het rieu 'pctival van Venetië. De frar oofdrol in de film wordt de Lmeeld door de Neder- fandse acteur Rutger |aa flauer. de 1 rjg winnende rolprent gaat pati lover een clochard in Parijs. Op V en dag ontmoet de bedelaar ontr lass Boor Richard Evans jONDEN - De hoge amb- enaar die al achttien jaar jelast is met het censure ren van de Russische tele- risie heeft tegenwoordig jjjna niets meer te doen. )e bepalingen waar hij het irroeger zo druk mee had lijn door de glasnost ko nen te vervallen. schok die het presenteren ran een rechtstreekse, onge- «nsureerde uitzending bij de «levisiej ournalisten te weeg ian brengen, is echter niet ge- ■ing. Sommige journalisten in Sovjetunie werd het alle- aal wat te veel. Er zijn er die dens een live uitzending een artaanval kregen, of die over- pannen raakten. Vóór de glasnost zou een in- erview over een gevoelig on- erwerp als kernwapens, door vel vijf verschillende redac- euren en een censor doorge- icht zijn, voor het uitgezonden nocht worden, Onlangs sprp- en drie vooraanstaande Rus- ische programmamakers op iet Internationale Televisie 'estival in Edinburgh, over de ngrij pende veranderingen die nder Gorbatsjov hebben laatsgevonden. Vladimir Moltsjanov presen- lert een door hemzelf gepro- uceerd praatprogramma dat tond de Klok van Twaalf' eet Hij zegt dat hij probeert iet zijn programma de miljoe- en Sovjetburgers terug te innen, die in de tijd van rezjnev hun vertrouwen in de taatstelevisie verloren heb- en. In 'Rond de Klok van 'waaif' heeft Moltsjanov ge ilekken met voormalige ban- elingen en behandelt hij on- erwerpen die voorheen onbe- ireekbaar waren. hij joui ren gen lede wer topc had eige tent J. .tijd ben. de pop han mee goe< zich gem ven zelf waa die ben psyc Soy krit Solz Mol daa: ho? eem gen, jour alle gaai de i wer wat valt amb met ken ik VOOI fun<; vooi sa.' moe ons Het In t wer vlu< n een mengelmoes van Rus- pral isch en Engels legt hij uit dat chic boor Henk Egbers KAPELLEN - Niet minder dan 81 beeldende kunste naars uit de provincie Antwerpen hebben in 38 Particuliere tuinen van Kapellen en Kalmthout bij Antwerpen beelden ge- Plaatst. Onder de titel Tuintaferelen 88' wordt vandaag deze bijzondere manifestatie geopend door nnnister Leo Tindemans na een inleiding door Flor directeur van het MUHKA. Zes weken lang !s deze vijftien kilometer 'ange beeldenroute voor net publiek toegankelijk. Het idee begon twee jaar ge- yden toen de kunstenaars fjacry Buyck en Marleen de fee-Roux hun tuinen vol- ngen met schilderijen. Laat „,mensen maar komen! De sctuiderijen werden beelden n tachtig kunstenaars haak- wü, a®n- Vier openbare par en, dertig particuliere tui- müen vier galeries doen nu dat aan Tuintaferelen 88', v „opereert in stichtings- rm en met een erecomité arm de groten in het ti aamse/Belgische land zit- g hebben genomen, riiu ®ex» animator van tal- interessante initiatieven v c

de Stem | 1988 | | pagina 32