L ut m|v nE STEM WADDENEILAND KAN ONBEDREIGD VERDER 'WANDELEN' 'zorg Tilburg jen 035-g ZATERDAG I A 10 SEPTEMBER 1988 l*t 'riend is ons kleinste en onbe kendste Waddeneiland, vanuit Harlingen halverwege op de vaarweg naar Vlieland of Terschelling. Het is dit jaar volop in het nieuws. Omdat het eilandje op het punt stond, door afslag in tweeën te splijten en voor goed te verdwijnen. Natuurmonumenten ontwikkelde een plan om Griend te redden. Alle mogelijke diensten en overheden, tot in Brussel aan toe, werkten mee. Deze maanden wordt de laatste hand gelegd aan een enorme, meer dan 2 kilometer lange zandwal, die Griend voor minstens 80 jaar bestaanszekerheid moet geven. Verboden Bulldozers 7 Drijfzand Veerboten Afsluitdijk Sterns A64 'chiatrisch plaatsen en Is leling (KVB) en bied het stads- isterhout" (unit I) (unit II) en ben vergevorderd klusters. 3eschut Wonen". vakatures: vakaturenummer 035-A 035-B 035-C 035-D 035-E 035-F 035-H lelijke Ijn. 035-K isselend rooster Drdt in een rooster de vakatures A, B pn. ndige of HBO-V i-psychiatrisch l-Ziekenhuiswezen Inktiegroep 45 van f 2.404,- en max. features kunt u ;,8,2 62 39): .(01608)2 6317): 1608)2 63 24): richten aan: 3D Etten-Leur, fenummer. i r r Sreda. somatische patiënten, arnaast een afdeling g ergotherapie bestaat vertrek van één der jre voor een en. ënten. patiënten. ingen. tot aanbeveling. ctie kunt u telefonisch ergotherapeute, tele- Salaris- en overige ar il.-Ziekenhuiswezen. 8 dagen te richten aan Vrijsen, afd. personeels- rg. W E E K E D G Een brede zanddijk moet het eiland beschermen voor de komende eeuw Door Rlnze Brands ma Griend: niet meer dan een geelgroene streep aan de horizon. En, voor wie goed tuurt, een klein huisje op palen en een houten baken. Als zeilers en vakantie gangers, op weg naar de Waddeneilan den, Griend al opgemerkt hebben, dan was er niet veel meer dan dat van te zien. Op de wolken vogels na, die de hemel boven dat nietige stukje laagland soms verduisteren. Het eiland is onbewoond sinds de I7e eeuw, op een paar vogelwachters in het broedseizoen na. Maar intensief bevolkt door vele tienduizenden vogels, die er broeden, fourageren, rusten en bij hoog water een vluchtplek vinden. Natuurmo numenten, die het vogeleiland sinds 1917 beheert en beschermt, noemt Griend graag een 'gouden greep van de natuur'. Het is er een paradijs van rust en onbe dorven, pure natuur. Een zandwal, die bij elkaar 3 mil joen kost, moet het nietige eiland red den. De Europese Gemeenschap subsi dieert voor 30-40%, gezien de grote waarde van Griend voor de vogelbe scherming. De provincie Friesland, Rijkswaterstaat, het ministerie van Landbouw en Visserij dokken mee. Na tuurmonumenten hoest zelf ook een half triljoen op, bijeen te garen via Griend- acties: een schitterend boek over het vo geleiland van onderzoeker en vogelken ner Jan Veen (hij bracht een aantal broedseizoenen door op Griend) en van fotograaf Jan van de Kam, en een '89- balender, gewijd aan Waddenzee en Gnend. De actie bracht inmiddels al vier ton op. Griend is voor bezoekers verboden ter rein, een vogeldomein. Sinds in 1912 vo gelwachters in het seizoen, tussen half april en half augustus, een huisje betrok ken hoeden zij over de rust van de vo gels. Voordien werd massaal eieren ge-' raapt. Die bedreiging is er niet meer, maar wel die van gifstoffen in het milieu en de sterke afkalving van het eilandje. Een lang gekoesterde wens: voet zet ten op dat natuurreservaat/eilandje. Dat kon voor één keer, omdat Natuurmonu menten wel wil laten zien hoe de werk zaamheden aan de reddende zanddijk vorderen. Na het broedseizoen is er deze zomer aan begonnen, half november moet de dijk, die Griend beschermend omklemt, klaar zijn. Wie Griend op z'n mooist wil zien, wordt nu hevig teleurgesteld. Wie aan land stapt, ervaart wel het krijsend ver zet van de vogelkolonies, die er heer en meester horen te zijn, in grote zwermen opvliegen en op een rustiger plek neer strijken. Maar verder is Griend nu even Griend niet meer. De geelwitte zanddijk- in-wording domineert het sikkelvormige groene oude eiland, amper 20 hectare groot met kwelders binnenin de lagune, bijna in één blik te omvatten. Over de minstens 100 meter brede gele zandvlakte ronken bulldozers, die het opgespoten zand de gewenste hoogte en dijkvorm geven, 1.40 tot 3 meter hoog, graafmachines happen en scharrelen 'Slachtoffer van de virusziekte onder zeehonden: een Jong Gr/end^6' noa met wltte vacM' aangespoeld op het strand van Het vogelwachterahuls en het oude scheepvaartbaken op Griend Eilandje Griend net gered ;>3*t ism f /:';V J&KSitVT Helmaanplant, om het nieuwe dijkllchaam rondom Griend een stevige kruin te geven. - FOTO'S RINZEBRANOSMA rond, er sjeest een terreinauto en kilome ters lange pers-buisleidingen brengen het zand aan. Verderop, in de vaargeul van de Vliestroom naast de ondiepe Grien- derwaard, ligt een zandzuiger zand en slik te slurpen. Waar de dijk klaar is, staan mannen met smaUe spades helmgras, biestarwe en zandhaver te planten: ouderwets noest handwerk. Er is kunstmest ge strooid om de beplanting over de drem pel te helpen. Ingezaaide tarwe en gras mengsel komt al in een groen waas op en helpt het verse stuk eiland aan wat bo dembedekking om de eerste stormseizoe nen door te komen. Op de meest verse plekken voel je het drijfzand onder je laarzen bewegen. De vogels houden afstand, maar hebben zich door de voor het stiltegebied onge wone drukte niet laten verjagen. Een school meeuwen, de brutaalste en schrokkerigste vandalen van de lucht, pikken smakelijke hapjes uit de juist op gespoten zandbrei. Staand op de balustrade van de hut op palen van de vogelwachters, met de vla- gerige wind van je af, valt Griend ook nu volop te genieten. In de drassige binnen- kwelder betoverende vogelgeluiden. De hoofdbewoners, de grote en de noordse stern, zijn op wat verloren achterblijvers na vertrokken naar hun wintergebied in West-Afrika en de Zuidpool. De rest slaakt naar de indringers haar krakende, schrille roep.Maar er zijn nog volop kok- en andere meeuwen, visdiefjes, aal scholvers, strandlopers, plevieren en scholeksters. Griend zelf is laag, licht golvend, met wuivende kamille en gras sen, doorsneden met prielen en poelen. Echt stil rondom Griend is het nooit. Door de nabije Blauwe Slenk en de Vlie- stroom, vaarwater tussen Harlingen en de Waddeneilanden, schuift steeds scheepvaart. Veerboten stuiven heen en weer. Kokkelvissers, meestal afkomstig uit Zeeland (Yerseke), liggen met grote produktieschepen opgezogen kokkels ter plekke te verwerken voor de export, vooral om bij te dragen aan de Spaanse paella's. Mosselvissers grazen hun perce len af. Niet ver weg staat een boorplat- form te dreunen. Er is drukke zeilvaart. Straaljagers schichten langs, op weg naar de schietterreinen op Vlieland. De meeste luchtvaart houdt zich goed aan het vliegverbod boven Griend. Op het strand van het 'oude' Griend, tussen de schelpenmassa's, veel plastic zwerfvuil, lege drankflessen, troep van onze welvaart. En, om triest van te wor den, alweer een dode zeehond. Een jon kie nog, met witte vacht, slachtoffer van het dodelijke virus en de vervuilde zee. Het op het laatste nippertje geredde Griend heeft een lange geschiedenis. Sinds mensenheugenis bestaat het, het komt voor op oude kaarten en geschrif ten. Er moet in de middeleeuwen een stadje op gestaan hebben, met klooster school. Griend lag toen nog veel dichter bij Terschelling en 'wandelde' door de Waddenzee, net als de andere eilanden. De Sint Luciavloed verwoestte in 1287 het groepje huizen, dat al drastisch ver kleind was; ook het schooltje was toen al dicht. Daarna bleef Griend een favoriet weidegebied van Friese boeren, goed voor befaamde melk en kaas. In 1650 waren er nog vier bewoonde huizen en 325 stuks vee op het toen nog zo'n 1300 ha grote 'eylandekijn'. Een eeuw later graasde er ileen in de zomer nog vee en werd Griend aUang niet meer permanent bewoond. Het werd het stüle vogelei land, dat het nu nog is. De aanleg van de Afsluitdijk in de jaren '30 deed Griend in versneld tempo afkal ven. Overleven door te 'wandelen' (af slag aan de westkant, aanslibbing aan de oostkant) was er niet meer bij. Reddings operaties, met palenrijen en zandruggen, faalden. Het was voor Griend nu of nooit, erop of eronder. Natuurmonumenten wilde een oplos sing die het eiland voor heel lange tijd zou redden. Desnoods een drastische in greep, maar dan ook goed. Met hulp van computermodellen van het Waterloop kundig Laboratorium werd een zandli- chaam ontworpen, liggend op de plek ken met wantij, de minste stroming bij eb en vloed. De zandbuffer moet voor 80 jaar goed zijn; 'het kan wel 140 jaar zijn'. De grote bocht aan de linkerkant, waar bij stormvloeden drie tot viermaal per jaar het water overheen kan slaan, is be doeld om Griend weer te laten 'wande len'. Piet de Boer van Rijkswaterstaat Ter schelling wordt, dankzij zijn intensieve, zorgzame bemoeienis met het vogelei land sinds 20 jaar, wel 'de burgemeester van Griend' genoemd. Hij erkent, dat de gekozen ingreep in het gevoelig Wadden gebied drastisch is. Maar het enige alter natief was een asfaltdijk. „En als we niet ingrepen, zou snel een eind komen aan broedplaats voor tienduizenden wadvo gels, vooral sterns. Er dreigde een door braak. Dan was de kwelder en de rest van het eiland voorgoed verloren ge gaan." Een in 1985 opgespoten stuk zanddijk van 500 meter werkte al geweldig goed uit. De kweldervorming nam toe, dit jaar was het voor de sterns een gunstig broedseizoen met 7600 nesten. Hard no dig: nadat vogelwachters in 1912 aan het eierrapen een eind maakten, nam de ko lonie grote sterns toe tot 25.000 paren in 1937. De nekslag leek het rampjaar 1966 te geven, toen ernstige watervervuiling met geloosd giftig afval uit de Rijnmond vis en vogels decimeerde. De reddings operatie voor Griend van nu moet dus ook de sterns redden. Kritische biologen en ecologen heb ben zich tegen de grootscheepse zand- wal-operatie gekeerd, onder het vaandel van 'laat de natuur toch zelf haar gang gaan'. Natuurmonumenten heeft dat ar gument afgewogen. Maar de vogel-op vangcapaciteit van de rest van de Wad den is vol. Elders is vaak verstoring. De Grienderwaard is vanouds al een groot fourageergebied voor de vogels, waar zij hun voedsel vinden. Bij hoogwater zou den daar vandaan het vasteland en de andere eilanden te ver vliegen zijn. „Bovendien help je de natuur een handje, zich te hersteUen. Want ingrijpen in een natuurlijk proces, dat hebben de Deltawerken en de Afsluitdijk eerder al gedaan. Griend mag daar niet de dupe van worden." i De rubberboten brengen ons terug naar de vaargeul, Griend lost achter ons op als een streepje aan de horizon. Een plotselinge onweersbui trekt het gordijn boven de Wadden dicht. Jammer, dat ik dat stille, kleine, onbewoonde 'eylande kijn' slechts één dag mocht beminnen. Ik had er best wat langer Robinson Crusoë willen spelen. Maar dan zónder bulldo zers.

de Stem | 1988 | | pagina 31