AFSPRAKEN MAAK JE MET VRIENDEN, NIET MET VIJANDEN 'Ik blijf mijn kinderen missen' GESCHEIDEN MAN VECHT VOOR RECHT cr n de speelfilm 'Kramer versus Kramer' wordt de tragiek van het ouderschap na een echt scheiding bijzonder aangrijpend weergegeven. Pijnlijk omdat het zo realistisch is. Wat in de film eindigt met een redelijk happy end, stemt niet overeen met het menselijk drama dat veel ouders ervaren na hun scheiding. Blijvende vriendschap is er vaak niet bij en soms slaat de liefde om in haat. Het is daar waar ons fijnmazige systeem van spelregels strandt. Bij een echtscheiding bepaalt de rechter een omgangsrege ling. Daarin wordt vastgelegd hoe vaak de kinderloos achterblijvende partner zijn kinderen nog mag ont moeten. Maar afspraken maak je met vrienden, niet met vijanden. Veroordeeld Kinderrechter Wetsontwerp Huis Handtekeningen u. «Mort* |Ov T9r9uMyfe4\ OEMENI h— ■vis YALACHUE oCraiova Golatil gen, voormalig Oosten- gebied waar veel Hon. sers wonen, Is het toneel fcu's meest schrikbarende de aardbodem vagen van rpen noeg om grote opstanden happelijke en individuele en de schending van de i is in Roemenië nijpender ander land ook in oost- fom dan toch geen meer of ganiseerde volksbeweging in het geweer te komen?. U-kenner Steven Sampson aan de Universiteit van verklaart het ontbreken fclijke volksbeweging uit het nenië anders dan bijvoor- !(met zijn katholieke kerk) ieve institutionele paraplu' lië met zijn officiële ortho- veel andere geloofsgemeen- tbreekt een dergelijke orga- |ndien bestaat in het land aationaliteitenvraagstuk. In veel Hongaren wonen bciale of arbeidersbeweging |jk omslaan in een Hon- nahstische beweging. Vol- i zullen de meeste Roeme- |at geval van steun aan een positiebeweging onthouden. Iet feit dat de nationalitei- tillende sociale groepen als I Ibeiders en zelfs individuen Ier één gemeenschappelijke ten verenigen, zou een vei len zijn voor het uitblijven en tegen het bewind van Jovendien hebben de Roe- historische traditie met ar aden waarop zij kunnen te- De onrust in de Jiu-vallei hierop een kleine uitzonde- j echter niets vergeleken met landen is gebeurd", ast van het Roemenië is [rooskleurig. Ceausescu zit Jtevig in het zadel, krachtig door zijn familie-clan [•schillende leden belangrijke Matschappelijke posten be leger, het partij-apparaat en thtige politie. loliticoloog Vladimir Socor, aan het onderzoeksinstituut pree Europe in München, is stisch over de Roemeense fant ook in de na-Ceausescu- het leven van de Roemenen ar in belangrijke mate wor- door de fundamentele eco- ablemen van het land. ïsche veranderingen zijn •perkte mate mogelijk en fun- 'ijzigingen zijn uitgesloten, ar de duurzame erfenis van |sche wanbeleid van Ceauses- is waarvan de gevolgen nog Ineratie merkbaar zullen zijn. >k door vanwege de structu- :n van de economische ak- 1 met de Sovjetunie zijn geslo- ,w bewind in Bukarest erft or een enorme capaciteit in iouw en de staalverwerkende n deze industrietakken is :n van de leidende produ- ereld. En dat is geen succes oot fiasco want die ontwik- rechtsstreeks ten koste van [tandaard. Die industrieën ijk centraal in de akkoorden funie. p heeft zich verplicht mee te inkele reusachtige projecten toffenwinning in de Sovjet- >k grote Roemeense investe- en. In ruil voor die investe- n en levensmiddelen imp°t' enië uit de Sovjetunie grond- :rgie en technologie om haar ïstrie draaiende te houden, is Roemenie afhankelijk van trie als belangrijkste export- de overtollige produkten van idustrie. En zo is Roemenië, r, in een vicieuze cirkel te len die een niet-vatbare indu- d houdt. ïitstrekken tot voorbij de ein- ler. Een vriend belde uit Ne ifork. „Ik hoor dat jullie mints" er van defensie is afgetreden. dit hij in de Tsjoerbanov of Boris de Zigeunerklasse?" „Neen, hij is een brav man." 'Hij heeft niets gepikt e geen geheimen verraden?" - „Neen, hij heeft het 1®" geen schade berokkend." "Wat heeft hij dan eigenfJ1 gedaan?" - „Niets." „Jullie zijn een bijzon" land." - „Ja, dat zei Van Eekele" ook al." I Door René van der Velden Bij echtscheidingen in Nederland zijn jaarlijks zo'n 36.000 minderjarige kinde ren betrokken. Bij de scheiding worden de kinderen tot twaalf jaar in 85 procent van de gevallen door de rechter toegewe zen aan de moeder. Waar je overigens ook vraagtekens bij kunt zetten sinds on derzoek van sociaal-psychologen van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit heeft uitgewezen dat kinderen van gescheiden ouders die bij hun vader wonen zich ge middeld gelukkiger voelen dan kinderen die bij hun moeder wonen. Maar dit ter zijde. Tegelijk met de toewijzing wordt met de ander - de vader dus in de meeste ge vallen-een omgangsregeling afgespro ken. Als de ouders daar zelf niet uitko men, kunnen ze de Raad voor de Kin derbescherming inschakelen of de kin derrechter. Als dat echter nodig is, wordt de kans groter dat de omgangsregeling in de praktijk problemen geeft. In de geval len waarin van de oude üefde of vriend schap niets meer over is, begint het touwtrekken om de kinderen. Als de ex- partner niet meewerkt, staan hulpinstan ties machteloos en krijgt vader zijn kin deren niet meer te zien. Twee schrijnende voorbeelden: In 1986 werd een inwoner van Terneuzen veroor deeld wegens het doden van zijn ex-echt genote en haar vriend. Het motief: zijn ex-echtgenote zou de kinderen beletten em nog te zien en hen opzetten tegen hun vader. De Bredanaar Wally van den Eeckhout werd eind 1985 veroordeeld tot vier maanden celstraf omdat hij zijn zevenjarig zoontje tegen de wil van zijn gescheiden moeder in mee naar Frank- njk had genomen om hem daar drie we ken verborgen te houden op een cam ping. Mr. B. van Gent, directeur van de Raad voor de Kinderbescherming voor het arrondissement Breda, erkent dat "eze instantie in de ergste gevallen machteloos moet toezien. „Voor het gros van de mensen is het een normale zaak dat ouders met hun kinderen blijven om gaan. Je scheidt van elkaar, niet van je kinderen. Meestal wordt het goed gere geld. De regelingen die getroffen zijn voordat ouders naar de rechter gaan, bhjken het meest houdbaar. Eenmaal voor de rechter word je twee partijen, dat is een teken van ie eigen onmacht", zegt Van Gent. Hij schat het aantal omgangszaken en voogdijkwesties in zijn arrondissement °P zo'n 250 per jaar. Het aantal proble matische gevallen schat hij op zo'n tien Ptooont daarvan. En de 'echt zware ge- I tallen met agressief gedrag en ontvoerin- gë" en zo' op een a twee procent. Meestal 'mensen die zich moeilijk kun- nen ttiten, waardoor de onmacht steeds Poter wordt'. „Je ziet dan agressief ge- otag, door de straat blijven rijden, aan- len- opbellen en in het ergste geval ontvoeren. Dat is een uiting van on macht. Wij kunnen in zo'n geval alleen emiddelen. Andere middelen staan ons mo' ter beschikking. Wij staan voor het wang van de kinderen. Kinderen krij- 6® in die situaties verkeerde beelden, is pedagogisch niet goed. Het is ook vt goed om ze een keer per week in een v Rotsituatie te zetten. We staan dan of? 'k keuze: de rechten van de vader de duidelijkheid en veiligheid van het nd- Ouders hebben wel hun recht, maar op het einde is recht ook maar iets wat mensen hebben afgesproken. Het is niet af te dwingen. Er staan geen sancties op. En het is ook maar de vraag of het goed zou zijn als een regeling rechtens afdwingbaar zou zijn. Je kunt wel allerlei sancties hebben, maar die zullen niet helpen als de onmacht zo groot is". Uiteindelijk is er geen oplossing voor de lastigste gevallen, vindt Van Gent. Zijn relaas komt neer op 'ermee leren le ven'. „Het probleem zit bij de mensen zelf, bij allebei. Het enige dat uiteindelijk nog kan werken is de tijd. Kinderen wor den ook groter. Als ze twaalf zijn, kun nen ze zelf naar de kinderrechter stap pen". Wat de regelmatig opduikende kritiek op de Raad voor de Kinderbescherming betreft in dit soort gevallen: „Eigenlijk ben je als mens onmachtig om het in dit soort gevallen voor elkaar te krijgen. En soms doe je het ook niet goed". Ook de Bredase kinderrechter mr. J. van der Goes van Naters benadrukt dat een omgangsregeling in het algemeen in goed overleg tot stand komt. „Een gering aan tal moet uitgeprocedeerd worden. Ge middeld vier per week". Het aantal 'vrij wel onoplosbare gevallen' schat Van der Goes op enige tientallen per jaar in het arrondissement Breda. Oorzaak noemt hij zodanig verstoorde verhoudingen tus sen de volwassenen dat er door onwil, psychische onmacht of onverwerkte echtscheidingsproblematiek een blok kade ontstaat. „Het ligt meestal aan een stuk verwerking van het verleden. Je kunt dan wel met wettelijke middelen gaan afdwingen om een kind te laten gaan of bijvoorbeeld een maatschappe lijk werker een kind laten halen en bren gen, maar wat doe je het kind dan aan? Op bevel van de rechter kan zo nodig de sterke arm worden ingeschakeld. Alles is te regelen, maar hoe moet je je dat in de praktijk voorstellen? Hoeveel kinderen zouden dat uithouden? Het zou goed zijn als dreigement, maar ik moet er niet aan denken dat ik dat zou moeten bewerk stelligen". Ook de kinderrechter komt in laatste instantie tot de conclusie dat de tijd de wonden zal moeten helen. „Als een van beide partijen botweg medewerking wei gert, puur uit onwil of haat, dan moet er eerst meer tijd overheen. Met alle wette lijke regelingen die er zijn en die je zou kunnen verzinnen, kun je een aantal ge vallen op korte termijn niet oplossen. Dat is heel naar, maar zo is het leven". Begin dit jaar is het omgangsrecht on-, derwerp van discussie geweest in de Tweede Kamer. Een nieuwe wet moet de gevallen regelen waarin de ouder aan wie het kind na scheiding is toegewezen, ver hindert dat het kind de voormalige part ner bezoekt. Volgens het voorstel móet er een recht op omgang komen, waarvan de rechter slechts kan afwijken als er sprake is van 'ernstig nadeel' voor het land, of ernstige bezwaren van het kind. Het wetsontwerp strandde echter in de Eerste Kamer. Hoofdbezwaar van CDA, WD en PvdA is dat bij het opleggen van een omgangsregeling door de rechter onvoldoende rekening wordt gehouden met de rechten van het kind. Het bezwaar van de überalen is dat er in feite geen effectieve sanctie is als de - FOTO ARCHIEF DE STEM Het kind wordt heen en weer geslingerd tussen zijn gescheiden vader en moeder (scene uit 'Kramer versus Kramer'). De wonden na de scheiding ouder of voogd omgang van het kind met de gescheiden partner blijft verhin deren. De PvdA wijst het opleggen van een dwangsom via een kort geding om de omgang af te dwingen van de hand, om dat dit de spanning tussen de ex-echte- heden zou verhogen en het kind daarmee niet gediend is. Volgens de CDA-fractie had de regering beter kunnen kiezen voor een formule waarbij de rechtbank het recht op omgang slechts ontzegt als die omgang in strijd is met de belangen van het kind, of het kind dat twaalf jaar of ouder is bij zijn verhoor bezwaar heeft gemaakt tegen omgang met de geschei den ouder. o p 30 mei 1986 werd de scheiding officieel uitge sproken. De twee kinderen werden aan zijn ex-echtgenote toegewe zen. In augustus van dat jaar be sliste de rechtbank in Den Bosch dat hij een keer per veertien dagen van 10.00 tot 18.00 zijn dochter Lia zou mogen zien. Moeder zou het kind moeten halen en brengen. „Dat is sindsdien een keer gebeurd, kort na de uitspraak. Op de tweede zaterdag kwam het kind zeggen: 'Ik kan vandaag niet, want ik mag met mama naar de Efteling'. En dan lig je eruit". Door René van der Velden De strijd van Jan van Gelder uit een dorp in midden-Brabant lijkt hopeloos. Hoewel het allemaal heel anders had ge kund en gemoeten, kan hij met de uit spraak van de rechter vrede hebben. Maar wie zorgt ervoor dat die uitspraak wordt nageleefd? Waar kunnen de kin derloos achterblijvende echtelieden na een scheiding hun recht halen? En wat kunnen de hulpinstanties doen? Bitter weinig, blijkt uit het relaas van Van Gel der. „Ik heb alles geprobeerd, maar ik sta machteloos". Na zes jaar huwelijk, waarvan de laat ste jaren met onbeschrijflijke toestanden, strandde het schip. De twee kinderen (Geert, nu 8 en Lia, nu 7) werden toege wezen aan moeder. Hij mocht in het (huur)huis blijven, zijn ex-vrouw kreeg een woning toegewezen om de hoek. De omgangsregeling werkte maar een keer. Van Gelder: „Ik zie ze een of twee keer per week voorbij fietsen of bij de buren spelen. Een haif jaar geleden is mijn dochter voor het laatst geweest. Huilend. Ze vertelde me dat ze niet meer durft te komen, omdat ze dan zonder eten naar bed moet". Zijn ex-vrouw werkt volgens hem nul komma nul mee aan de omgangsrege ling. „Zij heeft geprobeerd dtt huis te krijgen, maar dat is mij toegewezen. Nu is het: ik het huis niet, dan hij de kinde ren niet. Ik kan haar het huis niet geven. Ik heb er voor 20.000 gulden aan vertim- 7O0D bteJ73 Jan van Gelder: „Ik blijf tot mijn dood vechten voor het recht mijn kinderen te zien". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP merd en mijn ouders hebben voor mij het huis verlaten. Ik ga hier nooit meer weg". „Ik wil opkomen voor mijn kinderen. Daar ben ik al twee jaar mee bezig. Het is triest. Ik heb alles geprobeerd. Bij elke instantie waar ik aan de bel trek, zeggen ze: Tja meneer, we kunnen u niet hel pen". Van Gelder weet dat hij niet de enige is. Uit de krant weet hij dat het gaat om tien- tot twaalfduizend mensen. „Ik ben ervan - berg nog niet in zicht i dit dorp alleen al zeven" i overtuigd dat het topje van de ijs- nog niet in zicht is. Ik ken er hier in Van Gelder doorliep een lange weg naar zijn recht. Hij begon bij het Maatschap pelijk Werk. Resultaat nul. Van de Raad voor de Kinderbescherming in Den Bosch kreeg hij het advies: ga naar het gemeentehuis voor een voogdijwijziging en probeer de kinderen toegewezen te krijgen. Maar dat werd hem toch weer afgeraden door het Maatschappelijk Werk en zijn advocaat in verband met mogelijke represailles van de kant van zijn ex-echtgenote. Van Gelder heeft zijn hele verhaal opgestuurd naar het minis terie van Justitie. De reactie: drie folders UIT privacy-overwegingen zijn de na men van betrokken personen veran derd. Mensen die willen reageren op de op roep van Jan van Gelder, kunnen hun schrijven sturen naar Dagblad De Stem, redactiesecretariaat, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Als U linksbo ven op de envelop 'Omgangsregeling' zet, worden de brieven ongeopend doorgestuurd naar Van Gelder. in de bus over voogdijschap en omgangs regeling. Simpelweg zijn kinderen zelf gaan ha len op het wettelijk vastgelegde tijdstip is uitgesloten. „Uit angst voor represail les". Van Gelder zegt al eerder bedreigd te zijn door nieuwe relaties van zijn ex- echtgenote. Ook een poging ondernemen om zijn kinderen alsnog toegewezen te krijgen is volgens hem niet de oplossing. „Het moet geen prestigezaak worden. Je bent met kinderen aan het spelen. Het gaat mij om het belang van de kinde ren". De hoop op een dialoog met zijn ex- echtgenote heeft Van Gelder ook laten varen. „Ik heb al eens geprobeerd een gesprek te krijgen. Via mijn advocaat was een afspraak gemaakt. Maar mijn ex weigerde, een dag vantevoren belde ze af'. Van Gelder probeert mensen bij elkaar te brengen die in dezelfde situatie als hij verkeren. Om vervolgens samen wat te gaan doen aan het verbeteren van de omgangsregeling. Bijvoorbeeld een peti tie met handtekeningen aanbieden aan de regering. Het is volgens Van Gelder moeilijk om mensen bij elkaar te krijgen. „Het is een teer onderwerp. Iedereen zwijgt. Als het blijft zoals het nu is, wor den daar ontzettend veel mensen de dupe van. Als we blijven zwijgen, zit de volgende generatie er nog mee. Die wet moet gewoon bijgesteld worden. Of er moet controle komen dat die wet wordt nageleefd. Met controle kan er directer worden gewerkt. Mijn ex gebruikt haar macht om de kinderen tegen mij op te zetten. Dat gebeurt in veel gevallen. Het is het grootste onrecht in de wereld dat er is. Het is geen leven voor gescheiden mannen met kinderen. Het is onvoorstel baar. Ik zou zoiets mijn grootste vijand niet gunnen. Ik rookte een doos sigaret ten per nacht, in je dromen hoor je kin deren schreeuwen, de eerste jaren ben je niet eens in staat om te werken. En ik blijf ze missen. Ik blijf tot mijn dood vechten voor het recht om mijn kinderen te zien". -

de Stem | 1988 | | pagina 29