DE STEM EÉN VUIST TEGEN ONTBREEKT NOG dest: AFSP< JE ME NIET M Loemenië ondergaat een stortvloed van reorganisaties. Een onophoudelijke stroom wet ten, dekreten, regelingen en personele veranderingen is dagelijkse werkelijkheid geworden. Het nu al be ruchte plan om duizenden dorpen in Transsylvanië van de aardbodem te vagen is maar één zo'n 'reorga nisatie. Die activiteiten van het officiële Roemenië lei den tot een steeds gelatener en apatischer stemming onder de Roemenen. In de Roemeense volksmond wordt dit vertaald met het gezegde: 'Wij doen alsof we werken, zij doen alsof ze ons betalen'. En allesover heersend is de persoonsverheerlijking van Nicolai Ceausescu. De Roemenen vragen zich openlijk af of de leider krankzinnig is geworden. Crisis verheerlijking ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 Protserig Schaarste Duimschroeven Traditie CORRUPTIE n de wordt de tragiek vai scheiding bijzonder omdat het zo realisti: een redelijk happy menselijk drama da scheiding. Blijvende soms slaat de liefde fijnmazige systeem echtscheiding bepaa ling. Daarin wordt va achterblijvende partr moeten. Maar afspr£ met vijanden. Veroordeeld ld R Door Mathieu Kothuls DE grote 'conducatorul', de Roemeense president en partijleider Nicolae Ceau sescu, wordt 's nachts gillend in zijn bed wakker. Zijn vrouw Elena en de toege snelde lijfartsen buigen zich liefdevol over de 'Grote Leider' en dragen hem door de lange gangen van het paleis in Bukarest naar de presidentiële filmzaal. Na een filmpje waarin Nicolae door een uitzinnige menigte lof wordt toege zwaaid komt de leider tot rust en kan hij weer slapen. Dit grapje over de Roemeense president Ceausescu dat de ronde doet in Bukarest wordt verteld door een regelmatige Ne derlandse bezoeker aan het land. Hij wil onbekend blijven omdat een verlenging van zijn visum anders ongetwijfeld in ge vaar komt. De Roemeense overheid is kennelijk heel efficiënt in het afrekenen met haar critici in binnen- en buiten land. „De Roemeense overheid heeft een bijzonder slimme tactiek ontwikkeld om de opposanten van haar politiek mond dood te maken. Roemenen worden niet in de gevangenis gestopt, niet gemarteld. Nee, Ceausescu gaat veel geraffineerder te werk. Roemenen die niet in het gareel willen lopen worden verbannen of geïn timideerd, krijgen huisarrest, hun tele foon wordt afgetapt en ze krijgen voort durend bezoek van de geheime politie. Of ze mogen geen bezoek ontvangen en worden zo volledig geïsoleerd en geeste lijk kapot gemaakt". Onze zegsman die nog onlangs een be zoek bracht aan Bukarest is uiterst som ber gestemd over het leven in Roemenië. Het land, dat de laatste tijd zo in het nieuws komt door de bedreigde positie van de Hongaarse minderheid in Trans sylvanië, bevindt zich al jarenlang in een crisis; zowel economisch, politiek als maatschappelijk. Het beeld van Roemenië in het westen is de laatste jaren vooral bepaald door slecht nieuws: een diepe economische crisis, een hoge buitenlandse schuld, rantsoenering van levensmiddelen en energie, harde maatregelen in de binnen landse politieke en een onduidelijk bui tenlands beleid. Die sombere berichten steken schril af tegen de officiële Roe meense versie van de werkelijkheid. De verklaringen van de regering in Bukarest bevestigen slechts het Grote Gelijk van de Leider. Maar wat is het werkelijke Roemenië? Sorin Alexandrescu is een verbannen Roemeen en als hoogleraar Roemeense taal- en letterkunde verbonden aan de vakgroep Frans-Roemeens van de Uni versiteit van Amsterdam. Alexandrescu, tevens medewerker van het blad Oost- Europa Verkenningen, zegt daarin onder meer dat de drang om te reorganiseren in Roemenië uiterst opvallend is. Een onophoudelijke stroom wetten, dekreten, regelingen en personele veranderingen is dagelijkse werkelijkheid geworden. Die activiteiten van het officiële Roemenië leiden tot een steeds gelatener en apati scher stemming onder de Roemenen. In de Roemeense volksmond wordt dit ver taald met het gezegde: 'Wij doen alsof we werken, zij doen alsof ze ons betalen'. Alexandrescu en andere Roemenië-ken- ners signaleren dat de sterk toegenomen macht van het 'presidentiële regime' van Ceausescu de speelruimte voor de be sluitvorming op andere maatschappe lijke niveau's vrijwel tot nul heeft terug gebracht. Kortom Ceausescu, zijn fami lie en de partijtop bepalen wat goed is voor de Roemenen en het land. De per soonsverheerlijking is tot in het absurde doorgevoerd. Onze zegsman geeft de voorbeelden. Dagelijks zendt de Roemeense televi sie twee uur uit, één uur gewijd aan de activiteiten en uitspraken van de Grote Leider, één uur aan vooral binnenlands nieuws met opnieuw daarin de bijzon dere rol van Ceausescu. „Ik heb vaak geprobeerd te begrijpen De Roemeense hoofdstad Bukarest valt ten prooi aan Ceausescu's archi tectonische wansmaak. Voor de aan leg van een brede boulevard wordt zelfs een 16-eeuwse kerk verplaatst. WEE rr Nicolae Ceausescu: ten prooi aan grootheidswaanzin. Roemenië platgewalst wat de man zegt. Maar het is echt onmo gelijk, het is helemaal niets, opgeklopt niets". Ceausescu lijdt bovendien aan een spraakgebrek en bijna openlijk vra gen de Roemenen zich tegenover hun buitenlandse gasten af of de man nog wel goed bij zijn hoofd is. De televisie uitzendingen worden door de Roemenen dan ook niet meer bekeken, of het moet zijn om de buitenlandse bezoeker een pleziertje te gunnen. In het westen van het land wordt ge keken naar de Hongaarse en Tsjechische programma's, in het zuiden naar de tele visie in Bulgarije (die overigens uitste kende, westers getinte programma's uit zendt met veel Franse en Engelse speel films) en in het oosten naar de Sovjet-te levisie die in dit perstroika-tijdperk een verademing betekent vergeleken met de Ceausescu-bombast. De persoonsverheerlijking van Ceau sescu heeft geleid tot waanzinnige beslui ten waaronder de bouw van een nieuw paleis en regeringscentrum in het cen trum van Bukarest. In het hart van de Roemeense hoofdstad zijn voor dit pres tigeproject hele woonwijken platgegooid. Een brede boulevard, volstrekt onnodig voor het weinige autoverkeer, loopt uit op het paleis en regeringscentrum. Over smaak valt niet te twisten, maar volgens onze zegsman is het nieuwe pa leis in een afschuwelijk, protserige stijl met tal van tierelantijntjes opgetrokken. „Protserig en parvenue-achtig, gebouwd door een protser en parvenue zonder enige innerlijke beschaving". Die 'weer zinwekkende persoonsverheerlijk' van Ceausescu komt bij buitenlandse bezoe kers zo indringend over omdat de hele Roemeense samenleving ermee is door drenkt. In de boekwinkels liggen de wer ken van de 'Grote Leider' prominent in de etalages. Geen enkele Roemeen die er overigens belangstelling voor toont. Een opvallende ontwikkeling van de laatste jaren is ook de verharding van de politiestaat die Roemenië is geworden. Het veiligheidsapparaat is enorm uitge breid. Grappend zeggen de Roemenen zelf dat één op de drie landgenoten een veiligheidsagent is. Nieuwste fenomeen op dit gebied is de inlijving van grote groepen 18- en 19-jarige jongens die, keurig in het pak gestoken, schijnbaar doelloos en opvallend onopvallend op en neer drentelen in de drukkere straten van Bukarest. Wat ze doen of welke op dracht ze hebben is volstrekt onduide lijk. Roemenië is een land in crisis. De in dustriële- en landbouwopbrengsten van het land worden opgeofferd aan het drastisch terugbrengen van de buiten landse schuld. Importen van buiten landse goederen en voedselprodukten zijn tot een minimum beperkt. Door een chronisch tekort aan auto-onderdelen is de distributie van voedsel en andere eer ste levensbehoeften sterk verslechterd. De inwoners van Bukarest zijn in toene mende mate afhankelijk van voedsel dat tegen astronomische prijzen door de plattelandsbevolking wordt aangeboden op de zwarte markten in de hoofdstad. Een kilo tomaten kost er 10 Lei. Een ge middeld maandloon ligt tussen de 1.000 tot 1.500 Lei. De voedselsituatie wordt steeds nij pender en de Roemenen verwachten een rampzalige terugval in de voedselpro- duktie bij voortzetting van de politiek van agro-industriële centra. Met die poli tiek worden de huidige dorpen in Roe menië platgewalst om plaats te maken voor de bouw van moderne flats en agra rische gebouwen. De dorpsbewoners worden gedwongen zich te vestigen in die nieuwe agro-industriële centra. Eeuwenoude culturele samenlevingsver banden worden zo opgeofferd aan deze nieuwste politieke gril van de conducalo- rul. Toch is de voedselsituatie in en rond Bu karest nog beter dan in de rest van het land. Naast de zwarte markt kan de be volking er veelal een beroep doen op fa milie of vrienden op het platteland die op een lapje grond wat groenten verbou wen. In andere delen van het land is de voedselschaarste vaak nijpend, mede door de benzine-rantsoenering. Voor en kele liters benzine staan de Roemenen uren in de rij. In het kader van de ener giebesparing mag een gezin per maand bovendien maar 20 a 30 Kwh electriciteit gebruiken. Voor méérgebruik staat een tarief van 3 Lei per Kwh. De energiebe sparing leidt ook tot een sterke beper king van de openbare straatverlichting die van Bukarest in de nachtelijke uren een donkere, sombere stad maakt. Wat westerlingen in Roemenië opvalt is de schijnbare gelatenheid van de Roe menen die alle van bovenaf opgelegde maatregelen lijken te slikken. Terwijl de crises in Hongarije, Polen en Tsjechoslo- wakije leidden tot volksopstanden lijken de Roemenen alles te slikken. De schijn bedriegt echter. „De Roemenen zijn per slot toch niet zo'n mak volk als nu wel lijkt. In de afgelopen drie eeuwen is het land geteisterd door grote boerenopstan den en nog in 1907 onstonden grote op standen onder de boeren in vele delen van het land. Bij het neerslaan van die rebellie zijn toen minstens 10.000 boeren geëxecuteerd. Tussen de beide wereld oorlogen kreeg men te maken met veel industriële stakingen. Ook in 1977 was er een grote staking in het land". Eén verklaring voor die schijnbare ge latenheid van het Roemeense volk vormt de onafhankelijke koers die Roemenië als lid van het oostblok jarenlang heeft gevaren. Volgens Oost-Europa Verken ningen-redacteur Dirk Vlasblom hielden de Roemenen, toen de troepen van het Warchau-pact in '68 een einde maakten aan de 'Praagse Lente', ernstig rekening met een soortgelijke afstraffing van Roe- menië's onafhankelijke koers. „In een opwelling van vaderlandsliefde - mede gevoed door liberaliserende maatregelen van de partijtop - schaarden de Roeme nen zich toen achter de kampioen van de nationale zelfbeschikking: Nicolae Ceausescu". Onze zegsman bevestigt dit gevoel van 'verraden te zijn' dat bij de Roemenen leeft. „De Roemenen die ik ontmoet heb zeggen: we zijn niet attent genoeg ge weest. We hebben Ceausescu te veel ruimte gegeven. We hebben ons in de lu ren laten leggen". Ceausescu is (na zijn aantreden in 1965) begonnen met het la ten vieren van de touwtjes, een politiek die duurde tot rond 1977. Tot die tijd ge noot Ceausescu dan ook grote populari teit onder de Roemenen. Daarna zijn de duimschroeven stapje voor stapje aange draaid. In die politiek past ook de opzet van de agro-industriële centra, een stap die overigens in gelijke mate de grote min derheden als Hongaren in Transsylvanië en Saksen (Duitsers) treft, als ook de Roemeense boerenbevolking. Onze zegs man: „Die politiek van systematisering is overigens al jaren bezig. De rechten van de minderheden worden beetje bij beetje geminimaliseerd. Het is gewoon een vorm van salami-politiek, elk stapje Zevenburgen, voormalig rijks-Hongaars gebied waar i garen en Duitsers wonen, Is I van Ceausescu's meest schrikbare^! plan: het van de aardbodem vagen ««I duizenden dorpen is net niet genoeg om grote opstandccl uit te lokken". De maatschappelijke en individual onderdrukking en de schending van jj mensenrechten is in Roemenië nijpende I dan in welk ander land ook in oosij Europa. Waarom dan toch geen meer I minder georganiseerde volksbevw om daartegen in het geweer te komen"' De Roemenië-kenner Steven Samp (antropoloog aan de Universiteit van| Kopenhagen) verklaart het ontbi van een dergelijke volksbeweging uit hul feit dat Roemenië anders dan bijvoor-1 beeld Polen (met zijn kathoüeke kerl: geen 'alternatieve institutionele par kent. In Roemenië met zijn officiële ortho-l doxe kerk en veel andere geloofsgemeeiJ schappen ontbreekt een dergelijke orga-1 nisatie. Bovendien bestaat in het laij ook nog het nationaliteitenvraagstuk.il! de steden waar veel Hongaren wonen I kan iedere sociale of arbeidersbewegjijl al gemakkelijk omslaan in een Hot-f gaarse nationalistische beweging. Vol-I gens Sampson zullen de meeste Roemt-1 nen zich in dat geval van steun aan e dergelijke oppositiebeweging onthouder I Sampson: „Het feit dat de nationalitei-l ten, de verschillende sociale groepen als boeren en arbeiders en zelfs individuen I zich niet onder één gemeenschappelijke I noemer kunnen verenigen, zou een ver- klaring kunnen zijn voor het uitblijven I van opstanden tegen het bewind Ceausescu. Bovendien hebben de Roe l menen geen historische traditie met ar- beidersopstanden waarop zij kunnen te l rugkijken. De onrust in de Jiu-vallei I (1977) vormt hierop een kleine uitzonde-1 ring. Het is echter niets vergeleken me wat in andere landen is gebeurd". De toekomst van het Roemenië is verre van rooskleurig. Ceausescu til I vooralsnog stevig in het zadel, kra ondersteund door zijn familie-clan I (waarvan verschillende leden belangrijk I politieke en maatschappelijke posten be-1 kleden), het leger, het partij-apparaat eil de oppermachtige politie. Ook de politicoloog Vladimir Socor. I verbonden aan het onderzoeksinstituut! van Radio Free Europe in München, is I vrij pessimistisch over de Roemeense I toekomst. Want ook in de na-Ceausescu-1 periode zal het leven van de Roemenen volgens Socor in belangrijke mate den bepaald door de fundamentele eco-1 nomische problemen van het land. „Economische veranderingen zijl I slechts in beperkte mate mogelijk en fun- f damentele wijzigingen zijn uitgesloten. I Ten dele door de duurzame erfenis van I het economische wanbeleid van Ceaustr I cu, een erfenis waarvan de gevolgen nog zeker één generatie merkbaar zullen zijn r Ten dele ook door vanwege de structu- J rele gevolgen van de economische koorden die met de Sovjetunie zijn geslo-1 ten". Een nieuw bewind in Bukarest i volgens Socor een enorme capaciteit in I de machinebouw en de staalverwerkendt I industrie. In deze industrietakken ui Roemenië een van de leidende produ j centen ter wereld. En dat is geen succes I maar een groot fiasco want die ontwik- f keling gaat rechtsstreeks ten koste var I de levensstandaard. Die industries I staan namelijk centraal in de akkoord® I met de Sovjetunie. Roemenië heeft zich verplicht mee I doen aan enkele reusachtige projects I voor grondstoffenwinning in de Sovjet' f unie die ook grote Roemeense investe-1 ringen vergen. In ruil voor die investe-1 ringsfondsen en levensmiddelen impel'I teert Roemenië uit de Sovjetunie grond-1 stoffen, energie en technologie om haf I zware industrie draaiende te houden I Daarnaast is Roemenie afhankelijk vas I de Sovjetunie als belangrijkste export' I markt voor de overtollige produkten vas I diezelfde industrie. En zo is Roemenie I aldus Socor, in een vicieuze cirkel te I rechtgekomen die een niet-vatbare in®' strie in stand houdt. Ach, ik was een jonge ling slechts. Gehoor zaam en gezeglijk. Blijmoedig ook. Een lulletje, zou men heden ten dage zeg genen een gebaarde psycho loog zou me assertiviteit en an dere kunstjes bijbrengen. Vaak bad ik, teneinde mijn leven te beteren en niet meer te zondi gen. „De Heer, wees mij, zon daar, genadig!" riep ik dan smarteüjk volgens oeroud, maar thans vrijwel vergeten formulier. Er zaten, na zonsondergang, niet minder dan zestien engelen rond mijn bed, elk met een bij zondere opdracht om de kwali teit van mijn bestaan, zowel hier als in het hiernamaals, te verbeteren. Ik voelde mij daar wel bij. Van corruptie wist ik slechts dat die voornamelijk bij andersdenkenden voorkwa- m - een gedachte die vandaag de dag nog in brede kringen heerst - en dat je, als je iemand een dubbeltje zag ver liezen, stratenlang achter deze ongelukkkige diende aan te hollen, onder achterlating van kostbare hoepel en met het im mer dreigende gevaar onder de wielen van een motorrijtuig te worden vermorzeld. Mits men in staat van genade verkeerde was zulk een plotselinge ge- welddadige dood een gunstige ontwikkeling. U begrijpt dus de mate van mijn ontsteltenis toen ik, mijn blik verruimend in de Nieuwe Wereld, vernam hoe een poli tieman te Chicago van het schrijven van een bon kon wor den afgehouden door een bod te doen op zijn balpunt. Er was hier te lande geen sprake van corruptie. Ik herinner me een illustratie van Nederlandse on kreukbaarheid van Paul van Vliet, in wiens familie een hoge ambtenaar domicilie had, die een postzegel verscheurde als hij bemerkte dat hij bij ongelijk een rijkspotlood in zijn zak ge stoken had. Thans onthult 'Kenmerk' dat een beroepsmilitair tijdens zijn nachtdiensten enkele duizen den guldens per maand aan de- fensiegelden investeert in een 06 babbellijn, waaraan hij ver slaafd is geraakt in de bestrij ding van zijn nachtelijke een zaamheid. De vroegere on kreukbaarheid heeft wat gele den, maar echte corruptie, daar zijn we nog lang niet aan toe. Alles is alleen zoveel duurder geworden dat de goede sigaar van weleer als beloning voor goede diensten verduizendvou- digd moet worden en slechts per verhuiswagen kan worden aangeleverd. We behoeven niet in de spie gel van Ferdinand Marcos of van vader en zoon Duvalier te staren om te zien hoe deugd zaam we eigenlijk nog zijn. Ja pan en Korea kennen een vette, nagenoeg geïnstutitionaliseerde corruptie, die in het Land van de Rijzende Zon 'zwarte mist' wordt genoemd. In de Ver enigde Staten, waar met angel- saksische, wat lusteloze vroom- heid wordt gestreden tegen de georganiseerde misdaad, lijkt deze onuitroeibaar en moest Nixon's vice-president Spiro Agnew in een walm van oneer zijn biezen pakken omdat hij in het Witte Huis doorging met zijn in Baltimore ontwikkelde gewoonte om in bruine enve loppen smeergelden aan te vat ten. Italië kent een indrukwek kende schare bandieten van een wreedheid die men bij deze te dere bewonderaars van bam bini verrassend mag noemen. We kunnen nu zelfs niet meer zeggen dat corruptie het onver mijdelijke nevenprodukt is van een decadente, kapitalistische maatschappij, want in Moskou wordt een orgie van Oezbekis- taanse corruptie met verbindin gen naar de familie van wijlen Leonid Brezjnev berecht, die herinneringen oproept aan het spel van de klassieke Ameri kaanse racketeers. Zo leven wij dan in een laag land van onkreukbaarheid, wijl om ons heen de dorre land schappen van de corruptie zich uitstrekken tot voorbij de e®' I der. Een vriend belde uit Nyl York. „Ik hoor dat jullie mij ter van defensie is afgetre Zit hij in de Tsjoerbanov o Boris de Zigeunerklasse?" - „Neen, hij is een t>ral I man." "Hij heeft niets gepik'1 geen geheimen verraden?" - „Neen, hij heeft het 1® geen schade berokkend." "Wat heeft hij dan gedaan?" - „Niets." „Jullie zijn een bij» land" mI - „Ja, dat zei Van EeW® ook al." Door René van der Velden Bij echtscheidingen in Nederla jaarlijks zo'n 36.000 minderjarige ren betrokken. Bij de scheiding de kinderen tot twaalf jaar in 85 van de gevallen door de rechter t< zen aan de moeder. Waar je o\ ook vraagtekens bij kunt zetten si derzoek van sociaal-psychologen Rotterdamse Erasmusuniversitei uitgewezen dat kinderen van ges ouders die bij hun vader wonen middeld gelukkiger voelen dan k die bij hun moeder wonen. Maar zijde. Tegelijk met de toewijzing wo de ander - de vader dus in de me vallen - een omgangsregeling af ken. Als de ouders daar zelf nie men, kunnen ze de Raad voor c derbescherming inschakelen of derrechter. Als dat echter nodig i: de kans groter dat de omgangsreg de praktijk problemen geeft. In d len waarin van de oude liefde of schap niets meer over is, beg touwtrekken om de kinderen. Al: partner niet meewerkt, staan hulp ties machteloos en krijgt vader z deren niet meer te zien. Twee schrijnende voorbeelden: 1 werd een inwoner van Terneuzen deeld wegens het doden van zijn genote en haar vriend. Het moti ex-echtgenote zou de kinderen 1 hem nog te zien en hen opzette hun vader. De Bredanaar Wally v Eeckhout werd eind 1985 vero tot vier maanden celstraf omdat zevenjarig zoontje tegen de wil gescheiden moeder in mee naar njk had genomen om hem daar i ken verborgen te houden op ee ping. Mr. B. van Gent, directeur Raad voor de Kinderbeschermir het arrondissement Breda, erkt deze instantie in de ergste machteloos moet toezien. „Voor van de mensen is het een norma dat ouders met hun kinderen blij gaan. Je scheidt van elkaar, niet kinderen. Meestal wordt het goe geld. De regelingen die getroff voordat ouders naar de rechte: bujken het meest houdbaar. ï°or de rechter word je twee p Dat is een teken van je eigen om zegt Van Gent. Hij schat het aantal omgangsz; voogdijkwesties in zijn arrondis °P zo'n 250 per jaar. Het aantal matische gevallen schat hij op zi procent daarvan. En de 'echt zu vallen met agressief gedrag en onf gen en zo' op een a twee f Meestal 'mensen die zich moeili nen uiten, waardoor de onmach groter wordt'. „Je ziet dan agres rag, door de straat blijven rijdt ellen, opbellen en in het ergst ontvoeren. Dat is een uiting acht. Wij kunnen in zo'n geva „emddelen. Andere middelen st et ter beschikking. Wij staan ng van de kinderen. Kinder gen m die situaties verkeerde l m 's pedagogisch niet goed. He S°ed om ze een j,eer per wee vomiictsituatie te zetten. We st; f°,r de keuze: de rechten van d K-de duidelijkheid en veiligheid Ouders hebben wel hur

de Stem | 1988 | | pagina 28