ZEELAND Sgësass Op zondag geen bus naar Philippine Trimmers, de ware amateurs Met beide benen op de grond DA D'AOIEN WIJ 'S MOET'N DOEN! ont U in t of Zeeland I ZEEUWSE BABBELS Onbekende soldaat uit Middelburg valt aan ennismakinij er Consult Reageren op tenties met lummers "ptee de ScAeoféaa PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 ^ndbureau in Oostburg. :USE CORA ZUIDEMA Centrum Europa /ST De vriendelijks^ konings- schieting dansavond Bingo-bingo kaarting mei vleesprijzen T6 I regelmatig veel werk bij (i Hulst en Oostburg. Ijk) werk zoekt en u woont 1 kom dan even langs vo0r len/of inschrijving, rmaanden hebben wij met vacatures in de horeca, tten wij elke maandag. L 10.00 tot 13.00 uur ia iTiffanys' op Vismarkt 1 I zijn wij elke woensdag. 10.00 tot 13.00 uur in IDe Eenhoorn', Markt 1 m stevig tegen zich aandruk te stond zondag omstreeks $10 uur zoals later bleek een lidere Utrechtse dame, nabij 7 ferneuzense kantonge- «ht op de rijweg. „Sorry, dat jrz0 brutaal ben, maar ik t me echt geen raad Lr» verontschuldigde zich "ch 'nadat ondergetekende was Jf moet naar Philippine en Haar rijdt op zondag geen en- e bus naar toe. Een buss- chauffeur heeft mij dat juist verteld. En aangezien er in de telefooncel ook al geen tele foonboek voorhanden is, kan ik ook geen taxi bellen", ver duidelijkte zij. Lichte paniek dus bij onze gaste, die na een vlotte reis vanuit Utrecht in Terneuzen gestrand was. „Geen zorgen, ik breng je wel even naar de taxicentrale", stelde ik voor terwijl zij in stapte. „Da's aardig van u", zei ze terwijl ze verder ging met complimenten maken over de goede muziek die de sfeer in de auto verhoogde. Lang luis terde zij er echter niet naar. Een ander gevoel bekroop na melijk 'mijn' Utrechtse. „Wat gaat dat kosten?", vroeg zij benepen, doelend op de taxi- kosten. Ik had daar geen idee van. Kreeg toch wel door dat het teveel zou zijn. Om mijn 'gaste' helemaal tevreden te stellen reed ik tot haar tevre denheid maar richting Philip pine. En dat bracht weer wat vreugde in de brouwerij. „Toch is het hier wel mooi met dat kanaal en zo. Dat is toch het kanaal van Terneu zen naar Gent, is het niet?", vroeg zij, terwijl we over de sluizen zoefden. Verderop liet zij zich 'wat is het hier toch prachtig vlak' ontvallen om vervolgens haar wens: „Ik zou hier best wel eens wat rond willen fietsen", te uiten. Dat ook dit hier te regelen viel, lokte bij haar de reactie uit: „Maar het waait hier altijd en daar kan ik niet tegen". Niet fietsen dus. Eveneens niet de volgende dag naar de oogarts, want dat was de reden van haar bezoek aan het Zeeuws- Vlaamse, dat zij slechts van de aardrijkskundeles op de lagere school kende. Vanuit die basiskennis had zij een hotel in Philippine ge kozen. „Een gat", zoals zij op perde. Trouwens waarom een wereldbefaamde oogarts in 'een dorp' als Terneuzen praktiseerde, was voor haar helemaal onbegrijpelijk. Ik heb het haar maar niet uitge legd. Eveneens niet, en ik be greep het zelf ook eerst niet, waarom er op zondag geen bus naar Philippine reed. Duidelijk werd dat me toen ik, daar aangekomen, nauwe lijks 'haar' etablissement kon bereiken. Flonkerende auto's, de een nog groter en duurder dan de ander, versperden me de weg. Zorgen voor mij, op luchting voor haar. Want zij voelde zich in die glinsterende drukte onmiddellijk thuis. Ik niet. Mijn warme hap stond thuis en daar werd op me ge wacht. Intussen weet ik nu waarom Philippine op zondag geen bus nodig heeft. 81, -1531 GD Tcrncuzcii 1130 - 18600 Service Salon en E.O. sr a.s. met lezing en mo „de 4 jaargetijden" te cl. koffie n 01142-242 er? Kies dan het grootste buro i, t U meer weten over onze relaf artnerzoekers en de unieke werk. eel vrijblijvend (ook 's avonds; g076-2116S vr. Daeter01640-5733 01100-1417 liley01650-5539; r. van Gils041 67-7900 Nederlands grootste relatieburo van Toezichtv.h. Min. van WVC Werkt die parkeerwachter soms op provisiebasis? Het Laantje is geen pad zonder doornen. Wanneer komt er nu eindelijk vrede in het Laantje? Die inbreker was beslist geen insluiper. PSD: Vier Jordans per jaar. Dat was een gevatte reactie van Dow. Een vreem'taksident. Ook wij botsen wel eens met de belasting. i Moederziel alleen in een flatgebouw. Daar zou je toch Kinds van worden. De vaten van Van Himme vallen in duigen uiteen. Blije gezichten bij happy band. Brandweer Hulst: wij waren (die) ladder zat. Gepensioneerde spoorweglui. Dat zijn vast geen railrunners. Na 25 jaar weet de meester-beiaardier wel waar de klepel hangt Kloosterzande tennist tegen Vogelwaarde. Weer eens wat an ders dan tegen elkaar aanschoppen. Slechte tijden voor kernactivisten. Ze moeten het nu al hele maal in Afrika gaan zoeken. Een kwart eeuw geschiedenis gloeit op. ?au voor partner keuze enige bur. dat UITSLUITENij derland, exclusief voor het HB0| lijkbaar niveau, mensgroepen zijn welkom, fdkant. 040-521138 Postbus 875^ t mw. drs. Franx 040-431031. hef aan De Stem, Postbus 3229I lan een van onze rayonkantoren t op de enveloppe linksboven nel irteer- Ti met ter en i te tijd te hun daad- n. oot, d(in)? bij S iven 7,- s uit navië, N/Z- ken- met e! n. JONGENS: Val jij daar ik op! Denk je ook homo zijn? Ik 21 jr. si. betr. onnj zoek kont. Ben je ook vr kn.br.fot.event.afspr. 1w> geheim, leeft. onb. Br.o.n 934996 v.d. blad. SYMP. heer, 53 jr., Z.S.M charm, vlotte vrouw vc- blijvende relatie. Br.o.ir 934003 v.d. blad. STOP, vrijgezel 40 heeft kaartjes voor de scnou burg, een etentje voor reisje naar de zon, we vrouw gaat mi Br.o.nr.934020 v.d.bl. ije" te aanv. ig 10 Arend Aanv. 1 op uis te 25,-. Dij W. m. de café tutters 14.30 manier van kennismakenj Uw regionale Vriendschapslijn 01640-51502 Zaterdag 10 sept- alleen voor leden van Kroon. Aanv. 14-W Café de Kroon. Huifje Zaterdag 10 sept- m.m.v. D.J. Ri<*ai.' o.a. gezellige oude g dansmuziek. Aanv uur. Tot ziens bij ca l St. Jansteen. zat. 10 sept omsnlZiCki DAT SCHEPT afstand en argwaan: De Westerschelde- oevers zijn nog niet met elk aar verbonden (nog lange niet); en is Zeeuwsch-Vlaan deren niet door de eeuwen heen een wingewest geweest, in een tijd dat Middelburg, tots en onomstreden provin ciehoofdstad, zich verrijkte via de Verenigde Oostindische Compagnie? Daarom, wie een Zeeuws-Vlaming kwaad wil maken, moet opperen dat z'n bouwplannelje misschien wel eens kan sneuvelen in Mid delburgs Abdij. De kinnesinne is even ver klaarbaar als hardnekkig. De provincie als boosdoener overzee; zelfs als de WOV er t zal het nog jaren du- I renEn laat nou van de I week ineens een Middelbur- f opstaan als bondgenoot van de Zeeuws-Vlamingen. Wethouder G. Schoenmakers, ijdelen welbespraakt, nam op de jaarlijkse culturele dag de Abdij onder schot. Laat het cultuurbeleid maar ons over, wilde hij eigenlijk zeggen. Wat is de provincie nou meer dan een kassier, die rijksgeld doorgeeft aan de gemeenten? Met het mes op tafel richtte Wj zich tot zijn buurvrouw in het forum, gedeputeerde G. de «ies-Hommes, toen zij sug gereerde dat Middelburg zon der steun van de provincie Wt stad maar een gat zou aln- »De provincie", repli ceerde de wethouder, „is fei- ™lk niks, een volstrekte abs tractie". Ach, ze zijn er nu eenmaal, en trekken dan nog "erk aan ook. Want ja, 'als je ecgens een trog neerzet, ko oien de varkens er vanzelf op Café-Rest. Hulst. De Opzat. 10 sept. in Bar de Sm'dse0 1 op 2 prijs, bieden TRIMMERS zijn amateurs in de ware zin van het woord. Willen de rond-de-kerk-fietsers nog wel eens een aardige buidel prijzengeld naar huis gaan, bij de trimfietsers is het een en al soberheid wat de klok slaat. Rat bleek nog maar eens toen bij de Vijf Uur van Huist eun de meet de prijzen verdeeld werden. Nou ja, prij kt; Zo mocht de renner die zich in het zweet zijns aan- schijns naar de elfde plaats had gepedaleerd een te ntje in ontvangst nemen. Een leuk aandenken, zou je ®ken. Helaas, er stond niet eens een tekstje op. Enkel bloem en een neerstortend insekt. „Wil je daar echt lets aan hebben", sneerden enkele collega-renners, „dan moet je er nog 100 vierkante meter bij bestellen". De bewuste trimmer viel overigens eerder ook al in de Prijzen. Bij de loterij van de Toerclub Hulst. Hij won eei paar koershandschoenen. Die kwamen uiteraard ritstekend van pas. Thuis de wanten meteen uit de ver- Pakking gehaald om te passen. Het bleken twee linkse exemplarenInderdaad, trimmers blijven echte ama- Eindredactie: Eugene Verstraeten en Rein van der Helm Maar stelt het wat voor? Nee, dan de gemeenten. „Ge meentebestuurders", schetste Schoenmakers zichzelf, „dat zijn de onbekende soldaten, die in de voorste loopgraven de eerste klappen opvangen. Bij ons kloppen de mensen aan, wij staan de burgers te woord". Op zo'n frontale aanval was de gedeputeerde duidelijk niet voorbereid. Als een boerin met kiespijn lachte ze om Schoenmakers' beeldend ver mogen, en gaf ze 'een stukje ondersteuning aan de ge meenten' terug. Waarna het komische onderonsje ver zandde. Een troost voor De Vries- Hommes: opmerkzame luiste raars in de zaal hadden de 'onbekende soldaat' uit Mid delburg eerder betrapt op een slordigheid die z'n strijdlust enigszins aantastte. Bij een vergelijking tussen de bedra gen die de Zeeuwse gemeen ten per inwoner uitgeven aan cultuur, had hij stiekem ook maar de Middelburgse begro tingspost voor sport meegere kend. De andere gemeenten niet, zodat Schoenmakers een met scheve ogen beloerde voorsprong nam. „Andere gemeenten leggen zichzelf ongewild en onbe doeld beperkingen op, Mid delburg niet. Het is toch te gek dat één gemeente zoveel moet doen voor zovelen", benutte hij ongegeneerd z'n schijn bare voordeel. Wat in een na deel omsloeg toen kiene toe hoorders hem z'n plaats in de loopgraaf wezen. Of Zeeuwsch-Vlaanderen nou goed af is met zo'n slechte boekhouder als bondge noot. BOZE TONGEN beweren wel dat het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst nogal eens hoog van de toren blaast. In ieder geval hebben de heren bestuurders zeker geen last van hoogtevrees. Dat bleek deze week bij de presentatie van de nieuwe ladderwagen voor de brandweer. Burgemeester F. Jacobs en de wethouders G. van de Voorde en W. Kayser bezagen met goedkeurende blik hoe de lad der zonder problemen tot der tig meter de hoogte kon wor den ingeprikt. Er waren al wat grapjes gemaakt, maar toen enkele brandweerlieden een bijbehorend bakje aan de ladder gingen bevestigen werden de gezichten allengs ernstiger. „Wie gaat het eerst?" sprak commandant A. der Weduwe. Na een tactische stilte besloot wethouder Van de Voorde zich niet te laten kennen. Hij stapte kordaat in het bakje, dat door de meereizende brandweerman snel naar ho ger sferen werd gebracht. Na een inspectietochtje langs de stadhuistoren (Kayser: „Als ie nou meteen even de ramen mee lapt") keerde de wethou der veilig en wel terug. De lach op zijn gezicht gaf ook de anderen moed. „Ik wil ook wel een rondje", riep burgemees ter Jacobs. „Hier", gaf hij zijn tasje aan Kayser. „Bewaar dat even voor me. Als het fout gaat, daar zit mijn testament in". Maar ook de burgervader kwam terug met beide benen op de grond. „Dit wordt de grote attractie van de okto- berkermis", grapte hij, terwijl hem ineens een ander idee in viel. „We zouden de wagen ook in de woonbuurten kun nen neerzetten en de inwoners mee naar boven nemen: foto grafeer uw eigen eigen wijk". Tja, dat zou inderdaad wel Afet een enigszins bedrukte uitdrukking op zijn gezicht maakt wethouder G. van de Voorde een veilige landing een stunije zijn. Maar het en- maar beter vergeten", ver- over eerst van zeven tot thousiasme werd snel over- zuchtte de burgervader, twaalf uur debatteren met de schaduwd. „We kunnen het „Want dan moeten we hier- gemeenteraad..." Dan z'r in Den Aog genen rechten kant meer aon keunen krij gen, om dan over ons eigen Klooster ier nog maor te zwijgen, is toch geen wonder eeh, agge ziet vandaog den dag wa da ne kleijongen segeswoordug ammel al nie mag! Wa wij ook deej'n, ost voor nen niet kreedde nen flinken petet: mee e kruitsjen bij enen strepen op de gevel gezet; deur't mozegat bij Lone Stoel e levenduge muis, of ge stak bij Ai den aon van Fons Poel in uis! Ge kreeg gij twee keren op ouw mieter voor straf, eest op't school en dan duste z'n ou thuis nog 's af. Liept' onder 'n buzze of zo te schoppen op de straot, dan kreedde de veldwachter achter ou, die wiertan kwaod: Scheen uit, bjèren! G'oor wa'k zeg! Daor kommen oppermar- ten van! Botskes vliegta deenk deur e vuister en wa tan?" Net of ammen wij nie wisten dagge daor nie most zijn! Wij waor'm ook nie achterluk oor of geloofde da nie van mijn? leverast op schrijven, 'ken't al gezeed, was ook zo'n misdaod en daorom maokteken mijn eigen overlest toch eelvee kwaod: Kik, ik pakten voor de veranderuk mijnen draoi 's over Des- dijk, last de school, en die vuisters eeh....jao 'k zag da vaneigen ge lijk. Van onder tot boven emaol onder de verf of zo iets! Keuj't geloven, ik spronge kik d'r voor van mij fiets. Geen woord kost'k zeggen, ik en daor as nen droogpaol gesta- on! En weette wa'k deenk: die meester etta voor 'n deel nog zelf gedaon, of ij stingt'r op te kijken: Wa d'ister Ieneken, keuj d'r nie bij Ik zal ou 's elpen oor meisen, geef ouw kwastjen maor evekens aon mij." Si, da d'aoi'm wij nou 's moeten doen in onzen tijd! Eén streepken maor....! IJ kjèrel! W'aoi'm nou nog spijt! zaterdag 10 september ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. R. Paul us. Middelburg (Doopsgezinde Kerk): ds. G. Altink. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. G. Al- tink. zondag 11 september HERVORMDE KERKDIENSTEN Axel, 10 u. ds. J. Maasland, Heilig Avondmaal. Biervliet, 9.30 u. dhr. Kruidenier. Breskens, 9.30 u. ds. R. Nummerdor, Heilig Avondmaal. Cadzand, 9.30 u. ds. C. Balk. Groede, 10 u. ds. P. de Vries, combina tie te Schoondijke. Hoek, 10 u. ds. W. van Meeuwen. Hontenisse, 9 u. mej. A. van der Wel. Hoofdplaat, 10 u. dhr Kruidhof. Hulst, 10.30 u. mejA. van der Wel. Nieuwvliet, 11 u. ds. Da Costa. Oostburg, 10 u. vicaris A. de Mey-Me- cima. Philippine, gezamenlijke dienst te Sluiskil. Retranchement, dienst te Cadzand. Sas van Gent, gezamenlijke dienst te Sluiskil. Schoondijke, 10 ur. ds. P. de Vries, start zondagcombinatie. St.-Anna ter Muiden, 11 u. ds. C. Balk. St.-Kruis, 10 u. ds. H. Valk. Sluis, dienst te St-Anna. Sluiskil, 10 u. de heer D van Es, geza menlijke dienst. Terneuzen, Grote Kerk: 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn; Goede Herderkerk: 10 u. ds. M. van der Meer, 19 u. ds. M. van der Meer; Opstandingskerk: 9 u. ds. C. deRooij. Waterlandkerkje, 10 u. ds. P. de Vries, dienst te Schoondijke. IJzendijke, 11 u. dhr. Kruidenier. Zaamslag, 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande, 9,30 u. ds. Da Costa. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. ds. A. Verheul, Sleew ijk. Terneuzen (Noordstraatkerk)9 u. ds. J. Jurjens. (Opstandingskerk): 10.30 en 15 u. ds. J. Jurjens. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. D. de Best, Terneuzen. Aardenburg: 9.30 u. kand. W. Jansen. Breskens: 9.30 u. ds. J.v.d. Hoek, Oost burg. 17 u. dhr. Timmers, Rilland Bath. Oostburg: 11 u. kand. W. Jansen. Schoondijke: 9.30 u. dhr. Westhof, Mid delburg. 14.30 u. ds. Makkinga, Vlissin gen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Axel: 9.30 en 15 u. ds. G. de Kimpe (HA). Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe (HA). Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Krui- zinga (HA). CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE Zaamslag: 10 en 15 u. ds. G. Blom, Meerkerk. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Koops. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. mevr. C. Rezel- man en dhr. T. Postma. PINKSTERGEMEENTE Terneuzen (Nieuwstr.): 10.30 u. br. Oudeman. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst. 17.30 u. dienst in Ju- lianaziekenhuis ivm. nationale zieken dag. NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen/Hoek (Molendijk 8, Hoek): zond. 9.30 u. dienst. Goes (Turfkade 1): Elke 2e en 4e zon dag 9.30 u. dienst. Vlissingen (A. de Westerbaan 20, W- Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. woensd. 20 u. dienst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond. 11 u. Ma- ria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Ba th.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19 u. of wel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H, Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat 17 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zat. 17 u. zond. 9.00 u. Lams waarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen- H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 18.30 u. Sluiskil - St Antonius. zat 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. J. Verster, tel. 01148-1775, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. WE ONTVINGEN een geweldige hoeveelheid materiaal van de familie E. Mahu-Ferket van Graauw. Een liedblad uitgegeven door M. van Antwerpen te Klundert, beschrijft in een gedicht van Jan Otto: VREESELIJKE MENSCHENMOORD OP ZEE. Het torpederen en zinken van der 'Lusitania', waarmee meer dan 1500 menschen verdronken (Eerste wereldoorlog). Wijze: Verloren geluk. 't Was op een heldre, kalme Vrijdagmiddag, De 'Lusitania' voer op de groote zee, Twee duizend menschen hadt zij volgeladen, En stoomde in haar vaart naar veilge ree, Een Duitsche onderzeeër aangekomen, Heeft schip en al in zee getorpedeerd, Gen Sein, geen waarschuwing op zee vernemen, Wie vindt dee'z daad niet aan den mensch onteerd. REFREIN: Zoo spreidt zich moord gepaard aan oorlogssmarte Op 't land zoowel als op de groote zee, Was 't maar gedaan, zoo zucht elk menschenharte, O God, breng spoedig aan de wereld vree. Een schot, een knal gelijk 't buldren der kanonnen Werd door den passagiers aan boord gehoord, De Satan zelf hadt 't helsche plan verzonnen, Waardoor dee'z menschenmassa werd vermoord. Het was de werking van een onderzeeër, Op hoog bevel werd 't schip getorpedeerd; Met elk minuut zonk 't schip van lieverleeër De diepte in, door niemand meer beheerd. REFREIN: Hoog in de lucht, op zee en onder water, Woedt 't monster, het verdelgings-element, Om een stuk land en om wat goudgeklater, KOmt menig brave mensch hier aan zijn end. Door gasverstikking, 't gooien van stinkbommen, Doro dynamiet, kanonnen, kruit en lood, Gana duizenden, ja heele menschendrommen Sterven op land of zee den helden? dood. REFREIN: Het oorlogsspook gaat rond hier op aarde, De duivel zelf (vindt gij 't soms wat mal?) Hij die aan moorden hecht zoo weinig waarde, Bestiert 't groot Europeesch Oorlogsbal. 't Geloovig menschenhart bidt alle dagen Aan God, dat 't spoedig toch mag zijn gedaan, Dan nimmer zal Uw kind zich meer beklagen, En wand'len rustig op het Vredespaan. REFREIN: ft Ptó am

de Stem | 1988 | | pagina 25