Weerman Willy P. HOMMEI B.V. Dow contra gedeputeerde De Vries «-DIRECTEUR: GEBIED ST. JANSTEEN WORDT TE DUUR KSkLen waren er geen POSTBANK itesiss Bouw- en Houtbond IJzendijke huldigt leden Dorpsfeest-maximarkt in Zaamslag van start 'Veel verdriet in boerengezinnen door geldzorgen' Tholen voert actie om nieuwe Jezus- film te verbieden rvoor bestond ogelijk om ijvingskaart rendabele leen maar doo daaronder mening naar girC >p basis van da rekening als dat van d kon daar vervo !,5 miljoen girc mogen we schot in de roo 5te van die girc Plusrekening, >ge rente als voo )t f 10.000- alleen onder ma? I ïlijkheden. leis dat wij me rertentie niet hai relaties een ken, maar rekeninghouder dat eronder enaderea En •et, kan ons 0400 bereikea lezen van dit vei ;en beetje tijd 0 Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1988 ONDUIDELIJKHEID OVER AKKOORD SANERING BODEMVERVUILING Nieuw statenlid uit Terneuzen faciliteiten van de •iropakket' waarin j 60400, VOORLICHTINGSDIENST ZLM: kerkeraad Subsidie voor St. Baafskerk en molen Hulst Bisschop Ernst benoemt twee kanunniken heeft altijd lêèr mooie ..stir-pruts" op DE STEM VAN ZEELAND - Na een ge- donderdagavond tus- Chemical en mi- G. de was giste- nog steeds niet duidelijk welke afspraken over de sa nering van vervuilde grond in de buurt van het chemie bedrijf er precies gemaakt lijn. Gisterochtend liet De Vries- I lommes optimistisch weten 11 ze een akkoord bereikte over de sanering van drie plaatsen waar chemische ver ontreiniging in de bodem is ge vonden: de Kanaalpolder, de Wijkhuispolder en de Noord- dijk bij Hoek. Dow zou voor de kosten opdraaien, vertelde ze. Dow Chemical zei gisteren ech ter dat er alleen overeenstem ming is over het saneren van de Noordelijk, en dat Dow de toe zegging heeft gedaan zeker bij te dragen in de saneringskos- ten. Een werkgroep waarin men sen van Dow, de provincie en de gemeente, moet voor eind november klaar zijn met de voorbereiding van de schoon maak op de drie plaatsen, luidde het verdere verhaal van De Vries-Hommes. Volgens Dow moet die werkgroep juist gaan bekijken wat er precies aan de Noorddijk moet gebeu ren, en is pas daarna duidelijk wie welk deel van de rekening betaalt. Over de Wijkhuispolder deelde een Dow-woordvoerder mee dat die al gesaneerd is. „Wel is die sanering ter sprake gekomen. Maar dat hield niet meer dan een bevestiging van een oude afspraak in. Namelijk dat we de polder in de toekomst gaan bewaken", zei hij. Bewa ken houdt in dit geval in dat Dow van tijd tot tijd monsters neemt om te controleren ofde lichte verontreiniging die er nog steeds is, binnen de normen blijft De Kanaalpolder is eveneens ter sprake gekomen, bevestigde Dow. Maar de woordvoerder zei dat alleen is gezegd dat de provincie een saneringsonder zoek gaat houden. Dow heeft daarbij de kennis die bij het bedrijf in huis is aangeboden. De Kanaalpolder was een le gale stortplaats, benadrukte hij, waar veel bedrijven onder toezicht van de hinderwet stortten. „Wij doen dit niet om dat we ons verantwoordelijk of juridisch aansprakelijk achten, maar vanuit een gevoel van be trokkenheid", besloot de woordvoerder. Waterwingebied bedreigd Zeeuwsch-Vlaanderen aan spreiden, speelt volgens hem nicmrl -vol mnpfp, nauwelijks nog een rol. Ook bij IjCUlVJ. Zxil lllvJCLCl sluiting van St-Jansteen 'ligt GOES-Het waterwingebied St-Jansteen zou wel eens z'n langste tijd gehad kunnen hebben. Oor zaken: bescherming van het grondwater is vrij wel ondoenlijk omdat meer dan de helft uit Bel gische bodem komt, en een nieuwe zuivering in 5t-Jansteen wordt erg duur. Directeur P. Stoter van de Watermaatschappij Zuid- Nederland (WMZ) schetste dat dreigende vooruit zicht gisteren in de Biesbosch, waar provinciale staten van Zeeland op excursie waren. Volgens Stoter is nog een studie gaande naar de mogelijkheden van het station in Steen, maar, 'die lijken niet zo rooskleurig'. ,De zuivering zal in ieder geval aangepast moeten worden, het- een grote investering Bij elkaar worden de kosten vermoedelijk hoger dan de aanvoer en zuivering van Biesboschwater," aldus de WMZ-directeur. Het argument dat de water maatschappij de bronnen moet Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Terneuzense mevrouw H. Klein Hesselink-van Viegen maakt binnen kort haar opwachting in provinciale staten van Zeeland. Binnen de PvdA-fractie neemt ze de plaats in van J. Pruimboom-Meijer, die om privê-redenen haar pas vorig jaar ingenomen stoel in de statenzaal op geeft. Het nieuwe staten lid is in Terneuzen actief in vakbond en vrouwen beweging. (ADVERTENTIE) twee ankers': aanvoer uit Bra bant en aanvoer uit België. Stoter verheelde niet dat slui ting van het pompstation in Steen, waar in de jaren dertig de drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen begon, gevoelig ligt. „Het geeft zowel intern bij WMZ als extern emoties." Hij waarschuwde daarom voor lichtzinnige be slissingen en wees ook op een alternatieve mogelijkheid: het water uit Steen zou ongezui verd naar de Braakman kun nen worden gepompt om er daar geschikt drinkwater van te maken. Het bijna voltallige provin ciebestuur raadde hij aan in afwachting van de studie nog maar geen maatregelen te ne men om het grondwater te be schermen. De provincie over weegt dat wel, als logisch uit vloeisel van het grondwaterbe- schermingsplan. Dat de waterwingebieden in principe moeten worden be schermd, bestreed Stoter niet. Als er maar eerlijk bij wordt verteld dat dat de gebruiker geld gaat kosten. WMZ voelt weinig voor een provinciale heffing om de bescherming te bekostigen. Liever houdt de maatschappij het in eigen hand, om het dan door te bere kenen, als het even kan aan de vervuiler. Een stelling van de WMZ-directeur was verder dat 'al het in de provincie Zeeland winbare grondwater in prin cipe moet worden toegewezen aan WMZ'. „Want het is zeer schaars," waarschuwde Stoter. Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 °8®n. en peurde daaruit een r,^einiS hooP- „Na het op bleei zetten van de cijfers eiB»inveel Bevallen, dat het idiii,Aermo§en met vele tien en guldens achteruit Was de laatste jaren. rich j r,ea!'seer<len de mensen Pnvf>lr>n en rifHten a2fl' I al rti- fmet-In feite heeft men envelop en nemen l aren de afschrijvingen om te investe- look iLZln ^oorbeeld - waar voorlichters niet goed raad mee weten. „Het vereist naast kunde en kennis ook tact" Daarom moeten ze nogal eens collega's aanschieten. Ge sprekken met banken leveren volgens de dienst niet altijd wat op, en andere regelingen bieden voor akkerbouwers weinig soelaas. „Bedrijfsbeëindiging is dan het enige dat resteert. Het ne men van die stap is uiteraard zeer moeilijk," aldus de dienst, die voor de nabije toekomst nog grotere problemen voorziet als de prijzen niet snel beter wor den. „Dan zal in de akkerbouw een drastische sanering gaan plaatsvinden." Hoofdsbestuurder Roel de Vries reikt de onderscheiding uit aan de heer Ekkebus, die zestig jaar lid is van de bond Links van hen de heren Driessens en Lammens. fotowimkooyman Van onze correspondent IJZENDIJKE - De afdeling IJzen dijke van de Bouw- en Houtbond FNV, die gisteravond het 50-jarig bestaan vierde in café Hofzicht in IJzendijke, heeft enkele jubilarissen gehuldigd. De heer J. Ekkebus voor zijn 60-jarig lidmaatschap, H. Driessens en A. Lam mens (50 jaar lid), E. van de Moortel (25 jaar) en R. de Jaeger (40 jaar lid). Ook districtsbestuurder Henk Lenting en hoofdbestuurder Roel de Vries waren naar IJzendijke afgereisd om de jubila rissen en de jubilerende afdeling toe te spreken. Lenting sprak zijn waardering uit voor Herman Driessens, dertig jaar lang penningmeester van deze afdeling. Roel de Vries gaf uitleg over het CAO- beleid. Hij speldde verder de onderschei dingen op bij de jubilarissen. Na afloop van het officiële gedeelte barstte het feest los. De leden kregen de mogelijkheid een dansje te maken. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes. Ionze verslaggever jGOES - Geldzorgen kwellen akkerbouwers meer en meer. U'fis de sociaal-economische voorlichtingsdienst van de lelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) raken de laat- velen in die sector in financiële moeilijkheden. „Er as dan ook veel verdriet te betreuren binnen deze gezin- l^aMus ^et jaarverslag 1987/88 van de voorlichtings- [ot%~--reeg veel kasboeken Van onze correspondent ZAAMSLAG - Gistermid dag opende wethouder J. van Rooijen de twaalfde editie van het dorpsfeest in Zaamslag. Twee dagen lang zal Zaamslag weer feest vieren met diverse optre dens, een maximarkt en een Vlaamse kermis. De openingshandeling, het op trekken van drie vlaggen, te weten de Nederlandse driekleur, de Oranjewimpel en de vlag van Zaamslag door wethouder Van Rooijen, sym boliseerde de samenwerking tussen de winkeliersvereniging ZAVO (Zaamslag Vooruit) en de Oranjevereniging Zaam slag. De wethouder vatte het als volgt samen: „Zaamslag is een stukje van Nederland, een kern met een eigen gezicht en altijd oranjegezind. Eigenlijk is het dorpsfeest een feest binnen een feest, want de feesten rond het heropening van de modezaken in Zaamslag zijn al een volle week aan de gang. Zaamslag bewijst nogmaals, dat het een gezonde kern is waar goed sa mengewerkt wordt en waar een gezond ondernemerskli maat hangt. Het drukke ver keer in de Zaamslagseweg is een probleem dat onze aan dacht heeft, anderzijds is het de levensader voor Zaamslag". Na het officiële gedeelte maakten de genodigden een rondgang over het feestterrein. De feestelijkheden zijn ge centreerd op en rond het Plein. De middenstand presenteert Veel belangstelling voorde kramen in Zaamslag zich beide dagen met kraampjes, terwijl de Zaam- slagse verenigingen ook nu acte de présence geven. Voor de jeugd was er 's middags een touwtrekwedstrijd op het Plein-Zuid. 's Avonds was er een avondmarkt met medewer king van de ambulante handel en waren er diverse demon straties. Tevens konden de be zoekers genieten van diverse optredens. Achtereenvolgens traden op: de volksdansgroep De Grutmoole uit Sas van Gent, de landelijke rij vereni ging en ponyclub Luctor et Emergo. Als klap op de vuur pijl trad op de New Four Band met een gastoptreden van Al- bert West. Voor vandaag staat er onder meer een toertocht op het pro gramma. Om 09.00 uur wordt hiervoor het startschot gegeven en de renners zullen om 10.30 uur nog een doorkomst hebben door het dorp. Voor de jeugd is er om 11.00 uur een ballonwed strijd. Tevens zijn er diverse tentoonstellingen die zeker de moeite waard zijn. Zo is er een schelpen- en boerenkralenex- positie. Een tentoonstelling van de natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut en een expo- Dit wordt het laatste mooie weekeinde van de zomer 1988. Vandaag en morgen nog mooi zomerweer, zon en tempera turen boven de 20 graden. Maandag en dinsdag worden we getrakteerd op een reeks flinke buien, soms met onweer, bij temperaturen van nauwelijks 15 graden. Zover is het nog niet. Het kan zijn dat in sommige streken van onze provincie nog wat laaghangende bewolking aan wezig is, maar die lost snel op en daar is dan weer de zon. Dat alles hebben we te danken aan de kleine wig van het ho gedrukgebied dat ten westen van Engeland ligt. Morgen eveneens een zonnig begin en een groot deel van de dag is het prachtig zomerweer met opnieuw temperaturen die de 20 graden overschrijden. Pas zondagavond- of nacht stort het hogedrukgebied in elkaar. Aan de kust kan dat morgenavond al merkbaar wor den door de nadering van een wolkenzone. Het gevolg daar van is reeds omschreven. Maandag misschien in iets minder mate, maar dinsdag volop herfstweer. Het ziet er naar uit dat de herfst 1988 vroegtijdig begint, zoals de zomer erg laat op gang is gekomen. Het prachtige nazomerweer waar morgenavond een eind aan komt hebben we te danken aan de torpische storm Er nesto. Deze woedde aan het begin van de week ten westen van de Azoren. De straalstroom nam Ernesto op 15 kilometer hoogte op sleeptouw in noord-oostelijke richting. Enorme massa's warme lucht werden aan de oostflank door de straalstroom in onze richting gestuwd en daar hebben we, samen met een hogedrukgebied van 1030 Hectopascal, het fraai en ook warme weer aan te danken. Een zeldzaam ver schijnsel in september. Normaal moet het nu 17 graden zijn. We bereikten toch ruim 25 graden. Ernesto is nu gedegra deerd tot een lagedruk-gebied en ligt volledig uitgeraasd tussen IJsland en Noorwegen en brengt dus vanaf morgen frisser en vooral onstabieler weer. Vorige week gaven we u in grote lijnen het weerbeeld in cijfers van de voorbije drie zomermaanden. Vandaag een meer gericht overzicht van de maand augustus. De zon scheen in augustus 205 uur. Dat is meer dan vorig jaar toen 148 uur werd genoteerd. Gemiddeld brengt augustus 188 uur zonneschijn. Het regende minder in augustus. Normaal valt er 74 millimeter, vorig jaar was dat 83 millimeter en nu 78 millimeter. De temperatuur was goed. Vorig jaar was dat gemiddeld 16,7 graden, nu 17,4 en normaal is dat 16,8 graden. Dat is opmerkelijk, want 4 augustus werd het slechts 8,3 graden. De weerspreuken: 'Als de spinnen vlijtig weven, mooi weer zullen we beleven.' 'September-regen, komt nooit ongelegen. Van onze verslaggever THOLEN SINT PHILIPSLAND - Op Tholen en Sint Phi- lipsland is een grootscheepse handtekeningenactie gestart om de film 'De laatste verzoeking van Christus' uit de bio scopen te houden. Men vindt dat Christus hierin wordt be spot. De film gaat op 29 september in Nederland in premiè re. Volgens mevrouw Reijngoud heeft dat tot nu honderden handtekeningen opgeleverd. Ze zegt dat zij van de film 'geluk kig niets heeft gezien'. Dat de film niet strookt met haar op vattingen weet ze van mensen die het televisie-fragment heb ben gezien. „Maar wij hebben gelukkig geen televisisie." - fotowimkooyman sitie met oude filmapparatuur en projectoren. Veel bezoekers verwacht de organisatie ook dit jaar weer bij de rommel- annex snuffel- markt in de Koepoortstraat. Hieraan kan iedereen deelne men. Vanaf 14.00 uur zorgt de Sky Channel Roadshow voor een groots muziekspektakel op het Plein met ondermeer een playback-show en een sound- mix-show van plaatselijk ta lent. Het dorpsfeest wordt af gesloten met een optreden van Bonnie en José die daarbij be geleid worden door de band Les Gigalle. De initiatiefnemers van deze actie zijn SGP-studievereni- ging Calvijn en de jongerenor ganisaties van de SGP en RPEGVP op Tholen en Sint Philipsland. Zij sluiten hier mee aan op een landelijke actie van de SGP-jongeren in de ge meente Rijssen. Ook de stich ting Rainbow van oud EO-di- recteur Dorenbos werkt hier aan mee. Op Tholen begon de actie, nadat onlangs een pagina grote advertentie tegen de film in het Reformatorisch Dagblad was verschenen. Inmiddels hebben de Tholense initiatief nemers zelf een gesponsorde advertentie van een halve pa gina in plaatselijk weekblad de Eendrachtsbode geplaatst. On der de kop 'stop de film' is ruimte opgenomen voor tien handtekeningen, die op een groot aantal adressen op geheel Tholen kunnen worden ingele verd. Daarnaast worden door SGP- studievereniging Calvijn en de kerken huis-aan-huis handte keningen ingezameld. Boven dien zijn er nog per Tholense kern losse initiatieven. Zo kun nen in St. Annaland de leden van zangvereniging VZOS hun handtekening bij deze club kwijt. In Scherpenisse hebben de kerkeraden van de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Kerk hun leden benaderd. J. Duvekot van de SGP-stu- dievereniging Calvijn coördi neert de inzameling van hand tekeningen. In de loop van vol gende week stuurt hij ze óf naar de SGP in Rijssen óf naar Dorenbos. In zijn eentje heeft hij in zijn woonplaats Scherpe nisse zo'n honderd handteke ningen vergaard. Zijn Calvijn- studiegenoot in Stavenisse heeft er driehonderd. Duvekot weet nog niet wat het totale aantal handtekeningen zal zijn. Maar ervan uitgaand dat de helft van de 20.000 mensen tel lende Tholense bevolking ker kelijk is, verwacht hij er min stens 10.000. Duvekot zegt zelf noch de film noch het fragment dat in het NOS-journaal werd uitgezon den gezien te hebben. Voor zijn meningsvorming gaat hij af op de reformatorische bladen. „En als ik dan lees hoe men de per soon van de Heere Jezus voor stelt als zondig, begrijp ik dat men tracht zijn werk aan te tasten", aldus Duvekot. In Sint Philipsland zamelt de SGP-kiesvereniging zelf in. f Van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland trekken 80.000 gulden uit voor de restauratie van de stadsmolen in Hulst en de Sint-Baafskerk in Aarden burg. De gemeente Hulst mag voor de restauratie rekenen op een provinciale bijdrage van 62.500 gulden. De kerkvoogdij der Ne derlandse Hervormde Ge meente in Aardenburg krijgt het restant, 19.379 gulden. De Sint-Baafs valt daarmee voor de tweede keer in de prijzen. Eerder al gaf het provinciebe stuur 61.216 gulden aan Aar denburg. Van onze verslaggever BREDA - Bisschop H. Ernst van Breda heeft twee ka nunniken benoemd tot lid van zijn kathedraal kapit tel. Het kapittel, het hoogste bestuursorgaan van het bis dom, is daarmee weer vol tallig. De twee nieuwe leden zijn pas tor R. Smit (45) van de Marti- nusparochie in Breda-Princen- hage en pastor L. Verver (53) van de Willebrordusparochie in Hulst. In de laatste kapittel- vergadering hebben de kanun niken voorts vicaris-generaal drs. L. Aerden gekozen tot hun proost.

de Stem | 1988 | | pagina 19