UITBLAZEN De baksteen zal terug moeten in de stortbak Britse vakcentrale TUC is weer 300.000 leden armer Terug naar de kern-universiteit of verder met de zulo OORAL even aalonde ederlan Apprensie maoken NEDERLAND VERDROOGT EN MOET ZUINIG DOEN MET DRINKWATER SOMBERE SCHADUWEN OVER VERDERE TOEKOMST BRITSE VAKBEWEGING HET OUDE ELAN BEGINT TERUG TE KOMEN IN HET WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS 'Zuivere' koffi DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 -DESTEM- vfijgTEM BINNENI OERMOND - De Neder s in volume (gecorrigeerj en) in het eerste half j; 'ien procent gestegen ten j HET is weer septem ber en september is mijn vakantie maand. Ik ga dus klarantie maken, aanstalten maken voor een vertrek, maar eerst nog even aandacht voor reacties van lezers op de dialectenserie. Lang niet alle ontvangen brieven ko men nog vandaag aan de beurt, maar dat hoeft de schrijvers niet te verontrusten. Over drie weken gaan we gewoon verder. Verschillende Oostbraban ders hebben zich gemeld met de mededeling dat men in hun contreien niet spreekt van 'kla rantie maken', maar van ap prensie maken. 'Klarantie ma ken', zo hebben we gezien bete kent 'aanstalten maken, zich gereed maken (voor vertrek). Het woord 'klarantie' staat in de woordenboeken als streek taal vermeld. De Oostbraban ders geven voor 'apprensie ma ken' precies dezelfde betekenis op. Het eigenaardige is nu dat zowel Van Dale als het Zuidne derlands Woordenboek 'ap prensie' vermelden doch dat de betekenis die zij daarbij geven, althans op het eerste oog, niet raakt aan de Oostbrabantse uitleg. De woordenboeken ge ven als betekenis op: 'waar schijnlijkheid, schijn'. Een voorbeeldzin (citaat van Ernst Claes) uit het ZNWB luidt: 'Broeder portier schijnt een goed hart te hebben, want geen ap- prentie van nijdigheid.' Het ZNWB schrijft apprentie dus met een 't', Van Dale met een 's'. Mevrouw R. Kees uit Oos terhout, wier ouders uit Woen- sel kwamen, geeft als voor beeld: 'kom, we zullen 'ns ap prentie maken: we zullen eens aanstalten maken om weg te gaan. Zij veronderstelt dat 'ap prentie maken' alleen maar kan in de eerste persoon (ik en wij), maar een andere Oostbraban der verzekert me dat hij in zijn jonge jaren ontelbare keren is aangespoord met de woorden: Kom, maak eens apprentie! Mevrouw Kees zoekt de oorsprong van het woord in het Franse apparance. Die veron derstelling lijkt me juist. Ook het ZNWB vermeldt apparance als 'moederwoord' van appren tie, maar laat verdere uitleg achterwege. Via het Franse woord echter is er wel een bruggetje te bouwen tussen de Oostbrabantse betekenis van apprentie en de betekenis die de woordenboeken geven (waarschijnlijkheid, schijn). Mevrouw Kees draagt daar haar steentje aan bij. Kan het zijn, vraagt zij, dat het woord na de Franse tijd in het Oost brabantse taalgebruik is blijven hangen? Onder apparence (dat o.m. ook schijn betekent) vond zij in het Franse woordenboek ook: avoir de 1'apparence Dat betekent: een goed voorkomen hebben, er goed uitzien. Het is heel goed mogelijk dat hier de verklaring ligt voor het Oost brabantse 'apprentie maken'. Wie vertrekt, trekt z'n kleren recht, doet zijn jas dicht, strijkt de haren uit het gezicht, kort om: zorgt dat hij er goed uitziet en gezien mag worden. Mevrouw Kees herinnert zich nog twee (Oostbrabantse) woorden waar ze niet goed raad WIM KOCK mee weet. Met een allinge mik werd een heel brood bedoeld, maar wat 'ailing' voor een woord is en waar het vandaan komt, weet ze niet. Ik evenmin. Misschien dat er lezers zijn die uitkomst weten. Haar uit St. Oedenrode afkomstige groot moeder sprak van merketons. Daar bedoelde ze perziken mee. Ik kende het woord ook niet, maar Van Dale helpt weer: 'merkaton (met een 'a' dus): grote, gele perzik'. Vol gens het woordenboek is het streektaal. Kort geleden was de ei-aai- grens aan de orde die, ongeveer bij Etten-Leur dwars door de provincie schijnt te lopen. Westelijk van Etten lopen de koeien in de wei en ten oosten lopen ze in de waai. In de stre ken waar ze een ei aai noem den, had de schooljeugd aan het eigen dialect een handig ezelsbruggetje bij het bepalen of een woord met ij of ei, een lange of een korte ij, moest worden geschreven, aldus H. Oerlemans uit Dongenvaart. Woorden waarbij de ij-klank in het dialect veranderde in aai, moesten met een korte ei worden geschreven: prei-praaiLei- Laai; mei-maai; hei-haai en bx tien-braaien. Woorden die met een lange ij geschreven werden hielden ook in het dia lect hun ij-klank: rij -rij-, wij- wij\ brij-brij etc. Een brief van C.J.C Bus, oorspronkelijk uit Stampersgat, zet het onderscheid tussen stui ten en stoefen, dat we in een vo rige aflevering zo zorgvuldig hadden gemaakt, weer enigs zins op losse schroeven. Met behulp van de woordenboeken en brieven van enkele lezers was ik tot de conclusie geko men dat stoefen opscheppen be tekende en stuiten loven, roe men, de loftrompet steken. De woordenboeken houden echter aan: stuiten betekent ook op scheppen. O. de Wilde uit Clinge heeft er de Vlaamse woordenboeken op nagekeken en ook Verschueren (1941) geeft voor stuiten: bluffen, op snijden, pochen, snoeven. In Stallaert (1978) komt ook het woord stuitvos voor. Dat is een bluffer of druktemaker. In Stampersgat echter zeggen ze niet: 'het kan geen stuiten lij den' als gevraagd wordt hoe het iemand vergaat, maar: 'het kan geen stoefen lijden.' Het ziet er dus naar uit dat stuiten en stoe fen in de verschillende Bra bantse en Zeeuwsvlaamse dia lecten door elkaar worden ge bruikt. (Deze dialectenserie wordt ver volgd over drie weken. Reacties en bijdragen blijven welkom: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr^ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of f 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18,30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. LANDBOUWGRONDEN in de VS en in Afrika verdrogen. Veel des kundigen wijten deze rampen aan de stijging van de temperatuur op aarde, het broeikaseffect. Gassen van verkeer en industrie vor men een isolerende deken boven de aardbol en houden de warmte vast. De verdroging van Nederland heeft andere oorzaken. Weten schappers, beheerders van natuurterreinen en bewindslieden spreken regelmatig hun zorg uit over de dramatisch dalende grondwaterstand. Dalingen van 75 cm en meer zijn sinds dertig jaar geen uitzondering meer. De Stichting Natuur en Milieu wijdt vandaag een symposium aan de verdroging van ons land. De problemen en oplossingen worden in de Jaarbeurs in Utrecht uit de doeken gedaan. Oplos singen die er zijn, want aan het uitdrogen van de grond is de mens zelf schuldig. Door Wouke van Scherrenburg EEN baksteen in de stort bak. Voor menig bezorgd Nederlander was dat ooit hèt middel zuiniger aan te doen met ons water. In die tijd stond ook bij heel wat keukendeuren de regen ton, een prima voorraad- bak voor het sproeien van de tuin, het wassen van de auto. Maar de roep om zuiniger aan te doen met het drinkwater verstomde en de stortbakken liepen weer vol. Tegenwoor dig wordt bij het opendraaien van de kraan eerder gedacht aan bestrijdingsmiddelen dan aan matig watergebruik. Toch zijn juist de laatste tijd de alarmerende geluiden over onze watervoorraden in de bodem toegenomen. De verdroging is een zorgelijk probleem, daarover zijn mi lieubeschermers en politici het hartgrondig eens. Verdro ging is geen plaatselijk ver schijnsel. Heel Nederland heeft eronder te lijden, vooral de (schaarse) natuurgebieden. In Zeeland verdrogen de duinen van Schouwen-Duive- land en Walcheren, de Biezen in Zeeuws-Vlaanderen en de poelen op vrijwel alle eilan den. In Brabant zijn de Kalm- houtse heide, vennen op de Brabantse Wal, de Groote Peel, 't Merske, Dommeldalen en Kampina de dupe. Ook in andere Van de 1400 soorten planten die Nederland heeft, is dertig procent afhankelijk van een hoog grondwaterpeil. Dat zijn voornamelijk zeldzame plan ten die alleen kunnen bestaan van het calciumrijke en voed- selarme grondwater. Liefst tachtig procent van deze plantensoorten lijkt ten dode opgeschreven door het da lende grondwater. Grondwater heeft belang rijke functies voor verschil lende sectoren waarvan de waterleidingbedrijven de grootste consument zijn. De landbouw moet de vicieuze cirkel van afwateren en beregenen doorbreken en het water vasthouden. - fotoanp Tweederde van ons drink water wordt uit de grond ge haald. Jaarlijks is dat 740 mil joen kubieke meter water. Dat gebeurt op 280 plaatsen. De gemiddelde Nederlander gebruikt 111 liter water per dag en dat gebruik neemt nog steeds toe. Wassen en baden slorpen het meest van ons wa ter op (40 liter), op de voet ge volgd door het doorspoelen van het toilet (32 liter). De was is een goede derde met 22 liter per dag. De industrie wint grond water op honderden plaatsen, 200 miljoen kuub per jaar. Water dat vooral wordt ge bruikt als koelwater. Ook de landbouw put met 230 miljoen kuub water royaal uit de bodem. Boeren wateren af tijdens de natte seizoenen om de grond opti maal te kunnen gebruiken. In droge seizoenen gebruiken ze daarentegen het grondwater om hun velden te beregenen. In tien jaar tijds hebben de boeren hun beregening ver dubbeld. Dat gebeurde in Gel derland, Overijssel, Noord- Brabant en Limburg, waar negentig procent van de bere gening met grondwater ge beurt! De provincies hebben in middels grondwaterplannen opgesteld. Al eerder kraakte Natuur en Milieu de kwaliteit van deze plannen. „Aanpak van knelpunten wordt uitge steld tot later en de schade door verdroging aan de na tuur speelt geen rol." Het grondwatergebruik moet fors worden beperkt en dat blijkt ook heel goed moge. lijk. De provincies Utrechten Noord-Brabant hebben bete. kend dat het gebruik op je korte termijn met 60 tot 70 procent kan worden vermin, derd. Natuur en Milieu heeft vol. doende suggesties om die sparing waar te maken: terleidingbedrijven moeten veel meer putten uit het op. pervlaktewater (rivieren en meren). Engeland, Ierland en Spanje bereiden al 80 procent van hun drinkwater uit op. pervlaktewater. Daarbij moet wel worden aangetekend dat het oppervlaktewater een kwaliteitsverbetering nodie heeft. 5 De huishoudens kunnen 25 procent besparen, vooral op toiletspoeling, autowassen en tuinsproeien. Baksteen en re genton krijgen toch weer hun nut. De industrie kan vee] meer koelen met oppervlakte water of luchtkoeling toepas- sen. De landbouw moet de vi- cieuze cirkel van afwateren en beregenen doorbreken en het water vasthouden Dat kan door stuwen aan te bren gen in afwaterende sloten, herstel van natuurlijke beeklopen of door aanleg van wateropslagbekkens. Al afgegeven vergunningen hebben een nieuwe, kritischer blik nodig. Alleen al in Noord-Brabant kunnen de grondwaterwinningen met nog dertig procent toenemen! De waterleidingbedrijven daar putten nog lang niet de hoeveelheden die zij de vergunningen mogen. Door Roger Simons HET 120ste jaarcongres van de Britse vakbewe ging loopt vanmiddag af. De vakcentrale TUC, waarbij tot begin deze week 84 bonden waren aangesloten, had de ruim duizend congresgangers samengeroepen in de Zui dengelse badplaats Bour nemouth. Maar de bespre kingen eindigen met weer een bond en 330.000 leden minder. Het TUC wees afgelopen maandag zijn zesde belang rijkste vakvereniging, de EETPU van electriciens, lood gieters en aanverwante be roepen, zonder omslag het gat van de deur. Deze riskante beslissing, die was genomen bij volstrekte meerderheid van stemmen, wierp direct een sombere schaduw over de verdere toekomst van de Britse vakbeweging. Dat Groot-Brittanniës bon den geen schitterende voor uitzichten meer hebben, is zo langzamerhand een publiek geheim. De trouwste bewon deraars en aanhangers van Margaret Thatcher, met name de kleine en grote Britse werkgevers voor wie de le gendarische macht van de bonden lange tijd een ware nachtmerrie was, vertellen met het nodige leedvermaak dat hun conservatieve pre mier de vakbeweging kom pleet heeft gekraakt. Tot eind Thatcher: arbeidswetten de jaren zeventig vormden de Britse bonden inderdaad een staat in de staat. Hun wil was wet. Zelfs wanneer socialisti sche bewindslieden het land probeerden te besturen, zorg den "de broeders" (zoals de le den van de bonden elkaar noemen) geregeld voor de no dige heisa. Margaret Thatcher is sinds 1979 aan het bewind. Van meet af was zij vast van plan de macht en de invloed van de bonden gevoelig te verminde ren. Dankzij nieuwe arbeids wetten is Thatcher groten deels daarin geslaagd. Maar het was niet alleen haar be wind dat de Britse vakbewe ging de das omdeed. Groot- Brittanniës bonden gaan ook diep gebukt onder de verplet terende gevolgen van de eco nomische en technologische veranderingen, die zich de laatste jaren hebben voorge daan. Het zware probleem van de werkloosheid heeft hen al veel volgelingen gekost. In hun sterkste tijd hadden de bij het TUC aangesloten vak verenigingen gezamenlijk 10 miljoen betalende leden. Se dert 1979 bedraagt hun leden verlies een dikke 3 miljoen. Daar komt nog bij dat de meeste bonden - en dan vooral hun leiders - onvoor stelbaar ouderwets zijn. Zij gaan gewoon niet mee met de tijd. Vele Britse vabondsbazen begrijpen geen snars van de technologische ontwikkelin gen die vandaag de dag diep gaande sociale revoluties ver oorzaken en ertoe leiden dat de hekken duidelijk worden verhangen. Hoewel ook in Groot-Brittannië niemand bij machte is om deze trend een halt toe te roepen, laten der gelijke vakbondsleiders gere geld doorschemeren dat vol gens hen alles zou moeten blijven zoals het altijd is ge weest. Zo weigerden zij te accepte ren dat Eric Hammond, secre taris-generaal van de EET PU, met zijn vakvereniging op de onafhankelijke toer ging en met bepaalde werkge vers arbeidscontracten afsloot waarin werd overeengeko men dat haar leden nooit actie zouden voeren. Hammond is van mening dat zijn politiek de enige baanvaste koers is die een bond met succes kan volgen in het Groot-Brittan- nië van Margaret Thatcher. Maar voor de patroons zijn dergelijke individuele ak koorden vanzelfsprekend een spoorslag om alleen te onder handelen met de electriciens en gewoon de andere bonden links te laten liggen. Het TUC kon dan ook niet anders dan de EETPU eruit gooien, want de algemene regel van de Britse bonden is dat doorlo pend rekening moet worden gehouden met de hele vakbe weging. De EETPU is nu een onaf hankelijke bond. Het feit dat het TUC hem heeft uitgesto ten zal ongetwijfeld een nieuwe opflakkering veroor zaken van de campagnes die Britse vakverenigingen vijf tig jaar geleden op touw plachten te zetten om eikaars leden weg te snoepen. De macht en invloed van de bon den zullen daardoor nog meer afzwakken, tot de hele bewe ging weinig of niets meer be tekent. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke evolutie koren is op Thatchers molen. De conser vatieve bewindsvrouwe vindt het ook geweldig dat de bon den het nieuwe scholingspro gramma van haar regering zullen boycotten. Thatchers ET-project heeft tot doel zo'n 600.000 werklozen de nodige vakbekwaamheid te ver- Eric Hammond: nooit ac tievoeren FOTOAP s schaffen, maar de bonden weigeren het te steunen, dit ondanks het feit dat Labour- leider Neil Kinnock hen had aangeraden liever geen spaak in het conservatieve wiel te steken. Kinnock, die duidelijk aan de kant van de bonden staat, zei in een toespraak: „Weige ren jullie de nodige medewer king te verlenen, dan geven jullie de regering Thatcher een goede kans om na de mis lukking van het ET-pro- gramma - en mislukken zal het, want het deugt niet - de vakbeweging hiervoor aan sprakelijk te stellen. Doen jullie daarentegen wat de conservatieven van jullie ver wachten en het hele ET-pro- gramma valt toch in duigen, dan kan de regering het TUC niets verwijten." Maar zoals te verwachten was sloegen de vakbondsba zen Kinnocks raad in de wind. Dit gaf hun zwaar gehavende imago een nieuwe knauw. Het enige merkwaardige en voor het buitenland enigszins be moedigende verschijnsel zich voordeed tijdens dit 120ste TUC-congres was de laaiende geestdrift voor de Europese zaak die door de 'verenigde broeders' ten toon werd gespreid. Dertien jaar geleden voch ten de meeste Britse vabonds- mensen nog met hand en tanc tegen het EG-lidmaatschap van hun land. Zij eisten toen dat het zou worden opgezegd Maar premier Thatcher is nu al bijna 10 jaar aan het be wind en sommige socialisti sche broeders vrezen dat het misschien nog even lang duren eer in Groot-Brittannië hun Labourpartij weer aan het bewind kan worden ge bracht. Dankzij Thatcher zijn er vandaag de dag in het Britse rijk meer aandeelhouders dan de bonden leden hebben en vele aandeelhouders staan bij een vakvereniging op de le denlijst. Een en ander heeft tot gevolg dat de Britse vak beweging niet langer door en door anti-Europees gezind is en dat de meeste bonden zelfs verlangend uitkijken naar de verwezenlijking van die be loftevolle ene grote Europese markt van het jaar 1992. DE ZULO'S. Zo placht Volkskrant-columnist en wetenschapper Vroon de Nederlandse universitei ten liefdevol te noemen. En zulo stond dan voor 'zeer uitgebreid lager onder wijs'. Zo'n omschrijving klinkt de nigrerend. Vroon wilde er echter alleen maar scherp mee aangeven hoe ver verwij derd onze instituten voor we tenschappelijk onderwijs zijn geraakt van wat eens hun be langrijkste taak was: 'de dra gers van de wetenschap en de kennisoverdragers'. Anders gezegd de hoeders van een be langrijk deel van ons erfgoed. De Middeleeuwers koester den die door God gegeven taak, maar hun intellectuele nakomelingen raakten lang zaam maar zeker op drift. Universiteiten werden tot bolwerken van beterweters, waar in een groeiende chaos studenten aangenaam en OOOR FRANS VAN MOURIK soms naar het leek 'eeuwig' werden bezig gehouden. Iedere wetenschapper ge loofde zijn uil een valk te zijn en had uitsluitend oog voor de eigen bezigheden. Geen brede wetenschap, maar slechts be heer van de eigen winkel. Zo kregen de zulo's langzaam maar onverbiddelijk gestalte. Het wetenschappelijk elan, dat vroeger tot de bagage van iedere zichzelf respecterende universiteit behoorde raakte steeds verder'op de achter grond. Dat schreeuwde om her vormingen en die begonnen dan ook zo'n jaar of twintig geleden. Aanvankelijk waren die gericht op kwaliteit en de mocratisering, maar dat ver anderde toen de overheid de universiteit ontdekte als be- zuinigingsobjekt. Tenslotte kost het hele onderwijs de Staat zo'n 100 miljoen per dag en dus valt er in die sector voor de Paisen, Deetmannen en al hun companen veel te halen. Natuurlijk werd het niet als 'bezuiniging' ge bracht. Nee,' het heette om de kwaliteit te gaan en de be leidsnota's volgden elkaar in hoog tempo op. Aanvankelijk hanteerde politiek Den Haag de 'kaasschaafmethode', waardoor de chaos alleen maar groter werd. De facul teiten werden stukje bij beetje uitgekleed, maar om dat dat niet genoeg opleverde werd de botte bijl uit de kast gehaald en gingen er complete faculteiten dicht. En de 'kwaliteit'? Die werd noch door de overheid, noch door de universiteiten be waakt. De overheid had niks te bewaken om de eenvoudige reden dat ze niks had om die kwaliteit te meten. De univer siteiten bewaakten evenmin wat, die hadden het veel te druk met overleven. Nu heeft het Deetman-cohort welis waar aangekondigd die kwa liteit alsnog te zullen gaan meten, maar of daar iets van terecht zal komen, mag wor den betwijfeld. Normen zijn er niet ook al is een club gisse jongens op het departement druk bezig die te ontwikkelen. Bovendien is zoiets eigen lijk wel een overheidstaak? Wie nadenkt, moet die vraag ontkennend beantwoorden. In de Verenigde Staten hebben ze er een rijke ervaring mee. De Grondwet daar liet het re gelen van het onderwijs per traditie over aan de universi teiten zelf, dus ook de kwali teitscontrole. En vrijheidslie vend als de Amerikanen zijn kwam van die controle in eer ste instantie dus geen donder terecht. Pas na de Tweede Wereldoorlog kwam die van de grond, maar de universi teiten hielden wel de eer aan zichzelf. En zo hoort het ook, want als je iets van bovenaf oplegt zonder dat de basis erin gelooft, is dat bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Pas als hoogleraren en docenten zelf het nut inzien van kwaliteits bewaking, dan lukt het. An ders zal het aantal trucs om onder regels uit te komen le gio zijn. Dat heeft het verle den inmiddels wel geleerd. Als je de speeches naleest die bij de opening van het academisch jaar, afgelopen maandag, zijn afgestoken, zou je voorzichtig mogen veron derstellen, dat het besef bij de universiteiten dat ze het zelf moeten doen langzaam begint door te dringen. Het oude elan begint terug te komen. Er was meer zelfkritiek dan kritiek, hoe terecht ook, op de over heid. Voorzitter Jan Karei Ge vers van de Universiteit van Amsterdam zei bijvoorbeeld 'Aan de universiteiten is de verbeelding na twintig jaar hervorming nog lang niet aan de macht. Het universitair be stuur is tegenwoordig een grijs gebeuren, in bureaucra tische procedurele nevelen gehuld en met de inspiratie zorgvuldig verborgen'. Twente constateerde rector- magnificus Van den Kroon- enberg een 'complete chaos ui het wetenschappelijk onder wijs die niet alleen werd ver oorzaakt door de overheid maar ook de universiteiten zelf'. En in de Rijksuniversi teit Groningen weerklonk zo waar de roep 'terug naar..j6 kern-universiteit naar Mid deleeuws model', dus naar universiteit die onderzoek en onderwijs hoog in het vaandei schreef. Dat klinkt beter dan 'terug naar de zulo'. Zo wordt het wellicht toch nog mooi in we tenschappelijk Nederland. r,FN HAAG (ANP)- Met de P ir«archieven is het slecht Beid m het schonen en ^werken van de departe- ^tale archieven bestaat U achterstand waarvan de chattingen uiteenlopen van tot 600 kilometer. verantwoordelijke minis- van Dijk van Binnen- Endse zaken en Brinkman van En Volksgezondheid en lïfltuur slagen er niet in de Eerwaarden te scheppen voor C goede beheersing van het [rchiefProces- xp 'an onze verslaggever clusief energie is er sprake Irocent. In geld uitgedrukt ktil alf jaar uit op 98,8 miljard j ilagen zal het cijfer over gehe] ichrijden. Dat zei staatssecretaris Van Rooy (Buitenlandse Handel) in lermond, waar zij de export- brijs van de Nederlandse Ex- ort Combinatie (NEC) aan het jrijf Henzo BV uitreikte. Opvallend is volgens haar de leneming van de export naar be zogenoemde nieuwe indus trielanden in het Verre Oosten. De export naar deze vier: Zuid- fiorea, Singapore, Taiwan en Hongkong, verdubbelde tot iwee miljard gulden. Daarmee bvertreft deze uitvoer die naar tiapan, die over de eerste zes naanden 750 miljoen bedroeg J over de eerste zes maanden |van vorig jaar). Binnen Europa valt de [roortgaande stijging op in de ïitvoer naar Spanje en Portu gal, elk met 24 procent. De toe- Treding van beide landen tot de j]G werpt duidelijk vruchten aldus Van Rooy. Op de DELFT (ANP) - De leermethc bnderwijs wordt gebruikt mc perd. Het onderwijs is bedroevej pit constateert prof. dr. A.G. 5ciarone in zijn boek 'Met de iiond vol tanden: het failliet Jran het vreemde-talenonder- mjs in Nederland'. Sciarone, hoogleraar toege paste taalkunde aan de Techni- iche Universiteit in Delft, schrijft dat ook Nederlanders üe op school jarenlang Teemde talen hebben geleerd, n het buitenland meestal met pe mond vol tanden staan. Ondanks een overvloed aan esuren blijkt de kennis van Teemde talen gering. Het re sultaat staat in geen enkele Verhouding tot de tijd die aan [HET BEWUSTWORDINGSPROcd wereld is een moeizame aangeleg Jvaak in in een luxueuze situatie ve psseerd in problemen zo ver van Percie hebben over het algemeen feiingslanden, maar die interessf Profijtbeginsel. 1 9'e onvruchtbare voedingsboc zien bekommeren om het lot var F^Higën. Met een bewonderensi Pacht vragen voor de gigantische wereld wordt geconfronteerd, liinnk 2eer noodzakelijke bezigf lm N» P van re9ehngen en ander Lh i de si,uatie in de probleer pcnuidenlasten groeien met de da lianH6'meer te overzien, dus ook Imnc k waar bet grootste deel v< boe 9ekend - heerst vaak r inon door een elitegroepje van lnen uitgeknepen. Iran" ,di5 benarde situatie bevinde W/sn e! hebben ze al hele! 6r,k,eer ze zich verenigen, make irtpiw!nat maken komen ze nauw hT, e 9rote winsten gaat slep iarPnVnterkerkelÜk Overleg Were iVp.r ezi9 om verandering in dez tan ?iln9 van Nederlandse Kc ■OW*;, echter tot nu toe om in I ijJ?™ koffie rechtstreeks van de Ihun ct'S bePaa|d verheugend te lüepi f Hdpunt hebben gewijzigd. Wat n!a(n n k°ffie hij de coöpera Itulipn 9aan De rijke groothani K/an.Iit ZkCh met har|d en tand te Lor ri machtsposities en m< Ken n°dige problemen - bijvi H^lor9en' lonwrLk0lan9riiks,e js echter dat Kinapn u r. principe hebben losg poor ho« gegeven dat de cons tiisatief aan de weg timmeren var slaanof, ?eeds vaker naar alteri Lra 7M8ni?' Maar de reden waarc schare oor sommigen van h£ da|ig lage inkomen in het ve

de Stem | 1988 | | pagina 2