rottfyof IgEMEENTEN WILLEN MET MINISTER PRATEN VÓÓR BESLISSING YALT: Grasmaaiertje van dik een ton Grote huurachterstand bij Regionale Huisarts verwijst te weinig naar vrouwentehuis iDGSM Scheldemond: blussers aan boord ven stil van. 'Geen extra mensen voor milieutoezicht' Weer themadag over Zeelands toekomst septembeil tensen. zeeuws bluf van m'n lijf-huis in vlissingen: onderzoek nodig Politierechter mild voor bestuurders onder invloed renteverlies tast rentabiliteit woningbouwvereniging aan Zeeuwse ringrijders moeten paardenziekte veel serieuzer nemen gedeputeerde ventevogel: IETS TE VIEREN? VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 T27 TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten scharen zich unaniem achter de protesten tegen het verdwijnen van de belastingdienst uit i Zeeuwsch-Vlaanderen. WELCOME GROll en 79 kW en een |0P NIEUWE MARKERINGSSCHEPEN rijden op Eurosuper catalysator. Met de jccelereert de nieuwe 1,9 seconden, wat be- ftationwagon. Iraagt 184 km/u, maar ind rijden. Toch aardig ir de motorkap heeft, •rstellen dat u van deze >rden. Net als van zn |terlijk. tje op verhaal bent ge- |ak maken met een |en proefrit. Voor meer >20-867351. Gemeentegeld voor opleidingscentrum Geschrokken VOORZITTER RIJ VERENIGING: Honderd besmet Slordig Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. tt specialiteiten restaurant y Y culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM •WIT Êk mv P""» 11 f1 m «m ■'""V VANZEELAND VLISSINGEN - Huisartsen I verwij zen zeer weinig mis handelde vrouwen naar het Zeeuwse Blijf van m'nLijf- ys in Vlissingen. Vorig aar gebeurde dat zegge en schrijve één keer, terwijl het tehuis in totaal toch honderd vrouwen inschreef. Voor Blijf van m'n Lijf is dat reden de rol van de huisarts eens nader te on derzoeken. „We weten nog niet precies hoe we dat gaan doen; misschien een enquête, in ieder geval zul len we nadere contacten leg gen," aldus een als altijd ano nieme medewerkster. Volgens haar staat het bui ten kijf dat huisartsen veel va ker mishandelde of bedreigde vrouwen te behandelen krijgen dan uit de cijfers van het op vangcentrum zou blijken. „We moeten er dus achter zien te komen hoe dat precies zit." Blijf van m'n Lijf hoopt mid dels het onderzoek net zulke goede contacten te krijgen met de huisartsen als met de politie. Met succes richtte het tehuis daarop eerder de aandacht, zo dat de politie nu voor de meeste verwijzingen naar Vlissingen zorgt. Ook maatschappelijk werk, andere instellingen en familieleden of kennissen wij zen vrouwen nogal eens de weg naar het blijfhuis. Met honderd inschrijvingen zit het Vlissingse tehuis precies op hetzelfde aantal als een jaar eerder. De vrouwen brachten 134 kinderen mee, zo blijkt uit het jaarverslag 1987. Gemid deld bleven de vrouwen 18,5 dagen en de kinderen 23 dagen. Van de honderd vrouwen kon den er 43 alsnog terug naar huis. 57 Van hen waren afkom stig uit Zeeland, de rest uit an dere provincies. Financieel ge zien had de stichting een goed jaar omdat het ministerie van WVC een paar oude rekenin gen vereffende. Ruim 29.000 gulden kon zodoende opzij worden gezet voor toekomstige investeringen in het blijfhuis. 20 u. nickel. Belastingdienst hoort hier' I Ze willen een gesprek op het ministerie in Den Haag over I de zaak, en zullen de minister daarvan schriftelijk op de I hoogte stellen. an de Arrondissement- liddelburg d.d. 31 augusj liquidatie, statutair ge-] |tburg, kantoorhoudendel ande aan de Sluissedijkl6,| lillissement verklaard, met! n mr. A.A. Schuering tot| lissaris en ondergetekende ;e Burlet advocaten, ^straat 8, 14,4500 AA Oostburg J. Brugge, br Eerder al namen het personeel van de belastingdienst, de ge- I meenten Oostburg en Terneu- zen en de Kamer van Koophan del stelling tegen de plannen I van minister Ruding van Fi- I nanciën. Die wil de belasting- diensten reorganiseren, met als alg dat de kantoren in Ter- l neuzen en Oostburg moeten sluiten. De Zeeuwse belasting- I betalers zouden hun zaakjes voortaan met de vestigingen in Goes en Middelburg moeten re gelen. „We willen nu als gezamenlijke IB en W's in Den Haag laten weten dat we het een zeer vreemde zaak vinden dat de belastingdienst uit Zeeuwsch- Vlaanderen weggaat. We kun nen de belastingdienst niet missen. We denken dan niet aan de belangen van de grote [bedrijven. Die zijn via hun computers toch wel in staat om contacten met de belasting 1 te onderhouden. Wel doelen we op de burgers en de kleinere ondernemers, die persoonlijk hun belastingzaken moeten af doen. Zij moeten in hun eigen regio met de belasting kunnen praten", zei C. Ockeloen, bur gemeester van Terneuzen, gis teren na afloop van het maan delijkse B en W overleg van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten in het Terneuzense stadhuis. L)e bezwaren tegen verhuizing van de belastingdienst die bij verschillende instanties in de streek leven, hebben voorna melijk een geografische aard. Bedrijven zouden op kosten worden gejaagd als ze voor een bezoek aan Middelburg of Goes telkens met de veerboot de Westerschelde over moeten. Hij hoopt wel dat de minister de klachten uit de streek se rieus neemt. „We hebben al eens eerder gevraagd om ons standpunt uiteen te mogen zet ten. Toen werd er gezegd: kom maar eens praten als de zaak beslist is. Dat willen we nu niet. We willen praten voordat er een beslissing valt en het te laat is", aldus Ockeloen. ■MIDDELBURG - De direc- Itie scheepvaart en mari- lüeme zaken (DGSM) Schel- Idemond wil brandblusap paratuur installeren op ■twee nieuwe vaarwegmar- Ikeringsschepen, die op de i Westerschelde gaan opere- ■ren. I De dienst zou zelf de helft van 1de aanschafkosten voor haar I rekening nemen, de andere I helft komt ten laste van de pro- Ivincie en de Westerscheldege- I meenten. Het recente voorstel is vol gens commissaris der koningin dr. C. Boertien onderwerp van gesprek tussen deze partijen. Zeeland zou er volgens hem geen primeur mee krijgen: eenzelfde constructie is al toe gepast op de Waddenzee. Dr. Boertien, die het idee wel ziet zitten, kreeg er gisteren een re delijk positief onthaal voor in de statencommissie bestuurs zaken. Door deze 'twee vliegen in een klap te slaan' zouden de gevaren van de drukke scheep vaart op de Westerschelde wat minder kunnen worden. Uitleg over de technische aspecten van de nieuwe maaier FOTO WIM KOOYMAN HULST - Voor de tweede keer deze week was er gisteren in de gemeente Hulst reden voor vreugde. Mocht eerder de vrijwillige brandweer de sleutels van een nieuwe ladder wagen in ontvangst nemen, gisteren kregen de mensen van de plantsoenendienst de beschikking over een gloednieuwe maaimachine. Het gaat om een zogenaamde vijfdelige maaier, die speciaal wordt ingezet om grote gras vlakten en sportvelden te kort wieken. Met de aanschaf is een investering gemoeid van meer dan 100.000 gulden. Geen wonder dus dat er enige tijd overheen is gegaan voordat het apparaat uit de I Van onze verslaggever TERNEUZEN - Als de be- I wijven zelf ook nog een duit |!n het zakje doen, komt er leen Bedrijven Opleiding I centrum Zeeuwsch-Vlaan- I neren. Gisteren besloten de pmeen te bes turen in geza- jmelijk overleg een derde Ij® de kosten van een ge itouw voor zo'n centrum op Inch te nemen. Eerder besloot de provincie al een derde van de kosten te dra gen. Het Bedrijven Opleiding Centrum is een initiatief van het Ministerie van Sociale Za ken in het kader van de werk loosheidsbestrijding. De ge meenten denken dat het cen trum de werkgelegenheid in derdaad kan bevorderen. Het centrum moet een grote verscheidenheid aan cursussen kunnen bieden en op actuele behoeftes kunnen inspringen. Het is nog niet bekend wanneer de plannen voor het centrum vaste vormen gaan aannemen. Volgens de burgemeester van Terneuzen C. Ockeloen ver wachten de gemeenten dat de bedrijven zelf nu ook over de brug zullen komen. toch al noodlijdende gemeente kas bekostigd kon worden. Verder uitstel kon nu echter niet meer geduld worden. Het oude exemplaar dat al twaalf jaar dienst deed was geheel versleten. Bij de plantsoenen dienst zat men dan ook met smart op vervanging te wach ten. Daar toonde men zich gis teren dan ook bijzonder blij met de nieuwe aanwinst. De maaier werd meteen uitgepro beerd op het eerste veld van HW'24. Volgens wethouder G. van de Voorde is de aanschaf, ondanks de steeds verdergaande priva tisering van het onderhoud aan sportvelden, een goede investe ring voor de gemeente. „Er blij ven in onze gemeente nog erg veel grote te maaien grasvlak ten over". De nieuwe maaier moet, zo hoopt men, tien jaar meegaan. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Rodeo-toestanden'. Zo noemde officier van justitie mr. Tempel donderdag tijdens de Middel burgse politierechterzitting de gebeurtenissen in de nacht van 4 juni bij een café in Oostburg. k«i handel BV Telefoon 033-949944- I 'ffl onze verslaggever IAXEL - £>e Regionale Zeeuws- I 'aamse Woningbouwvereniging I ampt met een grote huurachter- d. Bijna driehonderd van de on- Pf vijfduizend huurders betalen I huur bewust te laat. lafir°ie aantal steekt echter nog gunstig IJ ae landelijke cijfers, meldt het jaar- |tersba0Ver 1997' Toch ste^ de huurach- Itrnki de woningbouwvereniging voor I outv men' mensen laat betalen, Irentengt Regionale bijvoorbeeld geen I het s °Ver de nog te ontvangen huur, met I vert dat de winstgevendheid van de nit wordt aangetast. HensCljfers blijkt dat 56 procent van de bat bs!met 6611 achterstand een maand te I fcn n en dertig procent twee maan- I onthft 6jmensen die bewust te laat betalen, '-L l n de Regionale de helft van de to- s uurachterstand. Een tweede pro- vormen de huurders die het betalen van him rekening vier maanden of meer uitstellen. Hun aantal is niet erg groot, 43, maar het bedrag dat met hun wanbetalen gepaard gaat is volgens het jaarverslag 'zorgwekkend hoog'. De gegevens over de huurachterstand onderstrepen de noodzaak van een zeer scherp incassobeleid. „Uit oogpunt van onze sociale verantwoordelijkheid ten op zichte van huurders die wel tijdig huur betalen is een dergelijke omvang van de huurachterstand absoluut onaanvaard baar", aldus het verslag. Als er geen goede afspraken te maken zijn met de nalatige huurders en de Regio nale er alles aan gedaan heeft om het pro bleem op te lossen, is uitzetting de enige maatregel die er voor de woningbouwver eniging nog overblijft. In veel gevallen lost ook dat niets op. Want veelal laat men het niet tot een gerechtelijke uitzetting ko men, en vertrekt de huurder met de noor derzon naar elders, zodat de Regionale niet eens op de hoogte is van zijn nieuwe adres. In 1987 kreeg de Regionale van de kantonrechter 31 keer toestemming om te ontruimen. Slechts in zes gevallen ge beurde dat ook. Aan het eind van het jaar stond er nog aan 113.500 gulden niet betaalde nota's van vertrokken huurders open, iets minder dan het jaar daarvoor. Het is de vraag of de Regionale dit bedrag nog ooit ontvangt. Ook de leegstand nam vorig jaar op nieuw toe. De Regionale zat aan het eind van het jaar met 119 lege huizen in haar maag; ook die zorgenvoor minder inkom sten. De verwachting is dat de leegstand de komende jaren alleen maar zal toene men. Goed overleg met de andere woning corporaties gemeenten en provincie, een voorzichtig en uitgekiend nieuwbouwbe- leid en een selectief toewijzingsbeleid van nieuwbouw over de verschillende kernen en wijken is volgens de Regionale noodza kelijk. De vereniging beseft dat zij in een tijd van overschot met haar huizen na drukkelijk 'de markt op' moet. In het café raakten even tevo ren twee bezoekers (de 21-ja- rige F. R. uit Terneuzen en de 20-jarige E. van S. uit Water landkerkje) in een woorden wisseling om een meisje, waarna R. besloot de zaak bui ten 'uit te vechten'. Van S. had intussen de vei lige beschutting van zijn auto opgezocht en was niet van plan gehoor te geven aan de somma tie van R. 'om er maar eens uit te komen'. Driftig pakte R. daarop een dopsleutel uit zijn auto, waarmee hij de ruit van het voorportier te lijf ging. Van S. gaf gas en ging er vandoor, gevolgd door R. die in de berm in volle vaart op de auto van zijn tegenstander inreed. Geschrokken van wat hij had gedaan, meldde R. zich onmid dellijk daarop bij de politie in de veronderstelling dat de be stuurder van de aangereden auto gewond zou zijn geraakt. „Maar kijken durfde ik niet", zo bekende R. voor de politie rechter. Bij nader onderzoek bleek dat er geen gewonden waren gevallen, maar wel dat beide bestuurders onder invloed van drank verkeerden. Voor R. ging het om een alcoholpromillage van 1.14, terwijl Van S. 1.44 scoorde. Voor R. was zijn dol driftig optreden na drankge bruik aanleiding om zich vrij willig onder behandeling te stellen en dat was voor de poli tierechter reden om de milde eis van de officier te volgen: R. werd veroordeeld tot een ge heel voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken, een boete van 750 gulden en een eveneens voorwaardelijke rij ontzegging van vijf maanden. Dezelfde boete en voorwaarde lijke rij-ontzegging kreeg ook Van S. opgelegd. De 35-jarige Terneuzenaar C. V. trok door zijn rijgedrag op 24 januari de aandacht van de politie. Toen de speurneuzen zich door het geopende portier raampje bogen, kwam hen een walm van aftershavelucht te gemoet, die opmerkelijk genoeg was om met de gebruikelijke apparatuur V. wat nader te 'besnuffelen'. Het blaaspijpje bevestigde het vermoeden van alcoholgebruik en de bloed proef toonde een alcoholpro millage aan van 2.57. V. gaf toe dat hij die hele dag bezig was geweest met het 'verdrinken' van zijn proble men, maar dat hij die nu weer behoorlijk in de hand had. Voor politierechter mr. Fibbe reden om hem een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf op te leggen van twee weken, een boete van 1500 gulden en een rij-ontzegging van één jaar, waarvan negen maanden even eens voorwaardelijk. De 37-jarige Middelburger U. W. kreeg een voorwaarde lijke rij-ontzegging opgelegd van zes maanden, met daar naast een boete van 1250 gul den. W. was op 10 november betrapt op het rijden onder in vloed, waarna hij zich agressief en dreigend had gedragen. Bo vendien was er in het proces verbaal melding gemaakt van een 'vluchtpoging', maar dat, aldus de Middelburger, was 'gewoon een kwestie van nodig moeten en ik mocht niet naar het toilet'. Na dit alles had W. geen zin meer in de bloedproef omdat hij 'wel andere proble men aan het hoofd had'. Intus sen zijn ook voor W. de proble men hanteerbaar geworden, vooral omdat er een einde is gekomen aan een lange periode van werkloosheid. Omdat hij voor zijn nieuwe baan een rij bewijs nodig heeft, werd hem de rij-ontzegging geheel voor waardelijk opgelegd. Van onze verslaggever KERKWERVE - Als de Zeeuwse ringrij derss de waarschuwingen tegen de paardenziekte Droes in de wind blijven slaan, worden er wellicht van hogerhand maatregelen genomen tegen de ver spreiding van de ziekte, die dodelijk kan zijn. De Zeeuws-Vlaamse dierenartsen hebben tot nu toe geen melding gemaakt van ziektegevallen. het advies, en schortte woensdag alsnog alle ac tiviteiten tot nader order op. „Maar dat hoeft niets te betekenen", zegt A. Hanse uit Kerkwerve, voorzitter van de provin ciale bond van landelijke rij verenigingen en pony clubs. „Maandagavond waren er ook nog geen gevallen op Schouwen- Duiveland en de Beve- landen gemeld. Daar heerst de ziekte nu ook". Volgens Hanse zijn er nu meer dan honderd paar den besmet. Hij maakt zich kwaad over het feit dat een deel van de zieke paarden nu nog gezond had kunnen zijn. Tegen alle adviezen van hem en de dierenartsen over het vermijden van contacten tussen paarden in, von den er het afgelopen weekeinde op Walcheren toch ringrij wedstrijden plaats. Daardoor heeft de ziekte zich verder ver spreid. Vorige week zaterdag nam een groep Wal- cherse paarden deel aan ringrij wedstrijden in Vlaanderen, en pikte daar waarschijnlijk de veroorzakende bacil op. In Vlissingen was men het afgelopen weekeinde wel verstandig en laste men een concours hippi- que af. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging stelt dat zij niet op de hoogte is gebracht van Hanse spreekt vandaag in Utrecht met prof. dr. Breukink van de dieren- faculteit aldaar over het negeren van de adviezen. „Men is zich blijkbaar niet bewust van de geva ren die de ziekte kan in houden. Als men slordig blijft, kan het best zijn dat ik na overleg met Breukink besluit om naar maatregelen van hogerhand te vragen. De Algemene Inspectie Dienst of de Gezond heidsdienst voor Dieren in Nederland kunnen dwingend maatregelen opleggen". De bacterie Strepto coccus Equi veroorzaakt Droes. Het duurt meestal een week na de besmet ting voordat het paard plotseling symptomen krijgt. Het wordt luste loos, krijgt koorts, ge zwollen klieren, een pijn lijke hoest en een etter achtige afscheiding uit de neus. In een later sta dium kan het paard ont stekingen in de gewrich ten en hersenen krijgen. Dan kan er sprake zijn van een dodelijke afloop, gemiddeld in een procent van alle gevallen. Tot nu toe is het in Zeeland niet zover gekomen. De ziekte is te behandelen. MIDDELBURG - De milieu-afdeling van de provincie hoeft niet te rekenen op extra personeel om te controleren of bedrijven in Zeeland hun vergunningen wel naleven. 'Daar kunnen we niet aan beginnen', deed gedeputeerde J. Ventevogel gisteren in de statencommissie bestuurszaken tamelijk bits de oproep van vrijwel alle fracties af om wel meer mensen op pad te sturen. Volgens de door GS zelf opge stelde begrotingsbrief is er op de milieu-afdeling een nijpend personeelstekort. Ventevogel legde dat gisteren naast zich neer. „Dat soort verhalen horen we van allerlei afdelingen, waar ze zeker zulke grote pro blemen hebben. Ze moeten dat maar in eigen kring zien op te lossen." Pas na herhaald aan dringen van PvdA, PPR en GPV/RPF gaf hij een beetje mee: „We zullen uw pleidooi meenemen." Het was een van de weinige zaken waarover na afloop van de begrotingsbehandeling door de commissie nauwelijks nog misverstand bestond. Voor het overige liet de gedeputeerde niet het achterste van zijn tong zien en hielden ook de statenle den nog wat troefkaarten ach ter de hand. Ventevogel moet het oktober-conclaaf van GS afwachten, de staten stellen pas in november de begroting vast. Ventevogel beaamde royaal dat de provincie-begroting dit jaar maar een mat stuk is. Be zuinigen hoefde deze keer niet, maar omdat de provincie bin nen een jaar belangrijke din gen te wachten staan (zoals de reorganisatie van het provin cie-apparaat en een stragetisch beleidsplan) maakten GS nog geen gebruik van die financiële armslag. De lauwheid van het stuk prikkelde de statenleden merk baar. In hun begrotingsbrief zeggen GS dat het 'maatschap pelijk conservatisme' is om geen politieke keuzes te maken. Ondanks de argumenten om die dit jaar niet te maken, werd het college gisteren dus prompt van die behoudzucht beschul digd. 'Gebrek aan durf?' vroeg de commissie zich af. Ventevogel -'dit was mijn idee, u moet op mij boos zijn-' ontkende dat. „Geen gebrek aan durf, maar zakelijke over wegingen. Volgend jaar weten we zoveel meer dat we dan wel keuzes, zelfs voor de lange ter mijn, kunnen maken." Het wordt volgens de gede puteerde 'geen pak papier'. „Een velletje is bijna genoeg," nam hij de angst voor een su perdikke nota weg. Als het aan de commissie zou liggen, krij gen de Zeeuwse verbindingen een belangrijke plaats in het plan. De fracties pleitten giste ren praktisch eensgezind voor een tolvrije Zeelandbrug op korte termijn, maar koesterden gemengde gevoelens over de reserve voor de WOV, die vol gend jaar al op negentien mil joen gulden staat. MIDDELBURG - De toekomst van Zeeland blijft de ge moederen bezighouden. Op tal van bijeenkomsten is dat het onderwerp van gesprek, en daarop maakt de thema dag op vrijdag 7 oktober van de vier Zeeuwse instellingen voor maatschappelijk activeringswerk geen uitzondering. In de Middelburgse schouw burg - 13.15 tot 17.30 uur - zijn 'de maatschappelijke gevolgen van economische keuzen' dan de invalshoek, van waaruit zij naar de toekomst kijken. Lei draad voor de deelnemers kan het speciaal voor deze gelegen heid geschreven boekje 'Zee lands toekomst zorg van nu' van drs. C. de Schipper zijn. Op de bijeenkomst zelf geven drie inleiders hun visie: dr. M. Gastelaars, sociologe van de universiteit Utrecht, A. Gijs- bers, tot voor kort directeur- generaal van het ministerie van WVC en oud-gedeputeerde (nu Eerste Kamerlid) mr. J. Boersma. Commissaris van de koningin dr. C. Boertien zal een openingswoord spreken. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij het provinciaal kerkcentrum in Middelburg.

de Stem | 1988 | | pagina 11