Ritzege voor Jacq Hanegraaf Libregts wil nieuw elan SPORT TA-UITVINDING EN MILIEU. IN RONDE VAN CATALONIË AMERIKA WACHT OP DUEL CONNORS-AGASSI Botsing Mike Tyson een zelfmoordpoging REN BETER. Vredelievende start van schaaktoernooi Vader Graf overhoop met vakbond Angel Myers opnieuw gecontroleerd TRAINERS GAAN MET SCHEIDSRECHTERS PRATEN SPORTPRIJSVRAGEN ^e, felle kampioen rijden. Kompakt jorstelbaar ruim en ien. Eigenzinnig tot met Toyota's be- ppen-techniek en al, ctieprijs van ÖESTEM SPORT 2 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 topsprintei; onver- lonrijder. Met z'n ie multikleppen- veldadige luxe, met jke instrumentenpa- jevende interieur. Dit fp zo'n klasse-auto iper-aktieprijs van <?YOTa NEW YORK (SID) - Steffi Graf heeft gisteren als eerste de halve finales bereikt van de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen. De als eerste geplaatste Westduitse versloeg de als veertiende geplaatste Katerina Maleeva (Bul) met 6-3,6-0. Agassi Nijholt maakt rentree als schaatstrainer NIEUWSOVERZICHT EC waterpolo in Alphen Staking in Famalicao Zware straffen Israëlische voetballers Oostenrijker uit Olympische ploeg Wagenaar kandidaat voorzitter EN STANDEN DAMMEN WESTDUITSE LOTTO SPIEL'77 VOLGENS AMERIKAANSE KRANT T19 21.995 jislaan156A-Tel. 076-71200" DRIJF J. VAN ABEELEN B-»-' ■64561/66694#TERNEUZ^ LDE B.V. - Mariastraat 3 -Ie' FRIDA (ANP) - De Ronde fn catalonië is geëindigd een complete Spaanse tiomf. het eindklassement ging Mi- li Indurain Laudelino Cu- |n0 en Marino Lejarreta voor- ne 24-jarige Indurain ver- rde gistermorgen in Tremp 1 leiding op Cubino door een fowinning in een tijdrit over kilometer. De slotetappe er 128 kilometer van Tremp L. Lerida werd gewonnen jit de Nederlander Jacq Ha- feurain baarde twee jaar eleden opzien door de Ronde van de Toekomst te winnen. Hij is specialist tijdrijden. Voor de etappes in het gebergte is hij gezien zijn forse lichaamsbouw niet erg geschikt. In de Ronde van Catalonië verliep de koers in zijn voordeel, de klimmers Cubino, Lejarreta en Pino kon den geen kloven slaan en moes ten in de tijdrit te Tremp de tijdrijder Indurain voorbij la ten vliegen. De slotetappe naar Lerida, verreden bij de tropische hitte van 38 graden, werd gedomi neerd door de Franse ploeg van Yves Hezard. De jonge belofte Philippot reed een lange solo, werd nochtans acht kilometer voor het einde ingehaald door het peloton. Onmiddellijk hierna ontsnapte Jean-Fra- ngois Bernard. De Franse (an- ti)-vedette was eindelijk weer in goede doen, gooide er op zijn beurt een solo tegenaan, maar kon alleen niet op tegen het pe loton. Jacq Hanegraaf maakte het karwei van zijn tijdelijke ploeg af met de uitval net voor de sprint werd ingezet. Hij won met drie seconden voorsprong. Louis de Koning, debutant in de ploeg van Post, won het klassement van de tussen- sprints. Uitslag eerste gedeelte zesde etap pe, individuele tijdrit: 1. Indurain (Spa) 29,7 km in 40.59, 2. Cubino (Spa) op 0.25, 3. Lejarreta 0.27, 4. Pino (Spa) 0.41, 5. Gelfi (Ita) 1.55, 6. Navarro (Spa) 1.56, 7. Van Lancker (Bel) 2.01, 8. Ruiz-Cabestany (Spa) 2.03, 9. Rota (Ita) 2.05, 10. Millar (GBr) 2.11, 30. De Koning (Ned) 4.09; tweede gedeelte, Kemp-Lerida: 1. Hanegraaf (Ned) 128 km in 3.25.31, 2. Gutierrez (Spa) op 0.03,3. Moreda (Spa), 4. Suarez-Cueva (Spa), 5. Bouvatier (Fra), 8. Manders (Ned), 10. Hermans (Ned) allen zelfde tijd als Gutierrez. Eindklassement: 1. Indurain (Spa) 25.29.14, 2. Cubino (Spa) op 0.08, 3. Lejarreta (Spa) 0.44, 4. Pino (Spa) 0.51,5. Ruiz-Cabestany (Spa) 2.18,6. Van Lancker (Bel) 2.48,7. Aja (Spa) 2.51, 8. Millar (GBr) 3.10, 9. Rota (Ita) 3.18, 10. Corredor (Col) 3.29, klasseringen Nederlanders: 23. Winnen 11.09, 33. Kelly (Ier) 16.31, 66. Van Orsouw 30.37, 67. Hermans 30.52, 71. De Koning 33.22, 78. Lam- merts 35,19, 89. Manders 45.23, 92. Hanegraaf 49.19, 97. Beuker 53.00, 102. Veldscholten 57.58, 105. Arntz 1.02.17,106. Draayer 1.04.43,107. Le- Mond (VSt) 1.05.22, 109. Harings 1.06.12, 110. Vanderaerden (Bel) 1.09.34. *Off. Agent 53 Steffi Graf is er bijna Steffi Graf ..boos. - FOTO ANP NEW YORK (AFP) - Vader Graf ligt over hoop met de vakbond van tennisspeelsters (WITA). Hij overweegt zelfs zijn dochter Steffi volgend jaar niet te la ten meedoen aan het wereld-circuit. Geschilpunt is de wijzi ging in het puntensys teem, aan de hand waar van de wereldranglijst wordt opgemaakt. Peter Graf, vader en manager van 's wereld beste tennisspeelster, heeft zich in New York gedistancieerd van de aanpassingen in het pun tensysteem. De ledenver gadering van de WITA nam aan de vooravond van Flushing Meadow unaniem het bestuurs voorstel over de kleinere toernooien op te waarde ren en de grotere evene menten te devalueren. In de praktijk houdt die maatregel in, dat er in de kleinere toernooien, met een prijzengeld van min der dan 200.000 dollar, meer punten verdiend kunnen worden dan thans het geval is, en in het grand slam circuit en bo ven 200.000 dollar-evene menten minder. Door die verandering komt de po sitie van Steffi Graf op de wereldranglijst in gevaar. De Westduitse was overi gens niet aanwezig op de ledenvergadering. Vader Graf is het on eens met de ombuiging. Hij veronderstelt kwade trouw bij het bestuurscol lege, waarin Navratilova, Evert en Shriver de dienst uitmaken. „Ik praat niet met de WITA", gaf Peter Graf te verstaan, „zij heb ben mij voorgelogen en bedrogen". Steffi Graf nam op 16 augustus 1987 de positie aan de top van de wereld ranglijst over. De troons afstand van Navratilova was vooral het gevolg van 4e puntenwinst van de westduitse in de finan cieel aantrekkelijke toer nooien. Daaraan wil de WITA een einde maken. Zij is van mening, dat de huidi ge, markante verschillen m waardering terugge bracht moeten worden, opdat de elite zich niet vervreemdt van de basis. Het was Steffis 33ste achtereenvolgende overwinning en de 59ste in de 61 partijen, die zij dit jaar speelde. Ze heeft de titels van Australië, Frankrijk en Wimbledon al in haar bezit. Ze behoeft nog slechts twee partijen te win nen om ook Flushing Meadow op haar naam te brengen. Als zij ook deze vierde titel in één jaar wint, is het voor het eerst sinds 1970 (Margaret Court), dat een tennis speelster Grand Slam wint. De zege in 55 minuten op de jongste van de zusjes Maleeva was zo vanzelfsprekend, dat Steffi Graf bij de persconfe rentie verklaarde dat wat haar betreft het toernooi nu pas be gint. Ze doelde daarmee op de halve finale van morgen tegen Chris Evert en de eindstrijd twee dagen later. De kans dat zij daarin aan treedt tegen haar dubbelspel partner Gabriela Sabatini, is nog altijd aanwezig. Sabatini won in drie sets (4-6, 6-4, 6-1) van de als zestiende geplaatste Russische Larissa Savtsjenko. Reikhalzend kijkt het Ameri kaanse tennispubliek uit naar de primeur in de kwartfinales van de open Amerikaanse op Flushing Meadow: het eerste treffen tussen veteraan Jimmy Connors en coming man Andre Agassi. Het generatie-conflict vormt HEERENVEEN - Gauke Nijholt maakt begin okto ber zijn rentree als schaat strainer. De vroegere sprintcoach, die na een conflict met trainingscoör dinator Henk Boer in het Olympisch seizoen 1984 terzijde werd geschoven, fungeert ko mend schaatsjaar als ijstrainer voor de sprinters van het ge west Friesland. Het is de be doeling dat op 1 oktober met de ij straining op de overdekte Thialf-baan wordt gestart. De zomertraining van twee selectieleden, Bauke Jonkman en Tjerk Terpstra, werd twee weken geleden verstoord door een auto-ongeluk. Op weg naar een trainingskamp in West- Duitsland was het duo betrok ken bij een kettingbotsing. De auto was total loss, de persoon lijke schade viel mee. Na afloop van het seizoen 1988 was voor de twee sprinters geen plaats meer in de KNSB-kernploeg van Eppie Bleeker, die bestaat uit Jan Ykema, Menno Boels- ma, Arie Loef, Maarten Nooyens, Ingrid Haringa en Christine Aaftink. Overigens kampt Ykema met een knie blessure. voor de Amerikanen het hoog tepunt van het toernooi. Daar kunnen de overige kwartfina listen niets aan veranderen. De blik is gericht op Con nors-Agassi. Agassi, het 18-ja- rige talent uit Las Vegas, be reikte de laatste acht door de twee jaar jongere Michael Chang in drie sets (7-5,6-3,6-2) te verslaan. Agassi sloeg 31 winnende slagen vanaf de ba seline, waarvan 21 met zijn do delijke forehand. Eerder op de dag had Con nors zich in recordtempo ont daan van de Mexicaan Lozano (6-1, 6-2, 6-0). Connors is op Flushing Meadow bezig aan zijn negentiende open Ameri kaanse. Agassi was vier jaar, toen Connors zijn eerste (van vijf) titel op Forest Hills won en in dat zelfde jaar veroverde hij voor de eerste keer de titel op Wimbledon. Agassi is een bewonderaar van de 'oude, kreunende man'. „Het wordt een botsing tussen oud en nieuw", voorspelde hij. „Ik heb veel respect voor Jim my, maar ben niet bang voor hem". De verrassing van de dag 'as de eliminatie van Stefan Ed- berg. De Amerikaan Krick- stein, eerder winnaar in het duel met Schapers, speelde de wedstrijd van zijn leven en haalde de Wimbledon-winnaar onderuit in vijf sets: 5-7,7-6,7- 6,4-6,7-5. In de kwartfinales ontmoet Krickstein de Australiër Ca- hill, die nog geen set heeft af gestaan. Lendl gaat de con frontatie aan met de Ameri kaan Rostagno, Wilander staat tegenover Emilio Sanchez. De uitslagen: heren enkelspel, achtste finales: Agassi (VSt)- Chang (VSt) 7-5, 6-3,6-2, Mats Wi lander (Zwe)-Emilio Sanchez (Spa) 3-6,7-6 (8-6), 6-0,6-4. dames enkelspel: kwartfinales: Graf-Maleeva (Bul) 6-3, 6-0, Saba tini (Arg)-Savtsjenko (Sov) 4-6, 6- 4, 6-1, Chris Evert (Vst)-Manuela Maleeva (Bul) 3-6,6-4,6-2. heren dubbelspel, achtste finales: Flach/Seguso (VSt)-Warder (Aus) /Willenborg (VSt) 6-3, 6-4, 1-6, 6-2; Casal/Sanchez (Spa)-Annacone/ Patrick McEnroe (VSt) 6-4,6-4,5-7, 6-7,7-6, kwartfinales: Lozano/Witsken (Mex/VSt)-Korita/Levine (VSt) 2- 6,7-5,6-3,6-7 (3-7), 6-4, gemengd dubbelspel, achtste fina les: Austin/Flach (VSt)-Garri- son/Stewart (VSt) 7-5, 7-5; Wood- bridge (Aus)/Fairbank (ZAf)-Da- vis/McGrath (VSt) 3-6, 7-6, 6-4. kwartfinales: Fairbank/Wood- bridge (ZAf/Aus)-McGrath/Davis (VSt) 3-6, 7-6 (7-5), 6-4, Austin/ Flach (VSt)-Garrison/Stewart (VSt) 7-5, 7-5, Smy lie/ Patrick McEnroe (Aus/Vst)-Paz/Lavalle (Arg/Mex) 7-6 (7-5), 6-3. J3LBURG (ANP) - De twaalfde editie van Jet interpolistoernooi in Tilburg is bijzon- er vredelievend begonnen. J°g voor de eerste tijdcontrole waren de vier J® partijen in remise geëindigd. Gast-groot- r H°rt opperde dat het wellicht aan de in- *"ng van de tijdslimiet lag. Voor de eerste ®rtig zetten hebben de grootmeesters een half minder bedenktijd dan vorig jaar. ïevT ?6 striidlust ,aS het volgens hem in elk L ,niet. Dan zou het nog vlugger zijn afgelo- Hüh zowel Karpov (tegen Hjartarson) als 'anbod '|egen Portisch) sloeg een vroeg remise- or?^ud" wereldkampioen had met zwart in een maart?* dame~gambiet weliswaar niets bereikt, ions Vr°Pte kennelijk op een verslapping bij de valk 'andse grootmeester, die in Tilburg in- inzin?1S voor de z'eke Rus Salov. Toen die lichte to? g uitbleef, werd negen zetten later de HühVan ^et punt alsnoS beklonken, lijfva kracht tegen Portisch in zijn eigen ,lant van het aangenomen damegambiet wbetering aan; 11.0-0 in plaats van Ld7 André Agassi, de supersnel stijgende ster aan het tennisfirmanent. FOTOUPI GREENVILLE (SID) - Angel Myers, de Amerikaanse zwemster, die wegens do- pinggebruik uit het Amerikaans Olym pisch team werd gezet, zal opnieuw een controle moeten ondergaan. De teleurgestelde zwemster, die in het voor jaar de studie opzij zette om zich helemaal op Seoul voor te bereiden, kreeg bij terugkeer in het team van de Furmin-universiteit in Greenville (South Carolina) te horen, dat ze moet worden onderzocht. „In de statuten staat duidelijk, dat iemand die met doping te maken heeft gehad, bij terug keer in het universiteitsteam opnieuw moet worden gecontroleerd", aldus Universiteits directeur George Bennett. Myers zal de test direct vóór het begin van het nieuwe seizoen (eind november, begin december) moeten on dergaan. De zwemster houdt nog steeds vol geen doping te hebben gebruikt. Zij geeft de schuld aan anti-conceptiepil, die zij gebruikte. en kreeg gemakkelijk spel. Voldoende voor een serieuze winstpoging was het echter niet. Jan Timman zat - voor de vierde keer dit jaar - te genover Nigel Short. In Amsterdam was de Brit hem te slim afgeweest, bij de World Cup in Bel fort was Timman met remise goed weggekomen. Hij had dus wat goed te maken. Maar daar kwam niets van in. Het orthodox dame-gambiet, dat hij speelde, was zo uitgekauwd, dat er naar 24 zetten al niets meer inzat. Het aardigst was de partij tussen Nikolic en Van der Wiel, de Nederlandse nummer twee, die na enkele jaren afwezigheid moet bewijzen tus sen de topgrootmeesters thuis te horen. In de Meraner koerste Van der Wiel af op een stelling, die hij goed kende. Toch werd hij verrast door een voorbereid nieuwtje van de Joegoslaaf (16. Lxf6). Van der Wiel loste de problemen echter goed op en kreeg duidelijk overwicht. Een min der goede voortzetting rond de 25ste zet bedierf de stelling echter voor zwart. Nikolic ontsnapte met eeuwig schaak. Uitslagen: Hjartarson (IJs)-Karpov (Sov) 1/2-1/2, Timman (Ned)-Short (Eng) 1/2-1/2, Portisch (Hon)- Hübner (WD1) 1/2-1/2, Nikolic (Joe)-Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2. Van onze sportredactie EDAM - Thijs Libregts ging niet naar de bijeenkomst van voetbaltrainers in Edam om over rode en gele kaarten te praten. Hij kwam wel, maar sprak al leen over voetbal. De opvolger van Rinus Michels wilde een andere functie voor het Olym pisch elftal, een bredere basis voor Jong Oranje en het liefst zo snel mogelijk een landelijke competitie voor B-junioren. De scheidsrechters liet hij links liggen. De oefenmeesters van de be taalde clubs kwamen gisteren weer eens bij elkaar. Niet in Zeist, maar in Volendam. Van daaruit gingen ze per boot naar Edam, waar ze in de fraaie raadzaal van het stadhuis door de burgermeester welkom wer den geheten. Aanleiding tot de bijeen komst heette aanvankelijk te zijn het gooi- en smijtwerk met kaarten, waaraan de arbitrage zich in de ogen van de trainers sinds het begin van dit seizoen beschuldigd. „Ik ben hier ech ter niet gekomen om me daar mee te bemoeien", zei Libregts. „Dat is jullie zaak". De bondscoach kwam wel met kritiek, maar die was vooral aan het adres van spon sors en burgemeesters gericht. „Overal wordt over voetbal ge praat. Op het stadhuis, in de di rectiekamer. Behalve daar waar het zou moeten gebeuren. Wij trainers moeten oppassen de besluitvorming niet uit han den te geven. Het voetbal moet weer centraal komen te staan. Als ik hoor dat in Zwolle het voetbal mogelijk in de week einden wordt verboden, waar zijn we dan mee bezig? In zo'n geval kan men zich zelfs afvra gen of PEC nog wel voor een li centie in aanmerking kan ko men. Het wordt tijd dat er eens duidelijkheid komt". Libregts wil echter niet al leen bij de clubs, maar ook in Zeist orde op zaken stellen. „Ik zie een categorie voetballers die buiten de boot dreigt te val len. Jongens, die na Jong Oranje de stap naar het A-elf tal niet kunnen maken, vallen in een diep gat. Bij een club als Ajax, dat deelneemt aan de Europa Cup en de grote toer nooien, valt het nog wel mee. Bij minder prominente clubs ligt dat anders. Ik wil een elftal creëren voor de groep tot 23 jaar. Het Olympisch elftal, dat er nu maar wat bij hangt, lijkt me daarvoor ideaal. We vangen twee vliegen in een klap: we vangen voetballers beter op en kunnen een serieuze gooi gaan doen naar kwalificatie voor Barcelona '92. Ik ga zeker on derzoeken of dit in Zeist invul- baar is". Ook de zaken rond Jong Oranje moeten anders. „Er moet een bredere basis ko men. Vorig seizoen was het zo dat Nol de Ruiter, na het afval len van enkele Ajacieden, de halve finale tegen Griekenland ging spelen met een selectie, waarvan hij een stuk of vijf spelers niet eens kende. Boven dien kwam het voor dat top clubs spelers kochten, die nog nooit in een vertegenwoordi gend elftal hadden gezeten. We wisten niet wat achter de top zat. Dat is een kwalijke zaak. Uit Zeist zullen we ons breder moeten gaan oriënteren. Er zal moeten worden geselecteerd op basis van de kwaliteit van de speler. En niet op naam van de club. Bijvoorbeeld in de eerste divisie. Voor het A-elftal blijft PSV natuurlijk zeer belang rijk, maar voor Jong Oranje kunnen best talenten lopen bij een club als Helmond Sport". Tijdens de bijeenkomst van trainers in het betaalde voetbal was de kwestie van de vele rode en gele kaarten een punt in de rondvraag. De verza melde oefenmeesters klaagden over het strenge optreden van het scheidsrechterscorps. De bijbehorende schorsingen zou den hen bij het samenstellen van elftallen in de problemen brengen. Besloten werd een gesprek aan te vragen met de scheids- rechterscommissie, opdat mo gelijk de richtlijnen van de spelleiders wat soepeler wor den. In Edam was ook een aan tal trainers van mening dat zij de hand in eigen boezem moes ten steken en beter een beroep op hun spelers konden doen zich beter te gedragen in het veld. DEN HAAG (ANP) - Landskampioen AZC Alphen zal de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker in eigen bad houden. De club uit Aiphen aan den Rijn werd door de Euro pese zwemfederatie LEN aangewezen als een van de vier orga nisatoren. De vriendelijke opsteUing werd niet gevolgd door een clemente loting. AZC kreeg een zware poule met de Ita liaanse kampioen Posillipo en de Griekse kampioen Ethnikos. Het Belgische RGSC uit Gent zal in De Thermen als schiet schijf worden gebruikt. Het toernooi wordt gehouden van 14 tot en met 16 oktober. De eerste twee gaan over naar de kwartfi nales op 29 en 30 oktober. De loting daarvoor zal op 16 oktober in Alphen gehouden worden. FAMALICAO (SID) - In het Noordportugese stad Famalicao is woensdag urenlang spontaan gestaakt. Arbeiders en brand weerlieden weigerden aan het werk te gaan, winkeliers hiel den de deuren gesloten. Met de actie protesteren de inwoners tegen de beslissing van de Portugese voetbalbond de plaatselijke voetbalvereniging terug te zetten van de eerste naar de derde divisie. De club werd met de degradatie bestraft wegens betrokkenheid bij een omkoop schandaal. De bond acht het bewezen dat de club zich vorig seizoen in de hoogste divisie kon handhaven door de benodigde overwinning in de slotwedstrijd te kopen. Woensdag liepen duizenden arbei ders mee in een massale demonstratie. Winkel-etalages waren getooid met zwarte vlaggen en de brandweer liet tijdens de mars de sirenes loeien. TEL AVIV (SID) - Met schorsingen, geldboetes en puntenaf trek heeft de voetbalbond van Israel gereageerd op de ontdek king van een zwart geld circuit. In totaal werden aan 22 spelers en acht clubs straffen opgelegd. In de meeste gevallen hadden de clubs de spelers onder tafel betaald. Op die manier wisten de clubs de maximum-salarisgrens van 75.000 gulden per sei zoen te omzeilen. Het voornaamste slachtoffer van het ingrij pen van de bond werd landskampioen Hapoel Tel Aviv. Daar van werden acht spelers voor zes weken geschorst. Bovendien begint de club het komende weekeinde aan de competitie met minus vier punten. WENEN (RTR) - De Oostenrijkse wielrenner Ziermann is uit de Olympische ploeg verwijderd. Hij werd positief bevonden bij een dopingtest. Ook de contra-expertise wees op gebruik van verboden produkten. Bij Ziermann ging het om anabolen, spierversterkers. De amateur werd uit de achtervolgingsploeg gezet en bovendien voor zes maanden geschorst. Zijn plaats wordt ingenomen door Hans Lienhart. Het Oostenrijks Olym pisch Comité heeft alle 77 deelnemers aan een dopingstest on derworpen. Dinsdag werden twee Belgische wielrenners van de deelnemerslijst geschrapt voor hetzelfde vergrijp. ALMELO - Tonny Wagenaar (57) uit Amsterdam, is naast Frans Hoogendijk de tweede kandidaat voor het voorzitter schap van de Judobond Nederland. De JBN zit sinds eind juli zonder voorzitter, nadat Jan Dompe ling plots aftrad. Dompeling werd in mei als opvolger voor Henk van Oosten gekozen. Inmiddels heeft Wagenaar telefo nisch het verzoek gekregen zijn voorzitterschap van de dan- gradencommissie neer te leggen. De nieuwe voorzitter wordt in november benoemd. Officieel weet de Judobond Nederland niets van een tweede kandidaat. Zwolle-Daminterland land-Sovjet Unie: Neder- uitslagen Hans Jansen-Valneris 0-2, Van der Wal-Gantwarg 2-0, Stokkel- Korenevski 0-2, Clerc-Virny 1-1, Gerard Jansen-Mitsjanski 1-1, Van der Zee-Schwarzman 1-1, Sch ol m a - Ver tsj ovi ts 1-1, Van Aalten-Tsjoelkov 0-2. Stand na De resultaten van de gisteren verrichte trekkingen voor de Westduitse midlotto zijn: Trekking A: 5-13-22-25-26-46, reservegetal: 16, Trekking B: 3-7-14-16-21-46, reservegetal: 44. 3-9-0-4-9-9-2. NEW YORK (RTR) - Mike Tyson, de wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht, verblijft in het ziekenhuis en is behoorlijk in de war. Volgens de grootste krant De betrokken specialist van New York heeft Tysons botsing tegen een boom een suicidaal tintje. 'Exclusief: Zelfmoordpoging Tyson', luidde de kop op de voorpa gina van de Daily News. Bill Clayton, de manager van de bokser, noemde het verhaal 'het vertelsel van een gek'. Anderen uit de kring rond de 22-jarige Ty son ontkenden het verhaal niet. Niet bij naam ge noemde vrienden en ken nissen werden in de opzien barende publicatie geci teerd. Tyson is opgenomen in het Columbia Presbyterian Hospital, waar hij herstelt van de verwondingen die hij zondag opliep. Volgens de doktoren is hij na het ongeluk ongeveer een half uur buiten westen geweest en kan hij zich niets meer van het gebeurde herinne ren. Naar het Newyorkse boulevardblad bericht had Tyson zijn vrouw, de ac trice Robin Givens, telefo nisch aangekondigd een einde aan zijn leven te ma ken. Het paar heeft al ge ruime tijd een wat gespan nen verhouding. Enige da gen daarvoor zou Tyson ge dreigd hebben haar te do den. Volgens de Daily News staat Tyson onder behan deling van een psychiater. weigerde dat echter te be vestigen. Een woordvoerder van het ziekenhuis ver klaarde dat het Tyson naar omstandigheden redelijk ging en dat er neurologisch geen complicaties waren. Het ongeluk zou Tyson miljoenen dollars kunnen kosten. De gevolgen dwin gen hem het gevecht met de Brit Frank Bruno, voorzien op 22 oktober, twee maan den uit te stellen. Het duel moet nu indoor moeten worden gehouden; anders was het Wembley Stadion (60.000 toeschouwers rond de boksring) het decor van de ontmoeting geweest. 'De wandelende tijdbom' en de 'Bad Boy of Boxing' toonde zich op 23 augusutus een begaafd straatvechter. Door de tikken, die hij zijn vroegere tegenstander Green op een straathoek in Harlem verstrekte, liep hij een handblessure op. Her- haaldeijk koos hij ook zijn echtgenote als tegenstan der. Het ongeluk van zondag gebeurde 240 kilometer ten noorden van New York op het grondgebied van de schoonzuster van zijn vroe gere manager. De gemeen tepolitie van Hudson, waaronder het terrein valt, heeft de zaak niet onder zocht aangezien het onge luk niet werd gemeld.

de Stem | 1988 | | pagina 9