Verrassende Variaties In Mooie Mode ANNE/SMREL 'Zuidland' moet het waarmaken Met het oog op grafiek in Clinge Welzij nsplan levert weinig discussie op ^EESTER-I Twee festivals van formaat in Ovezande Oude en nieuwe muziek op tientallen manifestaties DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 MARCO BAKKER, UITMARKT EN ZUIDELIJK TONEEL IN TERNEUZEN Première De Meisjes 'De tijd' Marrein Satire Klassieke werken op fortepiano Onder invloed Licht gewonde Geen voorrang Televisie weg WELZUNSCOMMISSIE AARDENBURG Cursus bij Van Geyt Hulst Verwacht bij Van Geyt NOG TE ZIEN ,E STEM VAN ZEEi 106 treden Zingen rwi0eren Pedalen. Ephrem m°tte geniet van het spel T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - Al voordat er iemand op het podium heeft gestaan, is het Ter- neuzense Zuidlandtheater al volop in het nieuws ge weest. Dit jaar moet aan tonen dat Zeeuwsch- Vlaanderen een volwaar dig theater waard is en de 'culturele revolutie' van directeur H. Scholten doorzet. De komende week zet het theater daartoe de eerste stappen: met Marco Bakker en het Zeeuws Orkest, een Uitmarkt en een stuk van het Zuidelijk Toneel. Marco Bakker gaat vrijdag 9 en zaterdag 10 september op de Weense toer met het Zeeuws orkest. De zaterdag middag matinee is afgelast vanwege geringe belangstel ling, maar de avondvoorstel lingen van 20.00 uur gaan ge woon door. Bakker brengt zijn bekende populaire operetterepertoire met klassiekers als 'lm Prater blühen wieder die Baume', 'An der Donau wenn der Wein Blüht' en 'O blond oder braun, ich liebe alle Frauen'. Hij brengt in totaal tien liederen van Lehar, Strauss, Millöcker en Stolz. Het Zeeuws Orkest begeleidt hem en opent de concerten met de ouverture Oberon van C.M. von Weber en sluit de avond af met delen uit Carmen van Bizet. Na de voorstellingen beleeft een van de nieuwe initiatie ven van het Zuidlandtheater zijn première: het Café de Theatre met drankjes, hapjes en levende muziek. De losse verkoop, er zijn nog slechts enkele kaartjes, begint van daag om 10.00 uur. Traditioneel houdt het theater aan het begin van het seizoen een Uitmarkt. Zondag 11 september is het theater gevuld met informatie over het nieuwe seizoen, een door lopend programma in de zaal en presentaties van verschil lende culturele instellingen uit Terneuzen. Tevens is het De Meisjes, vorig jaar in Knokke, nu in Terneuzen te zien - foto a Het Zeeuws Orkest komt naar Terneuzen om Marco Bakker te begeleiden. mogelijk abonnementen te bestellen. Het programma in de zaal is zeer gevarieerd en begint om 12.00 uur. Er is onder meer een optreden van de a capella popgroep De Meisjes (15.30 uur), deelnemers aan het Knokke Starfestival 1988. Verder geeft de jazz- en tap- dansgroep Opus One acte de presence (13.00 en 16.45 uur). Acteur Jeröme Reehuis ver telt in een interview met Zuidlanddirecteur H. Schol ten het een en ander over Het Schommelpaard, een splinter nieuw stuk van Hugo Claus dat op 15 oktober in het Zuid landtheater te zien is (16.15 uur). Toneelgroep Terneuzen speelt ook een stuk tijdens de Uitmarkt.De groep speelt Rondo, een zogenaamd ex pressiestuk. Het bijzondere van de voorstelling, die om 12.00 uur begint, is dat het de eerste keer is dat de Toneel groep Terneuzen afwijkt van het klassieke toneel. Een ex- pressiespel houdt in dat de spelers door middel van li chaamsexpressie, muziek en licht gestalte geven aan een verhaal; een moeilijke toneel vorm, zeker voor een ama teurgezelschap een gedurfde stap. De spelers moeten zich steeds afvragen of aan de bui tenkant te zien is wat er bin nen in hen leeft. Er is inten sief door de toneelgroep geoe fend op deze totaal andere manier van toneelspelen, on der andere met behulp van een videocamera. Het verhaal gaat meestal uit van een grondgedachte, waar de spelers op verder borduren. Rondo is een term uit de mu ziek die staat voor een een voudig thema dat door ver schillende instrumenten op een eigen wijze wordt geïn terpreteerd. In dit geval is het thema 'de tijd'. De Toneelgroep Terneuzen wil overbrengen dat daarin voor ieder mens een plaats te vinden is zonder elkaar nood zakelijk te hinderen. De spe- - foto willem mieras Iers ontdekken in het stuk de historie en de kracht die de samenleving aanwendt om steeds weer van het individu een volgzaam persoon te ma ken. De boodschap is vol te houden tot de plaats gevonden is waar er ruimte is om zich zelf te zijn. Een andere Zeeuws-Vlaamse groep, Marrein, speelt de korte eenakter 'Kwelling' van Herman Heijermans, die ook tijdens de open avond in Den Hoekzak in Oostburg te zien was, en succes had tijdens het amateur eenakterfestival van het vorig seizoen (12.30 en 14.30 uur). Muziekliefhebbers komen aan hun trekken tijdens de vertoning van de film Jazz- ball, waarin grootheden als Sammy Davis jr., Buddy Rich, Duke Ellington en Peggy Lee te zien en te horen zijn (13.30 uur). Naast dit uitgebreide pro gramma zijn er stands van het Zuidlandtheater, Porgy Bess, Toneelgroep Terneuzen, De Terneuzense Muziek- school/ZIKV, Balletschool Li- liane Butler, harmonie De Vliegende Hollander en mo gelijk nog andere culturele instellingen. De kassa is van 11.00 tot 17.00 uur open voor de abonnementenverkoop. Tot slot vindt om 16.00 uur de trekking van de wedstrijd voor abonnementhouders plaats. Wethouder W. van Walraven maakt dan de win naars van de hoofdprijs be kend, die een weekeinde naar Londen mogen met kaartjes voor de musical Cats. De toe gang tot de Uitmarkt is gratis. Woensdag 14 september staat het Zuidelijk Toneel op de planken in Terneuzen met het stuk De Sapeurloot van de Franse schrijver Gildas Bour- det. Het stuk lijkt in veel op zichten op een gewone klucht. Het gegeven is een klassieke driehoeksverhouding, waarin een man zijn vrouw bedriegt met een dienstmeisje. Maar Bourdet tilt het stuk mede door zijn verrassende taalge bruik ver uit boven de gren zen van het genre en zorgt zo voor een schitterende satire. De vertaling is van Pjeroo Roobjee. Het Zuidelijk Toneel is een nieuw gezelschap en feitelijk de opvolger van Glo be. De vormgeving van het stuk is zeker niet alledaags. In het decor zijn tribunes ge bouwd, waarin het publiek plaatsneemt, zodat de hande ling zich tussen de mensen af speelt. De regie is in handen van Wim Meuwissen en de hoofdrollen worden gespeeld door Rik Hancké, Lydeke Harsehnitz, Lisette Mertens en Herman Verbeeck. Van wege de bijzondere publieks- opstelling is er slechts plaats voor 150 personen. De aan vang is 20.00 uur en de toe gang aan de zaal bedraagt 12,50. JONGERENCENTRUM DE KLOMP in Ovezande begint het seizoen het komende weekeinde met twee festivals. Zaterdag 10 september beleeft Ovezande de tweede editie van het Bluesfestival Ovezande en zondag staan de activiteiten in het teken van het Straatfestival Ovezande. De Klomp heeft voor het bluesfestival een tent neergezet in de Messtraat. Vanaf 13.00 staan daar zeven bluesgroepen uit bin nen- en buitenland op het podium. De Zeeuwse band Back Door Slam bijt de spits af, gevolgd door de Belgische Slime Hunters. The Crew is van Nederlands-Belgisch origine en treedt om 16.00 uur op. Grand Slam is een nieuwe Zeeuws-Vlaamse band met on der anderen oud-Avalanche leden, die om 17.45 uur optreden. James Campbell, een Amerikaanse blues- en boogiewoogie- pianist, geeft twee uur later een solo-optreden. White Heat is een mix van Engelse en Nederlande muzikanten met onder andere ex-Normaalgitarist Alan Gascoigne en Tim Disney. De groep geeft rond 21.00 uur acte de presence. De klapper van de avond moeten echter de Bigtown Playboys worden, de suc cesvolle Britten die zich hebben geformeerd rond onder ande ren ex-Crooners Mike Sanchez en gitarist Andy Sylvester. De Klomp is tevreden over de kwaliteit van de gecontrac teerde bands en is van plan het festival uit te laten groeien tot een van de grootste in zuid-west Nederland. Ze verwachten met 600 muziekliefhebbers een verdubbeling van het aantal bezoekers vorig jaar. Naast de tent is er de hele dag een terras en een blues-markt. Een kaartje kost aan de kassa 17,50 en in de voorverkoop vijftien gulden. Het straatfestival tovert het anders zo rustige Ovezande om in een kleurrijke kermis. Op diverse plaatsen treden straat theater en -muziekgroepen op, met als toppers Crazy Idiots, Twee Wezen, Sansevierias en de Bouncing Bubblegums. Op het gebied van kindertheater is onder andere de Belgische groep Zapzarapp actief. Straatmuziek is er onder andere van Cash en Herrie. De festivaltent staat ook zondag nog overeind en biedt diverse optredens, met als afsluiter tot 22.00 uur Earthquake Roody The Trembling Walls. Het evenement is omlijst door een braderie annex markt, met een speciale kinderbraderie, die zo langzamerhand een traditie aan het worden is. Ondanks het slechte weer waar het festival de laatste jaren mee te maken had, is er altijd sprake geweest van stijgende bezoekersaantallen. De Klomp ver wacht zo'n 5000 mensen, en als het weer dit keer meezit zelfs meer. Alle optredens zijn gratis. De aanvang is 11.00 uur en de theatergroepen beginnen omstreeks 12.00 uur. The Crew brengt rythm and blues in Ovezande DE FORTEPIANO is een in strument dat weinig gehoord wordt. Voor de leek is het de gulden middenweg tussen het clavecimbel en de gewone piano. Door de speciale klankkleur en de bespelings wij ze neemt het echter een speciale plaats in voor de mu ziekliefhebbers. Het wordt vooral gebruikt voor de inter pretatie van klassieke compo sities. Morgen, vrijdag 9 september, bespeelt Leen de Broekert de fortepiano die gebouwd is als een copie van een vleugel van Johann Andreas Stein uit 1788. Hij vertolkt in de Lu therse kerk van Middelburg werken van Haydn, Mozart en van Beethoven. Leen de Broekert is een be kend musicus in Zeeland. Hij is een verdediger van de authentieke uitvoeringsprak tijk en treedt vaak op als so list (orgel, piano, clavecimbel) of als begeleider. Op het pro gramma van het concert van vanavond staan interessante composities. Het Adagio in F, de sonate in F, de geliefde toonsoort van J. Haydn en de Grande Sonate Pathétique van L. van Beethoven. Zeer speciale aandacht vraagt de uitvoerder voor de Sonate in C die Mozart schreef in Mannheim voor Rosa Cannebich die een Steinvleugel bespeelde. Het andante van deze sonate kent twee thema's die steeds rijker gefigureerd worden. Men kan spreken van een soort dub- belvariaties, een genre dat ook door Haydn vaak beoe fend werd. Het concert begint om 20.15 uur. De toegangsprijs is 7,50 (kinderen tot twaalf jaar gra tis). HET FESTIVAL van Vlaanderen draait nu volop. Deze week zijn er in Vlaanderen en met name Antwerpen bijna veertig manifestaties. Dit varieert van concerten met oude muziek in historische gebouwen via moderne muziek tot en met pop tij dens de Happening in Hent in de open lucht. Het is onmogelijk om alle concerten te vermelden. We maak ten daarom uit de vele mogelijkheden een keuze. Vanavond herhaalt Ton Koopman met het Nederlands ka merkoor en het Amsterdams barok orkest het huzarenstuk dat hij gisteren in Antwerpen reeds volbracht. In de Sint Baafskathedraal worden vocale werken (een psalm en een oratorium) van C. Ph. E. Bach vertolkt. Aanvang 20.00 uur. Morgen vrijdag 9 september is de eerste uitvoering in de provisorisch gerestaureerde oude hospitaalzaal van Bijloke in Gent. Het Filharmonisch orkest van Moskou speelt werken van Rachmaninov en de eerste symfonie van Tjaikowsky. Aanvang 20.00 uur. Een belangrijk evenement was steeds de Festival Happe ning. Door de enorme belangstelling werd uit veiligheidsover weging de happening enkele jaren gesplitst in verschillende optredens. Dit jaar wordt hij weer in volle glorie gebracht in en rond de Sint Pietersabdij in Gent. Twee dagen lang kan het publiek genieten van optredens van solisten en kleine groepen die een waaier van muziek in vele stijlen brengen. Er zijn klassieke recitals door laureaten van de Elisabethwedstrijd voor zang, the King Singers met close harmony, topartiesten uit de jazzwereld en ook vertegenwoordigers uit het midden van de volksmuziek, het chanson en de popmuziek. Er zijn op tredens in de St. Pietersabdij, het binnenplein en in de hospi taalzaal van Bijloke. Er worden ook verschillende workshops verzorgd. De happening duurt twee dagen en er zijn grote op tredens telkens om 15.00 en 20.00 uur. Zondag 11 september is er in Sint Niklaas een optreden van de wereldberoemde King Singers. Voor de Zeeuwsvlamingen die deze zes super-vocalisten aan het werk willen zien een buitenkansje. Aanvang in de stadsschouwburg 20.00 uur. Maandag 12 september verzorgt het Ensemble dell'Anima Eterna een Mozartprogramma in de Kon. Opera in Antwer pen. Jos van Immerseel leidt het ensemble en bespeelt evenals Martine Chapuis de pianoforte. Aanvang 20.30 uur. Dinsdag 13 september tenslotte is er in de Sint Michielskerk in Gent een concert in de serie Magnif icantus met werken van Fauré door het Collegium Vokale en de Chapelle Royale o.l.v. Philip Herreweghe om 20.00 uur en vertolkt het Cleveland Quartet in het Vleeshuis in Antwerpen strijkkwartetten van L. van Beethoven. Aanvang 20.30 uur. GALERIE ESPRIT in Clinge opende vorige week de eerste expositie van het nieuwe sei zoen. Deze keer geen schijn werper op het werk van één kunstenaar, maar een totaal beeld van grafiek in de ruim ste zin van het woord. Grafisch werk van 21 kunste naars is er te zien tot 17 okto ber. Een reeks die daarna gaat behoren tot de vaste col lectie van de galerie. Door de verschillende technieken en diverse stijlen is het een boeiend geheel. Lino, zeef druk, litho, ets, monotype en houtsnedes. Ze zijn allemaal vertegenwoordigd tijdens deze tentoonstelling. Daarnaast is er keramiek van Antonio Lampecco, de kunstenaar die meermalen in de prijzen viel tijdens inter nationale exposities. Hij maakt onvergelijkbare vazen en potten die door een spe ciale manier van glazuur bij zonder kunstzinnig zijn. Ook maakt hij gebruikskeramiek; een blauw koffieservies staat eveneens te pronk in Clinge. De groep grafici is te groot om ieder apart te bespreken. Er zijn werken van kunste naars die reeds eerder in Esprit exposeerden met schil derijen of ander werk. De waarde van de Cock, Eek- hardt, Günther, Joachim, Lücken, Oostrum, Pattirane, van der Pool en van Veenen- daal is bij de meesten al be kend. De expositie 'Met het oog op grafiek' geeft ook een beeld van de Belgische grafici met de Blaere, Roelant, Mean, Vansevan en Sylvain. Inte ressante collages van land schappen met gaas, mense lijke figuren of aparte hoek jes van Parijs hangen naast de nieuwe serie kleuretsen van de Spanjaarden Marzo- Mart en Mateu. Opvallend zijn de nieuwe aanwinsten, zoals de abstra herende menselijke figuren in een mythologische sfeer van Klinckhamers en de ma ritieme kleurenetsen van van der Pool. Voor de Zeeuwsvla mingen die hangen aan de goede oude tijd is er een his torische weergave van Em- mahaven van Wegner. Echardt leverde etsen die geïnspireerd zijn op ge bruiksdrukwerk. De tentoonstelling biedt een ruime keus aan grafisch werk. Deze keer eens niet in de verzamelmappen, maar ingelijst. Daardoor komen de meeste werken veel beter tot hun recht. De inlijstingen worden door galerie Esprit sinds kort ook verzorgd voor de klanten. De expositie kan bekeken worden van vrijdag tot en met zondag tussen 13.30 en 17.30 uur. Speciaal voor hen die overdag niet vrij zijn, blijft de galerie voortaan op donderdag open tot 21.00 uur. Grafisch werk van Petri Klinkhamers NIEUWVLIET - In de nacht van dinsdag op woensdag om 01.30 uur is G. C. van K uit Zuidzande met zijn personen auto in de sloot terecht geko men. Dit gebeurde toen hij op de Provincialeweg linksaf wilde en te laat bemerkte dat hij de afslag al gepasseerd was. Van K. is een ademproef afgenomen en het bleek dat hij onder invloed verkeerde. AARDENBURG - Op de kruising Appelstraat - Dwarsstraat is P. de B. uit St. Kruis met zijn personenauto tegen M. R. van Q. uit Eede gereden. Q. reed over de Dwarsstraat. De B. werd licht gewond bij dit ongeval. OOSTBURG - Op de kruisk Maaidijk - Philips weg J woensdagavond om 17.45 J P. M. C. uit Oostburg met*, auto in aanraking geko^, met P. A. M. uit Zuidzatij De oorzaak was dat C. voorrang verleende bij oversteken van de voorran» weg. ZUIDZANDE - Na thans is gebleken, is in riode van 3 tot 7 septemj^ ingebroken in een won® aan de Sluisedijk, eigr van V. J. B. uit Breda, het verbreken van een ruit"i| men de woning binnenge]^ men. Er wordt een vermist. Van onze corrspondent AARDENBURG - De Aardenburgse Welzijnscommissie boogaj gisteravond over het welzij nsplan dat door een werkgroep vanj drie West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten is opgesteld in verban; met de nieuwe welzijnswet. Zoals bekend moet dan ook in deze sector worden ingelev terwijl de gemeenten meer vrijheid krijgen in de besteding dat mindere geld. Dit welzij nsplan leverde in Aardenburg weinij discussie op. „Een goed leesbaar stuk", oordeelde voorzitster mevrouw! Keymel-Cambier. In Aardenburg is men van mening, dat hi sturen het verzachten van de pijn wordt. Mede door de teru van de bevolking en ook nog de vergrijzing wordt deze gemëenii extra getroffen door de bezuinigingen. „Toch moeten we het wel. zijn van de ouderen boven aan ons lijstje zetten", aldus com® sielid F. van Dongen. Er kwamen ook geluiden uit de commissie om eigen bijd van deelnemers aan onder meer de muziekschool en het ZIKVti verhogen. Ook pleitte men voor een instelling voor volwassenedn- catie, waarvan er nu vier in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaai zijn. (ADVERTENTIE) THE COLLECTION Noordstraat 51 Terneuzen Tel. 01150-31165 GALERIE VAN GEYT in Hulst verzorgt dit najaar voor de tweede keer een cursus tekenen en aquarel, bedoeld voor zo wel beginners als gevorderden. De eerst twee a drie lessen worden besteed aan het 'klassieke' tekenen. Hierin komt het perspectief uitgebreid aan bod. In de hele cursus krijgt het stilleven veel aandacht. Eenmaal maken de deelnemers een landschap. De cursus is in handen van Szikra Zsuzsa, die studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Budapest. Zij schil dert hoofdzakelijk stillevens, landschappen en portretten, en exposeerde in Budapest, Hulst, Berlijn, Nagykanizsa, Ve- sprem en Marcali. De lessen vinden plaats donderdag van 15.00 tot 17.00 uur. De aanvang is donderdag 15 september en de laatste lessen zijn eind januari 1989. In totaal komen de deelnemers veertien keer bijeen. MORGEN BEGINT in Galerie van Geyt in de Steenstraat in Hulst een tentoonstelling met grafiek van Wim van de mey en beelden van Jits Bakker. De vernissage is vrijdag 9 september om 20.00 uur. De exposi tie is tot 4 oktober te bezichtigen. Galerie van Geyt is geopend op werkdagen van 9.00 - 12.00 en 14.00 - 18.00 uur. Op zondag van 14.00 - 18.00 uur. Dinsdags gesloten. Buiten deze uren bezichtiging alleen op afspraak. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Atelier R.I.M. Verhelst Rupel- monde. Expositie met schilde rijen van Verhelst. Tot en met september. Iedere zondag te be zoeken tussen 15.00 en 19.00 uur en op afspraak. Dikke van Dale Sluis. Expositie van Peter van Nes. Tot en met september. Scheldesmederij Vlissingen. Ex positie 'Beelden 1981-1988'. Werk van Gert jan Evenhuis, Rien Hal ters en Gerhard Lentink. Open dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Tot en met 11 september. Scheepvaartmuseum Antwer pen. Antarcticatentoonstelling. Tot 13 november. Dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. Triënnale met beeldhouwers uit West-Vlaanderen. Dagelijks ge opend. Kunstuitleen Middelburg. Siera den van Greet Harinck. Tot en met september. Open dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 en donderdag eveneens van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis Terneuzen. Aquarellen en brons van Truus Menger. Op werkdagen geopend. Galerie Trouvaille Terneuzen. Tentoonstelling met werken van Jan Verschoore, Marijke Lou- rens en Monick van Rooij. Tot 14 september, geopend tijdens win keluren, maandag gesloten. De Singel Antwerpen. Tentoon stelling over toneeldecorbouwer Jan Versweyveld. Tot 3 oktober. Geopend dinsdag tot en met zon dag van 14.00 tot 18.00 uur. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guido tfi*' hardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Galerie Esprit Clinge. GrapjJ werk van 21 verschillende kun' stenaars en keramiek van AnJ£ nio Lampecco. Tot 17 oktober- Geopend vrijdag tot en met zon dag van 13.30 tot 17.30 uur. Don derdag tot 21.00 uur. Veerboot Prinses Juliana Vlij* singen-Breskens. Vier litho s vj» Theo Jordans: Tot en met okto ber. 'Ik 1; VOLGENS KENNERS i lende beiaardier ter wer Delmotte, bijna 84 jaar. klokken zingen. Op de b van Jef Denijn in Meche en hij speelde later in vè speelt hij ook in Sluis. Ie zomermaanden, reist hij plaats Oostende naar he West-Zeeuwsch-Vlaanq woensdag doet hij dat 25 jubileum niet zo maar v< daarom de beiaardier di zaal huldigen. Ephrem I zeker, maar liever nog z. van het stadhuis, de slan lend voor het volk dat hi weet wat ze mooi vinden Door Romain van Damme SLUIS - Het is bijna twee uur. Voorzichtig neemt Ephrem Delmotte de trappen van het bordes en loopt de hal van het Sluisse stadhuis binnen. In eendrachtige samenwer king met de aanwezige infor- matrice die de vele toeristen terwille is, hangt hij een bordje aan de voorgevel van het stadhuis. Daarop staat dat beiaardier Ephrem Delmotte weer een concert geeft. Woensdagmiddag, van twee tot vijf. Zo gaat het al jaren. „Kom, we gaan naar boven". We nemen een binnenweg. Via de zolder bereiken we de smalle toren met de wentel trap. „We moeten tot voorbij den automatiek, maar wacht, ik moet eerst die automatiek uitzetten. Anders kan ik niet spelen". Hij zoekt de juiste sleutel, doet de deur open en schakelt de automatische speelinrichting die om het kwartier een eenvoudige me lodie ten gehore brengt, met een simpele druk op een knop uit. Nog een bocht en we zijn er. In het heiligdom van Ephrem Delmotte, de ruimte waar hij zich telkens weer uitleeft in muzikale hoogstandjes. „Ja, ze zeggen dat ik de oudste nog spelende beiaardier ter we reld ben. Dat zeggen zij hè. Ik niet, mij hoor je dat niet zeg gen. Het kan zijn, in ieder ge val, ik ga nog niet opgeven zunne. Wel heb ik al iemand in opleiding, Richard de Clerck. Een bediende in het gemeentehuis hier". Hij moet even uitrusten. De klim, 106 treden, naar het toetsenbord van de beiaard vergt de nodige inspanning. Zeker voor een 83-jarige. „In Oostende speel ik ook. Zater dag, vrijdag en maandag. Daar zijn het 125 treden... maar daar is n'en lift. Dat is wel zo gemakkelijk". Meer dan dertig jaar was hij stadsbeiaardier in Ronse, zijn geboorteplaats. „Ik ging naar het conservatorium in Gent. Daar leerde ik noten- leer, harmonie, piano en orgel. Het was de bedoeling dat ik organist zou worden. Dat ben ik niet geworden. Ik had geen goesting om alle dagen om vijf uur op te staan en de mis te spelen. En op zondag de vespers en het lof. Ik zei, dat is niets voor mij. Daarom ben ik het lerarenschap ingegaan. Ja, ik ben professor. Als ge les geeft aan een normaalschool (pedagogische academie), dat heb ik gedaan in Gent, bent ge professor. Ik gaf onder meer Pedagogiek. In 1928 ben ik in Ronse als muziekleraar be gonnen". Tussendoor bezocht hij de beiaardschool in Mechelen. e enige in België. „In Neder land heb je er twee, een in uelft en een in Amersfoort. Ik ?P6el piano en orgel. Dat is belangrijk, anders kun je geen beiaard bespelen. De toetsen liggen als bij een pia- bo. De pedalen als bij een or gel. Maar die pedalen bespe en is toch weer anders dan '1 een orgel. Dan kunt ge wegglijden over die pedalen, maar"106* 86 stamPen- Kijk En Ephrem Delmotte speelt. «Luister, ik laat de klokken gen. Dit is een stokkenkla- Jher. Je hebt ook pianoklavie- rioi i nPianoklavierspreekt, e klokken spreken. Maar bij stokkenklavier zingen de o.kken, voelt ge het verschil. JÜ? r maar> er zit meer ge- p.tb-je kunt je uitleven". stnvi!- zÜn handen over de tokken dansen, zijn voeten

de Stem | 1988 | | pagina 18