Trekkersbloed blijft bruisen Manifestatie over radio-actief afval PROMOTIEBELEID: VEEL REACTIES, WEINIG HUURDERS ZYU presenteert cursusprogramma T VERVOLGD. Katholiek Vrouwengilde begint seizoen muzikaal DAIHATSU I PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS Komend weekend jaarlijkse kermis dorp Nieuw-Namen □c gingssysteem, eau. Waardoor ke omstandig- role over het e gevoel wordt eund door het ntworpen alles biedt de ;t comfort en is om je doel het in alle stijl pflftTEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 ff JUB1 LEREN DE WERKGROEP KERNENERGIE BEZUINIGT OP FEESTPROGRAMMA DEZE WINTER 52 CURSUSSEN rOBEDRIJVEN B.V. LASSEN Openingstijden: 1 Hnu.:ian Jansen- 'Hontenisse' tennist tegen 'Vogelwaarde' FRANCK EN SANDRA MAAS TROKKEN TIEN MAANDEN DOOR AZIË Alles zien Eetgewoontes Axel Hulst Ossenisse Nieuw-Namen Clinge Lamswaarde Zondag Maandag Jubileumwedstrijd W tVOSKE officiële dealer GARAGE DU PONT T22 rj. '2? is -4Ï SN INCLUSIEF BTW 070-489400. Van onze verslaggever HULST - De Werkgroep Kernenergie Zeeuws- Viaanderen heeft vanwege een te krappe beurs gekozen V00r een zuiniger feestpro gramma om volgend jaar het tienjarig bestaan te vie ren. in nlaats van de eerst gedachte trote manifestatie over 'Kern energie en gemeentepolitiek' luidt het nieuwe thema 'Radio- actief afval in de Derde We reld'. De dure muziekband is ge schrapt en daarvoor in de plaats komt een Afrikaanse culturele groep. Voorts zullen op die dag, 29 april, Afrikaanse maaltijden geserveerd worden en gaan sprekers over en uit de Derde Wereld op het thema in. De precieze plaats en aan vangstijd van de viering zijn nog niet bekend. Ondanks het afgeslankte programma, hikt de werkgroep dan nog steeds aan tegen een verwacht tekort van zowat duizend gulden. De Werkgroep Kernenergie heeft een en ander laten weten aan de Zeeuws-Vlaamse ge meentebesturen, die allemaal zijn aangeschreven om een subsidie. Sluis, Oostburg, Ter- neuzen, Sas van Gent en Hulst hebben al laten weten er geen cent voor over te hebben. Enkel de gemeente Aardenburg heeft besloten de werkgroep bij wijze van waardering vijftig gulden toe te stoppen. Nu het programma fiks veranderd is, spreekt de werkgroep in een brief de hoop uit dat Aarden burg toch bij zijn besluit blijft en de vijf tientjes overmaakt. Enige hoop heeft de werk groep nog gevestigd op de ge meenten Axel en Hontenisse. Dié hebben het subsidieverzoek nog in beraad. In een brief aan die gemeenten spreekt de werkgroep de hoop uit dat er alsnog een waarderingssubsi die uit de bus zal komen. Leegstand Hontenisse blijft Van onze verslaggever AXEL-De gemeente Hontenisse blijft het groot ste zorgenkind van de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging. In die gemeente zit de bouwvereniging in de maag met tussen de dertig en veertig onbewoonde huurhuizen. Dat is zowat veertig procent van de totale leegstand waarmee de woningbouwvereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen kampt. Het actieve promotiebeleid van de gemeente Hontenisse heeft tot nu toe slechts enkele huur ders aangetrokken. Daar te genover staat dat het aantal re acties dat de woningbouwvere niging heeft gekregen,overwel digend is. Volgens directeur M. Goedbloed zijn er tussen de 150 en 200 telefoontjes en bezoeken geregistreerd die uitsluitend het gevolg zijn van de Honte- nisser promotiecampagne. „En er bellen nog dagelijks mensen op, vrijwel uitsluitend uit ge bieden buiten Zeeland". De woningbouwvereniging heeft aan informatievragers tientallen pakketjes met aller lei gegevens over de streek toe gestuurd. Het resultaat is tot nu toe magertjes. Concreet zijn naar aanleiding daarvan zes woningen verhuurd. Vier in de gemeente Hontenisse en twee daarbuiten. Volgens directeur Goedbloed I is het vrijwel zeker dat er bin nenkort nog twee leegstaande huizen een nieuwe huurder zullen krijgen. Eén in Honte nisse en een ander elders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Goedbloed heeft geen idee waarom de grote belangstel ling toch slechts een handjevol nieuwe huurders oplevert. „Die mensen vragen informatie, die sturen we toe en vervolgens horen we er niets meer van. We weten niet waarom ze afhaken. Misschien is het de moeite waard dat nog eens te onder zoeken". Het promotiebeleid van de ge meente Hontenisse is vooral gericht op inwoners die huizen of bouwgrond kopen. Goed bloed heeft geen aanwijzingen dat dit direct nadelige invloed heeft op de wel erg grote leeg stand van de huurwoningen in die gemeente. „Maar dat kan ongetwijfeld een rol spelen. Dat geldt overi gens voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. Onze grootste vij and is de lage rentestand. Daardoor is momenteel het ko pen van een huis aantrekkelij ker dan huren". In geheel Zeeuwsch-Vlaande ren heeft de bouwvereniging nu ruim honderd woningen leeg staan. „Voor ons is de si tuatie alleen maar aanleiding om nog voorzichter te zijn. Wij gaan dan ook voorlopig geen nieuwe woningen meer bou wen. De markt is verzadigd", stelt Goedbloed. „Er is in Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkele behoefte aan meer huurwoningen. Ik denk dat er in die sector alles bij elkaar wel zo'n duizend leeg staan. Iemand die zich in Zeeuwsch- Vlaanderen wil vestigen, en niet op een speciale plaats wil wonen, heeft als het moet bin nen een half uur de sleutel". Jergen op Zoom e.o. IIJ F Zoom (Nieuw-Borgvliet) - Tal. 01640-34254 \a e.o. ida, 076-213825 - hbergen - Tel. 01670-63291 Van onze verslaggever AXEL/TERNEUZEN - De Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het cur susprogramma voor dit na jaar klaar. Om het grote aantal van 52 cursussen op allerlei gebied aan de man te brengen, staan er vol gende week stands van de ZVU in Axel en Terneuzen. Maandag staat de ZVU vanaf 20.00 uur in de foyer van het stadhuis van Terneuzen. Een dag later is men in De Halle in Axel aanwezig, daar geeft men informatie over de cursussen die in die plaatsen worden ge geven. De ZVU kent van oudsher I ?.n uitgebreid talenaanbod. I Nieuw dit jaar zijn het Pools, I n^iscl1 en Bahasa Indonesia. I k vestigt in de creatieve I rt°I. aag aandacht op het I Portrettekenen, het maken van I ®oogbloemcoUages en video- I 'Uilen. Ook in de cuituurhisto- I fsche sfeer is er veel te vinden: 560-3682 iper dichterbij dan u denkt >r informatie 030- 880391 tst.22 eldig t/m 10-9-1988 of zolang de voorraad s J Kantoren Afneuzen, Hulst en Goes, j bressen en telefoon- I dammers op pagina 2. °30-12.30/13,30-17.00 uur. Redactie Joineuzen: Rein van der lm (editie-chef), Romain an Damme, Frank Deij, i nnyvan Gremberghe, I R?na <J Verstraten, Cor de j (sport) °),T0n K°°men shEugène Verstraeten, JoeP Trommelen. i Advertentie-exploitatie I C uecteur Zee|and: 1958$'privé tel- 01150- f 67-10 het oude Egypte, de Middeleeu wen, de geschiedenis van Hulst en omgeving en de moderne schilderkunst. Ook het culinaire ontbreekt nooit bij de ZVU. Naast een cursus fijne keuken kan men ook een eenvoudige kookcursus voor oudere mannen volgen en is er een cursus rond het berei den van vis. Wie naast het eten van een goed glas wijn houdt, kan terecht bij een van de wij nproefcursussen. Voor degenen die meer be roepsmatig in een cursus inte resse hebben, zijn er cursussen als computerkunde, tekstver werken, notuleren of bedrijfs gerichte conversatie Duits. Wie geen tijd heeft om de informa tiestands te bezoeken, kan een brochure met daarin alle 52 cursussen aanvragen bij het ZVU-secretariaat, Roosevelt- laan la in Axel. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Voor de negende achtereenvolgende keer houden de twee tennis verenigingen uit de ge meente Hontenisse een clubontmoeting. Dit jaar is die ontmoeting zaterdag 10 september op de tennisvel den te Vogelwaarde. Van de tennisclub Vogelvlucht uit Vogelwaarde en van Honte nisse uit Kloosterzande spelen elk twintig spelers mee om de wisselbeker. In de vooraf gaande acht jaar hebben beide clubs de beker ieder vier jaar in het bezit gehad, maar het is geen van beide gelukt om hem drie jaar achtereen te hebben. De club die zaterdag deze wedstrijden wint, mag de wis selbeker houden, omdat die dan voor de vijfde keer gewonnen wordt. Beide clubs hebben ge lijke kansen, dus het belooft een spannende strijd te wor den. Het reizen met een bus was niet altijd comfortabel. Sandra zit hier op het dak en de geiten en kippen in het passa giersgedeelte. EEN JAAR GELEDEN vertrokken ze op reis door Azië. Na tien maan den waren Franck en Sandra Faas terug in Hulst. Vele ervaringen rij ker. In het begin hadden ze wat moeite met de aanpassing aan het jachtige westerse leven. Nu, na twee maanden, zijn ze als het ware automatisch vervallen in het oude leventje. Maar de buitenkant be driegt. Als er gesnuffeld wordt in de meer dan 1300 dia's die gemaakt zijn op de tocht door Turkije, India, Nepal, Thailand, Maleisië en Indo nesië, komt er een speciale glans in him ogen. De drang om te reizen, veel te zien en van alles te beleven, is niet verdwenen. Integendeel. Als de batterijen weer zijn opgeladen en er genoeg geld is verdiend om het een half jaartje uit te zingen, pakken ze him rugzakken weer in. Er staan nog heel wat landen op hun verlanglijstje. Door Jeanette Vergouwen HULST - Over de Azië-reis kunnen Franck en Sandra ontzettend veel ver tellen; ze zitten barstensvol indrukken. Na twee maanden, waarin ze alweer volop aan het werk zijn, is alles bezon ken. De vertelflarden van direct na te rugkomst krijgen meer vorm en de geïn teresseerde luisteraar krijgt een boeiend overzicht van de pracht van de natuur, de avonturen en de vaak schrijnende misstanden. Ze wilden eerst hun verhaal niet kwijt aan de krant, maar omdat ze steeds va ker aangesproken worden en iedereen vraagt hoe het daar was, gaan ze er een avondje voor zitten om hun relaas te doen. „We wilden toen we vertrokken gewoon alles zien. Vreemde culturen bewonde ren en de autochtone bevolking ontmoe ten. Nou, we hebben veel bekeken, prachtige bouwwerken, natuurfenome- nen en ook veel armoede. De contacten met de bevolking vielen wat tegen. Je wordt steeds als een buitenstaander be schouwd", vertelt Sandra. Franck vult aan dat ze bewust geko zen hadden om te leven tussen de men sen. „Je voelt en maakt mee wat zij ook voelen. Je krijgt dan wel in de gaten dat je een luxe beest bent. We zijn bevoor recht. De mensen daar hebben best ca paciteiten, maar ze krijgen nooit de kans om die te ontplooien. De corruptie viert hoogtij". Ze zijn het er over eens dat de reis van tien maanden een droomreis was. Zij vonden het heerlijk om dit samen mee te maken en de indrukken te kunnen delen. Ze vinden dat ze geluk gehad hebben nooit bestolen te zijn. Veel reizigers ra ken onderweg een gedeelte van hun geld of bagage kwijt. Sandra en Franck wa ren extra waakzaam. Tijdens de vaak lange reizen met het openbaar vervoer werd er niet veel geslapen. De belang- Franck en Sandra Faas kregen tij dens hun trektocht op een olifant tel kens een gratis douche. stelling voor de toeristen is groot, want er valt wat aan te verdienen. Sandra en Franck kwamen door hun manier van reizen en verblijven veel in contact met de lokale bevolking. Ze leer den in elke taal de cijfers en de geijkte zinnetjes. Ze ondervonden veel vriende lijkheid, maar de vragen naar hun doen en laten waren steeds dezelfde. „De mensen hebben weinig echte interesses. Ze werken en overleven. Eten, drinken, werken en slapen zijn belangrijk. Het gezin komt op de eerste plaats en be langstelling voor wat er in de wereld ge beurt is er nauwelijks. Je hoorde steeds het rijtje vragen: Waar komen jullie vandaan? Ben je getrouwd? Hoeveel kinderen heb je? Welk werk doe je, en vooral, hoeveel brengt dat op?" stelt Franck. Sandra reageert zich even af door te verklaren dat een vrouw in het grootste deel van die landen totaal niet meetelt. „Daar ben je een onbelangrijk voorwerp. Ze vroegen alles aan Franck en ze von den het verschrikkelijk raar dat we na zes jaar huwelijk nog geen kinderen hadden. Ze hebben totaal geen idee van hoe wij leven en denken" Ze vertellen over de vele trektochten. Het schommelavontuur op de brede rug van een olifant werkt weer op de lach spieren. Het met zijn tweetjes zitten in een bakje op die grijze kolos was een be levenis. Ze werden door elkaar geschud en om de haverklap gratis vol modder water gespoten. Een douche-service die de olifant met behulp van zijn slurf aan zijn passagiers gaf. Die avond had het echtpaar Faas een gevoel van een super soort zadelpijn. De rit door dorre woestenij op een ka meel, de tocht op een bamboevlot en de junglesafari in het nationaal Park van Nepal bezorgen het nodige spraakwater. Het ene avontuur na het andere rolt over hun lippen. Hoe ze gereisd, gegeten en geslapen hebben. De rare toestanden in de binnenlanden, de handel en de lijk verbrandingen. „We hebben nooit gelift", merkt Sandra op. „We maakten gebruik van het openbaar vervoer. Dat varieerde van overvolle treinen tot en met een osse- kar." Het busvervoer kwam op Franck, als ex-buschauffeur, raar over. „Je houdt het niet voor mogelijk, maar een oude vrachtwagen is in India voorzien van een krakkemikkig soort bak en daar worden tientallen mensen mee ver voerd." De mensen zaten bovenop het dak en de rest met geiten en kippen nam plaats in het 'passagiersgedeelte'. Sandra en Franck huurden ook vaak een motor of fiets en trokken er dan op uit. De riksja's in India en Indonesië waren voor hen een pure luxe. Het eten in Voor- en Zuid-Oost Azië is meestal goed, maar eenvoudig. Elk land heeft zijn eigen eetgewoontes. „Overal waar we kwamen stond er wel rijst, kip, eieren, bananen en pannekoeken op het menu", lacht Sandra, die het vlees dat in India en Nepal aangeboden werd niet aanraakte. „Dat lag op de grond uren in de zon voor het verkocht werd. We heb ben ons daar erg vegetarisch gedragen. Fruit kost er bijna niks en het vlees deel ik niet met het ongedierte dat daar rond kruipt". Het reizen volgens landsgebruiken bracht hen in contact met de plaatselijke bevolking. Het feit dat ze ook sliepen in de hutten en de optrekjes waarin de mensen daar huizen, vertelde hen nog duidelijker hoe men daar woont en leeft. „Je legt je prioriteiten wel anders als je de ellende daar ziet en meemaakt. We hadden een wereldontvanger mee om af en toe wat nieuws te horen uit Neder land. Hoe verder je weg bent hoe onbe langrijker alles wordt. Het is toch om te gillen als je hoort op de radio dat de mi nisters in Nederland zeuren over minder grote auto's voor hun persoonlijk ver voer terwijl er naast je deur mensen lig gen te creperen", merkt Franck wrang op. De misstanden hebben op hen een diepe indruk achtergelaten. Ze zijn beiden nog onrustig. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben ze via uitzendbureau's werk gevonden. Ze ge nieten van een warme douche, een luxe die ze maanden hebben ontbeerd. De da gelijkse kost is weer aangepast en ze vinden het ook prettig om af en toe weer met vrienden en kennissen van gedach ten te wisselen. Het trekkersbloed bruist nog steeds. Volgend jaar, als het even kan, zijn ze weer weg. China, Rusland, Nieuw-Zee- land of Zuidamerika lokt. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde een onderlinge wed strijd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe brid- geseizoen. In De Halle streden 44 paren verdeeld over drie groepen om de hoogste eer. Uitslag groep A: 1. echtpaar Her- rebout, 2. heren Moeliker-Pel, 3. heren Scheele-De Block. Groep B: X. echtpaar Scheele, 2. heren Van Bambost-Löchter, 3. dames Bode-De Meijer. Groep C: 1. da mes De Regt-Saveur, 2. mevroue Van Stee-de heer Verpoorte, 3. dames Kok-Saman en mevrouw Vons-de heer Doorns. AFASIESOOS - Dinsdag 13 september houdt de Afasie- vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren weer een soosmiddag in verpleeghuis De Blaauwe Hoeve. De soos begint om 13.30 uur. Voor nadere infor matie kan men zich wenden tot A. Elderson, logopediste van de Blaauwe Hoeve. BRIDGE - Bridgeclub Hulst speelde de tweede wedstrijd van de najaarscompetitie. Uitslag groep A: 1. dames Mast- Kint, 2. mevrouw Van de Bo- gaert-de heer Melchers, 3. dames Biesbroeck-Pouwels. Groep B: 1. heren Simpelaar-Zwaan, 2. he ren Biesbroeck-Dourlijn, 3. da mes Den Boer-Smulders. Groep C: 1. dames Vervaet-Bogaert, 2. dames Seydlitz-Holtz, 3. echtpaar De Kerf. Groep D: 1. echtpaar Van Opstal, 2. dames Kint-Van Leeuwen, 3. dames Burggrave- Zwarekant. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden houdt zaterdag 10 september een dansavond in Den Dul- laert te Hulst. Het orkest The Williams verzorgt de muziek. Tussen de bedrijven door wordt een bingo en verloting gehouden. De soosavond be gint om 20.00 uur. GAAIBOLLEN - Op camping De Zeemeeuw werd een gaai- bolling gehouden waaraan 35 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: mevrouw Van der Donk; linker zijvogel: H. Bake- Iand; rechter zijvogel: D. Duys- ring; grootste aantal (6): R. van Roeyen, allen Ossenisse. KAARTING - In zaal Thille- man werd een kaarting ge houden waaraan 78 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. F. Piessens, Clinge; 2. J. Leeraert, Hulst; 3. J. de Waal, Axel. Joke ren: 1. M. Kegels, Kruispolderha ven; 2. J. Impens, Terneuzen; 3. J. van Vooren, Ossenisse. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Hulsterloo halen zaterdag 10 september vanaf 09.00 uur weer oud pa pier op. SCHIETING - In zaal Bene lux wordt donderdag 15 sep tember een bejaardenschie- ting gehouden, aanvang 14.00 YOGA - In Lamswaarde wordt op woensdag 14 sep tember weer gestart met yoga-lessen. Dar gebeurt in het gemeenschapshuis De Luifel, van 8.30 tot 9.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw Stallaert, 01142-204. EINDHOVEN - Technische Universiteit, doctoraal Faculteit Bedrijfs kunde; P. van den Bulck, Kloosterzande en P. Deurwaarder, Axel. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Van za terdag 10 tot en met dinsdag 13 september wordt in Nieuw-Namen de jaarlijkse kermis gehouden. Vrijdag wordt als voorproefje een kaarting gehouden bij Jo Schroder, aanvang 20.00 uur. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 10 september: 13.00 uur auto-oriëntatierit voor in woners en/of oud-inwoners van Nieuw-Namen en Kiel- drecht, inschrijven café Thille- man vanaf 12.30 uur; 14.30 uur kaarting in café Du Commerce; 19.15 uur muzikale opening van de kermis met medewerking van De Scheldezonen uit Nieuw-Namen en de Leopold- en Albertisten uit Kieldrecht; 21.00 uur prijsuitreiking auto- oriëntatierit in café Du Com merce; 20.30 uur disco-avond van De Scheldezonen in ge meenschapshuis De Kauter. Zondag 11 september: 11.00 uur plechtige hoogmis met mede werking van zangkoor St.-Ce- cilia en de fanfare De Schelde zonen; 14.30 uur muzikale rondgang door De Scheldezo nen, Weldoen Door Vermaak uit Clinge, Nooit Gedacht uit Graauw en de muziekvereni ging Heikant. Dinsdag 13 september: 14.30 uur schieting in café Picavet op de liggende wip; 14.30 uur 32e Scheldeprijs voor amateurs, in schrijving café St.-Cecilia; 18.00 uur muziek voor jong en oud in café Du Commerce; 20.00 uur vleeskaarting in café Thil- leman; 20.30 uur officiële trek king kermisloterij in café Thil- leman. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In het kader van de jubileumviering van de Petrus Hondius scholenge meenschap spelen vandaag twee voetbalteams van Petrus Hondius en het Zeldenrustcol- lege tegen elkaar. De krachtmeting begint om 16.00 uur. (ADVERTENTIES) jV. Restaurant uA\> Hulst Bierkaaistraat 8 c V" Tel. 01140-13444 vis- en vlees- SPECIALITEITEN volledige menu's v.a35.- Keuken open van 12-21 uur Dinsdags gesloten Reserveren prettig voor u en voor ons Maandag 12 september: 10.00 uur mis voor de overleden pa rochianen; 11.00 uur rommel markt door kinderen van de la gere school; 14.00 uur kermis- spel voor de kinderen van de basisschool; 14.30 uur kaarting in café Du Commerce; 14.30 uur schieting op de liggende wip in café Picavet; 19.00 uur kermis- loop over 3,7 en 10. kilometer; 20.00 uur kaarting in café Thil- leman; 20.00 uur muziek voor jong en oud in café Du Com merce. TERNEUZEN BV Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Van onze verslaggever HULST - Het Katholiek Vrouwengilde Hulst begint het seizoen op muzikale wijze. Maandag 12 septem ber begint het nieuwe Gil- dejaar met een optreden van het ensemble Scara- mouche in Den Dullaert. Het ensemble brengt die avond licht klassieke muziek. Scara- mouche bestaat uit mezzoso praan Jeanette de Caluwé, kla- rinettiste Anne-Marie Hoef ijzers en pianist Jos Verpoor- ten. Verspreid over twee delen brengen zij in totaal twaalf nummers. De openingsavond van het Vrouwengilde begint al om 19.00 uur met en eucharistie viering in de Hulster basiliek. Het thema is 'wat is geluk?' Tijdens de dienst worden de overleden leden van het gilde herdacht. Na de mis gaan de vrouwen naar Den Dullaert voor de jaarvergadering. Na de behandeling van de jaarstuk ken vindt er een bestuursver kiezing plaats. Tevens presen teert men het nieuwe pro gramma voor de activiteiten tot januari '89. Scaramouche besluit de avond.

de Stem | 1988 | | pagina 17