BV Oostburg moet zich waarmaken IAMES VAN SCHELDESPORT IN OVERGANGSKLASSE Jeugd sterkste troef BC Sas oorwaarts 2 mikt op herstel Begeleiding jeugd primair Stone Dunkers is opgeheven DESTEM EXTRA DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 Overgang 'ERNEUZEN - De da- ,es van de Terneu- -ense basketbalvereni- Scheldesport heb- :n voor een unieke irestatie gezorgd. On- !er bezielende leiding an trainer-coach An- Boer komt voor het rst in de geschiedenis an het Zeeuws- Naamse basketbal een lamesteam uit in de rergangsklasse. Verdediging Fysiek Indeling competitie basketbal Jeugd Dames SCHELDESPORT TERNEUZEN RICHT ZICH OP DE MINI'S Nieuwkomer een lekker zomertje van! vaart 8, Hulst T49 basketbalmedewerker AANTAL SENIORENTEAMS TERUGGEBRACHT VAN DRIE NAAR TWEE fan onze ooSTBURG-BV Oostburg tart het nieuwe seizoen met twee teams in de eerste asse Vorig jaar werd de mpetitie afgesloten met Ie zwaar bevochten pro moties. Toch werd het aan- seniorenteams terugge dacht van drie naar twee. M heren- en een dames- eam derhalve, maar allebei „deeerste klasse. lii de heren ligt het probleem «ral bh de jeugd. Te vaak >sten vorig seizoen junioren ljen bij de senioren, wat ,n weer ten nadele van het uorenteam ging. Daarom terden de Oostburgse reserves [fideel geschrapt uit de com- etitie. Hierdoor ontstaat ech- erwei een ander probleem: de »rste klasse zal wellicht te zwaar zijn voor enkele reserve- spelers, die daardor minder aan de bak zullen komen. BV Oostburg zal dit trachten te compenseren via een groot aantal oefenwedstrijden tegen teams uit de tweede klasse, zo als Scheldesport 2 en Voor waarts 1. Een voordeel van deze ope ratie is dat er twee jeugdteams op de been gebracht kunnen worden: een jongens-kadetten- ploeg en een jongens-junioren- team. Willem van de Broecke zal de taak van trainer-coach van de jongens op zich nemen. Van de Broecke is bovendien samen met Han Moerman trai ner van de heren-senioren. De coaching van de heren wordt net als andere jaren verzorgd door Ronnie Zoetaert. Han Moerman verwacht een zwaar seizoen voor de heren: „Het wordt ongetwijfeld span nend. Hoe goed we zullen pres teren valt nog af te wachten. We hebben in ieder geval een serieuze voorbereiding. Zater dag 3 september hielden we een toernooi in Cadzand. Verder is een reeks vriendschappelijke wedstrijden gepland, voorna melijk tegen Belgische ploegen. De overgang van de tweede naar de eerste klasse is tame lijk groot. We zullen dus met meer nederlagen rekening moeten houden. Er staat in ieder geval een leuk aantal derby's op het programma, zo als tegen BC Sas 1 en Schelde sport 1. Tijdens ons toernooi kon het publiek hiervan een voorproefje krijgen, want beide teams waren aanwezig." Ook de dames komen dit sei zoen uit in de eerste klasse. Be kendste tegenstander wordt Voorwaarts 1. Scheldesport 1 promoveerde naar de over gangsklasse. De damesselectie heeft geen noemenswaardige wijzigingen ondergaan. Drie ex-junioren zijn de rangen ko men versterken. De nieuwe reglementering betreffende de opgave van teams speelt zeker in het voor deel van de dames. De kern be staat uit zeven speelsters. Daarnaast kunnen drie inval sters uit een lager geplaatst team onbeperkt meespelen plus drie junioren. Dit komt neer op een totaal van dertien speel sters. Ook de Oostburgse da mes zullen zich moeten waar maken in de eerste klasse. Evenals vorig jaar verzorgt Mare de Jager de training en de coaching van de dames. Daarnaast is er eveneens een meisjesjuniorenteam actief on der leiding van Han Moerman. Het ledenaantal van Oost burg groeit gestaag. Momenteel telt de vereniging 52 leden, 25 senioren en 27 junioren. Op be stuurlijk vlak vallen enkele wij zingingen te noteren. De sa mensteling is nu als volgt: voorzitter Willem van de Broecke, secretaresse Marga van de Vijver, penningmeester Han Moerman, wedstrijdsecre taresse Elly de Krijger en scheidsrechterszaken Mare de Jager. Het bestuur streeft naar een goede doorstroming vanuit de jeugd. Om die reden worden de trainingen voor kadetten en ju nioren ook in Oostburg gehou den en niet in Cadzand. Boven dien zullen de senioren en de junioren steeds samen uit en thuis spelen, waardoor een gro ter contact en een betere bege leiding mogelijk worden. nieke basketbalprestatie jor Peter Janse daarmee is Schelde- irt wellicht nog niet aan iet einde van zijn moge- ijkheden! ainer-coach André Boer be- :hikt voor het seizoen 1988- 189 over twaalf, misschien lertien speelsters. Onder hen ivenjunioren: Miranda Pijpe- llinck, Nicoline Hoogendoorn, Bianca Geense, Angelique iverbeke, Cindy Hamelinck, audia Kersbulck en Rieneke >1. „De bedoeling is om een van negen a tien speel ss over de houden," aldus ïdré Boer. „Dus niet iedereen opgesteld kunnen worden. JUiteraard zal wel iedereen aan (detraining deelnemen." Die trainingen worden ove- bijzonder professioneel pakt. Kees van Oosten, de s-trainer van Els Vader, heeft intensief conditie-trai- ingsschema uitgewerkt en zal laar alle waarschijnlijkheid leze conditietrainingen ook zelf komen begeleiden. Verder is er een assistent-trainer aan getrokken, Peter Janse, psy- og in spé, die niet alleen training en coaching zal ssisteren, maar bovendien ook r de psychologische begelei- g van de speelsters zal in- mrn», 1 vorig seizoen blijft verdediging voor André »r on de eerste plaats staan. Hij zegt: „Daar hebben we vo rig jaar vrijwel uitsluitend op getraind en met redelijk goed resultaat. Dit jaar zullen we natuurlijk weer enigszins op nieuw moeten beginnen, door dat er een aantal junioren bij gekomen is. Dat zal voor ieder een weer wat onwennig zijn, temeer omdat er een niet on aanzienlijk leeftijdsverschil in de speelsterskern bestaat. De gemiddelde leeftijd ligt vrij laag. We hebben een jong team, dus proberen we speels te basketballen. Vandaar dat naast de verdediging veel aan dacht zal worden besteed aan de fast-break. We hebben veel snelle speelsters, dus moeten we, vanuit een goed georgani seerde aanval, snel kunnen uit breken. De fast-break, mits goed uitgevoerd, is de beste aanval. Vorig jaar hebben we ook al geprobeerd om vanuit een sterke verdediging op de fast-break te spelen, maar toen was het rendement niet opti maal. Daarom zal de fast- break op de trainingen een be langrijke plaats innemen, maar de defensie blijft op de eerste plaats komen. Om alles aan iedereen duidelijk te kunnen maken, is er voor het komende seizoen een nieuw teamboek gemaakt, waarin alle aspecten van aanval en verdediging uit voerig beschreven worden." De overgangsklasse bestaat uit twaalf teams. Marathon (Vlissingen) en Vossenberg (Oudenbosch) zijn de dichtst bijzijnde. Scheldesport zal ver der onder meer naar Den Bosch, Werkendam en Breda moeten gaan voor zijn uitwed strijden. „Het grootste verschil met de eerste klasse is dat er sneller gespeeld wordt, meer fysiek. Maar het moet kunnen. Vorig seizoen hebben we een uitwed strijd tegen Marathon gespeeld in Vlissingen en die hebben we met zestien punten verschil ge wonnen. Alles zal afhangen van de voorbereiding. Daarom zijn er verschillende oefenwed strijden ingelast, met op het einde drie wedstrijden tegen teams uit de hoofdklasse. De competitie begint namelijk op 1 Van onze basketbalmedewerker TERNEUZEN - De indeling voor de nieuwe basket balcompetitie ziet er voor de Zeeuwse teams als volgt uit: RAYON Overgangsklasse A dames: Scheldesport I, Virtus 1, Waldric 1, Marathon 2, Schijndel 1, Octopus 1, SVH 2, PSV7 Almonte 3, Heer baan Pioneers 1, Flash'82 3, ELBC1, Vossenberg 1. KERN ZEELAND Eerste klasse dames: Voorwaarts 1, Marathon 3, Marathon 4, Sou burg 2, BV Oostburg 1, De Smokkelhoek 1, Volharding 1, Volhar ding 2, Dynamo'701. Tweede klasse dames: Voorwaarts 2, Marathon 5, Scheldesport 2, De Polder 1, Volharding 3, Dynamo'70 2, Mevo'801. Eerste klasse heren: Marathon 2, Marathon 3, Scheldesport 1, Souburg 2, Souburg 3, BV Oostburg 1, BC Sas 1, Dynamo'70 2. Tweede klasse heren: Voorwaarts 1, Marathon 4, Scheldesport 2, Souburg 4, Dynamo'70 3. Meisjes-junioren: Marathon 1, Scheldesport 1, Souburg 2, BV Oostburg 1, Volharding 1, BC Sas 1, Dynamo'701. Jongens-junioren: Marathon 1, Marathon 2, Souburg 2, BV Oost- burg 1, Volharding 1, BC Sas 1. Jongens-kadetten: Marathon 1, Scheldesport 1, Souburg 1, BV Oostburg 1, Volharding 1, Dynamo'701, Stone Dunkers 1. Jongens-aspiranten: Voorwaarts 1, Marathon 1, Marathon 2, Sou burg 1, Souburg 2, BC Sas 1, Dynamo'701, De Smokkelhoek 1. Jon gens - mini'sMarathon 1, Souburg 1, Volharding 1, BC Sas 1, De Smokkelhoek 1, Scheldesport 1, Souburg 2. Van onze basketbalmedewerker HULST/ST.-JANSTEEN - Stone Dunkers bestaat niet meer. De Steense basketbalvereniging, herrezen uit het as van BV Hulst, verloor na het herenteam vorig jaar, deze keer ook de dames. De selectie was simpelweg te mager om nog aan competitie te kunnen denken. Een gevoelig verlies voor het Zeeuws-Vlaamse basketbal. Alle hoop is nu gericht op de mini's, getraind door Luc Dierickx, die misschien ooit nog voor een reïncarnatie zullen kun nen zorgen. De selectie van de Schelde- sport-dam.es met links staande trainer-coach André Boer en rechts staande assis tent-trainer Peter Janse, die ook voor de psychologische begeleiding zal zorgen. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER. oktober. Er is ook nog een trai ningskamp gepland. Als de voorbereiding volgens plan ning verloopt, moeten we min stens bij de eerste vijf kunnen eindigen, maar we mikken uiteraard zo hoog mogelijk." Van onze basketbalmedewerker SAS VAN GENT - Al meer dan vijf jaar is de jeugd voor de Sasse basketbalver eniging BC Sas primair. Het zogenamade vijf jarenplan is nu voorbij en BC Sas brengt niet minder dan vijf jeugdteams in competitie. De jeugd blijft dan ook de sterkste troef van BC Sas. De Sasse heren handhaaf den hun plaats in de eerste klasse, terwijl de dames we gens een te beperkte speel sterskern dit jaar niet aan de competitie deelnemen. De Sasse heren eindigden vorig seizoen nog op een vijfde plaats in de eerste klasse. Onvol doende dus voor een plaats in de play-offs voor het kam pioenschap. BC Sas slaagde er daarentegen wel in die vijfde plaats op overtuigende wijze te consolideren. In de play-offs om de degradatie eindigden de Sassenaren ongeslagen. Het team is ongewijzigd, maar men blijft naarstig op zoek naar versterking. Peter Vaal, jarenlang op het voor front bij de Sasse heren, stopt er dit seizoen mee. Er zijn wel plannen om een veteranenteam op te richten, dat eveneens aan de competitie zou deelnemen. Ook bij andere verenigingen zou er belangstelling bestaan voor een dergelijke veteranen- ploeg. Zo heeft Voorwaarts- speler Dick Busch al laten we ten geïnteresseerd te zijn. Coach van de Sasse heren blijft Frank Vervaet. Het doel is uiteraard handhaving in de eerste klasse. Dat moet weinig problemen opleveren. BC Sas moet een stevige middenmoter kunnen blijven. Mits enige ver sterking ligt een plaats in de play-offs zeker in het ver schiet. Daarnaast kan BC Sas door de promotie van BV Oost burg rekenen op een tweede derby. Uiteraard zullen vooral de wedstrijden tegen Schelde sport weer de meeste aandacht trekken. Een zware dobber, maar zoals elke echte derby onvoorspelbaar. De dames eindigden vorig seizoen nog op een achtste plaats in de tweede klasse. Het team onderging geen grote wij zigingen, maar ziet toch af van deelname aan de competitie. De kern is te klein. De trainingen blijven echter gewoon door gaan. Als er nog versterking zou komen, zijn de Sasse dames klaar om zich alsnog te laten inschrijven. De Sasse trots blijft evenwel de jeugd. Dit jaar nemen niet minder dan vijf ploegen deel aan de competitie. Eerst en vooral de jongens- en meisjes junioren, getraind door Peter en Maureen Vaal. Dan zijn er de jongens- en meisjes-aspi ranten, getraind door Fred Overdijk en Jaap Trap en ten slotte de mini's onder leiding van Hanneke Bronwasser. De Sasse planning is precies uitgekomen. De bedoeling was om in vijf jaar tijd teams in alle geledingen te hebben, zo dat doorstroming op alle plaat sen mogelijk zou worden. Bo vendien is er in alle selecties een goede bezetting. De jon gens-junioren zijn al een paar seizoenen op de tweede plaats geëindigd en de tijd is mis schien rijp voor een eerste titel. Ook de meisjesjunioren moe ten een goede prestatie kunnen neerzetten. pnonze basketbalmedewerker - JL - De Axelse basket- ïivereniging Voorwaarts in vergelijking met ïïig seizoen weinig ingrij- Mde veranderingen on tgaan. De herenploeg "Mhaafde zich in de klasse, Fiesteam het eerste de eerste maar rekent op een eUe terugkeer. Axelse heren hebben een r;'71®rr jonge ploeg. Onder liA c ng van trainer-coach rru cb moet Voorwaarts Jfren zich in de midden- ;>,,van de tweede klasse te fiïrVea "Ue middenmoot u„m°gelijk, iets hoger," kant j Busch, die in geval L rf °°k n°g wel als speler P'ef wil zijn. ,1 u r dispensatie nog utric extra spelers van- il)l])ea8d kunnen laten mee- 'eknnn„ aast kunnen we sar- op de kern van vorig Wlri®26 spelverdeler Danny diiorerw' debutant bÜ de chtwü oban Slabbekoorn, speler Peter de Kraker, fcomif66 meter-man Peter ktteawTu hopelijk voor iPew ^houden kan blijven K», thamer begint aan F leuWe studie, red.) en ver- Brian Meeuwse, een van de vaste krachten in het eerste he renteam van de Axelse basketbalvereniging Voorwaarts. - FOTO W1M KOOYMAN. der Mike Verhaegen en Brian Meeuwse. Paul van Genderen zijn we helaas kwijt wegens rugklachten. Dat betekent een serieuze verzwakking van onze aanval." De Axelse heren zijn inmid dels begonnen aan de voorbe reiding. Het hoogtepunt hier van vormde het grote toernooi voor heren en dames op 3 sep tember in Oostburg. De trai ningen zijn woensdags van 19.00 tot 20.00 uur. De dames kenden vorig sei zoen geen echte successen. Voorwaarts 1 eindigde in de middenmoot in de eerste klasse en Voorwaarts 2 degradeerde. In het eerste team werd vooral de lengte van Gerda de Koeijer gemist. Zij is er dit seizoen weer bij, maar daar staat te genover dat Voorwaarts dit seizoen Heieen van Espen zal moeten missen, die net als Gerda de Koeijer vorig seizoen, in blijde verwachting is. Toch zien de dames de com petitie optimistisch tegemoet. Sonja Geelhoedt: „Het draait eigenlijk prima. Alleen de voorbereiding is nog niet zoals het moet zijn. Voorwaarts 1 moet toch in de bovenste helft kunnen eindigen. Vorig seizoen ontbrak het ons vooral aan lengte. We hebben een snelle ploeg, maar misten in de be langrijke wedstrijden veel re bounds, waardoor veel punten verloren gingen. De zwaarste concurrenten zijn Volharding en Marathon. Verder blijft er natuurlijk de derby tegen BV Oostburg. Het tweede team is vorig seizoen gedegradeerd, maar moet volgens mij dit jaar weer kunnen promoveren." Trainer-coach van de Axelse dames is zoals vorige jaren Luc Dierickx, die tevens instaat voor de trainingen van de jeugd. De jongens-aspiranten zullen dit seizoen waarschijn lijk niet aan de competitie deel nemen. De mini's, die geen echte competitie hebben, zullen wel deelnemen aan de zoge naamde toernooieompetitie. Van onze basketbalmedewerker TERNEUZEN - Het gaat goed met Scheldesport. De Terneuzense basketbal vereniging weet zich ver tegenwoordigd in de eer ste klasse heren en de overgangsklasse dames. Toch blijft de jeugdbege- leiding op de eerste plaats staan. Met name de bege leiding van de mini's moet dit seizoen centraal komen te staan. Uiteraard betekent dit niet dat de senioren volledig naar de achtergrond verdwijnen. Het eerste herenteam ein digde vorig jaar hoog in de eerste klasse. Na de promotie van Volharding 1 zou Schel desport tot de kanshebbers voor de titel gerekend kun nen worden. „Toch is die eer ste plaats geen absolute ver eiste," aldus trainer-coach René Klerx. Hij zegt: „Ik tip Souburg 2 als titelkandidaat. Wij zijn tevreden met een plaats bij de eerste drie en uiteraard proberen we te spelen voor de tweede plaats." In vergelijking met vorig Trainer-coach René Klerx van Scheldesport (links) in actie met zijn se lectiespelers tijdens de training in sporthal 't Zwaantje te Terneuzen. - FOTO OESTEM/CORJ. DE BOER. seizoen zijn er weinig wijzi gingen in de samenstelling van de eerste klasse. Nieuw komers zijn Souburg 3 en BV Oost burg 1. Twee derby's voor Scheldesport dus. Klerx: „Ja, een derby blijft altijd een derby. Op papier kun je mis schien het sterkste team heb ben, maar op het veld komen er steeds andere dingen kij ken. In feite is een derby als tegen BC Sas een wedstrijd buiten competitie, vaak vol emoties. Bovendien ken ik de nieuwe samenstelling van BC Sas en BV Oostburg niet. Eén nieuwe speler kan bepalend zijn voor de sterkte van een team." De selectie van het eerste herenteam is vrijwel onge wijzigd gebleven. Er is één nieuwkomer: Philip Hayot. Vorig jaar begonnen bij Scheldesport 2, heeft de ex- Pépinster-junior zich nu na drukkelijk een plaats in het eerste team verworven. Hayot zag zijn basketbalcar rière bij de Belgische eerste divisieploeg onderbroken door een ernstig verkeerson geluk. Na een lange onder breking kwam hij via een baan in Terneuzen in contact met Scheldesport, waardoor hij de draad weer kon oppak ken. Toch heeft coach René Klerx nogal wat problemen in de voorbereiding op de nieuwe competitie. „Twee spelers sukkelen met blessu res: Peter Heijnen en Mare Rommel. Bovendien had een aantal spelers hun vakantie in augustus gepland, zodat de trainingen enige tijd niet vol ledig bezet waren. Om een slechte competitiestart zoals vorig seizoen te vermijden, hebben we een intensief oefenprogramma samenge steld," aldus René Klerx. Zo werd op 28 augustus deelge nomen aan een toernooi in het Belgische Ledeberg bij Gent en 3 september aan het toernooi van BV Oostburg. Klerx: „Dat was een ideale gelegenheid om onze Zeeuws-Vlaamse tegenstan ders te bestuderen." Door de nieuwe regeling voor bankspelers is een aan tal spelers continu beschik baar voor beide herenteams. Dit is een uitstekende zaak voor zowel het eerste als tweede team. Scheldesport 2 streeft er naar de tweede klasse vast te houden. De jongens-kadetten, vorig jaar op een voortreffelijke tweede plaats geëindigd in de play-offs, gaan een goed sei zoen tegemoet De training wordt verzorgd door Grusé de Grave en de coaching door Loes Vrielink.

de Stem | 1988 | | pagina 13