90- 3?5 10.- MA \teel jongeren yan shabiba-beweging gepakt 1375 1575 32.- 40.- 30.- Hulp Bangladesh voorrang boven Sudan Yan den Broek biedt De Cuellar steun aan Omvang Belgische spionagezaak nog onduidelijk Een spoorbrug in Bangladesh BUITENLAND 3 voor 8?o 6 voor 4r 3 voor 2 voor 2 voor 2 voor 2 voor 3^250 Voor Je Geld pflftTEM BUITENLAND WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 jjüLYA (RTR) - Israëlische troepen hebben insdag bij razzia's in het stadje Kalkilya meer an 120 jongeren van de Palestijnse jeugdbewe- ing Shabiba opgepakt, die volgens de Israëlische utoriteiten meedoen aan het werk van de Pales- NIEUWSOVERZICHT Iraanse president weigert ontslag premier België hervat hulp Suriname Spaanse zeelieden bezetten consulaat Golfstaten willen vredesoverleg helpen Pools vakverbond eist aftreden regering Bonn scheldt armste landen schulden kwijt Scargill verliest zetel in bestuur TUC Dollarkoers verder gedaald Helden in Burma steunen oppositie nu i voor CJV/i t)0% katoen. Mt38/40- 14-48. 3.25 i voor lt en ivoor. Mt 75-80A, 75 Ing, mat 15-60/75-100 Inh. 75 ml. 1.50 i voor 5.2 voor 17.75 h col. Mt 38/4046/48 86-116.18.75- net col. Mt 86-116.18.75- net col. MÜ28-164.24.75 aalwasmiddel. 2 kg. Goed- i.75 0 voor 1375 fl/wol. 50 gram. Bol over? dines en tonijn. Blikje 180 T21 correspondent Frans RUSSEL-Veel vriendin- pn en te weinig geld: dat it de belangrijkste reden □in geweest voor de za- L in Brussel aange- uden luchtmachtofficier 1 als eerste militair in de a-oorlogse geschiedenis n België voor een Oost- lokland te gaan spioneren. ip aanhouding van de 54-ja- p kolonel, met een schitte rde staat van dienst en veel litieke vrienden, heeft in iriëvoor grote beroering ge- Jgd maar de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defensie zijn uiterst terughou dend met informatie. Ondanks het feit dat de Mili taire Inlichtingendienst, de Service des Renseignements Généraux de l'Armée, de be trokken officier al bijna twee jaar in het oog hield, hoogst waarschijnlijk na een tip van de Amerikaanse contra-spio- nage, is nog steeds onduidelijk welke defensiegegevens aan het Oostblok zijn doorgespeeld. Defensieminister Coëme, wiens kabinetschef nauw be vriend is met de aangehouden officier, die bovendien lid is van het partijbureau van de Waalse Parti Socialiste en meermalen optrad als adviseur van de Waalse deelregering, bewaart daarover angstvallig het stilzwijgen. Vanuit zijn de partement wordt ook geen commentaar geleverd op de be wering dat de kolonel al her haaldelijk geheime informatie zou hebben doorgespeeld naar de Waalse luchtvaartindustrie, om haar te bevoordelen bij aanbestedingen. De ernstig in opspraak ge raakte kolonel, die gehuwd is en vader van twee kinderen, deed tot 1971 dienst bij de tele communicatiedienst van de luchtmacht. Sinds vorig jaar was hij bij de aankoopdienst van het leger verantwoordelijk voor de sectie die zich bezig houdt met de aanschaf van anti-tank-helicopters en F-16's. Als zodanig beschikte hij over alle gegevens betreffende de Electronic Counter Measu res, geavanceerde apparatuur waarmee de Belgische lucht macht haar F-16's wil uitrusten om haar piloten in staat te stel len vijandelijke radar te mis leiden. Volgens Belgische luchtmacht-deskundigen zou het een 'kleine ramp' zijn als gegevens over dit ECM-sys- teem al zouden zijn doorver kocht. In kringen van Defensie in België is tot nu toe niet opge helderd waarom de Militaire Inlichtingendienst tot zaterdag heeft gewacht om toe te slaan. Naar verluidt hebben SDRA- agenten al gedurende langere tijd de diensttelefoon van de luchtmacht-kolonel afgetapt, en is hij op minstens één trip naar een contactpersoon in Oostenrijk door Belgische vei ligheidsagenten gevolgd. Bij hem thuis zijn geavan ceerde foto-apparatuur, een fo tokopieermachine en een kof fer met dubbele bodem aange troffen. Daags na zijn aanhou ding zou de kolonel, die onmid dellijk na zijn arrestatie be kende, in de landelijke omge ving van Braine l'Alleud, ten zuiden van Brussel, nog docu menten hebben moeten over handigen aan een'contactper- Volgens onbevestigde be richten zou de SDRA daar een man hebben aangehouden van wie wordt verondersteld dat hij voor de GRU, een militaire inlichtingendienst van de Sov jet Unie, werkt. lazzia tegen Palestijnen «r a /fir 11 Li\ T/-<«r«/\lin/>Vio •fr»nr\r\QM ViqKEdTI - fvdkscomUés zijn onlangs door de minister van De rrie Rabin buiten de wet gesteld. lewoners zeiden dat de mili- iren het stadje dat op 20 km an Tel-Aviv ligt, aan het nde van de nacht binnenkwa al, een uitgaansverbod af- cndigden en met behulp van jsten met namen huizen be- miien te doorzoeken. Volgens Israëlische generaal Amram ïtzna namen ongeveer 100 lilitairen, agenten van de ge- eime dienst Shin Bet en poli- e-agenten aan de operatie iel. Door de jongeren te arreste- ai zou het geweld niet geheel ihouden, maar wel minder Minister van Defensie Rabin - FOTO AP worden, aldus Mitzna. Kalkilya is een belangrijk verkeers knooppunt voor Israëliërs die naar de Westelijke Jordaanoe- ver willen, zei hij, en het ge weld was voor hen 'ondraag lijk' geworden. Tegen de middag werden de jongeren geboeid en geblind doekt meegenomen naar een schoolplein voor verhoor door de Shin Bet. Het leger leidde het verkeer om. Legerfunctio- narissen zeiden dat er waar schijnlijk nog meer razzia's in andere steden zouden volgen. De volkscomités organiseren stakingen, demonstraties en vormen op veel plaatsen het dagelijkse bestuur, dat zich ook om de organisatie van allerlei praktische zaken bekommert. In Kalkilya werden na de ar restaties door het leger affiches in het Arabisch opgehangen met de tekst: 'Jullie prachtige stad was ooit een symbool van coëxistentie van Arabieren en Joden, maar de laatste maan den is jullie stad het middel punt van gewelddadige orde verstoringen geworden... Wij weten en jullie weten wie de extremisten zijn en het leger zal ze uiteindelijk vinden, waar ze ook mogen zijn.' Mensen op de vlucht voor het water moéten soms de meest gevaarlijke wegen afleggen. Hier wordt een bijna helemaal in- gestortte treinbrug nabij de hoofdstad Dhaka, over de Tonghi rivier als vluchtpad gebruikt. fotoap por Paul de Schipper I HAAG - „Ja, er is na- lurlijk een kans dat Bang- Idesh het slachtoffer wordt pn Sudan, maar voor ons is ft geen vraag of we nu wel J niet weer een aktie moe- in houden. De rampen ge- puren nu eenmaal en de lensen in Bangladesh heb- fn geen keus. Ze moeten polpen worden, door ons, moeten we fondsen lerven en dus moet er weer P gironummer komen". )or Willem Hooglugt ligt de fw in principe eenvoudig: pr nood is moet geholpen Men. Dat er nu drie grote Jstersnoodrampen vrijwel te- lujkertijd plaatsvinden doet praan niets af. Maar wat is Fide keus voor de mensen die p willen storten? Hooglugt's p'ie: „Sudan blijft nodig, (aar Bangladesh heeft nu »rrang". pillem Hooglugt is de publi- ptsman van de stichting psen in Nood in Den Bosch, p zodanig is hij nauw betrok- f1 oi] de akties die ons Neder- .Mers moeten stimuleren om PPortemonnaie open te doen. I, t water stijgt één centi- f er per uur. Uit een helicop- t«ie blijkt dat vrijwel Fj nele land onder water staat, ff® daken en boomtoppen P zichtbaar. De situatie ver- ii ™sne'' mHjoen daklo- SflO doden, vooral door Fgebeten, het drinken van u water en het eten van ver- voedsel. Wat er nodig is: 3 Men ton graan, bouwmate- I" waterzuiveringstablet- Birta andstof en boten', zo Lvfj 6611 telexbericht dat L? binnenkwam bij knrr«ln Nood, verzonden r Jeffrey Pereira, de plaat- Ei, e yertegenwoordiger van [^Bangladesh, ftiiet g Mensen in Nood JS ais zusterorganisatie van fttes wekelijks, en soms da- C mt soort noodkreten Rn n ?artoe is de telex in ■"ciai aangesloten op de ■er,nie ,ramPendienst van de Kins rr Naties (United Na irn i^ter Relief Organisa- imteerste informatie Biet e l telex' Daarnaast 1 ^berichtgeving in de een kleine ramp te maken hebt". Hooglugt noemt het afbran den van een dorp als voorbeeld: „Dat is een kleine ramp. Dan kijken we of andere Europese hulporganisatie iets doen. Zo niet dan maken we geld vrij, meestal een bedrag van bene den de 25.000 gulden. Tot dat maximum kunnen we direct beslissen". Bij rampen van grotere om vang komt de hele internatio nale hulpmachinerie in aktie. Daartoe behoort ook Mensen in Nood. Hooglugt: „Bij zo'n grote hulpaanvraag beoordelen we eerst in hoeverre men ter plaatse in staat is om snel en efficiënt hulp te verlenen en goederen te distribueren. In het geval van Bangladesh zit dat wel goed. Daar hebben we di rect een kwart miljoen gulden naar toe gestuurd omdat we weten dat Caritas Bangladesh goed georganiseerd is". Soms gaat het wat minder makkelijk. Mensen in Nood heeft dat de afgelopen weken nog ondervonden in Burundi. De hulpverlening aan de, na moordpartijen, gevluchte Hu tu's en Tutsi's is georganiseerd via het buurland Rwanda. Daar staat de Caritas steviger op de benen dan in Burundi zelf. Hooglugt: „Als de organi satie ter plaatse goed is, kun je dingen met blind vertrouwen regelen". Na het vaststellen van de omvang van de ramp volgt in veel gevallen een beroep op het publiek. „Ja", bevestigt de man van Mensen in Nood „natuur lijk is de hulpvraag groot, dan moet je geldbronnen aanboren. Dan worden de media bena derd en gaan we adverteren". Een publiciteitsslag om de beurs van goedgeefs Neder land? „Nee, niet direct. Het aardige is, dat de mensen vaak verwachten dat we een beroep op ze doen. Al voor we het in de kranten bekend maken krijgen we al telefoontjes. Bijvoorbeeld uit de parochies. Zo van: we willen er zondag in de preek aandacht aan besteden, maar wat is het gironummer?" „Sinds de aktie 'Een voor Afrika' wordt er bij grote ram pen steeds vaker een gezamen lijk gironummer gebruikt. „Dat werkt", weet Hooglugt, „dat is in 1984 bewezen. Toen idelijw.Tf'3' 's het gauw Willem Hooglugt van Mensen in Nood in Den Bosch haalt ie met een grote of een noodbericht van de Telex. - fotogerarddamoiseaux kwam er 100 miljoen gulden binnen. Vorig jaar met 'Afrika Nu' lukte het opnieuw. Het ge volg was dat we de hulporgani saties in het geval van Sudan heel snel op een lijn hadden en met Bangladesh doen we het weer". Volgens de woordvoer der van Mensen in Nood vullen de Nederlandse hulporganisa ties elkaar goed aan. Op dit moment is door de zeven sa menwerkende organisaties - Artsen zonder Grenzen hoort niet tot deze groep - al ruim twee miljoen gulden voor Bangladesh ingezameld. Insiders uit de hulpverlening wijzen erop dat Artsen zonder Grenzen een wat aparte positie inneemt. Niet alleen omdat deze organisatie erg veel publi citeit naar zich toetrekt. Ook het EHBO-achtige karakter van Artsen zonder Grenzen speelt een rol. Dat wil zeggen: snel ter plaatse, maar ook weer snel weg, zodoende het beeld van de jonge snelle hulpverle ner uitdragend. Hooglugt kent de kritiek, maar zegt: „Artsen zonder Grenzen doet heel goed werk, alleen werken wij op een an dere manier. Is er ergens een ramp, dan kijken we eerst wat er aan de hand is. De eerste da gen gebeurt er altijd heel veel. Dat weten we uit vorige situa ties. Bovendien is voor ons de wederopbouw na een ramp heel belangrijk". Wat betreft gulheid steekt de Nederlander ruim boven zijn mede-Europeanen uit. De aktie 'Een voor Afrika' heeft dat al bewezen. Ter illustratie: Ne derland gaf 100 miljoen, het veel grotere Duitsland bracht 110 miljoen op. Waarom geven Nederlan ders zo graag? Willem Hoog lugt: „Het is meer dan alleen emotie. Je moet de mensen hier niet vertellen dat iets 'tragisch', 'erg' en 'verschrikkelijk' is. Veel belangrijker is het om goed en reëel te informeren. De mensen in Nederland zijn niet dom. Ze willen goede, niet te emotionele informatie. Bij 'Een voor Afrika' heeft de televisie dat ook gedaan: over de oorlo gen, over de erosie en over de politiek. De mensen hier her kennen zich daarin. Die her kenning is belangrijk. Als we in het leed van andere wat van onszelf terugzien zijn we be reid om iets van onze welvaart aan de ander af te staan". Secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar (links) bracht gisteren een bezoek aan premier Lubbers (midden) op het Catshuis. fotoanp DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek van Buiten landse Zaken heeft secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties gezegd dat Nederland binnen zijn beperkte mogelijkheden bereid is bij te dragen aan vredes operaties van de volkerenorganisatie. Dit aanbod betreft met name van deskundigen die de nale- Namibia, waarvan de onafhan kelijkheid als gevolg van de besprekingen tussen Zuidafri- ka, Angola en Cuba, thans iets dichterbij lijkt te komen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld na afloop van de besprekingen die de minister met Perez de Cuel lar heeft gevoerd. Nederland heeft al jaren geleden aangebo den politiemensen of mare chaussees beschikbaar te stel len voor toezicht op een volks stemming over de toekomst van het thans nog door Zuid- afrika bestuurde Namibia. Na gegaan wordt of bijstand aan het onafhankelijk worden van Namibia in deze vorm nog ge wenst is. De minister bood Perez de Cuellar een door de Advies commissie Mensenrechten en Buitenlands Beleid opgesteld rapport aan over 'Mensenrech ten-conventies onder supervi sie van de Verenigde Naties'. Deze zegde toe dit rapport te zullen laten circuleren als een document van de Verenigde Naties en het te zullen voorleg gen aan de volgende maand in Geneve te houden conferentie ving van de conventies verifië ren. Perez de Cuellar liet zich bij zonder lovend uit over de hou ding die Nederland in de loop van de jaren tegenover de Ver enigde Naties heeft ingenomen. Minister Van den Broek meende dat de zeer geslaagde vredesactiviteiten van de se cretaris-generaal van groot be lang zijn voor de volkerenorga nisatie als zodanig. De minis ter, aldus zijn woordvoerder, zei te hopen dat de secretaris generaal, wanneer de perso neelsstop bij de Verenigde Na ties wordt opgeheven, oog zal hebben voor het feit dat maar weinig Nederlanders hoge functies bekleden bij de VN. Perez de Cuellar erkende, dat te weinig Nederlanders bij de VN werkzaam zijn. De Adviescommissie stelt voor de rapportage te vereen voudigen, 'pools' van deskundi gen te vormen om landen die daarom vragen te helpen bij het opstellen van rapporten en verder het VN-Centrum voor de Rechten van de Mens, dat als secretariaat van de meeste comités fungeert, uit te brei den. NICOSIA (AP) - De Iraanse premier Hussein Musavi heeft aan presi dent Ali Khamenei zijn ontslag aangeboden, maar deze heeft het ont slag van de premier ge weigerd. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA ge meld. IRNA had eerder geciteerd uit de brief van Musavi waarin hij zijn ontslag aanbood, die vol- rr ledig was afgedrukt in Premier Hussem Musavi het dagblad Jomhuri Es- lami. De reactie van Musavi op de afwijzing van het ontslag is nog niet duidelijk. Musavi zegt dat hij na zeven jaar wil aftreden, omdat het er naar uitziet dat acht leden van zijn 21 ministers tellende kabi net in de Majlis, het parlement, een vertrouwensvotum niet zullen overleven. Musavi geeft voorzover bekend geen motive ring voor de verwachting, maar zegt alleen dat zijn regering met acht onbezette ministersposten niet kan functioneren. De premier zegt ook niet om welke ministers het gaat. BRUSSEL - De Belgische regering is van plan met onmiddel lijke ingang de hulpverlening aan Suriname te hervatten. Dit jaar en volgend jaar worden versneld 150 miljoen frank (8,2 miljoen gulden) in de Surinaamse economie gepompt. Maar te gelijk wordt het overleg hervat over voortzetting van de hulp na 1989. De Belgische minister voor Ontwikkelingssamenwerking, An- dré Geens, heeft daartoe gisteren besloten na een uitgebreid werkbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie. België, één van de belangrijkste donorlanden van Suriname, schortte net als Nederland de hulpverlening op na de zogenaamde 'de cembermoorden' van 1982, toen bevelhebber Bouterse vijftien politieke tegenstanders uit de weg ruimde. VIGO (AFP) - Circa veertig Spaanse zeelieden hebben het Ne derlandse consulaat in Vigo, in het noordwesten van Spanje, enkele uren bezet gehouden, zo is uit vakbondsbronnen verno men. De bezetters zijn oud-werknemers van een schip van het Nederlandse bedrijf Heerema, die verleden maand hun ontslag kregen. De actievoerders eisen van Heerema een schadevergoeding in de vorm van een maand salaris. De consul heeft de eis van de bezetters overgebracht aan de Nederlandse ambassade in Ma drid. De politie hield het consulaat tijdens de bezetting in het oog, maar incidenten deden zich niet voor. Kort voor de bezetting betoogden een paar honderd Spaanse zeelieden, die eveneens door Heerema waren ontslagen, in de straten van Vigo. Ook zij eisten schadevergoeding. BAHRAYN/GENEVE (RTR/UPI) - De zogeheten Samenwer kingsraad van de Golf (GCC) heeft een gezant naar Genève ge stuurd om te proberen de impasse in het vredesoverleg tussen Iran en Iraq te doorbreken. Saudiarabië heeft als fungerend voorzitter van de raad daarmee prins Bander Ibn Sultan, zijn ambassadeur in Washington die een soort duivelstoejager is, belast. De Saudische minister van Buitenlandse Zaken, prins Saud al- Faysal, zei na afloop van tweedaagse besprekingen in de hoofdstad Ar-Riyad dat de raad, die in het verleden zoveel mo gelijk probeerde buiten de Golfoorlog te blijven, met alle be trokken partijen contact heeft om het conflict te beëindigen en de onderhandelingen met succes te bekronen. WARSCHAU (AFP) - De leiding van het officiële Poolse vak verbond OPZZ 'verwacht het aftreden van de Poolse regering'. Dit heeft het in Warschau verklaard. Het dreigde met 'gepaste actie' als het kabinet zich niet terugtrekt, zo meldde de Poole radio. Dinsdag nam het vakbondsbestuur een resolutie aan waarin het Poolse parlement werd gevraagd een motie van wantrou wen tegen de regering aan te nemen. BONN (DPA) - De Westduitse regering wil de armste ontwik kelingslanden 7,5 miljard mark aan schulden kwijtschelden. Dat bedrag is 3,3 miljard mark hoger dan de regering eerder had genoemd. Het gaat daarbij vooral om de landen ten zuiden van de Sahara. Voorwaarde is wel dat die landen hun economie aanpassen in samenwerking met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. Dit heeft de Westduitse minis ter van Financiën, Gerhard Steltenberg, gezegd aan het begin van de begrotingsdebatten in het Westduitse parlement. LONDEN (DPA) - De voorzitter van de Britse mijnwerkersbond NUM, Arthur Scargill, is zijn zetel in het bestuur van de vakbondsfederatie TUC kwijtgeraakt, Scar gill, die beschouwd wordt als een vertegenwoordi ger van de linker vleugel de arbeidersbeweging, slaagde er dinsdag op de tweede dag van het jaar lijkse congres van de TUC in de badplaats Bournemouth niet in vol doende stemmen op zich te verenigen voor behoud van zijn zetel. Tot voor kort maakte hij automatisch deel uit van het TUC-be- stuur. Dit recht raakte hij kwijt toen het ledental van de vak bond van mijnwerkers onder de 100.000 terecht kwam. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de TUC dat de leider van de mijnwerkers geen deel van het TUC-bestuur uitmaakt. AMSTERDAM (ANP/UCN) - De koers van de Amerikaanse dollar is dinsdag op de Europese valutamarkten verder ge daald. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 2,0850 gulden, ruim een cent minder dan de slotkoers van 2,0960 gulden. De Nederlandse banken hand haafden hun advieskoersen op 2,16 gulden bij verkoop van dol lars en 2,04 gulden bij aankoop. Valutahandelaren schreven het koersverlies voor de dollar deels toe aan winstnemingen. De dollar had daarnaast te lijden onder uitlatingen van de Westduitse minister van Financiën, Gerhard Steltenberg. Deze verklaarde dat de centrale banken in Europa en de Verenigde Staten zullen doorgaan met inter venties op de wisselmarkten als dat noodzakelijk is. RANGOON (RTR) - Enkele beroemde ex-militairen uit de tijd van de Burmaanse onafhankelijkheidstrijd hebben publieke lijk afstand genomen van de - vroegere - sterke man van Bur ma, Ne Win, en zich bij de oppositie aangesloten. Bo Ye Htut en acht andere nog levende leden van de '30 Kame raden', die het Burmaanse leger oprichtten en de onafhanke lijkheid op het Verenigd Koninkrijk bevochten riepen soldaten op zich aan te sluiten bij de oppositie die het aftreden van de socialistische regering eist en het instellen van een democratie waar meer partijen zijn toegestaan. Arthur Scargill FOTOANP

de Stem | 1988 | | pagina 5