DE STEEPt like zondag Koot en Bie NIEUWE PROGRAMMA'S TROS dreigt weer met de satelliet Medisch Centrum West 13 nieuwe episodes Popzangers vertolken oude folksongs Bassist Clarke praat weer mee thema iel Larissa Drie series Gehandicapten Journaal WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 WERK VAN GUTHRIE EN LEADBELLY NOG STEEDS ACTUEEL prijskaart»^ helderziende Restaurant De Corner Skiffle Originelen AGENDA Televisie :i-s een mediul11 dat Bezien hoge kosten met name ingeschakeld moet worden om grote miblieksgroepen te bereiken p Th. Jansen, voorzitter NCRV T2 y\ „onze rtv-redactie BES van Kooten en Wim Bie verzorgen in het ■interseizoen van de rpRo elke zondagavond kwartiflr 'live'-tv. Di kt na het Journaal van nht uur zj|n ze actie* '°P t scherp van de snede'. Lens de VPRO zijn Van [ooten en De Bie 'actueler, ielier el scherper dan lit'. Het tweetal gaat in de L van dktober van start. j i januari 1989 brengt de fpjjO de Nieuwsjaarsconfe- },ce val Freek de Jonge chtstreëcs vanuit het Nieuwe L ja Mar-theater in Amster- |m. Verier komt deze omroep Tnet tomende halt jaar met fatzy Co', een reeks show Ld de volumineuze, zwarte fctzy Snith. Kamagurka en for' Setle behoren tot de vaste Lten.De shows worden 'live' tracht op de zondagavond en |n 'snel, direct, gevarieerd, baldadig en vernieu wd'. VPRO legt deze winter ;r de nalruk op live-uitzen- jen. Oor het nieuwe actue- joumaastieke programma Ewesties' wordt eens in de ntien ragen rechtstreeks ge- icht vmuit de Balie in Am- irdamEén thema wordt uit- liept da interviews, discus- en confrontaties. De pre- itatir is in handen van Lex ideKamp (van 'Gouden irger) en Carly Broekhuis. 'Bij Lobith', een programma xwr 'veelkleurige, nieuwe Ne- ■landers', is inmiddels van ntgegain. Het wordt afge- isseld door een ander jonge- ïprogranma, 'Fa. Onrust', larin de Nederlandse jonge- ncultuureen kans krijgt van menstellrr en regisseur am van Splunteren. Pop- oepen ep diverse soorten ïnstenaas treden op en wor- n aan de tand gevoeld. Peter vm Ingen komt met t tweewekelijkse pro- wima 'Belevenissen', waarin Voorzitter Th. Jansen toont de NCRV-troeven voor het komende seizoen, Anne Wil Blankers en Peter Faber. - fotoanp Kees van Kooten en Wim de Bie: nu wekelijks Hen. :WEG 4, TEL. GELS, VAN DEN "OBEDRIJF O - 3 73 55 EL. 01696 - sie/ tel. van aan: uit ders ntw. /ens HD. hte ÏS niet. teer- met it en te ]d te hun laad- Bureau huwelijks voor ser. partnerbem. inschrijfgeld. 40085. Tel. mensen in het nieuws insten- sief worden gevolgd. Adriaan Van Dis komt vanaf 1 januari 1989 'semi-live' vanuit de IJs breker in Amsterdam. In acht uitzendingen ontvangt hij 'na tionale en internationale cory feeën uit de wereld der kunsten en wetenschappen'. Wim Kayzer komt met het drieluik 'Ik ben nauwgezet en wanhopig' (een regel van Luce- bert). Daarin geeft hij een schets van de denkbeelden van prominente intellectuelen die mede vorm gaven aan deze eeuw. De medewerking van Gabriel Gracia Marquez, Joris Ivens, George Steiner en Jorge Semprün staat al vast. Ook Fi del Castro, Andrej Sacharov en Willy Brandt zijn aangezocht. De programma's 'Atlantis', 'Diogenes', 'Transit' en 'Post USA' gaan gewoon door. René Seegers, Cherry Duyns, Feike Salverda en Netty Rosenfeld houden zich bezig met docu mentaires voor de VPRO. De NCRV haalt op een andere manier ook stevig uit. Drie Ne derlandse series en een eigen drama, een nieuwe kwis, een nieuw sportprogramma, een actie voor een goed doel, drie series uit Engeland en uit Amerika een topper: 'A Diffe rent World' met de filmdochter van Bill Cosby, Lisa Bonet. 'Prettig Geregeld' is een achtdelige comedy met Anne Wil Blankers en Peter Faber in de hoofdrol. De serie is ge maakt door Jan Fillekers, Fred Benavente en Henk van der Horst. Het verhaal speelt zich af rond een echtpaar waarin de vrouw lerares is en de man het huishouden doet. - FOTOANP 'Kees' gaat over een tienja rige jongen die ziek wordt in de oorlog. Zijn ouders sturen hem naar een boerderij. 'Kees' be ziet de oorlog door de ogen van een kind. Auteur is Willem Wilmink. 'Rust RoeSt' is een ze vendelige comedy geschreven door Jelte Rep waarin Geor gette Hagedoorn tegen haar wil in een bejaardentehuis ge plaatst wordt. 'Steil Achterover' is een twaalfdelige familieserie over een kappersechtpaar (Han Ro mer en Elsje de Wijn) dat een proefscheiding overweegt. Sandra Reemer wordt een van de azen van de NCRV. Ze krijgt een eigen programma met de titel 'Showmasters,' waarin ze kandiaten ontvangt die zelf wel eens een show willen presente ren en hun bekwaamheid moe ten bewijzen. Guido Jonckers krijgt de presentatie van 'Buli's Eye', een variant op het Engelse dart- spel. Jonckers is een 41-jarige acteur bij de Haagsche Come- die. Hij is een nieuw gezicht voor de NCRV en hij mag het veertien maal proberen. Onder het motto ,'NCRV actief voor gehandicapten' zal de om roep een grootscheepse actie, 'Over de drempel' voeren. De NCRV weet ook best dat het publiek langzamerhand murw is van voze shows rond goede doelen en zal in deze actie se rieus voorlichting over gehan dicapten gaan geven op radio en tv. De omroep heeft flink ge spaard in de zomer en heeft daarom geld over voor buiten lands vakwerk. 'Game, Set and Match' is een dertiendelige spionageserie gemaakt naar de trilogie van Len Deighton, een absolute kampioen in dit genre. 'Fortunes of War' is een zeven delige serie dat door de BBC als prestigeobject is gemaakt. Het drama speelt zich vlak voor en tijdens de oorlog af in Roeme nië, Griekenland, Egypte en Syrië. De NCRC handhaaft verder de binnen- en buitenlandse produkties en series waarmee ze veel waardering oogst, hoe wel de kijkcijfers sinds april dramatisch gezakt zijn. Met de nieuwe inzet hoopt de omroep zich te herstellen. NCRV heeft één grote wens: een volwaardiger zeven-uur journaal. De NCRV wil dat de NOS dit journaal uitbreidt van tien tot vijftien minuten met een langer weerpraatje (verge lijkbaar met dat bij het ach tuur-journaal) erbij. De NOS heeft daar vanwege facilitaire problemen en hoge kosten nog niet erg enthousiast op gerea geerd. Volgens de algemeen direk- teur van de NCRV, A. Duijser, is het journaal kwalitatief wel goed, maar is de snelheid waarmee de onderwerpen over het scherm flitsen voor veel kijkers te hoog. De onderwer pen zouden volgens hem iets langer uitgesponnen mogen worden. Het eerste net is wat dit betreft in ieder geval niet van plan zich geheel aan de NOS over te leveren. Er is een offerte aangevraagd bij het bu reau Meteo-consult voor een dagelijks weerpraatje op het eerste net. Dit programma zou moeten aansluiten op het ze ven-uur journaal en de STER, dldus Duijser. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - De TROS zal zich -binnen de wet- door niets laten tegenhouden om het commerciële pad op te gaan. Zo nodig gaat de omroep de satelliet op, graag met haar partners de AVRO en Veronica, maar als het moet: alleen. Dat liet gisteren de voorzitter van de TROS, Mr. H. Minde- rop, onverbloemd weten. Minderop gaf hiermee ook ant woord op zijn NCRV-collega drs.Thijmen Jansen, die de dag te voren de ATV-omroepen hartstochtelijk had bezwo ren om niet commercieel te worden. „Wij hebben jarenlang voor commercie gepleit. Ik heb het ettelijke malen in het voorzittersoverleg ter sprake ge bracht, maar ik kreeg geen gehoor, alleen sinds een jaar van mijn collega's bij de AVRO en Veronica. Ons plan voor een duaal bestel (Nederland 1 en 3 publieksomroepen, Neder land 2 met ATV commercieel) ligt nu bij de minister die als maar treuzelt en het advies heeft ingevraagd van NOS, NOB en de uitgevers. Ik kan dat plan nu niet laten varen. Het is van de gekke om dat nu nog van ons te vragen," aldus Minderop. De TROS gaat pas de satelliet op als er geen andere weg binnen de wet meer overblijft. Veel liever heeft de TROS een krachtig duaal bestel dat het tegen de buitenlanders kan opnemen. De TROS zit overigens weer in de lift met haar ledenge tal. In januari hoopt de TROS met vreugde de cijfers be kend te maken. Al vier jaar scoort de omroep het hoogste wat betreft kijk- en waarderingscijfers. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - De TROS brengt komende winter, soms tweemaal per week, Nederlands drama op het scherm. Hoofdtroef zijn 13 nieuwe afleveringen van 'Medisch Centrum West', en er hangt zelfs een derde lichting in de lucht van deze veel besproken en be keken serie vol dokters- en verpleegstersperikelen. De sector Amusement is uitgebreid. TROS Triviant krijgt 8 afle veringen waarin Astrid Joosten bekende Nederlands tegen elkaar met allerlei vragen in het strijdperk laat treden. Voorts komt er een 'Huisdieren met bazenkwis', Simone Kleinsma krijgt een personality-show en TROS Aktua krijgt uit- breiidng met een Junior-versie. Scholieren produceren en presen teren deze actualiteitenrubriek. Een veelbesproken figuur zal Edo Sprong worden, een zwaargebouwde heer die onder het wakend oog van Ralph Inbar handlijnen leest van gasten die vervolgens met levensadviezen de studio worden uitgestuurd. Op stapel staat een reportage over de Marathon van New York plus (samen met de AVRO) de Marathon van Rotterdam. Per 1 november start live 'Vrouwenblad Fleur', gepresenteerd door Mi reille Bekooy en Tetske van Ossewaarde. In 'Fleur' komen aan de orde: mode, consumentenzaken, kunst, koken, medische en maat schappelijke zaken. 'Fleur' moet 'een weekblad voor vrouwen' worden, hoopt de TROS. Nieuw is ook Wim Bosbooms 'Hoe Later Op De Avond', waarin Bosboom een spraakmakende Nederlander interviewt bij de open haard. Ivo Niehe gaat weer in het buitenland bijzondere mensen op zoeken en André van Duin gaat onverdroten door met zijn dieren- comedy 'Animal Crackers'ten bate van het Wereld Natuurfonds. De TROS handhaaft veel toppers, aangekocht, dan wel uit eigen fabriek. De bijdehandte Linda slaat vooral bij de jeugd aan en mag het komende winter 24 keer proberen met haar talkshow. Mr. T.de volumineuze knokker uit 'The A-team', trekt een net colbert aan en wordt overdag advokaat, maar 's avonds gaat de stropdas uit en wordt het beuken. TROS Aktua Geld gaat maandelijks over geld, goederen, opties en aandelen. In deze nieuwe formule heeft ook de maandelijke trekking van de hoofdprijzen van de Staatsloterij plaats. 'Geld' behandelt verrassende en nette manieren om aan centen te komen en hoe j e er mee kunt ongaan. De lijn van de TROS is duidelijk. In de woorden van TV-direc- teur Cees den Daas: „Het 'Publiek, ik veracht u' heeft plaats ge maakt voor 'De consument heeft altijd gelijk.'" Die stellingname zal in de komende winter goed te merken zij n bij de omroep die nu ook meer op de jeugd gaat mikken... De TROS wil in eerste in stantie amuseren, en mikt op de hoogste kijkcijfers. ■L DoorLöNierse BRUCE Springsteen, U2, Bob fylan, Little Richard, Willie Nelson, Emmylou Harris en John Cougar Mellaicamp zijn de be- tendite artiesten op de zo juist verschenen lp 'Folk- way! - a vision shared' (CBS). Ieder van hen ver- i éen of meer songs ge- schieven door de legenda rische folksingers Woody Gulhrie (1912-67) en Lead- talty (1885-1949). Be opzet van de plaat heeft ftu verfrissend, zoniet ver rasend resultaat opgeleverd, ra eerste toont de lp aan dat "Eendaagse popartiesten heel goed uit de voeten jjraen met dit uit de jaren en '40 stammende reper- te. Wat op zich al een indi- is voor de kwaliteit van re Guthrie- en Leadbelly- is. Ten tweede bewijst de that dat het conserveren van "n muzikale volkscultuur vel degelijk nut en waarde leeft. Met dat oogmerk is 'Fol kways - a vision shared' dan uitgebracht. Guthrie en ueadbelly - die beiden een ™>g immer durende invloed °P de hedendaagse pop(ulai- ™raiek hebben - zijn na- riijk direct verbonden met muzikale folklore van hun md. Dat erfgoed wordt voor Woensdag 7 sept café Lamsoren Lamswaarde. 1 op* F" Aanvang 14.00 u^, Erv. Slavische voorspelt uw toeko^ geeft raad bij Pr0t)?!.- Ook schriftelijk van Tel. 08385-40085. De zaak bij uitstek zakenlunches la ca partijtjes tot 30 Jn Tegen zeer redelijk® zen. Inl.: Steenstn Hulst 01140-1414» dags gesloten. Woody Guthrie - sociaal protest het nageslacht bewaard door het Smithsonian Institute, dat echter in kommervolle finan ciële omstandigheden ver keert. Het instituut mist de pecu nia om de collecties van o.a. Guthrie en Leadbelly aan te kopen en daarmee voor de toekomst veilig te stellen. Het gaat ondermeer om de Woody Guthrie Archives en de ar chieven van het non-com merciële platenlabel Fol kways, dat in de jaren '30 tot '50 honderden opnamen maakte van allerlei Ameri kaanse muziek. De nieuwe plaat is dus een benefiet-lp; moderne artiesten stellen d.m.v. hun royalties het Smithsonian Institute in staat de muzikale erfenis van hun grote voorgangers te gaan be heren. 'Folkways - a vision sha red' bevat vijf songs van Leadbelly en acht van Guth rie, plus het door Woody ge koesterde en bekend ge maakte 'Hobo's Lullaby' van Goebel Reeves (een serene versie van Emmylou Harris). De ruim drie kwartier du rende plaat opent met een a capella uitgevoerde gospel versie van Leadbelly's 'Syl- vie'. Waarmee het in Neder land nog nauwelijks bekende zwarte dameskwintet Sweet Honey in the Rock meteen maar even bewijst over impo nerende vocale kwaliteiten te beschikken. Daarna volgen sfeerrijke en 'stijlvaste' Guthrie-vertolkingen door Dylan (uiteraard), John Cou gar, Bruce Springsteen en (zoon) Arlo Guthrie. U2 koos voor een eigen bena dering en nam in de legenda rische Sun-studio's in Mem phis een wervelende skiffle- interpretatie van Woody's 'Jesus Christ' op. Little Ri chard heeft zich met hulp van Fishbone vergrepen aan Leadbelly's 'Rock Island Li ne', een amusante miskleun. Ook kant 2 bevat merendeels nummers waarin de originele versies doorklinken in de - niettemin persoonlijke- ver tolkingen van Willie Nelson, Emmylou Harris, Taj Mahal, opnieuw Springsteen en Sweet Honey in the Rock en Pete Seeger/Doc Watson. Het opmerkelijkste nummer op deze kant volgt uit de verras sende aanwezigheid van Brian Wilson: Leadbelly's 'Goodnight Irene'. Met uitzondering van Little Richards bijdrage, zijn het alle hoogwaardige vertolkin- Leadbelly, zingende bajesklant gen. Er valt alleen iets af te dingen op de wijze waarop sommige nummers door de rangschikking op de plaat wat bij elkaar uit de toon val len. Voor het overige vormt deze lp tevens een uitnodiging tot beluistering van het oor spronkelijke repertoire, dat zowel van Guthrie als van Leadbelly deels nog steeds op lp verkrijgbaar is. Die originelen zijn, ondanks de wat mindere opnamekwa liteit (jaren'30/'40), zeer de moeite waard. Popmuzikan ten putten - al dan niet met bronvermelding - al tiental len jaren uit dit repertoire. Enkele voorbeelden: de ever greens 'Goodnight Irene' en 'This land is your land'. En tophits als 'The House of the Rising Sun' (Animals e.v.a.), 'Cottonfields' (o.a. Beach Boys), 'Gallows Pole' (Led Zeppelin), 'Black Betty' (RamJam), en 'The Midnight Special' (Creedence en ...Drukwerk, 'Schijn een lichtje op mij'!). Werd de zwarte bajesklant Huddie Ledbetter, bijge naamd Leadbelly, bij toeval ontdekt in de staatsgevange nis van Louisiana, Woody Guthrie werd op eigen kracht beroemd en berucht. Met zijn zelf geschreven teksten op veelal bestaande volks deuntjes, zwierf hij in de De pressie-jaren door de Ver enigde Staten. Vol oprechte verontwaardiging bezong hij in ongecompliceerde teksten de armoede en rechteloosheid van de sociale onderlaag in zijn land. Guthrie leende zijn stem aan de outcasts en pa ria's en de rebel werd een (nog steeds geliefde) volks held. Als overtuigd communist was hij bovendien actief be trokken bij het oprichten van vakbonden en organiseren van stakingen. 'This machine kills fascists', stond in grote letters op de klankkast van zijn gitaar, letterlijk een in strument-van-links. In de ja ren voor en na de oorlog was Guthrie minstens zo con troversieel als Elvis Presley een decade later. Behalve de verbeeldings- én de zeggings kracht van Guthries en Lead belly's repertoire, is het dan ook de spirit van hun werk die verwant is aan het revo lutionaire elan van de ware rock'n'roll. Zoals o.a. Springs teen en Sting momenteel Am nesty op toernee zijn. En hoe zeer pop- en volksmuziek we zenlijk in eikaars verlengde liggen, blijkt alleen al uit hun gemeenschappelijke beteke nis: populaire muziek, mu ziek van het volk. De actuali teit daarvan klinkt ook door op 'Folkways - a vision sha red'. Waarmee maar gezegd wil zijn dat deze lp ook in houdelijk even modern is als de jaren '80, Door Peter Vierenhalm STEEDS vaker treden bassisten op de voorgrond. De laatste tijd kwamen onder meer soloprojekten uit van onder meer John Pattitucci en Brian Brom berg. Bij dat rijtje heeft zich een andere basvir- tuoos geschaard: oudge diende Stanley Clarke met het album 'If This Bass Could Only Talk', dat ook op compact disc verkrijg baar is. De tijd dat bassisten braaf op de achtergrond lage tonen mochten produceren is al lang voorbij. De bas wordt te genwoordig als een volwaar dig solo-instrument geaccep teerd. Stanley Clarke is een van die musici die de bas uit de 'anonimiteit' heeft ge haald. Begin jaren zeventig baarde hij opzien met zijn virtuoze basspel, speelde met tal van grootheden (Dexter Gordon, Chick Corea) en werd ais twintiger al een le gende genoemd: 'Saint Stan ley' en Clarke: 'Lord of the Low Frequencies'. Eind jaren zeventig en be gin jaren tachtig raakte Clarke in licht verval en maakte overwegend matige, verdacht commerciële platea Maar Clarke praat in 1988 weer volledig mee. Het jazzy 'If This Bass Could Only Talk' is een volledig instru mentaal album geworden waarop Clarke als vanouds tekeer gaat op zijn geliefde oude Alembic 'Brown bass', die meer dan tien jaar gele den de onafscheidelijke met gezel van de bassist met de De agenda voor de komende we ken ziet er als volgt uit: Gill Scott Heron, 16 september in Tilburg (Noorderligt) Henry Rollins, 20 september in Den Bosch (Willem II) Style Council, 19 september in Rotterdam (Ahoy) Eddy Grant, 24 september in Amsterdam (Paradiso) Van morrison en Chieftains, 30 september in Eindhoven (Evene mentenhal), 4 oktober in Rotter dam (Doelen) Robert Palmer, 3 oktober in Den Haag (Congresgebouw) Level 42,4 en 5 oktober in Rotter dam (Ahoy) Siouxie and the Banshees, 6 okto ber in Utrecht (Vredenburg) Run DMC, 13 oktober in Amster dam (Edenhal) Huev Lewis and the News. 15 ok tober in Rotterdam (Ahoy) Earth, Wind Fire, 19 oktober in Rotterdam (Ahoy) A-Ha, 20 oktober in Rotterdam (Ahoy) Everly Brothers, 29 oktober in Rotterdam (Ahoy) en 3 november in Den Bosch (Maaspoort) Duran Duran, 22 november in Rotterdam (Ahoy) Robert Cray Band, 30 en 31 okto ber in Rotterdam (Ahoy) Earth, Wind and Fire, 10 oktober in Rotterdam (Ahoy) George Benson, 28 oktober in Rotterdan (Ahoy) Paul An ka, 7 oktober in Rotter dam (Doelen) lange vingers was. „De 'Brown bass' ging de kast in. Ik wilde ook mijn andere vijftig basgitaren een kans geven", aldus Clarke. Toch lijkt het erop dat de 'Brown bass' Clarke nog steeds het beste ligt Het al bum 'If This Bass' is een bijna volmaakt blinkend diamantje geworden mét helaas twee ongeslepen kantjes. Clarke opent en eindigt zijn album met een ongewone combinatie van basspel en een tapdan- sende Gregory Hines. Inder daad ongewoon, maar ook een verschrikking om aan te ho ren. Gelukkig maakt Clarke deze fouten in de andere nummers weer goed. Vooral de klassieker van Charles Mingus 'Goodbye Pork Pie Hat', opgedragen aan Gil Evans en de ongelukkig aan zijn eind gekomen Jaco Pas- torius, is een lust voor het oor (dank aan Wayne Shorter). Op elke plaat die de-Carl- Lewis-op-de-basgitóar maakt, staat wel een remix van een oud nummer, zo ook op 'If This Bass'. Clarke heeft het 'I Want To Play For Ya' maar weer eens van stal ge haald. Een ander hoogtepunt is het zeer toegankelijke Sto ries to tell. De personeelsbe zetting is ook vrij uniek. Ste wart Copeland (drummer van de Police) en gitarist Alan Holdsworth staan borg voor een nummer dat niet geheel in de stijl van de plaat past, maar wel overtuigt. Jammer dat Copeland en Clarke hun bezoekje aan het Northsea Jazz Festival deze zomer af hadden gezegd. Verder komt Clarke nog met een cover van 'Funny How Time Flies' op de prop pen. Dit nummer verscheen eerder op de lp Control van Janet Jackson. Vernieuwend is Clarke al lang niet meer, maar voor mensen die graag een basvirtuoos willen horen is 'If This Bass' een aanra- dertje.

de Stem | 1988 | | pagina 19