Torst Dow: Vatenvondst 'storm in glas water' Oorlogstentoonstelling in jarige bibliotheek Politierechter acht poging diefstal met geweld niet bewezen DORST ORGANISATIEBUREAU IN RAPPORT ONS KENT ONS: BEELD MOET HELDERDER ID U Zeeland krijgt zes miljoen extra voor bejaardentehuizen STOP BIJ ONZE SHOWROOM I MIDDELBURG - Bij de 48 welzij nsinstellingen |in Zeeland heersen geen wantoestanden. Er is echter zoveel versnippering van talent, overlap ping van werk en verstrengeling van belangen I dat het geheel wel een rommelig beeld geeft. I Het is op z'n minst nodig om dat wat doorzichtiger en [overzichtelijker te maken. Herrie makende inbreker tot twee keer toe gepakt «na Tovota modellen In voorraad! islag id is /tje js te betalen RAADSLID VAN HTMMF. MELDT OPNIEUW VATEN OP TERREIN DOW SIASER I Van onze verslaggever motels 76-1929 LIVE 320.322.891 IROOMLUJ [320.322.! berekend te zijn, matig, in totaal zo'n Die tijd is verdeeld ien van 3 a 5 uur en 8 uur) in het week- aefeningen ontvan- oetkoming in de 'el e er de rug idere militaire it uw leeftijd tussen t. |Discussie-avond [over leegstand [Zeeuwse huizen Wantrouwen 'ons kent ons' Bomscherf Alte Kameraden Propaganda Graven WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 UIT EXTRA POT VAN BRINKMAN VRIJSPRAAK VOOR GOESENAAR Theo Jordans exposeert op veerboot Ton extra voor veilig verkeer Blokkade basis PL eds g"'e keus uit 100 "First Class" occaslons Meer klasse minder kosten r^jhuislaan 156a Breda 076-712000 Itationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND ItERNEUZEN - Op het ter- lrein van Dow Chemical bij I Terneuzen zijn volgens het I Terneuzense raadslid A. Ivan Himme (Links Perspec- Itief Terneuzen) onlangs bij I graafwerkzaamheden door ■werknemers van het aanne mersbedrijf gebr. Van de I Hemel BV uit Biervliet va- ten aangetroffen. Het Terneuzense raadslid maakte dit gisteren bekend, nadat hij door een Dow-werk- nemer over de vondst getipt was. Een woordvoerder van Dow typeerde gisteravond laat Van Himmes melding als 'een storm in een glas water'. „Er is hier sprake van een hele consterna tie rond een zaak die in feite in juni op ons terrein speelde. Toen zijn inderdaad bij graaf werkzaamheden twee vaten gevonden. Deze bleken na on derzoek gevuld te zijn met het onschuldige klei. Aangezien wij deze vondst niet de moeite waard vonden om te melden, hebben we de provincie des tijds niet gealarmeerd", zo ver duidelijkte Martens. Volgens de Dow-voorlichter leidt echter elke vatenvondst T27 de laatste maanden tot para noïde toestanden. „In dit geval is de melder van de vondst (Van Himme, red.) slecht geïnformeerd ge weest" benadrukte hij Martens gaf toe dat de afge lopen dagen nog wel met de provincie over de niet gemelde vondst is gesproken. „Ons ge volgde beleid werd daarbij niet bekritiseerd", aldus de voor lichter. Welzijnssector 'rommeltje' 06- (50 ct./nvn.) 06- vil graag meer informatie ir de NATRES rn/v Prov e enveloppe sturen aan ïer 10100, 2800 VB Gouda ■Dat concludeert het organisa tiebureau Van der Torn en Bu- |ningh in een eerste rapport aan |het provinciebestuur over de welzijnssector. Gedeputeerde Staten gaven daartoe opdracht lom uit te vissen of de sector doelmatiger kan werken. De ■eerste bevindingen, gebundeld ■onder de titel 'ons kent ons', ■zijn feitelijk niet meer dan een ■'foto' van het welzijnsveld, waarop GS ook nog niet reage- [ren. I „Nee, het woord is nu aan de I instellingen," zei gedeputeerde Ie, Maris-Koster gisteren. Die ■instellingen kunnen tot 15 ok- Itober schriftelijk reageren, ■waarna op 31 oktober een in- I formatiebij eenkomst in Mid- Idelburg volgt. Pas daarna zul- IVan onze verslaggever [MIDDELBURG - Hoe rea- I geren Zeeuwse bestuurders, [woningbeheerders en bewo ners op de toenemende leeg stand in de provincie? Die [vraag staat centraal op een j thema-bijeenkomst die de [FNV-Zeeland en het Zeeuws Overlegplatform I voor Woonconsumenten op I donderdag 13 oktober hou- i in de Zeeuwse Bibilio- theek in Middelburg, aan vang 20 uur. |De initiatiefnemers wijzen .i dat de leegstand in Zee- land op het ogenblik 3,6 procent bedraagt tegen 2,4 procent lan- delijk. Volgens hen wil dat niet zeggen dat er geen woningnood meer is. Veeleer is het een sig- aal dat vraag en aanboid [slecht op elkaar zijn afge- stemd: niemand wil nog wonen [in een wijk waar leegstand weer leidt tot andere proble- men zoals vernielingen en cri- minaliteit. Vijf sprekers zorgen er op 13 oktober voor dat het probleem vanuit verschillende invals hoeken wordt belicht. Het zijn gedeputeerde E. Maris-Koster, burgemeester J. van Rest van Sas van Gent, wethouder W. Wisse van Vlissingen (beide vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten met de grootste leegstand), FNV-be- uurder J. Draijer en beleids medewerker O. Papa van de •echnische Universiteit Delft. Ien GS een standpunt innemen over de aanbevelingen van Van der Torn en Buningh, die va riëren van niets doen tot de hele boel op de schop nemen. De aankondiging van het 'wel zij nsonderzoek' zette vorig jaar nogal kwaad bloed bij de be trokken instellingen, die het bij voorbaat bombardeerden tot 'een excuus voor het provincie bestuur om te kunnen bezuini gen'. Dat wantrouwen stijgt ook op uit de eerste rapportage. De sector heeft geen hoge dunk van het provinciebestuur, dat men ervan beticht enkel 'een financiële bril' op te hebben. „Er zit veel oud zeer," con cludeert de gedeputeerde dan ook. „Dat is een reden te meer om de reacties op dit rapport af te wachten. Er is nu echt goed overleg nodig." GS kunnen overigens niet ontevreden zijn met de vaststelling van de on derzoekers dat er in Zeeland nog betrekkelijk weinig is be zuinigd op het welzijnswerk. De bevindingen van het bu reau geven ook aan dat het on derzoek een zware klus was. Alleen al de aantallen zijn veelzeggend: de 48 instellingen tellen 200 volledige arbeids plaatsen en maar liefst 500 be stuursleden. Onderling zijn de organisaties sterk verschillend, ook qua functie: van studie en onderzoek tot uitvoerend werk, adviseren en ondersteunen, op alle mogelijke terreinen. Vooral kleine instellingen kampen met een slechte benut ting van hun kwaliteiten. De versnippering die is ontstaan door geografische spreiding, geldgebrek en het vasthouden aan een eigen identiteit, maakt dat alleen maar erger. Het bu reau beoordeelt ook de veel voorkomende verstrengeling van belangen als negatief. Het feit dat bijvoorbeeld leden van Gedeputeerde of provinciale staten lid zijn van besturen, vertroebelt het beeld: voorbe reiders en uitvoerders van be leid op een stoel. Het 'ons kent ons' kan mak-, kelijk en doelmatig zijn, maar dat weegt niet op tegen het na deel dat er - in beslotenheid - weinig democratische besluiten worden genomen. Vooral nu de provincie door de decentralisa tie van het welzijnsbeleid op dat gebied een belangrijker taak krijgt, is een duidelijke afbakening van taken en be voegdheden nodig, aldus Van der Torn en Buningh. Zie verder pagina Zeeland 3 °nze correspondent •DDELBURG - De 39-jarige Middelburger A. H. werd in t tydsbestek van minder dan een week twee maal op he- aaad betrapt bij een inbraak in zijn woonplaats. Nadat hij i K— "'j de eerste keer in de ag Werd gegrepen bij een frit,"1® inbraak in een Wurwagen, ging het dins- In~k7'j0rgen vroeg weer fout. zoJS Sevallen maakte hij nerf aa' buurtbewo- Wekt 'lun siaaP werden ge- den 7 p°ütie waarschuw- °°k in de nacht van braau g .°P dinsdag bij een in- aipoging in een Sparwinkel aan de Sacharias Janssestraat. Dit keer in gezelschap van zijn 24-iarige plaatsgenoot R. R. Nog voordat beide mannen er in slaagden het pand binnen te dringen om hun slag te slaan liepen ze in de armen van de politie. Na het opmaken van een proces verbaal werden bei den weer op vrije voeten ge steld. Poolse pantser in de buurt van Axel Van onze verslaggever AXEL - Een feestcomité dat de jeugd wil waarschuwen voor de ge volgen van nazisme en fascisme. Het klinkt raar, maar de Axelse biblio theek die dit jaar het veertigjarig bestaan viert, is momenteel druk bezig met de inrichting van een ex positie over de vijf donkerste jaren die ons land deze eeuw heeft gekend. Maandag 12 september komt cul tuurgedeputeerde G. de Vries-Hom- mes naar Axel om de tentoonstelling te openen. De bibliotheek heeft voor iedere maand van het jubileumjaar een thema uitge kozen, het ene wat ernstiger van aard dan het andere. September, als in Axel de traditionele herdenking van de be vrijding door het Poolse leger plaat- vindt, is de maand waarin de bibliotheek stil wenst te staan bij de Tweede We reldoorlog. Gelukkig kon de bibliotheek voor de samenstelling van de expositie terugvallen op een aantal toegewijde en deskundige verzamelaars, die samen in staat zijn een goed en aanschouwelijk beeld te geven van de oorlog. Een van hen is het Axelse raadslid P. van den Bosse. „De tentoonstelling is vooral bedoeld voor de jeugd", zegt hij. „Het bestuur van de bibliotheek heeft niet voor niets de scholen aangeschre ven. We willen de jeugd confronteren met die tijd en waarschuwen voor het latent aanwezige nazisme en fascisme. Systemen waarbij de mens al zijn vrij heid verliest". Zelf staat Van den Bosse onder meer fo to's, affiches, boeken, illegale bladen, persoonsbewijzen, stamkaarten en speldjes van de beruchte Winterhulp tij delijk af aan de bibliotheek. Hij heeft zelfs nog een bomscherf bewaard van een projectiel dat in de nacht van 10 op 11 oktober 1941 insloeg in het huis van A. de Kort aan de Axelse Singelweg. Toen Van den Bosse in 1975 werkte aan een boek over de bevrijding, kwam hij in contact met een andere deskundige over wat er in de oorlogsjaren in Axel gebeurde, J. de Brouwer. Hij is er na de oorlog is geslaagd drie complete Poolse legeruniformen te bemachtigen. Drie etalagepoppen, waarvan er een ook daadwerkelijk in de etalage van de bieb komt te staan, brengen de bevrijders van Axel tijdens de expositie weer tot leven. De Brouwer beschikt ook over een unieke collectie foto's, vooral over het geen zich tijdens de oorlogsjaren in Axel en directe omgeving afspeelde. „Ik inte resseer me het meest voor wat er hier gebeurde. Het boeit me om na te gaan waar alles zich heeft afgespeeld. Er zijn veel plaatsen waar je nu niets meer aan ziet, maar waar zich van alles heeft af- Foto van Franse krijgsgevangenen die via Axel en Walsoorden naar Duits land worden afgevoerd gespeeld. Het is de moeite waard de her innering daaraan te bewaren". Hij heeft bijvoorbeeld foto's uit de tijd dat Axel door de Duitsers onder water was gezet. Uniek zijn de opnamen van Franse en Belgische krijgsgevangenen, die in trei nen van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg maatschappij naar Walsoorden werden gebracht. Rijnaken brachten hen van- daaruit via het Hollandsch Diep en de Rijn naar Duitsland. In totaal zijn er maar liefst 95.000 krijgsgevangenen op die manier afgevoerd. Een zwarte blad zijde uit die geschiedenis is het op een mijn lopen van een schip bij Willemstad, waarbij 130 Belgen verdronken. Voor hen is na de oorlog een monument opge richt. Verder heeft De Brouwer een reeks Poolse onderscheidingen, en ver- lieslij sten in zijn bezit. J. van de Velde richt zich meer op de actuele verschijningsvormen van na zisme en fascisme. Hij heeft exemplaren van Der Freiwillige, het blad van oud Waffen SS-ers, dat gewoon voor ieder een verkrijgbaar is. Het blad slaat nog steeds een propagandistische toon aan over het meest beruchte Duitse legeron derdeel. Ouwe-jongens-krentebrood met een hakenkruisbeleg. Van de Velde slaat een nummer uit 1985 open. Hij laat een advertentie zien van een Beiers hotel, dat 'Alte Kameraden' voor een vakantie probeert te lokken. „Diezelfde adverten tie stond toen ook in het blaadje van de ANWB. Alleen toen had de hotelbaas de vermelding onderaan de advertentie weggelaten dat hijzelf ook oud-SS'er is". Hij bladert verder en komt op een pa gina waarop de agenda van bijeenkom sten voor de Alte Kameraden staat. „Het kwalijke is dat dit soort bijeenkomst het nazisme verder kan verspreiden. Zo'n oude man neemt een keer zijn buurman mee, en dan de zoon van de buurman, en zo gaat het verder", zegt Van de Velde. Naast nummers van Der Freiwillige zijn er op de tentoonstelling straks ook cata logi te zien van uitgeverijen die zich toe leggen op de distributie van nazi-propa- ganda materiaal, zoals grammofoonpla ten met toespraken van Hitier, Goebbels en Goering. De nog jonge Mario Maas stelt ook drie originele en complete in uniform gestoken poppen beschikbaar. Een van een Duitse oostfrontsoldaat, een Engelse commando en een Amerikaan in een uniform dat hij tijdensde geallieerde landing in Normandië droeg. Om de fot overzameling van De Brouwer beter te kunnen presenteren heeft hij met zijn broer een selectie foto's op dia overgezet. Tijdens de tentoonstelling loopt er con stant een diaserie. „Ik ben begonnen met verzamelen toe ik zes was, om de sfeer die er rond oorlog hing, de herinnering aan iets dat ik zelf niet meegemaakt heb. Het was ook moeilijk om eraan te komen, dat maakte het spannend. Telkens als je iets krijgt, zitten er hele verhalen aan vast. Er zit een hele geschiedenis aan vast. Dat besef je eigenlijk pas als je ouder wordt", zegt Mario Maas. Achter de schermen heeft Astrid Oggel veel werk gezet. Zij hielp onder andere bij het uitzoeken van de verzamelingen. De bibliotheek is er ook in geslaagd de reizende expositie van de Oorlogsgra venstichting binnen haar muren te ha len. Deze expositie laat zien hoe de stich ting over de hele wereld graven van Ne derlandse militairen onderhoudt. Het is de eerste keer dat de expositie Zeeuwsch-Vlaanderen aandoet. Ten slotte is ook de Vereniging Axel-Polen met een stand aanwezig. De tentoonstelling is tot en met 23 sep tember gedurende de normale openings tijden van de bibliotheek te zien. De Po len, die op zaterdag 17 september naar de jaarlijkse bevrijdingsherdenking in Axel komen, zijn ook uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Voor hen speciaal zal de bibliotheek die zaterdag middag open zijn van 13.00 tot 16.00 uur.De opening van de tentoonstelling is maandag 12 september om 17.00 uur. Van onze verslaggever BREDA - Van de 71 miljoen gulden die minister Brinkman van WVC volgend jaar extra uittrekt voor bejaardenoorden, gaat zes miljoen naar Zee land. Bij de verdeling van de extra gelden per provin cie is het ministerie uit gegaan van het aantal ouderen boven de 75 jaar en niet meer van het aantal boven de vijfen zestig jaar. Dit heeft grote verschillen bij de verdeling tot gevolg. Zo krijgt Zeeland meer geld dan bijvoorbeeld Noord- Brabant, dat twee mil joen krijgt, omdat in Zee land relatief meer oude ren boven de vijfenze ventig jaar wonen. De provincie Noord Holland krijgt met 15,5 miljoen gulden het meeste geld. De gedeputeerde voor ouderenbeleid in Zee land, W. Don, is blij met de extra gelden, maar zegt dat de provincie in de toekomst toch geld te kort zal komen. Om het sluiten van bejaar denoorden te voorkomen, houden Zeeland en Bra bant het aantal plaatsen in bejaardenoorden ge lijk. Bij de verdeling van de extra gelden is ook ge keken naar het aantal bejaardenoorden van iedere provincie. Enkele knelpunten die de extra steun aan de provincies moet wegne men, zijn onder andere de opvang van bejaarden die nergens anders ge plaatst kunnen worden waneer hun tehuis moet sluiten. Hierbij moet per soneel met wachtgeld ook betaald worden. MIDDELBURG - Een gemakkelijke manier om aan geld te komen, maar 'niet echt normaal', zo gaf de 19-jarige Goese- naar H. H. dinsdag voor de politierechter toe. H. stond te recht omdat hij in de nacht van 7 februari samen met zijn 20-jarige maat A. van de B. uit Bergen op Zoom in de Goese binnenstad een poging had ondernomen een vrouw met ge weld van haar geld te beroven. haar kennis van de situatie ter Het plan daartoe was die dag gesmeed en om iets over een die nacht werd besloten een wille keurige voorbij gangster dan maar even te 'pakken'. Van de B. (die overigens verstek liet gaan) klampte de vrouw aan vankelijk met een smoesje aan, waarna hij onmiddellijk over ging tot het eisen van geld. H. had zich achter haar gepos teerd met, zo verklaarde ze la ter, een mes in de hand. Dit laatste werd door H. in alle toonaarden ontkend, hoewel hij bij zijn aanhouding wel dege lijk een dolkmes op zak bleek te hebben en bovendien een alarmrevolver. Toen de vrouw probeerde door te lopen greep Van de B. haar bij de schouder en vroeg hij nogmaals om geld. 'Ik heb geen geld', antwoordde de vrouw koelbloedig, waarna zij er aan toevoegde dat haar echt genoot de portemonnee had en die zo wel even zou komen brengen. In verwarring ge bracht nam het tweetal daarop de benen om even later door een toevallig passerende poli tiepatrouille te worden opge pakt. Officier van justitie mr. Groen achtte de poging tot diefstal met geweld bewezen en eiste een gevangenisstraf van zes weken, waarvan de helft voorwaardelijk. Maar H.'s raadsman mr. Laoüt betoogde dat er van geweld helemaal geen sprake was geweest en dat niets er op had gewezen dat de mannen van plan waren ge weest geweld te gebruiken. Po litierechter mr. Van Hooff kon zich in dit verweer vinden en kwam dan ook evenals de raadsman tot een vrijspraak. De 19-jarige J. M. uit West- dorpe is dinsdag veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Als voormalig werkneemster in het verpleegtehuis Ter- schorre in Terneuzen had de vrouw gebruik gemaakt van MIDDELBURG - In de maanden september en ok tober is op de tussen Bres- kens en Vlissingen pende lende veerboot prinses Ju liana werk te zien van de kunstenaar Theo Jordans uit Groede. Jordans tekent, schildert en maakt grafiek. Hij is vooral thuis in de bijna uitgestorven techniek van de lithografie of steendruk. Op de pont laat hij vier lithografieën zien, met als onderwerp landschappen in (Zeeuwsch-)Vlaanderen. Theo Jordans werkt ook als tekenle raar en docent kunstzinnige vorming. Eerder was zijn werk, opgenomen in de collecties van de provincie Zeeland en de Universiteit van Nijmegen, overal in het land te zien. plaatse en samen met een vriend was ze op 24 juni van het vorig jaar de personeels ruimte ingeslopen. Met de in houd van twee portemonnees en een schoudertas maakte het tweetal zich vervolgens uit de voeten. Twee dagen later wer den M. en haar maat opnieuw betrapt. Nu gebeurde dat in een supermarkt in Axel, waar tien pakjes sigaretten werden buit gemaakt. De 36-jarige Vlissinger S. B. kreeg bij verstek een boete op gelegd van 600 gulden. B. had in een Middelburgse super markt zijn boodschappenwa- gentje volgeladen met artike len tot een waardé van 500 gul den. Een hem bekende cassière bleek bereid op zijn aandringen een bedrag aan te slaan van 15,94, waarna B. de winkel uit wandelde. Later bleek dat hij wel 700 gulden op zak had en dat hij de boodschappen dus best had kunnen betalen. Een reden waarom hij dit niet had gedaan kon de Vlissinger niet geven. MIDDELBURG - Initiatie ven die de verkeersveilig heid in Zeeland bevorderen, maken volgend jaar een ge rede kans op een financieel ruggesteuntje van het pro vinciebestuur. Gedepu teerde Staten willen een ton extra uittrekken om ver- keersprojecten van de grond te krijgen. Het college denkt daarbij bij voorbeeld aan gemeenten die iets doen aan veiliger fietsrou tes en aan de activiteiten van Veilig Verkeer Nederland rond het landbouwverkeer. Het re gionaal orgaan verkeersveilig heid, pas vorig jaar ingesteld, bemiddelt en adviseert. Het bedrag van honderddui zend gulden op de provinciebe groting komt bovenop de twee ton die Rijk en provincie samen al spenderen aan het regionaal orgaan. Van die twee ton gaat de helft op aan personeelslas ten, de rest is bestemd voor de activiteiten die nu overal in Zeeland al op gang komen. WOENSDRECHT - Als on derdeel van de activiteiten rond het vijfjarig bestaan van de vredesactiekampen in Woensdrecht hebben vredesactivisten deze week gedurende ongeveer ander half uur de hoofdpoort van de vliegbasis Woensdrecht geblokkeerd. Tot de ondertekening van het INF-akkoord hielden vredes activisten daar maandelijks een blokkade. De blokkade van gistermiddag verliep vreed zaam. Niemand werd aange houden.

de Stem | 1988 | | pagina 13