Kurden melden successen in strijd tegen Iraq OVERSTROMING BEDREIGT MILJOENEN MET DE DOOD „pvttüttf,i Massale demonstratie Chili loopt uit de hand Armeens gevecht voor behoud van cultuur en gezondheid BUITENLAND INSTEM FINANCE I PRODUKHI AMSTERDAM! 'DESTEM BUITENLAND DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 DHAKA (AFP/RTR/DPA) - Alle manschappen van het leger van Bangladesh zijn ingezet bij de hulpverlening aan de miljoenen slachtoffers van de overstromingen. (#P rtiiiiii»» - I 1 NIEUWSOVERZICHT Dollarkoers onder 2,10 gulden Poolse stakers opgeroepen voor het leger Elektriciëns uit de Britse vakbond gezet Hevige regen maakt slachtoffers in Mexicol Gezamenlijke hulpactie Bangladesh FAO wil 'totale oorlog' tegen sprinkhanei Moskou verwijt VS steunen Afghaans ven Politie in Moskou voorkomt demonstrate Kustwacht VS legt beslag op 400 kg coc |0ctrooistrijd T21 NICOSIA (AP) - Kurdische guerrillastrijders hebben gezegd dat zij in hevige ge vechten in het het bergach tige nordoosten van Iraq 7.000 Iraakse soldaten heb ben gedood of verwond. Aan Kurdische zijde zouden 250 rebellen zijn gesneuveld, en 1.900 burgers zijn omgeko men. Bovendien zouden 5.000 bur gers gewond zijn geraakt, vooral door gifgasbommen waarmee Iraakse straaljagers en gevechtshelikopters Kurdi sche dorpen bestoken. De re bellen zeggen dat ze verschil lende bases hebben verloren bij het Iraakse offensief. Een woordvoerder van de Kurdische Democratische Par tij (KDP)zei dat Iraq bij herha ling gifgasaanvallen uitvoert op Kurdische dorpen en neder zettingen om zo 'het Kurdische volk in Iraq uit te roeien'. De KDP-woordvoerder is gesta tioneerd in een Westeuropese hoofdstad vanwaar hij in ra diocontact zei te staan met de rebellen in Iraq. Hij zei dat het Iraakse leger er nog steeds niet in geslaagd is de grens met Turkije, een moeilijk begaanbaar bergge bied, volledig af te sluiten. De weg naar Turkije is de enige ontsnappingsmogelij kheid voor de burgers die het wapen geweld ontvluchten. Volgens de Turkse regering hebben in de laatste paar dagen 90.000 Iraakse Kurden een goed heen komen gezocht in Turkije. Kurdische woordvoerders zei den dat veel vluchtelingen ge wond waren als gevolg vah aanvallen met mosterdgas, maar dat werd van Turkse zijde niet bevestigd. De Kurdische Democratische Partij (KDP), de Patriotische Unie van Kurdistan (PUK) en andere guerrilla-facties vech ten in het noordoosten van Iraq tegen naar schatting 60.000 re geringssoldaten, die worden ondersteund met artillerie, tanks, bommenwerpers en ge vechtshelikopters. De Iraqi's hebben op 26 augustus een wat de KDP noemt 'offensief zonder prece dent' gelanceerd tegen de Kur dische opstandelingen die stre ven naar onafhankelijkheid. De Kurden zijn de regering in Baghdad al tientallen jaren een doorn in het oog. Volgens de KDP heeft Iraq de afgelopen weken talloze aanvallen met gifgassen uitgevoerd op Kurdi sche dorpen en guerrilla-bases. Iraq heeft ontkend dat het che mische wapens heeft gebruikt. Het inzetten van chemische wapens is in 1925 in Geneve bij verdrag verboden. „Iraakse troepen hebben onze bases in de provincies Zakho en Dahok onder de voet gelopen, maar onze guerrilla strijders zijn nog steeds in he vige gevechten verwikkeld in Iraq om onze burgerbevoking te beschermen tegen de zware Iraakse represaillemaatrege len", zei de woordvoerder. Hij zei dat het verzet doorging in de regio's Amadiya en Sher- wan. In het berggebied dat zich uitstrekt over Iran, Iraq, Tur kije en Syrië, wonen 20 miljoen Kurden. De 3,5 miljoen Kurden in Iraq vechten al vijftig jaar tegen de opeenvolgende rege ringen in Baghdad. Zij willen autonomie. Ook in Turkije komt het regelmatig tot gewa pende schermutselingen tussen Kurden en het regeringsleger. In Iran hielpen de Kurden eind jaren zeventig ayatollah Kho- meiny in zijn strijd tegen de shah. Na Irans onverwachte aan vaarding van de vredesresolu- tie 598 van de Veiligheidsraad van de VN en de wapenstil stand die op 20 augustus werd gesloten, intensiveerde de Iraakse president Saddam Hu- sayn de militaire operaties te gen de Kurden. Het laatste of fensief werd enkele dagen na de wapenstilstand met Iran ge lanceerd. „We zijn blij met de wapen stilstand in de Golfoorlog", zei de KDP-woordvoerder. „Maar als er vrede in de regio komt, moet die er voor iedereen zijn, ook voor het Kurdische volk." Hele leger Bangladesh helpt Gisteren heeft het in hele land weer zwaar geregend, na dat het water hier en daar juist was begonnen te zakken. Het dodental steeg tot 550 door reddingsboten die omsloe gen en slangenbeten. gezin uit. Particulieren zouden nog over grote voorraden rijst en kerosine beschikken, maar de prijzen zijn daarvan sinds het begin van de overstromin gen verdubbeld. Ongeveer een kwart van de bevolking - 20 miljoen mensen - is door de overstromingen direct getrof fen. Het aantal daklozen in de hoofdstad Dhaka, die voor tweederde is overstroomd, zou ongeveer drie miljoen zijn. De jute-oogst is totaal verwoest. Jute is het belangrijkste ex portartikel van Bangladesh. Het land neemt 80 procent van de wereldjuteproduktie voor zijn rekening. Buitenlandse journalisten werden maandag rondgeleid door minister van Informatie Mahbubur Rahman, die voor het oog van een camera van de staatstelevisie in een geïmpro viseerd kamp droge kleren uit deelde aan doorweekte, wan hopige vrouwen. Daarna vlo gen de journalisten vijf uur lang in helikopters boven de getroffen gebieden. Ze zagen mensen in bootjes en op vlotjes de wacht houden bij hun schaarse bezittingen. Gewa pende plunderaars maken mo menteel het leven nog onveili ger. Vele mensen peddelden van de ene overbezette droge plek naar de andere. Boven de zich eindeloos uitstrekkende waterzee staken alleen wat elektriciteits- en telefoonpalen met dode lijnen uit, minaretten en palmbomen. De journalisten.landden op een droog plekje van een ver der ondergelopen weg bij het dorpje Baultli in het zuiden, waar plaatselijke ambtenaren in de stromende regen de be woners hadden opgetrommeld om naar beloften van hulp van de minister te luisteren. Voor de camera brak bijna een rel uit toen met het uitdelen van gekookte rijst werd begonnen. Tenzij het water gaat zakken, zei Rahman, 'moeten we het aan God en de rest van de we reld overlaten om ons te red den.' De minister van Defensie zei dat 90.000 man van de infante rie, 7.500 man van de marine en 4.000 luchtmachtmilitairen op dracht hebben gekregen voor het uitvoeren van reddings- en herstelwerkzaamheden, zoals het vervoer van levensmidde len en van medische teams en het herstel van bruggen en we gen. Generaal Ershad, de presi dent van het land, heeft een be roep op het leger gedaan de te- lecommunicatieverbindingen vooral in stand te houden. Van 64 districten zijn er 50 door de overstromingen getroffen. In het oosten van Dhaka werd met man en macht ge werkt aan het behoud van een dijk. Zou de dijk het begeven, dan zou het leven van bijna 800.000 mensen direct gevaar lopen. In het zuiden van het land stijgt het water nog steeds, terwijl het in het noord westen aan het zakken is. De marine heeft met name dankzij kleine hulpbootjes ongeveer 1.000 totaal geïsoleerde mensen in Dhaka kunnen redden. Het aantal slachtoffers als gevolg van diarree en besmet telijke ziektes beloopt nu nog maar enkele tientallen. Onge veer 2.500 medische teams pro beren te voorkomen dat er massale epidemieën uitbreken. India heeft boten en Saudiara- bië helikopters ter beschikking gesteld voor voedseltranspor- ten. Verscheidene westerse landen en Pakistan hebben 15 miljoen dollar (30 miljoen gul den) financiële hulp beloofd. Alleen al voor het herstel van de irrigatiesystemen is volgens een regeringsfunctio naris 130 miljoen dollar nodig. Grote hulpzendingen moeten wachten totdat de onder water gelopen landingsbanen van het vliegveld bij Dhaka weer bruikbaar zijn. President Ers had heeft het buitenland om twee miljoen ton voedsel ge vraagd (bijna 20 kg per hoofd van de bevolking). De regering deelt nu onge veer 2 kg rijst en 2 kg tarwe per i fHi x "nr; - - Demonstranten in Santiago lopen langs het presidentiële paleis met spandoeken waarop zij duidelijk maken dat dictator Pinochet weg moet. - fotoanp SANTIAGO (RTR/AFP/ UPI/DPA) - Een massale protestbetoging in de Chi leense hoofdstad Santiago is zondag in de buurt van het presidentieële paleis uit de hand gelopen. Volgens de politie, die traangas en de wapenstok gebruikte om met stenen en modder gooiende demonstranten te verspreiden, werden negen mensen gewond en werden 262 arrestaties ver richt. Volgens de organisatoren wa ren 200.000 tot 300.000 mensen op de been om te demonstreren tegen het aanblijven van gene raal Augusto Pinochet als pre sident voor nog eens acht jaar. Op 5 oktober kunnen de Chile- nen daarover bij referendum beslissen. De betogers, onder wie Isabel Allende, de 42-jarige dochter van de in 1973 afgezette en vermoorde president Salva dor Allende, riepen op 'nee' te stemmen. De protestbijeenkomst ver liep probleemloos maar dat veranderde toen circa 15.000 meest jonge betogers in optocht naar het vijf kilometer verder weg gelegen presidentiële pa leis liepen. Toen zij daar het volkslied begonnen te zingen, greep de politie in. Het duurde een paar uur voordat de rust was teruggekeerd. Hoewel de politie opdracht leek te hebben niemand op te pakken, werden toch ruim 250 mensen ingere kend. De bijeenkomst was het eer ste massale vertoon van de kracht van de Chileense oppo sitie sinds Pinochet vorige week door de andere juntale den werd aangewezen als de enige kandidaat voor het refe rendum. De 72-jarige Pinochet kwam aan de macht met een op 11 september 1973 gepleegde staatsgreep tegen de gekozen socialistische president Salva dor Allende. Een 'ja'-stem bij het referendum betekent dat Pinochet nog acht jaar aan de macht blijft. Een 'nee'-stem is een oproep tot vrije verkiezin gen binnen een jaar. De oppositie kon bijeenko men omdat de militaire rege ring op 27 augustus de staat van beleg ophief, die 15 jaar van kracht is geweest. De bij eenkomst toont 'dat wij de meerderheid zijn', verklaarde Arturo Martinez, een van de organisatoren. De organisatie had voor eigen ordebewakers gezorgd om geweld te voorko men dat volgens de oppositie Pinochet in de kaart zou spe len. De juntaleider zegt dat Chili kiest tussen hem en de chaos. De Chileense oppositie voor spelt dat Pinochet als de 'nee'- stemmers het op 5 oktober win nen, niet zal aftreden als op perbevelhebber van het leger omdat de president het parle ment kan blijven controleren. In een krante-interview rea geerde de generaal op kritiek dat een dictator niet in een de mocratisch systeem kan func tioneren. „De enige kans... dat een dictatuur bestaat is als het 'nee' wint". Een openbaar de bat, waarvoor de oppositie hem heeft uitgenodigd, weigert hij „Ik ben geen redenaar". Blijkens opiniepeilingen is de oppositie in de steden aan de winnende hand, maar leidt Pi nochet op het platteland en in kleine plaatsen. Hij kan nog een jaar aanblijven zelfs als hij wordt verslagen, voordat pre sidentsverkiezingen worden gehouden die samenvallen met parlementsverkiezingen. De verenigde oppositie wil onder handelen om deze periode te bekorten als de generaal ver lies. 'Pinochet en Lucia (zijn vrouw), jullie dagen zijn ge teld', riepen demonstranten. YEREVAN - Het afgelopen halfjaar klonken in het Russische deel van Armenië hevige protesten. De pu blieke ontevredenheid over het Sovjetbeleid in het om streden gebied, doet het na tionalistisch vuur nu op laaien als nooit tevoren. De bevolking is bang dat er on zorgvuldig met het milieu wordt omgesprongen en dat, in het officiële taalgebruik, het Russisch het Armeens zal ver dringen. De onafhankelijkheidsbewe ging van het gebied Nagorno- Karabach heeft nog altijd de grootste stem in het kapittel, en de toekomstige status van Azerbajdzan blijft het centrale punt in de discussie. Deson danks worden de door de be volking aangevoerde argumen ten 'milieu' en 'taal' steeds be langrijker. Levon Ter Bedrossian, de leider van het 'Karabach Co mité', zei in een interview dat de verzetsbeweging zou blijven bestaan, zelfs als Karabach weer bij Armenië zou gaan ho ren en daarmee het doel van zijn organisatie bereikt was. Tijdens een illegale bijeen komst in een buitenwijk van Yerevan - speciaal georgani seerd om de kans op controle van de KGB zo klein mogelijk te maken - zei hij„Als we ons doel bereiken, zal onze organi satie de wil. van het volk blij- Vorige week demonstreerden enkele honderdduizenden Armeniërs in de Armeense hoofd stad Yerevan. - fotoap ven verwoorden. Wij zijn hier ontstaan. Er zijn nog genoeg andere kwesties, die alle Ar meniërs aangaan. Er is de taal en het milieu en het vraagstuk van de nationale soevereini teit.". Kort daarvoor vond een massa-demonstratie plaats waaraan meer dan 200.000 mensen deelnamen. Een hoog leraar van naam sprak de me nigte bij die gelegenheid toe. Hij zei dat het taalprobleem dringender was dan de kwestie Nagorno-Karabach. De verhevigde anti-Sovjet- gevoelens zijn in een aantal Sovjetrepublieken een alge meen verschijnsel aan het wor den. De professor gaf uiting aan zijn kritiek op de Sovjet unie door aan te halen dat de Armeense scholen het moeten doen met tweedehands meubi lair: in Rusland versleten ta fels en stoelen worden na ge bruik aan Armenië toebedeeld. De volkswoede richtte zich voornamelijk tegen de Russi sche functionaris Mikhail Mi- nosbekian, die onlangs de uit spraak deed dat het Armeens toch meer een taal was voor ar beiders dan voor intellectuelen. Hij beging ook de kardinale fout (volgens een boze demon strant een 'doodzonde') een be langrijke politieke toespraak in het Russisch te houden, in plaats van in het Armeens. Tij dens de protestbij eenkomst be schuldigden enkele sprekers de hoge Partij-functionarissen er van dat zij hun kinderen liever naar de Russische scholen in het gebied sturen dan naar de Armeense, ofschoon negentig procent van de 3,2 miljoen in woners Armeens is. De tweede belangrijke doorn in het oog van de gewone Ar meniër, is de milieuvervuiling. Het Kremlin slaagt er volgens de Armeense bevolking niet in de industriële verontreiniging te verminderen. Tienduizenden bomen gingen verloren en de gezondheid van de inwoners van het gebied dreigt in gevaar te komen. In februari van dit jaar werd een kleine demonstratie gehou den, die in de pers weinig aan dacht kreeg, maar wél de aan stoot gaf tot de golf van protest in de daaropvolgende maan den, én het massaal uiten van de wens dat Nagorno-Kara bach uit de Sovjetsfeer zou tre den. De demonstranten eisten de stopzetting van de produktie van synthetisch rubber in een fabriek, die zijn dodelijke gif over de stad Yerevan uit braakt. Volgens de autoriteiten is deze fabriek de enige in zijn soort in de hele Sovjetunie. De sluiting ervan wordt door Mos kou dan ook niet overwogen. Een onderzoeker van de We tenschappelijke Academie in Karabach vroeg aan journalis ten of zij foto's wilden nemen van de verzuurde bomen, om aan de buitenwereld te laten zien en aldus de druk op Mos kou te verhogen. Hij had de verontreiniging uitgebreid be studeerd. Het probleem is vol gens hem zeer ernstig. Hij be weert dat in bijna dertig pro cent van de zwangerschappen in Yerevan de vrucht moet worden geaborteerd, omdat men bang is voor misvormin gen of andere, met de luchtver vuiling samenhangende ver schijnselen. De Armeense Kerncentrale is een andere steen des aan stoots. De vier hoge torens be palen het uitzicht over de Ara rat Vallei in de streek Hoktem- berian, zo'n 32 kilometer van Yerevan vandaan. Ook hierte gen werd in Nagorno-Kara bach massaal geprotesteerd. Op spandoeken eisten demon stranten de onmiddellijke slui ting van de centrale. (c)The Times Dollar 2.18 2.16 2.14 2,10 2.08 2,02 2,00 23 24 25 26 29 30 31 AM (ANP/UCN/DPA) - De koers van de Amerikaanse dollar is maandag op de Euro pese valutamarkten gedaald tot onder de 2,10 gulden. Daarmee werd de koersdaling gevolgd die vrijdag avond optrad op de wisselmarkt in New York onder invloed van de Amerikaanse werkloosheidscij fers over augustus. De han del had maandag een uiterst rustig karakter doordat de financiële markten in de Ver enigde Staten gesloten waren wegens Labor Day. inp5s«pi,iW,lljJJ] Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de dollarkoers bij slot van de handel op 2,0960 gulden. Dat was ruim een t minder dan de slotkoers van 2,1080 gulden op vrijdag. De 3 derlandse banken verlaagden hun advieskoersen met cent tot 2,16 gulden bij verkoop van dollars en 2,04 aankoop. WARSCHAU (RTR/DPA) - De autoriteiten in Polen heb werknemers in de staalindustrie die vorige maand in gingen opgeroepen voor tijdelijke militaire dienst. Dit activisten van de verboden Poolse vakcentrale Solidariteit j zegd. Volgens die bronnen hebben tientallen en mogelijk werknemers van de Stalowa Wola fabriek, 200 kilometer t zuiden van Warschau, thuis of op hun werk oproepen voor: litaire dienst ontvangen. De opgeroepenen zouden de die plichtige leeftijd in enkele gevallen ruim zijn gepasseerd.! cieel zijn deze berichten niet bevestigd. De autoriteiten zouden de staalarbeiders hebben medege dat zij met ingang van 10 september een maandlang milit training dienen te ondergaan. Ook stakingsleider Wie Wojtas zou zijn opgeroepen. De Poolse regering zei stakingsgolf dat het werk op de staalfabriek Stalowsa Wolae sentieel was voor de Poolse defensie en dat arbeidsonrust! niet zou worden getolereerd. LONDEN (RTR/AFP/DPA) - De Britse vakbondsfederalj TUC heeft met overweldigende meerderheid de bond vam triciëns EETPU uit de federatie gestoten, omdat de elektriciaj vasthouden aan hun beleid contracten te sluiten met bedrijvi waarin de EETPU zich, in ruil voor erkenning van enige vertegenwoordiger van de arbeiders, verplicht geens kingen te organiseren. De EETPU heeft al met twee bedrijven dergelijke cont lopen en is met andere fabrieken in onderhandeling. De TUC begon maandag aan haar jaarlijks congres in mouth in het zuiden van Groot-Brittannië. De leiders var.i 330.000 leden tellende EETPU verlieten de zaal voordat over] uitsluiting met hand opsteken werd gestemd. De kwestie 1 de gemoederen in de TUC al maanden bezig. De EETPU gezien als een rechtste vakbond, terwijl de EETPU zegt te hoorzamen aan wat er onder de leden leeft. MEXICO (AFP) - De hevige stortregens die de afgelopen daj Mexico hebben geteisterd, hebben zeker 28 mensen het le gekost. Circa 130.000 mensen zijn dakloos geworden, zondag al vielen er 16 doden, zo is in Mexico vernomen. De badplaatsen Zihuatanejo en Iktapa, in de staat Guer zijn sinds zondag van de buitenwereld afgesloten. Dek van Acapulco blijft gesloten tot het weer opklaart. DEN HAAG (ANP) - Naast de hulpactie voor Sudan gaaij gezamenlijke hulporganisaties ook een landelijke inzameliit actie houden voor de slachtoffers van de overstromingen] Bangladesh. Dat hebben Mensen in Nood, het Nederla Rode Kruis, Novib/Gast aan Tafel en de stichting sche Hulp besloten. Omdat de actie voor Sudan nog is er een speciaal gironi (800800) voor Bangladesh opengesteld. In Bangladesh word!! mengewerkt met partners die ervoor zorgen dat de hulp snel j efficiënt verloopt. Er is grote behoefte aan directe noodhulpj aan geld voor de wederopbouw, aldus Mensen in Nood de andere hulporganisaties. ROME (RTR/UPI/DPA/AFP) - ICdouard Saouma, dir generaal van de Voedsel en Landbouworganisatie van de Ij enigde Naties (FAO), heeft opgeroepen tot een niets ont strijd tegen de sprinkhanenplaag in Afrika. „Wij staan voor de ergste plaag woestijnsprinkhanen i wij moeten samen een totale oorlog voeren, in het bijzonder] landen zoals Sudan waar grote graanoogsten op het r staan", aldus Saouma. „Volgens onze schattingen zal de i' woestijnsprinkhanen nog jaren lang het gebied teisteren.J is niet voldoende enkele gevechten tegen deze milj arden s delijke insekten te winnen. Wij moeten nu de oorlog zo zei het FAO-hoofd. MOSKOU (RTR) - De Sovjetunie heeft de Verenigde Statenl van beschuldigd rechtstreeks wapens te hebben geleverd sr Afghaanse opstandelingen en daarmee het Geneefse akkoff over Afghanistan te hebben geschonden. De woordvoerder® het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken, f" nadi Gerasimov, verklaarde op een persconferentie dat del enigde Staten kennelijk proberen de terugtrekking vanS troepen uit Afghanistan stop te zetten. Gerasimov verklaarde ook dat de opstandelingen onlangs mische voorraden' hadden gekregen. Maar uit zijn W* viel niet op te maken of dat de wapens waren die de Ven Staten hadden gestuurd. 'De woordvoerder sprak tegen dat Afghaanse vliegtuig®1' langs bombardementen hebben uitgevoerd op Pak'"'"1 grondgebied. MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Honderden leden van eend langs gevormde anti-rellenbrigade van het ministerie van»' nenlandse Zaken hebben een demonstratiepoging van de mocratische Unie, een groepering die is opgericht als te hanger van de communistische partij, op het PoesjkinP1 verhinderd. De in mei opgerichte Democratische Unie probeerde, on® een verbod van de autoriteiten, een bijeenkomst te houd®1* als thema '70 jaar Rode Terreur'. „Zij stonden niet toe dat» iets deden. Zij joegen ons uiteen voordat wij een toesp'1 konden houden", aldus woordvoerder Joeri Mitjoenov Terreur' is de benaming voor de massa-arrestaties en tere" stellingen die in 1918 door Vladimir Lenin werden vert neerd tegen tegenstanders van de revolutie van 1917. MIAMI (AFP) - De Amerikaanse kustwacht heeft een C biaans vrachtschip opgebracht. Zij nam 400 kilo cocaïne i»J| slag en arresteerde vijf bemanningsleden. Dit heeft een' voerder van de kustwacht zondag in Miami (Florida) deeld. Het Colombiaanse schip 'She-Me' werd na een heuse a volging door de kustwacht geënterd op vijftien kilometer1' het eiland Saint John dat tot de Maagdeneilanden behoor1" derale agenten ontdekten de cocaïne in een geheime ruim* het schip. De vijf Colombiaanse bemanningsleden Puerto Rico in verzekerde bewaring gesteld. ivan onze verslaggever FDE-Bij het NIZO (Neder lands Instituut voor Zuivel- nderzoek) in Ede komt ,n nieuwe biotechnologie- ,j te staan, welke morgen oor koningin Beatrix offi cieel zai worden geopend. In jeze nieuwe hal, welke een nvestering van 13 miljoen 'eiste, zullen zuursel- ncentraten geproduceerd /orden. toe concentraten worden door i, heie zuivel-industrie afge komen en zijn nodig voor de bei hu Wc me Sti in ha en he scl Twaï [poor Louis van de Geijn [eMMEN - Akzo zal volgend [nemen over de uitbreiding var [pervezel aramide. De spinnerij wachting in het begin van de ja [ren draaien. IHet is mogelijk dat dan min of Leer gelijktijdig met uitbrei- Iding van de fabriek in Emmen look spinnerijen worden geves- [tigd in de Verenigde Staten en |in Japan. De capaciteit van de Tondstoffabriek in Delfzijl .kan met verhoudingsgewijs [lage investeringen worden ver- Idubbeld en is dan in staat ook [die nieuwe spinnerijen te leve ren. „De baby loopt", vertelt dr. A.M. van der Ven, algemeen di- Irecteur van Aramide Maat schappij, als een trotse vader lover de technische en schei kundige hoogstandjes in Delf zijl en Emmen. Goede klanten Imogen er nu af en toe rondkij ken en vorige week werden en kele journalisten uitgenodigd |een blik in de keuken werpen. Ie baby heet 'Twaron' en is het [meest besproken produkt dat |de Nederlandse chemische in- [dustrie ooit heeft voortge bracht. Om maar weinig pro- Lukten en procédé's is ook zo [hard geknokt met de concur rentie als juist om deze arami- levezel. De opzienbarende, we reldwijd gevoerde octrooistrijd Imet de Amerikaanse tegenvoe- 1 ter Du Pont de Nemours moet [beide partijen tesamen tegen 1de honderd miljoen gulden hebben gekost. Twaron is dan ook een bij lzonder kind in de chemie. Het een supersterke vezel die bij leen vergelijkbaar gewicht vijf ja PARIJS (DPA) - Doordat het geboortecijfer daalt en [tegelijkertijd de mensen [ouder worden ontstaan er in [alle westerse industrielan den problemen. Zo valt er een tekort aan werknemers te verwachten, maar dat te- I kort kan worden opgevan- [gen door meer vrouwen te [stimuleren te gaan werken, door mensen gedurende hun [leven langer te laten wer- Akzo en uitgevers gevraagd op vrij vaste markt AMSTERDAM (ANP) - Op een rustige ef fectenbeurs was de stemming maandag de vaste kant. De forse koersstijging r in Wall Street van afgelopen vrijdag miste I "aar uitwerking niet en de verkopers ble ven ditmaal weg. De hoofdfondsen waren lover een breed front hoger, waarbij Akzo ten de uitgevers het voortouw namen. De t ODIigatiernarkt was aan de vooravond van I oe inschrijving op de 6,75 procent staats lening, dinsdag, vriendelijk gestemd. F „i 9'np door de 9rens van f HO en [Sfeot 2,50 beter op ƒ140,20. Unilever Ini Li-7 1,60 duurder op 110,30 en Ko- I jke 0lie werd ruim 1 meer waard ISen L225,60 evenals Hoogovens op i, ,5°- Van de uitgevers werd Wolters l™r 13,50 hoger gewaardeerd op f i an f1,50 °P f 89 en Elsevier i Lui op f 59- Daar werkten de vorige ««k verstrekte mooie halfjaarcijfers I «rst nu in de koersen door. in de financiële hoek zette verzekeraar i«o°2nde opmars met f 1.50 voort op ionT' Middar>standsbank werd nog ÏE 12,50 duurder °P ƒ195,50. In de ['^sportsector won Nedlloyd ƒ2 op I iaar j'nterna'i°-Miiller ging ƒ1 vooruit "dar j 59,80. I Fnrnn de 'okale markt la9 bet havenfonds I f n an 9®vraagd met een sprong van L'»,ppf.6l,30. Vast was ook De Boer 1 naar J^ri'ven die f3 vooruit schoof I J 55,50. Van Dorp verbeterde 2 op L,j en ®ok fondsen als Eriks, Otra, Bos- I n„en.Be9emann waren gevraagd, vaat paral|elmarkt lag Dentex zeer dmn 12'20 winst °P f24. KLM Kle" Oinn nasi1 beter op 27,40. Van Melle f f 7 nrü? tegenvallende halfjaarcijfers burnLm" naar f 283. Peek en Cloppen- w9 zakte 1,10 naar 48,50. Y'

de Stem | 1988 | | pagina 4