Maatregelen tegen AIDS schenden mensenrechten Solzjenitsyn kan wellicht naar huis terug rw Landbouwbeleid kan in Europa niet worden gemist )MV-CAMP] )orlogsoffici DE STEM COM Stem van het g -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 •)ESTeM BINNENLAt UtERDAM (ANP) - Mr. hij Verleiding Fles Leeuwen Nuttig jRUSSEL/ VEGHEL - De eld staat op zijn kop doo: uivelconcern DMV-Camj lelk te kopen van Belgisch ■kort aan te zuiveren. vertrokken bl1 g4 Agenda Haags Hoogstandje HET gemeenschappelijk landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap kan na de verwezenlij king van de vrije interne markt in 1992 niet wor den gemist. De voortrek kersrol die het beleid bij de eenwording van Europa heeft gespeeld blijft van belang bij de verdere ontplooiing van de samenwerking tussen de lidstaten. Er moet op worden toegezien dat tendenzen van renatio nalisatie van het land bouwbeleid de interne markt niet ondermijnen. In een nota van het Land bouwschap, die vandaag in het algemeen bestuur wordt besproken, wordt een vrij en onbelemmerd han delsverkeer met de overige lidstaten van de Gemeen schap voor de Nederlandse agrarische sector van het grootste belang genoemd. Van onze agrarische uit voer gaat 80 procent naar de lidstaten. Van onze agrarische invoer komt 60 procent uit deze landen. De waarde van de totale Ne derlandse agrarische pro- duktie komt voor 60 procent uit uitvoer. Het Landbouwschap heeft in de nota een groot aantal eisen geformuleerd waaraan bij de eenwording van de interne markt dient te worden voldaan. Het acht het voor het Neder landse bedrijfsleven van groot belang goed geïnfor meerd te zijn over de be slissingen die in dit kader worden genomen. Het be drijfsleven moet tijdig over duidelijke informatie be schikken. Het kan dan in een vroeg stadium rekening houden met de gewijzigde regelgeving. De voorgestelde breedtes in de btw-tarieven vindt het schap te hoog. De Euro pese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, gaat uit van 14 tot 20 pro cent voor het hoge en 4 tot 9 procent voor het lage tarief. De breedtes van zes procent voor het hoge en vijf voor het lager moeten worden teruggebracht tot twee a drie procent. Agrarische in voer moet onder het lager tarief vallen, omdat de kos ten anders oplopen. Er moet een sluitend controlesys teem komen voor plante en dierziekten. Een dergelijk systeem mag niet kunnen worden gebruikt voor het opwerpen van handelsbelemmeringen om de eigen produktie te bevoordelen. Steekproefs gewijze controle aan de binnengrenzen moet moge lijk blijven, evenals het ne men van sancties bij over schrijding van vastgestelde objectieve normen. Bij de produktie van zaaizaad en pootgoed moet de controle aan de bron zo danig zijn dat betrouw baarheid is gewaarborgd. Er moet een verdere har monisatie komen van toe gestane toleranties van re siduen (schadelijke stoffen, bij voorbeeld van bestrij- dings- of geneesmiddelen, die in een produkt achter blijven). Bij de naamgeving van imitatie- en vervan- gingsprodukten mag niet worden gesuggereerd dat het om produkten gaat die met de zelfde grondstoffen zijn bereid als de oorspron kelijke produkten. Voor een goed gecoördi neerd economisch en mone tair beleid achtte het Land bouwschap versterking van het Europees Monetair Stelsel noodzakelijk. Het Verenigd Koninkrijk moet daarom toetreden tot het stelsel van op elkaar afge stemde nationale munteen heden. De landbouwprijzen moeten direct worden ge koppeld aan de Europese Rekeneenheid. Het systeem van monetair compense rende bedragen om koers schommelingen van de na tionale valuta op te vangen, moet voor 1993 worden af geschaft. Het schap is voor stander van een Europese Centrale Bank. Die zou on der meer bij het scheppen van een Europese munt een rol kunnen vervullen. Voor handelsbanken en coöpera tieve banken is schaalver groting, bij voorbeeld door samenwerking, een nood zaak. Quotaregelingen met verdelingen per lidstaat zo als de superheffing voor melk druisen in tegen het beginsel van de eenwor ding. Naleving van een der gelijke regeling blijft om controle aan de grenzen vragen en gaat in tegen het specialisatiebeginsel (daar produceren waar dat eco nomisch het beste kan). De belastingdruk op de land bouw moet in de verschil lende lidstaten zo veel mo gelijk gelijk worden. Voor het heffen van belastingen zou de winst die een bedrijf maakt als maatstaf moeten dienen. Dit betekent dat er een boekhoudplicht zal moeten worden ingevoerd voor alle lidstaten. Voor het sociale beleid, nu nog een lacune in het witboek over de eenwor ding, zullen minimale eisen moeten worden geformu leerd. Er zal onder meer moeten worden vastgelegd dat werkgevers en werkne mers in gezamenlijk over leg de arbeidsvoorwaarden vaststellen. Dat geldt ook voor minimale normen be treffende veiligheid op de werkplek en gezondheids aspecten. (ANP) „Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. D'irectie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,48Ö0 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111— ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. MAATREGELEN die door veel landen worden geno men om de verspreiding van het aids-virus tegen te gaan, zijn vaak een schen ding van de mensenrech ten. Dat staat in een rap port dat is gepubliceerd op een internationale confe rentie over aids in de Deense hoofdstad Kopen hagen. Het rapport is samengesteld door geleerden uit 14 landen uit oost en west. De samen stellers hebben gekeken naar de aids-wetgeving in hun land, de campagnes om de ziekte te voorkomen en het gezondheidszorgbeleid. Aart Hendriks, een Neder landse geleerde verbonden aan het Deense Centrum voor de Mensenrechten, schrijft dat de pogingen om aids on der controle te krijgen de in dividuele vrijheid vaak schendt door verplichte aids- testen, het opslaan van gege vens en een speciale behande ling van dragers van het hiv- virus, dat aids veroorzaakt, en van mensen die behoren tot de zogenoemde hoge risico-groe pen. „Aids werd door velen be schouwd als een homo-ziekte', wat niet alleen de discrimina tie tegen homoseksuelen ver ergerde, maar ook zorgde voor een achterstand in het bewustzijn van het publiek en de aandacht voor de gevaren van de ziekte", aldus Hen driks. In een voorwoord van het rapport beschuldigt de direc teur-generaal van de Wereld Gezondheidsorganisatie WHO, dr. Halfdan Mahler, veel landen ervan de mensen rechten te schenden. Dat geldt voor de behandeling van sero- positieven, mensen die met het hiv-virus zijn besmet maar nog geen aidS hebben, en de mensen die lijden aan de ziekte. Er worden geen lan den met name genoemd. De schendingen zijn te wij ten aan het negeren van de manier waarop de hiv-infec- tie zich wel en niet verspreidt. Verder spelen vooroordelen tegenover homoseksuelen en andere groepen die abusieve lijk worden gezien als ver spreiders van het aids-virus een rol, schrijft Mahler. In de praktijk komt het erop neer dat dragers van het aids-virus niet meer worden toegelaten tot scholen, hun baan en vaak ook huis verlie zen. In enkele gevallen wor den mensen die aan de ziekte lijden in speciale inrichtingen weggestopt. Deze praktijken zijn slecht voor de openbare gezondheid, omdat ze de voorkoming en beheersing van aids eerder belemmeren dan er aan bij dragen, aldus Mahler. Leonid Ionin, socioloog aan de Sovjet-academie voor We tenschappen, levert scherpe kritiek op de statistieken van de Russische regering over de verspreiding van aids in de Sovjetunie. Deze cijfers zijn volgens hem onbetrouwbaar en leiden tot verwarring en een misplaatst gevoel van vei ligheid over de ziekte. Volgens Ionin scheppen de cijfers ook ongeloof. „De men sen horen dat de aids-golf de hele wereld overspoelt, en te gelijkertijd ervaren ze een vreemde kalmte, omdat ons land hiervoor behoed zou zijn gebleven," aldus Ionin. Professor William Curran van de Amerikaanse Harvard Universiteit legt een verband tussen armoede en aids in de Verenigde Staten. De ver spreiding van de ziekte is re! latief bijzonder hoog onder dj zwarte en Spaanstalige bevol king. Volgens Curran zijn er op dit moment 50.000 aids- slachtoffers in de VS en 15 miljoen dragers van het vir^ Veertig procent daarvan komt uit de allerlaagste mi. lieus. Het 174-pagina tellende rapport Aids en Mensenrech. ten, Een Internationaal pet. spectief kent bijdragen uit België, Denemarken, Finland Griekenland, Groot-Brittam nië, Hongarije, Italië, Neder- land, Noorwegen, Oostduits, land, Polen, de Sovjetunie, de Verenigde Staten en Zweden (AP) Door Hans Gulpen „IK zou liever de gevange nis ingaan of sterven dan mijn heil te moeten zoeken in het buitenland. Ik wil hier voor de vrijheid van het Russische volk vech ten". Woorden van de sovjet schrijver en Nobelprijswin naar Alexander Solzjenitsyn, kort voor hij door de autori teiten op 13 februari 1974 en kele reis op het vliegtuig naar Frankfurt werd gezet. Solzjenitsyn, 69 jaar oud en na enige omzwervingen nu woonachtig in de Ameri kaanse staat Vermont, krijgt wellicht spoedig de kans om zijn uitspraak van veertien jaar geleden waar te maken. Als aan zijn ballingschap een eind wordt gemaakt. De vooruitzichten zijn gun stig, mocht hij willen terug keren. In de Sovjetunie van glasnost en perestrojka ligt de nadruk tijdelijk meer op het bewerkstelligen van economi sche voorspoed dan op een strenge bewaking van mar- xistisch-leninistische doctri nes. De harde behandeling van andersdenkenden heeft plaatsgemaakt voor een be trekkelijke toegeeflijkheid. Dissidenten kunnen zich dan ook vrijer bewegen. Stalin was niet eerder zo uit de gratie. Zelfs het beeld van Lenin begint barstjes te ver tonen. De ontluistering van de eerste is zelfs tot politiek ver heven. Partijleider Gorbats- jov slaat munt uit het verle den. Afgezet tegen Stalins bloedige jaren krijgt zijn be wind verlichte en humane trekjes. Tegenstanders en slachtoffers van de in 1953 overleden dictator worden nu Solzjenitsyn, op bezoek bij de Britse premier Thatcher bij bosjes en veelal posthuum gerehabiliteerd. Waarom dus ook geen eer herstel voor Solzjenitsyn? De schrijver van 'De Goelag Ar chipel', 'Kankerpaviljoen' en '14 augustus' wordt in de Sov jetunie anno 1988 niet langer uitsluitend beschouwd als een reactionair en verrader van het socialistisch ideaal. Solz- jenitsyns literaire aanklacht tegen de terreur van het stali nisme is onder de gewijzigde omstandigheden niet meer 'staatsgevaarlijk'. Integendeel, De Goelag Ar chipel is de beschrijving van een boos verleden. En onder meer op de brokstukken van dat boze verleden bouwt Gor- batsjov zijn imago. Solzjenit syn is een reactionair, dat lijdt geen twijfel. Maar hij is eerst en vooral een symbool, een slachtoffer van de vorige dynastie heersers. Bovendien is hij een vooraanstaand schrijver en Nobelprijswin naar voor literatuur. Kortom - foto ap een groot vaderlander, die warm zou moeten worden onthaald. Niet verrassend is dan ook de bekendmaking dat Solzje nitsyn door de zogenaamde 'Memorial'-groep is voorge dragen als lid van een sovjet- raad, die een monument moet oprichten voor de slachtoffers uit het Stalin-tijdperk. De voordracht vloeide voort, al dus historicus en Memorial- lid Alexander Vaisberg, uit een populariteitspeiling in Moskou en andere steden. De 'Memorial'-groep, die de steun heeft van gezagheb bende weekbladen als Litte- ratoernaja Gazeta, beijvert zich het tijdvak Stalin kri tisch te bestuderen en vast te leggen. In het comité, dat moet toezien op de bouw van een gedenkteken in Moskou, hebben onder meer de dissi dent Andrej Sacharov en de afgezette partijleider Boris Jeltsin zitting. Al eerder waren er tekenen van een ommekeer in de hou ding van de Sovjets ten aan zien van de schrijver. Zo is er sprake van dat zijn boeken, die op een na in de Sovjetunie nog geen eerste druk mochten beleven, toch 'gefaseerd' zul len worden uitgegeven. Dat 'Een dag uit het leven van Ivan Denisovits' destijds wel kon verschijnen, heeft Solzje nitsyn te danken aan de eerste anti-stalinistiche golf onder Chroesjtsjov. De sovjetpers betitelde het boek, waarin de literator zijn eigen ervaringen in gevangenenkampen ver werkte, als een meesterwerk en ook nog 'waar gebeurd'. Het is zeker niet onwaar schijnlijk dat zulks zich nu herhaalt. Of er al contacten zijn ge weest tussen de schrijver en de Sovjet-autoriteiten is on duidelijk. Berichten dat Gor- batsjov Solzjenitsyn hoogs- persoonlijk tot twee maal toe heeft uitgenodigd naar zijn vaderland terug te keren, worden door de vrouw van de auteur met klem ontkend. Of het echtpaar aan een uitnodi ging gevolg zou geven, wordt in het midden gelaten. Solzjenitsyn zelf hult zich de laatste jaren in absoluut stilzwijgen. Ooit dissident nummer een, is de schrijver sedert zijn uitzetting uit je Sovjetunie langzamerhand in vergetelheid geraakt Andrej Sacharov heeft de rol van grote tegenstrever overgeno men. In 1974 nam Solzjenitsyn in Stockholm de Nobelpijs in ontvangst, die hem vier jaar eerder was toegekend. Dat was een publicitair hoogte punt. Nadien ebde de belang stelling weg. De schrijver heeft dat niet in de laatste plaats aan zichzelf te danken Eenmaal in het buitenland nam hij met de dag radicalere standpunten in. Wat begon als een pleidooi voor hervorming van de politieke moraal in de Sovjetunie, ontaardde in een dubieus concept voor een theocratisch bestuurd Rus land, waaruit gewoonweg alle sporen van de twintigste eeuw zouden moeten worden weggewist. Dat leidde ertoe dat Solzje nitsyn niet meer serieus werd genomen. Hij degradeerde zichzelf tot een curiositeit Sinds 1983 doet de schrijver er maar helemaal het zwijgen toe. Ook op literair gebied heeft Solzjenitsyn nauwelijks meer van zich doen spreken. Na de Goelag Archipel is het stil ge worden. Naar verluidt zouden zijn bronnen in het verre Ver mont allengs zijn uitgedroogd Solzjenitsyn mist zijn vader land op de hevige manier waarop Russen een patent schijnen te hebben. En hij mist een zichtbare vijand, die hij met zijn pen kan bestoken. Mocht de 'verloren zoon' huiswaarts keren, dan zou dat niet alleen voor vadertje Rus land, maar zeer zeker ook voor hemzelf van groot voor deel zijn. Brilman, landelijk of- i'ier van justitie oorlogs misdrijven, verwacht niet at de 69-jarige oorlogsmis- diger Jacob Luitjens de avenslange gevangenis- taf die Nederland hem in 948 oplegde, ooit zal uitzit- liman zei dit maandag naar Inleiding van de civiele pro cure die Canada tegen „itiens heeft aangespannen. het kader van een rechts- utoverzoek is Nederland auw bij dat proces betrokken. ve] tiel tref do Di Lu sp: raj no en ku Br tei stz na lui\ HOLLANDSER kan het niet. De film is in ons land nog niet eens te zien, maar de discussie is alvast begonnen. Het draait om 'The last temptation of Christ', de nieuwste film van de Amerikaan Scorsese. Vol gens mensen die hem hebben gezien toont de film Jezus in ietwat ongebruikelijke poses. Zo droomt hij van een kinder- rijk huwelijk met Maria Mag- dalena. De Staatkundige Gerefor meerde Partij heeft de voor vertoning van de film niet af gewacht en alvast een beroep gedaan op het kabinet om de film uit ons land te weren. „Er is niets ergers te bedenken dan het op zo'n manier be spottelijk maken van een ge loof", vindt de SGP. Nu weet de SGP ook wel dat het verbieden van een film niet zomaar kan. De vrij heid van meningsuiting staat in dit land nu eenmaal hoog in het vaandel. Maar daar heeft de SGP iets op gevonden. Voor één keer mag de over heid een andere pet opzetten en dan kan de film wel wor den verboden. Ze moet niet optreden als overheid, maar als Gods Dienaar. „De over heid als Gods dienaar moet niet schromen om vertoning te verbieden", adviseert de SGP het kabinet. Tot zover is er geen vuillje aan de lucht. Het probleem onstaat pas als zo'n kabinets besluit moet worden gete kend. Daarvoor zou de minis ter van Justitie de eerst aan gewezen persoon zijn. Dat is WD-minister Frits Korthals Altes. En die is, helaas voor de SGP, de laatste om zich Gods Dienaar te noemen, laat staan te voelen. ZE was enigszins zuur, de re actie van de vakcentrale FNV op het akkoord dat kabinet en werkgevers vorige week slo ten over de compensatie voor de weggevallen investerings- premie voor bedrijven. „De werkgevers kunnen de cham pagne opentrekken, zij heb ben hun poen weer binnen", zei de FNV. Ze wees direct daarna naar alle uitkerings gerechtigden en minimumlo ners die op zijn vroegst pas met Prinsjesdag weten of er ook voor hen wat in het vat zit. Het akkoord houdt in dat de verlaging van de vennoot schapsbelasting alsnog op 1 oktober van dit jaar ingaat (als de wet dan tenminste door de beide Kamers is). De werkgevers tillen daar zwaar aan, hoewel het hen maar 70 miljoen gulden oplevert. Werkgeversvoorzitter Van Lede reageerde snel op de FNV. Op een lunchbij een komst van instituut Clingen- dael liet hij weten dat hij de champagne van de FNV graag in ontvangst zou ne men. „Niet voor mezelf, ik zal hem schenken aan minister De Koning (Sociale Zaken en aanwezig op de bijeenkomst), want die wordt vandaag 62 jaar." De Koning toonde zich in genomen met dit onverwachte presentje maar voegde er voor zijn directe omgeving onmid dellijk aan toe dat hij het pas zou geloven, als hij de fles in handen had. Dat gebeurde weer een dag later toen het kabinet een ge sprek had met de werkne mers. FNV-voorzitter Steke lenburg overhandigde de be windsman toen een fles wijn. Geen champagne, maar ge wone witte wijn. Stekelen burg over die ommezwaai: „We hebben het even nagere kend maar de werkgevers hebben geen enkele reden om champagne te drinken. Witte wijn lijkt me genoeg." De rekensom van de FNV is simpel. De verlaging van de vennootschapsbelasting le vert de werkgevers 70 miljoen gulden op. Maar daar staat een lastenverzwaring tegen over van 600 miljoen in twee jaar. Dat bedrag moeten de werkgevers inleveren als bij drage in de overschrijding van de WIR in 1988 en 1989. Stekelenburg trekt het een van het ander af en komt dan uit op een negatief saldo. In derdaad geen reden voor champagne. Hoewel: De WIR levert de werkgevers dit- en volgend jaar nog eens 2,7 miljard gul den aan premie op. Dat zijn omgerekend ongeveer 54 mil joen flessen champagne. HET is al weer enige tijd gele den, maar te aardig om in de vergetelheid te laten wegzak ken. Regeringscoalities zijn in ons land altijd verstandshu welijken; ze houden niet echt van elkaar; ze stappen over hun bezwaren tegen elkaar heen en houden naar buiten de schone schijn op. Zo is het al jaren bekend dat nogal wat VVD'ers het maar moeilijk hebben met de confessionali- teit van regeringspartner CDA. Toen ooit PvdA-leider Joop den Uyl enkele vraagtekens had geplaatst bij het demo cratisch karakter van christe- lijke partijen, liepen de lei ders van die partijen tegen hem te hoop. Tijdens het jaar lijkse grote politieke debat in de Tweede Kamer, het voltal lige kabinet achter de rege ringstafel, verzamelden De Vries (CDA), Schutte (GPV), Leerling (RPF) en (toen nog) Van Rossum (SGP) zich in een aanval op Den Uyl bij de in terruptie-microfoons. Op het hoogtepunt van het debat verliet minister Korthals Al tes (Justitie, VVD) de rege ringstafel. Voor een sanitaire stop. Hij liep langs het bankje van de PvdA. Justitie-woord voeder Kosto keek hem aan, met in de ogen de vraag: waarom loop je nu weg? Korthals, nooit verlegen om Korthals Altes: leeuwen Te Veldhuis: .zelfgenoegzaam een harde grap: 'Nu alle christenen in de arena zijn, ga ik de leeuwen los laten.' HET is op deze plaats al eens eerder geconstateerd: het Middelburgse WD-Kamerlid Jan te Veldhuis laat geen mo gelijkheid onbenut om zich in de residentie te profileren als voorvechter van de provin ciale Zeeuwse belangen. Over alles wat maar enigszins naar Zeeland ruikt, heeft Te Veld huis een mening. En de we reld, vooral die in Zeeland, zal dat weten ook! Te Veldhuis zet al zijn Zeeuwse meningen op papier en schroomt niet om die toe te sturen aan iedereen die er maar mogelijk het be gin van belangstelling voor zou kunnen hebben. Onlangs nog reageerde het WD-Kamerlid op een krante-interview met de bur gemeesters Van der Doef (PvdA, Vlissingen) en Rutten (WD, Middelburg). Daarin bepleitten beide burgemees ters voor erkenning van Vlis singen en Middelburg als 'concentratiekern' in de defi nitieve Vierde Nota Ruimte lijke Ordening. Meteen nadat hij dat in de krant gelezen had, ging bij Te Veldhuis een lichtje branden. Had hij enkele jaren geleden in de Kamer al niet eens een soortgelijk pleidooi gehou den? Te Veldhuis dook in de Handelingen van de Tweede Kamer. En inderdaad: op 22- april 1985 had hij zich sterk gemaakt voor verbetering van de positie van beide ste den. Sterker nog: hij had hier over zelfs een motie van die strekking ingediend. Helaas, de motie mocht het niet halen; CDA en WD stemden tegen, hoewel de eerste fractie de motie eerst mede-onderte kend had. Te Veldhuis, zijn geheugen opgefrist, klom vervolgens in de pen om beide burgemees ters deelgenoot te maken van zijn eerdere poging om Vlis singen en Middelburg op te stoten in de vaart der volke ren. Niet weinig zelfgenoeg zaam stelt Te Veldhuis in die brief vast „dat ons (waar schijnlijk bedoeld als pluralis maiestatis voor Te Veldhuis, red.) initiatief van toen ken nelijk nu jullie (bedoeld de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg) gedachten- goed is geworden". Verder wijst Te Veldhuis er niet echt fijnljes op dat „het WD-initiatief toender- tijd is geblokkeerd, c.q. afge wezen door de CDA- en PvdA-fractie in de Tweede Kamer". „Voor het verdere verloop vsn jullie inspannin gen op dit gebied leek me dat ook wel nuttige informatie". Met andere woorden: leuk ge probeerd, maar het zal wel niet lukken. Hieruit mag maar weer blijken hoe belangrijk gelijk krijgen voor een politicus is, zelfs al gebeurt het achteraf en blijft het zonder tastbaar resultaat. onze verslaggever wordt al gesproken van eer .edt de Belgen in advertenties ir meer dan de gemiddelde Bel; lék België kampt met een eiktekort. Door melk weg te ilen uit België zou Campina herstructurering van de ta- elijk versnipperde zuivelin- istrie van onze zuiderburen xrrkruisen. De Belgische rerheid houdt zich in het con- ict afzijdig. Woordvoerder Wellemans an de coöperatie van Belgi- he zuivelfabrieken is zeer los op Campina en de Belgi- he regering. „Campina be- lalt meer dan wij ons kunnen iroorloven. Campina zegt elk tekort te komen voor het ndabel laten draaien van het gen produktie-apparaat. oor ons geldt natuurlijk het- Ifde. Bovendien wat is renda- '1? Campina bedoelt daarmee veel mogelijk produceren x>r zwaar gesubsidieerde ex- )rt. Onze boeren neem ik niet valijk dat ze leveren aan de iogste bieder. Ik vrees echter it ze op langere termijn slech- r af zijn. Wij zijn bezig met herstructurering van de tie kleine coöperaties. Maar wordt nu door Campina ■rstoord. De Belgische rege- ng is te lankmoedig". impina-woordvoerder J. lijssen vindt de aanduiding uiveloorlog' 'zwaar overtrok- h\ „Al jaren kopen wij in België ilj oenen liters ondermelk >or grondstof voor de voe- ngsmiddelen-industrie. Door melk-quoutering hebben we on vil zij on vel bu ha vel Ba ml lei stl ml wJ m< vo is 1 tij] gr| va| val l0{ bi< wq st is I gr pi pr tu ml ml vej se on DE Tweede Kamer heeft het druk deze week. Zelfs zonder de paspoortperikelen moeten de honderdvijftig mannen en vrouwen de mouwen opstro pen om de agenda af te wer ken. Vandaag begint de Kamer met een initiatiefvoorstel van vier kamerleden die alsnog een eind willen maken aan de rijkspensioenen voor wedu wen van NSB-politici. Mor gen antwoordt de regering. Ook vandaag de afhandeling van een reparatiewede over gelijke behandeling. Morgen heeft de Kamer wijzigingen in de auteurs- en luchtvaartwet, het plan voor de electriciteitsbesparing en de economische mededinging op het programma staan. Donderdag staat een debatje over de harmonisatiewet col- legelden op de agenda. Daar over is het laatste woord nog niet gesproken, zeker niet nu de rechter een deel van de wet buiten werking heeft ge plaatst. De Senaat behandelt van daag de structuurschets bur gerluchtvaart-terreinen en de gemeentelijke herindeling van Zutphen-Warnsveld- Vorden. „In dit land blijft niets geheim als je op een plaats vergadert Daarom is het misschien ver standiger om van kroeg naar kroeg te trekken". (Premier Lubbers over geheime poli tieke gesprekken anno 198® E ZUIDAFRIKAANSE machthebbe jonddood maken van allen die teg let de wet op de noodtoestand ir ndere hand, trachten zij hun teger én. De minister van Recht en Orde, en week weer eens duidelijk hoe e oppositie het spreken te belette eiders 'te kortwieken' als zij niet or e apartheid. Het antwoord van de Zuidafrika: en vlok lief is. Aartsbisschop Desr 51 van de St. George-kathedraal in "arte kiezers opgeroepen om de ezingen te boycotten. Door deze c 3 de noodtoestand, riskeert Tutu lar. De moedige uitdaging van Tutu achthebbers bewijst dat de kram -nng Botha om hun apartheidsbev -''Jk tot mislukken gedoemd zijn. aal vertolkt door dominee Tutu, engoed Nelson Mandela worden apressie aan banden leggen, overigens is de kans dat de Zuic rrw t^en de kerkelijke leiders i ore» ,u relatie tussen kerk en ste len 6 breuk wi' het blanke re De laatste ontwikkelingen in Zuic p n a« ®?tha zich in een weinig blijk van een machteloosh Vo1k sP'erballentaal die regelm aei blanken zijn hevig teleurges' Jl:Prmingsp|annen vatten zij op un h f u3k' Zii verlaten massaal c larhtbii de meest rechtse partij Dp li °r van betekenis vormer an kieur|ingen en zwarte inwoni loea nin9 bat Botha in zijn herv 'n 7ü9^at' De komende gemeente én Jo een typisch voorbeeld ve inrioi?iPr°blemen in hun land bene e ron 1niveau Qeen stemrecht en «zen Van de aPartheidswetter ipyfn!?1?erin9 van Botha staat nu v e z\a/=1 ofte van vorig jaar - het en v=>i! 5 bevolking - is weinig of r neerri B°tha. met de verkiezin >nd recessies zal doen aan het I an hanL?en minderheidsregime bhaven. Zelfs niet met behü

de Stem | 1988 | | pagina 2