sas van gent fel gekant tegen opslag op grondgebied politierapport i schietingen verenigi e Geslaagd ji RIA heeft nieuwe voorzitter nodig Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 Tractaten Lokatie-onderzoek Mordicus tegen Herziening Bevaarbaarheid Chantagemiddel Overvallen Belgen botsen Diefstal Westdorpe Kanaalzone figTEM VAN ZEEL Open dag bij aardappelteler Politie pakt illegale radio Contrast Jacht T16 Slib zit Belgen tot de neus DE KANAALZONE is - volgens Zeeuws-Vlaamse bestuurders en industrië len - het trekpaard van de Zeeuwse economie. Het Kanaal van Gent naar Terneuzen is de slagader, die het hart van het indus triegebied (Gent) met de belangrijkste organen (Terneuzen, Sluiskil, Zei- zate en Sas van Gent) ver bindt. Het trekpaard lijdt echter aan de ziekte arte- riosclerose. De levensader slibt langzaam maar zeker dicht met sterk verontrei nigde drab. Een miljoenen operatie is momenteel in voorbereiding om het zieke dier te redden. Een kijkje in de operatiekamer, kort voor de spoedoperatie. Door Conny van Gremberghe SINDS JAAR EN DAG hoopt zich op de bodem van het Ka naal van Gent naar Terneuzen slib op. Een onoverkomelijk feit, omdat, wil men het water in de kunstmatige waterweg op peil houden, grote hoeveelhe den water moeten worden be trokken uit de Schelde en haar zijrivier de Leie. Met het inne men van dat rivierwater komt telkens een forse hap rivierslib mee, dat zich langzaamaan over de kanaalbodem uit spreidt en oprukt naar Neder lands grondgebied. Ook de zeeschepen leveren hun aandeel in de slibproblematiek. Door de grote diepgang, het ka naal is over praktisch de hele lengte bevaarbaar voor sche pen met een diepgang van on geveer 12,5 meter, woelen de scheepsschroeven delen van de kanaalbodem los en hoopt het slib zich naast de eigenlijke vaargeul op. Het bodemprofiel is door de scheepvaart dan ook op vele plaatsen in de vaarweg gewijzigd. Rijkswaterstaat in Zeeland is door de uit de vorige eeuw da terende tractaten met handen en voeten gebonden om het ka naal op diepte en het bodem profiel intact te houden. Deze overeenkomsten tussen België en Nederland leggen verder de rijksoverheid aan deze kant van de grens de verplichting op om het onderhoudswerk aan de waterweg te verzorgen en te bekostigen. De Belgen op hun beurt betalen dan het meren deel van de kapitaalsinveste ringen, zoals de bouw van slui zen en verbredingen, zoals die laatstelijk in de jaren '60 wer den uitgevoerd. Tot voor kort was het slib- probleem voor Rijkswaterstaat in Zeeland nog redelijk makke lijk te behappen. Regelmatig werd er in het kanaal gebag gerd en de sedimenten werden zonder meer in de Wester- schelde gedumpt. De kwaliteit van de baggerspecie ging in de loop van de jaren echter fors achteruit. In het slib hoopten zich allerhande substanties op, die bij storting in de Wester- schelde, behoorlijke schade zouden aanrichten aan flora en fauna. Gezocht werd naar een andere dumpplaats en het voormalig diensthoofd van de kring Kanaal van Terneuzen, J. de Roos kreeg de Belgen in 1986 zover dat zij instemden met het storten van slib uit het Nederlandse deel van het ka naal in de Callemansputte bij Zelzate. In totaal verdween er dat jaar ruim 158.000 kubieke meter specie de grens over. Het depot Callemansputte raakte echter - mede door stor tingen door de Belgen - vol en Rijkswaterstaat moest op zoek naar een nieuwe stortlokatie. Twee jaar geleden kreeg de Grontmij dan ook van de dienst opdracht om de mogelijkheden voor de berging van bagger specie uit het kanaal te onder zoeken. Uitgangspunt voor het onderzoek was dat er een loka- Het kanaal van Gent naar Terneuzen slibt langzaam maarzeker dicht. tie gevonden werd waar de eerstkomende vijf tot tien jaar slib uit het kanaal geborgen kon worden. In eerste instantie richtte het onderzoek zich op slibberging in de Westerschelde. Twee al ternatieven waren voor han den. De bouw van een omdijkt depot op een plaat in de Wes terschelde of de bouw van een depot op een schor aansluitend op de zeewering. Gedacht werd aan een lokatie bij de Put van Terneuzen. „Daar kwam men vrij snel van terug," legt Leo Boom uit, de rijks waterstaat ingenieur belast met het slib- bergingsproject. „Gewoon, om dat de kosten voor een depot op een plaat veel te hoog zouden oplopen. Daarnaast zouden er met het oog op het milieu erg veel maatregelen genomen moeten worden om de berging te beschermen tegen natuur lijke invloeden. Ook tegen het bergen van het slib bij de zee dijk waren tal van argumenten aan te voeren om van dat plan af te zien." Toen de buitengaatse berging niet haalbaar bleek, concen treerden de Grontmij-onder zoekers zich op het opslaan aan land en in het kanaal zelf. „Voor die bergingsmogelijkhe den werden lokatie-onder- zoeken verricht, waarbij de ge schiktheid van de lokatie op milieu-technische, planologi sche en landschappelijke in pasbaarheid bekeken werden. Ook werd er gekeken naar de kosten en technische aspecten," vervolgt Boom. De Grontmij kwam uiteinde lijk met zes geschikte lokaties op de proppen. Een terrein in de Canisvlietpolder bij West- dorpe, de Axelse Vlakte, de Autrichepolder, Sluiskil-Oost, de Nieuwe Zevenaarspolder en de kanaalverbredingen ter hoogte van Sluiskil en Sas van Gent. Overleg met de gemeente lijke instanties volgde, maar al ras bleek dat het gemeentebe stuur van Sas van Gent zich 'mordicus kantte tegen slibber ging op haar grondgebied'. „Een logische zaak," meent wethouder L. Marquinie van Sas van Gent, „wij zijn zonder meer tegen die vier lokaties en wel om economische redenen. Het ziet er nu eindelijk naar uit dat er op de Axelse Vlakte wat bedrijvigheid komt, dan gaan we daar natuurlijk geen slib- stort toestaan. Terneuzen heeft jarenlang mogen profiteren van de lusten van het kanaal, daar hoeft men geen zonnebril voor op te zetten. Wij daarente gen werden opgezadeld met de lasten. Nee, we voelen niets voor een slibdepot op die vier lokaties. Zeker niet in de Ca- nisvliet. Dat is te dicht bij de bebouwing en bovendien in een natuurlandschappelijk waar devol gebied," aldus Marquinie. De Sasse wethouder vindt dat de tractaten met België nodig herzien moeten worden. „Als simpel wethoudertje kan ik op een dergelijke herziening na tuurlijk geen invloed uitoefe nen, dat is een zaak van de rijksoverheden. Het slibpro- bleem houdt bij de grens echter niet op. Dat weet iedereen, maar het is natuurlijk wel van de gekke dat we aan onze kant van de grens onze bedrijven al les voorschrijven, terwijl net over de streep de industrieën kunnen doen en laten wat ze willen. Het slib op de kanaal bodem is een behoorlijke klont, die strijk je zomaar niet weg, maar we mogen wel verwach ten van onze Zuiderburen dat zij op milieugebied toch eens van instelling veranderen. Mo gelijk komt er in 1992 verande ring in de situatie, maar ja, ik loop al een tijdje langer mee in deze wereld en ik moet het al lemaal nog zien gebeuren," al dus een weinig optimistische wethouder. Hoe het ook zij, de slibproble matiek zit de Belgen tot aan de neusgaten. Volgens hen is de bevaarbaarheid van het kanaal in het geding, omdat zich bij de bruggen van Sas van Gent en Sluiskil verontreinigde sedi menten hebben opgehoopt. Rijkswaterstaat vroeg begin deze maand bij de minister voor verkeer en waterstaat een vergunning aan om een tijde lijke slib-bergplaats te mogen inrichten in Kanaalarm B ter hoogte van het kanaaleiland bij Sluiskil. In dat depot zou maxi7 maal 55.000 kubieke meter slib terecht moeten komen. In eer ste instantie de 25.000 kuub van bij de bruggen en in een later stadium nog eens 30.000 kuub. „Het gaat hier om een tijde lijk depot," legt Boom uit. „Is het depot in de Nieuwe Zeve naarspolder eenmaal aange legd, we rekenen over twee, drie jaar, dan verhuist het goedje daar naar toe." Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat er ten noorden van het zijkanaal een onderwaterdepot met een capaciteit van ruim 130.000 kuub aangelegd zou worden, maar daar is vanaf ge zien. De fabrieken - NSM en Cokes - in Sluiskil vreesden dat de grotere zeeschepen niet meer goed zouden kunnen ma noeuvreren op die plaats. Scheepswerf De Schroef zag een onderwaterdepot pal voor het droogdok van de werf niet zitten en ook de bewoners van Sluiskil en Stroodorpe stonden huiverig tegenover een depot voor hun deur. Vandaar dat we ons oog hebben laten vallen op de kanaalarm B, die overigens slechts gebruikt wordt als lig plaats en waar amper scheep vaartverkeer plaatsvindt," vervolgt Boom. De capaciteit van het tijdelijke depot steekt schril af bij de hoeveelheid zwaar verontrei nigd slib (Klasse 3 en 4) die nog op de Nederlandse kanaalbo dem rust. Rijkswaterstaat gaat uit van ongeveer 155.000 kuub. Bijna eenderde van de hoeveel heid smurrie bevindt zich tus sen de Sasse kanaalbrug en de Belgische grens. Rijkswater staat is, ondanks de tractaten, niet van plan om deze sterk met poly-cyclische aromati sche koolwaterstoffen (PAK's), fluor en zink vervuilde massa weg te halen. In de vergun ningaanvraag voor het tijdelijk slibdepot meldt de rijksinstan tie de minister dan ook dat de Belgen zelf maar een oplossing moeten aandragen voor deze hoeveelheid. Volgens Boom staat er voor de Belgen heel wat op het spel als ze geen oplossing vinden voor de slibproblematiek aan hun kant van de grens. „Aan deze kant is de situatie al erg, maar de Belgen zitten hele maal omhoog, omdat het slib- probleem in het Belgische ka- naaldeel zeker tien keer zo groot is. De Belgen beschikken bovendien, na het sluiten van de Callemansputte, niet meer over bergingsmogelijkheden aan land. Willen ze echter de haven van Gent bereikbaar houden voor grote schepen, dan zullen ook zij snel handelend moeten optreden," aldus de projectleider. Boom wil de 50.000 kubieke meter smurrie pal voor de grens niet zien als chantage middel. „We streven naar een werkbare sfeer. Het heeft geen zin om zaken af te dwingen. Op ambtelijk niveau proberen we met onze collegae over de grens zaken te regelen. De oplossing die nu voor de slibproblema tiek bedacht is - een tijdelijk en later een definitief depot in de Nieuwe Zevenaars/Koegor- spolder - is weloverwogen. Er is voor de Belgen wat ruimte geschapen om werk te maken van de sanering van het kanaal op Belgisch grondgebied, zodat we binnen vijf tot tien jaar van het probleem van zwaar ver ontreinigd slib verlost kunnen zijn. Van het slib af zijn we echter nooit". Niet iedereen blijkt echter warm te lopen voor de be dachte oplossing. Tijdens een vergadering van de milieucom missie in Terneuzen, waar Boom en collega Vinke de lij nen van het plan uiteenzetten, werden door diverse commis sieleden vraagtekens geplaatst. Het raadslid F. Hamelink (SGP-RPF) vond dat nogal vlug afgestapt was van de lo katie op de Axelse Vlakte. Wet houder J. van Rooijen deed die opmerking af met te stellen dat 'Terneuzen de lusten en lasten van een bepaalde welvaart moest accepteren en dat be stuurders zich daar verant woordelijk voor moesten voe len'. De Sasse motivatie - geen slibdepot op de Axelse Vlakte om economische redenen - werd door Van Rooijen niet verwoord. Sterker nog, de dis cussie in de commissie moest beperkt worden tot louter mi lieu-technische aspecten. Dat er nu alleen nog gespro ken wordt over een permanent slibdepot in de Nieuwe Zeve- - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER naars/ Koegorspolder is opval lend, omdat in het eerste rap port van de Grontmij meerdere geschikte lokaties op Terneu- zens grondgebied werden aan gevoerd. Sluiskil-Oost bijvoor beeld, de woonwijk die wijken moet voor de industrie. De Grontmij achtte de polder, waarin de wijk en het te sane ren woonwagencentrum lig gen, geschikt als depot. Het Terneuzens college en het Havenschap Terneuzen zetten echter een streep door het alternatief. Volgens Boom spelen een mogelijke indu striële ontwikkeling van het gebied en de mogelijke aanleg van een tunnel onder het ka naal door een rol bij deze be slissing. Ook het zuidelijke deel van de Nieuwe Zevenaarpolder werd niet geschikt geacht door de gemeentelijke vertegen woordigers in de projectgroep. Vandaar dat een lokatie in het noordelijke deel van de polder als beste alternatief uit de bus rolde. Overigens niet uit de ko ker van de Grontmij, die repte in haar rapportage niet eens repte over de lokatie die nu in aanmerking komt voor een slibdepot met een capaciteit van 400.000 kubieke meter. De bewoners van de Koegorsstraat werden met het plan overval len. Geschrokken stelden ze het gemeentebestuur van Terneu zen en Rijkswaterstaat op de hoogte van hun bezwaren. „Reeds jarenlang is er sprake van een zware milieubelasting in onze polder en de komst van een slibstort tast de woonwom- geving nog verder aan," voerde R. Bruggeman in het schrijven namens de bewoners aan. „Hoewel onze huizen letterlijk genomen niet gesloopt worden, kan toch wel gesteld worden dat hier sprake is van een fi nanciële sloop. Al deze ontwik kelingen zijn voor ons volstrekt onaanvaardbaar," aldus de Koegorsstraatbewoners. Ingenieur Boom van Rijks waterstaat heeft begrip voor de mening van deze mensen. Wet houder Van Rooijen sprak in de laatste vergadering van de milieucommissie echter van 'het accepteren van de lasten en lusten van het kanaal'. Van onze correspondent WESTDORPE - Voetbalvereniging RIA houdt woensdag de algemene ledenver gadering in de kantine bij de sportvel den aan de Kapittelstraat. Naast de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester staat er een bestuursver kiezing op de agenda. Wegens drukke werkzaamheden en het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd is een aantal bestuursleden niet herkiesbaar. Het bestuur is nu naarstig op zoek naar kan didaten voor deze functies, waarbij men ook een beroep doet op de dames om zich aan te melden voor een bestuursfunctie. Na de be stuursverkiezing wordt uit het bestuur door de leden een voorzitter gekozen. Van onze correspondent TERNEUZEN - De sectie Sport van het district Ko ninklijke marechausse Zee land houdt donderdag, in samenwerking met de bri gade Koninlijke Mare chaussee Terneuzen, voor de elfde keer de wielertoer- tocht De Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hieraan nemen deel leden van de Koninklijke marechaussee, gemeentepolitie, douane, Ko ninklijke marine en andere de fensie-gebonden en collegiale diensten. Het vertrek is om 09.30 uur bij sporthal 't Zwaantje in Terneuzen. Daarna trekken zo'n hon derd deelnemers in gesloten formatie met een snelheid van ongeveer 25 kilometer per uur door het Zeeuws-Vlaamse land. jyjen verwacjjt jjg toerrij ders omstreeks 16.00 uur terug, na ongeveer 150 kilometer te hebben afgelegd, bij sporthal 't Zwaantje. liep enig letsel op, doch bleek na een ademanalyse, sitief te zijn en kreeg een| delijk rijverbod opgelegd. TERNEUZEN - Namens firma De B. in Terne» werd gisteren bij de NIEUW-NAMEN - Op de kruising Smetstraat-Hulster- loostraat te Nieuw-Namen verleende zondagavond de automobilist J. T. uit Kiel- drecht geen voorrang aan een personenauto bestuurd me vrouw A. V. uit Antwerpen. Bij de botsing werden beide tepolitie aangifte gedaan voertuigen zwaar beschadigd, diefstal van honderd i terwijl een geparkeerd voer- dakpannen. Die waren g tuig van A. van de H. uit den op een kar die aan de($ Meerdonk, waartegen V. met raniumstraat in Terne» haar personenauto aanreed, stond. De waarde van i' lichte schade oDliep. Niemand nen is duizend gulden. HENGELEN - Hengelsport vereniging De Platzak hield de tweede wedstrijd in een reeks van drie voor het club kampioenschap zoetwater vissen. De wedstrijd werd ge houden op het viswater De Molenkreek. Uitslag: 1. L. de Vleeschouwer 2400 gram, 2. M. Roegiers 2340, 3. M. de Meyer 2220 gram. Stand kam pioenschap: 1. E. Soethaert en F. Sijnesael, 2. M. de Meyer en M. Roegiers, 3. J. Sijnesael en R. Lafort. De derde en laatste wedstrijd is zondag 18 sep tember. Geboren: Kim, dv P. Roels en I. Schuerman, Westdorpe; Adriaan, zv F. van Lange- velde en E. Goossen, Terneu zen; Anne, dv J. Riemens en A. Rouw, Zaamslag; Kles- hour, zv B. Elve en N. Franck, Terneuzen; Bas, zv L. van der Heijden en A. Vissers, Ter neuzen; Cindy, dv F. de Reus en A. Hitters, Terneuzen; Zei- da, dv P. Damen en U. Breeu- wer, Terneuzen; Rowanne, dv J. Kuijk en E. Nanninga, Ter neuzen; Pirn, zv R. Krook C. Zegwaard, Sas van Samantha, dv J. Hamelinkl M. van Gremberghe, Za; slag; Angela, dv H. Eschei der en C. de Pauw, Sas v; Gent. Ondertrouw: An; Vriends, 25, Roosendaal Anthonina Bareman, 22, neuzen; Hendrik Vos, neuzen en Geertruida Sché le, 26, Terneuzen; Jimmy ïi gerhoets, 22, België en Paft] cia de Meyer, 20, Terneuzei Getrouwd: Leendert de Et. ter, 25 en Lijntje de Braai; te Zaamslag; Edemondusn Waes, 30 en Nancy Gelfe] land, 27 te Terneuzen; Morcus, 21 en Miriam 21 te Terneuzen. Overleden: Johannes 89, Sas van Gent; Maria tier, 79, wed v D. van Tr« Terneuzen; Herman Ve schoor, 81, Amsterdam; Jj van Tatenhove, 89, Zaamsli; Willem Verhelst, 91, Ais Aarnout Eekman, 84, Ten» zen; Alina Verwee, 90, A. de Reu, Sas van Gei Geertruida de Zeeuw, 85,» v P. Maandag, Terne® Emile Martinet, 69, Huk Pieter Witte, 68, Terneuzea HULST - Zaal W. Blommaert, 32 schutters: hoge en eerste zij vo gel: R. Sterkx, Zelzate; tweede zijvogel: W. Blommaert, Hulst; grootste aantal (6): P. van Gas sen, Prosperpolder en R. Ver meulen, Verrebroek. HENGSTDIJK - Zaal 't Jagers huis, 26 schutters: hoge vogel: K. Claassen, Lamswaarde; eerste zij vogel: A. van Dijk, Boschka- pelle; tweede zijvogel: B. Huls hout, Hengstdijk; grootste aantal (6): J. Pauwels. Kloosterzande. PAAL - Zaal P. Verras, 82 schut ters: Wip 1: eerste hoge vogel: E. Burm, Graauw; eerste zijvogel: R. Boone, Hulst; tweede zij vogel: E. Boeykens, Graauw; grootste aantal (7): J. van Kerkhoven, St.- Jansteen. Wip 2: hoge vogel: G. de Wit, Clinge; eerste zij vogel: G. Leeraert, De Klinge; tweede zij vogel: F. D'Hooghe, St.-Jansteen; grootste aantal (7): P. Roels, Graauw. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal P. de Vlieger, 37 schut ters: hoge vogel: A. van de Bran den, St.-Jansteen; beide zijvo gels: L. van Meelen, Kloosterzan de; grootste aantal (4): O. de Jae ger, Westdorpe. KLOOSTERZANDE - Bejaar- denschieting, zaal De Kastanje, 33 schutters: hoge en eerste zij vo gel: A. de Cap, Kieldrecht; tweede zijvogel: E. Rottier, St.- Jansteen; grootste aantal (6): P. D'Hondt, Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - Bejaar- denschieting, zaal De Kastanje, 40 schutters: hoge vogel: A. de Cap, Kieldrecht; eerste zijvogel: P. Stevens; tweede zijvogel: A. van de Branden, beiden St.-Jan- steen; grootste aantal (6): J. War rens, Kieldrecht. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal Oude Molen, 26 schut ters: hoge en eerste zij vogel: L. van Darame, Koewacht; tweede zij vogel: E. Janssens, Moerbeke; grootste aantal (3): J. Suy, Koe wacht. CLINGE - Zaal De Troubadour, 32 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zij vogel: G. Herwegh, Hulst; tweede zijvo- gel: A. de Cap, Kieldrecht; groot ste aantal (5): W. de Kuyper, Hulst. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 60 schutters: eerste hoge vogel; W. de Bin, Clinge; tweede hoge vogel: J. van Kerkhoven, St.- Jansteen; eerste zijvogel: A. de Vilder, St.-Pauwels; tweede zij vogel: W. Martens, Clinge; derde zijvogel: P. de Koster, St.-Jan- steen; vierde zijvogel: Ch. Fran- Nota Onder aanvoering van directe nen opende de vereniging 'Ei; officieel de aanval op het not deed dat met de overhandigt staatssecretaris V. Korte-Va: dat rapport staat dat de nota: eniging 'Eigen Huis' overbodi, onroerend goed. Hij jaagt de - stuk grond willen kopen onn dien, beweert de vereniging, heel weinig doen voor dat vel wijnen kunnen de transacties gemakkelijk buiten de notari 'Baarlijke nonsens', zegt het n| verhaal gaat notaris mr. J. Ev voorzitter van de kring Zeelai broederschap der notarissen, aanval. ste zij vogel: R. Herwegh, He kant; tweede zij vogel: P. Sami;: grootste aantal (5): A. de Meyt E. van Hoeke, allen Zuiddorpe. OSSENISSE - Zaal Hof ter Na se, 15 schutters: hoge vogel: van Gassen, Ossenisse; eerste i vogel: N. Goossen, Noordstra;: tweede zij vogel: F. de Meyer, ft senisse; grootste aantal (6): 0.1 Moor, Hulst. HULST - Zaal De Kroon,; schutters: eerste hoge vogel: Dobbelaar; tweede hoge vogel: de Looff, beiden Vogelwaard derde hoge vogel: G. Herwej Hulst; eerste zij vogel: R. de Sta ke, Zelzate; tweede zijvogel: van Gassen, Hulst; grootste aai tal (8)J. Koemans, Terneuzen. OSSENISSE - Camping N" nest, 24 schutters: hoge vo{ de Clercq; eerste zij vogel Thijs, beiden Ossenisse; twee zij vogel en grootste aantal (7):' Verhoeven, Kloosterzande. KOEWACHT - St.-Sebastiaan, schutters: Wip 1: beide hoge gels: C. de Blok, Zuiddorpe; ee ste zij vogel: G. Beletter, Kali tweede zij vogel: A. Hoogste! Terneuzen; derde zij vogel: Verbeke, Kemzeke; vierde ziji gel: J. Jacobs, Hulst. Wip 2:es ste hoge vogel: W. de Vrie Westdorpe; tweede hoge w G. Beletter, Kallo; eerste W gel: R. Gijsel; tweede zijvogel: Savoye, beiden St.-Janstó derde zij vogel: R. de Smet, Kea zeke; vierde zij vogel: C. VermaJ del, Koewacht. Wip 3: eerstehc vogel: L. Verschraegen, Kr zeke; tweede hoge en tweede vogel: L. van Remoortere, Kj wacht; eerste zijvogel: D. M thijs, Lochristi; derde zij vogel; de Ruyter; vierde zijvogel: B, Ruyter, beiden Hulst. OSSENISSE - Camping Mus nest, 27 schutters: hoge vogel: Capozie; eerste zij vogel: M.' Hooywegen; tweede zijvogd: Marevoet; grootste aantal (3): van Vlierbergen, allen Osseins* OSSENISSE - Zaal Hof ter se, 18 schutters: eerste hoge'' gel: E. de Maat, Osse®» tweede hoge vogel: J. van Dar me, Walsoorden; eerste zijvj F. de Meyer, Ossenisse; tww zij vogel: J. Everaert, Vogel waa de; grootste aantal (7): Adriaansen, Ossenisse. LAMSWAARDE - Zaal De Jaargetijden, 41 schutters: W hoge en eerste zij vogel F. de v» Kieldrecht; tweede zijvogeJJ, Asselman, Kloosterzande; 'grootste ste ajmtaU6Mr. Maas, Hukt* tOOFD PLAAT - De loofdplaatse muziekver- kaert, Kapellebrug; grootste mi.mi w. u. "y-ijj aantal (5): L. Cammaert, Kapel- 2: hoge vogel; A. Heni lebrug Lamswaarde; eerste zijvog^ -7- OSSENISSE - Camping De Zee- Dobbelaar, Boschkapelle; W» JUging Oefening baart meeuw, 39 schutters: hoge vogel: zi]vogel en grootste aantal U1*.— - A. Verherbruggebeide zij vogelsRingoot, Clinge. R. Crombeke, beiden Hengstdijk; KOEWACHT - Zal Oude»* fölaagd muziekfestival, grootste aantal (5): A. Cools, Os- 28 schutters: hoge en tweeoe» senisse vogel: A. de Waal, WO®» - j- ZUIDDORPE - Zaal 't Gemeen- zande; eerste zij vogel: K lg bestaan van de vereniging tehuis, 25 schutters: hoge vogel: gassenlaakten zondag zo'n vierhon- A. van Landegem, Stekene; eer- (6). J. Noens,Stekene. «d muzikanten hun opwach- m| in het Scheldedorp. Aan het festival namen «ast de Hoofdplaatse harmo- f de Aardenburgsche Fanfa- «i, de harmonie en drumband "'ervliet, de muziekvereni- "gen uit Groede, Sluis, IJzen- JKe, Veronica uit Zuidzande, P »v..j Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het con sulentschap voor akker- en tuinbouw in Goes laat van daag met een open dag op het bedrijf van A. van Driessen in de Vogelschor- polder in Sas van Gent zien hoe een aardappelteler werkt. Het bedrijf is van 9.30 tot 16.00 uur toegankeljk voor bezoe kers. Bij binnenkomst krijgen bezoekers informatie over het rooien en het bewaren van con sumptieaardappelen. Van onze correspondent RCD (Radio Door Romain van Damme TERNEUZEN - Mr. Eve raert kent de verhalen. De notaris móet wel rijk zijn. „Nou, ik ben een half uurtje binnen geweest voor die hypotheekakte en ik was meer dan 1500 gul den kwijt". Sterker nog, de notaris geeft toe dat het niet goedkoop is; en vindt het ook heel begrij pelijk dat de Vereniging 'Eigen Huis' probeert de kos ten voor de kandidaat-kopers zoveel mogelijk te drukken. Maar, iedere medaille heeft twee kanten. Ook die van de notaris. „De vereniging 'Eigen Huis' stelt dat de notariskantoren in Nederland gemiddeld 400.000 gulden verdienen aan het onroerend goed", zegt Everaert. „Dat is niet waar. Wellicht wordt bedoeld, 400.000 gulden bruto omzet. Dat wil dus zeggen dat daar allerlei onkosten vanaf moe ten. Zoals personeelslasten. Bovendien twijfel ik aan dat bedrag. Het is natte-vinger- werk. Mensen van de vereni ging zijn de hypotheekban ken binnengestapt. Zoveel transacties, delen door het aantal notariskantoren en we weten wat die gemiddeld ver dienen. Zo werkt dat dus niet". Volgens Everaert lijkt het wel of Van Herwijnen, de direc teur van de vereniging, iets heeft tegen het notariaat. An ders kan hij niet verklaren dat Van Herwijnen al ge ruime tijd verbeten jacht maakt op de notaris. Voor de overhandiging van het rap port zei Van Herwijnen tegen eenieder die het horen wilde: „Nederland zal schrikken van de uitkomst". Zo zegt de ver eniging dat de notaris uiter mate weinig moet doen voor het salaris dat hij krijgt. Everaert reageert rustig en legt eerst uit hoe de notaris aan zijn baantje komt. „De notaris wordt door de over heid benoemd. Volgens de wet ve zii ke hi sc SC de de b; til h; e; li. vl 5' b b U an onze correspondent unst kan terugzien op een muziekvereniging Groede/ eskens, Oefening Kweekt w? uit Schoondijke, de 'Purgse drumband en har- VLISSINGEN - De B~ tepolitie te Vlissingen W® 'Lf*) Showband Jeugdbe- in samenwerking met IJzendijke deel. Contro» ,.urganisator Rogier Cocquit, Sampn C*w-G Dienst) de fiegal,l'hSSfn VZ der Contrast het zwijg d voorbereid, vond dat de opgelegd. 6 vlekkeloos was verlopen. Tegen de eigenaar L.B. j" Werd volgens een strak Vlissingen en de bewoon^ tór]riC ema uitgevoerd. We van het pand C. van de B.eji te maken met vele me- het Fransen van de PuttePj®; wkers, en uiteraard heeft in de wijk Paauwenburgien ®oe<^e weer dit voor ons tot proces verbaal opgemaakt n onvergetelijke dag ge- zender en bijbehorende ap? zo zei hij. ra tuur zijn in beslag genoW01 een speciaal opgerichte C muz! were den korp gerii een naas ging dorp het muz

de Stem | 1988 | | pagina 14