'Axel Visueel' volledig geslaagd 1 Actie voor de kerk in Hoofdplaat levert vijf mille op POLITIERAPPORT DE sim Goed bezochte voorlichtingsmiddag over dementie Iaardenburg in welzunsplan voor komende jaren Jarige burgemeester plant Carolus-beuk Duif H. de Schepp er wint provinciaal concours Roodeschool Verschoor* VAN ZEELAND 2 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 I Het lustrumcomité dat de info- Idag op touw had gezet had over belangstelling niet te kla gen Ruim zeventig belangstel lenden kwamen zaterdag in het AARDENBURG - De stichting Welzijn voor jouderen (SWO) in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Loet op zoek naar andere geldbronnen voor de [financiering van het ouderenwerk in de regio. Sleutelpositie n dag Centrum voor Kunstzinnige orming geslaagd Prioriteiten Bibliotheek VEEL BELANGSTELLING VOOR DEMONSTRATIEDAG BOUWPROJECT JAVA TERNEUZEN AFGESLOTEN KmurEJiBKixuFrnvros K/jMK7EWULJ£. WNK&T KODAK EXPRES QUALITY CONTROL A3 T6 'en van a. een winkel evestigd te Zaandam l bovenwoningen v.r y' ouwverenlglng, GodV bp de hoek Overdam. Hein. rte Hulst brengt, op grond y» i Ruimtelijke Ordening, ter open. pan Burgemeester en Wethouders l van artikel 19 van de Wet op :el 50, lid 8, van de Woningwet iet bouwen van een winkel en in' s-Gravenhofplein/Overdamstraat ■a A, nr. 2841 ged. Jfingsplan „Bebouwde Kom 1". op de winkel en de woningen bestemming „parkeren" en „we- in strijd, omdat gronden' met id zijn voor de aanleg van we- het parkeren van voertuigen, 1988 ligt het bouwplan gedurende algemene zaken van de gemeen- n ieder ter inzage. legen het bouwplan, kan deze ge- 1 schriftelijk indienen bij burge. burgemeester Mr, F AW. Jacobs. i van twee bedrijfswo- nabaan te Heikant v.r.v. oschadebedrijf van Ha- 00 te Koewacht. nte Hulst brengt, op grond van Ruimtelijke Ordening, ter open van Burgemeester en Wethouders tg van artikel 19 van de Wet op de ikel 50, lid 8, van de Woningwet, het bouwen van twee bedrijfswo- en autoschadebedrijf van Haperen pl bekend Hulst, sectie N., nr. 110. ningsplan „Buitengebied". Het ge- op de woningen zullen worden ge- „landbouw" (L7). ning mogen niet voor bewoning eve van de bedrijfsvoering van jienstwoning worden gebouwd, bedrijfswoningen ten behoeve van 1988 ligt het bouwplan gedurende 1 algemene zaken van de gemeen- en ieder ter inzage. tegen het bouwplan, kan deze ge- n schriftelijk indienen bij burge- Oe burgemeester Mr. F AW. Jacobs van een veranda op het 10 te Absdale v.r.v. de t, wonende aldaar. meente Hulst brengt op grond van Ruimtelijke Ordening ter openbare iurgemeester en Wethouders voor van artikel 19 van de Wet op de ikel 50, lid 8, van de Woningwet, het bouwen van een veranda aan kadastraal bekend Hulst,sectie N, rtemmingsplan „Landelijke Bebou- edeelte van het perceel waarop de d heeft de bestemming „woondoel- t de bestemming „tuin", aangezien bouwing op grond met voornoemde schreden. 1988 ligt het bouwplan gedurende algemene zaken van de gemeen- een ieder ter inzage. ft tegen het bouwplan, kan deze ge- ijn schriftelijk indienen bij burge- De burgemeester, Mr. F AW. Jacobs rbouwen van een wonlnfl i 34, Hulst v.r.v. de heer M. ildaar. gemeente Hulst brengt, op grond van de Ruimtelijke Ordening ter openbare an burgemeester en wethouders voor- jig van artikel 19 van de Wet op artikel 50, lid 8, van de Woningwet, voor het verbouwen van een woninü Hulst, kadastraal bekend Hulst, sectie oestemmingsplan „Buitengebied". H4 ling „landbouw" (L). Gronden met deze luitend worden gebruikt voor de W" che bedrijven. slechts niet voor bewoning besten** an het agrarische bedrijf en per bedrip ining worden gebouwd, een verbouw van een woning ten be ier, die niet in de agrarische sector nber 1988 ligt het bouwplan gedurende leling algemene zaken van de gemee"- )or een ieder ter inzage. leeft tegen het bouwplan, kan deze 9+ 'rmijn schriftelijk indienen bij burge- De burgemeester Mr. FAW. Jacotój I Van oi UnEUZEN - 'Begrip joggen voor de demente medemens en zijn door- Lans machteloze omge- ILg'. Dat was het thema Ivan de voorlichtingsbij een- I tnmst over dementie die za- I ..-jj;n het Ter- neuzen verpleegtehuis Ter Schorre werd gehouden in bet kader van het 15-jarig bestaan van de instelling. 'Praetuus' van Ter Schorre luisteren naar de inleidingen en kijken naar de documen taire over dementie. Instellingsarts R. Coster hield de geïntereseerden voor dat dementie in vele gevallen niet te genezen valt. Dit ook vanwege het feit dat er erg veel vormen zijn waarin de ziekte zich manifesteert. Een demente medemens kan volgens Coster op twee manieren geholpen worden door de mensen in zijn omgeving, namelijk door be grip op te brengen voor de zieke en hem of haar zoveel mogelijk een gevoel van eigen waarde te laten behouden. Coster had op grond van er varingscijfers uitgerekend dat alleen in Zeeuwsch-Vlaande- ren al duizend tot twaalfhon derd dementerende mensen zijn. „Hiervan zijn er 600 zo ziek dat ze voortdurend hulp nodig hebben en zeker 350 tot 400 hebben heel intensieve hulp en verzorging nodig. Dementie is dan ook bepaald geen zeld zame ziekte", voerde hij aan. „Maar", vervolgde hij, „toch is ieder dement mens uniek." Dat is dan ook het grote pro bleem waarmee mensen die met dementen te maken heb ben worden geconfronteerd. „Om zich staande te houden in de maatschappij heeft men een hoeveelheid gegegens nodig. Om die te krijgen en te houden zijn een gezond lichaam en ge zonde hersenen nodig; goede zintuigen, maar ook interesse. Bij de demente mens is er ech ter sprake van een gestoorde inprenting. Bovendien neemt het geheugen, eerst het meest recente, af. Dat kan tenslotte zo ver gaan dat de demente mens helemaal in zijn kinderjaren leeft." De instellingsarts somde verder nog op dat het demente mens ontbreekt aan het vermo gen om zich te oriënteren, com bineren, concluderen en zaken kritisch ie benaderen. „Het is dan ook niet verwon derlijk dat zo'n mens zich ang stig, onrustig, verward voelt of agressief gedrag vertoont. Be grip tonen voor die mens, die in een voor hem of haar toch logi sche wereld vertoeft, is het enige redmiddel voor de de mente mens. Begrip is dan ook de basis van de verpleging van demente mensen. Afdelingshoofd C. Vergouwe van een psychoge riatrische afdeling van Ter Schorre stelde dit nadrukkelijk in haar verhaal over de verzor gingsaspecten. Donderdag 8 september her haalt het lustrumcomité de in formatiebijeenkomst over de mentie, Deze bijeenkomst, ook in Ter Schorre, begint om 19.30 uur. S WO moet zelf geld zoeken I Van onze verslaggever |bit stelt het gemeentebestuur van Aardenburg in het concept-welzijnsplan voor de jaren 1988 - 1990. Iverwacht wordt dat de midde- I len die de gemeenten beschik- I baar worden gesteld door het Rijk voor het flankerend oude renbeleid de komende jaren niet gevrijwaard blijven van I verdere kortingen. De gemeente stelt dan ook Ivoor dat SWO eens aanklopt bij het Hema 60+ fonds, dat (jaarlijks 60.000 gulden beschik baar heeft voor projecten in het kader van het ouderenwerk. Aardenburg kampt net zoals de buurgemeenten Oostburg en Ruis met een sterke vergrij- ng. De verwachting is dat het aantal ouderen in de regio Vest-Zeeuwsch-Vlaanderen jbinnen 15 jaar oploopt tot 23 Jprocent van de totale bevol- g. „Deze ontwikkeling, in Icombinatie met de kleine ker- Inenproblematiek, schetst in leen notedop waarop aanhou- j dend het accent in het regio- lnale welzijnsbeleid gelegd Irr.oet worden", benadrukt het Het Aardenburgse welzijns- jplan wijkt dan ook amper af jvan het Oostburgse. In navol ging van Oostburg zal ook in lardenburg getracht worden im het voorzieningenniveau op il te houden. Dit betekent dat Van onze correspondent OSTBURG - De open dag, die «t Centrum voor Kunstzin nige Vorming West-Zeeuwsch- I Vlaanderen zaterdag in Den Hoekzak in Oostburg hield, behoorlijk wat inschrij- jll vingen voor de cursussen opge- ■jleverd. „Vooral de kinderateliers en de i cursus voor middelbare scho leren geniet een zeer grote be- I 'angstelling", zei Annelies Soet van dit centrum zeer tevreden. Hiermee zijn we erg blij na- tuurlijk en we hopen dat we .Siemand teleur hoeven te stel- en. Qua tijd kunnen we name- ''ik geen kant meer op". I In Den Hoekzak toonden jzIKV-cursisten hun werk in de jVorm van een tentoonstelling, He cursussen kwamen hier ®an bod zoals tekenen en schil feren, keramische werkvor- !,nen en textiel druktechnieken. Mele docenten gaven infor- •®atie over het uitgebreide cur- i vsaanbod. Er is inmiddels ook |Wi nieuwe groep voor vierja- "6en, die algemene dansvor- gaan doen. Hiervoor kun- n°g cursisten worden ge- fPaatst. Oolt de nieuwe cursus mo- t1?1® dansen kan nog wat aan kledingen gebruiken. Vanaf september worden de eerste ®sen gegevea „Indien iemand ■J''"Welling voor een be weide cursus heeft, kan die I ln de eerste les oriënteren. voor het specifieke ouderen werk contact gezocht moet worden met ondernemers en vrijwilligers, die een bepaald dienstenpakket kunnen aan bieden. Gedacht wordt aan een taxi-voorziening, een maaltijd verstrekking door horeca-on- dernemers en een klussenpou- le. Om deze voorzieningen van de grond te krijgen is mede werking nodig van de stichting Welzijn voor Ouderen, die een sleutelpositie inneemt. De ge meente is niet van plan om voor deze voorzieningen subsi dies beschikbaar te stellen, maar wil wel medewerking verlenen aan het opzetten van de diensten. De instandhouden van het aantal plaatsen in de bejaar denhuizen in de regio wordt door het gemeentebestuur wel gezien als een gemeentelijke taak. Het dagelijks bestuur van Aardenburg zal dan ook alles in het werk stellen om de regio te behoeden voor een verlies aan plaatsen in de instellingen. Het jongerenwerk in de regio zit in de knel. Ook in Aarden burg. Het gemeentebestuur stelt dan ook dat de professio nele begeleiding van jongeren- activiteiten in de nabije toe komst niet altijd voorhanden is. Voor de in de gemeente ope rerende Streekjeugdcentrale (SJC) betekent dit dan ook dat er prioriteiten moeten worden gesteld. Aardenburg trekt dit jaar ruim 24.000 gulden uit voor het peuterspeelzaalwerk. De ge meente vindt dit een hoog be drag en is vooralsnog niet van plan om meer geld uit te geven voor kinderopvang. Niettemin is het gemeentebestuur bereid om 'binnen redelijke marges' te bevorderen dat de peuterspeel zalen ook gebruikt kunnen worden voor andere manieren van opvang. Wat betreft het bibliotheek werk neemt Aardenburg het zelfde standpunt in als de ge meente Oostburg. Dit houdt in dat de bibliotheek beschouwd wordt als een onmisbare instel ling en dat voor jongeren tot 18 jaar 'een drempelloze inkom' - dit wil zeggen geen leesgeld - moet worden gewaarborgd. De welzij nscommissie van Aardenburg buigt zich woens dag 7 september over het plan. De vergadering in het gemeen tehuis begint om 19.30 uur. Tijdens de demonstratiedag was onder meer te zien hoe glas in lood wordt gemaakt. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever AXEL - Hele hopen boerenboter en tal van scharreleieren zijn zaterdag verdwenen over de Belgische grens. Het initiatief van de vereniging Den Ouwen Waogen uit Axel om tijdens de demonstratiedag van oude am bachten deze waren te koop aan te bieden, sloeg met name bij de Vlaamse bezoekers aan Axel aan. In en om het streekmuseum werden door vereningsleden en andere vrijwil ligers demonstraties verzorgd van ver schillende ambachten. Zo kon het pu bliek zien hoe het graveren van glas ge schiedt en glas in loodramen worden ge maakt. Verder waren er demonstraties klei- karakterpoppen maken, messen snijden, eieren schilderen, houtsnijwerk en spin nen. De publieke belangstelling was dankzij de markt enorm. Ook het bestuur van de stichting Streekcentrum Axel had geen reden tot klagen. Het vierdaagse evenement 'Axel visueel', dat zaterdag eindigde, verliep boven verwachting. Woensdag was de publieke belangstelling voor de mode show, georganiseerd door twaalf Axelse modezaken, erg groot. Donderdag viel het sport-en spelfeest op het Sydlowski- plein letterlijk in het water. Het optre den van de Ruud Hermans country band uit Tilburg kon door tijdig een zeil te spannen over het terras gered wor den. Vrijdagavond heerste er in Axel een braderie-achtige sfeer. De traditionele automarkt trok veel volk, maar zater dag bereikte 'Axel visueel' het hoogte punt. Met name de demonstratiedag van Den Ouwen Waogen lokte veel dagjes mensen naar de Noordstraat. Daar werd door de leden van de Axelse kleder- drachtgroep ook nog een demonstratie verzorgd. Het bestuur van de stichting Streek centrum Axel overweegt nu het evene ment volgend jaar nog eens te herhalen. „We streven er naar om er uit te sprin gen. Door volgend jaar wat nieuwe ideeën aan het programma toe te voegen kunnen we ons toch weer iets anders presenteren. Een andere presentatie spreekt mensen aan en trekt hen weer naar Axel, hetgeen onze bedoeling is", stelde Ria Timmermans van Streekcen trum Axel. Zij was bovendien van me ning dat 'Axel visueel' in al zijn facetten was geslaagd.' an je dan wat ervaring icent°ln en;'e wensen aan de d°- I, «t kenbaar maken, dan pas j,™ je eigenlijk een goede ^e maken", vervolgt Anne- .J' "Hier houden we trouwens mee. folders zijn nog 'Hoet ^schikbaar in Den h^kzak en woensdagavond present tijdens de info- |ton? van het Zuidland Thea- Burgemeester Ockeloen onthult de sok kel bij de pas geplante Carolusboom - FOTO DE STEM/CORJ.DF BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - 'De beuk erin.' Met deze woorden verzocht voorzitter A. Janse van de wo ningbouwvereniging Terneuzen zaterdagmiddag burgemeester Ockeloen de Carolusbeuk offi cieel te herplanten op Het Java. Hiermee werd de bouwperiode van bijna een jaar afgesloten en is de Terneuzense binnenstad 225 woningen rijker. Onder valse voorwendels was de ja rige burgemeester naar Het Java gelokt. Voorafgegaan door harmo nie De Volharding uit Zaamslag reed de burgervader in een rijtuigje door de nieuwbouwwijk. Op de hoek van de Kazernestraat, achter het politiebureau, waren veel geno digden samengekomen voor de offi ciële afsluiting van het plan Java. A. Janse: „Het Java is de baker mat van de woningbouwvereniging. Wij zijn dan ook blij dat er een nieuw Java is verrezen. Vele oud bewoners zijn teruggekeerd. Het Java heeft een speciale allure met voldoende parkeerruimte en een clustervorming, zoals uit de oude arbeidersbuurt. Het oude Java was een sociaal ingerichte wijk en wij hopen dat ook dat derde Java deze gedachte meekrijgt, zodat er geen plaats zal zijn voor vandalen-." Vervolgens onthulde Ockeloen een sokkel, waarop vermeld staat dat ter gelegenheid van de weder opbouw van Het Java een Carolus boom geplant is. De sokkel is ver vaardigd van roestvrij staal en weerbestendig. Een zichtbaar aan gedane burgemeester zei vooral blij te zijn met de vorm van het nieuwe Java: „Het Java van nu is van alle tijden en toch niet gewild modern. De techniek gaat wel steeds vooruit, maar de mensen blijven hetzelfde. Zo zijn ook de wooneisen lang het zelfde gebleven. Er is een evenwicht gevonden tussen ruimte en vol doende woningen. Eindeloos veel gesprekken zijn hier aan vooraf gegaan. In deze tijd, waarin de mensen steeds mondiger worden, valt het besturen van een woningbouwvereniging niet altijd mee. De woningbouwvereniging heeft dan ook een moeilijke tijd achter de rug. Toch hoop ik dat Het Java een goede klank vindt bij de bewoners." Aansluitend maakte het gezelschap een rondwandeling door de wijk en was er een receptite in het dienstencentrum van De Veste. Botsing NIEUW-NAMEN - Op de kruising Langestraat-Zorg- dijk verleende gistermiddag de automobilist A. van B. uit Beveren geen voorrang aan een personenauto bestuurd door H. de R. uit Antwerpen. Bij de botsing werden beide voertuigen geheel vernield. De auto van De R. kwam in een sloot terecht en de be stuurder werd ter observatie opgenomen in het Sint Lui- dina ziekenhuis te Hulst. Geen voorrang TERNEUZEN - Op de krui sing Bellamystraat-Schu- berthof in Terneuzen ver leende vrijdagavond de bromfietser A. H. uit Terneu zen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot S. K. Hij moest met een sleutelbeen breuk per ambulance worden overgebracht naar het Ju liana ziekenhuis in zijn woonplaats. De bromfiets werd geheel vernield, de per sonenauto zwaar beschadigd. Auto in brand BRESKENS - Zaterdag vloog op het Veerplein een auto in brand. De auto was eigendom van J.V. uit 's Heer Arends- kerke. De oorzaak moet ge zocht worden in de carbura teur en personeel van de veerdienst wist met schuim- blussers de brand te doven. Auto opengebroken SLUIS - Op het parkeerter rein in Sluis in ingebroken in de auto van L.H. van W. uit Schoondijke. Men heeft uit de auto een radio gehaald. Door een ruit te vernielen is men binnen gekomen. Crosser in de modder BRESKENS - Op het strand ten oosten van de jachthaven probeerde de Duitser H.L. uit Rosrath met zijn auto op het strand te crossen. Dat lukte niet doordat L. met zijn auto in de modder wegzakte. Er moest een bergingsbedrijf aan te pas komen om de auto uit het slijk te halen. Een en ander leverde hem nog een proces verbaal op, omdat het verboden is daar op het strand te crossen. Van onze verslaggever HOOFDPLAAT - De actiemiddag om geld bijeen te krij gen voor de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Hoofdplaat is zeer succesvol verlopen. De dorpsgemeenschap bracht dik vijf mille voor de kerk bij een door te kopen en te verko pen, spelletjes te spelen en re gelmatig de maagvoorraad aan te vullen. J. van de Ameele, een van de organisatoren van de actiemid dag, was tevreden met zowel het verloop van de dag als de uiteindelijke netto opbrengst. „We hebben zeker niet te kla gen gehad. Het weer werkte goed mee en het was erg gezel lig op het kerkplein." Van de Ameele sluit een harhaling van de actiemiddag dan ook niet uit. Op het Hoofdplaatse kerk plein werden corsages, aqua rellen, droogboeketten en wa fels aan de man gebracht. Ook kon men snuffelen tijdens de rommelmarkt en meedoen aan verschillende volkspelen. De 1500 loten die het comité had laten drukken gingen vlug van de hand. In de avonduren werd de actiedag afgesloten met een kaarslichtconcert in de kerk. De vijf mille die het comité in zamelde, zijn volgens Van de Ameele 'een stap in de goede richting'. Het Hoofdplaatse kerkje is nodig aan restauratie toe. De toren verkeert in slechte staat en herstel zal ze ker 50.000 gulden vergen. Voorts moet er nodig een nieuwe verflaag op binnen- en buitenwerk worden aange bracht. Kosten: ruim achttien mille. Voor de opknapbeurt ver wacht de hervormde gemeente van het rijk en provincie 41.000 gulden aan subsidies te ont vangen. Deze zijn inmiddels toegezegd. Het restant moet de gemeente zelf opbrengen. „We verwachten na het suc ces van deze dag dat we hierin wel zullen slagen. Temeer, om dat we ook nog over wat reser ves beschikken," zei Van de Ameele. Hij hoopt binnenkort te vernemen wanneer daad werkelijk met de restauratie begonnen kan worden. „De be krachtiging van de subsidies moet nog geregeld worden er daar wachten we nog op." Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De provinciale wedvlucht zaterdag ge houden vanuit Roodeschool is gewonnen door een duif van H. de Schepper uit Clinge. Amper een halve minuut na de aankomst van de winnende duif arriveerde op het hok een tweede deelnemende duif, zodat ook de tweede prijs op zijn naam komt. Roodeschool, nu duidelijk uit de gratie bij de Zeeuwse post- duivenhouders bracht slechts 425 duiven in concours. In ZNB-verband waren dit er aanmerkelijk meer. In West- Midden- en Oostbrabant be staat nog wel meer animo, doch de mogelijkheid dat het con cours vanuit deze lossings plaats volgend jaar nog zal plaatsvinden wordt door insi ders twijfelachtig genoemd. De overwinning in het ZNB- concours gaat dit jaar naar W. Schot Bergen op Zoom, geklokt zaterdagmiddag om 12.52 uur, snelheid 976 meter per minuut. Vroegste meldingen in Zee land. H. de Schepper Clinge om 13.48 uur (2x) over een afstand van ruim 305 kilometer, gemid delde snelheid 901 meter per minuut. J. de Burger Clinge 13.51 uur, 895mpm: F. Glerum kruiningen 13.41 uur, 880mpm: M. van Iwaarden Kruiningen 13.42 uur, 878mpm: R. de Koster en zoon Kwadendamme 13.50 uur, 877mpm: Adri Thijs Hei kant 14.05 uur, 871mpm: Com binatie De Mui-Kop Zuiddorpe 14.13 uur, 870mpm: Gebroeders Pijcke Breskens 14.15 uur, 869mpm: J. Verhaagen Goes 13.49 uur, 866mpm: H. Berkel- mans Hulst 14.03 uur, 861mpm: Th. Weening Kapelle 13.53 uur, 852mpm: C. Hermes Lewedorp 14.05 uur, 846mpm: A. de Nooijer en zoon Souburg 14.20 uur, 838mpm: H. Calon Hoofd plaat 14.28 uur, 838mpm: D. Rijk Heinkenszand 14.04 uur, 833mpm: D. Dieleman Axel 14.27 uur, 830mpm: H. van de Veeke Westdorpe 14.33 uur, 827mpm: P. Provoost IJzen- dijke 14.42 uur, 823mpm: (ADVERTENTIE) 1 [Hulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162

de Stem | 1988 | | pagina 9