MA'S EL Nijpels erkent belang Westerscheldebekken mÓ WE LINE ;EDEPUTEERDEDN TEVREDEN NA GESPREK Succesvol eerste half jaar voor haven Terneuzen Taptoe en vuurwerk bij 25-jarig bestaan Philips in Terneuzen Straten vernoemd naar Sasse oud-burgemeesters V erbroederingsfeest Sas van Gent en het Franse Bailleul -320.61 LEASING CENTRUM Veel belangstelling voor Sterrefeesten JANSEN b.v. Ilskennis:i1 j" per minuut WIL WERKEN )EN HAAG TER- ®UZEN - De Zeeuwse redeputeerden E. Maris Coster en J. Ventevogel jjjn zaterdagmiddag evreden teruggekeerd van het ambtelijk overleg met minister E. Zijpels (VROM) over de Vierde Nota voor de tuimtelijke Ordening. 134, HEERLEN GS Zeeland: gehandicapten niet naar Zuid-Holland Vuurwerk Set V6el succes bet Trendsetter MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 Demonstraties Spookrijder (85) op rijksweg A58 Aanrijding A92 Industrievestiging |n maandag 10 oktober in 10 te Raamsdonks- voor: aken van een verbin- en de Zalmweg. rlengen van de Elftweg I" te Raamsdonksveer 1.040 m' 1.260 m' 2.185 ton Tezamen 40 werkda- van 4 weken. Onder zonden indien het ver- september 1988 is bij- 5.69.45.004 t.n.v. inge- Gorinchem onder ver- tutie. t 3 oktober 1988 door ezonden op 5 oktober orende bij het inschrij- moet 7 november 1988 r te zijn. oe ontvangen verzoek a genoemde gegevens e werken van vergelijk- mingssom groter dan de laatste 3 boekjaren, tend in aanmerking in- eren; ~elmatige wijze hebben r werken van vergelijk- mzet aan werken in de r dan 2.000.000.-; een bankgarantie ter en overleggen van een klaring inzake inschrij- en ingevuld; ren. eel op de bij de bestek- sa voor beide bestekken /SCHRIFTELIJKE i-OPLEIDING iGOEDETOEKOMST i/AKBEKWAAM de Bedrijfstak Horeca de rijks- I rtdiploma's en wordt zelfstandig |;?r, disco-eigenaar of kantinebe- arten de mondelinge ochtend-, ssen weer in 55 plaatsen in het piet vereist. ESTAURANTBEDRIJF, b Horeca-ondernemerschap of Praktijkopleiding iERVEERSTER fcf 7 juni 1989, afhankelijk van de <amen onder toezicht van het Mi- l k Zaken, 't VOM verzorgt de cur- iurantbedrijf, Handelskennis Ho- terster en Europese Wijn zowel blijk tegen de laagste prijzen, [rochure onderstaande coupon in bstzegel naar 't VOM, Antwoord- ;mersfoort-Hoogland. Of bel avonds 04104-75047 loreca Instituut 3 GE Amersfoort-Hoogland e Amersfoort nr S 189012 cht en Heerlen. turen naar: 70. i Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever Evreden, omdat de minis ter het belang van de ont wikkeling van het Wester- scheldebekken heeft er- en bereid is om de iekst van de nota op dit punt te herzien. Belangrijk is ook dat de minis- op verzoek van het provin ciebestuur, afziet van de kop peling die in de nota wordt ge maakt tussen de beslissing over de aanleg van de Westerschel- de-oeververbinding (WOV) en een studie naar de ontwikke lingsmogelijkheden van het Westerscheldebekken. „Ik ben uitermate content", stelde mevrouw Maris-Koster zaterdagmiddag, „omdat de minister zich uitgesproken heeft voor de aanleg van een WOV en ook bereid is om voor de realisering van dit project het ruimtelijk ordeningsin strumentarium in te zetten. In begrijpelijke taal betekent dit dat minister Nijpels bij de af werking van de procedures voor de WOV, en dat zijn er nogal wat, soepelheid zal be trachten." „Belangrijk is ook dat de mi nister het onderzoek naar de ontwikkelingsmogelij kheden van de Delta niet laat afhangen van de WOV. Dat is ook een stap vooruit", aldus de gedepu teerde. Afhankelijk van de resulta ten van dit onderzoek, dat pro vincie en Rijk samen zullen uitvoeren en bekostigen, wordt bekeken of er een nieuw ruim telijk beleid voor het Wester- scheldegebied nodig is. Voor alsnog wordt eerst nagegaan of ook West-Brabant en België in het onderzoek betrokken kun nen worden. De provinciale delegatie, die onder leiding stond van de ge deputeerden voor ruimtelijke ordening en toerisme, stemde in grote lijnen in met het ka rakter, opzet en inhoud van de Vierde Nota. De provinciebe stuurders konden het echter niet nalaten om hun verontrus ting over het bestaande ruim telij ke beleid uit te spreken. Gewezen werd op de discus sie rond de stedelijke knoop punten, die met name in Noord-Brabant momenteel ge voerd wordt. Minister Nijpels maakte dui delijk dat het bestaande beleid, ook wat de voorzieningen be treft, wordt voortgezet. „Het is maar een eenvoudig zinnetje, maar het komt et wel op neer dat de minister het voortbe staan van het huidige voorzie- ningenpeil in de Zeeuwse ste delijke centra, niet alleen in Middelburg en Vlissingen, maar ook Terneuzen en Goes, gewaarborgd heeft. Hetgeen betekent dat we niet hoeven te vrezen voor een drainage van voorzieningen in onze steden, wanneer de discussie rond de stedelijke knooppunten is uit gewoed. Het belang van de be staande stedelijke centra in Zeeland is door de minister nu erkend en dat is erg belang rijk", aldus mevrouw Maris- Koster. E. Maris-Koster - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER Tijdens het overleg werd ook gesproken over het thema Ne derland- Waterland. De Zeeuwse bestuurders zijn van plan om dit thema specifiek voor deze provincie nader uit te werken. Hoofdlijnen van dat plan zijn kwaliteitsverbetering van de voorzieningen en een verhoging van de capaciteit en een betere benutting van de kansen voor private financiers. Om dit mogelijk te maken werd dan ook aan de minister gevraagd om meer rijksmidde len. Dat verzoek, beloofde Nij pels, zou worden doorgespeeld aan de andere bewindslieden. Nijpels toonde zich evenwel voorstander van een nader on derzoek naar de mogelijkheden Van onze correspondent CLINGE - Voor de vijftiende keer werd het voorbije weekeinde op het terrein van het zwakzinnigen-internaat De Sterre het jaarlijkse Ster re-feest ge vierd. Burgemeester Jacobs wees in zijn openings woord op de volledige integratie van de be woners van De Sterre, met de bewoners van Clinge. „Clinge en de Sterre zijn volledig met eikaar verweven." Sterre-directeur Pelgrims was blij met de grote belangstelling. Hij noemde de houding van de Clingenaren te genover de bewoners van De Sterre 'buiten gewoon'. Na het officiële gedeelte kreeg de Vlaamse kennis met ruim twintig kraampjes geweldig veel belangstelling. In de feesttent trad ome Willem op voor honderden kinderen, waarna de Hulstackerbübn volgden. In de grote zaal van de Nobelhof, musiceerde het orkest van Walter de Kort, en op het terrein was er een optreden van 'Country Meindert en zijn Amazing Smoelschijf', de clown Dokus en majorettenkorps the Twilights. Honderden belangstellenden hebben op een fantastische wijze genoten van het festijn 'fiets 'em erin', waaraan ongeveer dertig liefhebbers meede den. Slechts zes deelnemers bereikten de overkant droog. In Nobelhof waren schilderijen te zien en demonstratiesdompelkaarsen maken, vogels, houtsnijwerk en bierbrouwen. In een stamp volle zaal werd 's avonds de eerste dag afge sloten met een bal. Zondag was er een oecumenische dienst in de feesttent, die werd voorgegaan door pastor Jo van der Heyden en pastoraal medewerker M. Daalman. Verder verleenden hun mede werking de fanfare Weldoen door vermaak, het parochieel zangkoor met koorgroepje en de muziekgroep van De Sterre. Na de dienst was er een koffieconcert van Weldoen door vermaak. 's Middags was er weer de Vlaamse kermis met de kraampjes en het optreden van de liedjeszanger Piet Brakman. De hondenvere niging Miras uit Koewacht gaf een demon stratie en Droolse Blaaskapel, alsmede de kunstgroep Drieske Nijpers zorgden voor animatie op het terrein, evenals de drum band Musica. Op de vijver van de kinder boerderij was er een demonstratie met ka no's. Op de beide dagen was er gelegenheid om met een helicopter gedurende een vlucht van tien minuten boven Clinge en Hulst te vlie gen, waarvan zeer veel gebruik gemaakt werd. 's Avonds was er in de bomvolle feest tent het groot sluitingsbal met het optreden van het orkest Blue Sette en Albert West. Het valt niet mee voor de deelnemers aan de fiets 'em erin' om de overkant droog te bereiken. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van de provin cie Zeeland ziet niets in een samenwerking met Zuid- Holland op het gebied van de opvang van zwakzinni gen. Gedeputeerde Staten stellen dan ook in een schrijven aan het Zuid-Hollandes provincie bestuur dat de zwakzinnigen inrichting in Gouda, uitgaande van de Gereformeerde Ge meenten, geen functie kan en moet hebben voor gehandicap ten uit Zeeland. Het onderbrengen van Zeeuwse gehandicapten in de Goudse instelling zou boven dien volledig in strijd zijn met het provinciale beleid. Dit is er op gericht hulp en verzorging aan gehandicapten en hun ouders in het eigen gebied te kunnen geven, ongeacht de le vensovertuiging van de betrok kenen. Het provinciebestuur ziet dan ook af van medewerking aan de stichting van een bo- venprovinciale instelling geba seerd op een specifieke levens beschouwing. n onze correspondent TERNEUZEN - De Philipsvestiging in Terneuzen opende zaterdagavond de festiviteiten in het kader van het 25-ja- n8 bestaan met een muzikale show en een groot vuurwerk vanuit de haven. Beide evenementen trokken duizenden ^zoekers. Jkdnjfsdirecteur N. Kramer mentencommissie De Vlie- Pende de muziekshow vanaf gende Hollander werd afgeslo- muziektent. „Precies 25 jaar ten door burgemeester Ocke- loen. „Toen 25 jaar geleden Philips naar Terneuzen kwam was het geen gemakkelijke tijd. In die 25 jaar heeft het bedrijf voor veel werkgelegenheid ge zorgd. Ook nu is het een moei lijke tijd voor grote bedrijven. Door automatisering komen steeds meer mensen op straat te staan. Ik spreek dan ook bij dit jubileum de wens uit dat de Philipsvestiging in Terneuzen in de toekomst nog voor veel werkgelegenheid mag zorgen." Om 21,30 uur hadden op de Scheldeboulevard zo'n zesdui zend mensen zich opgesteld voor het vuurwerk, dat dit keer werd afgestoken vanaf een drijvende ponton in de haven. Terwijl de rijkspolitie te wa ter een oogje in het zeil hield gingen het siervuruwerk, don derbussen, gillende keuken meiden en vuurballen de lucht in. Het vuurwerk werd afge sloten met de tekst: 25 jaar Phi lips dankt Terneuzen. «a, op 3 september 1963, ,am Philips naar Terneuzen startte een fabriek op voor e vervaardiging van flits- 'Pjes. Het bedrijf is met de meegegroeid en er worden de modernste lampen ver- aardigd." Vervolgens bood de ®Weur de laatste nieuwe Müpslamp aan aan burge- Ster Ockeloen, alsmede het Pj-oaal voor dit jubileum ge geven boekje '25 Jaar Phi ls Terneuzen'. Voor zo'n drieduizend be- vptellenden brachten drie Z'uws-Vlaamse showbands EmL Wervelend programma. ï.W l was bet de beurt aan !wSand Jeugdbelang uit IJ- AkLvTV0igens uadTop oand Axel en showband Met hun Latijns-Ameri- shows met bekende s als 'On Broadway', ootïH en 'Yankee Doodle' ^wikaie show, georgani- door de stichting evene- SAS VAN GENT - Onder grote publieke belangstel ling werden gisteren in de Sasse wijk Sint-Albert drie straatnaamborden onthuld. Mevrouw A. Dusarduijn-Van der Vleuten verwijderde het laken van het bordje waarop de naam van haar echtgenoot prijkte, burgemeester W. Du- sarduijn, die enkele jaren gele den overleed. Ook de inmiddels 80-jarige oud- burgemeester R. den Boer van Sas van Gent onthulde een straatnaambordje met zijn naam erop.Burgemeester Jean Delobel, van de Sasse zusterge- meente Bailleul, viel de beurt ten deel om een straatnaam bordje te onthullen met de naam van de Frans-Vlaamse gemeente. Voor de officiële onthullin gen stond mevrouw J. van Rest geruime tijd stil bij de verdien sten van de beide oud-burge meesters voor de Sasse ge meenschap. „Burgemeester Den Boer, die in november 1947 naar deze gemeente kwam en in functie bleef tot oktober 1972, trof in Sas van Gent net na de oorlog een failliete boedel aan. Hij was het die zorgde voor de wederopbouw van Sas van Gent. „Door zijn toedoen", aldus me vrouw van Rest, „was deze ge meente trendsetter op het ge bied van de inspraak. De Sasse Burgemeester Van Rest en mevrouw Dusarduijn kus sen elkaar na de onthulling van de straatnaamborden. FOTO DE STEM COR J. de boer commissie voor midden-en kleinbedrijf was destijds in Zeeland de enige in haar soort."Het ereburgerschap dat Den Boer kreeg toegekend was SpOTen volgens haar zeker verdiend. Temeer omdat Den Boer had gezorgd van de totstandkoming van cultureel centrum De Speye, het openluchtbad, de bi bliotheek en bejaardenhuis Re doute. J. Ventevogel van het toeristisch-recreatieve produkt Zeeland. Ook kan de provincie blijven rekenen op steun van de minis ter bij haar pogingen om de leefbaarheid in de Zeeuwsch- Vlaamse Kanaalzone te verbe teren. Mevrouw Maris-Koster: „Een goed voorbeeld van die steun in het recente verleden is de sanering van Sluiskil-Oost, daarvoor werd door Nijpels geld beschikbaar gesteld. Mo menteel zijn we de relatie tus sen de ruimtelijke ordening en het milieubeleid in dat gebied te ontleden. Komen we straks tot de conclusie dat er nog maatregelen getroffen moeten worden dan kunnen we alvast rekenen op een minister die achter ons staat." Van onze verslaggever SAS VAN GENT - In Sas van Gent werd gisteren het tweede lustrum van de verbroedering met het Noordfranse Bailleul ge vierd. Een delegatie, onder leiding van burgemeester J. Delobel was voor deze gelegenheid per bus naar Sas gekomen om de festiviteiten bij te wo nen. Voorafgaand aan het feestprogramma mocht De lobel in de wijk Sint-Albert een straatnaambordje ont hullen waarop de naam van de verbroederde gemeente prijkte. Burgemeester J. van Rest verhaalde tijdens een bij eenkomst van genodigden in het wijkgebouw hoe de ju- melage met Bailleul des tijds, door toedoen van wij len burgemeester W. Dusar duijn, tot stand was geko men en door middel van uit wisseling op sportief, educa tief en cultureel vlak was gegroeid. Delobel sprak in zijn toe spraak de hoop uit dat de contacten met Sas van Gent in de toekomst nog verbete ren en worden verdiept. Na de middag nuttigden de genodigden een speciaal verbroederings-menu in een Sas restaurant. Tussen half drie en half zes werden er in de kern Sas tal van evenementen gehou den. Zo kon men de tentoon stelling van oude kaarten, prenten en schilderijen in cultureel centrum De Speye bekijken. Een expo, die als thema 'Sas van Gent in beeld' meekreeg en opgezet werd door de plaatselijke heemkundige kring. De ten toonstelling, waar unieke prenten en kaarten te zien zijn, valt ook nog vandaag en dinsdag te bezoeken. De maquettezaal is geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Nabij het kermisterrein ver zorgden leden van de gym nastiek- en turn vereniging THOR enkele demonstra ties. Bezoekers aan de ker mis, jong en oud, konden zich door SKW-medewer- kers laten schminken. Vanaf het plein vertrok regelmatig de 'Dillie-Sasse' voor een rondrit door Sas. De harmonie 'De Verenigde Vrienden' zette het jumela- gefeest muzikaal luister bij met een rondgang door de straten. TERNEUZEN - De Terneuzense haven heeft geen slecht halfjaar achter de rug. De af- en aanvoer van goederen steeg met 1,8 procent ten opzichte van het eerste halfjaar van 1987 tot 4,82 miljoen ton. Verwacht wordt dat de totale overslag eind dit jaar hoger uitvalt dan de 8,9 miljoen van 1987. Ook voor haar voorganger Du sarduijn had de Sasse burge meester lovende woorden in petto. Ze noemde hem een maatschappelijk en sociaal zeer actief en bewogen man, die aan de wieg stond van de jumelage met het Franse Bail leul. „Burgemeester Dusar duijn heeft zijn sporen in Sas van Gent achtergelaten. Hij was het die het initiatief nam voor het Vlaanderencomplex, het stadskantoor en de verzus tering. Tevens gaf hij ook de aanzet tot de Philippiense mos selfeesten en het internationale folklorefestival." De Sasse 'burgermoeder' re fereerde ook aan Dusarduijns pogingen om de grensover schrijdende samenwerking van de grond te krijgen. Een van die pogingen had het Grens overschrijdend Gecoördineerd Bejaardenwerk tot gevolg. Me vrouw Van Rest hoopt dat me dio 1992 meer mogelijkheden op dit gebied voorhanden zullen zijn. „Er bestaat nu al de harde noodzaak om afspraken te ma ken op het gebied van milieu, bedrijfsvestiging en inspraak." Na het officiële gedeelte wandelde het gezelschap voor de onthullingen naar de straat naambordjes. Mevrouw Dusar duijn bedankte nadat zij het bordje met haar mans naam erop had onthuld, de gemeente raad, die al in 1986 besloot om een straat naar haar echtge noot te noemen. Ook oud-bur gemeester Den Boer was zeer vereerd met de geste van de Sasse gemeenschap. De activiteiten in de Braak manhaven liepen de afgelopen maanden fors terug. In totaal werd 1,73 miljoen ton aan goe deren overgeslagen. Dik zes procent minder dan in de eerste helft van 1987. De afname van de bedrijvigheid was groten deels te wijten aan onder houdswerken bij Dow Chemi cal en een verschuiving in de grafieken van zee- naar bin nenvaart. De overslag van chemische produkten bleef schommelen rond de 1,3 miljoen ton en die van aardolieproducten kel derde tot 0,71 miljoen ton. Deze daling komt overigens niet alleen voort uit een ver minderde overslag, maar ook uit een wijziging in de statisti sche gegevens. In de Terneuzense kanaalha vens nam de bedrijvigheid aan de kades ook af en wel met 3,7 procent. Alleen in de Zeve- naarhaven kon een stijging van de overslag worden genoteerd. De totale af- en aanvoer van goederen in de kanaalhavens kwam daarmee op 1,43 miljoen ton. Aan de kades in Sluiskil- Oost nam de bedrijvigheid het afgelopen half jaar toe met 9,7 procent. Bij de Cokes-fabriek en de Nederlandse Stikstof maatschappij werd 1,14 miljoen ton aan goederen geladen en gelost. De NSM nam hiervan het merendeel voor rekening. Het Havenschap constateert aan de hand van de halfjaarcij fers dat de overslag van mest stoffen een groeiende lijn ver toont. Ook de overslag van bos- produkten -hout en papier- steeg met 16 procent tot 0,4 mil joen ton. Op de rede van Terneuzen nam de bedrijvigheid op het water eveneens toe. De totale af- en aanvoer buitengaats steeg met 40 procent tot 0,45 miljoen ton. Het aantal binnenschepen dat het Terneuzense havenge bied aandeed liep terug tot 3376, maar deze schepen zorg den er wel voor dat er ruim 28.000 ton meer verwerkt werd. De overslag aan goederen aan- en afgevoerd door binnen vaartschepen bedroeg in de pe riode januari-juli ruim 3,6 miljoen ton. Ook het goederenvervoer per spoor nam het afgelopen half jaar toe. Ruim 1700 wagonla dingen meer werden aan en af gevoerd. Het goederentonnage steeg met 27,7 procent tot bijna 432.000 ton. Ondanks een toename van de bedrijvigheid in de Zeeuwsch- Vlaamse Kanaalzone liepen de werkloosheidscijfers in de re gio iets op. Dit in tegenstelling tot de cijfers voor de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar eind juli van dit jaar bedui dend minder mensen zonder werk raakten of waren. In de Kanaalzone steeg de werkloos heid tot 11,4 procent, ruim bo ven het Zeeuwse gemiddelde van 10,1 procent, maar nog steeds beduidend onder het landelijke werkloosheidper centage van 14,1 procent. Van onze correspondent AXEL - Zaterdagavond tussen 20.30 en 21.00 uur is de aan de Beethovenstraat in Axel geparkeerde perso nenauto van J. van de B. uit Axel door een tot nu toe on bekend gebleven voertuig aangereden. Daarbij ontstond een flinke deuk in het rechterportier. Eventuele getuigen kunnen contact met de rijkspolitie te Axel opnemen. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent MIDDELBURG - De 85-ja- rige automobilist J. G. uit Middelburg heeft zaterdag middag omstreeks vier uur op rijksweg A58 nogal wat consternatie veroorzaakt. godipl. orthopedisch schoentechnicus Volgins afspraak tel. 076-148168 GESPECIAUSSRD IN orthop. schoenen, iemof orthop. schoenen steunzolen en inlays voor alle sport-en trimschoenen Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) De bejaarde man reed op het linker weggedeelte. Een in de richting Arnemuiden rijdende automobilist H. H. uit Arne muiden zag tijdens het inhalen van een andere auto ineens een auto op zich afkomen.Nog net op tijd kon hij door een forse ruk naar rechts aan het stuur te geven de wagen ontwijken. Andere weggebruikers die met hetzelfde probleem werden geconfronteerd konden ten slotte de 'spookrijder' attent maken dat hij op de verkeerde rijbaan reed. G. kon later door de politie worden gehoord. Uit diens verklaring bleek dat hij die middag van plan was zijn dochter in Souburg een bezoek te brengen. Te laat bemerkte hij dat een afslag nabij Rit- them had gemist. De man had darna zijn voertuig gewoon op de rijbaan gekeerd en zijn weg vervolgd. Behalve een proces verbaal wegens het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid zal de bejaarde man nu ook nog een proef van rijvaardigheid moeten afleggen, aldus de poli tie.

de Stem | 1988 | | pagina 7