'Verdeling in twee Korea's is allang uit de tijd' 'De jonge tijger verlaat het nest' 'Sla 2 Slaap Apn PROFESSOR CHUNG HYUN-BACK WIL DAT KOREA WEER ÉÉN WORDT aanbevole DE STEM EXTRA ACHTERGROND MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 pW STEM EXTRA C ZUIDKOREA DOOR SPELEN UIT ISOLEMENT Jonge tijger Heel behoorlijk Yalta Mannenwereld mu& Door Claude Alvares KOREA MAAKT een droevige eeuw door. In 1905 bezette Japan het schier eiland en maakte een eind aan de monarchie. „Sinds dien heeft Korea geen echte onafhankelijkheid meer gekend. Het heeft al tijd in de dienst van andere belangen gestaan", meent professor Chung Hyun- Back van de Universiteit van Seoul. Chung krijgt bijval van zijn collega Lee Sam Yul. De de ling van Korea is een uitvloei sel van beslissingen van de supermachten. Na de Tweede Wereldoorlog moest verliezer Japan zijn kolonie Korea inle veren bij de winnaars, de Ver enigde Staten en de Sovjet unie, die het bij de 38e breed tegraad in tweeën sneden. „Beide Korea's leiden nu een kreupel bestaan", meent Lee. Beide Zuidkoreanen waren onlangs te gast op een bijeen komst van de internationale commissie van juristen in de Indische stad Bombay. Beiden spraken ze over de eenwor ding van Noord- en Zuidko- rea, een thema dat steeds meer boven komt drijven als een van de gevoeligste poli tieke strijdpunten in Seoul. Eerder deze maand organi seerden studenten van de Universiteit van Seoul een mars naar het gedemilitari seerde grensgebied tussen beide Korea's, waar ze stu denten van de Noordkore- aanse universiteit van Pyon gyang wilden ontmoeten. De studenten werden door de op roerpolitie gestuit. Hun Noordkoreaanse collega's wachtten een uur vruchteloos aan de grens en keerden toen onverrichterzake terug. De beide hoogleraren dra gen de idealen van de studen ten een warm hart toe. Ze spreken van een nieuwe, dra matische trend, die uiteinde lijk kan leiden tot de hereni ging van hun verdeelde land. „De onderwerping van Korea aan buitenlandse machten en de Koreaanse deling zijn nu de belangrijkste problemen van ons land", aldus Chung. Tot voor kort bepaalden de schending van de mensen rechten en het verlangen naar terugkeer van de democratie de politieke agenda. De buitenwereld ziet Zuid- korea als een modelvoorbeeld van economische groei, meent Lee. Het Bruto Nationaal Pro- dukt is de afgelopen twintig jaar omhoog geschoten. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking be droeg in 1985 al ruim 2.100 dollar. Er is een middenklasse ontstaan, die dankbaar is voor het economische mirakel en bang is voor onrust en insta biliteit. Een deel van de verklaring voor het economische succes schuilt juist in de deling, aldus Chung. Het Westen en vooral de Verenigde Staten waren erop gebrand van Zuidkorea een pronkstuk te maken, dat lichtend afstak tegenover het communistische noorden. Zuidkorea besteedt momen teel 38 procent van zijn begro ting aan defensie. In het land zijn 42.000 Amerikaanse sol daten gelegerd. „Ons Zuidkoreanen is vanaf de peuterspeelplaats in het hoofd gepompt dat het com munisme een verderfelijk sys teem is. Elke school moet we kelijks verplicht twee uur aan dat onderwerp besteden. Het hoofd van de Noordkoreaanse leider Kim II Sung was taboe op de televisie", aldus Chung. Een hereniging is pas moge lijk als ook de ideologische barrières en vooroordelen worden overwonnen, meent hij. Iedereen is het er echter over eens dat één Korea nog een heel ver ideaal is. In ruim 43 jaar zijn beide landen uitel- kaar gegroeid. In de grondwet van Zuidkorea staat dat het land naar hereniging moet streven „gebaseerd op princi pes van vrijheid en democra tie". Zolang Kim II Sung de scepter in Pyongyang zwaait en de Amerikanen in Zuidko rea blijven, zal er waarschijn lijk een grens blijven lopen over de 38ste breedtegraad. (IPS) De Noordkoreaanse leider Kim II Sung was taboe op dj Zuidkoreaanse televisie. - fotoi» Kyongju was de hoofdstad van het Shilla Koninkrijk (57 voor Chr. -935). De stad telde toen een één miljoen inwoners. Vandaag is het een 'museum zonder muren', een getuige nis van het rijke culturele verleden van de Shilla-dynastie. Door Patrick Luysterman ELKE Koreaan is er stee vast van overtuigd dat dit de best georganiseerde Olympische Spelen aller tijden worden. Een aardig stukje chauvinisme dat niemand hoeft te verwon deren. Dit werklustig volk heeft geen enkel vergelij kingspunt en is totaal we reldvreemd. Tot voor kort was Zuidkorea, hoewel een schiereiland, in leven en denken een geïsoleerd eiland als geen ander. „Wij zijn hier slechts met zo'n 25 buitenlandse corresponden ten. Het is hier voor ons, pio niers, een echt paradijs: de voorbereiding van de Olympi sche Spelen, politieke veran deringen die de wereld met verbazing slaan, een econo misch succesverhaal en met de regelmaat van een klok keiharde studentenrellen die mei '68 doen verbleken", zegt Kari Ahlberg, een Finse free lancejournalist. Ondertussen huilen we tra nen met tuiten. Niet dat wij zó ontroerd zijn door zijn ver haal. Maar de ordestrijd krachten hebben net gechar- geerd en een traangastank spuwt zijn gal. Volgens offi ciële cijfers gaf de Koreaanse politie vorig jaar 1,5 miljard frank uit aan dit prikkelende goedje,Een gasmasker is hier voor een journalist even onontbeerlijk als een fototoe stel", vertelt Dominik Ba- rouch, de correspondente van het Franse dagblad Libera tion. Heel voorzichtig zet Zuidko rea zijn eerste stappen in de open wereld. Als een jonge tij ger die het afgeschermde nest heeft verlaten, ervaart het dat de spelregels van de buiten wereld anders en harder zijn dan het zich had voorgesteld. Korea ligt in het hart van heel wat tegenstrijdige belan gen. In het noorden grenst het land aan China en de Sovjet unie. Zo'n 200 kilometer naar het oosten stuit je al op de Ja panse eilanden. En met een De legerdienst duurt in Zuidkorea drie jaar. De opleiding is Spartaans. permanente aanwezigheid van ruim 40.000 manschappen laten de Amerikanen geen twijfel bestaan over hun aspi raties. Het land heeft zich eeuwen lang afgesloten voor invloe den van de westerse bescha ving. Korea werd in 1910 ech ter het slachtoffer van de pan- Aziatische ambities van Ja pan, dat er een echt koloniaal schrikbewind voerde en het land geïsoleerd hield van de rest van de wereld. Na de onafhankelijkheid in 1948 kwam Zuidkorea voor het eerst in contact met een grote kolonie westerlingen. Maar die bestond dan wel uit hon derdduizenden VN-solda- ten. Ook toen het in 1962 de eer ste stappen zette op het pad van de industrialisatie bleef het wereldvreemd, uit vrees voor infiltratie door het com munistische noorden. Het isolement van Zuidkorea kan ook niet los worden ge maakt van vijftien eeuwen Confusianistische levenswij ze, die onverzoenbaar is met onze westerse manier van le ven en denken. Het Confusia- nisme veronderstelt onderge schiktheid en respect voor de meerdere, die weet wat goed is voor het volk. Het Koreaanse schrift han- gul heeft geen enkele band met het Latijnse dat wij ken nen in onze contreien. Dat be tekent ook dat de meeste Ko- reanen geen westerse boeken of kranten kunnen lezen. Buitenlandse kranten vind je er trouwens toch nauwe lijks. En van de doodsaaie propagandazender van Noordkorea zal de Zuidkore- aan ook niet veel wijzer wor den. De enige buitenlandse nieuwsbron in Zuidkorea is de AFNK, de eigen TV-zender van de Amerikaanse strijd krachten. De nieuwslezers zijn Amerikanen in militair uniform. Er wordt wel eens een programma van de grote Amerikaanse netwerken overgenomen, maar het zijn vooral Amerikaanse „lokale nieuwtjes". Veertig miljoen Koreanen kunnen bijvoor beeld zien wat de vrouwen van Camp Warren klaarma ken voor een picknick. De leiders van Zuidkorea heb ben voor een ontwikkeling naar westers model gekozen en ze doen het heel behoorlijk. In 1962 had Zuidkorea per in woner een BNP van nauwe lijks 87 dollar. In 1987 bedroeg dat 2.813 dollar. In vijf jaar tijd wil men dat nog eens ver dubbelen. Maar economische vooruit gang leidt onvermijdelijk tot sociale en economische her vormingen. Niet iedereen in de leidende klasse heeft dat zo begrepen. Onlangs gingen de Koreaanse spoorwegen in sta king. Eén van de eisen was een werkweek van maximaal zestig uur per week. De eis werd niet ingewilligd. In het leven van Kim-met-de-pet is die economische groei nog niet vertaald in welvaart. On danks hun grenzeloze werk lust verdienen de meeste Ko reanen iets meer dan vijfhon derd gulden per maand. Mijn heer Kim en mevrouw Lee werken nochtans naarstig verder. Zij gaan een zware le ning aan om hun kinderen te laten studeren. De beelden van de studen tenbetogingen geven wel een vertekend beeld van de wer kelijkheid. Zuidkorea bevindt zich helemaal niet op de rand van de burgeroorlog of van de anarchie. Wat stellen 10.000 studenten voor op een totaal van één miljoen? Zuidkorea heeft trouwens een traditie van studentenrellen. De eerste dateren van vóór de onafhan kelijkheid in 1948. Sommige waarnemers vre zen dat na de Olympische Spelen de dictatuur terug zal keren. Dan zouden echter op nieuw honderdduizenden stu denten, maar ook arbeiders en kleine middenstanders, net als in de zomer van 1987, samen de straat optrekken. De jonge tijger wil niet meer terug naar het afgeschermde nest. De Koreaanse oorlog was er waarschijnlijk nooit gekomen indien de grootmachten na de val van Japan geen koehandel hadden opgezet. Pas op 2 september 1945 wordt het geheim van het ver drag van Yalta bekend: Korea wordt, voor het eerst sinds de zevende eeuw, 'tijdelijk' in twee helften verdeeld. Als be loning voor de deelname in de oorlog tegen Japan mogen de Russen van de Amerikanen de Japanners in het noorden ont wapenen. De VN stemmen voor een resolutie die de op richting van één regering in Korea inhoudt op basis van algemene verkiezingen onder VN-toezicht. Hoewel de Rus sen ook hun goedkeuring ge ven, komen er in mei 1948 en kel in het zuiden verkiezingen. Op 15 augustus 1948 wordt de Republic of Korea in het zui den opgericht. Op 25 juni 1950 begint de Koreaanse oorlog met een verrassingsaanval uit het noorden. Binnen een maand wordt bijna het hele zuiden, met uitzondering van de buurt van de havenstad Pusan, on der de voet gelopen. De VN kondigen sancties af. Vijftien landen, waaronder Nederland, zenden troepen. Onder leiding van generaal Mac Arthur wordt de verrassingslanding in de baai van Inchon een suc ces. Na een paar dagen wordt Seoul bevrijd. Ook Pyon gyang, de hoofdstad van het noorden, wordt veroverd. De Chinezen zetten dan 600.000 man in. Mac Arthur moet wijken voor de over macht. Pyongyong en Seoul moeten worden opgegeven. De troepen van de VN weten dan toch een tegenaanval op gang te brengen. Seoul wordt her overd. Op 23 juni 1951 stellen de Russen voor te gaan onder handelen. Ondertussen wordt hevig verder gevochten zon der belangrijke verschuivin gen van de frontlijn. Pas op 27 juli 1953 wordt in het grens dorp Panmunjom een bestand ondertekend. Balans van de oorlog: bijna twee miljoen doden onder wie 900.000 Chinezen en 35.000 VN-soldaten (vooral Ameri kanen maar ook Nederlan ders). Het Pusan UN-Ceme- tary is het enige oorlogskerk hof van de Verenigde Naties in de wereld. Het begint al van kleinsaf. Je ziet heel wat families met één zoon, twee zonen of met vier dochters en een zoon als jong ste spruit. Je treft er maar heel weinig aan met gewoon één of twee dochters. Men blijft het 'proberen' tot de jon geman er is. Hij moet immers de bloedlijn verzekeren. Hij krijgt ook de beste opvoeding. De discriminatie begint vandaag zelfs van vóór de ge boorte. De schoonmoeder gaat mee bij de gynaecoloog voor een echografie. Is het (weer) een meisje, dan besluit zij over abortus. De wet abortus op deze maar zeker in Korea geld geen kleur. Meisjes studeren zich r« om voor het eindexamen tf slagen. Doen zij het bijzonds goed, dan kunnen zij naa: EHWA, de beste vrouwenurt versiteit van Zuidkorea. beter de universiteit, hoe bete de partner die ze kan vindei Sommige mannen zetten hij 'EHWA-vrouw' op hun curri culum vitae. Zowat 80 procent van 4 huwelijken in Korea wordit nog geregeld, 's Zondags kit je families in de koffieshop zien onderhandelen, wordt nu toch ook al even 4 mening gevraagd van de be trokkenen. Men trouwt vrij laat. Ook de vrouwen huwen meestal ai hun vijfentwintigste. Huw» betekent namelijk stoppen met werken. Wannes de eerste baby op komst s verliest mevrouw hoe dan m haar baan. Door de enorm sterke aangroei van de bevol king heeft dit massaal onprc- duktief houden van jong mensen voorlopig geen tief effect op de ontwikkelinf Integendeel, dit zorgt voor voortdurende aanvoer vai spotgoedkope jonge arbeid sters. Een Belgische zakenman ze de directiesecretaresse haar li laten helpen door zijn soonlijke chauffeur bij hj versturen van een dringen pak brieven. „Sir, dat kan hem niet vragen. Ik ben toe maar een vrouw...", merkt zij op. Tijdens de week zijn Kore aanse mannen nauwelijk thuis. Ze werken minstens 11 uur en gaan daarna „meté jongens van het werk" door zakken. Soms zijn er zaken® ners of Kaeseng-parties diet vergelijken zijn met het heli geisha-gedoe in Japan. R mannen zitten aan tafel aai en laten zich op hun vertroetelen door dienstertje En dan loopt het ook wel eert uit de hand. Er zijn wel mee Koreanen die een ongewo# kijk hebben op de huwelijks trouw. Maar steeds meer vrouwe nemen doelbewust a: van de Koreaanse manneiwi- reld. Zij blijven ongehuwd' trouwen een westerling. W laatste betekent echter vaal breken met de eigen ving. West-Brabant kreeg de afgel kampen met een muggenpla; muggen, want ze prikten nie grote zwermen aangetrokkei meer. Soortgelijke muggenpl IJsselmeer. Minder bekend ii Bij malaria denken we al gat verre landen. Dan vergeten v kikkerland een lange malari; niet zo lang geleden hebben v koorts' het land uitgejaagd. C 1970 malaria-vrij verklaard. Van 18 tot 23 september vind tionaal malaria-congres plag Zuiderzee-museum te Enkhc wijd aan deze infectieziekte, steeds meer mensen exotisch kiezen. Door Paul de Schipper 'Een stopfles met rozijnen in een keer leeg eten, al of niet be vochtigd met een hoeveelheid jenever' of 'een ei met cognac op de nuchtere maag' of 'le vende pissebedden verpakt in een ouwel'. Het zijn enkele van de huismiddeltjes die we in Ne derland voor en ook nog na de tweede wereldoorlog gebruik ten om onze vaderlandse versie van malaria te bestrijden. Bij de mens komen vier vor men van malaria voor: de an derdaagse koorts, de derde- daagse koorts, de malaria tro pica en de malaria ovale. Het ziekteverloop van de malaria tropica is het meest ernstig. De tropisch malaria kan dodelijk zijn. Hoe voelt malaria? De eerste verschijnselen zijn koude ril lingen, soms zo erg dat je bed meetrilt. Daarna wordt je koortsig, baadt in het zweet en krijg je hoofdpijn. De koorts komt om de andere dag terug. Vandaar dat malaria in Neder land ook wel anderdaagse koorts werd genoemd. Bij tro pische malaria is er sprake van voortdurende koorts. In Nederland was malaria vooral een kinderziekte in niet dodelijke vorm. 'De kerkklok ken luiden niet om ander daagse koorts' heette het in een volksuitdrukking. Malaria wordt veroorzaakt door een microscopisch klein diertje in het bloed. Het kruipt in de rode bloedcellen en eet die leeg. De naam van deze para siet is Plasmodium. Duizend keer vergroot onder een microscoop heeft het beestje een paarse kleur. De parasiet vermenigvuldigt zich in twee dagen tot ongeveer twintig nieuwe diertjes. Dan barst de bloedcel open en zoekt elk diertje een nieuwe cel op. Vervolgens planten de parasie ten zich allemaal tegelijk voort. Om de dag is het kringetje rond. Een arts kan vrij eenvou- De hanbok, de traditionele klederdracht van de Koreaanse vrouw, is door de eeuwen heen nauwelijks veranderd. In Seoel kun je spotgoedkoop winkelen. Koreanen verkiezen terecht de nauwe straatjes van Namdaemun of dong. De toeristen schuimen Itaewon af. - fotos Door Jan Paalman Waarom dat zo is weet men niet - het zou iets met hormo nen te maken kunnen hebben - maar mannen snurken vijf keer zo veel als vrouwen, en bovendien buitengewoon hard. Een beetje geoefend snurker haalt met gemak de 75 tot 80 decibel, wat boven het lawaai van een straat uit komt en ongeveer gelijk is aan de herrie van een fa briekshal. Maar erger nog dan snur ken is het Slaap Apnoe Syn droom. Dat is snurkend sla- Pen waarbij de ademhaling °ok nog minstens 30 keer per nacht stil staat en dat telkens minstens 10 seconden lang. Dat gebeurt niet ongestraft: de bloeddruk gaat ervan om hoog, het hart kan rare sprongen maken en typisch is ue niet te stuiten slaperigheid overdag. Het syndroom is niet zeldzaam: een tot drie procent van de Nederlanders heeft er last van, en van hen heeft weer tien procent - misschien wel 50000 mensen - dringend hulp nodig. Niet niks, en toch ls het Slaap Apnoe Syndroom nauwelijks bekend bij het grote publiek en bij dokters eigenlijk nauwelijks veel meer. Uit modern slaaponderzoek is gebleken dat de bovenste luchtwegen zich tijdens de slaap vernauwea De tong ^kt naar achteren, het zachte gehemelte gaat lager hangen samen met de huig. hht veroorzaakt een snellere nchtstroom die als een strijkstok het zachte gehe melte aan het trillen brengt. Uat is snurken. Maar terwijl 1 snurken de adem geen moment stokt, gebeurt dat bij

de Stem | 1988 | | pagina 4