Actief be Het nieuwe 'oude' Java is klaar KAMER VAN KOOPHANDEL: 'ZOLANG WOV ER NIET LIGT' Nationale brandweerdag Terneuzense brandweer 38-ste AIEST-congres onderschrijft grote betekenis dagtoerisme Schoenmakers, zestig jaar in de Kanaalzone [kanaalzone Zeldenrust met opheffing bedreigd neeleman POLITIERAPPORT EXAMENS DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel heeft er bij het Directoraat der directe Belastingen op aangedron gen zolang de vaste oever verbinding er niet ligt de be lastingdienst in Terneuzen te handhaven. OP ZATERDAG 10 SEPTEMBER 'DE BELANGRIJKSTE HOUTLEVERANCIER IN ZEEUWSCR-VLAANDEREN' Kozijn Luciferdoosje iE STEM VAN ZEELA Diefstal Inbraak Geen voorrang I verenigen] Controle BRANDBRIEF BUURTVERENIGB ZES JAAR geleden oveij ventien jaar was hij pas. lijke strijd tegen een zelr Wet® ker. Bergen op Zoom zoekt woonruimte voor ondergedoken Turkse families Troost Klachten d fo-ochtend van vc LAATSTE WONING WORDT DEZE WEEK OPGELEVERD Betaalbaar Variatie Instrument ooi-aap valt n vrachwagen K N T16 'Belastingdienst moet blijven' Van onze verslaggever Het bedrijfsleven komt anders voor veel te hoge kosten te staan omdat ze voor een bezoek aan de belastingdienst gemiddelde drie uur reistijd kwijt zijn. De Kamer van Koophandel reageert hiermee op de herstructeringsplannen van de belastingdienst. Volgens die conceptplannen zouden de belasting diensten in Terneuzen en Oostburg worden opgeheven en geconcentreerd worden in Middelburg en Goes. „De toenemende complexiteit van de belastingwetgeving en het drem- pelverlangende effect dat uw dienst nastreeft verhogen de bezoekfrequen tie. Bovendien bestaat de indruk dat door toename van het aantal admini stratieve controles het bedrijfsleven eerder meer dan minder uw dienst be zoekt. Een redelijke snelle bereik baarheid van uw diensten is daarom met name voor het in opzicht geïso leerde Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsle ven van groot belang", schrijft de ka mer. De kosten komen volgens de kamer nog hoger uit als de ondernemers voor een bezoek aan de dienst een accoun tant moet inschakelen. De herstructeringsplannen van de belastingdienst hebben in Zeeuwsch- Vlaanderen al veel stof doen opwaai en. B en W van Terneuzen hebben al een beroep op minister Ruding ge daan om de dienst in Terneuzen te be houden. De materie wordt binnenkort ook besproken in het gezamenlik B en W overleg. Het personeel van de belas tingdiensten in Oostburg en Terneu zen, verenigd in de Projectgroep Stra tegie en Structuur (PSS) heeft zich ook al tegen de plannen uitgesproken. Het verdwijnen van de belasting betekent niet alleen ongemak voor het personeel dat moet verhuizen maar ook voor de klanten, zo stelt de PSS. De regionale dienstencommissie van het district Breda deelt dat standpunt. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense brandweer krijgt het op de nationale brandweerdag, zaterdag 10 september, zwaar te verduren. Vanaf 10.00 uur tracteren de spuit gasten het publiek tot 17.00 uur op spectaculaire demon straties. Brandhaard is de brandweer kazerne aan de Mr. Haarman- weg. Burgemeester C. Ockeloen zet om 10.00 uur een rookgene- rator in werking, waarna hij het commando overdraagt aan de brandweer, die de 'brand' moet blussen. Rond deze tijd worden tevens de nieuwe uni formen uitgereikt Om 10.45 uur volgt een de monstratie brandmelding. Ze ven brandweerlieden krijgen een brandmelding, kleden zich zo snel mogelijk om en rukken uit om het vuur te bestrijden. Daarna is er de demonstratie "vlam in de pan'. De mensen krijgen uitgelegd wat ze moe ten doen als de vlam in de pan slaat De brandweer laat te vens verschillende blusmidde len zien. Na de pauze, die van 12.00 tot 13.00 uur duurt, staat de de monstratie adembescherming op het programma. Brand weerlieden laten zien hoe een slachtoffer gered moet worden. Verder zal een tweetal een lek kende gasfles vakkundig dich ten. Om 15.00 uur volgt het spec taculairste onderdeel van de dag. Drie brandende auto's en een aanhanger met landbouw gif is een zware klus voor de brandweer. Met een schuimde- ken proberen de spuitgasten het vuur tegen te gaan. Verder probeert de brandweer met hulp van speciale gereedschap pen een persoon die in een auto opgesloten zit, zo snel mogelijk uit het voertuig te halea De jeugdbrandweer is om 16.00 uur aan de beurt Een on derdeel is zo snel mogelijk de slang uitrollen en het vuur in een huisje te bestrijden. De aanwezige jeugd mag daarna een waterslang richten op een bal, die in een grote boog ge schoten moet wordea Om 17.00 uur wordt de dag afgesloten met een waterballet, waarbij alle spuiten in werking worden gezet. De mensen kunnen de hele dag de kazerne, het wagenpark en de alarmcentrale bekijken. Verder worden er doorlopend videofilms gedraaid. Ook kun nen mensen (vanaf zestien jaar) met gasmasker op een 'bezoekje' brengen aan een met rook gevulde oplegger. Van onze verslaggever BREDA - De betekenis van het dagtoerisme wordt in veel landen ernstig onderschat. Ten onrechte heeft de overheid in die landen jarenlang nagenoeg alleen het verblijfstoerisme gestimuleerd. Dagtoerisme kan van veel grotere economische betekenis zijn dan het meer daags toerisme. Dat is een van de conclusies van het 38e AIEST-congres, dat deze week in Breda is gehou den. In Nederland komen twee derde van alle toeristische be stedingen uit het dagtoerisme. Het gaat daarbij om een bedrag van 20 miljard. De Association Internatio nale d'Experts du Tourisme dringt er op aan dat in de deel nemende landen - naar Neder lands voorbeeld - veel meer studie en onderzoek naar het dagtoerisme verricht zal wor den. Het congres slaagde erin een algemene definitie vast te stellen voor wat dagtoerisme precies is. Daardoor kan in de toekomst beter vergelijkend onderzoek in alle aangesloten landen plaatsvinden. De conclusies van dit congres, waaraan door 25 landen is deelgenomen, wor den aan de autoriteiten in di verse landen ter beschikking gesteld. De buitenlandse deelnemers hebben de voorbije week hun ogen in Nederland uitgekeken. Zij zetten grote vraagtekens bij de enorme investeringen in dagattracties zoals bijvoor beeld Tropicana in Rotterdam 50 miljoen). Organisator drs. J. Zom van het NRIT in Breda heeft gecon stateerd dat Nederland in ver gelijking tot andere landen soepel omgaat met die attrac- tiepunten. Elders komen ze soms niet van de grond omdat de bevolking zich verzet tegen mogelijk negatieve invloeden op landschap en natuur. Hem is voorts opgevallen dat de West- Duitsers nog enorme mogelijk heden zien om in Zeeland voor de toeristen bestemde dagre- creatieve voorzieningen te ma ken. Willy van Hee: „Wij zijn hier de belangrijkste houtleverancier, maar we zitten ook in Walcheren en Zuid-Beveland". - FOTO DESTHM/COHJ.DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - Hout groothandel Schoenma kers Terneuzen bv is een schoolvoorbeeld van het uitstralings-effect dat de vestiging van grote indu- striën in de Kanaalzone teweeg bracht. Schoen makers Terneuzen be staat omdat de Neder landse Stikstofmaat schappij in Sluiskil neer streek. Het moederbedrijf, dat al sinds 1846 in Amsterdam opereerde, kreeg van de NSM de opdracht al het hout voor de nieuwbouw te leveren maar kon vanuit Amsterdam eigenlijk geen constante aan voer garanderea „De infra structuur en de transport middelen waren in die dagen nog niet zo goed als tegen woordig. Het leek de toenma lige directie dan ook beter een filiaal in Terneuzen te openen zodat het niet zou voorkomen dat de NSM op hout moest wachten", zegt woorvoerder Willy van Hee van het Terneuzens bedrijf dat zestien mensen in dienst heeft. Het filiaal kwam er in 1928 aan de Stationsweg. Maar daar zit het sinds enkele ja ren al niet meer. Schoenma kers verhuisde naar de voor malige loods van de TSM aan de Schependijk waar nu de opslag- overslag en exploita tie van het hout plaats vindt. Maar Schoenmakers kreeg ook een andere baas. De Zweedse hout- en kopermijn gigant Stora, het grootste be drijf op het gebied van pa pier, pulp en hout van West- Europa kocht Schoenmakers in 1982 op. Bij Stora werken 17.300 mensen. Het bedrijf zelf is ondergedeeld in zeven verschillende divisies. van de Latta boterkuipjes, vallen ook een aantal hout verwerkende industriebe- drijven en een aantal hout verkopende bedrijven. „Wij vallen onder die categorie van houtverkopende bedrij ven", brengt Willy van Hee de rol van Schoenmakers dichter in beeld. Er kan in Zeeuwsch-Vlaanderen bijna geen kozijn worden gemaakt of Schoenmakers heeft het geleverd. „Wij zijn hier de belangrijkste houtleveran cier, maar we zitten ook in Walcheren en Zuid-Beve land", aldus Van Hee. - (Y iHmiüg «s. u) Schoenmakers maakt nu on derdeel uit van de Stora Timber divisie, die uit zeven zagerijen bestaat, goed voor jaarlijks 660.000 kubieke me ter gezaagd hout. Onder die poot van Stora, fabrikant Aan het ontstaan van Stora zit volgens Van Hee ook wel een aardige anekdote vast. „Op 16 juni 1288 gaf de koning van Zweden zijn goedkeuring aan een docu ment dat de overdracht re gelde van de Falun koper mijn van Nicolaus Christe- neson aan zijn oom de bis schop Peter of Vasteras. Deze transactie uit de dertiende eeuw geeft Stora het recht zich de oudste zaak ter we reld te noemen. Het bedrijf staat ook vermeld in het Guinness Book of Records", aldus Van Hee. Het personeel van Schoen makers viert dit jaar dubbel feest. Het moederbedrijf zelf bestaat zestig jaar. En Stora, dat in 1987 in het nieuws kwam door Swedisch Match, het luciferdoosje met de zwa luw, over te nemen, viert het 700-jarig jubileum. In juni dit jaar werd dit al op groot ste wijze in Zweden gevierd. Henry Kissinger, oud minis ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten ver scheen op een partijtje van Stora als eregast. Een van de activiteiten rond dat jubileum in Zweden was een halve marathon waaraan Willy van Hee met zijn Terneuzense collega Frank Hemelsoet een aardig figuur sloeg. In Nederland staat er voor de medewer kers van Schoenmakers op 18 november een feest in de Meervaart in Amsterdam op het programma. SLUIS - In de schoenenhan- del van G. is een handtas ge stolen, welke eigendom is van RP. uit München. In de tas bevonden zich een huissleu tel, hotelsleutels, een porte monnee en een paspoort. SLUIS - In de winkel van PH. aan de Oude Kerkstraat heeft men in de nacht van donderdag op vrijdag inge broken. Men wist er met drie autoradio's en vijftig cd's vandoor te gaan. Er wordt een onderzoek ingesteld door de technische recherche. IJZENDIJKE - Op de sing Parkzicht verleeni' bromfiets PJ. uit geen voorrang aan een nenauto, bestuurd doorf uit Philippine. Er ontl beperkte materiële schafe OOSTBURG Op de rjji weg nabij Oostburg is middag een vi gehouden. In totaal tien automobilisten voor het niet dragen autogordels. gists TERNEUZEN - Stichting School Infra Scaldem, diploma ziekenv,, gende: Diana de Bouvré, Ronnie de Neve. poor Romain van Damrae Kort geleden ruimde ik een 1 kleren van hem tevoorschijn] van slag af". Ze is regiovertegenwoordig- ster van de landelijke zelf- hulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' in de provincie Zeeland. Haar naam ziet ze liever niet in de krant. „Ik wil niet overko men als een messias die het allemaal zo goed weet. Ja, noem me maar een moeder". Van onze correspondent „Ik zat vrij snel bij de vereni ging. De vereniging zocht contact in Zeeland omdat het -hier niet zo goed liep. Er was een landelijke bijeenkomst in Den Haag. Daar ben ik naar toe gegaan. Daar waren 300 ouders. Het klinkt gek, maar dat gaf me troost. In het be- TERNEUZEN - Om het voortbestaan van de buurtv SS mging Hof Zeldenrust veilig te stellen moeten eind da maand uit de wijk minstens zes nieuwe bestuursled Ikheid,niet alleen jou over zich bij de vereniging aanmelden. Vier van de zes hit komt dat. Dat gaf me troost", dige bestuursleden die al enige tijd meedraaien hebbe Eigenlijk wil ze niet veel besloten eind dit jaar af te treden. Woensdag 7 septemk Këëen over haar eigen erva - informatie-avond te,egd in he, Sinds vorig jaar moet de ac tieve buurtvereniging het stel len met een interimvoorzitter. Johny Pasveer nam deze taak over van Theo Piek zodat Pas veer zowel de functie van pen ningmeester als van interim- voorzitter vervulde. „De com binatie van de twee functies werd te zwaar. De ene functie ging ten koste van de andere. Omdat de meeste bestuursle den aan het eind van het jaar aftreden willen we nu graag een aantal taken overhevelen zodat de toekomstige bestuurs leden bekend zijn met de opzet van de vereniging. Overigens dragen alle huidige bestuursle den de vereniging een goed hart toe. Als de vereniging dit wenst blijven we uiteraard be schikbaar als vrijwilliger", al dus Johny Pasveer. Gisteren kregen alle inwo ners van de wijk Hof Zelden rust een brandbrief van het be stuur met klare taal. 'Het zou jammer zijn als vijf jaar werk, kennis en inzicht verloren zou gaan omdat de buurtvereni ging Hof Zeldenrust bij gebrek aan bestuursleden opgeheven BERGEN OP ZOOM - Als het aan de gemeente Bergen op Zoom ligt, zal er dit weekend nog woonruimte buiten de stad worden ge vonden voor drie Turkse gezinnen. Deze gezinnen doken enige tijd geleden onder bij familie elders in de Markiezenstad om ver dere problemen in hun woon wijk de Blokkendoos te voor komen. In die wijk gebeurde in juni een steekpartij met dode lijke afloop.De gezinnen heb ben zelf te kennen gegeven zo snel mogelijk uit Bergen op Zoom te willen vertrekken. De gemoederen in de Blok kendoos raakten flink verhit toen de 29-jarige Turk K., een lid van een van de genoemde gezinnen, destijds tijdens een ruzie wijkbewoner Jack Struijk dood stak. De afgelopen woensdag werd hij door de Bredase rechtbank tot een on voorwaardelijke gevangenis straf van anderhalf jaar ver oordeeld. wordt'. ten ontplooid, zoals kinderp: gramma's, kantklossen, kirt dracht- en poppen maken,» noelu: 15 MSX-gebruikersgroep, maar went nooit penkast en koninginnec Pnn trolp Verder worden er wijkbija komsten gehoudea vinden een onderdak binnen buurtvereniging. Zo maakt schaakclub Terneuzen, aquariumvereniging De AI Zwaarddrager, de NCVB en feltennisclub gebruik van lokaliteit van het buurthuis. Om al deze activiteit draaiende te houden kan bestuur rekenen op zo'n ze a zeventig vrijwilligers. I om het programma nog uit breiden met een dartsclub een commodor 64 gebruikti groep. Woensdag 7 september 20.00 uur wordt er in het bun woners van gedachten te van de buurtvereniging. ADVERTENTIE weer diept ze veel op uit haar beleving, om duidelijk te ma- r,„ uw, ken hoe zwaar haar strijd De vereniging heeft mome Tk d k1prpn v~n teel 400 leden en er worden: "1K g - - - - vijftien verschiliendeacit, ^^r^nog^n beetje bij me was. Die be hoefte is minder nu, het slijt, Pas aangesteld als regiover- Ook andere verenigirji. tegenwoordigster hield ze een eerste middag in Goes. De opkomst was mager. „In Zeeland is de sociale controle groot. Hoe moet ik dat zeg gen, de familie heeft invloed, iedereen kent je en weet wat er gebeurd is. Het is, zoiets van 'ik heb nog wel verdriet, maar dat moet ik niemand laten zien. Dus, als ik me bij een vereniging aansluit, zien zijn er vergevorderde plara -.ze mijn verdriet. Begrijp je? Elders in het land gaat het goed met de vereniging, is de respons groot. Hier veel min der. Weet je, als je praat met oudere mensen krijg je te ho ren, niet klagen, maar dra huis Rivierenhuis een vergal gen. Dat levenspatroon is er ring belegd om met de wijkb nog altijd". Niet de juiste weg, vindt selen over het voortbesla i ze. „Het verdriet, dat is zo on voorstelbaar. Je moet iemand hebben die naar je luistert, onbeperkte tijd voor je heeft. Iemand die je een hoop ver driet afneemt. Nee, niet iedereen wil bij een vereni ging. Zeker, er zijn mensen ,'die het wel kunnen, dat ver- f driet alleen verwerken. Maar het gros, de meeste ouders, nee, die kunnen het niet al leen. Die hebben iemand no dig". Ze pakt een landelijke krant van een tijdje geleden. Met grote letters staat er boven .een artikel, 'Onverwerkt verdriet is ongezond'. Een j h h n e v li P d d n n h e d kj P v a z O e c c foto studio BIERKAAISTR. 10 HULS' TEL. 01140-13084 PASFOTO'S kleur en zwart-wit DIRECT KLAAR! Ook op zondagmiddag onze verslaggever STBURG - De afdeling West-Ze e^se Volksuniversiteit (ZVU) hoi hoer, een informatiebijeenkomst ir Idens deze bijeenkomst worden de 8 gepresenteerd. Nieuwe kandid ormatie krijgen over cursussen di 'is frans en engels, luw in het ZVU- programma vai teling zijn de leergangen Modern bekeringen, video voor beginners, jjen kijkje in de keuken van vier re e mfo-ochtend duurt van 10.00 tc in de hal van het Oostburgse gem Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het bouw plan Java van de Woning bouwvereniging Terneuzen is klaar. Vandaag sluit bur gemeester Ockeloen op offi ciële wijze de bouwperiode die nog geen jaar heeft ge duurd. In dat korte tijdbestek staan er op het 'vroegere gat' in de bin nenstad 113 woningwetwonin gen in elf verschillende types, 86 eengezinswoningen, 26 be jaardenwoningen en een aan gepaste woning voor een ge handicapte. De arbeiderswijk 't Java werd in de zestiger jaren ge sloopt en sindsdien heeft het terrein braak gelegen. De Wo- ningbouwvereniging Terneu zen koos anderhalf jaar gele den voor het ontwerp van de architekt W. van Driessche om het terrein eindelijk te laten bebouwen. De plannen waren al in 1984 gereed, maar er moest vanwege de beperkte finan ciële middelen aan gesleuteld worden. Voorzitter A. Janse van de Wo ningbouwvereniging Terneu zen: „De aanloop ging nogal moeizaam. Vooral om prijs- technische redenen moest het plan bijgesteld worden. Uitein delij k na veel praten met ieder een die met het project te ma ken had, zijn we er uit geko men. We hebben wat ideeën moeten laten vallen, maar het resultaat is wel dat de huurwo ningen alleszins betaalbaar zijn". Architect W. van Driesche: „Door de financiële beperkin gen hebben we wat moeten la ten vallen. Zo is bijvoorbeeld het klompenhok, een kleine ruimte achter sommige huizen, komen te vervallen. Maar on danks de beperkingen, mag het resultaat er zijn. Ik ben trots als ik door de buurt loop". De nieuwe wijk Java roept beelden op van de oude arbei dersbuurt. „Dat komt door de gesloten bebouwing", vertelt Van Driesche. „In oude steden staan huizen dicht op elkaar en ook voor de nieuwe wijk Java is daar bewust voor gekozen. Het is echt een wijk geworden die in het centrum van Terneu zen past. Er is ook een strenge scheiding tussen privé en open baar met zoveel mogelijk va riatie, zoals je dat ook in een stad ziet. Toch is het een mo derne wijk geworden, maar ik heb als het ware de 'oude dia lecten' opgepakt". Voor alle woningen van de wijk Java zijn inmiddels huur ders gevonden. Voorzitter A. Janse van de woningbouwver eniging: „Terneuzen kampt met een leegstand, maar voof de wijk Java kregen we zonde veel moeite huurders. Wal vooral opvalt, is dat veel bewo ners van de oude wijk Java hun weg terug gevonden heb ben. Een bewijs dat de ontwer pen van de architect in goede aarde is gevallen". „Gemiddeld betaalt een huur der van een woning in deze nieuwe wijk zo'n vijfhonderd gulden. Een eengezinswoning kost tussen de 450 en 470 gul den, een clusterwoning ligt iets hoger. Dat de prijzen zo laag liggen, komt ook doordat je in een jaar tijd 113 woningen moet opleveren. Dat kost relatief minder dan wanneer je 20 wo ningen bouwt". Voorlopig begint de Woning- Hwvereniging niet meer aan zo'n\groot project. „We hebben geen, goed zicht op de toe- komst", zegt Janse. „Je weet niet hoe het in Terneuzen gaat lopen. Goede instrumenten om daar achter te komen zijn er niet en om zomaar in het wilde weg te gaan bouwen heeft geen zin". Een maquette van de nieuwe wijk 'het Java'. onze verslaggever DONKSVEER - Op de eg A27 ter hoogte van nsdonksveer is donder- Jgavond rond tien uur een zo- kooi-aap van een chtwagen gevallen, passerende automobilist het voertuig niet meer ont ken en botste ertegenaan, kooi-aap is een soort hef- die meestal aan de ach- ^ht van een vrachtwagen ht gemonteerd. De heftruck h op een vrachtwagen van bedrijf uit Yerseke. Zowel °01"aaP als de passerende 1 "epen weinig schade op. >lrulgenaar van de 'aap' ,i,, ,zieh rond een uur 's "ij de Veerse politie. Vai Nq sta lini ner Nis De en vij Mii aai koi vei De in bef ma bij

de Stem | 1988 | | pagina 52