E ANK K'spari' 'Milieubesef in GS ondergesneeuwd' Weerman Willy P. HOMMEL B.V. H. EVERSDIJK: 'ZEELAND MOET NU HET UZER SMEDEN' Minder spanning op Zeeuwse net Zware straffen geëist voor mishandeling Bewoners De Veste houden een handtekeningenactie "EMS B.V i Ter Schorre maakt haast met de extra bedden 'S Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 'ZEEUWSE BLAUWE LONG GAAT ER NOGAL GRUS UITZIEN' GOES - Ondanks de verdeeldheid in de Tweede I Kamer heeft het WOV-debatje pal voor het zo- Imerreces de Westerschelde Oeververbinding ['toch een stap dichterbij gebracht'. Politie vindt fikse partij gestolen antiek Verhuizing van psychiatrie Hulst naar St.-Elisabeth VOOR DEMENTE BEJAARDEN RECHTBAND WIL EERST RECLASSERINGSRAPPORT VLISSINGERS ZIEN OUDEREN WILLEN ZELF KOKEN teer een nieuwe opleiding Jn groep jonge MTS-ersE Iaat uit een tweetal weken fling, gevolgd door training meer vrouwen in ss aan te nemen. [wil staan in hoogwaardige peken en geen militaire ser) heeft, kan zijn laan uyter, pTS, 327 HG Breda. f218. mm en van maximumtarieven en :t (huidige tarieven; wijzigingen v( rhzelf spreken. and** Theoretische looptijd max/ (in maanden) mjdj£ bij bij Postbank maximum Postbank 0.77% (9.6%) 0.77% (9.6%) 0.77% (9.6%) 0.77% (9.6%) 0.77% (9.6% 0.77% (9.6%) po.-. 81 64 75 64 72 64 70 64 69 64 69 64 ll«Bj edietlimiet volledig wordt benut, het rentepeil ;ities en geen extra aflossingen plaatsvinden "eengekomen. ite op jaarbasis. een envelop zonder postzegel V, Consumptief Krediet, AntwoC" PE LEEUWARDEN. 53Vj! heeft altijd zéér mooi» ..slor-f irints" op voorraad. DÉ STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het mi lieubewustzijn binnen Ge deputeerde Staten (GS) lijkt zwaar ondergesneeuwd. ir moet verandering in komen, anders produceert de milieu-afdeling van de provincie niet veel meer dan'papieren tijgers'. pie kritische kanttekening plaatste een vrijwel eensge zinde statencommissie milieu gisteren bij de begroting voor 1989. De nota bene door GS zelf geschreven begrotingsbrief be vat een opmerkelijke klaag zang over het gebrek aan menskracht op de milieu-afde- ling. Van handhaving van en toezicht op milieu-vergunnin gen komt daardoor praktisch' niets terecht. „Als GS dat zelf vinden, waarom doen ze er dan niks aan," vroeg CDA-er Th. Baert zich verwonderd af. Gedeelde verbazing, tot en met de WD- fractie toe. Woordvoerder G. Eyssens zette de pleidooien voor verdere industrialisatie van Zeeland af tegen het ge brek aan aandacht voor het milieu. „Zo gaat de blauwe long die Zeeland zou moeten zijn, er nogal grijs uitzien." Menig statenlid ontbeerde overigens ook een precies in zicht in de problemen. „Dat de schoen wringt is duidelijk, maar waar, dat is de vraag," zei C. van Waterschoot (PPR). L. van Dijke (RPF GPV) kreeg steun voor z'n bewering dat 'een beleid van handhaving nu nodig is'. „Anders zitje later met de brokken." Gedeputeerde G. de Vries- Hommes (PvdA) poetste de klaagzang niet uit; integendeel, de problemen zijn levensgroot. Dat ligt volgens haar ook aan het rijksbeleid, dat ook al door een gebrek aan middelen ver traging oploopt. Verder zorgt het toenemend milieubesef bij de burger voor extra werk: 'wie nu ergens iets verdachts ziet, belt ons op, en daar moe ten we dan werk van maken'. Tenslotte voerde ze het doel matigheidsonderzoek van het provincie-apparaat aan als oorzaak van de problemen. Binnen GS is afgesproken om gedurende die operatie geen extra mensen aan te stellen. „En daar heb ik me ook aan te houden. Ik ben echt niet de enige binnen het college die vanwege die afspraak moet bloeden," weerde ze de aanval op het milieubewustzijn van haar collega's af. De commissie had weinig oren naar dat argument, nog het minst De Vries's partijge noot D. Holtkamp. „Niet blij ven schermen met dat doelma tigheidsonderzoek. Zo'n af spraak kan niet meer opgaan als er zoveel extra werk is," zei hij. De wrevel van de statenle den werd nog gevoed door een cijfer dat de chef van de mi lieu-afdeling C. Meijler op tafel legde: terwijl in de meeste an dere provincies rijk en provin cie ongeveer evenveel bijdra gen aan het milieuwerk, ligt de verhouding in Zeeland scheef. Het rijk dokt 78 procent, de provincie maar 22. „De milieu gedeputeerde kan wel een rug- gesteuntje gebruiken," conclu deerde Eyssens. l'WOV een stap dichterbij' IVan onze verslaggever jKamerlid H. Eversdijk (CDA) beweerde dat gisteren in [Goes, waar hij het departement Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel toesprak. grootste winst van het de- jatjeis volgens hem dat 'de re- voor het eerst duidelijk :1de de WOV werkelijk willen'. „Nu moet Zeeland ijzer smeden, want het is Voor 1 november moet :land volstrekte duidelijk- i scheppen; het kabinet wil pof omstreeks die datum pre- Zeeuwse haring of kuit," s Eversdijk. kamerlid voerde de WOV |op als een van de pijlers waarop de provincie verder ";an bouwen, ook als het rijk de regio in de steek laat. „En Zee- Band moet op eigen benen ver der. Het is een wat harde bood- (schap, maar de eerlijkheid ge biedt om het maar recht toe ■recht aan te zeggen: Zeeland ■moet niet rekenen op veel extra ■rijksmiddelen om de Zeeuwse |economie te versterken." Behalve de WOV noemde Iversdijk ook behoud van het [vliegveld midden-Zeeland en iontwikkeling van Neeltje Jans [als belangrijke steunpilaren lom op eigen kracht verder te ■kunnen. Ook de aanwijzing Van onze verslaggever KRUININGEN - Met de aanhouding van de 33-ja- W.C. en W.H. (28), heiden uit Vlissingen, heeft de rijkspolitie van de groep Reimerswaal klaarheid ge bracht in een grote diefstal van antieke goederen tot ren waarde van ongeveer '5.000 gulden. Beiden zijn deze week voorge- eid voor de officier van justitie te Middelburg en blijven in verzekerde bewaring. He spullen werden begin juli ontvreemd uit een woning in Krumingen. Slechts een klein deel daarvan is door de beide verdachten verkocht. In verband met deze zaak Werd eveneens aangehouden de «-jarige Vlissinger JM. die de beide mannen tipte over de aanwezigheid van de antieke goederen in de Kruiningse wo- ■nng. Hij is na verhoor weer op "nie voeten gesteld. van Vlissingen-Middelburg tot 'concentratie-kern' zou daar aan bijdragen, al twijfelde het kamerlid aan de haalbaarheid nu de provincie het verzoek van de twee gemeenten niet blijkt te steunen. Het trekpaard van de Zeeuwse economie is volgens Eversdijk het Westerscheldegebied, wat trouwens wel door de regering is erkend; met alle mogelijkhe den voor rijkssteun vandien. Met het oog op een sterke Eure- gio wilde het kamerlid de starre houding loslaten tegen over de Antwerpse wens om de Westerschelde te verdiepen. Hij vond de irritatie daar over in Antwerpen begrijpe lijk: De havenstad moet niet blijven bloeden voor de trub bels met de waterverdragen, aldus Eversdijk. „Een goede ontwikkeling van de Ant werpse haven zal ook uitstra ling hebben naar het Neder landse gebied." Van onze verslaggever HULST - Zeven patiënten van de psychiatrische afde ling van het Liduinazieken- huis in Hulst verhuizen maandagochtend 5 spetem- ber naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Sluiskil. De vernuizing is een onderdeel van het verhuis- en beddenre ductieplan, in verband met de verhuizing naar het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De patiënten en psychiatrie komen nu voorlo pig in het Sluiskilse ziekenhuis te liggen, tot ze straks als een afdeling naar Terneuzen ver huizen. De Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten bepaalde categorieën patiënten als een groep te be handelen. De patiënten zijn volgens directeur G. Ramae- kers al geruime tijd op de hoogte van de verhuizing en kunnen met vragen of proble men bij de afdelingshoofden terecht. Volgens hem zouden er geen problemen zijn. MIDDELBURG - Tot verbazing van hun gebruikers Z1W gistermiddag in Zeeland honderden personal computers waarschijnlijk plotseling afgeslagen. De oorzaak: een verminderde spanning in het Zeeuwse stroomnet, die niet langer dan een fractie van een seconde tuurde. Voor de meeste huishoudens en bedrijven amper werkbaar, maar wel met directe gevolgen voor de meer ge voelige apparatuur, zoals pc's. De spanningsdaling deed zich rond drie uur voor toen de r de 150-kv lijn Borssele-Vlissingen na een schilder- Pfurt van de hoogspanningsmasten weer in bedrijf stelde, nnt (ens ^et nutsbedrijf vielen er geen netgedeelten uit en ontstond geen schade aan de elektrische installaties. Slepers van Muller en de TJRS trekken de Melete vlot. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 35.489 ton metende Griekse vracht boot Melete, geladen met kolen, is gistermorgen rond half twaalf, kort voordat het een ankerplaats zou inne men in de 'put' van Terneuzen, op de Westerschelde ge strand. Daarbij raakte niemand gewond. Amper negen minuten na de stranding konden drie sleepbo ten, ter plaatse omdat deze de kranen van het overslagbedrijf Ovet daarheen hadden gebracht, aan de Griek vastmaken, hetgeen een geluk bij een ongeluk betekende. Met tien sleepboten, zes van de URS (Unie van Redding- en Sleepdiensten) en vier van Muller Nederland bv uit Terneu- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER zen, gezamelijk goed voor een vermogen van ettelijke duizen den paardekrachten, werd de Melete gistermiddag vlotge- trokken. Eenmaal op de vastgestelde ankerplaats gebracht werd di rect begonnen met de overslag van ongeveer 12.000 ton kolen. De Melete, die vrijwel geen schade heeft opgelopen, kon van morgen zijn reis naar Zelzate op eigen kracht vervolgen. De oorzaak van de stranding is niet bekend en kan, aldus een woordvoerder van Muller, aan verschillende factoren te wijten zijn, onder andere de sterke wind. Tengevolge van die sterke wind raakte gistermiddag op de rede van Vlisingen het Panamese passagierschip Stefan Ba- tory (15.000 ton) op drift. Ook dit schip kon op eigen kracht weer in de juiste positie komen, zodat geen hinder voor het overige scheepvartverkeer aanwezig was. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor de zinloze wraakactie op een bovenbuurman op 5 januari van dit jaar zijn gisteren voor de Middelburgse rechtbank langdurige ge vangenisstraffen geëist te gen drie Vlissingers. Als het aan officier van justitie mr. Lind ligt zal de 21-jarige P.E. hiervoor drie jaar moeten zitten, de 26-jarige W. de Z. 2% jaar en de twin tig-jarige mevrouw Y.Z. vijftien maanden. Aanleiding tot de actie waren de klachten van mevrouw Z. als zou bovenbuurman B. haar tijdens een detentie van haar vriend E. hebben 'lastig geval len'. Tijdens een drinkgelag die avond in de woning van het jonge stel werd besloten B. hiervoor te laten boeten. 'Voor alle zekerheid' stak De Z. een dolkmes in de zak, waarna beide mannen op de deur van de bovenbuurman bonsden. Toen B. opendeed werd hij on middellijk geconfronteerd met de vuisten van de hem onbe kende De Z. en vervolgens met die van E. Toen B. na enige tijd bloe dend op de grond bleef liggen werd zijn interieur onder han den genomen en daarvan bleef dan ook nauwelijks een spaan heel. E. en zijn maat trokken zich vervolgens boven even te rug, maar kwamen even later, nu in het gezelschap van het meisje, opnieuw terug waarna het schoppen, slaan en stompen werd hervat. Het meisje be diende zich daarbij van een riem met stalen punten, terwijl ze bovendien delen van het huisraad op het hoofd van het slachtoffer stuk sloeg. Dit herhaalde zich die nacht nog enkele malen met tussen pozen en de laatste keer zette De Z. de man een mes op de keel, waarbij hij geld eiste. Meer dood dan levend wist B. zijn belagers duidelijk te maken dat hij geen geld in huis had, maar dat ze daarvoor in de paats zijn radio en afspeel apparatuur plus langspeelpla ten mochten meenemen. Daar mee nam het drietal genoegen, maar niet eerder dan dat de man gedwongen was 'een ver klaring' te tekenen, waarin hij bevestigde de spullen kado te hebben gegeven. Bloedend over het hele lichaam moest de man zich vervolgens onder dokters behandeling stellen en pas la ter die maand durfde hij aan gifte te doen. Hoewel dit feit in de berech ting van het drietal centraal stond, hadden de Vlissingers nog meer op hun kerfstok. Zo hadden E. en De Z. op 25 de cember van het vorig jaar twee vrouwen op straat overvallen en werd ook van hen geld geëist. Pas toen de jongste van het tweetal zich wist los te ruk ken, waarna ze bij een woning aanbelde, gingen E. en zijn maat er vandoor. Op 30 juli van het vorig jaar had E. zich in de binnenstad van Middelburg geërgerd aan 'de manier van lopen' van een wandelaar, waarna hij de jon geman in elkaar sloeg. E. moest zich verder (overi- VANDAAG ZAL het weer een stuk rustiger zijn dan giste ren. Een depressie die ons gisteren winderig en ook nat weer bracht is in noord-oostelijke richting verdwenen. De zon zal zich vandaag nadrukkelijk laten zien, maar de kans dat er plaatselijk een bui kan vallen is erg groot Aan het eind van de middag of vroege avond bereikt ons.een sto- ring waaruit wat lichte regen of motregen zal vallen. De wind is, in tegenstelling tot gisteren, zeer matig uit het zuid westen. De zon is geregeld aanwezig en dat brengt de tempe ratuur op ruim twintig graden. Morgen beginnen we met de naweeën van de storing en krijgen dan bewolking en motregen..,. Dft-zoa-zal tegeït-de:- middag pogingen doen om door de dunner wordende wol kenlaag heen te breken. In veel gebieden zal dat lukken en dat betekent dat ze daar nog een leuke zondag kunnen bele ven. De temperaturen lopen in de middag op naar 22 graden. De weersverbetering zondag hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat momenteel in opbouw is. Mogelijk Runnen we daar zondagmiddag al van genieten, maar maandag en dinsdag zeker. Vooral dinsdag wordt het warm en zonnig en daarbij loopt de temperatuur op naar zomerse waarden van 25 graden en mogelijk meer. De wind draait in de loop van zondag al naar het zuiden en dat betekent aan voer van zeer warme zeelucht. Alles bij elkaar genomen een redelijk eerste weekeinde van september. Meteorologisch is de herfst 1 september begonnen. Reden om de 'zomer' 1988 te beoordelen. De maanden juni, juli en augustus waren somber, maar redelijk van temperatuur. Normaal schijnt de zon in de zomermaanden 585 uur, het werd in 1988 438 uur. Het regende 197 millimeter. Normaal is dat 214 millimeter. Juni leverde 21, julli 133 en augustus toqh nog 43 millimeter regen. De zomermaanden van dit jaar leverden veertien zomerse dagen-een zomerse dag is een dag waarop de temperatuur de 25 graden bereikt of warmer - normaal is dat in de drie zomermaanden 21 dagen. Maar het kan nog slechter. In 1972 werden slechts acht zomerse dagen genoteerd. De prachtige zomer van 1976 was echter goed voor 51 zomerse dagen. De nu voorbije maand augustus leverde van de veertien zo merse dagen van dit jaar precies de helft. De data waren 6,7, 8,10,14,18 en 28 augustus. De laatste dag werd de warmste van deze zomer met precies 30,2 graden. Ook 23 juli werd warm met dertig graden. De weerspreuken: 'Op Maria geboort (8 september), trek ken de zwaluwen voort.' 'Als Sint-Giel (6 september) blaast op de hoorn, boeren zaait uw koren.' Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het ver- pleegthuis Ter Schorre doet er alles aan, om nog voor het einde van dit jaar te kunnen beschikken over twintig extra bedden voor demente bejaarden. Dit om naadloos aan te sluiten op de concentratie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen in het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Terneuzen, dat 14 december in gebruik wordt ge nomen. Directeur R. van den Bosch: „We treffen nu de voorberei dingen voor de noodbouw. De plannen liggen nu bij het mi nisterie in Den Haag, en we wachten op de definitieve toe stemming. Het lijkt wel stunt werk om de zaak zo snel rond te krijgen, maar we hopen dat het lukt". Na de verhuizing naar De Honte dreigt er een probleem te ontstaan rond de opvang van demente bejaarden. In verband met de beddenreductie in De Honte, komt er minder plaats voor mensen die na opname in het ziekenhuis niet meer terug- kunnen naar hun oude leefsi tuatie. De noodvoorziening in Ter Schorre is bedoeld om de men sen die buiten de boot dreigen te vallen alsnog een plaats te geven. gens bij verstek) verantwoor den voor een serie inbraken en diefstallen in Terneuzen en Vlissingen en Z. voor de dief stal van een inboedel, die ze verkocht had nadat ze de leeg staande woning van een vage kennis had gekraakt. Raadsman mr. Smit van E. en De Z. ging diep in op de pro blematische achtergronden van zijn beide cliënten en wees daarbij vooral op het toenma lige drankprobleem van E. on der invloed waarvan hij de mishandelingen zou hebben gepleegd. Hij betreurde het dat er (overigens door gebrek aan medewerking van beide ver dachten) geen reclasserings- rapport was opgemaakt en ver zocht, gezien de hoogte van de geëiste straffen, om aanhou ding van de zaak om hiervoor alsnog te kunnen zorgen. Na kort beraad nam voorzit ter Fibbe van de meervoudige strafkamer de suggestie over. Wanneer dit rapport gereed is zal de zaak dan ook opnieuw worden behandelden en zal er opnieuw een eis worden gefor muleerd. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De bewo ners van de bejaardenflats De Veste voeren actie. Ze willen graag dat de ge meente de keuken in één van de flats in gebruik stelt voor het koken van maaltij den. De bewonerscommissie heeft gisteren onder de be woners van De Veste een handtekeningenactie ge houden. „De handtekeningenactie is een succes geworden", vertelt J. Verlinde van de bewonerscom missie. „We hebben meer dan tweehonderd handtekeningen opgehaald. Die gaan maandag met een brief naar de gemeen te". „We hebben in De Veste een prachtkeuken, volledig geoutil leerd, en er wordt niets mee ge daan. Dat is reuzezonde. Veel mensen zijn niet enthousiast over het 'tafeltje dekje' (eten dat centraal gekookt wordt en naar ouderen wordt gebracht). Daarom gaat een deel bij het Bachten Dieke eten, maar voor sommigen is die afstand te groot. Ook omdat er nu in deze buurt, zeker nu de Ja va-buurt klaar is, een grote cocncentra- tie aan ouderen woont, lijkt het ons logisch dat de keuken opengaat. We willen graag zo zelfstandig mogelijk blijven". Verlinde hoopt op gunstig bericht van de gemeente. „De Stichting Welzijn Ouderen had geen geld voor de keuken, maar is". (ADVERTENTIE) J. Verlinde: 'Veel mensen zijn niet enthousiast over het eten van 'tafeltje dekje'. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER nu de gemeente zich over dit soort zaken heeft ontfermd, ho pen we er op dat de keuken open kan. Als bewonerscom missie kunnen we niet stil blij ven zitten en afwachten. Als je niet je schouders ergens onder zet, komt er nooit wat van te recht. Daarom is iedereen erg enthousiast over de actie en we hopen dat de gemeente dat ook Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364

de Stem | 1988 | | pagina 49