JUBILERENDE TON HARMSEN HOUDT REKENING MET AFSCHEID ant (m/v RUUD MiCHELS Ë'N ZN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 Afgelopen woensdag was het pre cies tien jaar geleden dat de leden raad van Ajax de toen 51-jarige Ton Harmsen op de hoogste bestuurs post riep. De voorzitter van Ajax heeft nog twee jaar van zijn ambts termijn voor de boeg, maar als het aan de geslaagde ondernemer ligt is het daarna afgelopen. Ton Harmsen zegt zichzelf en zijn gezin meer tijd te willen gunnen. Het voorzitterschap van 's lands popu lairste en tegelijk meest woelige club, is bepaald geen erebaan. De waak zaamheid strekt zich tegenwoordig niet slechts uit over het tegenhouden van gereedstaande strontkarren. Het leiden van een topclub is in een zich stormachtig ontwikkelende bedrijfs tak steeds meer een zaak van koop manschap, marktkennis en finger- spitzengefühl geworden. Voor Harmsen leidde Jaap van Praag Ajax 15 jaar lang als een diplo maat, net als diens voorganger Ma- rius Koolhaas dat 25 jaar daarvóór deed. Ton Harmsen regeert naar de geest van de tijd. Zakelijk en met harde hand. In de tien jaar van zijn leiderschap liet Ton Harmsen zich kennen als een weerbaar voorzitter, met eigen ideeën die zich niet liet hinderen door de publieke opinie („de mensen weten nauwelijks wat ze zeggen"). De pionier op het gebied van spon soring, sky box en business-seat was gevreesd om zijn keiharde uitspra ken en werd (in kleinere kring) ge roemd om zijn sociale bewogenheid. Nu lijkt de strijdbaarheid Ton Harm sen verlaten te hebben. Tien jaar Ajax hebben hem niet onberoerd ge laten. Ton Harmsen maakt de laatste tijd een aangeslagen indruk. Hij be strijdt echter de handdoek gegooid te hebben. Ton Harmsen trekt ge woon een streep. Zegt hij. MSTERDAM - „Ik éis van Ajax dat ze snel een opvolger voor me gaan zoeken. Een jaar geleden, toen ik voor de vierde keer voor drie jaar be- Moratorium onderwijs noemd ben, heb ik de ledenraad al gevraagd naar dat er hard gezocht is. Tevreden met wie ze heb- jen? Ja, ja, dat zal het zijn". nr kunde ke rings ban y sfy OP KWALITEIT KUNT U REKENEN MULTÏ-TAPIjt-BEDDÉN-ZONWERING t a 1ï,i i 1 vV\ L\ Mercedes-Benz Itotaalomzet van mei lar, zoekt voor één len de totale Teur. tie zijn het tijdig Iten, het aanleveren nen meedenken, renbewaking een kontaktuele het bedrijfsleven, Imerking te komen verzoeken wij u iw brief te richten aan Belcrumweg 32 pingen Hoge Ham 107 'Een kwestie van strepen trekken' Door Ted van Leeuwen chmsch Onderwijs v ii.i-.-ii t onomisch Administratief Onder* gfill opvolger uit te kij en. Ik heb niet de indruk jlk weet dat het moeilijk is. Een voorzitter van Ajax zoe ken, is als het vinden van een vrouw. Velen ambiëren de iunktie, maar er zijn er weinigen die passen. Ze zullen lem nog dit j aar moeten vinden, dan kan hij nog een j aar met me meelopen. Dat is in deze tijd met die enorme commerciële belangen en de complexe materie die eraan verbonden is, ook noodzakelijk. Mijn opvolger kunnen ze niet, zoals mij destijds, gewoon maar in het diepe gooi- ciaal Agogisch Onderwijs nst en Vormgevings Onderwijs dagogisch Onderwijs ;zondheidszorg Onderwijs heeft een vacature voor in bij afstudeerprojecten lieu we taken. kundig (TU) ingenieur ol iie een brede werktuig voorkeur extra interesse verptechniek. f6.908,-per maand, erichtingsleider idrikx, telefoon igeschool West Brabant, ïst Personeel en listratieve en wetstech- :eren hieromtrent; ieve organisatie en het ntrent; en vervangen van de NIVRA t/m propedeuse, jen; te werken. accountant bedraagt laand. blijvend op de hoogte n op het vakgebied iteratuur en research; liliteiten worden verleend, medisch onderzoek ictieprocedure. t u contact opnemen x>n (020) 572 24 39- i binnen 14 dagen, ummer 88/18/IV, si van de Sociale 1077 AB Amsterdam- en De hand steunt de kin, de vin- ;ers ploegen door het gezicht. Ton Harmsen lijkt het voetbal moe. De intriges, achterklap, de publieke opinie die na het ver rek van Johan Cruijff („hij hóéfde niet weg, hij ging, denk erom!") sterker anti-Harmsen is dan ooit. Als het even niet loopt bij Ajax klinkt het in De Meer: 'Harmsen rot-op'. Even fel: „Dat interesseert me geen flikker! De mensen veroordelen vaak al voordat ze oordelen. Jongen, luister nou, ik weet toch precies hoe het in elkaar zit. Dat ga ik nu niet uitleggen. Maar als voorzitter 'an Ajax ben je een gewild ob- ect van gefrustreerde lieden. Cruijff? Ach, ik heb ergere din- meegemaakt. Waar ik me aan erger is dat er vaak geen waarheden verteld worden. Zaterdag stond in De Telegraaf de Johan Cruijff-Stichting was opgeheven. Nou, daar is mee aan de hand. Dat zou Cruijff wel willen, ja. Je denkt toch niet dat mensen als Martin Schroder en Ton Brandsteder ach door meneer Cruijff laten dwingen?" - Kijkt u al uit naar uw aan staande afscheid? Ton Harmsen: „Nee, het is geen uitkijken-naar. Het is een westie van strepen trekken. Het is niet zo dat ik het gevoel keb iets gemist te hebben. Dat 15 de makke van de mensen te genwoordig. Als ze een jaartje toet naar de Cöte d'Azur of Marbella geweest zijn, menen iets gemist te hebben. Nou, Mis dat bij mij niet". „Straks ben ik 65. Heb ik nog hen jaar, misschien vijf jaar te even. Ik heb voor Ajax veel la wn staan. Ook mijn vrouw. Ik Wil die tijd inwisselen. Dingen "oen waarin ik zin heb. Ik wil weieens met mijn kind mee, "ujn zoon rijdt paard. Een je varen met mijn boot. En en toe eens bij Ajax langsko men". „Vorig weekeinde (Ajax geelde niet voor de competitie, red) moest mijn zoon paardrij den in Groningen. Het was een Perfect toernooi, allemaal 'euke mensen die positief met sport bezig waren. Ik had de jeie dag de tijd, hoefde niet te jenken, godverdikkie ik moet Mweer naar Ajax". En als Ajax niemand vindt? °,n Harmsen: (Prompt) „Dan mijn clubhart weer spre- Ik zal Ajax nooit in de k laten. Ze kunnen altijd rereep op me doen. Maar ik nd het de plicht van de le denraad dat ze serieus op zoek "u naar een nieuwe voorzit- - Aan welke eisen moet een Ajax-voorzitter voldoen? Ton Harmsen: „Tja... Stressbe stendig moet hij zijn. De funk- tie is een afspiegeling van het gewone leven. In 88 jaar heeft Ajax negen voorzitters gehad. De ene had deze kwaliteit, de andere die. Maar je kunt als bestuur bedenken wat je wilt, als het in het veld niet loopt houdt alles op". - Er komt een nieuwe wereld op het voetbal af. De 'nieuwe media' -commerciële televisie openen nieuwe financiële bronnen. Ton Harmsen: „Daar zijn we heel dichtbij. Wat heet! In Ne derland hebben heel weinig mensen daar verstand van. Twee, drie misschien. En die zitten niet bij de omroepen. Het is ook heel complex. Het gaat tot Zuid Amerika toe. In de toe komst gaat elke wedstrijd ver kocht worden. Dan komen de sponsors aan hun trekken. Daarom was ik ook zo tegen het jaar-contract met de NOS, maar goed, korter dan een jaar gaat niet. Nog zijn er geen se rieuze concurrenten op de markt, maar die gaan zich bin nen een jaar aandienen. Na de Spelen, let maar eens op. Daarom is de competitie gebaat bij een bredere subtop. Nog maken de bekende drie in Ne derland de dienst uit, dat moe ten minstens zeven, acht clubs worden. De topclubs zijn bij een grotere subtop gebaat". „De competitie moet inge krompen worden. De CSR is te gen. Werkgelegenheid, oké, maar er zijn andere mogelijk heden te over. We praten er al jaren over, maar als het op stemmen aankomt... Wat zou ik graag zien dat de algemene vergadering niet openbaar was. Met de pers erbij zijn die voorzitters ineens anders. Daarom is de stemming ook al tijd anders als op FBO-verga- deringen, hahaha". - Als u bij Ajax stopt, verlaat u dan ook het sectiebestuur? Ton Harmsen: „Ik heb te gaan tot '89. Of is het 1990? Nou ja, dat staat wel in het KNVB- boek. Dan stop ik, ja, Het zou anders een dwaze boel zijn. Binnen het sectiebestuur ga ik met iedereen goed om. Vooral met André van der Louw, of schoon onze politieke visies verschillen. Op grond van we derzijds respect". „Nee, ik ga inderdaad nooit mee naar een overleg met de Haagse politiek. André kan dat perfect, ik niet. Ik heb er geen geduld voor. Er is geen eer aan te behalen. Ik sta binnen twee minuten weer buitea Korthals Ton Harmsen: .PSV pakt de Europacup met twee overwinningen en vijf gelijke spelen. Altes, Van Dijk... vooral de laatste is een heel nare man". „Wat willen ze nou eigen lijk? Ajax betaalt per jaar 3.5 ton aan beveiliging. Kun je na gaan hoeveel het hele voetbal betaalt Maar nu wil de politiek opeens de pasjes weer niet in houden. Wie dan? Moeten wij de revolver ter hand nemen, de mensen gaan fouilleren en ze alles afnemen. Nee, dat mogen we niet, maar hoe moeten we het vandalisme dan in de hand houden?" - In Zeist zitten toch geen men sen die de commerciële ontwik kelingen in het voetbal aan kunnen? Ton Harmsen: „Hmm pff...ehhh... Natuurlijk is de deskundigheid bij de clubs gro ter. Die hebben er meer en di recter mee te maken. Jarenlang is er in Zeist gedacht dat de clubs er voor de KNVB waren, terwijl het andersom is. Lang zaam moet dat omgebogen worden. Dat is niet eenvoudig". „Het gaat hierbij om mensen die meer dan 25 jaar in Zeist zitten. Als er in mijn zaak iemand is die 27 jaar bij me werkt, maar voor wie het tempo de laatste jaren te hoog geworden is, ga ik met zo'n vent iets zoeken. Een andere baan. Dat gebeurt in alle rust. Doe je dat in Zeist... Tja. dat is gefundenes fressen voor de pers. Daarmee moet je reke ning houden. Ligt gevoelig, heel gevoelig". - Iets anders. Breken de min dere jaren aan voor Ajax? Er staan geen multinationals als Philips of supperrijken als Ber lusconi of Ta pie achter de club. Ton Harmsen: „Ik denk niet dat de schrale jaren voor Ajax in aantocht zijn. Dat zal het be stuur nooit over zich heen laten gaan. De inventiviteit speelt een rol, wij blijven vertrouwen op het reservoir van Ajax, dat altijd talenten oplevert. En dan nog, Juventus was niet van gis teren op vandaag van FIAT. Waar staan ze nu? Of het Olympique Marseille van me neer Tapie?" „Ik geloof ook helemaal niet in een Europese competitie. Je kunt de competities niet van hun topteams beroven. Al snap ik de bij de voorstanders le vende gedachte wel. Ze willen de risico's uitschakelen. PSV wint de Europa Cup. Negen wedstrijden, drie overwinnin gen, één nederlaag en vijf ge lijke spelen. Niet om te katten, maar om duidelijk te maken hoe riskant topvoetbal is". - Een consortium-constructie zoals Johan Cruijff bij FC Utrecht voor ogen stond, is dat wat voor de toekomst? Ton Harmsen: „Onmogelijk, een uit de lucht geplukt ver haal. Kan niet serieus zijn. Winsemius? Een kind in deze zaak. Dat was overigens wel knap van ze, een oud-minister in de zaak betrekken. Winse mius heeft een boek geschre ven, 'Speel nooit een uitwed strijd'. Nou, dit was echt een uitwedstrijd voor die man". - Hans Kraay zegt het toe te juichen wanneer General Mo tors Feyenoord overneemt. Ton Harmsen: „Stel dat het ge beurt. Dan is er dus geld. Maar dan vraag ik Kraay wie hij wil kopen. Na twee buitenlanders - FOTO ANP houdt het toch op!!! En welke Nederlander wil je dan nog ha len? Kopen is overigens het probleem niet. Pettersson kostte ons 3.3 miljoen. Dan koop je een waarde. Een fic tieve waarde, natuurlijk. Maar als mijn zoon een paard koopt van een kwart miljoen, zegt hijPap, ik zet hem voor 2500 gulden in de balans. Dat is de slachtwaarde. Met levende have loop je altijd risico. Maar goed, kopen is geen kunst, vast houden in ons fiscale systeem is echter een onmogelijkheid. Spelers betalen in Nederland teveel belasting ten opzichte van andere landen". - 17 zult zich anders nog wel eens achter het oor krabben op de dag dat PSV een fortuin ver dient op de van Ajax overgeno men Koeman en Vanenburg. Ton Harmsen: „Ik niet. Mijn voormalig technisch directeur misschien. Die liet ze in het tweede spelen of op de tribune zitten. Toen Koeman vertrok was-ie zo bijzonder overigens niet. Misschien die andere coach... Ach wat ook, die twee pasten gewoon niet bij elkaar". - Cruijff heeft toch pogingen gedaan Koeman te houden? Ton Harmsen: „Wij hebben dat gedaan, hij niet. Arie..." De meeluisterende directeur Van Eijden: „De reden dat Ro nald voor PSV koos, was het spelsysteem. Hun systeem vond hij realistischer, dat sprak hem meer aan". Harmsen weer: „We hebben het twee-en-een half jaar aan gezien. Toen hebben we er een punt achter gezet. De trainers kopen niet meer bij Ajax! Trai ners zijn passanten. Die blijven twee jaar, vier jaar met hun ideeën en systemen en dan komt er een andere trainer met andere systemen, waarbij nieuwe spelers gezocht moeten worden. Waardeloos". - Waarom blijft een trainer dan niet gewoon tien jaar of langer? Ton Harmsen: „Ha, dat hebben wij ons ook weieens afge vraagd. Jack Reynolds heeft hier 30 jaar gezeten. Maar men zegt dat de trainer de spelers dan niet meer...ehh.. aan spreekt, heet dat hè? Pff.. Hoe lang zit Peter Post al op zijn plaats? Renners komen en gaan, Post blijft en zo hoort het". - Ajax heeft het recordbedrag van zes miljoen aan aankopen besteed. Hoe gaat dat dan? Ton Harmsen: „In overleg met de technische staf. Ja, wat dacht jij dan? Daarna volgt de voordracht van het bestuur aan de financiële commissie van Ajax. Natuurlijk moet er wel een afgerond plan liggen, de financiële commissie moet niet elke dag met een andere naam lastig gevallen worden". - Op medisch gebied zijn er nogal wat problemen bij Ajax. Ton Harmsen: „Er zijn veel mensen die hun mond voorbij praten. Veel belangetjes lopen in de rondte." - Willems kostte l.S miljoen. Blijkt ztvaar geblesseerd. Daar is toch een blundertje gemaakt. Ton Harmsen: „Die speler is drie keer goedgekeurd. Door drie verschillende artsen. Wat denk je daar van? Hij was in het Lucas-ziekenhuis gekeurd. Expres heeft het bestuur ge zegd, laat hem ook door het AMC keuren. Een keurig rap port, ook voor de verzekering. Nou, vanavond heb ik alle me dici laten komen, iedereen die ermee van doen had. Ik wil het verhaal nu weieens horen". „Pfff... De ene zegt: Hij speelt zondag tegen Twente, een ander: Nee, dat duurt nog minstens vier weken. Heel ver velend voor de trainer". - Dat is Kurt hinder. Waarom uitgerekend hij? Ton Harmsen: „Als Kurt Lin- der dat ongeluk niet gehad had, zat hij nu bij een andere Ne derlandse club. Ik zeg niet wel ke, maar hij heeft er eerder ge werkt (PSV dus, red). Ericsson kon niet. Leo Beenhakker, daar is Arie mee bezig geweest. Dat is niet gelukt. Masopust kon niet, Boskov niet, noem maar op. Er is een lijst opgesteld, sa men met de spelers. Elf, twaalf namen. Typisch, er was geen Nederlandse trainer bij. Reker niet, Van Veen niet". - De spelers klikken niet met hem, hinder speelt on-Ajax, vijf verdedigers. Bovendien stelt hij zich in de publiciteit als een geslagen hond op. Een lachje krult om de lippen van Ton Harmsen: „Ach, iedere trainer heeft zo zijn eigen stijl. Misschien dekt hij zich in. We zien wel. Het is on-Ajax, ja, maar dat is zijn zaak". - Ajax betrekt bijna 30 procent van de inkomsten uit de Europa Cup. De muizen van de neder laag woensdag in hissabon trip pelen al achter de coulissen, want de ploeg draait van geen kant. Niemand die hinders sys teem ziet zitten. Ton Harmsen: „Dat is de zaak van de trainer. Maar het is een must ervoor te zorgen dat we daar niet met een nulletje of drie, vier verliezen. Dan kost het veel geld". - Is dat de opdracht? Ton Harmsen: „Ajax heeft nog nooit een trainer een opdracht gegeven. Als ze daar zelf niet achter zijn, zijn ze ongeschikt voor dit niveau." - Eindelijk weer eens kam pioen worden ook niet? Ton Harmsen: „De afgelopen jaren zijn we ook geen kam pioen geweest, maar financieel waren het de beste jaren uit de clubgeschiedenis. Twee keer de Europa Cup-finale..." - Niet los te zien van Johan Cruijff... Ton Harmsen: „Met zo'n salaris mag dat ook wel. Maarre, van die Europa Cup II heb ik niet zo'n hoge pet op. De Engelsen ontbreken, onder de bekerwin naars zitten nogal wat toevals treffers. Hoe dan ook, we heb ben het meeste geld verdiend zonder kampioen te worden. Daarom lig ik ook niet wakker van zo'n titel. Kampioen, dat is iets voor de supporters. Wel is het een uitdaging PSV in te ha len. Ik denk dat het dit jaar kan, PSV krijgt het moeilijk. Mag ook wel, we hebben net zoveel geïnvesteerd als PSV en Feyenoord samen". - Vindt u het voetbal nog wel leuk? Ton Harmsen: „Die negentig minuten op zondagmiddag doen je gehieten en veel van de sores vergeten. Ja, ik kan van het spel nog genieten. En van het besturen met mensen met net zoveel clubbinding als ik". - Ook na zo'n affaire Cruijff, die maar geen einde neemt? Ton Harmsen: „Het belang van de vereniging stond voorop. De toekomst van Ajax als club stond op het spel. Ik ben Cruijff niet: Wie niet voor mij is, is te gen mij. Ik hou van de midden weg. De vereniging is me hei lig. Zwolle, AZ, dat zijn toch schrikbeelden. Meneer wilde een paleisrevolutie. Vereni ging? Rot alles weg! De voor zitter, hij en de sponsor moch ten blijven. En de penning meester natuurlijk. Hij moet dat vanavond eens bij Barce lona voorstellen. Nou, dan weet ik wel waar hij morgenochtend staat. Dat hij er in de publici teit goed en ik slecht vanaf ben gekomen zegt me niks. De massa kun je mobiliseren. Dat kunnen de meeste dictators. Maar de meeste zijn weer te- nonder gegaan". - U zult als voorzitter van Ajax Johan Cruijff nooit meer als trainer begroeten? Ton Harmsen, nauwelijks ver staanbaar: „Nee, nee".

de Stem | 1988 | | pagina 41