wwart miljoen smartegeld voor DSM-telefonistes eleid fERKGROEP HEIDEBEHOUD DOET AANBEVELINGEN PvdA blijft bij oude standpunten Europese Hindu Conferentie BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Niet naar Roemenië c.htoffer iff,STEM BINNENLAND ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 ,tellen. VGinnekenstraat 118 - Breda^ ALLES OVER TEGELS! In elf dagen voor 40.000 getelefoneerd NIEUWSOVERZICHT Dekker bemiddelt in specialisteneonflict CDA en Pvda tegen reis Roemetoul Paspoort-verweer nog niet klaar De Korte: volledige werkgelegerihèitil kan GEEN KERNWAPENS, HERSTEL KOPPELING, WÈL EUTHANASIEWET ÖP unn PUU» trijd in de WD.'Z 1 te graag van minister kelen (Defensie, maar atssecretaris voor na, -nland) af wil. ertrouweling van Van den laat weten: ,,Ren^ t moeilijk verkroppen onderwerp is van een rapport. De feiten in port zijn naar zijn me- k niet allemaal juist ert in zijn gedachten op de vraag of hem on waarheid verweten rden. Hij was het die DA-fractie altijd sprak -litieke zuiverheid. En t hem het lot van een diging die op onbe- aarheid neerkomt Dat t hoofddoel van zijn r zijn. Of Van Eekelen tslag aanbiedt, zal hem zijn.'' T28 der Linden zelf wil op ele manier vooruitlo- het komende debat le Kamer, noch op het de weerwoord van het t - dat wordt dinsdag cht. Hij houdt de kiezen op elkaar. Zijn omge- 'ndt dat niet altijd even ndig, temeer daar mi- Van Eekelen wel een de wandeling langs een amera maakt. En Van oek bezocht eerder ook receptie, waarvan hij at er microfoons en an- opname-apparatuur in t waren, van der Linden heeft geen behoefte aan. 0 ij leest zelfs geen kran- kijkt geen televisie. Hij et al moeilijk zat. fan onze verslaggever 'IfTARD - DSM moet ne- 'n telefonistes van de M-vestiging in Geleen in ƒ262.000 smartegeld «talen. lat heeft de Sittardse kanton- L-hter mr. J- Becker gisteren «list in de procedure, die door S chemisch concern tegen de defonistes was aangespannen, (let besluit van de kanton- ^hter betekent dat elke tele- jte binnenkort bedragen ƒ20.000 tot ƒ50.000 op de Maar dan wederzijds, -ratie is voor een hindoe werking, respect, ver- zaamheid; maar dan te- in gevende en in ont- nde zin. Voor hindoes is arom normaal dat een ratie uit zichzelf aan de ruimte en de moge- Jen geeft, daar hoeft 'et om gevraagd te wor- Hier komt bij dat het "ïsme geen godsdienst 'kte zin is en daarom ook kerkelijke of andersoor- rganisatie kent. Ze ma- us als groep geen vuist n word je in een maat- pij als de onze gemak- vergeten. Europese Hindoe Confe- wil een signaal zijn, een slaan naar de samenle- Gautam vat de bood- zo samen: „Wij willen, lijk maken dat wij, hin- geen fundamentalisten dat we altijd willen sa- "erken. Het is ons le- leven, altijd loyaal zijn, bijdragen aan het sociale turele leven en de eco- 'e van het land en dat we 't onze levensbeschou- de mensen zien als leden een grote familie. Laat echter onze eigen identi- als hindoe-gelovigen, te en mogelijkheden om beleven, want dan leve- wij het beste onze bjj- e aan het geheel van de lenleving." atie van de investerings- ie WIR. Maar die wilden niet hebben over de be ding van de werkloos- Daarover heeft het kabi- deze week pas voor het t gepraat met de werkne- s. Lang nadat de begro- is afgerond, et gesprek ging slechts de bestrijding van de kloosheid op de lange ter- En zelfs daarover kon bonden en kabinet het eens worden, fat daarvan de reden is, is n in de boezem van het inet bekend. Maar aange; ten mag worden dat er bij kabinet enige wrevel zit nover de bonden. Sinds de eede Kamer - na fel aan- ïgen van de vakcentrales- driemaal toe het kabinets- n torpedeerde om de mini- mlonen te verlagen, lijkt lister De Koning (Sociale :en) het hoofd in de schoot ebben gelegd. „Als dit niet dan hoeft de rest ook meer", lijkt het credo op departement. Initiatieven van die kant niet meer te wachten, zeker niet voor korte termijn. En met ge termijn-plannen zijn de rklozen van vandaag en >rgen ook niet gediend. Het ziet ernaar uit dat dA-leider Kok gelijk gaat jgen met de voorspelling hij eerder deze week deed. et kabinet zou het liefst he- ïaal niet meer praten over werkloosheid in de hoop alle andere mensen dan vergeten dat er nog steeds .000 werklozen zijn." Sen kabinet dat op zoveel mten wèl succesvol is, zou n uitspraak moeten logen* affen. Direct als het even n. Maar zelfs dat lijkt te el gevraagd. bankrekening krijgt overge maakt. Voor elk dienstjaar moet DSM een belastingvrije uitkering van 2000 betalen. De reden: de kantonrechter vindt het, evenals de telefonis tes, onbillijk dat DSM de dames voortaan alleen nog maar het aantal uren wil uitbetalen dat ze aan het werk zijn. Jarenlang zijn de medewerksters maar 5,5 uur per dag in touw geweest waarvoor ze toch 8 uur kregen uitbetaald. Die bevoorrechte positie is terug te voeren op de situatie op de arbeidsmarkt in de jaren vijftig toen nog niemand te vinden was voor een deeltijd baan. Door die regeling terug te schroeven, gaan de telefonistes er in salaris op achteruit, of ze moeten 2% uur per dag langer werken om hetzelfde loon te krijgen. De kantonrechter heeft in zijn uitspraak ook vastgelegd, dat de chemiereus eventuele naheffingen van de fiscus over de schadevergoedingen voor zijn rekening moet nemen. Die extra bepaling is in de uit spraak vastgelegd, omdat het nog maar de vraag is of de In spectie Belastingen het pikt, dat de uitkeringen aan de tele fonistes als 'smartegeld' wor den betiteld. De kantonrechter heeft voor die term gekozen, omdat 'smar tegeld' belastingvrij is. Tijdens de zitting verklaarde mr. Bec ker al dat de dames „er anders nog bekaaid vanaf komen". DSM stapte zelf naar de kan tonrechter met het verzoek de arbeidsovereenkomst met de telefonistes te beëindigen. Dat gebeurde na jarenlang gesoe bat. DSM had zelf ook al een fi nanciële tegemoetkoming aan geboden. De medewerksters wezen die af, omdat het om bruto bedragen ging. Daar bleef netto maximaal maar on geveer 15.000 van over voor de telefonistes met de meeste dienstjaren. De Sittardse kantonrechter heeft de arbeidsovereenkomst tussen DSM en de telefonistes overigens wel ontbonden. Maar dat is een puur formele zaak, die het chemisch concern in de gelegenheid stelt nieuwe con tracten over de arbeidsduur en het loon af te sluiten. DSM wil de dames niet ontslaan en de telefonistes willen ook niet weg bij het bedrijf. De uitspraak van mr. Becker heeft overigens nog meer fi nanciële consequenties voor DSM. De telefonistes in Heer len, die wel akkoord waren ge gaan met het oorspronkelijke aanbod van het concern, heb ben nu ook recht op de regeling volgens de rechtelijke uit spraak, die financieel veel aan trekkelijker is. Heide zwaar bedreigd )EN HAAG (ANP) - Een werkgroep heeft vrij- [ag aanbevelingen gedaan om de toekomst van je nog overgebleven Nederlandse heide veilig te De aanbevelingen houden in het op termijn terugdringen iande luchtverontreiniging, het instellen van een verzu- .ingsfonds, waaruit gerichte maatregelen kunnen wor- jen betaald, en het nemen van maatregelen tegen ver- lere verdroging, isolatie en versnippering van de heide. )e werkgroep heidebehoud en iddebeheer heeft haar aanbe- ■elingen neergelegd in het rap- jort 'De heide heeft toekomst'. ;ij heeft het rapport vrijdag angeboden aan drs. J.B. Pie- ers, plaatsvervangend direc- eur-generaal landelijke gebie- en en kwaliteitszorg van het ïiinisterie van landbouw en nsserij. De in 1986 door het ministe- ie ingestelde werkgroep had rit taak een standpunt van het lijk over heidebeheer voor te «reiden. In de werkgroep had- en onder andere vertegen- voordgers van het ministerie, itaatsbosbeheer, het Rijksin- tituut voor Natuurbeheer en Rijksuniversiteit Utrecht itting. Pieters erkent dat intensive- ing van het beheer en het tref- en van maatregelen voor de nrichting geld kosten. Dit geld principe dat we, waar we y] volgens hem gevonden tioeten worden, wil men de leide in stand houden; In het voorwoord van het rapport tondigt hij aan dat op korte ermijn zal worden onderzocht wat voor mogelijkheden er zijn im aan geld voor de maatrege- en te komen. Ons land heeft nog 42.000 (ADVERTENTIE) Mode voor iedereen zeer betaalbaar g, hectare heide, waarvan 2.000 hectare duinheide, 1.000 hectare goed ontwikkelde natte heide en 23.000 hectare droge heide. Daarnaast is er 8.000 hectare die voor 20 tot 60 procent met bomen is bedekt en nog eens een even groot aantal hectares, dat voor meer dan 80 procent is vergrast. Goed een eeuw gele den was nog ruim 800.000 hec tare met heide bedekt. Heide is een landschap van voedselarme zandgronden. In de begroeing van goede heide domineren Struikheide, Dop heide en Kraaiheide of Bosbes. Laaglandheide zoals in ons land komt voor van de kustts- rok van noordwest-Spanje tot in Noorwegen en in het Ver enigd Koninkrijk en Ierland. Kenmerken zijn een voedse larme bodem, een koel gema tigd klimaat, een hoge lucht vochtigheid, en een zodanige afwatering dat geen veenvor- ming optreedt. De Nederlandse heide, die van internationale betekenis is, wordt bedreigd door isolatie en versnippering, bijvoorbeeld door de aanleg van wegen, door verstoring (bijvoorbeeld re creatie en militair gebruik), daling van de waterstand, luchtverontreiniging en ver waarlozing. Vooral de lucht verontreiniging blijkt een slechte invloed te hebben. In het begin van de eeuw was de zogenoemde achtergrond waarde 10 kilogram stikstof per hectare. Door de neerslag van stikstofoxiden en ammo niak is dit thans gemiddeld 41 kilogram. De werkgroep heeft voor de heide vijf 'doeltypen' ontwik keld. (ADVERTENTIE) TEGELTJE, TEGELTJE AAN DE WAND. DE ROEMEENSE president, Nicolae Ceausescu, is een dictato riale keizer, die van zijn land een concentratiekamp heeft ge maakt. De hele wereld toont zich bezorgd over het lot van de in Transsylvanië wonende Hongaarse minderheid. Ceausescu wil de 8000 dorpjes waarin de Hongaren wonen met de grond gelijk maken. De bewoners van de te slopen dorpen, veelal boeren uit de Hongaarse minderheid (1,7 miljoen mensen), maar ook etnische Duitsers, zouden moeten verhuizen naar 500 agro-industriële' centra - betonnen flatgebouwen - die voor een groot deel op andere plaatsen in het land worden gebouwd. De weren krijgen geen vergoeding voor de door hun verlaten hui zen en grond. Zij moeten wel gaan betalen voor de nieuwe wo ningen. West-Duitsland en Nederland hebben via diplomatieke kanalen meerdere malen een krachtig beroep op Ceausescu gedaan om zijn onzalige plannen te laten varen. De Hongaren blijven protes teren tegen 'Adolf Ceausescu'. In de EG worden stappen voorbe reid tegen Roemenië, waarmee het een handelsverdrag heeft. Pogingen van de Verenigde Naties om de mensenrechtensituatie 'er Plekke te beoordelen worden vooralsnog gedwarsboomd. De bulldozers van de Roemeense president walsen alle redelijke ac- ties plat en redelijke argumenten slaan te pletter op de ijzeren vuist van Ceausescu. Mag en kan een Nederlandse parlementaire delegatie haar op wachting maken bij deze Roemeense diehard? Mogen en kunnen Nederlandse parlementariërs zo'n land bezoeken? Denken Ne derlandse parlementariërs de obscure dictator Ceausescu te kunnen bewegen tot enige matiging in zijn schandelijke binnen landse politiek, die de mensenrechten met voeten treedt? Het aow/oord: driemaal nee. De parlementariërs moeten maar thuis blijven, want niet aan te oernen valt dat zij langs de gesloopte dorpen worden geleid en "at zij met dissidenten (als ze in Roemenië nog bestaan) kunnen Wen. Zelfs als onze parlementariërs al felle kritiek op Ceauses- politiek zouden uiten, dan nog heeft dat geen zin. Ceau sescu blijft oostindisch doof voor internationale kritiek en gaat mat stalinistisch cynisme zijn tegenstanders te lijf. Onze parlementariërs kunnen de dagen van hun afgelaste reis dier te lande nuttig besteden. Zij kunnen een demonstratie op ouw zetten voor de Roemeense ambassade en een paar dagen hongerstaking gaan. Zij kunnen de Nederlandse regering ver te, een klacbt bii het Internationale Gerechtshof in te dienen ,*9erl Roemenië wegens grove schending van de mensenrech- .U?- 2i) kunnen Nederlandse toeristen oproepen het concentra- ekamp Roemenië te mijden. wpiH berichten zullen de Roemeense pers niet halen, maar nil n pers 'n anclere Oosteuropese landen, met name in Honga ren kan Pr°Pa9ar|distisch gesproken effectiever zijn dan een 's van Nederlandse parlementariërs naar Roemenië. Het kan "niers geen kwaad om dat land als 'outlaw' te behandelen. Prinsenstraat 12 ZUMDERT 01696-6000 Deelnemers aan de drie daagse Europese Hindu Con ferentie in Den Haag luiste ren naar een van de sprekers. - FOTO ANP Van onze verslaggever MAASTRICHT - Maas trichtenaar Johan Kr ops vond een telefoonrekening van 39.511,11 bij de post. Te betalen binnen elf dagen. „Ik dacht eerst dat ze mijn gi ronummer met het bedrag hadden verwisseld. Toch stond het daar duidelijk zwart op wit. Van 27 juli tot 7 augustus zou ik voor bijna ƒ40.000 hebben ge beld", aldus de gedupeerde. „Dat is bijna 4000 gulden per dag. Dat kan nooit! Mijn toestel is pas op 27 juli aangesloten". De PTT kon niet zeggen hoe hij aan die hoge gesprekskos ten kwam. Krops wacht het antwoord met spanning af. DEN HAAG - Oud-Philips topman dr. Wisse Dekker (fo to) gaat bemiddelen in het con flict dat de landelijke specia listenvereniging LSV heeft met de ziekenfondsen en de overheid. Dekker heeft het ka binet gevraagd om vooruitlo pend op zijn bemiddeling nog geen besluiten te nemen over de vaststelling van het norm inkomen en de praktij kkosten van specialisten. Het kabinet heeft zich daartoe in principe bereid verklaard, aldus pre mier Lubbers gisteren na af loop van de ministerraad. Het conflict tussen de LSV en het kabinet d: ging van het norminkomen van specialisten per jaar naar 146.000 gulden en om een verlaj tijkkosten van ruim 100.000 gulden per jaar De specialisten vinden beide verlagingen on: het kabinet desondanks besluit om de verlai inkomen per 1 oktober door te voeren, koi met acties, zo is aangekondigd. Volgens prei voor het kabinet geen reden om af te zien va: turn. Lubbers verwacht dat Dekker erin slaagt b) die tijd orde op zaken te stellen. De specialis' al tweemaal eerder actie gevoerd. Een keei stiptheidsactie en eenmaal werd een week li gedraaid. DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter De Vfil fractie dinsdag ontraden deel te nemen aan het vtkft parlementaire bezoek aan Roemenië. Een woOrddoërti fractie heeft dit vrijdag, desgevraagd, bevestigd. Rv tievoorzitter Kok heeft zijn fractie eveneens injnëg geadviseerd. De delegatie uit de beide kamers dfer neraal, onder leiding van de voorzitter van de Dolman, bestaat uit de Tweede-kamerledên (CDA), Rienks (PvdA), Blauw (WD) en Groenman. Eerste-kamerleden Heijne Makkreel (WD) en 4e man (PPR). Kamervoorzitter Dolman (PvdA) ze! commentaar te hebben op plannen tot terugtteklL gatieleden. Toen de CDA-fractie de afgelopen weeK hè' aan Roemenië als eerste ter discussie stelde vanwege deling daar van (Hongaarse) minderheden én dfe jMhl 7.000 dorpen in Transsylvanië met de grond gelij stelde Dolman zich op het standpunt dat een krltil ling van een Nederlandse delegatie in Roemehië de zaak kan doen dan het afgelasten van de vborgjei DEN HAAG - Het verweer van de meest betrok windslieden (Van den Broek, Van Eekêlenj Linden) op het enquêterapport van de fwsp missie is nog niet klaar. Premier Lubbers vertvach dat het verweer maandag al aan de Kamér k4n w< gestuurd. Lubbers sluit niet uit dat hij hetoMi verweer eerst nog in een voltallige vergadering Vó kabinet zal brengen, hoewel hij dat nu nog rlieft jt schijnlijk acht. Komt het stuk niet voordat hët Iriató 4e Kamer gaat in de ministerraad dan is, zoals gé_r lijk, het kabinet er toch aan gebonden. Eeh kabihet wordt geacht als eenheid op te treden tot ndaf buiten het tegendeel blijkt. De minister-president hi niet beslist of hij zelf het stuk mee zal ondé: „Dat hangt niet van de inhoud van het stuk ai. verantwoordelijke voor het paspoortproject is-dé ter van Buitenlandse Zaken. Ik moet er hóg eêjl denken en praten". De premier toonde zich odk neigd om uit zichzelf aan het Kamerdebat deel men. „Maar als de Kamer mij vraagt erbij tJ zijr ben ik er uiteraard." UTRECHT (ANP) - Minister De Korte van economische za ken (foto) acht het bereiken van volledige werkgelegen heid in de jaren '90 zeer wel mogelijk. Een voortgezette ge matigde loonkostenontwikke ling, actievere arbeidsbemid deling en scholing moeten het mogelijk maken de werkloos heid volledig te laten verdwij nen, aldus De Korte in een vraaggesprek met FNV-Ma- gazine. De werkloosheid be draagt op dit moment zo'n 680.000 mensen. Het kabinet heeft zich ten doel gesteld om de werkloosheid in 1990 tot 500.000 te hebben te ruggedrongen. De vakbewe ging heeft daar een steeds har der hoofd in, laat staan dat zij uitzicht op volledige werkgele genheid realistisch acht. Minister De Korte denkt dat in de jaren economische groei van 3 procent per jaar mogfellj door de Europese markt na 1992. „Dan moet )e 1 dat geeft in de sfeer van nieuwe banen", aldus1 Door onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA zal zich blijven inzetten voor een kerwapenvrije wereld. Het aankoersen op een kernwapenvrij Europa wordt daarbij als een tus senstap gezien. In samen hang met het streven naar een wereld vrij van kern wapens moet er onderhan deld worden over het beper ken van de conventionele bewapening. Dat dit standpunt in de partij sterk leeft, heeft het partijbe stuur kunnen vaststellen tij dens de discussies over 'Schui vende Panelen', het program matisch vernieuwingssrapport van de commissie-Pronk. Volgens PvdA-voorzitter Marjanne Sint is het standpunt niet in strijd met de onlangs gepubliceerde opvatting van PvdA-kamerlid Ter Beek, dat met het terugdringen van de kernwapens uiterst voorzichtig moet worden omgesprongen. Het volgens Sint „kwalitatief en kwantitatief geslaagde" dis cussieproject heeft geleid tot een groot aantal, soms nog vrij omfloerst geformuleerde op vattingen over de koers van het nieuwe verkiezingsprogram ma. Op die opvattingen heeft het partijbestuur commentaar geleverd, dat om advies aan de partijraad wordt voorgelegd. Daarna zal het partijbestuur begin november in een op dracht aan de programmacom missie een aantal definitieve keuzes maken. Sint: „Die ver klaring wordt een stellingname van het partijbestuur over de hoofdlijnen van het beleid". Uit de discussie in de PvdA is ook gebleken dat de commis sie-Pronk school gemaakt heeft met het hanteren van een breed begrip 'kwaliteit van het bestaan'. Sint: „Het besef dat die kwaliteit een bredere di mensie dan alleen koopkracht heeft, leeft sterk. Ze heeft ook te maken met de waarde van het behoud van de natuur en de verbetering van ons leefmilieu. Eveneens met de kwaliteit van de overheidsvoorzieningen". Het is ook daarom dat de PvdA-leden het idee van de te rugtredende overheid verwer pen, zoals ook in Schuivende Panelen werd gedaan. Dat be tekent echter niet dat de over heid gezien wordt als allesre- gelaar, maar wel dat zij een grote verantwoordelijkheid dient te behouden voor recht vaardige verdeling van kennis, inkomen, macht en arbeid. Sint: „Het gaat om meer dan de overheid als schild voor de zwakken; het gaat ook om de rol van de overheid in de kwa liteit van het bestaan. Evenmin als vaststaat dat de kleinste overheid de beste is, staat het vast dat de grootste de beste is. Het gaat om een kwalitatief goed en efficiënte overheid. Daarmee is niet gezegd dat de overheid haar huidige omvang moet behouden". Andere belangrijke opvat tingen die uit de discussies naar voren zijn gekomen: het idee van een basisinko men voor iedereen leeft bij een minderheid in de partij sterk. Het partijbestuur zegt de dis cussie niet uit de weg te zullen gaan, maar wijst het basisin komen op principiële en prak tische gronden af. De band tus sen inkomen en arbeid dient in principe te blijven bestaan; scheppen van werk en herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen dient in het ver kiezingsprogramma veel aan dacht te krijgen; het idee van de commissie-Pronk om niet PvdA-voorzitter Marjanne Sint licht op ee tie in Den Haag het standpunt toe van he het rapport 'Schuivende Panelen' van de co: langer te streven naar een wet telijke regeling van euthanasie wordt verworpen. Behoedzame wetgeving dient uit te gaan van het recht van eenieder zelf over het einde van zijn leven te be slissen. In media-politiek zijn de PvdA'ers nauwelijks geïnte resseerd. Of er nu wel of geen commerciële oitmtep komt maakt hen Wein §M»tjpar-j tij bestuur doet riog'gdëh keuze! maar beperkt zich tot de op merking dat het gebruik van reclame-gelden gekegeld moet worden en dat directe invloed van de commercie óp de inhoud van programma's afgewezen dient te worden.

de Stem | 1988 | | pagina 3