ij Hoofdstad van Bangladesh van de wereld afgesloten ISS waarschuwt voor slechte betrekkingen VS-Europa I Blik in keuken KGB BUITENLAND i ONDERDDUIZEND OP DE VLUCHT VOOR CHEMISCHE WAPENS IRAQ Solidariteit werkt weer 9SEK7 metp/ezè Steeds meer mensen gaan Iniiterï wonen, in hun eigen tuin. 'Honderden Sovjets terug in Kandahar9 BUITENLAND ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 COSIA/HAKKARI :TB)_ Sinds maandag honderdduizend aakse Kurden de ürkse grens overge- jornen, op de vlucht jor een offensief van et Iraakse leger, dat ik chemische bommen ebruikt. BON Vertel mij alles over terrasoverkappingen: De Besteverandafe komen uit Best! iOVAG korting :ste- iverkort d. Komt idressen fLERS. NIEUWSOVERZICHT Campagneleider van Quayle in opspraak Arrestaties bij onderzoek dood Zia ul-Haq Zuidkoreaanse partijen sluiten vrede IRA-leden pleegden aanslagen in 3 landen Verzet en leger Salvador slaags Nobelprijswinnaar Alvarez overleden Verbod op boeken in SU opgeheven Pretoria moet wet intrekken Dochter Allende terug in Chili T21 van onze super én 3 vakmensen terrein. Ook in Raamsdonksveer. een ervaren ÊER iemand, die van i vak verstaat en Ikt. :en idiploma |en 20 en 40 jaar jlaats voor een GER een moderne ils kwaliteit voor u jrzoeken wij u te urden massaal naar «ten iloma sen 18 en 40 jaar zoekt u een baan dan uw sollicitatie armarkten B.V. lerlaan 11 tMSDONKSVEER I ook: 3 adenburg i Manager Turkije fet cijfer van de stroom vluchtelingen is vrij- ag gegeven door de plaat- lijke Turkse autoriteiten Hakkari in het zuidwes- m van het land. olgens de Kurdische verzets- oep Kurdische Democrati ze partij KDP in Iraq deed th afgelopen zondag een ■uwe moordpartij voor op NO ongewapende Kurden, eest vrouwen en kinderen, aar ook ongewapende man en, door het Iraakse leger. ,Deze moordpartij vond 'ais op 28 augustus bij Da- jli, nadat het Iraakse leger »d 1.300 mensen had bijeen- dreven. De lijken werd in massagraven geworpen om de misdaad te verbergen", zo is vrijdag gemeld door de KDP. Een woordvoerder zei dat 90.000 Kurden naar Turkije zijn gevlucht, maar dat 43.000 ande ren werden afgesneden door de opmars van het Iraakse leger. „Zij lijden onder honger en ziektes en vele hebben ernstig letsel opgelopen als gevolg van gebruik van chemische midde len. De Turkse premier, Turgut Özal, verklaarde donderdag dat inmiddels 60.000 Iraakse Kurden de grens zijn overge stoken om een veilig heenko men te zoeken in Turkije. Volgens de mensenrechten organisatie Amnesty Interna tional hebben Iraakse troepen vorige maand in het noorden van Iraq honderden Kurden, onder wie vrouwen en kinde ren, gedood. Duizenden ande ren raakten gewond, zo schrijft de organisatie in een rapport, dat donderdag in Londen ver scheen. In het rapport spreekt Am nesty van systematische en op zettelijke moordpartijen, die erop zijn gericht om de Kurdi sche bevolking uit te roeien. (ADVERTENTIE) Met 'n originele VERANDALUX-terrasoverkapping woont u 12 maanden per jaar behaaglijk in uw tuin. En geniet u het hele jaar door van uw tuinmeubelen (Sierdichte garanties i betaling aanvang werk en na oplevering fioat en/of aluminium i één mestraaltje maakt uw veranda haaglijk vakwerk op maat. Naam Adres Postkode- Plaats _Tel_ In gefrankeerde envelop versturen naar VERANDALUX BV., 1 Postbus 324,5680 BH Best. Hallenweg 5-6, Best (Rijksweg DenBosch-Eindhoven). Telefoon 04998-99099. van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. issing. De mensenrechtenorganisa tie zegt berichten te hebben ontvangen over Iraakse aan vallen met chemische wapens, pantserwagens en zware artil lerie op hondenden Kurdische dorpen. De aanvallen deden zich in hoofdzaak voor in de provincies Dahuk, Mossul en Arbil. Volgens Iraq zijn er geen chemische wapens ingezet te gen Kurden in het noorden van het land. Berichten hierover zijn „pure verzinsels". Dat heeft een officiële Iraakse woordvoerder vrijdag ver klaard. De zegsman gaf even wel toe dat het regime in Bagh dad „militaire operaties" heeft uitgevoerd in het gebied. Naar de woordvoerder, geci teerd door het officiële Iraakse persbureau INA, meedeelde zijn „verraders" (Kurden) die met Iran hebben gecollabo reerd „verpletterd". Sinds 20 augustus, de afkondiging van het staakt-het-vuren tussen Iraq en Iran, zijn de Iraakse Kurden naar het noorden van het land gevlucht, aldus de of ficiële zegsman. Kurdische vluchtelingen die de afgelopen dagen de Iraakse grens met Turkije of Iran zijn overgestoken hebben ver klaard dat het Iraakse leg;er enorme offensieven heeft uit gevoerd. Daarbij zou Baghdad ook chemische wapens hebben ingezet. Volgens de Iraakse woord voerder genieten de kurden in Iraq reeds een hoge mate van autonomie. Hij noemde dit een „voorbeeld" voor Iran en an dere landen. De autoriteiten in Baghdad, zo zei hij, zullen zich „op geen enkele manier" ge voelig tonen voor verder gaande kurdische aanspraken op zelfstandigheid. Een gewonde Kurdische vluchteling in Thirkije wordt medisch onderzocht. - fotoap MOSKOU (UPI) - Het hoofd van de staatsveilig heidsdienst KGB in de Sovjetunie, Viktor Tsje- brikov, heeft vrijdag een ongebruikelijk open vraaggesprek gegeven in het Sovjetpartijblad Pravda. „Honderd procent openheid of glasnost over onze dienst is uiteraard absurd", maar bij studie is gebleken dat wij het publiek toch openheid kun nen bieden over meer zaken dan wij dachten. Daartoe is een programma in voorbereiding en er komt een wet ter versterking van de wettelijke basis van de dienst, waarin tevens haar precieze rol en plaats in de socialistische samenleving zal worden aangegeven, al dus Tsjebrikov. Individuele agenten van de dienst maken „af en toe nog steeds fouten" waarbij zij ook de „grenzen van het wettelijk toegestane overschrijden", maar dit zijn uitzonderingen en de schuldigen worden zwaar gestraft, ongeacht hun rang. De wet in het kader van perestrojka of hervorming moet ertoe bijdragen dat „onze medewerkers leren werken onder nieuwe om standigheden, in het nieuwe politieke en morele klimaat dat in onze samenleving wordt geschapen". Tsjebrikov gaf toe dat er in de afgelopen paar jaar bin nen de dienst ook dubbel agenten zijn ontmaskerd die tegen de Sovjetstaat spio neerden. Hejthoofd van de KGB beschuldigt het westen ervan zijn spionagecampagne te hebben versterkt. „Ondanks een zekere ver betering in het internationale klimaat hebben bepaalde centra van imperialisme de op confrontatie gerichte koers niet opgegeven. In 1986- 87 zijn in totaal meer dan 50 diplomaten en corresponden ten uit NAVO-landen uitge wezen wegens activiteit die onverenigbaar is met hun status", aldus Tsjebrikov. De leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, ich Walesa, is er vrijdag niet in geslaagd ook de laatste sta gen in zijn land te beëindigen. De vakbondsleider Kxikte tevergeefs een 700 km lange autorit van Gdansk naar streebie, waar de stakende mijnwerkers weigerden in te Mn op zijn oproep het werk te hervatten. Foto: in Gdansk wgen de stakers na elf dagen aan het werk, getooid met "■Men van Solidariteit. - fotoap DHAKA (RTR/UPI) - De Bengaalse hoofdstad Dhaka is vrijdag van de buitenwe reld afgesloten doordat de startbanen van het plaatse lijke vliegveld zijn over stroomd. Ongeveer 85 pro cent van de stad staat in middels onder water. In het gehele land zijn 10 mil joen mensen dakloos, van wie 2 miljoen in de hoofdstad. Dit hebben regeringsfunctionaris sen van Bangladesh verklaard. De functionarissen zeiden dat ongeveer 60.000 militairen en vrijwilligers proberen dam breuken te repareren om een verdere stijging van het water tegen te gaan. Alle winkels en overheidsgebouwen in Dhaka zijn gesloten en het grootste deel van de stad zit zonder elektriciteit, aldus de zegslie den. De Bengalese president, Hussain Mohammed Ershad, sprak van de ergste overstro mingen in de geschiedenis van zijn land en zei dat ook zijn eigen woning is ondergelopen. Hij bezocht vrijdag getroffen gebieden in gezelschap van di plomaten uit verscheidene westerse landen en vroeg de in ternationale gemeenschap op nieuw om hulp. In antwoord hierop stuurde India twee le- gerhelikopters om voedsel te droppen boven de zwaarst ge troffen delen van het land. De regeringsfunctionarissen zeiden dat duizenden mensen dreigen om te komen als de in ternationale hulpverlening niet snel op gang komt. Er zijn te korten aan voedsel en aan drinkwater, zeiden zij. Volgens officiële berichten zouden tot nu toe 310 mensen zijn omgeko men, maar de kranten in Bang ladesh spreken van minstens 800 doden. Eén krant meldde dat alleen al 300 mensen zijn overleden aan diarree, veroor zaakt door het drinken van vervuild water. En volgens zegslieden van volksgezond heid is ruim een derde van het aantal slachtoffers gestorven aan slangebeten. De functionarissen zeiden dat het water in de rivieren de Buriganga en de Narayaganj blijft stijgen hoewel het al een week niet meer heeft geregend in het land. De oorzaak van de ramp ligt volgens hen dan ook voornamelijk in buurland In dia, waar ook verscheidene ri vieren buiten hun oevers zijn getreden door de hevige regen val die daar bovendien nog al tijd aanhoudt. Drie grote Indi sche rivieren, de Ganges, de Brahmaputra en de Meghna, lopen door Bangladesh. QUETTA (AFP) - Honder den zwaarbewapende mili tairen van de Sovjetunie zijn teruggekeerd naar Kandahar in het zuiden van Afghanistan. De stad wordt belegerd door het islamitische Afghaanse verzet. Dat is vrijdag in Pakistan vernomen uit bronnen binnen het verzet. De eerste Sovjetmilitairen zouden donderdag per helikop ter zijn gearriveerd. Volgens de mujaheddin, het Afghaanse verzet, gaat het om minstens 500 soldaten. De Sovjetrussen hadden zich drie weken gele den uit de zuidelijke stad te ruggetrokken. HAAG (ANP) - De di- Weur van het Internatio- a' Instituut voor Strate giestudies (IISS), Fran- Heisbourg, is bang dat r strekkingen tussen de srenigde Staten en West- i °Pa ernstig zullen ver- Enteren, wanneer Wash- fl°n zijn bondgenoten Ner onder druk zet om de •tensie-uitgaven te verho- rsOourg sprak vrijdag tij- u ..^n studieconferentie van F Uantische Commissie over K°?'sc'le gevolgen van Ktnn rsing' Vooral sinds Bezin komen van de ver- ngscampagne gaan in de Verenigde Staten steede meer stemmen op die pleiten voor een betere verdeling van de de- fensielasten, dat wil zeggen, voor een stijging van de defen siebegrotingen van de Westeu- ropese NAVO-landen. Men kan zich de reactie van de Europese publieke opinie voorstellen, aldus Heibourg, wanneer de nieuwe Ameri kaanse president afgezanten naar Europa zendt die het vol gende verhaal houden: „De Sovjetdreiging blijft groot en onze nucleaire garantie is niet waterdicht. De defensie-uitga- ven moeten daarom op peil worden gehouden en zo moge lijk verhoogd, ook al omdat vervanging van de kernwapens voor korte afstand door con ventionele wapens erg duur is. Het spijt ons, wij hebben onze defensie-uitgaven sinds 1986 verminderd en zullen daarmee doorgaan. Jullie moeten je de fensie-uitgaven opvoeren om dat wij de onze verminderen. Wij willen immers het begro tingstekort, waarvoor wij al leen verantwoordelijk zijn, te rugbrengen. Daarom mogen jullie niet doen wat wij doen maar moeten jullie doen wat wij zeggen". In de VS, aldus de Franse di recteur van het IISS, zijn de defensie-uitgaven in de periode 1968-1976 met 30 procent ge daald, van 1976 tot 1986 met 52 procent gestegen, en vervol gens sindsdien met 12 procent gedaald. Indien de Amerikaanse rege ring de komende maanden de druk op de bondgenoten zou willen vergroten, zou eerst moeten worden vastgesteld wat lastenverdeling precies in houdt, zo meende Heisbourg. De vraag is of Washington de kosten van het verminderen van het begrotingstekort ten dele wil afwentelen op de bondgenoten, of dat het in feite om een herverdeling vart de po litieke verantwoordelijkheden gaat. Heibourg waarschuwde ook tegen bepaalde ideeën die in het Amerikaanse congres le ven. Hij doelde daarbij op voorstellen om de uitgaven voor Amerikaanse troepen over zee aan een maximum te binden en alles wat daarboven gaat af te wentelen op de bond genoten, en om de bondgenoten te laten opdraaien voor de de valuatie van de dollar. „Wan neer de Verenigde Staten me nen dat zij hun verplichtingen niet kunnen nakomen, moeten zij er ook niet langer verant woordelijkheid voor nemen, en aanvaarden dat hun rol en be tekenis afnemen. De Europese bondgenoten moeten hunnerzijds de kwestie van de lastenverdeling in de NAVO niet op de spits drijven, en rekening houden met de Amerikaanse bezorgdheid over het streven van de Europese Gemeenschap om tegen 1992 een werkelijk gemeenschappe lijke markt te vormen. Hoewel de totstandkoming van zo'n markt uiteindelijk ook een Amerikaans belang is, zal ge durende de overgangsperiode zeer behoedzaam moeten wor den opgetreden". Deze gemeenschappelijke markt dient volgens Heisbourg op den duur ook wapens en an der militair materieel te om vatten. Zelfs indien, om poli tieke redenen, de gemeen schappelijke markt met vrije concurrentie slechts betrek king heeft, niet op kostbare wapens als tanks, vliegtuigen of helikopters, maar op hulp middelen, onderdelen en muni tie, is dit van invloed op onge veer de helft van de Westeuro- pese defensie-uitgaven. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse pers blijft haar pijlen richten op de Republikeinse kandidaat in de strijd voor het Amerikaanse presidentschap. Nu is de campagneleider van de kandidaat voor het vice-presidentschap Dan Quayle, in op spraak geraakt. Stuart Spencer zou tegen betaling van ruim 300.000 dollar Panama's sterke man generaal Manuel Noriega geholpen hebben zijn beschadigde reputatie in de Verenigde Staten te herstellen. Dit bericht verschijnt later deze maand in The New Republic Magazine. Volgens The New Republic Ma gazine moest Spencer de Panamese machthebber adviseren over het verbeteren van zijn aanzien en voor hem bij de Ame rikaanse regering pleiten. Spencer werkte in 1985 en 1986 in to taal twaalf maanden voor Noriega. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Panama is al geruime tijd gespannen. No riega werd in februari van dit jaar door twee Amerikaanse ju ry's in de staat Florida bovendien schuldig bevonden aan drugshandel. ISLAMABAD (AFP) - In verband met het onderzoek naar het vliegtuigongeluk waarbij de Pakistaanse president Zia ul-Haq om het leven kwam, zijn vrijdag negen personen gearresteerd. Dat werd door het Pakistaanse dagblad 'Jang' bericht. De ne gen arrestanten, onder wie een commandant van een vliegtui geskader, werkten op de militaire basis Chaklala bij Rawal pindi. Het militaire vliegtuig, een C-130, waarin Zia ul-Haq zich bevond, stortte vlak na het opstijgen van de basis Chaklala neer. De president en 29 anderen verloren hierbij het leven. De Pakistaanse regering meent dat het ongeluk een ge volg is van sabotage. SEOUL (RTR) - Rivaliserende Zuidkoreaanse partijen hebben vrijdag verklaard deze maand een wapenstil stand te zullen naleven om de Olympische spelen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul tot een succes te maken. Dat heeft de leider van de regeringspartij, Kim Yoon- hwan, meegedeeld. Politieke partijen en politici zouden boven de partijen moeten staan en een leidende rol moeten spelen in de steun aan de Olympische spelen, al dus de parlementariër. Waarnemers zeiden dat de één maand durende overeenkomst om het politiek geharre war te staken de kans vermindert dat voorstanders van de harde lijn in de regering van president Roh Tae-woo de democratie zullen beknotten zodra de spelen op 2 ok tober zijn afgelopen. Karlsruhe (RTR) - De twee vermoedelijke leden van het Ierse Republikeinse Leger IRA die eerder deze week in de Bondsre publiek werden gearresteerd bij een plaats aan de Nederlandse grens zijn, naar men meeent, betrokken geweest bij de aansla gen in drie landen, waaronder Nederland. Dit is vrijdag mee gedeeld door de Westduitse jutsitiële autoriteiten in Karlsruhe die het onderzoek uitvoeren. Een woordvoerder zei dat er een direct verband blijkt te bestaan tussen de bomaanslagen op twee Britse kazernes in de Bondsrepubliek en de moorden op Britse soldaten in Nederland en België. SAN SALVADOR (IPS) - De burgeroorlog in El Salvador lijkt op te laaien. Rebellen van het Nationaal Bevrijdingsfront Fa- rabundo Marti (FMLN) en het leger hebben gisteren slag gele verd in het dorp Tejutepeque, in de noordelijke provincie Ca banas. Volgens een verklaring van het leger zijn dertien mili tairen omgekomen en veertien gewond, volgens het verzet werden er 123 militairen gedood. Kolonel Mauricio Vargas, chef operaties van het opperbevel, zei dat het leger erin ge slaagd is de rebellen, uit Tejutepeque te verdrijven Hij zei niets over slachtoffers aan rebellenzijde. In de buurt van Tejutepe que zouden wel vier lijken van rebellen zijn gevonden. Vólgens militaire zegslieden kwamen ttvëe burgers öHr'ëtf vïéleri tien gewonden toen een door het FMLN gelegde mijn ontplofte. BERKELEY (AFP/UPI) - Luis Alvarez, een der grootste fysici van zijn tijd en winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde in 1968, is donderdag in zijn woning in Berkeley overleden na een langdurige ziekte. Alvarez, die 77 is geworden, werd be loond met de Nobelprijs wegens zijn ontdekkingen op het ge bied van elementaire deelijes. Naast natuurkunde hield hij zich bezig met archeologie, paleontologie en astronomie. Alva rez werd geboren in San Francisco in 1911 en promoveerde in 1936 aan de universiteit van Chicago. Vanaf 1945 was hij hoog leraar aan de universiteit van Berkeley, bij San Francisco, en in 1959 werd hij directeur van het Laboratorium voor Stra- lingsonderzoek, eveneens in Berkeley. MOSKOU (UPI/ANP) - Honderden boeken die voor het pu bliek verboden waren, onder andere werken van tsaristische generaals en slachtoffers van de Stalinistische zuiveringen, zijn donderdag in de Lenin-bibliotheek in Moskou voor inzage beschikbaar gesteld. Het officiële persbureau TASS meldde dat de bezoekers van de bibliotheek 'de boeken kunnen zien, die decennia lang buiten bereik van de gewone lezers zijn geweest'. Ongeveer 800 werken zijn uit de gesloten opslagruimtes ge haald - waar oorspronkelijk 10.000 werken lagen - terwijl er tegen eind oktober nog eens honderden beschikbaar zullen worden gesteld. Het gaat daarbij onder andere om boeken van prominente figuren van de revolutie en de daarop volgende ja ren - zoals Nikolaj Boecharin, Lev Kamenev en Aleksej Rykov - die onder Stalin in ongenade waren gevallen. Kaapstad (RTR) - De Zuidafrikaanse regering heeft donder dag een nieuw voorstel voor maatregelen tegen het illegaal wonen van zwarten in blanke woongebieden door middel van aanscherping van de wet op de gescheiden woongebieden of Group Areas Act voorlopig moeten terugnemen. Dit gebeurde onder zware druk van de leider van de kleurlin genkamer in het Zuidafrikaanse parlement, Allan Hendrickse. Ook andere tegenstanders van het apartheidsbewind in Zuid- afrika hadden een felle campagne tegen het voorstel gevoerd, met als argument dat dit zou kunnen leiden tot de verwijde ring van tienduizende zwarten uit blanke gebieden. SANTIAGO - Isabel Allende, dochter van de in 1973 vermoorde president Salvador Allende, is vrijdag in Chili uit een balling schap van 15 jaar teruggekeerd in haar vaderland. Ook de we duwe Allende zal binnenkort naar Chili terug komen. i

de Stem | 1988 | | pagina 37