Kwart mi Hindoes vergeten groep in Nederland werkgro; Bestrijding werkloosheid zwakke stee in het beleid Sanering autoslopers lost probleem niet op 'Maria, Sterre der Zee, help onze René' bestem binnenl DE STEM COM Niet naar Roem -DESTEM- DE STEM achtergrond zaterdag 3 september 1988 STAATSSECRETARIS VAN DER LINDEN IS STRIJDVAARDIG, EN HOE! EUROPESE HINDOE CONFERENTIE IN DEN HAAG WIL BEGRIP KWEKEN DEN HAAG (ANP) - Een w lag aanbevelingen gedaan le nog overgebleven Nederl itellen. KABINET LUBBERS BEPERKT ZICH TOT HET TOEKIJKEN VANAF DE ZIJLIJN Door Wouke van Scherren- burg WIE KENT ze niet, de plaatsen waar slopers hun autowrakken opsta pelen tot rommelige ho pen staal die getuigen van de vergankelijkheid aller dingen. Bergen ooit vertroetelde heilige koeien die sinds de invoe ring van de periodieke, verplichte autokeuring, fors toenamen. In 1985, het eerste jaar van de verplichte keuring, gin gen 524.000 auto's naar de sloop. In het jaar daar voor waren dat er 450.000. Een groei van zestieij procent, een jaarlijkse hoop schroot van 400.000 ton. In Nederland zijn 2100 slo perijen. Milieuminister Nij- pels wil datantal terug brengen tot 500. Hij heeft de provincies verplicht een autowrakkenplan te maken Aan de hand van dat plan worden de sloperijen ge toetst of ze voldoen aan de voorwaarden. Dat zijn planologische maar vooral milieuvoor- waarden. Veel sloperijen liggen bij woonwijken, in natuur- en recreatiegebie den en waterwingebieden. Die situatie mag van Nijpels niet langer durea Immers, autosloperijen zijn vaak schadelijk voor het milieu. De vloeistoffen uit de wrak ken, olie, accuzuur en koel vloeistof, sijpelen door mor sen -of wegkieperen- in de bodem. Sommige provincies, waaronder Limburg (125 sloperijen) hebben inmid dels een door de Kroon goedgekeurd autowrakken- plan. Sloperijen die niet aan de eisen voldoen, moeten verdwijnen. In de provincies die nog geen goedgekeurd plan heb ben, ontspringen de slopers (nog) de dans. Noord-Bra bant, 600 sloperijen, dient het plan voor 1 januari in bij de Kroon. Op tijd of rijkelijk laat, de bezem gaat onherroepelijk door de wrakkenhandel. Ten dienste van een schoner mi- liue. Maar nieuwe vervui lingen tekenen zich af. Pro blemen waar de overheid nog geen antwoord voor heeft bedacht. Niet alleen groeit volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat het aantal auto's tot het j§ar 2010 met 30 tot 65 procent tot zeven a negen miljoen, ook de mate rialen van auto's worden steeds geavanceerder. De fabrikanten gebruiken steeds meer kunststof in plaats van staal om de auto lichter te maken. Kunststof is echter onverwerkbaar en komt daarom in het het mi lieu terecht. Onderzoeker De Lange van de Amsterdamse universiteit heeft de cijfers in het tijdschrift Milieu op een rijtje gezet. In 1960 bevatte een auto gemiddeld tien kilo aan on verwerkbare kunststof. Nu bestaat een auto uit 80 tot 110 kilo uit kunststof. In de auto van 1990 zit gemiddeld 100 kilo kunststof, met grote uitschieters daar boven. Voor deze resten van een wrak zijn geen kopers. De stof kan niet opnieuw wor den gebruikt integenstelling tot de metalen onderdelen die naar de buitenlandse staalindustrie gaan. De on verwerkbare resten, jaar lijks 120.000 ton, van de wrakken gaan daarom naar de stort of worden verbrand. En dat levert nu al pro blemen op. Het gebrek aan stortruimte is nijpend. Daarom zal de nadruk steeds meer op verbranding van afval komen te liggen. Nijpels' beleid bestaat uit drie componenten die de af valstromen moeten indam men. Hergebruik moet daarin een belangrijke rol gaan spelen. De stoffen die niet opnieuw kunnen wor den gebruikt, zijn in eerste instantie bestemd voor de verbrandingsovens en al leen wanneer er geen enkele andere oplossing is, voor de stort. Maar ook verbranding bergt milieuproblemen in zich. Uit de chloorhoudende kunststoffen (PVC's) die steeds meer in de goedko pere auto's worden gebruikt, komen giftige stoffen vrij via de ovenschoorsteen. Bo vendien blijven in de ver brande resten, vliegas en slakken, zware metalen acher. Eigenlijk moeten automa terialen die het milieu be lasten, worden verboden. Maar in een Europa waar autofabrikanten als Peugeot hun regering zover krijgen dat die terugkrabbelen en toch maar niet tot het ge bruik van katalysators ver plichten, is een materiaal verbod een utopie. De Lange denkt dat het al een flink stap in de goed richting is, wanneer de slo pers veel meer onderdelen uit de wrakken verwijderen voordat die tot brokken in elkaar worden geperst. Dat betekent echter extra werk waarvan de kosten niet op wegen tegen de opbrengst van (milieuvriendelij ker) schroot. De stichting die de belan gen van de slopers behartigt, STIBA, heeft een oplossing bedacht waardoor de slopers hun financiële positie kun nen verbeteren en daarom meer onderdelen uit de wrakken halen. In plaats van onderdelen als schroot aan te Dieden, moeten on derdelen opnieuw worden verkocht aan particulieren en garages. Deze professionalisering van de sloperijen is zeker een stap in de goede richting maar het is de vraag of die voldoende is de groeiende berg afval uit wrakken te verminderen. Als dat niet gebeurt, zullen de kosten van de afvalverwerking aan de automobilist worden ge presenteerd. En de nu al dunne spoeling voor de slo pers zal nog verder verwa teren, al verdwijnen de meeste concurrenten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; j 71,85 per kwartaal of j 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice.' Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Greyn en Marcel van Lingen PAS TEGEN drieën, in het holst van de nacht, keerde staatssecretaris René van der Linden (Buitenlandse Zaken) terug naar zijn wo ninkje in Scheveningen. Moe, maar voldaan. Veel langer dan hij had ge dacht duurde het overleg met minister Hans van den Broek en zijn ambtenaren De reac tie op het enquêterapport over het pas-debacle moest vrij dagmorgen klaar zijn voor kabinetsberaad. Dat was dus doorwerken, met tussendoor een broodje. Maar de klus was geklaard. In de loop van donderdag middag had het er nog op ge leken dat het een fluitje van een cent zou worden. De aan tijgingen van de enquêtecom missie dat Van der Linden on juiste informatie had ver schaft aan de Tweede Kamer waren makkelijk te weerleg gen. De vraag of de bewinds man bewust halve waarheden en hele leugens had verspreid was voor de ambtelijke staf en zijn leidsman al helemaal niet aan de orde. Niettemin liep het uit. Overleg, overleg, overleg. De vergaderingen vinden soms plaats op het kantoor van de staatssecretaris, soms op dat van de minister een vijftig metertjes verderop. Intussen dacht de staatssecretaris slechts aan één ding: hoe kon hij zijn politieke betrouw baarheid veilig stellen. Los van de vraag welke staats- for «a*» rechtelijke consequenties de aantijgingen van onjuist in formeren hebben, was de in tegriteit zijn hoofdpunt, dat zat hem dwars. „Er is niet één Kamerlid dat hardop durft te roepen dat ik onbetrouwbaar ben geweest tijdens mijn werk op en rond het Binnen hof," moet hij enkele malen verzucht hebben. Het naarstig op een rij zet ten van feiten en argumenten loopt tegen half twaalf als Van der Linden zijn echtge note belt. Zij heeft al dagen lang gefungeerd als onbezol digd telefoniste van de staats secretaris. Tal van voorname lijk Limburgse sympathisan ten van de geplaagde staats secretaris tonen hun medele ven met enkele vriendelijke woorden. De bewindsman zelf krijgt een telefoontje van een christen-democraat die hem toevoegde gebeden te hebben: 'Maria, Sterre der Zee, help onze René'. Naar buiten wordt de staatssecretaris afgeschermd als leed hij aan de meest vre selijke, besmettelijke ziekte. Hij verschijnt nergens in het openbaar, overdag al hele maal niet. Verzoeken om in terviews wijst hij resoluuut af, of het moet over zijn poli tiek stokpaard gaan: de een- woording van Europa en het toverjaar 1992. Hij zegt een spreekbeurt op zijn eigen de- Staatssecretaris Van der Linden, met achter hem minis ter Van den Broek. partement voor een gehoor van partijgenoten af; staats secretaris Yvonne van Rooy neemt zijn taak gewillig over. Tegen half elf is het groot ste deel van de ambtelijke staf naar huis. De staatssecretaris kent de cijfertjes, jaartallen en overwegingen van buiten. De ambtenaren moesten slechts dienen als geheugen steun in geval van een enkel lekje in de herinneringen. Maar dat is zelden het geval. De kamerbewaarder verlaat rond twaalven het departe ment. De chauffeur van de staats secretaris speelt intussen ook al voor telefonist en moet een enkele beller afwimpelen. Nee, hij weet van niks en er is verder niemand die de beller kan helpen. De chauffeur/te lefonist nestelt zich in de com fortabele VIP-room, waar door de dag en door de week ambassadeurs en buiten landse ministers een. Neder lands kopje koffie krijgen aangereikt. Op enkele honderden me ters afstand ploetert premier Lubbers door de berg stukken heen. De minister-president is op de hoogte van de noeste werkzaamheden op het mi nisterie van buitenlandse za ken. Hij heeft vertrouwen in het koppel Van den Broek- Van der Linden, niet het minst omdat hij weet dat een vertrek van de minister groot gevaar zou opleveren voor het voortbestaan van het kabinet, zijn tweede op rij. Voor Lub bers zit de dag er 's nachts vlak na enen op. De staatssecretaris trekt zich rond tweeën terug op zijn kamer voor enkele bespiege lingen. In de kring van amb tenaren heeft hij op dat mo ment al opgemerkt dat hij 'ge laden als een raket' aan zijn verdediging zal werken. Van der Linden vindt het allemaal oneerlijk. Hij beschouwt zich het slachtoffe: tieke strijd in de WD] maar al te graag van ministj Van Eekelen (Defensie, maai ooit staatssecretaris voor p, en buitenland) af wil. Een vertrouweling van V» der Linden laat weten: kan het moeilijk verkrop^, dat hij onderwerp is van e» politiek rapport. De feiten ij het rapport zijn naar zijn m» ning ook niet allemaal Hij hamert in zijn gedacht»' steeds op de vraag of hem oj. betrouwbaarheid veryret» kan worden. Hij was het in de CD A-fractie altijd spra, over politieke zuiverheid ft nu treft hem het lot van e» jes beschuldiging die op onfc trouwbaarheid neerkomt. Dj zal het hoofddoel van zij- verweer zijn. Of Van Eekel» zijn ontslag aanbiedt, zal het worst zijn." Van der Linden zelf wil geen enkele manier vooruitlo. pen op het komende de met de Kamer, noch op komende weerwoord van kabinet - dat wordt dinsdaj verwacht. Hij houdt de kiez» strak op elkaar. Zijn omge- ving vindt dat niet altijd ev» verstandig, temeer daar nt. nister Van Eekelen wel eer geplande wandeling langs e» NOS-camera maakt. En den Broek bezocht eerder oo] al een receptie, waarvan li wist dat er microfoons en dere opname-apparatuur ij de buurt waren. René van der Linden he daar geen behoefte aan nee. Hij leest zelfs geen krat ten en kijkt geen televisie, heeft het al moeilijk zat. L/ - rnste; Door Jan Bouwmans TUSSEN DE 1500 en 2000 hindoes uit West-Europa en andere delen van de wereld begonnen gisteren in de Grote Kerk in Den Haag aan de driedaagse Europese Hindoe Confe rentie. Het is voor het eerst dat deze conferentie wordt gehouden. Hij wordt geor ganiseerd door de Wereld Hindoe Federatie Neder land. De conferentie is eigenlijk een schreeuw om aandacht. Discriminatie is een groot woord, maar de hindoes voelen zich in Ne derland een vergeten groep. Terwijl ze geestelijk en spiritueel onze cultuur toch best wat te bieden hebben. Nederland, België, West- Duitsland, Engeland, Frank rijk, Zweden en Zitserland tellen samen ongeveer 17 mil joen immigranten. Gastarbei ders, vluchtelingen en zo' meer. Ongeveer één miljoen van hen is hindoe. In Neder land leven ongeveer 120.000 hindoes, in meerderheid uit Suriname afkomstige Indiërs. In het grote geheel vormen ze dus een kleine minderheid. Dr. Mohan Gautam van de Wereld Hindoe Federatie Ne derland neemt het woord dis criminatie niet in de mond. ren. Maar dan wederzij Democratie is voor een hind# samenwerking, respect, va. draagzaamheid; maar dan te gelijk in gevende en in Maar zijn verhaal komt er op neer dat hindoes in Neder land, in West-Europa over het hoofd worden gezien. Een vergeten groep die cultureel, geestelijk en spiritueel niet tot zijn recht kan komen. Daarmee doet de Neder landse samenleving ook zich zelf te kort. Hindoes zijn op geestelijk en spiritueel gebied alles behalve arm. Het hin doeïsme, meer een levensfilo sofie dan een godsdienst in strikte zin, is een van de oud ste religies ter wereld; 5000 tot 6000 jaar oud inmiddels. Het beleeft menselijke waarden die, ingebracht in de westerse cultuur, deze cultuur verrij ken en versterken. Een vitale hindoe-gemeenschap heeft de samenleving met andere woorden iets te bieden. Hoe breng je dit over; hoe kunnen hindoes in Nederland duidelijk maken wat hin doeïsme is en betekent? Pre cies dat is volgens dr. Gautam een van de belangrijkste doel stellingen van het eerste Eur- popese Hindoe Conferentie in de Grote Kerk in Den Haag, die vrijdagavond begon en tot zondag duurt. Hetzelfde doel heeft ook het wetenschappe lijke symposium dat aanslui tend op de Haagse conferentie wordt gehouden op 6 en 7 sep tember in Leiden. Op dit sym posium gaat het in het bijzon der over de rol van het hin doeïsme en andere wereldre ligies ten aanzien van de we reldvrede en de universele waarden van de mens. Dr. Gautam-Indiër, ge huwd met een katholieke Ne derlandse vrouw en in het da gelijks leven verbonden aan het KERN-instituut voor Aziatische studies en onder zoek van de Rijksunivesiteit Leiden-heeft zo een paar voorbeelden hoe hindoes in onze maatschappij te kort ko men. Overal in het land zijn moskeeën verrezen voor de moslims, ook met overheids steun. Zijn woonplaats Leiden "heeft nu "twee moskeeën en krijgt zeer waarschijnlijk nog een derde. Maar een hindoe tempel, nee. Zelfs niet in het vooruitzicht. Talloze minder heden hebben zendtijd op ra dio en televisie, zo niet de hin does. Op een wat ander, mis schien wel wezenlijker vlak liggen de volgende ervarin gen. De organisatoren van de Europese Hindoe Conferentie hebben nogal wat problemen ondervonden om voor buiten landse gasten, met name uit India, visa van de Neder landse regering te krijgen. Ambassades vonden de zaak geen aandacht waard. Of de visumaanvraag werd niet vertrouwd, alsof het een po ging tot illegale vestiging in Nederland was. Zelfs garan ties van de organisatie, de Wereld Hindoe Federatie Ne derland, deden er iets toe. Donderdag arriveerde er een groepje mensen, vertelt Gau tam op zijn werkkamertje in het KERN-instituut aan de Witte Singel, die tot op het laatste moment in onzeker heid Verkeerde of men wel iri Nederland zou worden toege laten. En dan die hindoe, die na een open hartoperatie in een gerenommeerd ziekenhuis in een van Nederlands grootste steden op zijn ziekbed van wege pijn zijn god Rama aan riep. Hem werd door de ver pleging te verstaan gegeven daar mee op te houden. Zo'n optreden trapt een hindoe niet alleen op zijn ziel, het is van uit zijn levensbeschouwing ook volstrekt onbegrijpelijk. Leven en laten leven, respect voor de ander, het leven ac cepteren zoals het komt: het zijn levensprincipes van het hindoeïsme. De hindoes willen zich niet afzijdig houden van de Ne derlandse samenleving of zich afzonderen in een eigen ghetto om zichzelf te kunnen zijn. Ze willen Nederlander met de Nederlanders zijn. Op economisch gebied is dat vol gens Gautam ook werkelijk heid. Maar ze willen als Ne derlander hindoe zijn en bele ven. Daarvoor willen ze ruimte krijgen. Die ruimte is er nauwelijks of niet. Gautam wijst echter niet alleen maar de beschuldi gende vinger naar de Neder landse samenleving' en over heid. Twee typische hindoe- staanse trekken sporen niet met wat in Nederland gewoon is. Wie zich in Nederland niet meldt, nergens om vraagt, die wordt over het hoofd gezien. Maar hindoes vragen niet. Gepraktizeerd hindoeïsme is lief zijn voor de ander, tole rant zijn, samenwerken, loyaal zijn, de ander respecte- het daarom normaal date» democratie uit zichzelf aai allen de ruimte en de moge lijkheden geeft, daar hoef toch niet om gevraagd te wot den. Hier komt bij dat hi ken dus als groep geen vuis en dan word je in een schappij als de onze kelijk vergeten. De Europese Hindoe Conft ook leven, altijd loyaal zijn goed bijdragen aan het soaalf en culturele leven en de eco- vanuit onze levensbeschou wing de mensen zien als 1< van een grote familie. Laai ons echter onze eigen identi teit als hindoe-gelovige:.] ruimte en mogelijkheden os het te beleven, want dan lev» ren wij het beste onze bi drage aan het geheel van i| samenleving." an onze verslaggever tTtaRD - DSM moet ne- telefonistes van de fsM-vestiging in Geleen in otaal ƒ262.000 smartegeld jetalen. nat heeft de Sittardse kanton- «hter mr. J. Becker gisteren «list in de procedure, die door S chemisch concern tegen de tlefonistes was aangespannen. FHet besluit van de kanton- Jhter betekent dat elke tele- Tniste binnenkort bedragen ban ƒ20.000 tot ƒ50.000 op de ban ma«] mc uitfe vinl tes,f vc aan zei zijr uu wad uitlij ter Heic De aanbevelingen houden in het ran de luchtverontreiniging, het ■ingsfonds, waaruit gerichte m£ Jen betaald, en het nemen van lere verdroging, isolatie en versr De werkgroep heidebehoud en ïeidebeheer heeft haar aanbe- vangende zin. Voor hindoes: klingen neergelegd in het rap- Piot daarom normaal Hat om 1~-F4- x>rt 'De heide heeft toekomst', jij heeft het rapport vrijdag jangeboden aan drs. J.B. Pie- «rs, plaatsvervangend direc- eur-generaal landelijke gebie- jen en kwaliteitszorg van het hindoeïsme geen godsdiens njnisterie van landbouw en in strikte zin is en daarom ooi geen kerkelijke of andersooi tige organisatie kent. Ze ma /isserij. De in 1986 door het ministe- ie ingestelde werkgroep had ot taak een standpunt van het lijk over heidebeheer voor te jereiden. In de werkgroep had- ien onder andere vertegen- roordgers van het ministerie, rentie wil een signaal zijn,w staatsbosbeheer, het Rijksin- brug slaan naar de samenlt ving. Gautam vat de boa schap zo samen: „Wij wille: duidelijk maken dat wij, hii- tituut voor Natuurbeheer en ie Rijksuniversiteit Utrecht itting. Pieters erkent dat intensive- does, geen fundamentalist: jng van j^et beheer en het tref- en van maatregelen voor de inrichting geld kosten. Dit geld vensprincipe dat we, waar i aj volgens hem gevonden noeten wordén, wil men de ïeide in stand houden. In het —Voorwoord van het rapport nomie van het land en datw jondigt hij aan dat op korte xmijn zal worden onderzocht at voor mogelijkheden er zijn im aan geld voor de maatrege len te komen. Ons land heeft nog 42.000 (ADVERTENTIE) Door Thom Meens HET KABINET zit er nog maar twee jaar en toch kan het nu al zijn zegenin gen tellen: op bijna alle terreinen gaat het goed met ons land. De exportpo sitie van het bedrijfsleven is sterk verbeterd de laat ste twee jaren, het finan cieringstekort van de overheid daalt snel, het aantal banen neemt hand over hand toe, de economi sche groei voldoet aan de verwachtingen en de con currentiepositie van het bedrijfsleven is beter dan ooit. Tot zover reden te over voor de ploeg van Lubbers-II om tevreden te zijn. Slechts op één punt blijft het beleid ver achter bij de ver wachtingen. Het wil maar niet lukken met de bestrijding van de werkloosheid. Van de ruim 700.000 werklozen die er waren toen de tweede ploeg van Lubbers begon, zijn er nu, na twee jaar, nog steeds 675.000 over: een daling van amper 30.000. Dat getal steekt wel heel schril af tegenover de daling met 100.000 in twee j aar (200.000 in vier jaar) die het kabinet zich had voorgeno men. Alle maatregelen en grote plannen van het kabinet ten spijt wil de werkloosheid maar niet dalen. Het Jeugd werkgarantieplan komt niet van de grond, de heroriënte- ringsgesprekken met langdu rig werklozen slaan niet aan en het JOB-plan brengt geen verlichting. Het enige winst- puntje is het plan Vermeend- Moor. Dat heeft in een jaar tijd ruim 10.000 mensen aan een baan geholpen. Maar daar kan het kabinet nauwelijks prat op gaan. Vermeend- Moor is immers bedacht door twee PvdA-Kamerleden. Over het waarom van het falen van dit onderdeel van het beleid breken voor- en te genstanders van het kabinet zich al maanden het hoofd. Tot overeenstemming heeft dat niet geleid. Wel tot de con statering dat het niet ligt aan geldgebrek. Elk jaar weer blijven er tientallen miljoe nen guldens aan werkloos- heidsgeld op de plank liggen. Gewoon omdat er geen (goed gekeurde) plannen zijn. Volgens de werknemers is het falen van het beleid vooral te wijten aan de wei gerachtige houding van het kabinet om eens iets anders te proberen. Het kabinet houdt te halsstarrig vast aan be staand beleid, zegt bijvoor beeld FNV-voorzitter Steke lenburg. „In de jaren dat het slecht ging is de automatische koppeling tussen de lonen in de marktsector aan de ene kant en de ambtenarensala rissen en uitkeringen aan de andere kant losgelaten. Nu, in tijden van economisch herstel is bevriezen nog steeds een soort van ideologie voor het kabinet. Het is paradoxaal: hoe rianter de economische si tuatie hoe groter de spanning wordt tussen wat er kan in de marktsector en daarbuiten." De FNV pleit voor een her stel van de koppeling én voor afspraken op centraal niveau tussen werkgevers, werkne mers en overheid. Alleen als Den Haag een richtlijn uit stuurt naar de rest van het land, alleen als Den Haag het goede voorbeeld geeft, kun je van de ondernemers en werk nemers in het land verwach- Premier Lubbers ten dat ze ook iets doen. Dat ze afzien van een extra procent loonsverhoging in ruil voor nieuwe banen. De twee an dere vakcentrales, CNV en MHP, delen die mening in grote lijnen. De bonden staan alleen. Het kabinet heeft de lijn van cen- - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP trale akkoorden al lang gele den verlaten. Het ziet het liefst dat werknemers en werkgevers onderling bekok stoven hoe de werkloosheid moet worden bestreden. Het kabinet houdt zich op de ach tergrond en verstrekt alleen de instrumenten. Veel succes heeft die af wachtende houding tot op he den niet gehad. Werknemers en werkgevers zijn alleen maar rollebollend over de straat gegaan, elkaar verwij tend dat ze niet willen. Tot echte plannen is het niet ge komen, laat staan tot afspra ken. Scholing van werkenden en niet werkenden, werkerva ringsplaatsen, training en op leiding, het zijn allemaal za ken waarvan iedereen weet dat ze meehelpen om de werkloosheid terug te drin gen. Toch komt het er niet van. Sterker nog: bestaande instrumenten als herverde ling van arbeid en arbeids tijdverkorting worden door de werkgevers bestreden. Ze vinden dat te duur, lastig en niet zinvol in deze tijd. Het kabinet heeft die ruzies tot nu toe slechts vanaf de zij lijn bekeken, zonder in te grij pen. Maar het is wel conse quent doorgegaan met het maken van eigen plannen. Zo is in de komende begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid nog eens 400 miljoen gulden uitgetrokken voor arbeids markt-maatregelen. Een exacte invulling wordt niet gegeven. (Ter vergelijking: 400 miljoen voor werklozen, tegenover 2,1 miljard gulden voor het bedrijfsleven als compensatie voor de WIR.) Over die 400 miljoen voor nieuw werk is niet gesproken met werkgevers en werkne mers. Het kabinet heeft de be groting afgerond zonder van- tevoren overleg te plegen met de sociale partners. Dat over leg kwam er pas toen de werkgevers op boze toon een gesprek eisten over de com pensatie van de investering- premie WIR. Maar die wildffl) het niet hebben over de be strijding van de werkloos heid. Daarover heeft het kabi net deze week pas voor hel eerst gepraat met de werkne mers. Lang nadat de begro ting is afgerond. Het gesprek ging sle over de bestrijding van 4 werkloosheid op de lange ter mijn. En zelfs daarover kon den bonden en kabinet hel niet eens worden. Wat daarvan de reden is, is alleen in de boezem van kabinet bekend. Maar aangi; nomen mag worden dat er bï het kabinet enige wrevel zil tegenover de bonden. Sinds 4 Tweede Kamer -na fel aan dringen van de vakcentrales tot driemaal toe het kabinets plan torpedeerde om de mini mumlonen te verlagen, 1® minister De Koning (Sociale Zaken) het hoofd in de school te hebben gelegd „Als dit niel mag, dan hoeft de rest ook niet meer", lijkt het credo o( zijn departement. Initiatieven zijn van die kant niet meer# verwachten, zeker niet voor de korte termijn. En mei lange termijn-plannen zijn4 werklozen van vandaag en morgen ook niet gediend. Het ziet ernaar uit PvdA-leider Kok gelijk krijgen met de voorspel® die hij eerder deze week „Het kabinet zou het liefst he lemaal niet meer praten over de werkloosheid in de hoof dat alle andere mensen ook vergeten dat er nog st 675.000 werklozen zija" Een kabinet dat op zove» fronten wél succesvol is, zo'n uitspraak moeten logen straffen. Direct als het i kan. Maar zelfs dat lijkt te veel gevraagd. hec hec goe en Das die bon een' dat verj den tare H voef de don heii La cj lad rok in eni] Kei lai tigi voc) af mill vai| WOl ver doe veil ere dalT luc wal vei) slee het zog wal peif vaij niaj kilj heil kelf Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten yGinnekenstraat 118 - Breda/ 3E ROEMEENSE president, Nicolae riale keizer, die van zijn land een r maakt. De hele wereld toont zich be, Transsylvanië wonende Hongaarse m Ceausescu wil de 8000 dorpjes waar de grond gelijk maken. De bewoner veelal boeren uit de Hongaarse mindf maar ook etnische Duitsers, zouden agro-industriële' centra - betonnen groot deel op andere plaatsen in he boeren krijgen geen vergoeding voc. zen en grond. Zij moeten wel gaan ningen. West-Duitsland en Nederland hebt meerdere malen een krachtig beroef zijn onzalige plannen te laten varen, teren tegen 'Adolf Ceausescu'. In de mid tegen Roemenië, waarmee het Pogingen van de Verenigde Naties o ter plekke te beoordelen worden voel bulldozers van de Roemeense presicl «es plat en redelijke argumenten sl vuist van Ceausescu. Wag en kan een Nederlandse park wachting maken bij deze Roemeense! Nederlandse parlementariërs zo'n is uerlandse parlementariërs de obsc kunnen bewegen tot enige matiging landse politiek, die de mensenrech; antwoord: driemaal nee. Be parlementariërs moeten maar ti nemen valt dat zij langs de gesloop bat zij met dissidenten (als ze in Roe| Praten. Zelfs als onze parlementariër Cu s politiek zouden uiten, dan nod sescu blijft oostindisch doof voor ir met stalinistisch cynisme zijn tegenst] Onze parlementariërs kunnen de c n'er te lande nuttig besteden. Zij ki jouw zetten voor de Roemeense ami 'n Hongerstaking gaan. Zij kunnen d| zoeken een klacht bij het Internationi j^en Roemenië wegens grove schi !®n- Zij kunnen Nederlandse toeristi "Okamp Roemenië te mijden. Zulke berichten zullen de Roeme wel de pers in andere Oosteuropese be. Dat kan propagandistisch gespre ®'s van Nederlandse parlementarië mmers geen kwaad om dat land als V'

de Stem | 1988 | | pagina 34