;n daar n. Alleen bij AKAI hunt u zien wat snél is! AKAI OM- een lust voor oog oor //w> Kreatieve Vorming Hulst wil inspelen op behoefte Opdrachtgever autodiefstal hoort drie maanden eisen ELKAAR ÜSIEM (VERHUIZING?! Nieuw seizoen voor plattelandsvrouwen Zeskamp in Zuiddorpe tijdens de jaarmarkt ELEGENHEID kdverteren ïelpt snel, iroglst.99 !r Showtaptoe in Koewacht GEPASTE WAGEN EXAMENS Orgelconcert in Hulst PLAATSELIJK NIEUWS pRTEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 40 JAAR FRANCOIS VAN BÉ AXEL - Naar aanleiding van het samengaan van de korpsen rijks politie Axel en Sas van Gent in een groep Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen, is er zaterdag 17 sep tember in de Vlaanderenhal een grote reünie voor allen die sinds de oprichting van de rijkspolitie in 1947 in Sas of Axel de blauwe pet hebben gedragen. Voorbereiding Tegenvaller lobiel Centrum Sas en Axel VS-22 Quick Response videorecorder I I Huur bij ons de I i f Axel Clinge Hulst Koewacht Vogelwaarde VEEMARKT EN KEURINGEN Ringsteken Loterij T22 tiek om te zoenen particulieren ledankje, jubileum, receptie, irte, verloving, overwinning, n, Abraham, openbare dank, g- poor, mag best eens in de I pe pagina familieberichten, liet en duur hoeft het niet te pegels kosten een tientje), ter kolom 2,00. Eén grote [f 2 55- Voor het plaatsen van tiding met een formaat van 35 lenen wij f 14,05 toeslag, [ven op aanvraag. Bij niet- Jng wordt 4,00 adm.kosten s worden niet geretourneerd. I f,2 of geef uw tekst 2 dagen I if bi] één van onze kantoren. Isgaven stuurt u eveneens 2 laatsing naar Postbus 3229, I Schriftelijke opgaven worden I iccepteerd indien naam en I f zijn, ook indien uw betaling I Wij behouden ons het recht linder opgaaf van redenen te I weigeren I er klachten bereiken over de I behoudt de uitgever zich het II naam van de opdrachtgever Ikend te geven. snigingsnieuws a 2 kolom op donderdag. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - De Bredase rechtbank heeft zich beziggehouden met de strafzaken tegen drie personen, die direct of indirect betrokken yjn geweest bij de grote serie utodiefstallen waarvoor eerder L, en P. van P. uit Bergen op Zoom tot langdurige straffen ver oordeeld zijn. Be verdachte waren twee zwagers uit Rilland-Bath, die de diefstal van twee Mercedes 190 D-wagens door L. en Van P. hebben uitgelokt, en NM. (42) uit Tholen, die sinds kort met L. is ge trouwd. Officier van justitie mr. W. van Fessem eiste tegen de 27-jarige RD. drie maanden onvoorwaardelijk. Bij de politie heeft hij bekend dat hij zijn zwager heeft gevraagd voor een ze kere O. een Mercedes te stelen. Giste ren ontkende hij met een verward en vaag verhaal. Hij zei dat hij abso- luuut niet heeft geweten dat zwager E.C. (22) hem een gestolen wagen heeft geleverd. Die zwager bleef bij zijn bekentenis bij de politie. Dit ondanks de grote angst die hij voor D. koestert. Volgens C. vroeg D. hem om een onbescha digde Mercedes. Hij heeft daarvoor L. en Van P. benaderd. Die kwamen met een wagen met een Duits kenteken. Die wilde D. niet. Daarom hebben de dieven later in Wouw alsnog een Mercedes met een Nederlands kente ken gestolen en afgeleverd. Zij kregen daar ƒ3.500 voor. C. zei dat D. hem voor zijn bemiddeling 1000 heeft be loofd. wapenbezit en voor een steekpartij op 20 december 1986 in een bar in Roosendaal. Twee weken eerder was hij daar door vier man afgetuigd toen hij probeerde twee vechtersbazen van elkaar af te halen. Op 20 december was hij opnieuw in die bar en werd daar onverhoeds door een van die vier aangevallen. Getuigen en aanvaller Th. van W. hebben dat verklaard. Met de ervaring van twee weken eerder nog vers in het geheugen verweerde C. zich met zijn mes. Verdachte C. stond ook terecht voor Mr. Van Fessem zag er geen nood weer in. „U bent er uit eigen wil heen gegaan en u hebt uw mes meegeno men, omdat u moeilijkheden ver wachtte. Als u het dan gebruikt, neemt u het risico dat u iemand dode- lij k verwondt. Daarom is voor mij po ging tot doodslag bewezen", aldus de officier. De andere feiten achtte hij eveneens bewezen. Gezien de persoon van de verdachte en de omstandighe den zag hij wel wat in het aanbod dienstverlening van mr. F. van Oor schot. Hij vroeg zeven maanden voor waardelijk, waarvan drie te vervan gen door 150 uur werken. Reünie van de rijkspolitie 6911 H.g. olévoor Jopie en Rian lichtingen: De Stem, 076-236911 Van onze verslaggever Het organiserend comité verwacht aan de hand van de tot nu toe binnengeko men inschrijvingen ruim tweehonderd mensen uit het hele land. Aanvankelijk waren er zowel in Sas van Gent als Axel afzonderlijke plannen voor een reünie. Toen dat bekend werd, ging met men elkaar rond de tafel zitten, vertelt P. de Groene, een van de vier leden van het comi té. Dat wil overigens zoveel mogelijk op de achtergrond blijven. „We doen het niet voor onszelf; de reünie staat voorop. Het moet een eenmalige ge beurtenis blijven, voor al die mensen die hier ooit hebben gewerkt. Velen van hen zijn ons al ontvallen. En als je ze nog een keer bij elk aar wilt zien, is dit het goede moment", zegt hij. De Groene kijkt terug op een lange voorbe reidingstijd, waarbij veel werk werd verzet. „Je weet niet meer wie hier allemaal ge werkt hebben. Er is bovendien altijd een groot verloop geweest, zeker toen de rijkspo litie pas begon en men slecht een paar jaar op dezelfde post mocht zitten. Maar dankzij allerlei collega's en de kaartenbakken van het district zijn we er langzaam maar zeker in geslaagd de lijst zo goed als compleet te krijgen". Er is in de loop der jaren flink wat veran derd in het politiewerk. Het nostalgische plaatje van de veldwachter klopt al lang niet meer. Moderne communicatiemiddelen en de computer hebben hun intrede gedaan. Maar ook de omgeving waarin de politie-agent moet werken, de maatschappij, is danig aan veranderingen onderhevig geweest. Of, zoals de Sasse burgemeester J. van Rest het uit drukt in het voorwoord van het reüniepro grammaboekje: „Van alle verschillen die er met vroeger zijn, lijkt mij het belangrijkste verschil, dat 'autoriteit en gezag' niet meer zo vanzelfsprekend zijn. Niet alleen de- - mondige-burger roept de politie ter ver antwoording, maar ook de eigen dienst laat niet toe dat de politieman of -vrouw naar eigen inzicht te werk gaat. Dat was vroeger wel anders toen de politieman eenvoudig deed wat de wet eiste en hij in de gegeven si tuatie juist achtte. De maatschappelijke ont wikkelingen hebben echter ook het politie optreden beïnvloed en daarbij hebben we te maken met het feit dat er nu eenmaal ver schillende opvattingen zijn over wat wel en wat niet zou mogen". De reünie is mogelijk dankzij geld van de ge meenten Sas en Axel en enkele grote spon sors. Van de provincie en de algemene in spectie kreeg men echter geen cent los. On danks die tegenvaller, en na een flinke 'be deltocht' langs bedrijven, zijn de vier leden van het comité er toch in geslaagd een dag en avondvullende programma te maken. Dat programma begint tussen 13.00 en 14.00 uur als de reünisten elkaar in de Vlaan derenhal ontmoeten. De opening begint om 14.00 uur met sprekers uit het reünie-comité, plaatsvervangend groepscommandant E. Kint en de burgemeesters van Sas en Axel. Uiteraard geeft het informele deel dat drie kwartier later volgt de reünisten de meeste kans de oude banden aan te halen. Op het Vlaanderenplein is een presentatie van di verse instellingen die met het politiewerk te maken hebben. Die is voor iedereen toegan kelijk. Aanwezig zijn ondermeer voertuigen van de verkeerspost, de veldpolitie, mensen van het inbraakpreventieplan, de mobiele eenheid met een bus, de brandweer met zes voertuigen die een demonstratie hulpverle ning geeft, hondengeleiders, stands van de gemeenten, Veilig Verkeer Nederland en misschien van de technische recherche. De beide politiebureau's zijn voor de reünisten toegankelijk. Daarnaast is het uiteraard mo gelijk om op informele wijze met elkaar her inneringen op te halen. Om 17.30 uur moeten de reünisten weer bij elkaar komen voor het maken van een groepsfoto, waarna er een maaltijd volgt. De dag wordt besloten met een gezellige avond, met de Sasse Beach City Swing Band als mu zikale ondersteuning. Organisator P. de Groene: 'Je weet niet meer wie hier allemaal gewerkt hebben' - FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER iti m |Van onze verslaggever XEL - Tijdens de auto- iurs die een onderdeel is an de manifestatie Axel- isueel neemt Veilig Ver- Wr Nederland afdeling Kei en Sas van Gent een Mr Dow Chemical ge zonken Mobiel Informatie entrum in gebruik. W gebeurt zaterdag 3 septem- F' °m 11.00 uur voor het stad- Pis. Het centrum, een cara- is uiterst geschikt om me- i Pwerkers van de WN in heel B*uwsch-Vlaanderen bij ma- Irestaties aanwezig te laten Pin De ingebruikname ge- piedt door P. Neven, hoofd lenigheid van Dow. (ADVERTENTIE) tt 3 35 5 I h.Jf i t Start met opnemen en afspelen al na 1,5 seconde! Deze zeer complete recorder heeft 62 voorkeuze zenders, een timer voor 4 programma's in 4 weken, stilstaand beeld, slow-motion, snelzoek-systeem en vele automatische functies. Ook via de afstands bediening volledig te bedienen. jéup VOOR 71 nnwtcT NEDERLAND ntonn 'neuzen, Hulst en Goes. '689en en telefoon- mmers op pagina 2. inlngitijdtn: •30-12.30/13.30-17.00 uur. Vlette 'rr.eLizen: Rein van der wm (editie-chef), Romain ®Damme, Frank Deij, nny van Gremberghe, laid Verstraten, Cor de W) ^°n Koomen Jan Jansen. 1st: Eugène Verstraeten, ïodig een helpende hand uit te steken j 'st: Eugène Vei tis herkent u een slechtziende aan TP rommelen- die verkrijgbaar is bi| de Nederlandse g van Blinden en S'esM-.zJ^^ Postbus 2344, 3500 GH telefoon 030 - 93 11 41 V 'ertentle-exploitatle 'Pecteur Zeeland: J™nu, privé tel. 01150- Wilt u meer informatie? Vraag de gratis Akai Hifi-TV-Video Special bij uw handelaar, of bel 010-42.46.555, Fodor Radio B.V., afd. Akai. Van onze verslaggever KOEWACHT - Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) houdt zaterdag 10 september haar jaarlijkse taptoe op het Kerkplein. De aanvang is 19.30 uur. De taptoe begint met een presentatie van de deelnemende korpsen. EMM opent zelf de show, geassisteerd door majo rettepeloton De Vossen uit Hulst. Daarna verzorgt het Drum- en Trompettenkorps Prinsenbeek twee optredens. Het gezelschap bestaat uit een tamboergroep en een mu ziekafdeling met hoorns en trompetten, en bestaat uit veertig leden." The Pride of Bristol uit Engeland is de spe ciale attractie van de taptoe. Deze 'jeugd marching-band' marcheert met negentien hoorns, twaalf trommels en acht vlaggen. EMM besluit het programma met het spelen van het Wilhelmus. HULST - De Kreatieve Vorming (KV) Hulst begint maandag 5 septembermet een dertigtal cursussen. Vier maanden lang krijgt de cursist de kans om te proeven van het aanbod. Vanaf januari gaat Hulst draaien op kalenderjaarba sis. De nieuwe opzet ver schilt niet veel van de oor spronkelijke, maar er is een grote ruimte ingebouwd om in de toekomst de zaken an ders aan te pakken. Er is heel bewust gekozen voor een accent verlegging van kunstzinnig naar kreatief. Dit biedt in de toekomst de moge lijkheid om direkt in te spelen op de behoefte van de bevol king. De KV Hulst wordt dus een service verlenend instituut voor de gemeenschap. De liquidatie van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) wordt 1 ja nuari 1989 een feit. Hulst ziet de komende maanden als een dui delijke introduktie naar de jaarcursussen waarvoor de deelnemers zich dan inschrij ven. Deze periode is ingebouwd om de overgang van de oude naar de nieuwe struktuur rim pelloos te laten verlopen. Wethouder P. Weemaes be nadrukt dat de verschuiving naar de kreativiteit niet ge paard mag gaan met kwali- teits- of niveauverlies. „We hebben van de gemeenteraad een duidelijke boodschap mee gekregen. De KV moet insprin gen op de behoefte van de be volking. Wij bieden nu een aantal cursussen aan die al ja ren gegeven worden in Hulst. Maar er is nu ook plaats voor het beter leren fotograferen, eventueel videofilms maken en dansante vorm voor kleine kin deren". Volgens de wethouder zijn de statuten zo ruim opgesteld dat er voldaan kan worden aan wensen vanuit de bevolking. „Dit alles wel binnen de finan ciële mogelijkheden. Speerpunt voor ons is echter dat de KV Hulst een eigen gezicht krijgt en liefst over enkele jaren een eigen gebouw". De folder met alle informatie over de cursussen is huis aan huis verspreid. De aanmeldin gen kwamen vlot binnen. Som mige cursussen, zoals fotogra fie, zitten al vol. Anderen trek ken minder aan. Textiele werkvormen, waarin dit jaar ook mode ontwerpen is opgeno men, kan nog enkele aanmel dingen gebruiken. Zij die meer informatie willen over de cur sussen op het gebied van beel dende-, dansante-, audio-vi- suele-, muzikale- en dramati sche vorming kunnen contact opnemen met docente José Bartsch-Heirbaut. Het aanbod is iets uitgebreid. De prijzen zijn gelijk gebleven. Ook de kortingen blijven ge handhaafd (kinderen uit één gezin, Pas 65, scholieren en uit keringsgerechtigden). Binnen zeer kort termijn wordt er een regeling getroffen met de gemeente Hontenisse. Het blijkt dat ongeveer tien procent van de cursisten uit deze gemeente komt. „Het is meer dan logisch dat Honte nisse dan meebetaalt", ver klaart wethouder Weemaes. „Deze uitbreiding van de krea tieve werkzaamheden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is toch een mooi stukje promotie voor de gemeente Hulst", voegt hij er aan toe. In de nieuwe opzet van de KV Hulst krijgen de docenten meer zekerheid over hun rechtspositie. Zij worden per jaar aangesteld en er is in een garantieregeling voorzien. Overigens is de volledige 'oude' ploeg weer aangesteld door de nieuwe stichting. In de kerndorpen Clinge, Graauw, Sint Jansteen en Hei kant komen op de woensdag- of vrijdagmiddag kinderate liers. Alleen Nieuw Namen haakte dit jaar af. Het bestuur blijft zich oriënteren omdat het aanbod steeds breder te maken. Er wordt al hardop gedacht aan een kombinatiecursus (muziek, toneel en handenar beid) voor kinderenen speciali saties die voortborduren op de basistechnieken in de verschil lende beeldende vormings kur- sussen. (ADVERTENTIE) ïosVoet BB® w Gr S'MDS I9IO VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS 4 f s s 1 i 1 2 Fred v»n Eedenslraal 1 TERNEUZEN \Hot te Zandeplein 17 KLOOSTERZANOE ia »»»»>»»»»»»->»>» -»»»-»>! POSTKANTOOR - Het post kantoor is met ingang van maandag 12 september tussen 12.00 en 13.00 uur gesloten. Dat heeft te maken met een nieuwe dienstregeling, waar bij administratie naar Ter- neuzen is verhuisd. Daardoor zijn er in Axel een aantal uren weggevallen. Om te voorkomen dat er lange wachttijden ontstaan wegens een kleine personeelsbezet ting, is besloten het kantoor tussen de middag te sluiten. AFSCHEID - In het Kruisge- bouw aan de Beatrixstraat hebben de leden van de con tactcommissie van de erkende Kruisorganisatie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen af scheid genomen van hun col lega E. van der Heijden, die 33 jaar betrokken is geweest bij het Kruiswerk. Eerst was hij bestuurslid van het wit-gele kruis en later lid van de con tactcommissie. Bestuurslid O. Verstraeten sprak hem toe en liet zijn loopbaan nog eens de revue passeren. Van der Heij den kreeg een fles drank, en zijn vrouw een bos bloemen. Daarna volgde er een gezellig samenzijn. SPREEKUUR - Wie vragen of problemen heeft betref fende het Ziekenfonds, kan vanf woensdag 7 september voortaan iedere woensdag te recht op een spreekuur van het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Tus sen 11.00 en 12.00 uur zit er dan in het Kruisgebouw aan de Beatrixstraat een mede werker van het ziekenfonds. GEMEENSCHAPSVIERING - Zondag 4 september vindt de kapel van De Blaauwe Hoeve de eerste gemeen schapsviering van het nieuwe seizoen plaats. Het thema is 'Effeta, ga open!' De muziek is in handen van het jongeren koor, en er is speciale aan dacht voor de kinderen. De aanvangis 11.30 uur. SOOS - De soos voor alleen staanden van Axel en om streken houdt zaterdag 3 sep tember een dansavond in De Vlaschaard, aanvang 20.00 uur. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het dansorkest The Williams. Tussendoor worden enkele ronden bingo en een loterij gehouden. OUD PAPIER - De voetbal vereniging Vogelwaarde haalt zaterdag 3 september weer voor het eerst oud-pa pier op. De vrijwilligersploeg vertrekt om 9.30 uur. KLOOSTERZANDE - Patrick Roctus uit Kloosterzande is vrijdag 26 augustus geslaagd voor zijn doctoraalexamen fiscaal recht. Hij stu deerde aan de Katholieke Universiteit Leiden. Van onze verslaggever AXEL - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Axel begint weer aan een nieuw seizoen. De eerste bijeenkomst is dinsdag 13 september om 20.00 uur in De Halle. Mevrouw Dijkema uit Colijnsplaat, kleurenadviseuze voor kle ding en styling, verzorgt dan een avond met een lezing en een de monstratie op een tweetal deelneemsters. De agrarische commissie organiseert een cursus 'als je er alleen voor komt te staan'. Deze cursus bestaat uit vier bijeenkomsten waarvan twee ochtenden in handen zijn van Kikkert van de Zui delijke Landbouw Maatschappij (ZLM) en twee ochtenden ver zorgd worden door notaris J. Dieleman. De cursusdata zijn 27 ok tober, 3,10 en 17 november. Alle bijeenkomsten zijn in De Rank in Zaamslag en duren van 9.00 tot 11.30 uur. Het bestuur van de afde ling vraagt zich af of er onder de leden iedeeën zijn voor nog meer cursussen. ,s De reiscommissie heeft voor eind oktober een reisje naar Ant werpen in petto, met een bezoek aan de diamantindustrie en win kelen. Van onze verslaggever ZUIDDORPE - De derde achtereenvolgende Jaar markt in Zuiddorpe heeft dit jaar een iets ander ka rakter. Zaterdag 17 septem ber ontbreekt het ringrij- den. Als vervangende acti viteit heeft het Jaarmarkt comité samen met volley balclub De Sterre een zes kamp op touw gezet. Hoofdbestanddeel van de jaar markt, die sinds de viering van het 750-jarig bestaan van Zuid dorpe weer nieuw leven is in geblazen, is de veemarkt en de daaraan verbonden keuringen die tussen 9.00 en 12.00 uur plaatsvinden. De keuring voor kleinvee, zowel van fokvereni- gingen als individuele hobbyis ten, vindt plaats in 't Kaaike onder leiding van W. Verhelst. De keurmeesters De Lint, Daelman en Goossens buigen zich over de runderen, geiten en schapen, terwijl Matt hijs en De Hamer zich als paardenspe- cialisten opwerpen. Na de middag, rond 14.00 uur, begint de zeskamp. Het ring steken is van het programma afgevoerd omdat er op die dag ook een paardenconcours in Axel plaatsvindt waaraan veel rijders de voorkeur geven. Tus sen 15.00 en 15.30 uur geven kinderen van de Canisiusschool demonstraties in Poolse en Russische volksdansen. Om 18.00 uur begint de jaar marktloop. Deelnemerijes tot acht jaar lopen 500 meter. De trimloop voor de ouderen be staat uit vier afstanden: drie, zes, negen en twaalf kilometer. Er worden veel deelnemers verwacht, aangezien de loop die dag geen concurrentie kent. Alle deelnemers krijgen een herinnerings vaantj e. Ot 150-13456 A 01148- 1412 A De jaarmarkt sluit af mët een bal in 't Kaaike om 20.00 uur. Daar vindt ook de uitreiking van de prijzen voor de zeskamp en de trekking van de loterij plaats. De loterij vormt samen met sponsorgelden en een kleine gemeentesubsidie de in komstenbron waarmee het co mité de eindjes aan elkaar hoopt te knopen. De vorige twee jaar hield het comité de jaarmarkt begin sep tember. Dit jaar is het twee weken later. „Dat hebben we gedaan na de ervaring van vo rig jaar. Toen bleek dat veel boeren niet naar de markt kon den komen omdat ze nog mid den in de oogst zaten. Dat wil den we dit jaar voorkomen. Nu blijkt echter dat we dat net zo goed niet konden doen, omdat bijna alles al van het land is. Maar ja, dat is het weer hè, daar kun je nooit van op aan, al hangt alles ervan af. We ver wachten in ieder geval een grote aanvoer van vee", zegt A. van Waes van het jaarmarkt- comité. Van onze verslaggever HULST - Organist Remy Syriër uit Maastricht geeft vanavond in de Hulster ba siliek een concert. De aan vang is 20.00 uur. Syriër studeerde orgel en cla- vecymbel aan het concervato- rium van Maastricht, en kreeg les van ondermeer Ton Koop man. Hij gaf concerten door heel Europa, en maakte radio opnamen in Nederland, België en West-Duitsland. Nu maakt hij deel uit van het Braoken- semble Prattica Musica en do ceert als hoofdvak clavecymbel aan de conservatoria van En schede en Maastricht. Op het programma staan be kende orgelwerken van onder andere De Grigny, Hanf fTele- mann en Bach. Zeer interes sante composities zijn Tiento van Cabanilles, een stuk van Couperin en het Praeludium in G van Bruhns.

de Stem | 1988 | | pagina 9