AANVALLEN OP PAKISTAANS GRONDGEBIED EN OP KABUL Toestand Noordzee nog ernstiger dan gedacht De strijd is ontbrand ivier Magdalena verzwelgt dorpen aan haar oevers STAAT DER NEDERLANDEN 6LENING 1988 BUITENLAND Polen gaan met tegenzin aan het werk DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 Kabul Vrede van de angst Kwik Invloed Uitkomsten Gevolgen Vertragen NIEUWSOVERZICHT VN benoemt opvolger vredesgesprek UNCTAD stelt schuldvermindering voor Iraq voert offensief tegen Kurden op Cacaoprijzen naar nieuw dieptepunt Amerikanen halen eerste Pershings weg Schipbreukelingen na 27 dagen gered Gifschip voor Franse kust T21 Afghaanse oorlog woedt door j PESHAWAR (RTR/UPI) - Af ghaanse of Sovjet-vliegtuigen zijn donderdag diep het luchtruim bo- j yen Pakistan binnengedrongen en i hebben meerdere steden gebombar- t deerd waarbij een persoon werd ge- dood en zes gewond raakten. Dat heeft een lokale functionaris mee- gedeeld. Drie of vier vliegtuigen bestookten de buitenwijken van de stad Dalazak, twin- tig kilometer van de grens met Afghani stan. Een man op een tractor was op slag dood, terwijl I drie vrouwen, twee kinderen en een man in hun woning gewond raakten toen twee bommen in J een nabijgelegen veld ontploften. Ken aantal I huizen werd vernield. Verscheidene dorpjes na- 1 bij de stad Shaqadr werden eveneens getroffen. Het is voor het eerst in de negen jaar durende oorlog in Afghanistan dat Afghaanse of Sovjet- I vliegtuigen zo diep het luchtruim van Pakistan I binnendrongen. Het was nog niet direct duide- llijk of het hier Afghaanse of Sovjet-vliegtuigen [betrof. De aanval vond plaats nadat Kabul de vorige dag had voorgesteld een internationale kmSESlQQoS vergadering te beleggen om de schendingen van de Geneefse akkoorden over Afghanistan te be spreken. In de Geneefse akkoorden beloofden Pakistan en Afghanistan zich niet in te laten met eikaars binnenlandse aangelegenheden. Sinds de onder tekening van het verdrag in april hebben beide partijen elkaar herhaaldelijk ervan beschuldigd het Geneefse verdrag te schenden. Moskou en Kabul waarschuwden Pakistan de laatste tijd meermalen niet nader aangeduide actie te ondernemen als Islamabad door zou blijven gaan met het schenden van het Geneefse akkoord door het Afghaanse verzet Ameri kaanse wapens te blijven leveren. Op zijn beurt beschuldigde Pakistan Kabul ervan sinds 15 mei, de dag waarop het verdrag in werking trad, meer dan 110 keer Pakistaans grondgebied of het luchtruim te hebben geschonden. Volgens Islamabad hebben honderden burgers hierbij het leven verloren. Twee weken geleden heeft Pakistan een Sov jet-piloot vrijgelaten die met zijn Su-25 ge vechtsvliegtuig door een Pakistaans toestel bo ven Pakistan werd neergeschoten. Westerse di plomaten meenden dat Moskou hierdoor in ver legenheid werd gebracht omdat Moskou Pakis taanse beschuldigingen altijd heeft ontkend. Een munitiedepot op de luchthaven van Kabul is donderdag de lucht in gevlogen nadat het bij een raketbeschieting door het Afghaanse verzet was getroffen. Dit hebben militairen in de Af ghaanse hoofdstad verklaard. Volgens een westerse diplomaat veroorzaakte een serie voltreffers op het munitiedepot een enorme explosie, die in heel Kabul de aarde deed schudden. Afghaanse militairen vertelden dat het depot, waar munitie voor het Sovjetleger lag opgeslagen, volledig werd verwoest. Volgens een Sovjetsoldaat is bij de ontploffing ook een aantal vliegtuigen vernield, maar hij zei niet hoeveel. Het is niet bekend of er ook slachtoffers gevallen zijn. Boven de luchthaven hing een enorme rook kolom, terwijl het geratel en gedonder van de expoderende munitie tot op kilometers te horen was. Het was de tweede raketaanval op de luchthaven binnen enkele dagen. Afgelopen za terdag werd het vliegveld door 20 raketten ge troffen, die aanzienlijke schade aanrichten aan een van de landingsbaan. Volgens het Sovjet nieuwsagentschap TASS werden bij die aanval twee Sovjetmiiitairen gedood, terwijl verder een aantal vliegtuigen en gebouwen verwoest werd. Volgens het officiële Afghaanse nieuwsagent schap Bakhtar kwamen er ook raketten neer op woonwijken van de hoofdstad. Daarbij werden volgens Bakhtar zeker vier mensen gedood, ter wijl negen mensen gewond raakten. Een Sovjetfunctionaris zei dat er ook slacht offers gevallen waren onder de Sovjetmilitairen die aan de noordzijde van het vliegveld gelegerd zijn. Hij wilde echter niets zeggen over het aan tal slachtoffers. De toren van het Pa mun-gakpaviljoen is grote uitkijkpost voor Amerikanen om alle betwl gingen aan de overkant iij het oog te houden. - foto's pers u ducer van de ARD die al 2 jaar in de regio was. „Men blijkbaar elke provocatie vót de Olympische Spelen vermij-| den. Men moet dan wel wete wat men wil. Ofwel kiezen a voor strikte veiligheid, oh voor het toerisme. Een bus Jal panners die geen foto's mogef maken, dat zal nooit lukken.*! Vanaf november 1951 werdn Panmunjom, een dorp op c 38ste breedtegraad, onderf handeld over een bestand Van toen af werd er minde hard gevochten, het front t woog nog nauwelijks maai| het zou toch tot 15 august» 1953 duren alvorens er een be| stand kwam. Aan de bekende groene tal fel - de 38ste breedtegraa" loopt er dwars doorheen - er dan worden verder gepraal over een echt vredesverdrag! Maar 35 jaar later staat raaf nauwelijks een stap verder. Keer op keer werden on-| derhandelingen aangevat afgebroken. Het wederzij® wantrouwen is groot. Enkelf Israël besteedt een groter dee! van zijn BNP aan militair! uitgaven dan Noordkoreïfl Bovendien hebben de Noord koreanen in Azië een reputaj tie deze van kolonel al-Gatj dafi van Libië waardig. Het noorden van zijn 1 wordt ook steeds banger vaj Zuidkorea omdat dit stf sterker wordt: met veert miljoen inwoners is de bevolj king van Zuidkorea tweemaj zo groot als die van Noordkoj rea. Op basis van het BNP |f de Zuidkoreaanse econofl echter vijfmaal zo sterk i die van Noordkorea. Zuidkrj rea besteedde in 1984 - laatste jaar waarvoor verg» lijkbare cijfers bekend zijnJ 5,4 procent van zijn BNP a»J bewapening, voor Noordkor# is dat liefst 23,3 procent. Onlangs is men voor vierde keer in 35 jaar aan tó] fel gaan zitten om te ondet'J handelen. De meeste analist' zijn pessimistisch. Ze men® dat hier een stukje Koreaa blufpoker wordt gespeeld i het kader van de Olympic Spelen. Toch werd hier in de W van de jaren regelmatig 'g praat'. Bij gebrek aan vredesonderhandelingen M er wel regelmatig werkverg»! deringen die van onbenullig problemen van het grensdoH] een olifant weten te make® De neutrale waarnemers,1 Tsjechen en de Polen 'aanc linkerkant' en de Zwedene Zwitsers 'aan de rechterkan] houden daarbij een oogje het zeil. BONN (AP) - De toestand van de Noordzee is nog ernstiger dan was aange nomen. De Westduitse mi nister van wetenschap Heinz Riesenhuber maakte dit donderdag in Bonn bekend, toen hij de conclusies presenteerde van een onderzoek dat sinds 1984 door acht West duitse onderzoeksinstitu ten is uitgevoerd. Het mi nisterie van Riesenhuber heeft het onderzoek met acht miljoen mark ge steund. De belangrijkste conclusie van het rapport is dat de hui dige metingen van de vervui ling altijd een momentop name zijn, waardoor door gaans een te gunstig beeld wordt gegeven. De onderzoe kers hebben vastgesteld dat de vervuilingsgraad van de Noordzee sterk afhankelijk is van een aantal meteorologi sche factoren, in het bijzon der de windrichting. Andere conclusies zijn dat na de sterke vervuiling van de kustgebieden nu ook reke ning gehouden moet worden met een steeds grotere ver- Westduitse minister van wetenschap Heinz Riesen huber - foto anp vuiling van de volle zee; in het noordelijk en centraal deel van de Noordzee zijn zo wel in het water als in here mietkreeften hoge concen traties kwik gemeten. Ook is vastgesteld dat sterke ver vuiling van de Noordzee niet alleen via de rivieren ge schiedt, maar ook door lucht vervuiling. Zo ontstaat een sterke loodvervuiling door de industrie in het Nederrijn- gebied. De Noordzee stroomt bo vendien 'linksom', zodat de vervuiling die door Groot- Brittannië, België en Neder land wordt veroorzaakt, op een zeker moment ook bij de Bondsrepubliek en Dene marken terecht komt, in een gedeelte dat door de Elbe toch al sterk vervuild is. De windrichting is van grote invloed op de vervuiling van de Noordzee; bij westenwind wordt het water en de daarin opgeloste vervuiling relatief snel naar de Atlantische Oceaan gevoerd; bij oosten wind is de wateruitwisseling met de Atlantische Oceaan echter veel minder, hetgeen kan leiden tot een extreem hoge vervuilingsgraad. In de volgende fase van het project, die een jaar zal du ren en waarvoor Riesenhu ber nog eens 6,5 miljoen mark ter beschikking stelt, zullen bepaalde delen van de Noordzee nader worden on derzocht. Riesenhuber benadrukte dat de uitkomsten van het onder zoeksproject zullen dienen om de tegenstanders van strenge milieubeschermings maatregelen, die zich nu soms nog beroepen op het feit dat er onvoldoende concrete bewijzen en gegevens voor handen zijn, de wind uit de zeilen te nemen. De Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap George Bush heeft gisteren de aanval op zijn De mocratische rivaal Michael Dukakis in diens eigen achter tuin geopend: in een duidelijke uithaal naar de gouverneur van Massachusetts bezocht hij een van de meest vervuilde havens van de VS, die van Boston. Dukakis probeerde tezelf dertijd zieltjes te winnen aan de andere kant van het land. Daar probeert hij de conservatieve Democraten die de laatste twee verkiezingen op Reagan hadden gestemd, terug te win nen voor zijn partij. Die groep wordt wel de Reagan-Demo- craten genoemd. In Topeka (Kansas) speelde Dukakis een partijtje baseball. fotosap (ADVERTENTIE) JE MAlNTlENDR A I bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 6 september vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 1 oktober aflossing op 1 oktober 1998 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld inschrijving 6 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3 oktober 1988 fningvoorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs GDANSK (RTR/DPA) - In de Poolse havenstad Gdansk hebben de arbei ders op de Lenin-scheeps- werven en zeker twee an dere scheepsbouwbedrijven na de oproep van Solidari- teit-leider Lech Walesa de stakingen beëindigd en het werk hervat. Volgens zegslieden van de vak bond ging dat niet van harte en kostte het Walesa veel moeite met name de jongere stakers te overreden. De Poolse partijleider, gene raal Wojciech Jaruzelski, moet kennelijk de begonnen bespre kingen met Walesa tegenover de partij verdedigen. Hij zei donderdag in een autofabriek in Warschau te geloven dat Walesa van goede wil is. Rond 14.30 uur verlieten circa 3.000 stakers onder het zingen van volksliederen en onder applaus van aanhangers en voorafgegaan door een groot kruis, de Lenin-scheepswerf. Omstanders kusten de mannen en deelden bloemen uit. Het ging niet alleen om stakers van de Lenin-werf maar ook om collega's van drie andere wer ven in de havenstad die vorige week het werk neerlegden. Walesa sprak donderdag morgen op de Lenin-werf, waar in 1980 de wieg stond van Solidariteit, met enkele hon derden stakers over zijn be sprekingen van woensdag met de minister van binnenlandse zaken, generaal Czeslaw Cisz- cak. Die heeft toegezegd dat le galisering van Solidariteit, de voornaamste eis van de sta kers, bespreekbaar is in het ka der van de ronde-tafelbespre- kingen over de crisis in Polen die maatschappelijke groepe ringen en het bewind op een nader te bepalen datum moeten beginnen. Walesa werd echter allesbe halve warm ontvangen door zijn collega's. Er kon geen ap plaus af toen hij de door de sta kers bezette werf betrad en hij werd af en toe uitgefloten en uitgejouwd toen hij hen toe sprak. Volgens adviseurs van de vakbond vonden veel werk nemers, vooral jongeren, dat Walesa met lege handen is te ruggekomen van het overleg met Kiszczak, het eerste con tact dat hij had met de autori teiten sinds Solidariteit in 1982 verboden werd. BdjTA (IPS) - Voor verschillende dor- PerJ de oevers van de rivier de Magda- 'e!qkt het vijf voor twaalf. De belang- njklrivier van Colombia dreigt in het no°L waar de Magdalena in de Caribi- schefe uitmondt, verschillende dorpen te Hen. met m n de noordelijke provincie Bolivar, is "JIO.OOO inwoners een van de zwaarst het regenwater in de droge tijd beetje bij beetje naar de rivier. Zo bleef het peil van de 'rivier van Colombia' vrij constant. dat God wil dat de dammen voldoen, want an ders blijven we achter zonder dorp," zegt Ro berto Betancur. lorpen. „De rivier heeft al drie hui- verzwolgen," verzucht Roberto Be- visser uit het dorp. Hij staat op de getrofi zenbloi teneur,! beukt' de r'vier onvermoeibaar tegenaan ter verd|ger passeerde water ons 200 me- stppri S^Un de "v'er is de afgelopen jaren o™TaiTrger geworden. De belangrijkste waarri l kap van bomen in de omgeving, moo„ roevoer van het regenwater niet tatJ i'ft v eguleerd. Vroeger hield de vege- et in de regentijd vast en stroomde Nu de natuurlijke beschermengel verdwijnt, schommelt het rivierpeil dramatisch. De gevol gen zijn overstromingen, erosie en slechte be vaarbaarheid van de rivier. De Magdalena, de halsslagader van het land, doorkruist Colombia van zuid tot noord en is 536 kilometer lang. Daarvan zijn 200 kilometer bevaarbaar. Het ministerie voor openbare werken en transport probeert het tij te keren. In Rio Viejo is begonnen met de bouw van drie dammen. De ingenieur ter plekke, Nelson Rodriguez, geeft toe dat het project in feite moet voorkomen dat Rio Viejo van de landkaart verdwijnt. De dammen, die samen 130 miljoen peso (ruim 910.000 gulden) kosten, zijn 70 meter breed en bestaan uit lange metalen buizen die later met beton worden volgestort. „We vertrouwen erop Daarnaast bouwt het ministerie kribben die de stroom moeten vertragen. In zijarmen worden ijzeren driepoten en betonblokken gegooid die de stroom moeten breken. Enkele kades, waar boten kunnen aanmeren, moeten de Magdalena beter bevaarbaar maken. In het 15.000 inwoners tellende dorp Morales, enkele kilometers stroomopwaarts van Rio Vie jo, hebben de bewoners, in opdracht van het mi nisterie, de dijkwanden met enkele tonnen steen versterkt. Het huis van Maria Vasquez in Morales staat op nauwelijks twee meter van de stroom. „De stenen zouden de afkalving van de oever stop pen," zegt ze, „maar ze hebben me blij gemaakt met een dode mus. Het gevaar dat mijn huisje in de rivier stort bestaat nog steeds." „fCIIAnOB GENEVE (RTR/UPI) - De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft donderdag de Zweedse diplomaat Jan Eliasson benoemd als zijn opvolger om te bemiddelen in de te Genève gevoerde vredesbesprekingen tussen Iran en Iraq. Jan Eliasson (47) was de Zweedse verte genwoordiger bij de VN in New York. Perez de Cuellar prees zijn opvolger voor diens kwaliteiten als ervaren onderhande laar. De bemiddeling van de secretaris-generaal in de stagne rende vredesbesprekingen tussen Iran en Iraq is hiermee voor lopig beëindigd. De gesprekken worden op het niveau van des kundigen voortgezet. GENEVE (AFP/RTR) - De banken moeten de landen met de zwaarste schulden dertig procent van hun schuld kwijtschel den. Dit stelt de Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD) in haar jongste, 313 pagina's tellende jaarrapport. Het is de eerste keer dat een internatio nale organisatie een schuldvermindering van een dergelijke omvang aanbeveelt. De UNCTAD is binnen VN-verband de or ganisatie die zich inzet voor de bevordering van de ontwikke ling van de Derde-Wereldlanden. De UNCTAD beschouwt de huidige schuldstrategieën als ontoereikend. De UNCTAD be veelt daarom een andere aanpak aan. „Alleen een schuldver mindering van deze omvang zal deze landen de mogelijkheid geven om te ontsnappen aan de vicieuze cirkel van hun schul denlast". De landen die voor zo'n schuldvermindering in aan merking komen zijn Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Co lombia, Ivoorkust, Ecuador, Mexico, Marokko, Nigeria, Peru, de Filipijnen, Uruguay, Venezuela en Joegoslavië. PARIJS (AFP) - Het Iraakse leger heeft met inzet van grote aantallen bommenwerpers en pantserwagens zijn aanvallen op Kurdische dorpen in het noorden van Iraq opgevoerd. Op de derde dag van het Iraakse offensief heeft de Democratische Partij van Kurdistan een verklaring in Parijs uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de aanvallen vooral zijn gericht tegen Kurdische dorpen vlakbij de grens met Turkije en Iran, in de provincies Dehok en Arbil. Bombardementen op dorpen rond de stad Zakho zouden 'een groot aantal slachtoffers' hebben geëist. Eerder verklaarde de partij dat het offensief gericht is op vernietiging van de dorpen en behoud van de grote steden. Iraq zou 60.000 soldaten hebben ingezet en troepen bij het front met Iran hebben weggehaald en overgebracht naar het noor den. Iraq zou drie jaar hebben uitgetrokken voor het verdrij ven van de Kurden uit gebieden die praktisch niet door het Iraakse leger te controleren zijn. LONDEN (RTR) - De cacaoprijzen op de Londense termijn- markt zijn donderdag gedaald tot het laagste niveau sinds be gin 1976. De notering van cacao voor levering in maart zakte naar 795 pond sterling (2.830 gulden) per ton na woensdag te zijn gesloten op 823 pond. Begin 1987 lag de prijs nog rond 1.400 pond. Handelaren zien voorlopig nog geen eind aan de prijsval. Het aanbod zal de vraag waarschijnlijk nog geruime tijd flink overtreffen, en de Internationale Cacao-Organisatie (ICCO) lijkt niet bij machte de prijzen effectief te steunen. De produk- tie is nu al vier jaar groter dan het verbruik. Deskundigen ver wachten voor het komende seizoen een recordoverschot van tenminste 200.000 ton. Dat wordt vooral toegeschreven aan on gebreidelde produktie door Ivoorkust, het grootste cacao-land, en opkomende producenten als Maleisië en Indonesië. HEILBRONN (AP) - Het Amerikaanse leger heeft donderdag negen Pershing 2-raketten verwijderd van een basis in de Bondsrepubliek. Dat was de eerste stap bij de verwijdering van alle op land gestationeerde kernraketten voor de middel lange afstand uit Europa. De negen raketten zullen deels naar de Verenigde Staten worden gebracht om te worden vernie tigd. Sommige raketten zullen op een Amerikaanse legerbasis bij Frankfurt worden vernietigd. De kernkoppen gaan wel al lemaal naar de Verenigde Staten. Het opruimen van alle Ame rikaanse raketten die onder het INF-verdrag vallen zal 36 maanden gaan duren. In de Bondsrepubliek staan in totaal 108 Pershing 2-raketten en 96 kruisraketten. ABU DHABY (AP) - Na 27 dagen stuurloos dobberen op hun jacht in de Arabische Zee, zijn twee mannen woensdag door een Srilankaans vrachtschip in de Ver enigde Arabische Emiraten aan land gebracht. De twee, Gerard Valty (54) uit Frankrijk en Patrick Deyer (32) uit de Seychellen, waren met hun zeilboot The Snoopy Blue op 25 juli vanuit de Seychellen vertrokken naar Djibouti in de hoop daar werk te vinden. Op 2 augustus raakten zij in een storm die hun jacht onbestuurbaar maakte. De accu's raakten leeg en de motor liet het af weten. Zevenentwingtig dagen lang dobberden de twee zeilers in de Arabische Zee. Passerende schepen zagen het bootje niet en de mannen waren bang dat het jacht zou zinken. Toen de watervoorraad opraakte, hielden ze zich in leven met water uit het scheepstoilet. CHERBOURG (AP) - Het Westduitse vrachtschip Karin B. dat een lading Italiaans chemisch afval aan boord heeft, is voor anker gegaan in de internationale wateren voor de Normandi- sche kust. Het schip wordt in het oog gehouden door de Franse marine. Het schip heeft 2.100 ton chemisch afval aan boord dat eerder dit jaar illegaal was gedumpt in Italië. Het schip kreeg woensdagavond geen toestemming de Franse wateren binnen te varen en aan te leggen in Le Havre. Terwijl in het Kanaal een storm woedde met windsnelheden tot 100 kilometer per uur, ging de Karin B13 zeemijl uit de kust voor anker. De auto riteiten in de Bondsrepubliek, Spanje, Grootbrittannië en Ne derland hebben eerder al geweigerd het schip toe te laten. De Italiaanse regering zegt niet over de technologie te beschikken om het chemisch afval te kunnen verwerken.

de Stem | 1988 | | pagina 5