Wales; estaan Europa HALLO, Plannen V&D TBR niet meer voor 'eeuwig' STICHTING NATUUR EN MILIEU: NIEUWE RAMP Oude glorie Bonus voor snelle studenten TH Delft 'Laserbehandeling net zo gewoon als bril' BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Polen is er nog lang niet faag en veelzeggend STRAF KAN NIET MEER EINDELOOS WORDEN VERLENGD STEM BINNENLAND VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 VERWACHTING NIJMEEGSE OOGSPECIALIST PROF. DEUTMAN; amer blijft ij standpunt oedkope doptiekosten UTRECHT (ANP) - Ondanks het regenachtige klimaat droogt Nederland uit. De planten- en dierenwereld is op tal van plaatsen al het slacht offer van het onttrekken van grondwater door de waterleidingbedrijven, industrie en landbouw. e Dagbladwerkgevers doen eindbod Geen hoop Dennenheuvel Ossendrecht RaRa-activist in hoger beroep 'Kleine gemeentepolitiekorpsen duurder' Kamminga wil 'Europaleer' op school T28 miljard gulden die meespew bij praktisch elke te nerni economische beslissing, de Poolse regering zich te vei zekeren van de medewerk., van de bevolking. Het econj mische hervormingsprograijg ma, dat vorig najaar met v$ fanfare werd aangekondi? is in het slop gekomen, alleen door gebrek aan daa kracht maar door gebrek steun bij het publiek. In L uniek referendum vorig ja november verwierpen de zers een programma van vei snelde hervormingen, waa onder prijsverhogingen, waJ elke Pool allergisch voor is. Het feit dat voor het eei een vertegenwoordiger van roomskatholieke kerk dii bij de besprekingen werd trokken - een wijziging v de traditionele rol van intf. recte bemiddelaar - is een dere aanwijzing dat het Poolse leiding ernst is. XJitei delijk zal het succes van nieuwste bereidheid tot p ten voor een groot deel ervi afhangen hoeveel beide zijde elkaar vertrouwen. De rege-| ring in Warschau vreest het legaliseren van Solid; teit zou leiden tot onrust', heel het land, zoals gebeur; in 1980-1981. Walesa moetv; doende controle krijgen o' de militante aanhangers v; Solidariteit om te beloven dat niet weer zal gebeurd (UPI) NIEUWSOVERZICHT „JMEGEN (ANP) - In de komst zullen mensen Let slechte ogen kunnen kiezen tussen een bril of een ,serbehandeling. Binnen kele jaren is de oogheel- nde zo ver gevorderd dat L hoornvlies met behulp Lan laserstralen kan wor- Ken geslepen waardoor geen Li of contactlenzen meer hodig zijn. bat is de overtuiging van prof. ïf Deutman van de afdeling «heelkunde van het Rad- ,udziekenhuis in Nijmegen. De afdeling oogheelkunde heeft een driedaags internatio naal symposium georganiseerd over recente ontwikkelingen in de oogheelkunde. Het sympo sium duurt tot en met zaterdag. Deutman verwacht dat bin nen drie tot vier jaar zekerheid komt over de toepassing op grote schaal bij het polijsten (slijpen) van hoornvliezen waardoor een bril niet meer nodig is. „Vooralsnog hebben we al leen proeven gedaan bij dieren en op blinde ogen, maar ik ben hoopvol gestemd voor de toe komst", aldus prof. Deutman. Uiteindelijk hoeft de lasertech niek volgens hem niet duurder te zijn dan de aanschaf van een bril. Een andere ontwikkeling die tijdens het symposium aan de orde kwam is een nieuw type kunstlens die wordt toegepast in gevallen van staar. Tot voor kort konden mensen met staar een kunstlens krijgen met slechts één sterkte. Wie zowel bij- als verziend was moest be halve de kunstlens ook een bril dragen. Onderzoekers zijn er in geslaagd een kunstlens te ont wikkelen waarmee het moge lijk is zowel veraf als dichtbij scherp te zien. Staar - een ver troebeling van de ooglens - komt op oudere leeftijd vaak voor. Jaarlijks worden in Ne derland bij 20.000 mensen zo'n troebele ooglens vervangen door een kunstlens. De Spaanse arts dr. A. Do- minguez maakte tijdens het symposium in Nijmegen re cente ontwikkelingen bekend op het gebied van de behande ling van netvliesloslatingen. In de meeste gevallen wordt deze aandoening behandeld tijdens een operatie waarna de patiënt drie weken in het ziekenhuis moet blijven. Dr. Dominguez heeft een techniek ontwikkeld om gas in het oog te brengen waardoor het netvlies weer vast gaat zitten. Deze behande ling kan poliklinisch worden uitgevoerd. ederland droogt uit Als de overheid niet ingrijpt, zal de verdroging alarme rende vormen aannemen. HAAG - Een meerder- leid in de Tweede Kamer lijft haar standpunt dat ^■doptie van buitenlandse inderen zo goedkoop mo elij k moet blij ven. ;a hebben de zogenoemde tional Clause' van het Statuii ondertekend. Daarmee geven zij het Hof de bevoegdheii klachten in behandeling t nemen van landen die net alt zij de automatische rechts; macht van het Hof erkennen Vaak blijkt deze belofte ech ter een wassen neus doordat veel landen een uitzondering maken voor zaken die naar hun eigen oordeel uitsluiten; onder de bevoegdheid van d nationale rechter vallen, stak Frankrijk in 1973 met eet beroep op zijn veiligheidsbe langen een stokje voor een pol ging van Australië en Nieuw- zeeland Parijs via het Inter nationaal Gerechtshof dwingen zijn kernproeven in de Stille Zuidzee te staken. Dieptepunt in de geschied? nis van het Internationaa Gerechtshof was de afwijzing van de klacht die Etiopië Liberia hadden ingedien; over het bestuur van Zuid- afrika over Zuidwestafrikj (Namibia). Het Hof verwierp de klacht in 1966 op formele gronden, en met de kleinst mogelijke meerderheid stem van de president van het Hof gaf de doorslag. Die uit1 spraak deed de animo voor het Internationaal Gerechts hof in de Derde Wereld, waaf het Hof soms toch al gezien werd als een club van behou dende heren die het recht van de rijke landen spraken, tol het nulpunt zakken. De laatste jaren lijkt die si tuatie omgekeerd. Steeds meer ontwikkelingslanden doen een beroep op het Hof. Daar staat tegenover dat de Verenigde Staten zich de af gelopen jaren juist steeds meer afzetten tegen het Inter nationaal Gerechtshof, dat volgens de Amerikaanse re gering partijdig is en zich met allerlei politieke in plaats van volkenrechtelijke zaken bê; moelt. Zo weigerde de rege- ring-Reagan de rechtsmacht van het Hof te erkennen toen Nicaragua de Verenigde Sta ten voor het Hof sleepte, na dat de CIA mijnen had gelegd in Nicaraguaanse havens. Het Hof stelde Nicaragua in het gelijk en gelastte de Ver; enigde Staten hun vijande lijke activiteiten te staked, maar de Verenigde Staten trokken zich van die uit spraak niets aan. (ANP) Jaarmee gaat ze rechtstreeks tegen de wens van staatsse- ■etaris Korte-Van Hemel Justitie). Die wil dat aanstaande uders voor de kosten van jorlichting en het verplichte izinsonderzoek door de Raad an de Kinderbescherming op- raaien. CDA-Kamerlid Doelman an reken op steun van PvdA, VD en D66 voor haar voorstel n de kosten van de het ge- nsonderzoek (geschat op 250) niet bij de ouders in reke- ing te brengen. Volgens Doel- aan is het in rekening brengen an de kosten van het onder dek bij adoptie van buiten- ndse kinderen meten met ree maten: bij adoptie van ederlandse kinderen betaalt overheid de kosten zelf. De gehele Kamer schaarde ch verder achter een motie an D66'er Wolffensperger om ouders de kosten van voor dring (geschat op ƒ750) in der geval niet voor de volle onderd procent te laten beta- De Stichting Natuur en Milieu, die volgende week vrijdag in Utrecht tijdens een symposium uitgebreid aandacht aan dit probleem wil besteden, spreekt van een nieuwe ramp die op ons afkomt. Natuurgebieden gaan snel achteruit. Planten en diersoorten verdwijnen of worden zeldzaam. Vooral op de hogere zand gronden zakt het grondwater in snel tempo, zo blijkt uit een studie van de milieu-organisa tie. Dalingen van het grondwa terpeil van meer dan 75 centi meter zijn daar de laatste 20 a 30 jaar opgetreden. Deze ten dens zet zich nog steeds voort. Als het grondwater daalt, komt er meer lucht in de grond en stijgt de temperatuur. Orga nische stoffen verteren daar door sneller, zodat extra hoe veelheden voedingstoffen vrij komen. Gezien de zure regen en de overbemesting in de land bouw en veeteelt is dit een zeer ongewenste ontwikkeling, al dus Natuur en Milieu. In sommige gebieden kan bij een dalende grondwaterstand de verzilting van het milieu toenemen. Via kwel kan het zeewater diep on de grond kilo meters van de kust nog invloed uitoefenen. Ter compensatie wordt dan water uit bijvoor beeld de Rijn of Maas ingela ten. De Stichting Natuur en Milieu acht dit een ongelukkige oplossing, omdat de kwaliteit van het rivierwater nog veel te wensen over laat. Op sommige plaatsen is de grondwaterspiegel zo ver ge- moeten worden geanaly seerd," zo stelt EG-commissa- ris voor Sociale Zaken Ma1 nuel Marin. Maar Commissievoorzitter Jacques Delors waarschuwt al voor te hooggespannen ver wachtingen. In een interview met het Franse dagblad Libe ration, begin deze week, stelde hij vast dat van een echte ge- lijkschakeling van sociatë wetgeving geen sprake kafl zijn. „Wij moeten de bekoring weerstaan om alles gelijk te schakelen. De Europese een making is geen vloedgolf dif over Europa raast." De Commissie, aldus De lors, zal binnen enkele dagen al wel komen met voorstellen over werknemersinbreng bin nen de ondernemingen en ba sisvoorstellen over recht oP werk en opleiding. FRANSE historicus en politicoloog Alexis de Tocqueville wist et honderdvijftig jaar geleden al. Niets, zo schreef hij, is voor re orders moeilijker dan ombuigen van een hard en totalitair ge- ag naar een meer liberaal bewind. „Een slechte regering komt erst dan werkelijk in gevaar als zij probeert zich te verbeteren. Heen de hoogste staatskunst is in staat de koning en zijn troon redden als deze zich na lange onderdrukking op weg begeeft m het lot van de onderdanen te verlichten Tocqueville doelde met zijn uitspraken uiteraard op de Franse oningen en hun ministers van vóór de revolutie van 1789. Zijn iherpe analyse is echter zo unverseel gebleken, dat zij toege- Bt kan worden op veel ontwikkelingen in de laatste anderhalve Buw. Zij is zeker van waarde bij de beoordeling van de huidige istingen in Oost-Europa, in het bijzonder in Poien. Het Poolse volk is al jaren ontevreden. De ontevredenheid uit ch met de regelmaat van de klok in arbeidsonrust en stakingen, 'sen telkens weer: ingrijpende hervormingen en erkenning van 8 vrije vakbeweging Solidariteit. Via die weg denken de Polen in beter leven te krijgen. Stakingen in Polen richten zich dan >k niet in de eerste plaats tegen het management van de bedrij- -n maar tegen de falende machthebbers, tegen Jaruzelski c.s. Nu de stakers deze week op het eerste oog een mooi succes «ben geboekt, zou er (in het Westen) een 'we zijn er bijna-ge- >el kunnen ontstaan. Daartoe is voorlopig geen aanleiding: de Jien zijn er niet bijna, de Polen zijn er nog lang niet en de Polen irrien er wellicht nooit. Zij komen wellicht nooit af van het één- ®rti)stelsel dat met zijn onbeweeglijke en logge bureaucratie het ven in Polen vergalt. ;KER, enige kosmetische veranderingen zijn mogelijk. Zeker, jachtende woorden kunnen van de ene op de andere dag ge- rapt worden uit het vocabulaire van de partijorganen. Lech aesa bijvoorbeeld was sinds de winter van 1981 toen Jaruzelski w tanks Solidariteit monddood maakte, een niet bestaand per- !°n-ln officiële organen lazen de Polen over 'die clown' en de van het Westen'. Deze week kreeg Walesa in de geschriften a naam terug en heette hij een 'geacht burger' te zijn. Met «Ke subtiliteiten laat de regering in Warschau merken dat zij de aer van Solidariteit nodig heeft om de problemen van nu en de «komst op te lossen. Maar laten we niet te vroeg juichen. Walesa is voorlopig niet «®r beloofd dan dat er een rondtafelgesprek komt over een aats van een vrije vakbeweging in Polen. Een hele vage toezeg- ag dus. Toch is zij veelzeggend. Zij betekent in feite dat de »ise regering zwakker is dan op welk tijdstip sinds 1981 ook. =k°mstige gesprekken tussen de vrije vakbeweging en de re- 'n9 kunnen ook iets opleveren. Bijvoorbeeld een scenario P door de partij gecontroleerde veranderingen, generaal Jaruzelski zit in een moeilijk parket. Hij moet het ver wen van het volk terugwinnen, als hij noodzakelijke economi- en politieke hervormingen wil doorvoeren. Maar Jaruzelski evaf1 ko°Pman- Hij is wellicht een loyaal soldaat. Hij is in ieder a| een middelmatig politicus. Hij riep in 1981 de staat van be- knth-en versPeelde Pet vertrouwen van het volk. Misschien w een kans, zijn laatste, het vertrouwen gedeeltelijk terug B "lnen door een redelijke dialoog met een erkende vrije vak- in n'nS3 te beginnen. Veel kans op succes heeft Jaruzelski, die nu af op extra aandacht van Moskou kan rekenen, niet. De -•cqueville wist al waarom. zakt dat de wortels van krui den, struiken en zelfs bomen het water gewoon niet meer kunnen bereiken. Vele kikkers, padden en salamanders zijn ontheemd, doordat hun poeltjes zijn opgedroogd. Weidegebie den zijn soms zo weinig nat, dat zelfs vogels als grutto's en kie viten het laten afweten. Het watergebruik is de afge lopen 30 jaar verdubbeld. In 1987 leverden de waterleiding bedrijven 1200 miljoen kubieke meter drinkwater. Daarvan werd tweederde bereid uit grondwater. Daarnaast ont trekt de industrie jaarlijks 200 miljoen kubieke meter water aan de bodem. Voorts gebruikt de land- en tuinbouw steeds meer grondwater voor de kunstmatige beregening van de gewassen. De Stichting Natuur en Mi lieu vindt dat het overdadige gebruik van water in de huis houdens omlaag moet. Dit kan onder meer door een verklei ning van de inhoud van de stortbak van de wc, een doel matiger gebruik van water in was- en afwasmachines en een wat zuiniger gedrag in de bad kamer. Voorts pleit de milieu organisatie voor een tweede leidingnet met minder gezui verd water. Zij vraagt zich af waarom het dure drinkwater ook gebruikt moet worden voor het lappen van de ramen, het sproeien van de tuin en het wassen van de auto. Ook in de industrie hoeft niet altijd het schaarse grondwater te worden gebruikt. Natuur en Milieu is van oordeel dat voor de koeling van een machine ook oppervlaktewater kan worden gebruikt. Luchtkoeling of hergebruik van het water is volgens de milieu-organisaties een mogelijkheid de voorraden grondwater te sparen. Ook in de landbouw zijn vol doende mogeijkheden zuiniger met het grondwater om te springen. Natuur en Milieu vindt dat veel provincies aan boeren te gemakkelijk vrijstel ling verlenen voor de onttrek king van grondwater aan de bodem, die overigens gebonden is aan een vergunning- en regi stratieplicht. (ADVERTENTIE) Bij de opening van de tentoonstelling 'De Olympische Spelen 1936-19nu' in het Na tionaal Oorlog s- en Verzetsmuseum in Overloon ontmoetten oud-bokser en -boks- scheidsrechter Ben Bril en de voormalige voorzitter van de Tweede Kamer Van Thiel elkaar. Ben Bril was in 1936 een der eersten die weigerden naar de Olympische Spelen in Berlijn te gaan. fotoanp DELFT (ANP) - De Techni sche Universiteit Delft gaat trage studenten die zich als auditor inschrijven en bin nen een jaar afstuderen 'be lonen' met een bonus. Voor elke niet gebruikte maand krijgen zij 150 gulden van er viel bij u het e.e.a. te halen? Beveiligen laat je lekkerder slapen Vraag ad vies bi] Van Heijst zodat er wat te halen bli|tt. Rolluiken volgens richtlijnen ROMAZO UTRECHT (ANP) - De werkgevers in de dagbladsector (NDP) hebben een eindbod op tafel gelegd voor een nieuwe 2-jarige cao voor de 3.300 dagbladjournalisten. Het bod voorziet in 2,5 loonsverhoging, 1 eenmalige uitkering en het gedeeltelijk afbouwen van de seniorenregeling in ruil voor verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 61 jaar. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal het eindbod neutraal aan haar leden voorleggen, zo deelde secretaris M. van Stijn donderdagavond na afloop van het overleg met de NDP mee. Werkgevers en journalisten hebben al eerder een principe-ak koord over de cao bereikt, maar dat is door de journalisten afge wezen omdat ze loonsverhoging van 1 procent te gering vonden. Het bod van de NDP is wat betreft de lonen nu beter, maar een moeilijk punt voor de journalisten is dat de werkgevers de prijs compensatie uit de cao willen schrappen. Dat kan gezien de ver wachte inflatie financieel nadelig uitpakken, aldus Van Stijn. hun collegegeld terug. Dit heeft de universiteit don derdag bekendgemaakt. Auditoren zijn studenten die hun studietijd van zes jaar ver bruikt hebben. Volgens de Har monisatiewet hebben zij dan geen recht meer op studiefi nanciering. Zij betalen ook geen 1.750 maar 2.450 gulden collegegeld. Studenten die door bijzon dere omstandigheden vertra ging hebben opgelopen of bin nen een jaar hun studie afron den kunnen op financiële steun van de universiteit rekenen. Zij kunnen als auditor bij een bank een lening met een laag rentepercentage sluiten. Audi toren die hiervan geen gebruik maken krijgen een bijdrage in de studiekosten van 600 gulden. Dit bedrag is ongeveer gelijk aan het rentevoordeel dat auditoren hebben die wel een lening sluiten, aldus de Delftse universiteit. Al eerder kwamen andere universiteiten met een eigen steunregeling voor studenten die door de Harmonisatiewet buiten de boot vallen. Van onze verslaggever NIJMEGEN - Sinds giste ren, 1 september, is de be ruchte TBR, de terbeschik kingstelling van de rege ring, minder zwaar dan zij was. De geestelijk gestoorde delinquent (misdadiger) aan wie de rechter TBR heeft opgelegd, heeft nu veel meer rechten dan hij ooit had. TBR is altijd sterk bekritiseerd geweest, omdat de delinquent die haar onderging praktisch weerloos was. Justitie kon de termijn van twee jaar waar voor hij ter beschikking was gesteld altijd en eindeloos ver lengen, zonder dat de delin quent er iets tegen kon doen. De nieuwe wet bepaalt dat de TBR-termijn slechts één keer met één of twee jaar ver lengd kan worden. Verdere verlenging kan alleen als de delinquent een geweldsdelict had gepleegd dat gevaar voor zijn omgeving opleverde en als hij nog steeds gevaarlijk ge noemd mag worden. Nu kan de ter beschikking gestelde ook nog eens tegen deze tweede verlenging in be roep en wel voor het hele land in Arnhem, bij een bijzondere kamer van het Hof. Dus het klassieke voorbeeld van de ter beschikkinggestelde fietsendief die zijn leven lang opgesloten werd, is sinds gisteren defini tief achterhaald. Volgens de oude wet kon een AMSTERDAM - Organisator van de Miss Hollandver kiezingen Frans Verlinden geeft toe te ver te zijn ge gaan met het beschuldigen van Miss Holland '87 Ange- lique Cremers en haar vriend en manager Rudi Wel ches. In een kort geding dat gisteren diende voor de Amsterdamse rechtbank liet advocaat mr. J. van der Haven, namens zijn cliënt Verlinden weten dat deze be reid is vrijwillig zijn woorden terug te nemen door mid del van een rectificatie. De ƒ25.000 voorschot op een schadevergoeding die de Schinveldse miss en via een ci viele procedure van Verlinden willen gaan eisen we gens laster, wil hij niet betalen. Volgens hem heeft An- gelique Cremers geen schade geleden. Verlinden wil juist geld hébben. In een kort geding dat gisteren tege lijk diende, eist Verlinden ƒ50.000 voorschot op een schadevergoeding omdat Angeligue in haar tijd als Miss Holland een wanprestatie zou hebben geleverd en bovendien Verlindens goede naam zou hebben bezoe deld in diverse kranten. DEN HAAG - Er lijkt weinig hoop voor de acht herstellings oorden die moeten sluiten. Dat bleek gisteren bij een zitting van de Raad van State waar de herstellingsoorden probeerden het onheil te keren. Staatssecretaris Dees (Volkgezondheid) draait op 18 oktober de subsidiekraan definitief dicht. De her stellingsoorden, waaronder Dennenheuvel in Ossendrecht, stapten voor de tweede keer naar de Raad van State omdat zij vinden dat Dees weer onzorgvuldig heeft gehandeld. Vorig jaar december bepaalde de Raad van State dat Dees onzorgvuldig was geweest omdat de betrokken provincies en gemeenten niet waren gehoord. Nu voerden de herstellingsoorden aan dat zij evenmin zijn gehoord. Maar Dees' woordvoerder ontkende dat. De herstellingsoorden zijn allemaal bij de bezwarencommissie op het departement geweest. Dat gebeurde voor de eerste Raad van State zitting in december en een tweede hoorzitting is vol gens de procedure niet nodig. AMSTERDAM (ANP) - De door de rechtbank in Amsterdam tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde Rara-activist R.R. gaat tegen dit vonnis in hoger beroep bij het gerechtshof in de hoofdstad. Zijn advocaat P.H. Bakker Schut heeft dit donder dag bekend gemaakt. Het Openbaar Ministerie in Amsterdam is donderdag ook in hoger beroep gegaan. Mr Bakker Schut kondigde tevens een kort geding aan tegen de directeur van het huis van bewaring (Bijlmerbajes) waar de 30-jarige R. sinds zijn aanhouding op 11 april van dit jaar vast zit. De Rara-acti- vist wil zo bewerkstellzigen dat hij in de Bijlmerbajes inter views aan journalisten mag geven. R. zelf gaf donderdag in een via zijn advocaat verspreid 'commentaar' aan dat hij in hoger beroep gaat, omdat hij het vonnis van de rechtbank een „poli tieke uitspraak" achti Het Openbaar Ministerie in Amsterdam is donderdag ook in hoger beroep gegaan. DEN HAAG - Als de grens waarbij gemeenten een eigen poli tiekorps mogen oprichten, gehandhaafd blijft op 25.000 inwo ners, is de overheid op termijn 15 miljoen per jaar duurder uit. Onder meer met dit argument probeerde minister Korthals Altes (Justitie) gisteren de Tweede Kamer zover te krijgen dat ze akkoord gaat met het regeringsvoorstel om het inwonerscri terium voor gemeentepolitie te verhogen van 25.000 naar 40.000 inwoners. CDA, PvdA en D66, samen goed voor een forse meer derheid, vinden dat iedere gemeente die de grens van 25.000 in woners passeert, recht moet houden op een eigen korps. Kort hals Altes rekende de Kamer gistervoor dat in de nabije toe komst vijftien gemeenten de grens van 25.000 inwoners zullen overschrijden en, bij ongewijzigd beleid, een eigen politiekorps zullen oprichten. DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft donderdag gepleit voor een nieuw schoolvak: Europaleer. Kamminga vindt dat de middelbare schooljeugd een 'Europese' mentaliteit moet krijgen. Met folders en tv-spotjes over 'Europa 1992' be reik je dat niet, denkt hij. Wat Kamminga betreft kan het nieuwe vak al volgend schoolseizoen in het lespakket worden opgenomen. Hij denkt aan lessen over onder meer mogelijkhe den en onmogelijkheden van vrije beroepsuitoefening in de twaalf landen van de Europese Gemeenschap, wanneer in 1993 de nationale grenzen opgeheven zijn. Ook moet op school veel meer aandacht worden geschonken aan historische, maat schappelijke en culturele achtergronden van de elf andere EG- lidstaten. rechter een geestelijk gestoorde delinquent ook voorwaardelijk TBR geven: hij werd dus pas opgenomen ineen psychiatri sche inrichting als hij zich niet aan de voorwaarden hield. Voorwaardelijke TBR is ge worden: TBR met aanwijzin gen en zonder verpleging. De reclassering ziet erop toe dat de aanwijzingen worden nage leefd. Zo niet dan kan de delin quent alsnog in een inrichting worden opgenomen of 'ver pleegd'. VERVOLG VOORPAGINA De plannen van V&D om de warenhuizen op een nieuwe leest te schoeien en zo uit de verliezen te komen, werden eind juni voor het eerst aan de vakorganisaties en aan de ondernemingsraden voorgelegd. Ze brachten een conflict aan het licht in de top van het moe derconcern Vendex Internatio nal. Topman dr. A. Dreesmann vond de ingreep te fors en viel zijn gedoodverfde opvolger, dr. A. van der Zwan, publiekelijk af. De Raad van Commissaris sen van Vendex besloot daarna commissaris A.J. Verhoef tij delijk' te benoemen tot voorzit ter van de hoofddirectie. Dreesmann trad terug en werd vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen. De heroverweging van het reorganisatieplan heeft ertoe geleid dat V&D de personele gevolgen over 414 jaar i.p.v. over de eerstgenoemde 314 jaar uitsmeert. Door dat jaar extra gaan meer mensen uit zichzelf weg (natuurlijk verloop) en kan het aantal gedwongen ontslagen tot 950 worden beperkt. De plannen blijven overigens nagenoeg onveranderd. Alleen het voornemen om de electro- nica-afdelingen van de waren huizen aan andere winkeliers over te doen, is opgeschort. Een extern bureau zal nu eerst on derzoeken wat hiervoor de beste oplossing is. De vakbonden kregen giste ren alleen de wijzigingen van het reorganisatieplan mee, die waren ondertekend door zowel de directie van Vendex Inter national als door de directie van de warenhuisgroep. Volgens G. Toussaint (FNV) is de positie van de warenhuis topman Ton Dreesmann er de afgelopen weken niet sterker op geworden. Maar hij wilde niet opnieuw al bij voorbaat om zijn aftreden vragen. „We zullen echter in de loop van het komende overleg ook hierover nog een hartig gesprek heb ben." De vakorganisaties zijn op 9 september uitgenodigd voor een eerste bespreking met de directie van de warenhuis- groep over de herziene plan nen. De bondsbestuurders slo ten gisteren niet uit dat het al voor die datum tot spontane acties komt. Zij zouden die in dat geval ook ondersteunen. V

de Stem | 1988 | | pagina 3