toüfyof rOLBRUGMAATSCHAPPU NA SCHEEPVAARTSTUDIE: 'Een dagje uit op kosten van de staat' Stormloopje op compost-vaten in Aardenburg Nederlandse loodsen zijn nu zelfstandig Itember. pgravingen Aardenburg beëindigd |iet 4 portieren, en een zee land 2000 gul- vanafprijs op I u deze maand aanbiedingen gel- It ember 1988. I oktober op naam IETS TE VIEREN? VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 )ES - De procedures tot een Wester- jielde Oeververbin- tig te komen mogen dravend zijn, een on- rdeel hoeft niet lang duren: het overleg et de Belgen. een datum Papierwerk Betrekkelijk Penningmeester haalt kas van buurtvereniging Middelburg leeg Bietencampagne begint de twintigste DEEL VAN COLLECTIE TERUG NAAR MUSEUM Belangstelling Pest Pottenbakken nt per minuut GEMEENTE BESTELT BIJ OFFICIER NIET ONTVANKELIJK AS l/an de meest Basse. van sportief bijzonder lage ideale auto Idle toch formi- i zijn pas bin- euwe versie bij, lh maken loorde BXgeen 1,000,- renteloos panbetaling van prijs) met financiering, die Igaat. leter maken met Lrlden naar keu- 22.990,-*. Maar Er zijn namelijk bverbaar prmeer even bij speciale finan- blijft een unieke |iste motoren, de De supersnelle Itgerust met alle auto's op dit Klig maken. (Zo is I leverbaar.) Ito pur sang. Van pij aankoop van |we deze maand i randje. ^ult u merken dat 1.40.750,-* minus asetarieven. modellen is be- uw Citroen agent trcentage 11,4% Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Qosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 tt DE STEM VAN ZEELAND T27 "BERGE STAHL' xsl-*S De Queen Elisabeth en de Berge Stahl onder de hangbrug'Geen probleemzegt TBM - FOTO WILLEM MIERAS onze verslaggever it is althans de conclusie een scheepvaartstudie n de Tolbrug Exploita- maatschappij (TBM), ndidaat om een brug te uwen. ie schepen die Antwerpen, fs na verdieping van de isterschelde, zou willen ont- igen, kunnen vlot onder de j meter hoge hangbrug door. jcht een uitzonderlijk trans- t aankloppen, dan kan de rderop gelegen tuibrug wor- weggevaren om het toe- ng te verlenen. „Het overleg it België kan dus snel van irt en hoeft volgens ons niet ifeewikkeld te zijn," zegt M-manager G. van Os. 3m dat te illustreren te lde TBM op schaal de twee lotste schepen ter wereld on- r de brug, het passagiers lip Queen Elisabeth 2 en de stanker Berge Stahl. Het ■ste zou ,de passagiers een stapje naar Antwerpen kun- bezorgen, de tanker kan nwege de diepgang niet eens Westerschelde op. voortvarende aanpak van 1M, net als kandidaat-bou- ir EW gebaat bij snelle be- ssingen, heeft echter nog en navolging gekregen in russel en Den Haag. Minister Smit-Kroes en haar nieuwe ieische collega De Haene, 4 WOV-overleg met België geen obstakel' roerden de kwestie tijdens hun eerste ontmoeting even aan, maar daar is het tot nu toe bij gebleven. Hoewel al in oktober de concessie-onderhandelingen met de kandidaat-bouwers zouden moeten beginnen, is nog geen datum geprikt voor een nieuw gesprek tussen de minis ters. Een woordvoerder van Ver keer en Waterstaat zei dat daar ook nog geen kijk op is. „Eerst moeten trouwens de concessie voorwaarden vastliggen, lijkt me. Het kan wel december worden." Zijn coiiega in Brus sel-het ministerie voor het verkeerswezen-wist evenmin een datum te noemen. „Wij hebben ook nog geen defini tieve stelling betrokken," zei zij. „Het uitgangspunt is wel dat er een garantie moet ko men voor een vrije doorvaart naar Antwerpen." Het Nederlands-Belgisch over leg is niet het enige onderdeel, dat getroffen wordt door ge treuzel. Het hele project is er aan onderhevig. Minister Smit- Kroes draait om beloftes heen en stagneert besluiten, en de ambtelijke molens draaien langzaam. Toen de 'nieuwe WOV' in 1986 werd gepresen teerd, namen de plannenma kers nog optimistisch aan dat ze twee jaar later zouden kun nen beginnen. In die twee jaar is de bouw echter nauwelijks dichterbij gekomen. Wijs geworden door die er varingen gaat nu zelfs gedepu teerde R. Barbé ervan uit dat het wel 1991 wordt voor de eer ste spa in de grond kan. Vijf in plaats van twee jaar voorberei dingstijd! „We gaan maar uit van maximale termijnen," zegt Barbé veiligheidshalve. Dat er veel werk aan te pas komt. blijkt ook uit de bedragen die rijk en provincie pas weer be schikbaar hebben gesteld om door te gaan met het karwei. De provincie trok 2,5 miljoen gulden uit, waarvan negen ton terugkomt van het rijk. Allemaal voor papierwerk, met als belangrijkste onderdeel de tracé-nota. Een zwaarwegend hoofdstuk in die nota is het mi lieu-effect-rapport (MER), dat volgens Barbé begin volgend jaar op tafel moet liggen. Dat rapport alleen al heeft dan meer dan een vol jaar opge slokt. En de tracé-nota wordt nog veel dikker. „Daarin weeg je alle waarden tegen elkaar af, natuur en landbouw, de so ciaal-economische gevolgen. Alle relevante aspecten komen er in aan de orde, en het stuk moet tot een keuze leiden: daar moet-ie komen," aldus de gede puteerde. De verwachting is dan ook dat de nota pas eind 1989 klaar zal zijn. Hoewel de planologi sche voorbereiding (bijvoor beeld ook rond de gemeente lijke bestemmingsplannen) kan worden bekort door 'procedu res in elkaar te schuiven', re kent Barbé ook op vertraging door beroepszaken, wellicht tot aan de Raad van State toe. „Het is reëel om daar van uit te gaan." Allerlei insprekers, waaronder de gewichtige raad van de waterstaat, zullen ver der de voorbereiding ook niet bespoedigen. En tenslotte zijn grondaankopen nodig om de aanvoerwegen te kunnen aan leggen. „Tja, het is een tijdro vende zaak," zegt Barbé, meer realistisch dan gelukkig ge stemd. De kandidaat-bouwers willen zo lang niet wachten, en krij gen, als deze keer tenminste geen beloftes worden verbro ken, ook eerder zekerheid In november moeten de onder handelingen uitmonden in een concessie-verlening door de minister. Een omstandigheid die trouwens meteen de be trekkelijkheid van de tracé nota aangeeft. Ambtenaren mogen nog zulke mooie volzinnen wijden aan alle mogelijke tracé's, als TBM de concessie krijgt, dan is een brug ten oosten van Ter- neuzen de enigmogelijke oeververbinding. Blijkt eind 1989 dat dat strijdig is met de nota, dan kan al het huiswerk rond de WOV weer voor jaren in de onderste la. Dan komt er geen oeververbinding. „Ja," be aamt Barbé, „dat is een conse quentie waar we rekening mee moeten houden." Van onze correspondent MIDDELBURG - De ge meentepolitie van Middel burg heeft gisteren de pen ningmeester van de buurt vereniging Dauwendaele, de 45-jarige mevrouw MS. aangehouden. Ze wordt verdacht van oplichting. De buurtvereniging is door haar en haar 21-jarige zoon circa 1250 gulden lichter ge maakt. De kas is nu leeg en de buurtvereniging heeft voor het onplooien van activiteiten nu een beroep gedaan op de ge meente Middelburg om finan- cieele steun. Op 3 juni van dit jaar deed S. aangifte van diefstal van 25 gi robetaalkaarten, die door haar zoon zouden zijn gestolen. Op 16 augustus kon deze, RR., daarover door de politie aan de tand worden gevoeld. R. zat toen wegens een gepleegd de lict ingesloten op het politiebu reau te Goes. Hij bekende voor 5000 gulden aan girobetaal kaarten te hebben verzilverd. Omdat hiermee de zaak nog niet tot klaarheid was gebracht arresteerde de politie mevrouw S. Uit de verhoren kwam aan het licht dat ook zij 7500 gulden aan girobetaalkaarten had we ten te verzilveren. De verdachten zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld. Taak van de buurtvereniging nu is de 1250 gulden via een ci viele procedures weer in eigen kas te krijgen. Van onze verslaggever BREDA - In de vijf fa brieken van Suiker Unie begint dit jaar de bietencampagne op dinsdag 20 september. Bij concurrent CSM ligt de start van de campagne niet voor alle fabrieken gelijk, maar rond de 21e draaien bij dit concern alle fabrieken op volle toeren. Suikerunie en CSM verwachten dit jaar een miljoen ton suiker te zul len produceren. Bij Suiker Unie, waar de bietenontvangst op 19 september begint, draait dit jaar voor het eerst de fabriek in Zevenbergen niet meer mee. Die ging in het afgelopen jaar dicht. Van onze verslaggever AARDENBURG - De opgravingen in Aardenburg zitten er op. Vandaag, vrij dag gaat de honderd bij vijftig meter grote kuil, waar de afgelopen weken veertig kisten brokken Romeins aarde werk uit gedolven zijn, dicht. De scherven en de andere voorwerpen die provinciaal archeoloog R. van Heeringen en zijn team opgegraven hebben worden in eer ste instantie in Middelburg geïnventari seerd. De waardevolle stukken gaan eerst naar de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek (ROB) in Amersfoort. Van Heeringen verwacht dat een aantal stukken binnen een jaar terug zullen zijn in Aardenburg als aanvulling op de collectie Romeinse stukken van het plaatselijk mu seum. „Het graafwerk in Aardenburg is voor spoedig verlopen," stelde Van Heeringen gis teren tijdens een persconferentie. „De bevol- K'og van Aardenburg heeft zich zeer gedisci plineerd gedragen. Niemand heeft het spo tpatroon verstoord en ook heeft er nie mand de schop ter hand genomen. Dat is ons meegevallen." De ROB-medewerkers Van eeringen en B. Oele waren ook tevreden over de publieke belangstelling. °PëJav)ngen hebben erg veel bekijks ge el en dat is bij opgravingen toch niet altijd nil -ë? aldus gemeentevoorlichter W. A„„a L 'De ^langstelling bij bestuurlijk tengewoon§' m3ar °°k bur§ers was bui~ De graafwerkzaamheden op het perceel in ttemimngspian 'Ouwe Stad' hebben niet k^l'vht gebracht of het gebied daad- I Wol bewoond werd door Romeinen. moocjfi1--1?er kd van sporen aangetroffen van smolt lacttviteit- Te denken valt aan de oventjes, de water- en afvalputten, het aardwerk en de verschillende bronzen voor werpen. Sporen van huizen hebben we ech ter niet aangetroffen. We gaan er dan ook vanuit dat het gebied gebruikt werd voor kleinschalige industriële activiteiten." De gevonden Romeinse voorwerpen dateren van eind tweede, begin derde eeuw. Volgens Van Heeringen moeten de Romeinen na die tijd vrij plotseling uit Aardenburg vertrok ken zijn. „Een verklaring daarvoor hebben we niet kunnen vinden, maar het kan van wege de pest geweest zijn of wegens het stij gen van de zeespiegel, omdat op de Romeinse laag zich een zee-afzetting heeft afgezet. Op vallend is, dat na het vertrek van de Romei nen ook de inheemse bevolking schijnt te zijn weggetrokken," aldus Van Heeringen. De opgravingen hebben weinig waarde volle restanten uit de bloeitijd van Aarden burg-de middeleeuwen - aan het licht ge bracht. „Dat is eerlijk gezegd wat tegenge vallen," vervolgde de provinciaal archeoloog, „wat smeltoventjes en aardewerk, daar houdt het wel mee op. Waarschijnlijk was de plaats waar we nu hebben gegraven in de middeleeuwen een open terrein". „Zeker is, dat we kunnen stellen dat de kern van de stad Aardenburg niet daar heeft gele gen, maar meer rond de Sint-Baafskerk. Vermoedelijk werden er op het terrein acti viteiten verricht die niet in het centrum mochten plaatsvinden. Ik denk dan aan het smelten van metalen en pottenbakken." De gevonden voorwerpen zijn inmiddels op transport gesteld. Van Heeringen gaat er van dat een aantal voorwerpen terug zullen komen naar Aardenburg. „Hopelijk is het museum dan ondergebracht in een ander on derkomen. Daar zouden namelijk door een andere expositieopzet de voorwerpen uit de Romeinse tijd beter tot hun recht kunnen komen." Vandaag gaat de kuil in Aardenburg dicht FOTO 0E STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever AARDENBURG - De proef met de subsidiëring van compostvaten door de gemeente Aarden burg is nog voordat de vaten verstrekt zijn aan de burgers geslaagd te noemen. Woensdagavond werd de informatiebijeenkomst in het Aarden- burgse gemeentehuis bezocht door circa dertig belangstellenden. Daar werd in het kort uitleg gegeven over de opzet van het project, om de afvalberg in de gemeente enigszins te doen slinken. Voor de bijeenkomst hadden zich bij de gemeente al meer dan dertig belangstellen den voor een compostvat gemeld. Volgens een gemeentewoordvoerder zijn er 'zeker 45 mensen in voor een vat'. Regel is dat het in de win kel ongeveer 180 gulden kostende vat door de VAM ge leverd wordt tegen de inkoopprijs van ongeveer 120 gulden. De gemeente legt vervolgens nog eens vijftig gulden bij, waardoor de mensen zelf slechts zeven tienijes voor een vat moeten betalen. Oorspronkelijk zou de proef slechts 25 gesubsi dieerde vaten betreffen. Wethouder J. de Ridder (openbare werken), die geconfronteerd werd met de ruime belangstelling, zegde woensdagavond toe dat er minimaal 45 vaten zullen worden besteld. Gezien de belangstelling voor de proef, een initiatief van het WD-raadslid J. Dees, overweegt het gemeen tebestuur om volgend jaar nog eens een reeks vaten tegen gereduceerde prijs aan belangstellende burgers te verstrekken. ROTTERDAM (ANP) - Alle 650 Nederlandse rijksloodsen en 150 Rotterdamse havenloodsen gaan vanaf gisteren als zelfstandige ondernemers door het leven. Ook de 650 men sen van de ondersteunende diensten, zoals rede- en bestel diensten, loodsboten en administratief personeel, zijn in een zelfstandige onderneming opgenomen. Vanaf 1 sep tember is de feitelijke privatisering van het Nederlandse loodswezen een feit. Er zijn vier loodsen-regiocor- poraties gevormd, te weten Rijnmond, IJmond, Schelde- mond en Noord, die samen ver enigd zijn in de Nederlandse Loodsen Corporatie (NLC). De ondersteunende diensten zijn samengebundeld in het Loods wezen Nederland bv. Tot 31 augustus vormden de Neder landse loodsen onderdeel van het Directoraal-generaal Scheepvaart en Maritieme Za ken. Vijf jaar geleden maakte mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat haar voornemen om de Nederlandse loodsen te privatiseren bekend. In april vorig jaar is al begonnen met de integratie van de rijks- en havenloodsen in Rotterdam. Dat ging volgens een woord voerder van de Nederlandse Loodsen Corporatie met een in tensief trainingsprogramma gepaard. Dat was nodig omdat de havenloodsen na privatise ring ook de beloodsing op de Nieuwe Waterweg en daarbui ten moeten uitvoeren en de rijksloodsen nu ook in de haven van Rotterdam werkzaam zijn. Er is nog één probleem in de regio Scheldemond (de Wester schelde en de vaart op Antwer pen). De Nederlandse en Belgi sche regering onderhandelen al jaren over het Schelde-regle- ment, waarin onder meer de verdeling van de te beloodsen scheepvaart door Nederlandse en Belgische loodsen wordt ge regeld. Minister Smit-Kroes verwacht echter dat dit Schel- de-reglement nog vóór het eind van dit jaar door beide be windslieden in België en Ne derland ondertekend kan wor den. De NLC, die met haar 800 lood sen jaarlijks zo'n 106.000 a 107.000 scheepsbeloodsingen verricht, verwacht dat de dienstverlening aan de scheep vaart door de privatisering sterk verbeterd zal worden. Doordat de loodsen meer en variabeler gaan werken dan in het ambtelijk systeem het ge val was, zullen er meer loodsen beschikbaar komen zodat het wachten van de scheepvaart op een loods niet meer voor zal ko men. De officiële overdracht van het Loodswezen aan de loodsen door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vindt op 15 september plaats in Rotter dam. MIDDELBURG - De 33-jarige Vlissinger AS. leende zich in september voor een 'vriendendienst', die overigens don derdag voor de politierechter in Middelburg gekwalifi ceerd werd als 'een puur staaltje van heling', waarvoor hij tenslotte een gevangenisstraf kreeg opgelegd van een maand. S. was het daar beslist niet mee eens: hij zou uitsluitend zijn opgetreden als tussenpersoon tussen de dief van een groot aantal cheques en bijbehorend pasje uit een Vlissingse woning en de man die 'daar wel raad mee wist', de 36-jarige Vlissin ger J. V. S. zou zich beperkt hebben tot de overbrenging van de cheques en de mededeling dat van de opbrengst zestig procent voor de dief (die later terecht zal moeten staan) zal zijn en veertig procent voor V. Zelf zou hij voor zijn diensten 'helemaal niets' ontvangen. De dief be vestigde dit laatste als getuigen onder ede, integenstelling tot was hij eerder tegenover de po litie had verklaard. Politierechter mr. de Wilde vond het 'onwaarschijnlijk' dat S. geen beloning in het vooruit zicht was gesteld voor zijn be middeling en achtte de heling dan ook bewezen. V. stond even later terecht voor het vals invullen van de cheques en vervolgens de ver zilvering ervan tot een bedrag van 1200. Officier van justitie mr. Nijmeijer eiste hiervoor een gevangenisstraf van twee maanden. Maar de verdediging wist aan te tonen dat dit juri disch helemaal niet mogelijk was. Immers in februari van dit jaar was V. reeds veroor deeld tot 2Vi jaar voor een was lijst aan delicten, waaronder ook het onderhavige punt. Om dat hem toen slechts enkele fei ten ten laste waren gelegd (zo als gebruikelijk wanneer het om een groot aantal feiten gaat) en ervan uitgegaan mocht worden dat de verzilve ring van de cheques in de be rechting was 'meegenomen', was de raadsman van oordeel dat zijn cliënt nu niet nog eens apart voor dit feit kon worden veroordeeld. Politierechter mr. de Wilde was het daarmee eens en ver klaarde de officier derhalve niet ontvankelijk. „Lekker een dagje uit geweest op kosten van de staat", zo gniffelde de Vlissinger, waarna hij onder begeleiding terug mocht naar Amsterdam waar hij zijn 2% jaar uitzit.

de Stem | 1988 | | pagina 37