De Kraker hoopt op meer succes Ereklasser breekt met Schrauwen Cor Dirven mikt op topclub Frits Bakker gaat meer in training [EAN-PAUL DE BRUUN: 'DRIEBANDEN HEEFT PRIORITEIT' Model Romano Monaco 8.500,- I SEX-HOTLINE Wedstrijd kalender Biljartseizoen op gang 5 pESTEM EXTRA VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 teli,kder!Steri"alkOSten)' oe Saab Volvo onderdelen 06-320.320.22 ZEEUWSE JONGE TOPTALENTEN ZIJN GEMATIGD OPTIMISTISCH SLUISKIL - Het hoeft geen betoog meer dat Jean-Paul de Bruijn uit Sluiskil de sterkste bil jarter van Zeeland is. Het paradepaardje van het district Zeeuwsch-Vlaanderen blikt, zoals jaar lijks, hoopvol de nieuwe competitie tegemoet. Motivatie 'DE BASIS IS ER, ALLEEN DE UITWERKING NOG' koda. Lichte besturing, ian bergruimte, radiaal- j, /at Skoda deze zomer len heeft, krijgt één van chien helemaal gratis, de Skoda dealer, dt zonder te betalen! Als men dit leest is het biljartseizoen in Zeeuwsch-Vlaanderen schoorvoetend op gang gekomen. De eerste partijen van de voorwedstrijden zijn dan al ge speeld. Voor sommigen zijn de eerste te leurstellingen een feit, anderen bijten zich enthousiast vast in een goede start. Wat brengt het biljartseizoen 1988-1989? De verwachtingen en plannen van re gionale toppers, aankomende jeugd en nauw betrokken personen worden op deze pagina naar voren gebracht. Bevrijdingsloop in Philippine Toernooi BC Oostburg in Cadzand OPNIEUW AAN TOP MEEDRAAIEN T48 i z o*1 Ian onze bilj artmedewerker jOEK - Het biljartdistrict jeuwsch-Vlaanderen jgft verschillende belofte jeugdspelers. Expo- en van die categorie lu Jean-Paul de Kraker, al eens nationaal karn en werd bij de jeugd en )jno van Looy, die vorig «oen debuteerde in het uest vooraanstaande bil- jrtkampioenschap van geland, het beker-kader, j gloort de toekomst hoopvol, jch blijft het ook voor hen een westie van afwachten wat het .jzoen 1988-1989 zal brengen, in ding hopen beide spelers: at het meer succesvol mag [ilopen dan het seizoen 1987- 8. gijn best doen en zo hoog jgelijk in alle spelsoorten ...heren te spelen," is de eerste (actie van Jean-Paul de Kra- het 17-jarige biljarttalent Hoek, als naar zijn ver lichtingen voor het komende izoen wordt gevraagd. Even terugblikkend op de Ie prijs 17.041,- jren beige, horizontaal afgerot lichteiken ROPAL multiplex aanrechtblad onde spoelbakken AG kookplaat G afzuigunit KNECHT koelkast ht sierlijsten i (*8kfibl .(Ssdott) en Nieuw en gebruikt Autobedr. Rotel B.V. Dr.Struyckenstr.98 Breda Tel. 076-218962/210340. 50 ct. p.m. vorige competitie is zijn oor deel kort maar bondig: „Tegen vallend." En hij verklaart dat nader: „Vooral in het libre was het een grote teleurstelling. Ik kwam met ongeveer 15.00 ge middeld uit de bus tijdens de voorwedstrijden toekomstklas se. Als je weet dat ik het jaar daarvoor kampioen van Neder land werd met ruim 67.00, dan is het logisch dat de verwach tingen hoger waren gespannen. Enigszins kan als excuus gel den dat ik nu met grote hoeken moest spelen en dat ik bij vast liggende situaties opnieuw op moest gaan. Maar ook dat in ogenschouw genomen was het ronduit matig." Over de andere spelsoorten, al uit hij dat niet met enthou siasme, is hij meer tevreden. „Het kader 38/2 ging wel. Ik kwam met ongeveer 11.00 uit de bus. Daarmee was ik geplaatst voor het beker-kader, waaraan ik graag deel wilde nemen. Toen kreeg je dat gezeur over een briefje. Enfin, dat ging niet door. Daarna heb ik nog deel genomen aan de voorwedstrij den tweede klasse bandstoten." Dat leverde hem promotie op met ruim 3.50. Zeker niet slecht voor een jeugdbiljarter van zijn leeftijd, want bandstoten is een spelsoort waarin de ont wikkeling slechts langzaam gaat. Wat dat betreft heeft hij zich als totaalbiljarter al vrij aardig ontwikkeld. Er mag dan ook veel van hem verwacht worden. Dit seizoen al? De Kraker: „Daar kan ik weinig over zeggen. Ik probeer gewoon zo goed mogelijk mijn best te doen. Ik speel mee in zo wel libre - dat is al binnen en kele weken - kader, bandstoten als driebanden. Het doel is om in al die spelsoorten vorderin gen te maken." De basis daar voor is al gelegd, want Jean- Paul de Kraker, gezien zijn leeftijd momenteel het grootste biljarttalent van Zeeland, volgt bondslessen bij Tonny Schrau- wen in het nationaal sportcen trum Papendal en is al volop in training. De 19-jarige Onno van Looy, ook niet helemaal tevreden, is iets minder gematigd met zijn oordeel over het afgelopen sei zoen. „Heel slecht ging het niet. Het was wat wisselvallig. In het libre presteerde ik wel goed, maar miste ik toch een beetje de afwerking. In de voorwedstrijden extra klasse libre bij de jeugd behaalde ik een algemeen gemiddelde van 22.00 en was daarmee eerste re serve voor de nationale eind strijd. Daar was ik op zich wel tevreden over, maar op zo'n moment voel je dat er nog meer in zit en dan komt het ver wachtingspatroon hoger te lig gen. Dat leek er aanvankelijk uit te komen. Toen ik deelnam aan het gewestelijk kampioen schap in die klasse en spelsoort stond ik voor de slotpartij met een algemeen gemidelde van ruim 27.00. Hoofdzaak was dat gemiddelde te handhaven. Dat zou promotie opleveren naar de toekomstklasse. Ik redde het niet, want ik zakte nog onder de minimumgrens van 25.00. Dat was wel een domper. Dat gold in feite ook voor het kam pioenschap beker-kader. Ik keek daar nogal tegen op. Dat heeft me in de openingsfase op gebroken. De eerste partijen waren ronduit slecht. Ik speelde te gespannen. Daarna ging het wel en het eind- moyenne van 6.00 viel, gezien die slechte openingspartijen, nog mee." Wat verwacht hij van dit seizoen? „Ik durf me eigenlijk aan geen voorspellingen te wa gen. Ik wil meespelen in het li bre, kader en driebanden. Bandstoten niet. Dat is een spelsoort die me niet zo ligt. Ik hoop in het libre nu wel naar de toekomstklasse te promove ren. Of dat zal lukken is een se rieuze vraag. Bepalend zal zijn hoeveel tijd ik aan het biljarten kan besteden nu ik in Breda aan de HTS chemische techno logie studeer. Heb ik voldoende tijd om te trainen, dan moet ik een goede kans maken die pro motie te bereiken. Heb ik dus tijd, dan ga ik ook lessen volgen bij Frans van Hoey en ga ik bij Jan Arnouts in Etten-Leur spelen. Ook in het kader wil ik bewijzen dat ik beter kan dan ik in het kampioenschap be ker-kader heb laten zien. Maar nogmaals, de tijd die mijn stu die openlaat is bepalend voor mijn ontwikkeling dit seizoen." Van onze biljartmedewer ker WALSOORDEN - De wedstrijdkalender voor het seizoen 1988- 1989 senioren van het district Zeeuwsch- Vlaanderen van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond is als volgt samenge steld: Derde klasse driebanden: van 17 tot en met 24 septem ber bij De Steense Caram bole (St-Jansteen) en De Smickel (Hulst). Tweede klasse driebanden: van 1 tot en met 9 oktober bij SBC (Sluiskil). Eerste klasse driebanden: van 8 tot en met 16 oktober bij Den Ouden Arend (St.- Jansteen). Vijfde klasse libre: van 15 tot en met 23 oktober bij HBC'34 (Hulst). Vierde klasse libre: van 29 oktober tot en met 6 novem ber bij Atlanta (Sluiskil). Derde klasse libre: van 12 tot en met 20 november bij ABC (Breskens) en Ons Vermaak (Lamswaarde). Tweede klasse libre: van 26 november tot en met 4 de cember bij OBV (Oostburg). Eerste klasse libre: van 10 tot 18 december bij De Smic kel (Hulst). Vijfde klasse bandsftoten: van 7 tot en met 15 januari bij NASA (Axel) en DOS (Hoek). Hoofdklasse libre: van 20 tot en met 22 januari bij KOT (Terneuzen). Beker-kader: van 27 tot en met 29 januari bij HGL/ KOT'86 (Sas van Gent). Vierde klasse bandstoten: van 11 tot en met 19 februari bij WBC (Walsoorden) en Ed Horemans (Axel). Derde klasse bandstoten: van 25 februari tot en met 5 maart bij BCD (Aarden burg) en CBC (Clinge). Tweede klasse bandstoten: van 11 tot en met 19 maart by De Kastelein (Eede). Gewest hoofdklasse libre: van 17 tot en met 19 maart bij GBC (Groenendijk). Door Peter Snelders Hij wil zich vooral onderscheiden in het driebandenspel. 'Het spel van de toekomst', zoals fanatieke aanhangers van deze spelsoort maar al te graag laten horen. Daar voor brak De Bruijn met zijn leermeester Tonny Schrau- wen, de professor in het libre, kader en bandstoten, en ging in de leer bij Nant van Barel, een specialist in het driebanden. Nog een reden waarom hij het dit seizoen helemaal ziet zitten is het feit dat hij sinds kort deel uitmaakt van Manudax/ONA, een driebandenteam dat in de landelijke hoogste klasse uit komt. Daardoor weet hij zich wekelijks verzekerd van top wedstrijden en een degelijke financiële vergoeding. Nu kost 'zijn' sport niet alleen geld, maar vangt hij er ook iets van terug. Een niet weg te cijferen compensatie. „Ik ben daar blij mee," zegt hij. „De vergoeding die ik krijg dekt niet al mijn kosten, maar is toch een leuke tegemoetko ming. Bij mijn vorige team, Quality Zele, waarmee ik kam pioen werd in de Belgische eer ste klasse, ontving ik niets. Er werd wel steeds over een ver goeding gepraat, maar dat kwam er nooit van. Zelfs nu we naar de eredivisie in België ge promoveerd waren zat er dat nog niet in. Daarom ben ik con tent dat ik voor Manudax/ ONA uit kan komen. Niet al leen wegens die vergoeding, maar zeker ook doordat ik we kelijks tegen sterke tegenstan ders kan spelen. Door deze overstap richt ik me in dit seizoen vooral op het driebanden. Vorig seizoen ging mijn aandacht daar al groten deels naar uit en dat leverde toch promotie op naar de ereklasse met ruim één gemid deld. Nu ga ik me nog nadruk kelijker met dit spelletje bezig houden. Daarom ook volg ik geen lessen meer bij Tonny Schrauwen. Hij is meer gespe cialiseerd in het verfijnde werk, niet zozeer in het drie banden. Daarnaast kreeg ik de indruk dat hij niet meer zo ge motiveerd was. Er werd vaak meer gepraat dan gebiljart tij dens de lessen. Daardoor zakte ook bij mij de motivatie wat weg. Nu heb ik een nieuwe leer meester in de persoon van Nant van Barel en dat bevalt me uit stekend. Dat is een man die het driebanden door en door kent. Ik dacht dat ik als kersverse ereklasser al iets wist van het driebanden, maar na enkele lessen bij hem heb ik ontdekt dat dat maar erg beperkt was. Zijn uitspraak in het begin: 'Je kunt nog niets van driebanden,' is veelzeggend. Misschien wat overdreven, maar daar zat toch, zo heb ik naarmate de les sen vorderden ervaren, een kern van waarheid in. Ik ver trouw volledig op hem. Naast goede instructies is het ook een man waar je op terug kunt val len tijdens wedstrijden. Een echte coach. Die had ik nodig." Wat brengt het nieuwe sei zoen? „Zoals ik al zei, staat driebanden voorop. Daarnaast wil ik me toch ook in het band stoten bewijzen. Dat moyenne onder de degradatiegrens tij dens het Nederlands kam pioenschap van vorig seizoen, wil ik wegwerken. Mogelijk, als het driebanden niet in de knoei komt, neem ik deel aan het anker-kader 47/2 eerste Jean-Paul de Bruijn, de Zeeuws-Vlaamse biljartcrack die zich in het komende seizoen vooral op het driebandenspel zal gaan toeleggen. - fotowim kooyman klas. In die spelsoort ben ik nog geen ereklasser en dat zou ik toch graag willen worden. Het libre aan het eind van het sei- is nog zover weg. Misschien zoen laat ik scheiten. Tenmin- verander ik tegen die tijd nog ste, dat is mijn plan, maar dat wel van gedachten." ld. 01620-53434; raat 6-8, tel. 01670-63291; straat 150, tel. 01652-2905 Cor Dirven (rechts, met naast hem zijn echtgenote), de man die zich graag wil inzetten de "■spelers uit Zeeuwsch-Vlaanderen bij elkaar te brengen. - foto de stem/cor j de boer Van onze biljartmedewerker TERNEUZEN - Enkele in gewijden zal het niet ont gaan zijn, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen het plan leefde om een soort liga, of club van sterke biljartspelers in het leven te roepen. Die groep zou dan op een ietwat commerciële basis een aan tal toernooien in verschil lende spelsoorten gaan af werken. Het gaat in dit geval om een acht- tot tiental sterke spelers uit de regio, die via een attrac tieve toernooi-opzet en met een financiële injectie van het be drijfsleven de nodige publieke belangstelling los moeten we ken. Een aantal maanden terug werd de aanzet tot dit plan ge geven door Jean-Paul de Bruijn en Louis Dallinga. Het lag in de bedoeling dat deze vereniging van topspelers - toen bestond het plan nog deze groep aan te vullen met enkele sterke driebandspelers, maar dat lijkt inmiddels verleden tijd - zich in het pas geopende biljart- en snookercentrum 't Reynaertshof te Hulst zou ves tigen. Mooie plannen, die in middels ietwat zijn verwaterd. De gedachte een dergelijk se lect gezelschap bijeen te bren gen leeft nog, maar of dat op dezelfde basis zal gebeuren als destijds werd gelanceerd - ook wekelijks een onderlinge com petitie - valt sterk te betwijfe len. Een man die deze plannen mee gestalte zou moeten geven, althans dat verzoek aan zijn adres kwam vanuit de spelers groep, is een bekende in het bil- jartdistrict Zeeuwsch-Vlaan deren: Cor Dirven. Een persoon met goede connecties, die de nodige vrije tijd tot zijn be schikking heeft, en die de juiste man zou zijn om deze liga mee van de grond te tillen. De vraag aan hem of hij ambities in die richting heeft, beantwoordt hij met: „Dat zeker. Al zal dat dan wel op een goed gefundeerde basis moeten gebeuren. Zoiets kun je niet even uit de losse pols op poten zetten, want de kans dat een dergelijke organi satie dan binnen de kortste ke ren op een fiasco uitdraait is erg groot." Ik wil me wel sterk maken voor dit initiatief. Het pakket sponsoring, de contacten met bedrijven leggen, wil ik best voor mijn rekening nemen. Er is een basis voor een dergelijk initiatief in Zeeuwsch-Vlaan deren. Het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen is over het algemeen sportminded. En zonder chauvinistisch te zijn, we hebben sterke biljarters en deze tak van sport leeft weer de laatste jaren. Kijk maar eens naar het kampioenschap be ker-kader. Als daar de toppers in verenigd zijn en er wordt op het scherpst van de snede strijd geleverd, dan trekt dat toch veel publiek en is er altijd een uitstekende ambiance. Af gaande op die gegevens kan de aanzet gegeven worden, maar dan moeten wel alle spelers op één lijn zitten en volledig ach ter dit plan staan. En nog maals, een degelijk bestuur is dan een must." „Ik denk dat er dan zo'n vier of vijf toernooien in verschil lende spelsoorten en in ver schillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den kunnen worden. Dat moet dan wel gebeuren in goed over leg met het districtsbestuur van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond. We willen zeker niet de wedstrijden van dat district concurrentie aan doen. Maar als we met de orga nisatie in dit seizoen willen starten, zal er haast gemaakt moeten worden. Eigenlijk zijn wij daar al wat laat mee. Het is vijf voor twaalf, maar het kan nog." Aö: .J-H; Van onze sportredactie PHILIPPINE - Als herinne ring aan de bevrijding van Philippine in september 1944, houdt het Oranjecomi té in Philippine - mede door het succes in voorgaande j a- ren - voor de vierde keer in successie de Bevrijdings loop. Deze prestatieloop en wandel tocht zal worden gehouden op zaterdag 10 september en be gint om 15.00 uur. De start vindt plaats in de Laureyne- straat ter hoogte van de sport zaal. De sportzaal zal tevens als kleed- en douchegelegenheid worden gebruikt. Inschrijving op zaterdag 10 september in de sportzaal vanaf 14.00 uur. De afstanden die gelopen kunnen worden, zijn 3,6,9 en 14 kilometer. Het parkoers is op nieuw uitgezet in de polders rondom Philippine. Het in schrijfgeld bedraagt ƒ3,50 en voor iedere deelnemer is er een herinnering beschikbaar. OOSTBURG - De basketbalvereniging BC Oostburg houdt zater dag 3 september een sterk bezet basketbaltoernooi in sporthal Noorddijk te Cadzand. Het betreft een internationaal toernooi met deelname van ploegen uit België en Nederland. Het toernooi begint om negen uur 's mor gens en duurt tot 18.00 uur. De prijsuitreiking volgt onmiddellijk na afloop van het toernooi in de Cadzandse sporthal. Van onze biljartmedewerker TERNEUZEN - Frits Bakker, de 40-jarige sportjournalist uit Terneuzen, kan terugblikken op een sterk seizoen. On danks het feit dat hij het kampioenschap beker-kader, dat zijn vereniging KOT organiseerde, liet schieten, manifes teerde hij zich overduidelijk tijdens andere biljarttoer- nooien en wedstrijden waaraan hij wel deelnam. Het begon boven alle verwach- Het beker-kader liet hij, als lid tingen. Frits Bakker heette geen driebandspeler te zijn, maar tijdens de nationale voor wedstrijden in de hoofdklasse bewees hij het tegendeel. Hij finishte met zes winstparijen en moest zich zelfs inhouden om niet boven een gemiddelde van één te eindigen. „Dat liep toen lekker. Ik heb er natuurlijk wat voor moeten doen. Het heeft me heel wat uurtjes training en studie - om het diamond-systeem onder de knie te krijgen - gekost. Daarom begon ik ook wel met enig vertrouwen aan die voor- wedstrijden, maar dat ik zo hoog zou spelen had ik niet verwacht. Het is en blijft toch altijd een kwestie van afwach ten. Deze keer pakte het goed uit, maar het kan ook anders. Dat bewees het kampioenschap van Nederland wel. Ook daar begon ik met goede moed aan. De voorbereiding was goed. Alleen, maar op dat moment beschouwde ik dat als een bijkomstigheid, begon ik de laatste dagen voor die titel strijd wat minder sterk te spe len. Ik denk dat dat kwam, om dat mijn volledige aandacht op het Nederlands kampioenschap gericht was en ik daardoor minder geconcentreerd de trai ningen afwerkte. Die veron derstelling leek gerechtvaar digd toen bleek dat ik redelijk goed van start ging in dat na tionale kampioenschap. Maar ineens begon het minder te gaan en langzamerhand ver dween mijn zelfvertrouwen. Het gevolg was een lage klasse ring en een tegenvallend moyenne. Een bittere teleur stelling eigenlijk. Op zulke mo menten heb je zin om de keu in de hoek te zetten, maar als dat wat bezonken is, komt de in- tresse weer terug." van de organisatie, schieten. De indruk werd bij sommigen ge wekt dat Bakker weer een pe riode, zoals een tiental jaar te rug, het biljarten voor gezien zou houden. Niet terecht, want Bakker liet enkele maanden la ter nadrukkelijk van zich ho ren. Tijdens het Schelde Top toernooi klopte hij de gedood verfde favoriet Johnny Rottier en gaf blijk van een uitste kende vorm. Dat dit geen uit schieter was bewees hij enkele weken later tijdens het DOW- toernooi bandstoten, waarin hij ijzersterk voor de dag kwam. Hij werd -tweede, schakelde in de halve finale Johnny Rottier uit en eindigde met een moyenne van ruim acht. „Dat verraste me. Zowel de klassering als het behaalde ge middelde. Normaal gesproken waren spelers als Theo Plat- jouw, Louis Dallinga en Johnny Rottier altijd sterker in het bandspel, maar nu eindigde ik voor hen, ook qua moyenne. Ik verloor in de finale van Jean-Paul de Bruijn in enkele beurten. Dat verlies calculeer je in, want hij is gewoon op een groot aantal caramboles over band bijna niet te kloppen door ons. Wat me echter het meest opviel was, dat mijn algemeen moyenne ruim twee hoger lag dan in voorgaande jaren. Dat sterkt me in de gedachte dat ik in die spelsoort nog vooruit kan gaan. Met wat training uiter aard. Momenteel ben ik nog niet bezig, maar de plannen zijn er dat ik samen met Jac de Maat een biljart aanschaf. Die tafel komt bij De Maat te staan, zodat ik ongestoord en wan neer ik maar wil kan trainen. Die gedachte stimuleert me en daarom verwacht ik ook in dit seizoen met de top mee te kun nen draaien. Frits Bakker, de Terneuzense biljarter die ook dit seizoen weer in de top mee hoopt te draaien. - foto de stem/cor j. de boer.

de Stem | 1988 | | pagina 35