reemdelingen in de grond WETENSCHAP Vuile was van paleontologen hangt buiten fEEL BEESTJES UIT LABORATORIUM LEGGEN IN NATUUR HET LOODJE Knutselaardappels nog niet 't veld op AG 2 SEPTEMBER 1988 liflSTEM WETENSCHAP VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 NIEUWSFEITEN Rupsen maken medicijnen Groente verbouwen in kas op de maan Algen in de benzinetank Stollingsfactor beter te winnen Scholierencongres over greep van techniek BOEIENDE BOEKEN OVER HOOGLOPENDE BOTTENRUZIES Onderkaak rug in het verleden. Ze wjs vroeger verliefd op een oor- logsvlieger, die niet terug, keerde. Melodrama met Su- san Hayward en Dana An- drews. Der Kleinstadtpoet (Duits, land 1940, Did. 1,10.03 uur), Een ambtenaar in Pruisen laat zijn gedichten onder een andere naam public», ren. Als het werk een prij, wint, beginnen de probit. men. DINSDAG The reluctant debutant (USA 1958, Ned. 2, 16.55 uur). Kay Kendall als een in Amerika opgevoede jon- gedame, die haar debuut in de Londense society-krin- gen moet maken. Salonko medie van Vincente Min. nelli. Mann im Schatten (Oosten- rijk 1961, Did. 1, 10.30 uur), Bij de moord op een succes volle zakenvrouw gaat de eerste verdenking uit naar haar vroegere minnaar. Der Hund von Blackwoof Castle (W.-Duitsland 196), Did. 2, 20.15 uur). Edga^ Wallace-thriller, waarin een vervallen kasteel na de dood van de laatste slotheer merkwaardig veel belang, stellenden trekt. WOENSDAG The Blues Brothers (USA 1980, Ned. 2, 22.10 uur). Dan Akroyd en John Belushi als twee broers, die hun oude weeshuis willen redden. Z« T50 Met swingende muziek van o.a. James Brown en Are tha Franklin. Ercole contro Roma (Itl Frankrijk 1964, Did. 1,10.50 uur). Na de moord op een Romeinse keizer, raakt diens dochter in de knel. Gelukkig is Hercules er nog. Skandal um Dr. Vlinxmei (W.-Duitsland 1956, Did. 1, 20.15 uur). Een oude Duitse versie van Dr. Vlimmen met Bernard Wicki in de ti telrol. Key witness (USA Did. 00.00 uur). De getuige van een moord door een jeugdbende wordt met zijn gezin genadeloos geterrori seerd. Dennis Hopper is de bendeleider. Health (USA 1980, Did. 1, 22.40 uur). Gezondheidsor ganisatie zoekt een nieuwe presidente. Kandidaten zijn Lauren Bacall en Glenda Jackson. Bijtende satire van Robert Altman op de voedingscultus en de poli tiek. From here to eternity (USA 1953, België 1,20.15 uur). Het bekroonde epos over Ame rikaanse militairen op Ha waii aan de vooravond van Pearl Harbor. Frank Sina tra en Donna Reed kregen beiden een Oscar voor beste bijrol. DONDERDAG Ball of fire (USA 1941, Ned 2,16.15 uur). Professor Gary Cooper maaktwoorden- wrKeesBuijs jfelijk veranderde beestjes, die hun zwakkere natuurlijke broertjes en isjes verdringen en de macht over het milieu veroveren: brrrr! Veel men- liggen misschien wakker van dit spookbeeld. [aar de omgekeerde situatie staat veel dichter bij de werkelijkheid. Voorlopig moeten etenschappelijk onderzoekers nog zien hoe ze erfelijk veranderde beestjes in het open tld kunnen laten overleven. Ze sterven namelijk bij bosjes. weken van tien miljoen naar ren. Men kan ze afhankelijk honderdduizend, soms vinden maken van seizoensinvloeden. jnzezozwak? ju geloof het niet", zegt dr. A van Veen, hoofd van de af- jling bodembiologie van het fjl, in Wageningen. „De in- leng van één gen in zo'n orga sme hoeft nauwelijks een last zijn." Volgens hem heeft de kleine jus op overleving te maken „et het feit, dat al het micro- topisch gekrioel eigen stekkies «ft in de grond. „Organismen je terugstopt, komen op laatsen waar ze niet horen, et zijn vreemdelingen, ook al jn het bodembacteriën. Ver dijk het met een Nederlander ie je ergens in de tropen umpt. Probeer daar eens een iar zonder iets te overleven." Het ITAL is het voormalige nstituut voor de Toepassing an Atoomenergie in de Land ouw, dat zich tegenwoordig icht op de genetische manipu- brengen hun vroegere jatie van planten en micro-or- bluesband weer bij elkaar, anismen ten behoeve van de indbouw. Drie jaar geleden het instituut voor het erst erfelijk veranderde bo- embacteriën in een proef- eldje -overigens na overleg de Commissie ad hoe Re- jmbinant DNA, die toezicht loudt op het gebruik van dit oort technieken in ons land. legentig procent van de bo- embacteriën ging direct dood. log steeds is de overleving van ie beestjes het grootste pro- Heem. i/at cijfers: in één gram grond wnnen één miljard tot tien niljard bacteriën zitten, ver- eeld in duizenden soorten. Per ram krijgen ze gezelschap van ien miljoen erfelijk veran- lerde exemplaren van een veel 'oorkomende bodembacterie. De kunstbeestjes maken dus iooguit een procent uit van de otale bacteriebevolking. Soms laait hun aantal in een paar de onderzoekers helemaal niets meer terug. „Hoeveel je er in de grond moet stoppen, en vooral: hoe veel er moeten overleven, hangt af van wat je er mee wilt", zegt Van Veen. Het verhaal is overigens niet uit zodra de veranderde micro organismen in de bodem het loodje hebben gelegd. De beest jes mogen dan doodgaan, hun erfelijk materiaal niet. Dat kan in bacteriën of in andere orga nismen in de bodem terechtko men. „Die kans is reëel", zegt Van Veen; „dat hebben we in het la boratorium aangetoond." De technieken zijn zo verfijnd, dat tegenwoordig één gen in mis schien wel een kilo grond is te rug te vindea Maar wat die ge nen -de dragers van erfelijke eigenschappen- in andere or ganismen precies doen, weet men niet. Dat is een van de vragen die de onderzoekers via proeven in het laboratorium, en mogelijkerwijs in het open veld, willen beantwoorden. De ITAL-onderzoekers staan eigenlijk voor een dubbele op gave. Hoe kunnen de beestjes waaraan is gesleuteld overle ven? En als dat beter lukt, hoe zij n ze dan in toom te houden? Van Veen: „Ik geloof niet dat we bang hoeven te zijn dat er felijk veranderde micro-orga nismen het ecosysteem overne men. Maar heb je ze eenmaal op grote schaal in de natuur verspreid, dan heb je ze niet meer in de hand. Ze simpelweg uit de grond trekken, zoals bij een aardappelplant kan, gaat niet. Je zult een bepaalde mate van risico moeten aanvaar den." Dat risico is te verkleinen door bijvoorbeeld zelfmoord genen in de beestjes te ihonte- -4SVa!MM9U «90 Ml Zodra planten doodgaan, of de temperatuur onder een bepaald minimum daalt, gaan de mi cro-organismen ook dood. Deze zelfmoordgenen zijn beschik baar om getest te worden. De maatschappij moet de risi co's afwegen tegen het econo misch gebruik, vindt Van Veen. De mogelijkheden van erfelijk veranderde micro-organismen zijn volgens hem fantastisch. Sommige soorten kunnen bo- demverontreinigende stoffen in de grond afbreken, andere zorgen voor een betere stikstof - binding aan plantewortels en dus voor een betere groei van de plant, weer andere kunnen helpen bij de bestrijding van ziekten en plagen. Bij aardap pelziekten bijvoorbeeld kan men bacteriën op de plant laten nestelen die schadelijke schim mels in hun activiteit remmen. Het ITAL zoekt bacterie- soorten uit die zich goed in grassen handhaven. Hierin probeert men genen te monte ren die stoffen produceren met een dodelijk effect op emelten: veelvratige larven van de lang pootmug. „Tot voor kort werd daar parathion tegen gebruikt. Is dat uit oogpunt van het mi lieu wenselijker dan de risico's van het gebruik van veran derde micro-organismen?" vraagt Van Veen zich af. Volgens hem is het zinvol om de mogelijke risico's van erfe lijk veranderde micro-organis men in te schatten vóórdat men ze op grote schaal gaat gebrui ken. „Alleen hoeft het publiek zich op dit moment nog niet druk te maken, omdat de toe passing nog minimaal is. Maar in het onderzoek moeten we nü goede procedures ontwikkelen en kennis verzamelen, om ver antwoorde schattingen van de risico's te kunnen maken." Drie jaar geleden stopten onderzoekers van het ITAL voor het eerst kunstmatig veranderde bacteriën in de grond. - foto hal Een bacterie die wordt teruggezet in de bodem, staat als vreemdeling en indringer bloot r°i allerlei gevaren, zoals van bacterie-etende protozoën. Maar wanneer onderzoekers de DoeK, maar mist hoofdswr icdem geschikt maken voor overleving, gaat de bacterie zich er thuis voelen. schuttingtaai. Gelukkig klopt de striptease-danse- res Barbara Stanwyck bij hem aan. Mr. Mom (USA 1983, Ned. 2, 20.29 uur). Een echtpaar draait de rollen om als va der wordt ontslagen. Mi chael Keaton en Teri Garr - tekeningen willem van den berg Het ITAL ïn Wageningen moet z'n veldproeven met genetisch veranderde aard appelrassen tot volgend jaar uitstellen. De procedure rond de verle ning van een hinderwetver gunning door de gemeente Wa geningen speelt het onder zoeksinstituut parten. „Het spijt ons wel, maar we waren zelf een beetje laat", zegt ITAL-directeur mevrouw dr. L. van Vloten-Doting. Het on derzoek in laboratoria en kas sen kan wel gewoon doorgaan. Een half jaar geleden diende het instituut een aanvraag in voor het uitvoeren van veld proeven met aardappelplanten -Bintjes en Désirées- die via technieken van genetische ma nipulatie extra erfelijke eigen schappen hebben gekregen. De eigenschappen komen uit een plantevirus, een bacterie en een schimmel. Bij een deel van de planten zorgen extra genen ervoor, dat ze het jasje (manteleiwit) van het tabaksratelvirus aanma ken. Zou het echte virus de plant binnendringen, dan heeft de plant z'n afweertroepen al klaar liggen. In dit onderdeel werkt het ITAL samen met biochemici van de Leidse uni versiteit. Daarnaast kan het Wage- ningse instituut beschikken over planten van het Belgische biotechnologiebedrijf Plant Genetics Systems in Gent. Deze planten kunnen tegen het on kruidbestrijdingsmiddel Basta. Vergeleken met andere midde len is het milieuvriendelijk. Basta wordt weinig gebruikt en breekt snel in de bodem af. Andere proefplanten kunnen dankzij extra genen tegen een antibioticum, en produceren een enzym dat normaal niet in planten voorkomt Ze maken het de onderzoekers mogelijk om de overdracht van erfelijke eigenschappen nauwkeurig te volgen. De aardappel zelf heeft er niets aan. Het ITAL wil de veldproef doen om de groei en de op brengst van de veranderde Bintjes en Désirées te vergelij ken met hun 'natuurlijke' soortgenoten. Daarnaast wil men proeven doen om de risi co's van dit gemanipuleer beter kunnen vaststellen. De Com missie ad hoe Recombinant DNA gaf haar toestemming, maar de aanvraag voor een hinderwetvergunning van de gemeente Wageningen stuitte op bezwaren van bezorgde boe- renverenigingen en milieu groeperingen. Volgens de bezwaarmakers heeft het ITAL te weinig proe ven in het laboratorium en de kas gedaan om de risico's van eventuele verspreiding van de extra ingebouwde eigenschap pen in de vrije natuur na te gaan. „We kunnen in de kas niet alle risico's testen", zegt dr. W.J. Stiekema, een van de lei ders van het onderzoek. „Bo vendien kun je experimenten in de kas niet zomaar vertalen naar de vrije natuur. In de kas bloeien de aardappelplanten slecht, bijvoorbeeld." Volgens ITAL-directeur Van Vloten denken wetenschappers en publiek verschillend over het begrip zekerheid. „Wij kunnen nagenoeg zeker zijn van de veiligheid van een expe riment, maar nooit helemaal. Het publiek denkt dan: o, zij weten het ook niet." Bij het kruisen van planten weet je minder wat er uit komt. Mevrouw Van Vlotert?"\,H'et kruisen van twee planten met een enorme hoeveelheid gene tische informatie levert veel meer onvoorspelbare variatie op dan wanneer je één ken merk toevoegt. Daarnaast hoor je wel: de beestjes die van zo'n genetisch veranderde plant eten, zijn 'm nooit eerder tegen gekomen. Maar een plant die uit Noord-Amerika is geïmpor teerd, zijn ze ook nooit tegenge komen. We doen dus dingen waarmee al ervaring is opge daan." Toch is het niet helemaal uitgesloten dat het gen dat de aardappelplanten resistent maakt tegen het bestrijdings middel, terecht zou kunnen ko men in wilde planten, zoals de verwante zwarte nachtschade. Om dit te vermijden, gaat men de bloemen uit de planten ha len, zodat ze geen stuifmeel produceren -voor het Bintje eigenlijk een overbodige maat regel, aangezien de plant ste riel is. Na de oogst vernietigt het ITAL alle planteresten, en behandelt men de grond met een bestrijdingsmiddel. De geoogste knollen gaan een spe ciale ruimte in. Ook voor de toekomst is het belangrijk om te weten, of ge netisch materiaal uit de aard appel over kan gaan op wilde flora. Want je kunt later niet uit hele velden de bloemen gaan lopen plukken. Daarom zijn op het ITAL aparte proe ven opgezet om na te gaan, of zo'n uitwisseling wel of niet mogelijk is. „Heel veel voorzorgsmaatrege len voor die ene promille onze kerheid", aldus directeur Van Vloten. Zij heeft overigens be grip voor de regels die in ons land voor dergelijke experi menten gelden. Ook al brengen die met zich mee, dat voor elke proef een stel tijdrovende aan vragen de vergunningenmolen in moet. „Ze hebben me wel eens ge vraagd: waarom doe je die veldproeven niet in België, waar )jef gemakkelijker is? Wel, iR'vind regëfs lérèchi' Daarvoor'moet je niet de grens overgaan." In ons land is de eerste proef met genetisch veranderde aardappelplanten overigens al aan de gang. In Dronten heeft het plantenbiotechnologiebe- drijf Mogen International Bintjes gepoot met ingebouwde resistentie tegen een berucht aardappelvirus. Dit bedrijf was met zijn aanvraag iets eerder dan het ITAL. Tachtig procent van onze aardappelteelt bestaat uit Bintjes. Het ras is heel gevoelig voor virussen, zodat boeren veelvuldig de gifspuit hante ren. Onderzoekers uit het Engelse Oxford laten rupsen medicijnen maken. Dat kan door gebruik te maken van het natuurlijk af weermechanisme van de beestjes. Lopen rupsen een virusinfectie op, dan maken ze grote hoe veelheden antistoffen aan om de infectie te bestrijden. De Britse onderzoekers vervingen in de chromosomen het deel van het erfelijk materiaal dat verantwoordelijk is voor de produk- tie van deze antistoffen. Ze brachten er een gen in, dat de aan maak van geneeskrachtige eiwitten regelt. De rupsen die op deze manier werden behandeld, kunnen medicijnen maken te gen hepatitis-B en tegen een nierziekte. Ruimtevaarders die over enige tijd op een vaste basis op de maan zullen vertoeven, zullen ook wel eens een verse hap lus ten. Maar hoe komen ze aan vers voedsel op de kale maanvlak- te? Ingenieurs van Lockheed denken de oplossing te hebben ge vonden in de vorm van een echte kas. Hierin moeten niet alleen tarwe, aardappelen, sojabonen en sla groeien, ook water en an dere restmaterialen zullen er geschikt worden gemaakt voor hergebruik. De geringe zwaartekracht op de maan maakt het verbouwen van gewassen en het proces van hergebruik gemakkelijker. De kas kan vijftig weken per jaar gebruik maken van het zonlicht als leverancier van energie. De overige twee weken is kunst licht nodig. Ook als voedingsbodem is de maan volgens de Lockheedonderzoekers geschikt te maken. De omzetting van organisch materiaal in aardolie en vervol gens in benzine, kan veel sneller dan nu gebeurt: met algen. Eten vijver met een doorsnee van twintig meter, waarin de juiste algen zitten, kan per jaar drieduizend liter brandstof le veren. Kostprijs: negentig cent per liter. Maar dan moet de zon wel zes maanden per jaar in het water schijnen. Een onderzoeksgroep van Solar Energy Research Institute in Golden, Colorado (Verenigde Staten), laat drie soorten algen grote hoeveelheden lipiden produceren. Deze stoffen zijn na scheikundige reacties om te zetten in benzine. Nodig zijn ver der: ureum als stikstof bron, een beetje fosfaat en wat sporen elementen. Extra koolzuur, bijvoorbeeld het verbrandingsgas van een elektriciteitscentrale, zorgt ervoor dat de algen zich vijf maal per dag verdubbelen. Aan de Technische Universiteit in Enschede is een nieuwe en betere methode ontwikkeld om de stollingsfactor uit bloed- plasma te isoleren. Het stollingseiwit is van belang bij de be handeling van mensen die lijden aan bloederziekte (hemofilie A). In vergelijking met de gangbare methoden kan drie keer zo veel stollingseiwit van betere kwaliteit uit dezelfde hoeveel heid bloedplasma verkregen worden. Het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam is bezig de methode geschikt te maken voor toepassing op grote schaal. Ir. Waander Riethorst van de onderzoekgroep Materiaal techniek van de Twentse universiteit werkte vier jaar aan de ontwikkeling van de nieuwe techniek. Vorige week promo veerde hij op zijn onderzoek. Met de methode kan ongeveer ze ventig procent van het stollingseiwit uit het bloedplasma geï soleerd worden. Tot nu toe kwam men niet verder dan twintig procent. Ook de kwaliteit is veel beter. De onderzoeker gebruikte voor zijn methode eiwitbindende stoffen: aminen die onder bepaalde omstandigheden positief geladen zijn. Als deze met bloedplasma gemengd worden, gaat het stollingseiwit, dat gedeeltelijk negatief geladen is, aan de aminen zitten. Overgebracht naar een zoutoplossing laat het stollingseiwit los. Eén op de vijftienduizend inwoners van ons land lijdt aan bloederziekte. Deze mensen krijgen spontane bloedingen en lo pen zonder behandeling het risico te overlijden door bloedin4 gen bij verwondingen. Een normaal leven is voor hen alleen mogelijk als ze regelmatig een preparaat van de stollingsfactor VIII toegediend krijgen. Deze stollingsfactor komt in zeer lage concentraties voor in het bloedplasma van mensen. Winning van dit eiwit uit donor- bloed is daardoor moeilijk. De preparaten zijn bovendien erg duur: per patiënt wordt jaarlijks gemiddeld dertigduizend gul den besteed. 'In de greep van de techniek' is het onderwerp van een scholie rencongres, dat de Universiteit Twente houdt op 1 november a.s. Scholieren uit de vierde, vijfde en zesde klassen van het vwo kunnen die dag kennis maken met de gevolgen van dë technologie voor het dagelijks leven. Die gevolgen zijn niet al tijd even gunstig voor mens en maatschappij. Oud-minister P. Winsemius leidt het congresthema in. De organisatie heeft de faculteit der wijsbegeerte en maatschap pijwetenschappen van de Universiteit Twente. 'oor Laur Crouzen Wat geweest is je als in een fideo weer voor de geest 'alen, is een crime. Vooral AO ttll V.1 llllCi V LA/1 Ui in een voorspelbare kome- |js om donkergrijze tij- len gaat, van waaruit geen -tters op papier en perka ment of afbeeldingen op va- en grotwanden tot ons Spottiswoode is geprolongeerd ai, 'ouderwets' achtervolgingsa- eky Mountains van de regisseur iy Poitier als politieman en Tom gids. Ze maken jacht op een ge- James Bridges blijft in Casino3 erfilming van de bestseller van ngeman (Michael J. Fox) die de kwijt raakt in een nachtleven aak zijn hier vooral de dood va« pen vrouw. van het bestaan' van PhiljP 'an Milan Kundera gaat door in ■rzorgde film over een driehoeks- .-grond van de Praagse Lente en 1968. De enscènering is schitte* erg aan de oppervlakte, vester Stallone is nog te zien in 1 in Geertruidenberg, City 2 i" 2 in Bergen op Zoom en De Ko- t. Groteske actie van een stripfi le Russen in Afghanistan. Een zang- en dansfilm van Boaz Dn iester in Breda vanwege de plof' van vooral een jeugdig publiek zich naar de top als antwoord veer verder in Casino 2 in Bred1 en De Koning van Engeland van Hemert met Nada van N>* kind-vrouwlje blijft nog in Ciné" in Etten-Leur, Roxy 2 in Berge" uzen. et Tom Selleck draait nog enkek leus', het Mozart-spektakel va" ezien. >ektakelstuk van Bertolucci ove' s nog te zien in City I in Roose"' mma uit de trein' draait in Lux"1 gekomen. Van het roots te deel van wat achter Jns ligt - tussen het onstaan an onze planeet en een 00.000 jaar geleden - be- chikken we alleen over al fan niet versteende botten, anden, afdrukken in steen 'an planten en soms nau welijks zichtbare overgan gen tussen aardlagen. Archeologen, paleontologen, aieobotanici en anderen die «lang stellen in wat het enkele 'Jdsverloop van het leven voor '"s heeft overgelaten, zijn «arom met kleuters te verge nten. Kinderen die het spel dje 'Wat voel ik?' spelen en laarbij hun handjes door twee later» in een gesloten doos ste- 'en' fn die doos ligt een voor- ïerP, dat ze niet mogen zien, "aar alleen betasten, en dan loeten ze zeggen wat het is. )p die manier, gedwongen wr de tand des tijds, moeten onderzoekers van 'oudhe- te werk gaan. Vaak heb- «n ze niet meer dan de hardste ifuiVan een skelet: het sche- awak, de onderkaak, mis- '1™ een dijbeen en wat tan en-En de eerste vraag die hen "Jd gesteld wordt is: hoe zag er m die tijd uit? Wat deden )1 mensen eigenlijk? eeonstrueer dat eens even. "at er door Russische onder- iicTers ttn mammoet van ees en bloed in het eeuwige an Siberië gevonden wordt, 'im De stamboom van de mens, zoals hij eruit ziet volgens de laatste stand van de wetenschap. Een van de vele schitterende door hemzelf gemaakte dino- tekeningen uit het boek van Robert Bakker. is een uitzondering. En dat geldt ook voor de vondst van uitkomende eieren van dino sauriërs op een rivieroever in de VS of een deels gemummifi ceerde eendebek-dino. Geen wonder dus, dat er in kringen van bottenfreaks geregeld he vige discussie uitbreken over wat wetenschappelijk vastge steld kan worden op grond van onvolledig bewijsmateriaal. Die ruzies zijn des te heftiger als het gaat om overblijfselen van vroege mensen of het vraagstuk van de afstamming van de mens. Maar ook de vraag wat dino's zijn en hoe ze leefden en uitstierven, is sinds het eind van de achttiende eeuw een veelbesproken onder werp. Over deze kwesties zijn recent twee boeken verschenen. Oud redacteur Roger Lewin van het Britse wetenschapsweekblad NewScientist, nu hoofdredac teur van het Amerikaanse Science, schreef 'Bones of con tention', ('Twistbotten'). En de Amerikaanse paleontoloog Ro bert T. Bakker van de Ameri kaanse Harvard University liet in de Penguin-serie 'The dino saur heresies' ('Ketterijen rond dino's') verschijnen. Beide boeken beschrijven de wetenschappelijke en soms ook heel emotionele en persoonlijke gevechten tussen wetenschap pers om aan botten niet alleen De beroemde of beruchte 1470-schedel uit Koobi Fora, een van de meest betwiste fossiele botstukken sinds midden ja ren zeventiger jaren. Richard Leakey dacht dat de schedel bijna 3 miljoen jaar oud was, maar dat bleek achteraf on juist. 1470 is een overblijfsel van de 2 miljoen jaar oude Homo habilis, de handige mens. vlees en bloed te plakken, maar ook een dieet, een levenswijze, een stamboom, gedrag en een milieu. Lewin is een volslager insider in het veld van de palaeo-an- tropologen, de kenners van de oude mens. Hij beschrijft het gevecht tussen de Engelsman Richard Leakey en de Ameri kaan Donald Johanson over de resten van fossiele mensen, die zij in Kenia en Ethiopië von den. Richard Leakey, zoon van vader Louis en moeder Mary, heeft het van geen vreemde. Hij heeft geen formele, acade mische opleiding als pa- laeanthropoloog, maar zoog het vak van kindsaf naar binnenen raakte net als zijn vader beze ten van maar een ding: het be wijs dat de echte mens heel erg oud is, liefst miljoenen jaren en dat de afsplitsing van de ge meenschappelijke lijn met de apen heel ver terug in het ver leden ligt. Leakey is bovendien arro gant en nog bezitteriger wat zijn vondsten aangaat, dan de bijna spreekwoordelijke be- zitsdrift van de Eijsdense dr. Eugène Dubois, met wie de bot- tenstrijd langs de Solo-rivier in Java in 1891 en 1982 begon. De Limburger sjouwde, zo wordt verteld, het schedeldak het dijbeen en de kies van wat la ter een Homo erectus bleek, overal met zich mee in de kof fertje. Over Leakey schrijft Lewin nog meer: zijn houding van „dit is mijn opgraaf kamp en al wat er over geschreven wordt, moet ik goedkeuren." Donald Johanson, die vanwege de gespannen toestand in Ethiopië al jaren niet meer te recht kan in zijn stukje van de Oost-Afrikaanse slenk, komt er heel wat sympathieker af. Tussen die twee ging het vooral om de fossielen bekend als schedel nummer 1470 uit Koobi Foora in Kenya en het bijna complete skelet van een vrouwspersoontje dat door Jo hanson 'Lucy' genoemd naar het liedje van de Beatles uit 1975. Via onnauwkeurige date ring van de vondstlaag pro beerde Leakey de claim van zijn concurrent, dat 'Lucy' tot- nutoe de oudste rechtstreeks voorouder van de mens is, te ontzenuwen. Leakey trok aan het kortste eind, maar name enige jaren van discussies, on- derzpoek en tegenonderzoek in beslag. Lewin schildert de voor de opgraafkundigen zo typische haat- en nijd-sfeer schitterend in zijn boek tot en met de bijna letterlijke weergave van twee ruzies tijdens een dineetje bij Leakey, waarbij het bijna tot een handgemeen kwam. Wetenschappers zijn ook maar mensen, is zijn conclusie, maar dat maakt de wetenschap al leen maar spannender. Wie desondanks niet door het boek heenkomt, kan een aardige sa menvatting lezen in de NewS cientist van 4 augustus j.l. Robert T. Bakker strijdt niet tegen directe confraters, maar tegen algemene vooroordelen over wat dinosauriërs geweest zijn. Dino's waren geen half- invalide, domme, langzaam be wegende monsters, geen evolu tionaire doodlopers maar warmbloedige dieren, uitste kend aangepast aan hun omge ving. Dat is Bakkers boodschap en hij lardeert die met voor-; treffelijke tekeningen van eigen hand. Zo kan hij in woord en beeld aantonen, dat Bronto's geen logge moerasmonsters waren die alleen zachte waten planten konden eten. Dat Ste- go's geen weerloze prooi waren voor de verschrikkelijke Ty rannosaurus en dat de spijs vertering voldoende energiè voor warmbloedigheid kon op leveren. Bakker gaat heel gedetail leerd op lichaamsbouw aan de hand van gevonden skeletten en de relatie met de inhoud var» het lichaam, het gedrag en de contouren in vlees en bloed. Zijn beschouwingen over gebit en dieet zijn meeslepend even-; als zijn betoog over schedel dak-dikte en de gevechten van mannetjes om de gunsten van vrouwtjes. Zijn ideeën kwamen deels al eerder tot ons via 'De warm bloedige dinosauriërs' van Adrian Desmond in 1978 ver taald voor uitgeverij De Fon tein in Baarn. Een vertaling verdient zonder meer ook Bak kers boek, al was het alleen maar vanwege zijn beeldende verteltrant. Robert Bakker: The dinosaur heresies'. Uitg. Penguin Books Londen, f 31,00. Roger Lewin: 'Bones of conten tion'. Uitg. Simon and Schuster, New York, 42,50. NewScientist 4 augustus 1988, biz 53.

de Stem | 1988 | | pagina 23