DE Stftvt Bauer met de dood bedreigd set miserabel spel tegen fc groningen; 2-1 SPORT Ajax zit zo vast als een huis PSV wint in Venlo 0 P. V. PUTTEN eds goed [erlands ie schouw- frvatorium, bouwkunst, bh bewust ïeden. la, 's-Herto- i zetten hun |>renmaat. loor samen- )undeling Stedenrij de ontwikke- tde Nota 'g genoemde ir geleden le voordelen de Nöta bse Steden. af te wijken 1st. perspectief jkste econo- ;n die It de verbin- naar g tot andere tmaat en erwijs, toerisme jk netwerk En met het te herstellen. 'WE STEKEN UW HUIS IN BRAND EN VERMOORDEN UW VROUW' Sporting wil drie ton voor Houtman ROTTERDAM - Met hangen en wurgen heeft Feyenoord gisteravond tegen FC Groningen twee punten in de Kuip kunnen houden. Een winst met 2-1, dat staat leuk, maar de Rotterdammers speelden het spel op een dramatisch slechte ma nier. - .- LT - NIEUWSOVERZICHT Twee doelpunten van Gullit Lars Elstrup scoort twee maal MOEIZAME ZEGE OP NEGATIEF SPARTA: 2-1 A5 rei 1013-429203. Uw officiële Honda-dealer voor Breda-Oosterhout e.o. Teteringen - Tel. 076-713229 jorJeanNelissen |;ULLEGEM - Willy Cottyn _s voorzitter van de suppor tersclub 'Steve Bauer' in g'jilegem. De club telt enige ^onderden leden. Het was zondag een fijne club. jezelligheid vierde hoogtij, Lis we de waard van het ca fé Staclium, het clublokaal de supportersvereni- ng, mogen geloven. Laar sinds het wereldkam pioenschap in Ronse hoeft men Willy Cottyn als voorzitter van Me supportersclub niet te benij- Ëen. Hij heeft zijn deel van de Irolkswoede tegen Steve Bauer imschoots over zich heen ge kregen. „Het begon zondagavond al", [vertelt Willy Cottyn, „ik kreeg veel anonieme telefoontjes uit de streek. Heethoofdige sup porters zouden mijn café kort en klein komen slaan. Ik heb meteen de rijkswacht gewaar schuwd. Die heeft prompt ge reageerd. Er hebben hier min stens 70 politiemensen gepa trouilleerd. Een aantal in bur ger, anderen in uniform". Behalve dat zijn café het supporterslokaal is, wordt Willy Cottyn ook nog op een andere manier bij de affaire betrokken. „Steve Bauer woont in mijn villa. Ik heb daar met de buren en de politie natuur lijk ook de wacht gehouden zo dat er niets kon gebeuren. Want de mensen gaan in hun emoties heel ver". Het blijkt dat Steve Bauer nog enkele dagen per post doodsbedreigingen krijgt. Willy Cottyn: „Vandaag kwam bij de woning van Steve een brief aan die met bloed be sprenkeld was. In die brief stond dat mevrouw Bauer zou worden vermoord en dat het huis in brand zou worden ge stoken. De brief was afgestem peld in Wervik. Er stond zelfs een adres op. De brief is meteen aan de rijkskwacht gegeven. Ik weet nog niet precies of het adres gefingeerd was. We heb ben zelf al geprobeerd daar achter te komen, maar op het adres was geen telefoonaan sluiting. Elke dag komen er brieven met een dergelijk in houd binnen. Steve wordthel en verdoemenis aangezegd. Het gaat zomaar door. Ik weet ze ker dat we morgen weer zulke brieven uit de bus rapen. Het geeft te denken datmensen zoiets doen. Het gaat ten slotte maar om sport". Hoe reageren de leden van de supportersclub? Willy Cot tyn: „Die staan achter Steve Bauer. Ik heb zelf gezegd: Mensen, Steve heeft zondag een foutje gemaakt. Maar ja, het was ook geen kermiskoers. Het ging om de wereldtitel en het zijn profs onder elkaar. Toen hebben we in het café gespro ken over de eindsprint van het wereldkampioenschap in 1979 in Valkenburg. Daar week Jan Raas zodanig van zijn lijn af dat de Italiaan Battaglin bijna over de afrastering vloog. Maar daar is toen vrijwel niets over gezegd. Jan Raas werd wereld kampioen en de anderen heb ben de manoeuvre aanvaard omdat het profs zijn". In Gullegem, een doorgaans rustige gemeente van 9000 in woners, is de laatste dagen door de affaire Criquielion- Bauer de nodige beroering ont staan. Willy Cottyn: „We had den hier nog nooit mensen van de televisie gezien en nu heb ben we al diverse cameraploe gen op bezoek gehad. Ook uit het buitenland. De BRT heeft Greg LeMond geinterviewd. LeMond verdedigde Steve Bauer en toen heeft de BRT dat interview niet uitgezonden". Steve Bauer verblijft inmiddels in Zwitserland. Willy Cottyn: "Hij is echter van plan de vol gende week dinsdag of woens dag naar Gullegem terug te ko men. Steve laat zich niet inti mideren. Hij weet bovendien dat hij hier veel vrienden heeft". azzel voor Feyenoord W V&i Van onze sportredactie ROTTERDAM —Sporting Lissabon blijkt drie ton te willen hebben voor Peter Houtman. Daar is de Stichting Arbeidszaken dezer dagen in Portugal achter gekomen. De stich ting is in de arm genomen door de spits, die liefst zo snel mogelijk bij Feyen oord aan de slag wil. Arbeidszaken, uen legaal bemiddelingsbureau voor betaald voetballers, is een van de drie ijzers die Houtman in het vuur heeft. KNVB-voorzitter Jo van Marle, tevens lid van het UEFA-hoofdbe stuur, spant zich eveneens in voor de speler. Daar naast heeft Houtman een Portugese advocaat in Lissabon aan het werk gezet. Hotman heeft een docu ment in zijn bezit, waarop staat dat hij transfervrij is. Bij zijn oude club Spor ting wordt dat ontkend. Men wil drie ton voor hem. Houtman is daarmee in een lastig parket geko men, omdat hij ook nog achterstallig salaris, naar verluidt een ton, tegoed heeft van de Portugezen. „Er moet toch snel duide lijkheid komen", stelde Feyenoord-directeur Hans Kraay gisteravond. „Binnen twee weken moe ten we weten waar we aan toe zijn. Zoniet dan zoeken we naar een an dere spits". Feyenoord wil snel han delen, omdat het binnen kort Dave Mitchell twee wedstrijden kwijt is. De Australi"er neemt dan met het voetbalteam van zijn land deel aan de Olympische Spelen. Door Chris van Nij natten Vorig jaar wilde trainer Rob Jacobs bij Roda JC nog weieens een fust bier weggeven, als hij won van de club waar hij het jaar daarvoor werd weggetrapt. Deze keer hield hij de tapkraan wijselijk dicht. De Rotterdammers pakten de winst alleen maar omdat FC Groningen van een stuk of tien kansen er slechts één benutte. „Het kan allemaal veel beter", oordeelde Jacobs. „Er komt door de resultaten steeds meer druk op de jongens. Die moet er van af. Van deze ploeg mogen geen wonderen verwacht wor den." Feyenoord wil graag win nen, wie niet, maar die intentie was woensdagavond door de 14.475 aanwezigen alleen af te lezen aan de kwaliteiten van Hiele en de inzet van de meeste anderen. Het vlaggeschip van algemeen- en sinds kort ook stadiondirecteur Hans Kraay rammelde als de in Rotterdam ooit vermaarde 'hoestbui op wielen' van Dorus. Feyenoord moet het nog te veel hebben van toevalligheden als plotselinge ingevingen van een enkele speler of scheids rechterlijke dwalingen. De beide doelpunten voor rust leverden voor die stelling het bewijs. Na een half uur spelen besloot centrumverdedi ger Nortan, hij verving op die plaats de met een bronchitis- aandoening kampende Metgod, voor de tweede maal een aan vallende actie te ondernemen. In het eerste geval, een paar minuten daarvoor, leverde dat de Feyenoorder immers ook bijna succes op. Toen wist de lange Gronin ger De Wolf hem pas op de 16- meterlijn via een overtreding te stuiten. De tweede keer be leefde de donkere verdediger meer lol aan zijn offensieve neigingen. Hij trok naar voren, passte uiteindelijk op Van Geel, die onmiddellijk op Hof man doortikte. De gelegen heids-linkermiddenvelder maakte die actie fraai af: 1-0. De tweede treffer was een cadeautje van de driftig met gele kaarten (vier stuks) zwaaiende scheidsrechter Tho mas. Op slag van rust rende Hofman op een dieptepass van Smolarek. Grensrechter Luy- ten stond toen al te vlaggen. Terecht, zo leek het, wjnt Mitchell liep in de middencir kel off-side. Thomas wilde na de wederom door Hofman be nutte buitenkans niets weten van de Groninger protesten, 2- 0 dus. Hij kreeg daarbij steun van zijn grensrechter. Die deed of zijn neus bloedde en vertelde dat hij vlagde voor een over treding van De Wolf op Mit chell... „Daar begreep ik dus niks van", aldus Groningen- trainer Westerhof. Die ruststand betekende een nekslag voor de noorderlingen, die eigenlijk beter verdienden. Vooral de van Ajax geleende Regtop bleek een plaag voor de Maasstedelingen. Maar hij slaagde er evenmin als zijn col lega's in om zijn acties met suc ces af te ronden. Feyenoord rommelde maar wat aan. Alleen Hiele beli chaamt de niet geringe ambi ties in Rotterdam-Zuid. Hij ranselde vooral na rust een paar harde knallen perfect uit zijn doel. Van de overigen viel de beoogde spelbepaler Brands het meest uit de toon. „Hij heeft het moeilijk", stelde Jacobs na afloop. „Hij moet knokken voor zijn plaats." Wat dat betreft beleefde Brands een slechte avond. In de rust werd hij ge wisseld voor Molenaar. Met het verdwijnen van de falende Brands werd het spel van Feyenoord zo mogelijk nog simpeler. Lange ballen naar voren, weg-is-weg. Daar viel aanvallend weinig mee te doen, terwijl het aandringende Gro ningen achterin bij Feyenoord t\ Spitsuur in het strafschopgebied van FC Groningen: van links naar rechts Wlodi Smola rek, John de Wolf, Wim Koevermans, en Marcel Brands. - fotoanp grote gaten en bange verdedi gers aantrof. Een blunder van Nortan, hij faalde als verdediger, leidde de tegentreffer van de Groningers in. De Feyenoorder werkte in zijn strafschopgebied een bal slecht weg en moest daarom fel ingaan op de gevaarlijke Reg top. Thomas zag in die actie een strafschop, hetgeen een foute beslissing leek. Desalniettemin mocht Eykelkamp de 'elfmeter' benutten, een klus die hij fout loos klaarde. FEYENOORD-FC GRONINGEN 2-1 (2-0). 30. Hofman 1-0, 44. Hof man 2-0, 74. Eij keikamp (straf schop) 2-1. Scheidsrechter: Tho mas, toeschouwers: 14.475. Gele kaart: De Wolf en Van Dijk (Gro ningen) en Van Geel en Wijnste kers (Feyenoord). FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers, Troost, Nortan en Heus; Lokhof, Brands (Molenaar), Van Geel (Ba- rendse) en Hofman; Mitchell en Smolarek. GRONINGEN: Storm; Koorman (Groeleken), Koevermans, De Wolf en Van Dijk; Olde Riekerink, Reg top, Roossien en Ten Caat; Meijer en Eij keikamp. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 Door Jean Bruynen VENLO - De confrontatie WV-PSV uit het seizoen 1988-'89 gaat de archieven in als een wedstrijd zonder geschiedenis. Beide ploegen, ieder zo met haar eigen problemen, toonden gisteravond in de Venlose Koel geen duidelijke tekenen van herstel. Het resultaat na een vervelende pot voetbal was een normale overwin ning voor de Europacuphouder: 0-2. Met uitzondering van de laatste tien minuten voor de pauze speelde VW een kansloze partij. De Venlo- naren hielden de schade weliswaar lang beperkt tot één doelpunt - Linskens verdubbelde pas een kwar tier voor tijd de waarde van Vanenburgs vroege ope ningstreffer -, maar wekten geenszins de indruk tegen dit toch alles behalve impo nerende PSV in hun eigen kans te geloven. De thuis club, die na het echec van Waalwijk het beproefde re cept (circulatievoetbal) weer voor de dag had ge haald, miste het zelfver trouwen en de branie om PSV in verlegenheid te brengen. De ontmoeting leek zich aanvankelijk te ontrollen als een kopie van het duel uit de voorbije competitie. Evenals een jaar geleden nam PSV snel de leiding en net als toen legde de lands kampioen zich vervolgens toe op het consolideren van de voorsprong. In vergelij king met vorig seizoen legde VW de Eindhovenaren dit maal niet het vuur aan de schenen. De Brabanders kregen ditmaal alle gele genheid de bal aan te nemen en af te spelen. Ze deden dat echter, evenals trouwens VW, zo onzorgvuldig, dat de wedstrijd verzandde in een treurig schouwspel met een incidentele opleving. In tegenstelling tot zijn collega Leo van Veen, die zijn ploeg in dezelfde slag orde liet aantreden als tegen RKC (6-0 nederlaag), had PSV-trainer Guus Hiddink zijn formatie op twee plaat sen gewijzigd. Venraynaar Linskens stond in de basis voor Gillhaus en voorstop per Veldman was vervan gen door Koot. Verder had Hiddink nog een tactische ingreep door gevoerd door Valckx naast Kieft in de frontlijn te pos teren en had hij libero Ro nald Koeman duidelijk in structies gegeven niet on doordacht in te schuiven: De maatregelen vloeiden voort uit het slechte optreden van PSV tegen Volendam, toen met name de verdediging volkomen faalde. De wijzigingen misten in de aanvangsfase hun uit werking niet. PSV schoot agressief uit de startblok ken en draaide VW de duimschroeven aan. Na nauwelijks twee minuten moest Verhagen het leer al uit de gapende doelmond koppen, nadat Van Aarle VW-doelman Roox met een lob had verschalkt. Na een onzorgvuldig gericht schot van Valckx was het in de achtste minuut toch raak. Koeman legde een vrije trap breed op Vanenburg, die droog inschoot: 0-1. PSV bouwde hierna meer zekerheden in zijn spel in en liet het initiatief varen. Om dat VW zich geen raad wist met de ruimte, boette het kijkspel belangrijk aan amusementswaarde in. Al leen kort voor de pauze diende zich enig spektakel aan, maar het stormpje luwde even snel als het was opgekomen. Omdat Gerets een inzet van Hoekman net voor de lijn weghaalde en Vanenburg een kopbal van Boere uit de aansluitende hoekschop blokkeerde, haalde PSV ongeschonden de rust. Na de hervatting viel er vanuit Venloos zicht hele maal niets meer te genieten. Het eerste en enige wapen feit van de thuisclub viel pas in de 85e minuut te no teren, toen Boere te veel tijd nodig had de bal schietklaar te leggen waardoor Gerets het schot nog van richting kon veranderen. Een treffer had VW trouwens weinig gebaat, want PSV leidde op dat moment al met 0-2. Linskens troefde Nijssen bij de eerste paal af en kopte een voorzet van Krüzen on berispelijk achter invaller doelman Laurs. De goalie, die zijn competitiedebuut voor VW maakte doordat Roox wegens een spierbles sure al na een half uur naar de kant moest, hield PSV in de slotfase nog van verdere treffers af. WV-PSV 0-2 (0-1) 8. Vanen- burg 0-1; 75. Linskens 0-2. Scheidsrechter: ftouben. Toe schouwers: 11.573. VW: Roox (28. Laurs); Nijssen, Van Berge Henegouwen, Ver hagen en Rutten; Slagboom, Reynierse en Eij er; Luhukay, Boere en Hoekman. PSV: Van Breukelen; Gerets, Koeman, Koot en Heintze; Van Aerle, Vanenburg, Lerby (27. Krüzen) en Linskens; Kieft (66. Gillhaus) en Valckx. MILAAN (SID) - Door een overwinning met 3-1 op FC Campobasso uit de Serie B heeft AC Milan zich woensdag geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Ita liaanse voetbalbeker. Na de vierde ronde in de groepswed strijden kwam AC Milan op zeven punten. Ruud Gullit, enkele weken op non actief door een enkelbles sure en een voorhoofdsholteontsteking, vierde een ge slaagde comeback. De aanvoerder van Oranje kwam na rust in het veld voor Van Basten. In de 47e en 56e minuut scoorde hij 2-0 en 3-0. Het eerste doelpunt was in de 27e mi nuut gemaakt door Mannari. SC Napoli won woensdag met 3-0 van AC Barletta uit de Serie C. Renica (35e minuut) en de Braziliaan Alemao (45e) tekenden voor de ruststand van 2-0. Na de pauze schoot Ma- radona, die pas na de rust op het veld verscheen, uit een vrije trap 3-0 in. STOCKHOLM (Reuter) - Dankzij twee doelpunten van de oud-Feyenoorder Lars Elstrup heeft Denemarken woens dagavond in Stockholm een vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Zweden met 2-1 gewonnen. Elstrup zorgde in de 29e minuut voor de ruststand van 0-1. Negentien mi nuten na de hervatting maakte hij er 0-2 van, waarna Aja- cied Stefan Petterson in de 81 e minuut voor de eindstand van 1-2 zorgde. Er waren in Stockholm 20.528 toeschouwers. i John van 't Schip van Ajax wordt belaagd door verdediger Jan Mulder van Sparta. - fotoanp Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Op de dag dat hij op de kop af tien jaar voorzitter van Ajax was, prefereerde de jubilerende clubpresident de verjaardag van zijn zoon Sven boven de competitiewedstrijd tegen Sparta. Harmsen, die aan het eind van zijn ambtsperiode stopt, liep door zijn veelzeggende afwe zigheid de striemende fluitcon certen van het publiek mis, evenals de massale roep om Jo- han Cruijff en een -opnieuw- matig optreden van de record kampioen. De moeizame 2-1 winst op het tot gisteren ongeslagen Sparta kon niet verhullen dat Ajax een week voor het Europa Cup-treffen met Sporting Lis sabon in Portugal zo vast zit als een huis. Weliswaar miste trai ner Kurt Linder een half elftal, de wegens interlandverplich tingen verhinderde Zweden Larsson en Pettersson, de lang geblesseerde Willems en Win ter en Rob Witschge, die deze week een bilblessure opliep. Op Winter wordt in Lissabon gere kend, Willems wordt na de Europa Cup-trip bij de selectie verwacht, terwijl de medische problemen binnen de club vol gens directeur Van Eijden uit de wereld zijn: „Alle betrokke nen hebben maandag met elk aar gesproken en iedereen zit op één lijn." De vervangers Vink, De Boer en Roy, vorig seizoen nog sa men in het A 1-elftal, zullen Kurt Linder er niet vrolijker op gemaakt hebben. Zij show den weliswaar aardige indivi duele hoogstandjes, tactisch zijn zij echter niet rijp voor het grote werk. Eigenlijk bevond alleen Jan Wouters zich in de gewenste vorm, maar die doet in Lissabon niet mee wegens een schorsing, evenals Blind overigens. Van alle gebeurtenissen tij dens Ajax-Sparta zijn er slechts een paar de moeite waard te worden bijgezet in het archief der herinnering. De één-twee combinatie tussen de junioren Frank de Boer en Marciano Vink uit de zesde mi nuut bijvoorbeeld. Vink schaarde zich in de lange rij Ajax-talenten die bij hun de buut onmiddellijk scoorden. Toen de oude Mühren nog geen tien minuten later via de muur voor 2-0 zorgde, maakten de slechts 6.000 toeschouwers zich op voor een schuttersfestijn. Temeer daar Sparta -zonder Lengkeek en Libregts- zich als een willoos schaap naar de slachtbank liet leiden. De Rot terdammers hadden door het ontbreken van Lengkeek geen spelers meer in huis die het het zwakke Amsterdamse centrum 1 Werdekker-Vink moeilijk kon den maken. Hoe kwetsbaar Ajax was bleek na rust, toen Sparta iets meer risico ging nemen. De trage middenvelder Van den Berg, gisteren centrumspits, Vuren en Van Stee misten kan sen, eer Sandel een fout van Vink afstrafte: 2-1. De eerste Sparta-treffer in vijf jaar in De Meer. Daarna zakte de wedstrijd ver weg, omdat Ajax niet in staat bleek het spel te maken. De ploeg is onder Linder ver anderd in een kleurloos gezel schap dat zich vreugdeloos over de piste begeeft. Geen flit sende acties, angsthazen-voet- bal waar het Amsterdamse pu bliek niet op zit te wachten. Gisteren waren er 6.000 geko men, 1500 minder dan bij de openingswedstrijd zodat Ajax bij de eerste twee thuiswed strijden samen net zoveel pu bliek heeft getrokken als de be groting per wedstrijd luidt. Al dient te worden aangetekend dat Ajax, juist vanwege die aanhang op woensdagavond door geen burgemeester in het land getolereerd wordt en dus op die ongunstige dag thuis moet spelen. Dat het publiek het Linder- concept niet bevalt, bleek uit de massale roep om Johan Cruijff. Er hing ook een aan Linder ge richt spandoek met een woord speling die aan duidelijkheid niets te wensen overliet: Bleib Kurtz. AJAX-SPARTA 2-1 (2-0). 6. Vink 1-0, 15. Muhren 2-0, 53. Sandel 2-1. Scheidsrechter: Egbertzen, toe schouwers: 5500. Gele kaart: Schuurhuizen (Sparta). AJAX: Menzo; Blind, Werdekker, Vink en Verkuijl; Wouters, Schol ten en Muhren; Van 't Schip, Ro nald de Boer (Bergkamp) en Roy. SPARTA: De GoeijSchuurhuizen (Knel), Wijnberg, Haar en Mulder; Van Stee (Campbell), Sandel en Olde Riekerink; Vurens, Van den Berg en Snoei.

de Stem | 1988 | | pagina 9