met mise: [ff] P. v. PUTTE Over Tilburg en de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Er dreigt iets fout te gaan in de meningsvorming over de Vierde Nota Ruimtebjke Ordening. In deze Nota geeft het kabinet zijn visie op de ruimtelijke ontwikkeling van Nederland tot het jaar 2015. Terecht wordt daarbij gewezen op het toenemend belang van de Nederlandse steden in het internationaal economisch verkeer. Temeer nu de eenwording van Europa naderbij komt, wanneer in 1992 de grenzen vervagen en er nieuwe eco nomische krachtenvelden ontstaan. In de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening wordt echter iets over het hoofd gezien: de onderlinge samenhang tussen steden. Het kabinet maakt een vergissing door uitsluitend de aangewezen stedelijke knooppunten te zien als concentraties van activi teiten en voorzieningen die bijdragen tot de economische ver sterking van Nederland. Daarmee gaat men voorbij aan de verschil lende functies die steden elk vervullen binnen het economisch kerngebied van Nederland. Omdat steden elkaar aanvullen en versterken, zullen ze eerder ge zamenlijk - als stedelijk netwerk - dan elk afzonderlijk diè ontwik keling bereiken waar het kabinet met de Vierde Nota op mikt. Naast de Randstad vor men de steden Tilburg, Eindho ven, Breda, 's-Hertogenbosch en Helmond zo'n stedelijk netwerk: de Brabantse Stedenrij. Tesamen vormen de vijf Noord-Brabantse steden een gebied dat een steeds grotere bijdrage levert aan de nationale economie en inmiddels internationale potenties bevat. Uiteraard kan Tilburg slechts voor zichzelf spreken. In deze stad wordt met voortvarendheid ingespeeld op de economische krachtenbunde ling van de Brabantse Stedenrij. Tilburg biedt daarbij: ✓^^Éen modern bedrijfsklimaat, daardoor steeds vaker in trek bij belangrijke nationale en internationale ondernemingen. ^^Een logistieke centrumpositie; getuige de grote groei van de transport en distributiesector, de aanleg van een logistiek bedrijvencentrum langs een (internationale verkeersverbinding en de plannen om in Midden-Brabant een overslagstation voor rail- en wegvervoer te vestigen. - Een eminent onderwijsaanbod met een universiteit en twee hogescho len, waarbij de kennistransfer naar het bedrijfsleven een steeds grotere rol speelt mede door de aanwezigheid van het Center for Economie Research, het Instituut voor Produktie Automatisering en het Praktijkcentrum Automatisering. Ruimte en know-how voor communicatiediensten en informatie technologie; door de vooraanstaande rol die de stad speelt in een project (Telematica) dat straks tenminste 100.000 mensen in staat stelt via beeld scherm en telefoon te winkelen, bankieren etc. Het hart van een regio die toeristisch enorme potenties heeft, reeds goed voor miljoenen bezoekers per jaar uit binnen- en buitenland. rijk cultureel klimaat door de aanwezigheid van het Nederlands Textielmuseum dat landelijk grote bekendheid geniet, een moderne schouw burg en instellingen voor kunstonderwijs als het Brabants Conservatorium, de Academie voor Beeldende Vorming en de Academie voor Bouwkunst. Tilburg is zich bewust van de eigen mogelijkheden. Ook Eindhoven, Breda, 's-Herto genbosch en Helmond zetten hun licht niet onder de korenmaat. Echter eerst door samen- werking en krachtenbundeling levert deze Brabantse Stedenrij de beste bijdrage aan de ontwikke ling van de in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening genoemde stedenring. Nog geen jaar geleden (november 1987) zijn de voordelen hiervan aangetoond in de Nota Kansen voor Brabantse Steden. Door nü van die Nota af te wijken worden kansen gemist. De vijf Brabantse steden bieden een gezamenlijk perspectief en vormen als Brabantse Stedenrij één infrastructureel netwerk. De Brabantse Stedenrij is na de Randstad het belangrijkste econo misch en stedehjk kerngebied van Nederland. Ligt centraal tussen die Randstad, het Ruhrgebied en de zone Antwerpen/Brussel. Biedt de verbin dingen voor het belangrijkste internationale wegvervoer van en naar Schiphol en het Rotterdams havengebied. Bezit in vergelijking tot andere stedelijke centra in West-Europa ook een optimaal vestigingsklimaat en veel ruimte voor nieuwe activiteiten. Heeft in de vorm van onderwijs, kennistransfer, logistiek vermogen, informatietechnologie en toerisme sterke troeven voor een gunstige economische ontwikkeling. Laat de Brabantse Stedenrij dat samenhangende stedelijk netwerk blijven. Met het oog op de economische groei van Nederland. En met het oog op de nieuwe internationale economie van "Europa 1992". Het foutje, dat nu gemaakt dreigt te worden, is gelukkig nog te herstellen. Daar beslissen Provincie en Kamer eerst nog over. Wenst u nadere informatie, bel dan de gemeente Tilburg, telefoon 013-429203. su W ar be in de Sporting wil drie ton voor Houtman A ïöëdi.vfi) üuv i,<5-, Tilburg, plaats voor toekomst Uw officiële Honuo oeme voor Breda-Oosterhout e Teteringen - Tp )oor JeanNelissen GULLEGEM - Willy Cottyn c voorzitter van de suppor- ^rsclub 'Steve Bauer' in •jullegem. De club telt enige ïonderden leden. Het was tot zondag een fijne club. gezelligheid vierde hoogtij, jls we de waard van het ca- Eé staclium, het clublokaal ran de supportersvereni ging, mogen geloven. tiaar sinds het wereldkam- jioenschap in Ronse hoeft men Villy Cottyn als voorzitter van de supportersclub niet te benij - len. Hij heeft zijn deel van de volkswoede tegen Steve Bauer uimschoots over zich heen ge negen. Het begon zondagavond al", vertelt Willy Cottyn, „ik kreeg ve de pc en m sc re st tr ge Maz Van onze sportredactie ROTTERDAM —Sporting Lissabon blijkt drie ton te willen hebben voor Peter Houtman. Daar is de Stichting Arbeidszaken dezer dagen in Portugal achter gekomen. De stich ting is in de arm genomen door de spits, die liefst zo snel mogelijk bij Feyen- oord aan de slag wil. Arbeidszaken, uen legaal bemiddelingsbureau voor betaald voetballers, is een van de drie ijzers die Houtman in het vuur heeft. KNVB-voorzitter Jo van Marle, tevens lid van het UEFA-hoofdbe- stuur, spant zich eveneens in voor de speler. Daar naast heeft Houtman een Portugese advocaat in Lissabon aan het werk gezet. Hotman heeft een docu ment in zijn bezit, waarop staat dat hij transfervrij is. Bij zijn oude club Spor ting wordt dat ontkend. Men wil drie ton voor hem. Houtman is daarmee in een lastig parket geko men, omdat hij ook nog achterstallig salaris, naar verluidt een ton, tegoed heeft van de Portugezen. „Er moet toch snel duide lijkheid komen", stelde Feyenoord-directeur Hans Kraay gisteravond. „Binnen twee weken moe ten we weten waar we aan toe zijn. Zoniet dan zoeken we naar een an dere spits". Feyenoord wil snel han delen, omdat het binnen kort Dave Mitchell twee wedstrijden kwijt is. De Australi"er neemt dan met het voetbalteam van zijn land deel aan de Olympische Spelen.

de Stem | 1988 | | pagina 8